Nieuwe Ruilverkavelingswet en een nieuwe Jachtwet Agenda voor Haarlem cüwiïmz tout/ Storm in Algerije blijkt reeds weer te zijn geluwd STOFZUIGERS EERSTE KAMER Belastingaftrek voor giften aan bepaalde instellingen C.D.U. staat alleen met het Saar-accoord Nieuw probleem voor Mendès-France Verdedigingspact voor het Midden-Oosten? UNO verenigt zich met plicht tot wapenhulp Dat oversteken Twee Britse soldaten in Nederland in arrest WOENSDAG 3 NOVEMBER 1954 Twee coalitiepartijen tegen H. J. MAERTENS N.V Audrey Hepburn in actie voor oorlogsslachtoffers De vogeltrek Grijze Gors waargenomen Geen Benelux-verklaring over A-R-C-wapens Vinnige woordenwisseling in het Britse Lagerhuis Herfstpracht in de Kennemerduinen A.R.-leden bespreken reorganisatie-rapport Wanneer ik een Roxy neem, zuig ik er - voor 't aansteken eerst even aan. Moet je die heerlijke, verse, geurige smaak proeven! En iedere sigaret opnieuw heelt dat bijzonder karaktervolle. Dat kernachtige en werkelijk geurige, geeft me die „kick" die geen andere sigaret geeft. Terecht die slagzin (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste -Kamer behandelde gistermid dag het wetsontwerp tot herziening van fiscale tegemoetkomingen voor giften aan liefdadige, kerkelijke, culturele en weten schappelijke instellingen. Mr. Rëgout (K.V.P.) was erkentelijk voor deze herziening,omdat de offerbereid heid erdoor wordt aangewakkerd. Jammer vond hij het dat de regering ten aanzien van natuurlijke personen de verdere ver zachting niet had aangedurfd, die in het in de Tweede Kamer onaanvaardbaar var- klaarde amendement-Lucas was neerge legd. De staatssecretaris van Financiën, dr. Van den Berge, zette uiteen, waarom hier het belastbare en niet het beschikbare inkomen als uitgangspunt is genomen. Als er een belastbaar inkomen is van 30.000, geniet men reeds de vrijstelling zodra in één jaar de verschillende giften, contribu ties enz. per jaar de 300 overschrijden. Zonder hoofdelijke stemming verenigde de Kamer zich met het ontwerp. Bij het wetsontwerp inzake nieuwe be palingen omtrent ruilverkaveling trad ir. Roebroek (K.V.P.) als woordvoerder van de agrarische senatoren op. Zulks in „gebonden vrijheid", derhalve namens deze leden, die aldus samenwerken hetgeen iets anders is dan samensmelten om spreektijd uit te sparen, nu er zoveel tech nische agrarische wetsontwerpen behan deld moeten worden. Iedere afgevaardigde blijft bij dit stelsel van doeltreffende par lementaire arbeid vrij, zo nodig een eigen afwijkende mening kenbaar te maken. Daar er nog vele wetten zullen komen, drong ir. Roebroek erop aan, de structuur ervan zo eenvoudig mogelijk te maken. Bij de huidige omvang der weteeving, vooral in de agrarische sector, zal de wet gever er goed aan doen de omvang der wetten te beperken. Zijns inziens moeten in de wet meer de beginselen worden neer gelegd. De uitvoering moet dan geregeld worden in algemene maatregelen van be stuur. Hij verklaarde zich voor meer dele gatie in algemene zin. Maar delegatie is alleen mogelijk en toelaatbaar als de wet concreet de stof aangeeft. Zijns inziens zou het mogelijk zijn geweest het beginsel der delegatie in de ruilverkavelingswet op te nemen. De doelstellingen nagaande betoogt spr.. dat de wet uitsluitend agrarische belangen beoogt. Het vraagstuk van de overgang van cultuurland naar gebruik voor niet-agrari- sche doeleinden dient in het oog te worden gehouden. Het doel van dfeze wet is geen ander dan versterking van het landbouw areaal ten behoeve van de gehele economie van het land. Intussen wordt de mogelijk heid opengelaten voor de oplossing van moeilijkheden bij d'orps- en stad's-uitbrei- din gen. Minister M a n s h o 11 gaf in zijn ant woord te kennen d'at de bepaling inzake het gebruik van vijf percent van de grond voor openbare lichamen met voorzichtig heid dient te worden toegepast, hetgeen eveneens geldt met betrekking tot han tering van het artikel inzake de dwang- pacht. Deze kan echter tenslotte nodig zijn in het belang van een goede ruilverkave ling. De „nazorg" is een taak voor de stand'sorganisaties: hier heeft de overheid stimulerend op te treden. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Daarna behandelde de Kamer de nieuwe Pachtwet. Tegenover de dierenbeschermers nam de heer Hoogland de jagers in bescherming. In Nederland worden 21.500 jachtacten afgegeven, die 850.000 opleve ren. Naar schatting worden in ons land per jaar 1% millioen stuks wild geschoten. Met de jacht alleen wordt 35 millioen „in beweging gebracht", het betretf hier dus ongetwijfeld iets met economische beteke ADVERTENTIE WOENSDAG 3 NOVEMBER Minervathealer: Ballet der Lage Landen, 8.15 uur. Brinkman, Houtplein: Postzegel veiling, 7,30 uur. Luxor: „Julietta", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Beken tenissen van een zondares", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De koning der Zuidzee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Geen angst voor groot wild", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Massa-justitie". 18 jaar, 8 uur. Lido: „From here to eternity", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. DONDERDAG 4 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Potasch en Perlemoer met vacantie", Toneelgezelschap Johan Kaart, 8 uur. Roxytheater: „Pinky" voor het Instiuut voor Arbeidersontwikkeling, 8 uur. Zuiderkapel. Zuiderstraat: J. A. Bruijn, 8 u. Ged. Oude Gracht 47: K. Rozendal, 8 uur. Rembrandt: „Geen angst voor groot wild", alle leeft., 2, 4.15, en 7 uur. „Stazione Ter mini", voor Haarlemse Kunstgemeenschap, 9.15 uur. Minerva: „Pépé le Moko", 18 jaar, 8.15 uur. Luxor: „Julietta", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bekentenissen van een zondares", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De koning der Zuidzee", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Fra Diavolo", alle leeft., 2.30 uur. Lido: „From here to eternity", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. nis. Ook uit de redevoeringen van de heren Kolf f (C.H.U.) enDeVosvanSteen- w ij k (V.V.D.) kwam een grotere waar dering voo'r de jager 'tot uiting dan vroeger in de Kamer het geval was. Minister M a n s h o 11 onderstreepte dat een goede jager heeft te zorgen voor een goede en gezonde wildstand en dus een natuurbeschermer is. Bij een redelijke wildstand behoeft de landbouw niet te worden geschaad. Hierna volgde stemmingloze goedkeu ring van het wetsontwerp. Het enige vermakelijke bij het debat was een ministeriële verspreking, waardoor een der debaters zich als „de geachte jager" hoorde betitelen. Aan het slot der vergadering nam de Kamer debat- en stemmingloos de wet aan, die kosteloze verlening van het Nederlan derschap aan in Suriname woonachtige personen (Indonesiërs) mogelijk maakt. ADVERTENTIE BONN (DPA-AFP) De West-Duitse vluchtelingenpartij heeft zich uitgesproken tegen de Duits-Franse overeenkomst over het Saargebied. Het besluit werd genomen op een vergadering van het partijbestuur en de parlementsfractie. Behalve de so ciaal-democratische oppositie hebben nu twee partijen van de regeringscoalitie: de vrije democraten en de vluchtelingenpartij, zich tegen de Saar-overeenkomst uitge sproken. Ook de vluchtelingenpartij, die in de Bondsdag over 26 zetels beschikt, keurde de overige in Parijs gesloten overeenkom sten goed. Het bestuur en de fractie menen echter, dat het Saar-accoord aanvulling en verduidelijking behoeft. De vrije democra ten beschikken over 48 zetels in het par lement. De Christen-Democratische Unie van Bondskanselier Adenauer bezet 244 van de 487 zetels. Men acht het mogelijk dat, hoewel de C.D.U. als geheel zich ach ter dr. Adenauer heeft geschaard, afzon derlijke leden niet met de meerderheid zullen meegaan. Het partijbestuur van de vrije democra tische partij heeft met algemene stemmen het besluit van de liberale parlementsfrac tie om tegen het Saar-accoord te stemmen, goedgekeurd. De sociaal-democratische partij Saarland (SPS) heeft zich uitgesproken voor de be noeming van ihr. mr. M. van der Goes van Naters tot Europees Commissaris voor Saarland. De fractie en het bestuur der partij hebben ook eenstemmig het Saar- accoord goedgekeurd. Het vliegtuig, waarmee dr. Adenauer uit New York op weg is naar Duitsland, heeft in Parijs een tussenlanding gemaakt met het oog op het slechte weer. (Van onze correspondent in Parijs) Hoewel het de Franse Nationale Ver gadering die vanmiddag van vacantie terugkeert, met onderwerpen als de Pa- rijse conferentie, het spionnage-schandaal, de economische sanering en de aanstaande hervorming van het kabinet, niet aan stof voor debatten ontbrak, ziet het er naar uit dat de eerste zittingen gewijd zullen zijn aan de jongste gebeurtenissen in Al gerije. Er zijn daarover al verschillende interpellaties aangevraagd. De toestand in dat land wordt niet zon der zorg gade geslagen. Dat bewijzen de nieuwe troepen ter sterkte van ruim 5000 man, die zich hebben gevoegd bij de 600 valschermjagers, die er Maandag al waren aangekomen Dat bewijst ook het plotse linge vertrek van verscheidene afgevaar digden uit Algerije, zoals oud-premier René Mayer, die in hun kiesdistricten poolshoogte zijn gaan nemen. Tenslotte heeft de gouverneur-generaal van dit ge bied gisteren langdurig met premier Men dès-France en andere regeringspersonen gesproken. Onlusten en bloedbaden zijn in Noord- Afrika aan de orde van de dag, maar, in tegenstelling met Marokko en Tunesië, was het in Algerije de laatste jaren vrij rustig gebleven. De plotselinge uitbarsting van Maandagnacht verraste de autoriteiten in Algiers en in Parijs. Gisteren scheen de rust goeddeels te zijn teruggekeerd, met uitzondering van de stad Aurès, dicht bij de Tunesische grens, waar Franse soldaten met opstan dige Fellagha's slaags ziin geweest. Men zou zich in Parijs geenszins ver hazen, indien het Arabische blok dezer dagen onnieuw stappen deed om een inter ventie t.e bewerkstelligen tegen het zo genaamde koloniale regiem van Frankrijk in Noord-Afrika. De regering Mendès- France heeft gegronde redenen om zo'n initiatief met een gerust hart tegemoet te zien. Sinds dit kabinet vrijwillig de laatste Franse factorijen aan Tndia heeft over gedragen en in Indo-China vrede sloot, heeft Mendès-France alles gedaan ook met de Noord-Afrikaanse landen tot een ae- coord te komen. De besprekingen met de Tunesiërs zullen vermoedelijk zeer spoedig worden afgesloten en ook met de Marok kanen. ofschoon de verhoudingen hier veel moeilijker zijn, schijnt men op de goede weg te geraken. Met Algerije bestonden er eigenlijk nauwelijks nohtieke problemen van urgente aard. Dit land had al geruime tijd geleden de status van een Frans de partement gekregen, en de Algerijnen heb ben' dezelfde rechten als de Fransen uit het. moederland. Voor de Arabische Liga, die, naar men aanneemt aan de touwtjes trekt, bestaan die staatkundige en administratieve ver schillen blijkbaar niet. In radio-uitzen dingen uit Caïro worden Marokko, Tu nesië en Algerije over eenzelfde kam ge schoren. Er gaan stemmen op om de Egyptische regering onder druk te zetten Nasser heeft Parijs onlangs voorstellen voor een grootscheeps handelsverdrag ge daan de ondergrondse actie tegen Frankrijk in Noord-Afrika te staken. Er heerst nauwelijks twijfel of alle moeilijk heden worden van uit Egypte verwekt, ge leid en georganiseerd. Opmerkelijk, en voor de regering be moedigend, is het dat alle Franse kranten de veiligheidsmaatregelen van Mendès- France hebben onderschreven. Eerst moet de orde zijn hersteld en de agitators ge grepen alvorens over politieke hervor mingen met Algerijnse groepen kan wor den gesproken. Zo luidt het hoofdthema van alle com mentaren, die men in de Franse bladen de communistische uitgezonderd kon lezen. ADVERTFNTIE Nassaustraat 5 Haarlem Tel- 15220 Audrey Hepburn werd de tweede dag van haar verblijf te Amsterdam nog meer gefêteerd als op de eerste en de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers, waarom het ten slotte allemaal gaat, is er wèl bij gevaren. 's Morgens bezocht zij te Heemstede de secretaris van de bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers, de heer A. Prins, die ten gevolge van een ernstig on geval in 1938 gedeeltelijk verlamd is en in een rolstoel zit. Vervolgens zat Audrey Hepburn aan bij een lunch in het Amsterdamse Doelen hötel, t^ad als mannequin op in een mode show 1 Gerzon, verkocht in dezelfde zaak nylonkousen en foto's met haar handteke ning, zat 's avonds aan een diner aan en trad tenslotte op in het theater Tuschinski, waar zij door de Nederlandse acteur Guus Oster, directeur van de Nederlandse Co- medie, werd geïnterviewd. Zij vertelde allerlei bijzonderheden uit haar leven, maar kwam toch steeds terug op het doel van haar komst naar Neder land: de hulp aan de Bond voor Militaire Oorlogsslachtoffers. Ook gisteravond bleek wel duidelijk, dat de Bond moeilijk een beter pleitbezorgster voor haar zaak had kunnen uitkiezen. Vooral de intonatie van de actrice zodra zij over dit doel kwam te spreken heeft velen eotroffon. De heer en mevrouw Ferrer-Hepburn brachten gistermiddag een bezoek aan de heer A. Prins, oud-marinevlieger en invalide door een ruggemergsverwonding. In zijn woning le Heemstede bekijkt de heer Mel Ferrer pijl en boog van de heer Prins, die als boogschutter op de laatste dwarslaesie-olympiade in Stoke Mandeville enkele prijzen voor Nederland in de wacht sleepte. Van links naar rechts mevrouw Prins, de heer Ferrer, mevrouw Ferrer en het bestuurslid van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers, de heer Prins. ADVERTENTIE In de duinen achter Bentveld zwierf gisteren een grote groep van wel 900 kramsvogels. Er was nog een lichte trek van veldleeuweriken; ook trok er weer een troep van 41 ganzen over. Men vraagt wel eens, hoe snel de vogels vliegen, als ze op trek zijn. Men schat, dat de vinken onge veer 50 km per uur vliegen en de spreeu wen halen wel 70 km per uur. Dat is een flinke vaart. In de Kennemer duinen bij 't duin meertje Is e/n grijze gors gezien; dit is een zeer zeldzame waarne ming. Het dichtst bijzijnde broedgebied van de grijze gors is in het Rijnland, nabij de Eiffel en hij is hier maar een enkele keer waargenomen. Hedenmorgen was het zwaar bewolkt. Er woei een krachtige West-Noordwester wind en het was wat nevelig aan de hori zon. Aan de kop van de Zeeweg zag men eerst om halfacht een tachtigtal spreeu wen in vijf troepjes en een half uur later kwamen tot 9 uur in totaal 7500 spreeu wen langs. Men zag in het middenduin nog grote groepen spreeuwen vliegen, die te ver af waren om te tellen. In Zandvoort, iets meer naar binnen, heeft men ze wel kunnen tellen. Men no teerde daar van 8 tot 9 uur 37.400 spreeu wen. Men noteerde slechts negen vinken. In het binnenduin was echter een sterke vinkentrek. De kraaientrek was echter gering. Voorts werden er vijf wulpen, twee kieviten en enkele graspiepers genoteerd. Er was ook nog wat trek van koperwieken en kramsvogels. Langs de Zandvoortselaan en de Zeeweg trokken voor 8 uur een paar troepen spreeuwen naar het Westen. CAIRO (Reuter) Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Turkije bespreken op het ogenblik de mogelijkheid van om zetting van het Turks-Pakistaanse verdrag in een regionaal verdedigingsstelsel, dat de Arabische staten en Perzië zal omvat ten, aldus heeft de assistent-secretaris- generaal van de Arabische Liga, dr. Aboe- lema, te Cairo verklaard. De nieuwe ver dedigingsorganisatie zou de naam „Noord Midden-Oostelijk bondgenootschap" krij gen. Het secretariaat van de Arabische Liga heeft een officiële mededeling ont vangen, over de besprekingen, die de drie landen zijn begonnen, omdat er volgens hen een „vacuum" in het Midden-Oosten bestaat als gevolg van de afzijdige houding die de Arabische landen ten aanzien van het Turks-Pakistaanse pact innemen, al dus dr. Aboelema. BRUSSEL AFP) In welingelichte kringen te Brussel is verklaard, dat men het plan tot het opstellen van een plechtige verklaring, waarin de drie Benelux-landen zich zouden verplichten af te zien van de vervaardiging van ABC-wapens (atomi- sche, bacteriologische en chemische), heeft laten varen. Gedurende de conferentie van Londen heeft bondskanselier Adenauer verklaard, dat Duitsland bereid was zich te verplich ten geen ABC-wapens te vervaardigen. Zo wel de ministers Spaak als Beven zeiden dat hun landen deze wapens ook wel niet zouden vervaardigen. Deze Belgische en Nederlandse verklaringen zijn niet opgeno men in het eindrapport van de Londense conferentie. Bij de conferentie van Parijs is aan Bel gië en Nederland gebleken, dat een derge lijke verklaring van de Benelux-landen po litiek gesproken niet nodig was. Vandaar, dat van een dergelijke verklaring is afge zien. In beginsel zouden de Benelux-landen dus het recht hebben genoemde wapens te vervaardigen. NEW YORK (United Press/Reuter) De eerste politieke commissie van de UNO heeft een rapport inzake collectieve veilig heid goedgekeurd, dat gericht is op wapen hulp aan de staten die bereid doch niet in staat zijn deel te nemen aan UNO-maat- regelen tegen aggressie. Het rapport werd goedgekeurd met vijftig tegen vijf stem men en twee onthoudingen, nadat Egypte had bepleit onmiddellijk wapenhulp te geven aan „kwetsbare gebieden", als het beste middel om aggressie te verhinderen, terwijl India zich op het standpunt had ge steld dat de veiligheid niet behouden kan worden door „oorlogszuchtige maatrege len". Krisjna Menon van India zei zich van stemming te hebben onthouden, omdat hij de tijd ongeschikt acht om nadruk te leg gen op een militair aspect van de UNO. Volgens Kiselev van Wit-Rusland is de commissie voor collectieve maatregelen in strijd met het UNO handvest. De Verenig de Staten wilden, dat zoveel mogelijk lan den deelnamen aan hun „vèri-eikende plannen". In de resolutie wordt instemming be tuigd met het rapport van de commissie voor collectieve maatregelen waarin de be ginselen van collectieve veiligheid zijn vermeld, waaronder de plicht van staten die zich aaneensluiten om tegen aggressie op te treden, wapenhulp te geven aan sta ten die willen meedoen maar daartoe de militaire middelen ontberen. Vorige week hebben wij de voetganger in actie gezien op zijn eigen domein, het trottoir; vandaag laten we hem eens de rijweg oversteken. Eerst op zijn eigen wijze die vaak een heel eigenwijze is. On bekommerd stort hij zich temidden van het rij verkeer, natuurlijk zonder eerst links noch rechts te kijken, en jongleert met ware doodsverachting naar de over kant. Meestal lukt dat wel, maar op een kwade dag gaat het mis en dan maar pro cederen wie de zieken huisnota betalen moet. Er zijn ook andere voetgangers, dikwijls oudere jaargangen, die al te voorzichtig zijn. Dat zijn degenen die ein deloos treuzelen voor zij de grote sprong wagen en dan toch nog het verkeerde mo ment uitkiezen. Eenmaal op de rijbaan brengen zij alle weggebruikers tot wan hoop door schrikkerig heen en weer te ren nen of wel plotseling als aan de grond ge nageld te blijven stilstaan. Deze tactiek is zo mogelijk nog ongezonder dan de vorige. Veilig oversteken moet volgens de letter van de wet „zonder aarzelen en met een regelmatig snelle pas geschieden, welke zo nodig wordt onderbroken om een voertuig voorbij te laten gaan". Men kan het ook veel korter en eenvoudiger formuleren, name lijk: Wees kalm, kijk uit en gebruik uw verstand! De verdere spelregels kent u: nooit vóór- langs een stilstaand voertuig oversteken, altijd op de kortste manier dus haaks de rijweg kruisen en waar mogelijk ge bruik maken van speciale voetgangers- oversteek-paden. bij voorbeeld met meer deren tegelijk. Maar wist u ook, dat u op kruispunten met stoplichten alleen mag oversteken als het rijverkeer in uw rich ting door groen licht vrijgegeven wordt? En vergeet u in dat geval niet te letten op het achteropkomend rechtsafslaand ver keer. Nodeloos stilstaan op de rijweg en rij wielpaden is gevaarlijk en verboden, stil staan op het trottoir op hoeken van stra ten eveneens, omdat u daarmee anderen het uitzicht op het verkeer belemmert. En wat tenslotte voor onze tramforensen van belang is: spring nooit op of uit een rijden de tram; let bij het in- en uitstappen ter dege op naderend rijverkeer en wacht bij tramhaltes zonder vluchtheuvel niet op de rijweg maar op het trottoir. Wie zich aan deze regels houdt en er bovendien reke ning mee houdt, dat iedere andere wegge bruiker een potentiële idioot is die maakt een beste kans om nooit in de statistiek verkeersongevallen opgenomen te moeten worden. Van onze correspondent in Londen) In het Lagerhuis zijn gisteren venijnige vragen gesteld over twee in Nederland gearresteerde Britse militairen. De minis ter van Oorlog, Anthony Head, heeft even vinnig geantwoord. Het gaat om twee En gelse grenadiers, die zich in Hoek van Hol land al enige weken in arrest bevinden wegens een door hen veroorzaakt auto- mgeval. De conservatief Osborne zeide dat geen justitiële aanklacht tegen de militai ren was ingediend en hij vroeg of de minister een van hen wilde toestaan we gens dringende persoonlijke redenen enkele dagen naar huis te gaan. De minister zeide dat met de burgerlijke autoriteiten in .Nederland was overeengekomen dat de beide militairen voor de krijgsraad terecht zullen staan. Met het persoonlijke probleem van een hunner werd rekening gehouden, zeide hij. Osborne vroeg of het geen „monsterach tig onrecht" was dat twee Britse soldaten in een vreemd land wekenlang onder arrest worden gehouden zonder dat er een klacht tegen hen is ingediend. „Neen, mijnheer", antwoordde minister Head. „Deze mannen namen deel aan de plechtigheden in Arnhem. Zij stalen een auto en vernielden deze. Een van hen lag twee weken in een ziekenhuis. Zij werden gearresteerd om de Nederlandse en Britse legerautoriteiten gelegenheid te geven be wijsmateriaal te verzamelen en te vertalen. Ook moesten verklaringen wordën ver kregen van een militair, die naar Engeland was teruggekeerd. Over het geheel geno men". aldus de minister, „hebben de man nen in Nederland geen eer voor hun land ingelegd." Oud-minister Shinwell (Labour) vroeg of het wel aanging dat de minister deze taal bezigde over het gedrag van de man nen die voor de krijgsraad zouden ver schijnen. De minister antwoordde dat hij alleen sprak over het vergrijp waarvoor deze mannen zullen terecht staan. De mi nister trok daarop zijn woorden in en ver ontschuldigde zich dat hij positief had ver klaard dat de mannen de goede naam van het land hadden bezoedeld. De kans be staat namelijk dat zij worden vrijgespro ken. Ir. E. C. M. Roderkerk heeft Dinsdag avond de vele leden en belangstellenden, die op de tweede Nutsavond in De Witte Zwaan bijeen waren niet teleurgesteld. Hij nam de bezoekers in gedachten mee naar de Kennemerduinen in Bloemen- daal en liet hen genieten van beelden uit het nationale park. De spreker heeft uit veie delen van het park gekleurde foto's opgenomen, die vertoond werden. Bijzon dere aandacht had hij besteed aan de vruchten, die door de prachtige kleuren de belangstelling trekken van de wandelaar. De heef Roderkerk heeft ook interessante foto's gemaakt van vogels, paddestoelen enzovoort. Bij de vertoning er van ver telde hij bijzonderheden over het leven der dieren. De leden van het departement Lisse van de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen kregen een goede indruk van het park van 45 ha. Na afloop dankte mejuffrouw Kingma de spreker. Op Donderdag 11 November des avonds om 8 uur zal in het wijkgebouw der Ne derlandse Hervormde Gemeente, Gedempte Oude Gracht 104 te Haarlem, een verga dering van de A.R.-statencentrale gehou den worden. In deze vergadering zal mr. A. Bruoh een inleiding houden over het dezer dagen uit gebrachte rapport over de reorganisatie van de A.R.-partij

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5