KNVB en NBVB in overleg, voorlopig geen acties meer Sjoukje had succes in Londen Russische en Franse dreigingen voor de wereldtitel dammen „Achter Wallen en Poorten" .Clowntje Rick Kinderhoes t Lu! In 1956 wordt Roozenburg opnieuw uitgedaagd in een „rondtournooi 4 Moeilijkheden Niet zonder meer Biljarten Om het kampioenschap vierde klasse libre Schoolhandbalwedstrijden Oefenwedstrijden voor hockeysters Paardensport Aga Khan verkocht twintig merries FEUILLETON Om het zilveren biljart Voetbal Profclub Den Haag won kort geding Athletiek In Rusland zijn vier millioen athleten KALO DERMA gelee mmmrn Voor de kinderen Nieuwe Woningwet binnen jaar aanhangig Herziening Indonesisch kabinet vordert slecht Halfwegse koren voor de microfoon Faillissementen Lode Prins schaakt tegen de jeugd Commissie culturele zaken van Noordholland Nederlandse candidaat voor UNESCO-Raad W ENSD A 3 NOVEMBF.il (Van onze sportredacteur) Goed nieuws voor de voetballers. De urgentiecommissie van de K-N.V.B. heeft gisteren een oriënterende bespreking ge had met een bestuursdelegatie van de N.B.V.B. Als voorlopig resultaat van deze bespreking, zo deelde men ons mede, heb ben beide delegaties besloten om zolang het overleg duurt geen acties tegen el kaar te ondernemen. Binnen afzienbare tijd zullen de voorstellen van beide partijen worden geformuleerd, waarna men de be sprekingen, die tot een compromis moeten leiden, verder zal voortzetten. Wij kunnen deze pogingen om tot een overleg te komen niet anders dan van harte toejuichen. Wij hebben reeds meer dan eens betoogd dat overleg de enige manier is om de strijd tussen de twee voet balbonden in Nederland zonder brokken te laten verlopen. En het is nog niet te laat. In de loop van dit seizoen worden alle verenigingen in Nederland voor de keuze gesteld of zij in het seizoen 1955-1956 hun spelers willen betalen of niet. Of wel of zij het volgende seizoen in de amateur- dan wel in de prof afdeling van de bond willen worden in gedeeld. De profclubs van de N.B.V.B. kun nen indien de besprekingen naar wens verlopen in de nieuwe organisatie wor den verwerkt. Het is duidelijk dat er nog heel wat moeilijkheden uit de weg zullen moeten worden geruimd voor dat volledige over eenstemming is bereikt. Zo zal de N.B.V.B. ongetwijfeld niet zonder meer het veld ruimen, maar zal wel degelijk zijn voor waarden stellen voordat hij toestemt tot liquidatie, dat wil zeggen tot onneming in de profafdeling van de K.N.V.B. Het lijkt niet onwaarschijnlijk dat de bestuurders van de Beroeps Voetbalbond vertegen woordigd willen zijn in het toekomstige bestuur dat de zaken van de betalende clubs zal behartigen. En wellicht zullen er ook financiële consequenties uit de weg moeten worden geruimd. Zo ver Is het echter nog niet. Voorlopig bepaalt men zich tot een „staakt het vuren". Dat wil zo veel zeggen dat de N.B. V.B. zich onder andere tot nader order zal onthouden van het wegkopen van spelers uit de K.N.V.B. Voor de verenigingen, die worden bedreicd. ongetwijfeld een verheu gende mededeling. Het is duidelijk dat de K.N.V.B. reeds n"rnTrnTTip BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR 48 A DAM TEL. 717162 Handschoenen met lamsvacht Onder grote belangstelling zijn onder lei ding van de B.V. Vriendenkring in haar clubgebouw café Y. Doves aan het Soenda- plein in Haarlem de wedstrijden begonnen om het persoonlijk kampioenschap vierde klasse libre van het district-Haarlem. De uitslagen luidden: H. Heinsbergen (B.V. Suisse) 75 43 33 8 103. G. Heinsbergen (B.V. Suisse) 75 75 33 10 2.27 L. Guldemond (B.V. IVO) 75 75 28 12 2.64 P. Gieske (B.V. IVO) 75 58 28 11 2.07 J. Wisker (B V. Irene) 75 75 24 17 3.12 C. Blazer (B.V. ADO) 75 31 24 8 1.33 J. Nieuwenhuis (B.V. Centr. Hst.) 75 53 35 7 1.51 H. Neeskens (B.V. Vr.kring) 75 75 35 9 2.14 L. Guldemond 75 68 50 8 1.36 J. Wisker (B.V. Irene) 75 75 50 10 1.50 H. Heinsbergen 75 75 39 10 1.02 J. Wisker 75 74 39 10 1.89 G. Heinsbergen 75 75 29 13 2.53 H. Neeskens 75 32 29 6 1.10 L. Guldemond 75 75 31 10 2.41 J. Nieuwenhuis 75 47 31 4 1.51 P. Gieske 75 75 25 10 3.— J. Wisker 75 51 25 9 2.04 G. Heinsbergen 75 75 39 10 1.92 J. Nieuwenhuis 75 45 39 12 1.17 lang het plan heeft gehad overleg te ple gen met de hem beconcurrerende bond. Maar da't men niet wilde praten voordat men zelf sterker stond in het toekomstige overleg. Met andere woorden, men heeft eerst de bondsvergadering willen afwach ten, waarop voorstellen moesten worden aangenomen, die de bond sterker zouden doen staan. Zoals de zaken nu staan behoeft de K.N.V.B. niet alle voorwaarden zonder meer te accepteren, maar kan zelf ook voorwaarden s'tellen. Voorwaarden, waar bij men de tegenpartij kan verwijzen naai de besluiten, die op de jongste vergadering van de K.N.V.B. werden genomen. Het begin is er. Het wachten is op de volgende stap in de goede richting. De uitslagen van de schoolhandbalwed strijden in Haarlem luidden: Halve finales jongste jongens: HBS-A Bronsteeschool 36: Gerhardsch.Kennemer lyceum 14; HBS-AKI. de Vriesschool O11; Gerhardsch.- Beverwijk 24; Bron steeKI. de Vriesschool 23; Kenner.-.er lyceum—Beverwijk 50. Finalisten zijn dus hier geworden het Kennemerlyceum, de bekerhouder van 1953 en de Klaas de Vriesschool. Oudste jongens Poule A: Coornhert 1—Ketelaarschool 60; Coornhert. 1Mendellyc. 1 60; Men- dellyc. 1Ketelaar 51. Poule B: Kenn.lyc.—Rijkskw. 2 8—1; Ken- nemerlyc.Bronsteeschool 131; Bronstee schoolRijkskweeksch. 2 21. Poule C: Rijkskw. 1HBS-A 50; Rijks kweekschool 1KI. de Vriessch. 22; KI. de Vriessch.—HBS-A 1—3. Poule D: Coornhertlyc. 2Hildebrand- school 51: Coornhertlyc. 2HBS-A 2 54; HildebrandHBS-A 2 14. Poulewinnaars zijn hier: A Coornhert- lyceum 1; B Kennemerlyceum; C Rijks kweekschool 1; D Coornhertlyceum 2. Zondag 14 November worden op het terrein van Klein Zwitserland in Den Haag twee dames hockey-oefenwedstrijden gehouden, waarvoor de elftallen als volgt zijn samen gesteld: Zwart: doel: Roemers (Hilversum); ach ter: Van Wieringen (Hilversum) en Heems kerk (HHIJC); midden: Boer (Pinoké), Den Tex (Amsterdam) en Van Uden (Oranje Zwart); voor: Bleekemolen (Be Fair), Smith (RBC), Van Nierop (Amsterdam), Heeze- mans (EMHC) en Vissers (BDHC). Blauw: doel: Vis (Laren); achter: De Greve (Laren) en Biezebos (Togo); midden: Glasz (Gooi), Diemer Kool (Laren) en Van Kruize (Laren); voor: Saarberg (BDHC), Heering (BDHC), De Kruyff (SCHC), Nieuw- veld (RBC) en Duysser (Togo). Grijs: doel: Jurrissen (BDHC); achter: N. N. en Criiper (BDHC); midden; Wolter- beek (HHIJC). Vloemans (Groen Geel) en Burgersdijk (Amsterdam); voor: Janssens (Kieviten), Peeters (Venlo Girls), Lomans (Push), Rouwenhorst (Togo) en Vigeleyn (Kieviten). Paars: doel: Ten Barge (Be Fair); achter: Kretzschmar (Kieviten) c Hogesteyn (Be Fair); midden: Muller (Groningen) .Terlin- gen (Be Fair) en Van Dalsum (TogoL voor: Van Gerner Cffilversum) Brouwer (HHIJC), Van Houten (HVA), Van Hilten (Pinoké) en Villessen (EMHC). In Lexington zijn 20 merries van de Ierse stoeterij van de Aga Khan verkocht. Voor totaal 539.100 dollar. Prins AU Khan en majoor Cyril Hall, die de Ierse fokkerij van de Aga Khan beheert, waren hierbij aan wezig. Hoogtepunt van de veiling was de negenjarige merrie „Masaka" die 105.000 dol lar opbracht. Deze verkoop wordt in hippi sche kringen gezien als een bewijs, dat de Aga Khan van plan is slechts zijn Franse fokkerij aan te houden. >99 Met vier winstpartijen en acht remise-partijen wees P. Roozenburg, sinds 1948 wereld kampioen dammen, zijn uitdager Wim Huisman terug. Huisman moest na afloop van de wedstrijd volmondig toegeven dat Roozenburg de ware kampioen is. Hij vond het zelf wat beschamend in de 12 partijen het niet eenmaal Roozenburg nu eens erg lastig te hebben gemaakt. Het oog is nu gericht op het jaar 1956; in dat Olympisch jaar wordt de wereldtitel dammen voor een rondtournooi ingezet In 1952 togen er elf vertegenwoordigers uit elf verschillende landen ten aanval De wedsrtijden worden Donderdag 4, Vrij dag 5, Zaterdag 6 en Zondagavond 7 Novem ber voortgezet. Historisch verhaal naar het gelijknamige toneelspel van JAN VAN DAM Bewerkt door A. Zwart 22) „Betrekkelijk", antwoordde Ursula ont wijkend. „Tenminste niet als soldaat. Hij isZij hielfij plotseling op en zei; „Neem me niet kwalijk. Evert, maar er zijn nu eenmaal dingen die ik voor je verzwij gen moet. We kunnen niet vergeten dat we ieder aan een andere kant staan. Ik weet wel dat je ons nooit zoudt verraden, maar ik raag je toch niet in verzoeking brengen je plicht te verzaken". Evert fronste zijn wenkbrauwen. „Als hier iets gebeurt wat ik niet weten mag", zei hii ontstemd, „is dit wef een heel zonderlinge manier om het voor me te ver bergen!" Ursula was zenuwachtig. Zij stond op en keek uit het raam of zij haar vader en Adriaen al zag naderen. Ze maakte zich een beetje ongerust, zij vond dat het lang duurde. „Wat bedoel je?" vroeg zij afwezig. Toen won de (onbekende) dammer Dage nais wel een partij van Roozenburg en hij leverde zelfs een ernstige bedreiging voor Roozenburg op. Met het ingaan van de laatste ronde was de stand aan de kop uiterst gespannen. Toen Roozenburg in Haarlem zijn laat ste partij remise speelde tegen de Belgische kampioen Verpoest kon de Franse Canadees Dagenais gelijk komen met Roozenburg op de eerste plaats, als deze zijn laatste partij van de onderaan de lijst staande Zwitser Forclaz zou winnen. De Canadees verloor en Roozenburg bleef wereldkam pioen. Maar in het seizoen 1956 komen ook de Russen. Tal van goede spelers trainen zich ginds al voor deze wedstrijd. Vast staat dat de Russen op dit ogenblik al een spelpeil hebben bereikt, dat een ernstig gevaar Gisteravond werden de biljartwedstrijden voortgezet om het zilveren biljart. De resul taten waren: H. Schrijver 189 180 24 35 7.50 Hoek 145 121 24 33 5.04 v. Lochem 300 300 12 102 25.— Nobels 202 82 32 40 6.83 Deen 115 115 20 16 5.75 Kraager 150 127 20 40 6.35 Bromet 200 144 16 25 8.93 Luiten 250 250 16 62 15.62 v. Lochem 300 300 1' 91 21.42 A. Gema 250 191 14 90 13.64 De stand is nu 2416 voor „Rembrandt". De president van de Bredase rechtbank, mr. K. Schellenbach, heeft uitspraak gedaan in het kort geding, dat door c. profvoetbal club Den Haag tegen de Tilburgse eerste klasser NOAD aanhangig was gemaakt. ]Je Haagse Profclub eiste vorige week Donderdag, dat gedaagde de speler Walhout niet meer zou mogen opstellen als speler of reserve en hem ook niet als trainer zou laten fungeren op straffe van een dwangsom van f 5000 voor elke overteding. Mr. Schellen bach wees de vordering toe. „Je mag me niet in verzoeking brengen, zeg je. Dan moet er iets zijn!" „Ach, let maar niet op me. De onrust in de stad heeft me misschien wat nerveus gemaakt. Het klokgelui en de mensen op straat.het is allemaal zo onheilspel lendEn dan jouw onverwachte thuis komst. juist nu". Onrustig bracht zij haar hand aan haar voorhoofd. „Je dTaait er omheen, Ursula!" zei Evert beslist. „Vei-tel, wat is hier alle maal gebeurd dat ik niet weten mag?" Scherp zag hij haar aan. „Niets, zeg ik toch", ontkende zij ver moeid. „Luister, Ursula", zei Evert en liep op haar toe. „Ik ben niet alleen teruggekomen om te zien hoe jij het maakte, maar ook om mezelf gerust te stellen. Om zeker heid te hebben!" „Zekerheid?" herhaalde Ursula verwon derd. „Zekerheid over wat? Over wie?" „Over vadet". „Wal hebben ze van vader gezegd?" Angstig keek Ursula hem aan. „Daar kan ik geen antwoord op geven" „Kun je het mij niet zeggen?" vroeg zij dringend. „Je zuster?" „Jou misschien het allerminst". Snel deed Ursula een paar stappen naar voren en greep zijn arm. „Evert, als er ge vaar is moet je het mij zeggen! Hij is toch ook jóuw vader!" „Aha!" riep Evert. „Dus er is gevaar!" „Eh.... neestotterde Ursula, ,„dat.... dat heb ik niet gezegd". vormt voor de Hollandse damsupprematie. Frankrijk is meermalen de houder ge weest van de wereldtitel dammen. Dit keer zullen er enige veelbelovende jonge spelers de oude garde zoals Bonnard, Mal- fray en Aubier, verdringen en ook hier ligt wellicht een gevaar voor de IJmuidense titelhouder. Zeer terecht merkte Roozenburg bij de sluiting van de recente tweekamp op, dat Nederland op zijn hoede moet zijn voor de komende buitenlandse aanvallen; wij on derschrijven zijn mening dat hij niet alleen in staat is de aanvallen op te vangen. Ook in Nederland moeten jonge krachten zich melden om Roozenburg, Huisman, Keiler en de vele andere sterke Nederlandse meesters te vervangen. Het jeugdige Nederlandse schoonrijdstertje Sjoukje Dijkstra (links) heeft voor een Engelse jury een uit stekende prestatie geleverd door als tweede te eindigen in 'n internationale schaats wedstrijd in schoontijden voor dames op de Rich- mond-ijsbaan. Het twaalf jarige Amsterdamse meisje had als tegenstandsters da mes uit twaalf landen. Sjoukje heeft in 1953 in Den Haag de internationale médaille voor schoontijden gewonnen. Ieder jaar brengt ze tenminste drie maanden in Engeland door om zes uur per dag te oefe nen onder leiding van de Zwitserse instructeur Ger- schwiller. Door bijlessen blijft ze on danks de verzuimde school tijd „bij" en totnutoe is ze er in geslaagd tot de beste leerlingen van haar klas te blijven behoren. In Januari aanstaande, op haar der tiende verjaardag, zal Sjoukje deelnemen aan de Europese schaatskampioen schappen in Boedapest en van daar zal ze naar We nen gaan, waar in Februari de internationale schaats kampioenschappen zullen worden gehouden. Ze wordt steeds vergezeld van haar vader die ook als schaatsenrijder heeft deelgenomen aan de Olym pische Spelen in Berlijn in 1936. Sjoukje, wier andere hobbies rekenen en rietwe- ven zijn, is begonnen met schaatsenrijden toen ze zes jaar oud was. Naar de officials, iie de Russische athle- tiekploeg op de onlangs gehouden trip naar Engeland begeleidden, hebben medegedeeld, zijn in Rusland vier millioen mensen, die zich actief met de athletiek bezig houden. Het land is in 23 districten verdeeld en in elk district worden de nieuwe talenten, die zich aandienen, nauwlettend gevolgd en gesteund. Gedurende het winterseizoen kan er overdekt op vele plaatsen in Rusland ook voor de veldnummers worden getraind. De Russische Athletiekbond heeft 3000 be roepstrainers in dienst, van wie er tien de titel „nationale coach" dragen. Deze tien bemoeien zich alleen met de voorbereiding van de top-athleten. In Moskou, Kiev en Leningrad zijn scholen gevestigd, waar men tot athletioktrainer kan worden opgeleid. ADVERTENTIE maakt handen zacht als fluweel Koning Snoek was heel boos op Bunkie. „Ik vind het nodig, dat je maar eens 'n flinke en strenge straf krijgt!", zei hij streng. „Maarmaar ik heb toch geen kwaad gedaan!", zuchtte Bunkie. „Niet?", zei koning Snoek. „Heb je niet zo'n ongelukkig visje met een lekker hapje gelokt en toen aan een haak uit het water gesleurd? Wel, we zullen eens zien, hoe prettig jij dat zou vinden!" Koning Snoek gaf een bevel aan de andere vissen, en even later kwam er een. snoer in het water zakken, waaraan een stuk koek vastzat. „Daar", zei de vissenkoning. „Hap in die koek!" Bunkie keek verschrikt naar het snoer. Dat zag er precies eender uit als het snoer, waarmee hij en Rick vistenZou er 'n haak in zitten? „Vlug wat!", snauwde de vissenkoning ongeduldig. „Hap, of we zullen je nog wel anders helpen!" Ja, nu kon Bunkie niet anders doen dan het bevel van de boze vissenkoning opvol gen. Angstig keek hij naar het stuk koek. Toen hapte hij er in... In antwoord op het Voorlopig Verslag uil de Tweede Kamer over het wetsont werp tot verlenging van de werkingsduur der Wederopbouwwet antwoordt minister Witte in een nota, dat hij het evenals de Kamer niet gewenst acht, dat ook nadat dit ontwerp wet is geworden nog eens een verlenging der Wederopbouwwet nood zakelijk zou zijn. De voorbereiding van de ontwerpen van wet betreffende de ruimtelijke ordening en betreffende de volkshuisvesting, waar in deze definitieve regeling haar plaats zal vinden, is thans zo ver gevorderd, dat de minister verwacht, dat die ontwerpen bin nenkort tot een onderwerp van overleg met de daarbij betrokken ambtgenoten kunnen worden gemaakt. De minister verklaarde gaarne, dat hij alles wat in zijn vermogen ligt zal doen om te bevorderen, dat een nieuwe Wo ningwet en een Ruimtewet nog tijdens de huidige zittingsperiode door de Staten- Generaal kunnen worden behandeld. DJAKARTA (United PreSs) Ten gevolge van onderlinge meningsverschil len tussen de politieke partijen, is het nog steeds niet gekomen tot de verwachte reorganisatie van het Indonesische kabinet. De oppositiepartijen hebben het kabinet verzocht af te treden en de zetels ter be schikking te stellen van president Sukar no, maar het schijnt dat de regering van Ali Sastroamidjojo een reorganisatie wil doorvieren om tot elke prijs een kabinets crisis te vermijden. De reorganisatiecommissie uit het kabi net is vandaag bijeen geweest in de wo ning van de premier. Deze laatste maakte na afloop van de zitting bekend dat de commissie nog niet tot een besluit was ge komen en dat zij des avonds opnieuw zou bijeenkomen. Het radiokinderkoor Jong en Blij en het meisjeskoor Con Gratia uit Halfweg gaan op 27 November naar Hilversum, waar on der leiding van de heer Hans de Jong door de A.V.R.O. opnamen gemaakt zullen wor den, die op 2 December tijdens een specia le uitzending ter herdenking van Hendrika van Tussenbroek zullen worden uitgezon den. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft Dinsdag 2 November de navolgende illissementen uitgesprok W. B. Rijsenbrij te Santj faillissementen uitgesproken: W. B. Rijsenbrij te Santpooi., Van Dalelaan 24, en aldaar zaakdrijvende oort, gem. Velsen, onder de firma Bouwenderneming Viking. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. B. J. Lambers te Haarlem. A. Brouwer, handelaar in paarden en fou- rage te Badhoevcdorp, gem. Haarlemmer meer, Gen. Snijdersstraat 8. Rechter-com missaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. K. Westerling te Aalsmeer. de Vennootschap onder Firma H. Posch en Zonen, aanneemster van straat- en grond werken te Beverwijk, de Visscherstraat no. 16, en haar beherende vennoten: H. Posch, te Beverwijk, de Visscherstraat 16; C. Posch te Beverwijk, de Visscherstraat 16; J. J. N. Posch te Beverwijk, Alkmaarsestraatweg 97. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. W. Crefeld te IJmuiden-Oost. K. Th. Stam te IJmuiden, gem. Velsen, Neptunusstraat 32, van beroep koopman. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. W. Crefeld te IJmuiden-O. J. Barth. Bos, bloembollenhandelaar te Haarlem, Leidscvaart 198. Rechter-commis saris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. J. D. Theyse Jr. te Haarlem. C. Kamerman, grondwerker te Hoofddorp, gem. Haarlemmermeer, Bennebroekerdijk 185. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwer da. Curator: mr. J. C. Smithuysen te Haarlem. Wegens gebrek aan baten werd op Dinsdag 2 November 1954 opgeheven het faillissement van: A. A. M. van Beelen, eigenares van de handelsonderneming „Lithotype" te Haar lem, Oranjekade 7. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. E. A. J. Scheltema—Conradi te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 27 October 1954 geëindigd he faillissement van: M. Jong kind, centrale verwarmingsinstallateur te Aalsmeer, Aalsmeerderweg 489. Rechter-com missaris: mr. M. Smits. Curator: mr. H. C. van der Woerdt te Assen. Op Vrijdagmiddag 19 November zal in de Vara-uitzending „De Paddestoel" voor het eerst een nieuwe rubriek te horen zijn: een schaakrubriek onder leiding van Lode Prins, onder de titel e2—e4. Lode Prins wil in deze uitzending schaken tegen de Nederlandse jeugd. Hij zal een zet doen, de jonge luisteraars worden uitgenq- digd een tegenzet voor te stellen. De zet die door de meeste inzenders wordt voorgesteld zal beschouwd worden als de „zet van de jeugd". In de volgende uitzending zal Lode Prins dan zijn volgende zet doen enz. Bovendien zal hij nu en dan commentaar op de zetten leveren. Zowel degenen, die de meeste zet ten hebben voorgesteld die inderdaad zijn gebruikt, als degenen, die zetten hebben voorgesteld welke achteraf gezien, het meest effectief zouden zijn geweest, zullen prijzen kunnen verwerven in deze radio-schaak wedstrijd. De Commissaris der Koningin in Noord holland heeft de door de Provinciale Sta ten ingestelde Commissie voor culturele zaken geïnstalleerd. Deze commissie heeft tot taak het uitbrengen van adviezen aan Gedeputeerde Staten hetzij op verzoek van dit college hetzij uit eigen beweging omtrent aangelegenheden van culturele aard, onder meer het al dan niet toeken nen van bijdragen uit de provinciale kas. Zij bestaat uit zeventien leden, t.w. de heer L. J. P. N. A. Bouwman en mej. mr. E. Ribbius Peletier, leden van Gedeputeer de Staten, die het voorzitterschap, onder scheidenlijk het vice-voorzilterschap be kleden, acht leden der Provinciale Staten en zeven anderen, die meer in het bijzon der wegens de plaats, die zij in het cultu rele leven innemen, in de commissie zijn opgenomen. Tot de commissie behoren drie subcommissies, t.w. voor muziek, toneel en dans, voor monumentenzorg en beeldende kunsten en voor wetenschap en volksont wikkeling. MONTEVIDEO, Uruguay, (United Press) Dr. Luther H. Evans, de directeur van de Unesco, heeft de verschillende leden- staten ervan op de hoogte gesteld, dat 18 personen candidaat gesteld zijn voor het lidmaatschap van de executieve raad van de UNESCO. De leden van de raad zullen gekozen worden op de aanstaande alge mene vergadering van de UNESCO, welke 12 Nov. zal gehouden worden. Onder de genen, die op de lijst staan, bevinden zich dr. Frans Bender (Nederland), dr. A. Bergstrasser (West-Duitsland),dr. Vitto- rino Veronese (Italië), professor Jean Piaget (Zwitserland) §n A. V. Solodovni- kow (U.S.S.R.). ADVERTENTIE Bedenk,dat uit een onver zorgde kin cl er hoest een zwakke borst kan overblijven. Bescherm Uw k\eine met „Nee, dat niet. Maar je houding bewijst het! Wanneer er werkelijk niets was, zou je niet zo zenuwachtig zijn!" Ineens greep hij Ursula bij haar schouders en schudde haar heen en weer. „Ursula! Zeg me de waarheid!" Kwaad maakte zijn zuster zich los. „Je manieren zijn er in het Prinselijk leger niet op vooruit gegaan!" „Draai er niet omheen!" „Ik zeg je toch dat er niets is!" Hoofdschuddend liet Evert haar los en wendde zich af. „Ik geloof je niet". Dan draaide hij snel weer om. „Antwpoord me! Is het waar dat er hier in huis telkens geheime bijeen komsten worden gehouden?" „Wie heeft je dat gezegd?" vroeg Ur sula verschrikt. „Dat doet er niet toe. Je hoort dat ik het weet". „Heb je namen gehoord?" „Ik hoef je maar één naam te noemen: Dierick de Vries". „Geen anderen?" Ursula trilde van angst bij de gedachte dat ook de naam van haar verloofde bekend zou zijn. „Anderen? Nee, maar jij weet ze". „Ik weet niets, zeg ik je", beweerde zij, opademend. „Ursula!" bezweerde Evert haar. „Lieg toch niet langer tegen me! Ik ben je broer! Ik heb het recht om te weten wat hier ge beurt". „Mijn broer ben je, dat is zo. Maar je vergeet dat we in politiek opzicht vijan den van elkaar zijn» hoe verschrikkelijk het ook klinkt. Ik smeek je, Evert, ga nu heen! Vader kan ieder ogenblik terugko men en dan „Ik ga niet eer ik zekerheid heb", viel Evert haar in de rede. Met nadruk ver volgde hij: „En als jij me de waarheid niet wilt zeggen, dan zal ik proberen mij die zekerheid zélf te verschaffen!" Zoekend keek hij om zich heen. Dan viel zijn oog op de 'brieven en papieren, die op tafel la gen. Snel liep hij er heen en begon er haastig in te zoeken. „Evert, laat die dokumenten liggen!" riep Ursula luid. „Eenmaal heeft vader je de deur gewezen omdat je de partij koos van onze tegenstandei-s. Nu zal hij het on getwijfeld weer doen, maar dan als spion!" Met een ruk richtte hij zich op en liet de brieven uit zijn handen vallen. „Als spion...." herhaalde hij bleek Op hetzelfde ogenblik klonken er stem men in de gang, twee donkere mannen stemmen. Ursula wilde naar de deur snel len, maar reeds traden Talesius en Adriaen binnen. „We hebben Ripperda vervloekt!" riep de laatste vrolijk en omhelsde zijn ver loofde. „Adriaen!" riep zij warm. „Gelukkig dat je er bent!" „Ben je bezorgd over me geweest?" vroeg de pensionnaris. „Hoe kun je dat nog vragen. Je weet toch wat er hier intussen is gebeurd!" „Je vader heeft me onderweg alles ver teld. Hij kwam nog juist op tijd, we waren „Geen wcord meer!" onderbrak Tale sius hem snijdend. „We zijn niet meer on der ons! Ieder woord is gevaarlijk!" Talesius had zijn zoon bij het binnen komen onmiddellijk opgemerkt. Hij was in de deuropening blijven staan en had hem strak aangezien. Adriaen had zijn aandacht te veel op Ursula gericht om te kunnen zien dat er nog iemand in de kamer was. Nu wendde hij zich verbaasd om en nam de nieuweling op. „Wie heeft je verlof gegeven om hem te ontvangen?" vroeg Talesius streng aan Ursula, terwijl hij naar Evert wees. „Hij kwam tijdens uw afwezigheid", legde Ursula verward uit, „en „En?" Onverbiddelijk zag Talesius zijn dochter aan. „Ik vermoed dat je hem te gen mijn uitdrukkelijk bevel in te woord hebt gestaan. Je bent zeer onvoorzichtig geweest. Zeg hem, dat hij nu weggaat". „Vader!" riep Evert nu. „Ben ik u geen woord meer waard?" Talesius keek hem aan en wendde zich dan zwijgend af. Evert kwam dichter naar hem toe en zei: „Ik heb u en mijn zuster in vijf jaar niet gezien. Is er dan in al die tijd niets in uw gevoelens veranderd?" Zonder hem aan te zien, sprak Talesius tot Ursula: „Ik wil niet meer naar hem luisteren. Zeg hem, dat hij heengaat". „Als u eens wist wat ik riskeerde door hier te komen", zei Evert moedeloos. „Hoe kunt u zo hard tegen me zijn!" „Het is niet nodig om me er aan te her inneren, dat ik nog een zoon heb. Ik ver acht je. Je staat aan de kant van hen, die alles bestrijden wat mij dierbaar is". „Neemt u mij niet kwalijk", liet Adriaen zich haren, „maar ik voel me hier tamelijk overbodig. Het spijt me dat ik dit weerzien heb moeten bijwonen, ik had graag onder andere omstandigheden met mijn zwager kennis gemaakt. Misschien vindt u het goed dat ik me verwijder?" Hij maakte aan stalten om de kamer te verlaten". „Nee, blijf", beval Talesius kort. „Het zal je tonen welke lage middelen onze tegen standers gebruiken. Of dacht je soms", richtte hij zich weer tot Evert, „dat ik jou en je opdrachtgevers niet doorzie?" „Ik begrijp u niet", zei Everc ontsteld. „Wat had je in mijn papieren te zoeken?" Talesius' stem klonk hard. „U denkt toch niet dat ik...." stoof Evert verontwaardigd op. „Al maandenlang word ik door spionnen gevolgd. En nu de tijd dringt ben jij hun laatste kans. Jij moest ontdekken wat zij vergeefs hebben gezocht!" „En", begon Evert, terwijl hij de woor den haast niet uit zijn keel kon krijgen, „en tot zo'n gemeenheid acht u mij in staat? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6