Geld dat aan vluchtelingen is besteed, werpt rente af Boer Schuier: een voorbeeld van moed en wilskracht Frans toneel voor scholieren mm SP ï'ketptJwrt'! Theodor Blank - de West Duitse „commissaris" van Defensie Kunstwerken aan nieuwe woningcomplexen Uit nalatenschap f 2182.- verduisterd -ffoeo*0 Bescheiden man die door zelfstudie een hoge positie bereikte Een nieuw leven is vaak een lijdensweg.... Post op Haarlemse begroting voor 1955 Haarlemmer in arrest Amateur-cabaretshow in Concertgebouw Onze nieuwste brillen Opticien WEBER Gcorg Rueter exposeert in ,,'t Huis met de kogel" Hoofdambtenaar Adriaanse met eervol ontslag Rheumafilm Poolse pianist OSRAM LAMPEN Rembrandt Theater Fruitmiddag voor Vrouwen Electriciteitsvereniging Bazar in Immanuelkerk voor Hervormd jeugdhuis WOENSDAG 3 NOVEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Naar wij vernemen hebben B. en W. van Haarlem thans besloten op de begro ting voor 1955 een bedrag te reserveren voor het uitvoeren van kunstwerken aan nieuwe woningcomplexen. Dit besluit kan beschouwd worden als een uitvloeisel van het nader mondeling antwoord van het College in de raad op de vragen van het raadslid J. J. Voogd (Ar beid), waarin deze het pleit had gevoerd voor het verstrekken van opdrachten aan kunstenaars ter verfraaiing van de in aanbouw zijnde en nog komende woning complexen met kunstwerken. De heer Voogd dacht daarbij aan smeedwerk, ge brandschilderd glas, beeldhouwwerk en dergelijke en verwees naar de reeds in Haarlem gangbare praktijk ten aanzien van de nieuwe openbare gebouwen, waar bij immers steeds 2% van de bouwsom voor dergelijke versieringen wordt be steed. Thans zal dit ook bij de woningcom plexen kunnen gebeuren. Op de begroting voor 1955 zal nog wel met een beperkt bedrag worden volstaan, doch dit heeft de betekenis van een principieel besluit. Tot de plannen die thans kans maken op verwerkelijking behoort een ontwerp van prof. ir. H. T. Zwiers voor een gevel versiering aan het verzorgingshuis van het complex woningen voor bejaarden „De Blinkert", dat in Tuindorp Overveen in aanbouw is. Dinsdag is aangehouden een 41-jarige Haarlemmer, genaamd A. E,, die er van verdacht wordt, dat hij uit een nalaten schap, welke hij als bewindvoerder onder zich had, f 2182 en boedel heeft ver duisterd; het geld zou hij in zijn zaak heb ben geïnvesteerd. E. is ingesloten. ADVERTENTIE De vraag naar nieuwe artisten doet zich in het Nederlandse amusementsleven steeds sterker voelen. Voor de impresario's wordt het moeilijk een programma samen te stel len, dat iets nieuws brengt. Als gevolg hiervan speurt men ijverig naar toekom stige sterren, die vooral gezocht worden onder de amateurs. Zaterdag 6 November zullen in het Con certgebouw te Haarlem audities gehouden worden, waarvoor zich reeds een groot aantal amateur-artisten aanmeldden. Hier door zal het programma het karakter krij gen van een amateur-cabaretshow, waar aan meer dan vijftig personen mede- De overigen, die niet voor deze avond geplaatst konden worden, krijgen alsnog de gelegenheid blijk te geven van hun kunnen. ADVERTENTIE munten uit door goede pasvormU ziet er VEEL BETER mee uit. Ziekenfondsleverancier. Grote Houtstraat 166 bü de Houtbrug Vain 6 tot 27 November zal in ,,'t huis met de kogel" Spekstraat 12 te Haarlem een tentoonstelling gehouden worden van portretten en bloeim stillevens door Ge org Rueter. De tentoonstelling is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 18 uur. dan een theelepeltje RKKJLEYj JL/MIXTURAW De Franse toneelgroep „Les Comédiens de l'Etoile" geeft op 19 November onder auspiciën van de Commissie voor de cul turele vorming van de schoolgaande jeugd in de aula van het Christelijk Lyceum aan de Emmakade te Haarlem een bijzondere middagvoorstelling. Des avonds treedt het gezelschap met een ander programma in dezelfde zaal in het openbaar op, evenais de achttiende November in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal. Het programma voor scholieren bestaat uit vier éénacters, te weten „La Jalousie du Barbouillé" van Molière, „De Beer" van Tsjechof, „l'Huitre et les deux plaideurs" en „Le Pari du diable" (op de geschiedenis van Job gebaseerd). Aan de opvoering van elk stuk gaat een inleiding in de Neder landse taal vooraf. De nummers twee en vier komen ook in de avondvoorstellingen voor het voetlicht, tezamen met „De mens en zijn vrijheid" met teksten van moderne schrijvers als Anouilh, Aragon, Cocteau, Eluard, Giraudoux en Prévert. De Comédiens de l'Etoile waren twee jaar geleden eveneens in Haarlem met hun répertoire, dat geenszins het officiële toneel concurrentie wil aandoen. Zij trachten op artistiek verantwoorde wijze Europese cul tuurwaarden en het Evangelie uit te beel den. Deze bereopsacteurs waren oorspron kelijk lekenspelers, die tournées maakten in Franse steden en dorpen, voor zieken en gevangenen, in weeshuizen en sanatoria Zij beschouwen zichzelf als „sterren" in die zin, dat zij een hoger licht willen ver spreiden. Tweede concert Op 10 November is er wederom maar dan in de Haarlemse Schouwburg een- toneelvoorstelling voor scholieren. Dan speelt het Rotterdams Toneel onder regie van Bob de Lange het Engelse blijspel „Wel te rusten" van A. P. Dearsly, een zelfstan dig vervolg op „Vogel vlieg de wereld in". Dit stuk is overgenomen van het réper toire van het voormalige Vrije Toneel van Anton Ruys. Het tweede jeugdconcert wordt op Vrij dag 19 November in de gemeentelijke Con certzaal gegeven. Het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest speelt onder leiding van Marinus Adam het Concerto Grosso nr. 16 van Handel, de Pastorale d'Eté van Honeg- ger en A young person's guide to the or chestra van Benjamin Britten, waarbij elk werk door een verklarende toelichting van de dirigent wordt voorafgegaan. Voor het eerste concert was de belangstelling enorm groot: 2200 leerlingen van scholen voor voortgezet onderwijs in Haarlem en om liggende gemeenten waren aanwezig. Het tweede filmprogramma kan in de week tussen 22 en 28 November worden verwacht. Tot 8 November blijft in het Huis van Looy de tentoonstelling „Sier kunst van de Tropen" geopend. Afscheid van de politie Op zijn verzoek is de administratief hoofdambtenaar A bij de Haarlemse politie de heer P. M. Adriaanse, chef van de af deling opleiding, om gezondheidsredenen met ingang van 1 November eervol ontslag verleend. De heer Adriaanse kwam op 1 Juni 1920 als inspecteur van politie in dienst in de gemeente Schoten. Op 1 Mei 1927 ging hy over naar Haarlem als inspecteur van po litie eerste klasse. Op 1 Maart 1940 ging hij in verband met zijn gezondheidstoestand met vervroegd pensioen. Na de bevrijding, op 29 Mei 1945, trad de heer Adriaanse opnieuw in dienst bij de politie; hij werd toen belast met de opleiding van het poli tiepersoneel. Bijna 300 genodigden, (medici, heilgym. nasten-masseurs en verpleegsters), aan schouwden Dinsdagavond in het St. Elisa beth's Gasthuis de Zwitserse film: ..Kanvpl dem Rheuma". Deze film, opgenomen in de modernste rheumakliniek van prof. Böni te Zürich, gaf enerzijds een beeld van het lijden dat teweeg gebracht wordt bij het onbehandeld laten van deze ziekte. Anderzijds toonde zij de behandelingsmogelijkheden en de resultaten, niet alleen van de moderne chemische ge^ neeswijzen, maar vooral ook van de midde- len die de arts in de vorm van diverse phy. siotherapeutische toepassingen ten dienste staan. Een lange serie hiervan werd getoond zo als o.a. fangopakkingen, zwavelbaden, diverse vormen van electrotherapie,wikkelingen, hete luchtbaden, maar vooral de voor de i'heuma- behandeling zo onontbeerlijke massage en oefentherapie. Hoewel uit deze film bleek dat men in Zwitserland nog lang niet tevreden is met de omvang van de rheumabestrijding, werd de toeschouwers gedemonstreerd, welke ach terstand ons land op dit gebied heeft in te halen. Niet alleen door het grote tekort aan voor rheuma beschikbare ziekenhuisbedden, maar vooral ook door de nog in onvoldoende mate aanwezige mogelijkheden om physiothera- peutische behandelingen te verstrekken, is de bestrijding van een van de belangrijkste volksziekten nog verre van vol- doende! Dr. G. R. van Veen, rheumatoloog te Haar- lem, gaf een korte inleiding bij deze film. De internationaal vermaarde Poolse pia nist Stanislas Niedzielski geeft op 18 No vember een recital in het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem. Zijn program ma vermeldt onder meer de complete cy clus van vijftien walsen van Frédéric Cho pin. ADVERTENTIE Beter licht voor huishouding en industrie ADVERTENTIE Niall Mac-Ginnes de hoofdrolspeler uil de film Maarlen Lulher' Van Vrydag 5 November af in Plaatsbespreken 2 dagen vooruit. Telef. dezelfde dag. Dinsdagmiddag werd in Brinkmann een fruitmiddag gehouden, georganiseerd door de afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vrouwen Electriciteits Ver eniging en aangeboden door de Kring Rijn en Amstelland van de Nederlandse fruit telersorganisatie. Na een inleidend woord van de presi dente van de afdeling Haarlem, mevrouw R. v. d. Noord-Magré, hield de heer A. Glas, assistent van de Rijkstuinbouwvoor- lichtingsdienst, een korte causerie over het Nederlandse fruit. De heer Glas vertelde, dat middagen als deze ten doel hebben om meer bekendheid te geven aan het Neder landse fruit. De fruitteelt heeft zich langzamerhand van nevenbedrijf ontwikkeld tot hoofdbe roep, aldus de heer Glas. Dank zij de aan wezigheid van vele fruitteeltvakscholen, waar de fruittelers van terzake deskundi gen onderricht ontvangen, is de productie per ha. veel hoger geworden dan voor de oorlog. Daardoor kan de Nederlandse fruit teler zijn producten verkopen tegen vrij wel dezelfde prijzen als vele jatren terug, ook p.l zijn de productiekosten sterk ge stegen. De spreker behandelde in het kort de vele moeilijkheden, die de teler heeft te overwinnen, voor hij een goede oogst kan afleveren. Hij dient de grond te bewerken en ziektes te bestrijden. De pluk zelf, „het mooiste moment van het jaar", moet zeer voorzichtig geschieden. Weinig zon, vorst en hagelbuien kunnen het fruit, en dus ook de fruitteler, parten spelen. Ook de storm behoort tot de spelbrekers, want „val- fruit" is vrijwel waardeloos. De Nederlandse Fruittelers organisatie tracht de huisvrouwen voor te lichten over de verschillende appel- en perenrassen en over de soorten, die in een bepaalde pe riode van het jaar verkrijgbaar zijn. Op deze, voor de aanwezigen bijzonder interessante middag, werden twee films vertoond, een over het fruitbedrijf in de loop van de zomer en over da teelt en af zet van aardbeden. De aanwezigen konden deelnemen aan een verloting en een prijsvraag. Adenauers vertrouweling Dr. Adenauer stelt vertrouwen in Blank. Hij heeft hem al ettelijke malen als des kundige op het gebied van militaire aange legenheden met zich op reis genomen, als hij naar belangrijke conferenties met de Westelijke mogendheden ging. Vrijwei iedereen staat versteld over zijn nauw keurige en uitgebreide kennis van zaken en verstandige opvattingen. Blank is niet groot van postuur. Hij heeft markante gelaatstrekken. Hij kleedt zich onopvallend en zijn optreden is zeer bescheiden. Hij stelt er geen prijs op te worden aangesproken als „herr Doktor". „Ik ben geen doktor, maar timmermans knecht," antwoordt hij dan. Deftige vroe gere hogeDuitse officieren, die zoiets moeten aanhoren, vertrokken geen spier van hun gezichten. In Elz bestaat een oud gebruik: als er een jongetje op de wereld gekomen is, legt men een pet van 'n spoorwegman, een trompet en een grote zilveren munt in de wieg. Als het kind het eerst naar de pet grijpt zo wil de traditie zal het later ambtenaar worden. Als het de trompet pakt, steekt er een musicus in. Maar als het naar het geldstuk reikt, wordt het een diefBlank vertelt gnuivend, dat hy indertijd de meeste belangstelling voor de munt had. ADVERTENTIE Al brandt het maagzuur nog zo fel, één RISP-tabletje blust het wel I In Haarlem-Noord is de jaarlijkse bazar ten bate van het Nederlands Hervormd Jeudhuis aan de Schoterweg hoek Pijn boomstraat een traditie geworden. Dit jaar zal deze bazar plaats hebben op 4, 5 en 6 November. Hoewel dit jeugd huis reeds enige jaren in gebruik is en aan ongeveer duizend jonge mensen on derdak geeft voor het clubwerk en dus wel aan het gestelde doel beantwoordt, is het voor de stichtings-commissie altijd no'g een probleem, het gebouw schuldvrij te krijgen, waarvoor ook steeds weer allerlei acties op touw gezet worden. Een van deze is de Jeugdhuisbazar, welke tot nu toe altijd een groot succes is geweest. Een comité, gesteund door een grote schare vrijwilligers heeft weer vele goederen bij elkaar gebracht, geschonken door particu lieren, winkels en fabrieken. Als alles weer even vlot verkocht wordt, dan kan de jeugd voorlopig weer rustig in het jeugdhuis vergaderen en is de zorg van de stichtings commissie weer verkleind. Naast een keur van goederen op allerlei gebied tegen zeer aantrekkelijke prijzen zijn er vele attracties onder meer een reis per vliegende schotel, een sneltekenaar en een rad van avontuur, enz. De officiële opening van de bazar door dr. H. van der Loos heeft plaats op Don derdag 4 November des avonds half acht. Voorts is de bazar Vrijdag- en Zaterdag middag en Zaterdagavond geopend. De bazar is opgebouwd in de bijgebouwen van de Immanuelkerk aan de Van Egmond- straat, Haarlem-Noord. Theodor Blank, die vermoedelijk de eerste minister van Defensie in West-Duitsland zal worden, in gesprek met dr. Adenauer (links). (Van onze correspondent in Bonn) Tegen het einde van 1950 werd de thans 49-jarigé Theodor Blank door bondskanse lier Adenauer benoemd tot „veiligheids- commissaris". Blank is, nu de plannen tot herbewapening vaste vorm krijgen, een be langrijk man. Vermoedelijk gaat hij een nog grotere toekomst tegemoet als de eerste minister van Defensie van West-Duitsland. Men heeft Blank de verantwoordelijke op dracht verstrekt het toekomstige Duitse leger in elkaar te zetten, hoewel hij het nooit tot een hoge militaire positie heeft gebracht. Toen Hitier de tweede wereldoorlog ont ketende, kwam Blank als gewoon infan- terie-soldaat onder dienst. Zes jaar lang heeft hij aan verschillende fronten ge vochten. Hij bracht het tot eerste luitenant bij de pantsertropeen en tot compagnies commandant en kreeg verschillende onder scheidingen. Hij heeft het leger van twee kanten kunnen bekijken: van het standpunt van de gewone soldaat en van dat van de officier. De oude geest zal in het nieuwe leger nooit terug mogen komen, zo heeft hij gezegd. Arme ouders Theodor Blank werd in September 1905 in een arm gezin in het dorpje Elz aan de rivier de Lahn geboren. Zijn vader was arbeider en zijn ouders moesten voor tien kinderen zorgen. Theodor werd timmer mansknecht en trok naar het Ruhrge- bied. Hij was 25 jaar, toen hij tot secretaris van de centrale bond van de Christelijke fabrieks-, en transportarbeiders werd ge kozen. Lang hield hij zijn functie niet, want toen Hitler in 1933 aan de macht ge komen was, werd hij op straat gezet. Toen hij meende met zelfstudie genoeg school wetenschap uit boeken in zijn hoofd te hebben gestopt, deed hij toelatingsexamen voor de hoogste klas van het gymnasium in Essen-Steele, waar hij zich op dertig jarige leeftijd in de schoolbanken zette tussen jongens van een jaar of zeventien, met wie hij in 1936, eindexamen deed en slaagde. Hij ging wis- en natuurkunde stu deren aan de universiteit te Münster en liet zich daarna inschrijven aan de technische hogeschool te Hannover. De oorlog maakte een einde aan zijn studie. In 1945 geraakte hij in Amerikaanse krijgsgevangenschap. Zodra hij in vrijheid kwam, sloot hij zich in Dortmund opnieuw bij de Christelijke vakbeweging aan. Hij werd lid van de gemeenteraad en van de landdag van het bondsland Noord-Rijn- land-Westfalen. In 1949, na de eerste ver kiezingen in West-Duitsland werd hij in het kiesdistrict Borken-Bocholt-Ahaus aan de Nederlandse grens als candidaat van Ade nauers Christelijk-Democratische Unie tot lid van de eerste Bondsdag gekozen. Ver leden jaar September koos dit district hem opnieuw als eerste op de lijst tot volksver tegenwoordiger in Bonn. Gelukkig zijn er de afgelopen jaren in verschillende landen particuliere instellin gen geweest, die de herhaalde noodkreet van mr. G. J. van Heuven Goedhart heb ben beantwoord. De Wereldraad van Ker ken en de Amerikaanse Ford stichting bij voorbeeld staan de Oostenrijkse regering bij in haar onvermoeide pogen om een af doende oplossing voor het probleem te vinden. Nu komt daar de Nederlandse hulp bij en de lioop in vele vluchtelingen- harten herleeft. Die oplossing zoekt men in het opnemen van de Duits-sprekende zowel als de Oost- Europese vluchtelingen in het Oostenrijkse economische bestel. Deze integratie biedt de enige uitweg naar een nieuwe toekomst, nu de kansen op emigratie met de maand kleiner worden. Verschaf, zo redeneren de Oostenrijkers en de UNO, de ontheemden een eigen huis, laat ze de handen aan de ploeg slaan op een nieuw boerenbedrijf, leidt de jongeren voor een vak op, laat ze zo mogelijk studeren en vergeet bij dat Het gezin Schuier op het erf van zijn nieuwe boerenbedrijf. Het kalf van „Die Amerikanerin" is aller lieveling. Schuier houdt het bouwplan voor zijn nieuwe boerderij in de hand, zijn laat ste ideaal trekken waar heel de familie in woont. De schuur voor het vee ziet er beter uit. On der het dak van Schuler's woning hebben wind en regen vrij spel. Het deert hen niet want zij werken aan een nieuw huis, tus sen de bedrijven door, tot laat in de avond. Zij hebben deze zomer de eerste oogst van het land gehaald. Een magere oogst, want de zware regens, hagel en storm hebben de Schuler's een schade berokkend van een dikke tweeduizend gulden. Geen nood nog wat harder werken, meer sparen. Twee koeien hebben ze nu. De ene noe men ze „Die Amerikanerin". Zij hebben haar gekregen van Amerikaanse landbou wers, onder de voorwaarde dat zij het eerste kalf er van aan een andere landbou wer-vluchteling zullen afstaan. Schuier doet dat van harte. Elke dag krijgt het kalf liters melk, die zij zelf hard nodig hebben. Ik wil een best kalf weggeven, geen schar minkel. Schuier worstelt nu met nieuwe zorgen. Zijn spaargeld is bijna op. Binnenkort zal hij niet verder kunnen bouwen aan zijn huis. Het wordt kort dag, zegt Schuier. En, wellicht om de ware zin van deze woorden te verbergen, voegt hij er aan toe: het kan al gauw winter worden.... Geld, geld We zouden niet willen beweren dat Schu ier een uitzonderlijk geval is. Misschien zijn Janovic in het Karintische Treibach, MeLkerich bij Kufstein of Salboczy onder de rook van Wenen er erger aan toe. Maar Schuier leverde ons het bewijs dat het geld, aan de vluchtelingen besteed, rente afwerpt. En uit ervaring weten wij* dat vele honderden vluchtelingen net als Schu ier zich alles zouden willen ontzeggen als zij een bescheiden bedrag konden lenen om een begin te maken met een nieuw leven. Niet alleen in de landbouw hebben wij bewijzen gevonden van de krachtige wil der vluchtelingen orn kampen de mg toe te keren en er boven op te komen. In ver scheidene kampen wordt gemeenschappe lijk gespaard. Bouw-coöperaties en pro vinciale staten verstrekken leningen aan wie zelf genoeg heeft bijeen gegaard om een huis te bouwen. We hebben hele wij ken gezien, waarin gezinnen eindelijk ver lost uit de kille" atmosfeer van het kamp, weer overgelukkig zijn in hur. eigen wo ningen. Bescheiden huisjes met schamel meubilair, maar een hemel, vergeleken bij die barakken. Het zijn er altijd nog veel te weinig. Er is te weinig geld, veel te weinig, geld, en geld alleen, hebben die arme drommels no dig om zich de weg naar een nieuwe toe komst te ontsluiten. alles niet de zieken en ouden van dagen een draaglijker bestaan te bezorgen. Het is een lange weg, deze weg der integratie. Een lijdensweg vaak, omdat vluchtelingen soms niet de moed hebben al het oude te vergeten het vaderland blijft onweer staanbaar trekken en een nieuw leven te beginnen. Anderzijds zijn er echter dui zenden, die deze weg, vallend en weer op staand, gaan met een moed en een vertrou wen, waarvan wij ons sedert de laatste oorlogsjaren geen voorstelling kunnen maken. Eén doel Nergens op onze reis door een deel van Oostenrijk hebben wij deze moed en wils kracht zo treffend belichaamd gezien als In boer Klaus Schuier. Hij ziet er uit als In dit weinig solide bouwsel „wonen" de Schuiers. Regen en wind hebben onder het dak vrij spel. Schrale oogst Nu staat daar, enkele kilometers van Wels, een bouwvallig huisje van twee ver- (Van onze Speciale verslaggever) Wie vluchtig kennis heeft genomen van de nood in de Oostenrijkse vluchte lingen-kampen, zal zich bij het zien en horen van al die ellende onwillekeurig benauwd voelen door de vraag of die tienduizenden ongelukkigen een mens waardige toekomst mogen verwachten, zelfs al zou het voorbeeld van het Nederlandse volk navolging vinden. Die vraag kan, wat Oostenrijk betreft, gelukkig met een volmondig „ja" worden beantwoord. Mits en dat is de belangrijkste voorwaarde de reeds bestaande hulpverlening krachtig wordt voortgezet. Er moet geld komen. Veel en snel. Wie daaraan nog mocht twijfe len, neme kennis van het rapport, dat een Nederlandse commissie op last van de Wereld Gezondheids Organisatie heeft ingesteld naar de lichamelijke en geestelijke gesteldheid van de kampbewoners in Oostenrijk. Haar conclusies komen hierop neer, dat de morele bindingen in de vaak mensonwaardige barak ken-woningen snel in verval raken, vooral bij de jongere mensen. Als niet snel hulp wordt geboden, is binnen enkele jaren een crisis niet te vermijden. een man van in de zestig, maar hij is pas vijftig. Jarenlange ontberingen in een Rus sisch gevangenenkamp in 1944 werd hij als dwangarbeider naar de Sovjet-Unie overgebracht en keelkanker hebben harde lijnen in zijn gezicht gegrift. De levenskracht in dit gepijnigde lichaam is niettemin verbazingwekkend. Toen hij zich in 1947 weer bij zijn vrouw en drie kinderen, die de welvarende hoeve in Ze venbergen in de steek hadden gelaten, kwam, hield hij "nun steeds weer dat ene doel voor ogen we moeten weer een eigen huis hebben, een eigen bedrijf. Vooreerst kwaim daar niets van hun wachtte, net als al die andere duizenden lotgenoten, het vluchtelingenkamp. Zij sloeger zich er doorheen, geschraagd door het onwrik bare geloof dat God hun eens een nieuwe „Heimat" zou schenken. Zij werkten bij boeren in de omgeving, hard en lang. Zij ontzegden zich elk gerief en alles wat hun leven aangenamer zou kunnen maken. Werken. Weiken. Help uzelf, zo helpt u God", werd hun levensparool. Dit. voor jaar had Schuier zoveel gespaard dat hij met geleend geld een stuk grond kon ko pen. Vijf hectare: met veel bomen, struik gewas en stenen in de bodem. Geen huis, geen schuur. Daar begon Schuier aan de verwezen lijking van zijn ideaal. Tranen verstikken zijn stem als hij er van vertelt. Voor we begonnen hebben we samen gebeden of God dit stukje grond ons thuis wilde ma ken. Daarna gingen zij de woestenij bouw rijp maken. Oostenrijks autoriteiten zorg den voor nieuwe problemen toen zij zich verzetten tegen de ontbossing. Urenlang bepleitte Schuier zijn rechten. Toen Hitier vroeg of jullie boter of kanonnen wilde hebben, kozen jullie de kanonnen. Daar door zijn wü nu van haard en hof verdre ven. Erken nu tenminste dat jullie een morele plicht hebben ons te helpen, zo zei hij onomwonden. Hij kreeg zijn zin, en bo- verdien nog een toelage van 40.000 schilling.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8