Keizerlijke geschenken voor de hoofdstad Galadiner ten paleize Chefarine 4 z ZWITSARUB f: Historische banden werden hernieuwd Olifantstanden en een schild met speren Keizerlijk bezoek aan de hoofdstad Medeleven Egyptenaar na debat in UNÓ-gebouw overleden Vriendschap 4-voudige combinatie inderdaad veel beter! Holland-Amer ikalij n nu op Place de l'Opéra 7 Hoge onderscheiding voor de Keizer Tijdens dispuut met Israël in Veiligheidsraad onwel geworden Tuindersknecht zag vergif voor water aan Zwermen vuurbollen aan de avondhemel Verkouden kinderen? Nieuw gebouw in gebruik De vogeltrek Zwarte mees in duin Amerikaans squadron 16 November op Soesterberg Agenda voor Haarlem DONDERDAG 4 NOVEMBER 1954 De eerste dag van het bezoek van de Keizer van Ethiopië aan ons land is geken merkt door het hartelijk enthousiasme, waarmede zijne Keizerlijke Majesteit werd begroet. Tijdens de korte rijtoer door Amsterdam stonden 's middags weer duizenden langs de route om hem toe te juichen. De genegenheid, die Nederland voor Ethiopië heeft kwam eveneens tot uiting in de rede, die burgemeester d'Ailly ten stadhuize tot de hoge gasten richtte. Om drie uur reden de galarijtuigen waarin de Keizer, de Koningin, Prins Bernhard en de Hertog en Hertogin van Harar waren gezeten, van het paleis weg. Ook nu weer werd de stoet geopend en gesloten door een commando van de rijks politie, Bij de ingang van het stadhuis werd het hoge gezelschap begroet door het college van B. en W„ dat de gasten vervolgens naar de raadzaal leidde. Tot' de vele ge nodigden die daar aanwezig waren, behoor den ook het noofd, dr. Ch. W. F. Winkel, en de leden van de Rode Kruis-colonne, die destijds naai- Ethiopië is gegaan. Oude banden In zijn in het Frans uitgesproken rede herinnerde burgemeester d'Ailly aan de oude banden, welke er tussen Ethiopië en Nederland bestaan. Reeds in 1697 zond ons land een gezant naar Ethiopië. Thans is het contact intensiever geworden. „Van onze stad uit", aldus de burgemeester „vertrek ken vele vliegtuigen naar uw land, dat zich zo uitermate voor luchtverkeer leent. In deze steeds kleiner wordende wereld weten wij ons door de korte reisduur meer en meer met uw land verbonden. Als symbool van deze ontwikkeling moge ik u namens d'e stad Amsterdam, die zozeer aan tra ditie hecht, een zilveren model overhan digen van een 17de eeuwse „Vliegende Hollander", een type schip, dat eeuwen geleden uw land bezocht". Met de wens, dat het volk van Ethiopië in welvaart zal mogen toenemen, een steunpilaar zou worden in het gezin dei- volken, en een voorbeeld zou zijn van wijsheid en beschaving, besloot de burge meester zijn rede. Aandachtig had de Keizer de toespraak aangehoord. In de landstaal, het Arnha- riseh, beantwoordde Z. M. deze rede. Gemeenschappelijke strijd en offers. „Amsterdam heeft", aldus de Keizer, „re- dien trots te zijn op zijn lange en glorie rijke geschiedenis, vervuld van strijd tegen vijanden van buiten als ook tegen de eeuwige vijand, de zee. De Ethiopiërs heb ben in de loop van dezelfde periode onaf gebroken moeten vechten voor hun bestaan. Gemeenschappelijke strijd en offers heb ben banden van sympathie tussen ons ge schapen". Ook herinnerde de Keizer eraan, dat het Nederlandse volk een der eerste was dat twintig jaar geleden een Rode Kruisambulance zond om de lijdenden op de slagvelden bij te staan. Zeer kort na het einde van de oorlog hebben de beide landen de basis gelegd De aankomst op het Centraal Station te Amsterdam. Koningin Juliana en Prins Bernhard verwelkomen hun Keizerlijke gast. Keizer Haile Selassi legt een krans aan de voet van het Nationale Monument in het Damplantsoen te Amsterdam. Tijdens de ontvangst in het Amsterdamse stadhuis bood Haile Selassie burgemeester d'Ailly een fraai schild met twee bijbehorende speren aan. De Koningin heeft de Keizer van Ethiopië benoemd tot Ridder Grootkruis in de Militaire Willemsorde. In de motivering wordt gezegd: Na de heldhaftige strijd om de vrijheid van zfin land, waarbij Z. M. persoonlijk op bezielende wijze zijn volk leidde moest hij uiteindelijk capituleren en zich in ballingschap begeven. Ook toen bleef 8 hij doorstrijden voor vrijheid en voor g recht en persoonlijk organiseerde hij het verzet, zodat hij in 1941 aan het 8 hoofd van zijn troepen zijn rijk weder 8 kon binnentrekken. Na de bevrijding a heeft hij bovendien de economische 8 hulpbronnen in Ethiopië ingeschakeld ten behoeve van de gemeenschappelijke vrijheidsstrijd. Ook hierdoor heeft de 8 Keizer op krachtige wijze medegewerkt 8 aan de uiteindelijke algehele overwin- ning der geallieerden. jj otccococcccoxcokxxxxxcccocccooococcccocoococccootooooc voor een doeltreffende economische sa menwerking. Ethiopië is trots op Nederlands bijdrage aan de industriële ontwikkeling in Oost- Afri'ka. De Keizer hoopte dat deze even vruchtbare als vriendschappelijke samen werking tussen beide landen zich op steeds bredere vlakken zal ontwikkelen. Een der leden van het gevolg vertaalde deze toespraak in het Frans. Hierna werden de geschenken van de Keizer binnenge dragen. Zij bestonden uit twee grote oli fantstanden, die op een ebbenhouten voetstuk rustten en in zilver waren gevat, twee zilveren schilden en een schild be kleed met buffelleer, voorzien van koper- beslag waarin de initialen van de Keizer waren verwerkt. Bezoek aan Instituut voor de tropen In de namiddag hebben de Keizer, zijn zoon en diens echtgenote met het Ko ninklijk Paar een bezoek gebracht aan het Koninklijk Instituut voor de Tropen. In de centrale boekerij bood de onder voorzitter van het instituut de Keizer een exemplaar aan van het kortgeleden onder auspiciën van het instituut verschenen boekwerk „Tropical Soils". De vorst toon de veel belangstelling voor 17de eeuwse boeken over Ethiopië en zei verbaasd te zijn dat er zoveel litteratuur over zijn land aanwezig was. Tijdens de rondgang door de afdeling tropische producten vertelde de directeur, de heer A. Luytjes, de Kei zer iets over het grondonderzoek, d;at in het laboratorium van het instituut wordt verricht voor de drie Nederlandse cultuur maatschappijen, die vestigingen, hebben in Ethiopië. Na de rondgang werden een groot aan tal personen uit handels- en industrie- kringen aan Z. M. voorgesteld. Ook de toenmalige leider van de Nederlandse am bulance in Ethiopië, dr. Ch. W. F. Winkel, werd aan de vorst voorgesteld, die met een glimlach van herkenning de medicus de hand drukte. De medicus-schilder H. Wiegersma uit Deurne bood de Keizer een bronzen pen ning aan, die hij in 1935 had gemaakt toen Italië Ethiopië binnenviel. Indertijd had hij aan dr. Winkel het eerste exemplaar van deze penning meegegeven en deze had hem toen aan de Keizer overhandigd. De bron zen penning draagt aan de voorzijde de beeltenis van de Keizer en aan de achter zijde een symbolische voorstelling met de randspreuk: „Ziet, de Leeuw Van Juda zal nog eens triomferen". In de Burgerzaal van het paleis op de Dam is gisteravond een galadiner gegeven ter ere van de Keizer van Ethiopië. De tafelschikking van de vorstelijke gasten was als volgt: de hertog van Harar, Koningin Juliana, Keizer Haile Selassie, Prins Bernhard en Prinses Sarah. Naast Prinses Sarah was baron G. C. D. van Hardenbroek gezeten. De hertog van Harar had aan zijn linkerhand de ambassadrice van Pakistan, Begum Liaquat Ali Khan tot tafeldame. Er waren slechts negen dames. Tot de 109 genodig- dien behoorden de leden van het Corps diplomatique, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de ministers, de staatssecretarissen, twee ministers van staat, chefs van staven en de burgemeester van Amsterdam. De Koninklijke Militaire Kapel, onder leiding van kapitein R. van Yperen voerde tijdens het diner werken uit van Schubert, Haydn, Von Weber, Coates en Verdi. In een toespraak tot de Keizer zei Ko ningin Juliana dat zij verheugd was over dit bezoek, dat beloften inhoudt welke zul len bijdragen tot het welzijn van beide volken. „Mijn man heeft een onvergetelijke her innering behouden aan de zo hartelijke ontvanggt, hem bereid bij zijn bezoek aan Ethiopië. Wij hebben dit gezien als een be tekenisvolle uiting van de vriendschap, die onze landen kan verbinden. Wij gevoelen, dat onze vriendschap op al onze stoffelijke en geestelijke aanrakingspunten zal blijken. Wii wonen niet in hetzelfde werelddeel en het Nederlandse volk heeft zich van het Ethiovische verre gewaand tot op het ogenblik dat dit ten offer viel aan de bar baarse aanval van een totalitaire macht. Wij gevoelden toen een sterk medeleven met en een grote bewondering voor uw heldhaftig verzet. Ethiopië is evenwel de eerste geallieerde staat geworden, die be vrijd is, en als steeds geïnspireerd door het voorbeeld en het leiderschap van Uwe Keizerlijke Majesteit ook de eerste die begonnen is aan zijn herstel. Het heeft dit aangevat met die nieuwe geestkracht, die de natie zichzelf doet verjongen, en die zij elkander nader doet komen. Want in onze tijd leidt het isolement tot ons ver derf, terwijl samenwerking juist een waar lijk betere toekomst voor de mensheid opent. De saamhorigheid, betoond met ons in onze nood na de oorlog en de sympathie door Uwe Keizerlijke Majesteit bewezen ten tijde van de overstroming, waaronder ons land het vorig jaar geleden heeft, heb ben hun levendige indruk in onze harten nagelaten. Afrika en Europa vertonen elk voor zich een zeer grote verscheidenheid van volken en ook van beschavingen, waarbij de Ethio pische cultuur als een der alleroudste wordt vermeld. Heden ten dage verkeren alle volken in volle evolutie en zij zoeken nieuwe wegen. Moge het ons gegeven zijn ertoe bij te dragen, dat deze ontwikkeling in harmonie geschiedt, met het oog steeds gericht op ons doel het enig redelijke doel, het enige ideaal dat waard is te wor den gediend: de voorspoed en het geluk van alle volken. In onze beide landen trachten wij ons te inspireren op het Evangelie. Moge het ons gegeven zijn te leven volgens deze geest." NEW YORK (Reuter/AFP/UP) De 65-jarige Egyptische afgevaardigde dr.Mah- moed Azmi is in de Veiligheidsraad van de UNO in elkaar gezakt en overleden tijdenfc de behandeling van de Israëlische klacht over Egyptische bemoeienis met naar Is rael varende schepen in het Suezkanaal. Dr. Azmi sprak voor de tweede maal ter beantwoording van de Israëlische eis tot teruggave van het Israëlische schip „Bat Galim" en vrijlating van de bemanning, toen hij ophield met spreken, een slok wa ter nam en voorover op de conferentietafel viel. Een van de eersten die hulp ver leenden, was de Israëlische afgevaardigde dr. Mosje Tov, een arts. De Egyptenaar overleed in het ziekenhuis op de vijfde verdieping van het UNO-gebouw. Het hoofd van de Israëlische delegatie, Abba S. Eban, heeft in een verklaring zijn leedwezen over het verscheiden van zijn tegenstander betuigd, die hij hoog achtte ondanks de meningsverschillen op politiek terrein. Eban zelf zakte in 1951 in elkaar toen hij het woord voerde in een ArabischIs raëlisch geschil tijdens een UNO-bijeen- komst in Flushing Meadows. De Keizer van Ethiopië beantwoordde de toespraak van Koningin Juliana als volgt: „Hoewel Ethiopië en Nederland op de wereldkaart ver van elkaar verwijderd liggen, zijn onze beide landen de laatste vingen en werden zij geroepen hun geloof te bevestigen in de heiligheid van de in dividuele en nationale vrijheid. Ethiopië zal zich immer het heldhaftige personeel van de Nederlandse Rode Kruis-ambu- lance herinneren, welke gij ons gedurende onze beproevingen zond en die zovele dien sten verrichtte om ons lijden te verzach ten. Ik weet ook dat het Nederlandse volk in het eigen heroïsch verzet tegen de ag- gressie slechts zijn blijvende trouw beleed aan zijn glorierijke tradities, waardoor uw volk immer vermaard is geweest. Het is daarom alleszins begrijpelijk, dat sedert de oorlog de betuigingen van vriendschap tussen onze landen slechts werden vermenigvuldigd. De Nederlandse goodwill-missie, die kort na de beëindiging van de oorlogstoestand naar Ethiopië'werd gezonden, is gelukkigerwijs, dan ook ge volgd door de komst van deskundigen, kapitaal en ondernemingsgeest, en dit alles tot groot en wederzijds voordeel van beide landen. Het recente bezoek van zijne Ko ninklijke Hoogheid de Prins der Neder landen heeft zeer veel bijgedragen om de banden van vriendschap met Uwer Maje- steits volk te verdiepen. Mijn bezoek van thans, dat mede een antwoord vormt op het zo welkome be zoek aan Ethiopië van Zijne Koninklijke Hoogheid, biedt mij de lang gezochte ge legenheid te getuigen van de diepe vriend schap van mij en mijn volk voor uw prachtig land. Mogen steeds groeiende en toenemende gemeenschappelijke belangen en weder zijdse eerbied en hoogachting de bestem ming vam onze beide landen verenigen en leiden". ADVERTENTIE Elk der vier bestanddelen van Chefarine „4" is op zich zelf al wereldberoemd. Maar de combinatie in één tablet werkt toch nog beter dan kon worden verwacht. Deze 4 middelen in één tablet doen won deren en helpen ook dan wanneer andere middelen falen. rt Be ROB UDC GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 85 el Gistermiddag is tengevolge van het bij vergissing drinken van een vei'giftigde vloeistof de 23-jarige tuindersknecht G. Weel uit Nibbixwoud om het leven ge komen. W., die op het land werkzaam was, ging even naar een in de nabijheid staande schuur om uit te rusten. Blijkbaar in de mening verkerende dat het water was, dronk hij enige teugen uit een geopende, met een heldere vloeistof gevulde fles. De inhoud van de fles bevatte echter een zeer zwaar vergif met een hoog arsenicumge- halte, dat gebruikt wordt voor het dood spuiten van onkruid. De man is ter plaatse overleden. Statiefoto in het paleis op de Dam gemaakt. Gezeten zijn Keizer Haile Selassie en Koningin Juliana. Achter hen staande Prins Bernhard, prinses Sarah en haar echtgenoot prins Makonner, hertog van Harar. Uit verschillende plaatsen in Nederland zijn de laatste dagen berichten binnenge komen bij de Utrechtse Sterrewacht over waarnemingen van heldere vuurbollen. Een voorlopige bewerking van het nog zeer schaarse materiaal maakt waarschijnlijk, dat we hier te maken hebben met de voor lopers van de tauriden. Dit is een zwerm van heldere meteoren, die jaarlijks in het begin van November verschijnt. Niet ieder jaar is deze meteorenzwerm even indrukwekkend. Soms zijn de meteo ren vrij onopvallend, maar dit jaar is reeds een aantal zeer heldere tauriden gezien, die men geen meteoren maar vuurbollen noemt. Hoewel dit moeilijk te voorspellen is, bestaat de mogelijkheid dat ook in de komende nachten vuurbollen zichtbaar zullen zijn. De afdeling meteoren van de Utrechtse Sterrewacht houdt zich aanbevolen voor verslagen van dit sooid. Waarnemingen. Het, is -vooral van belang te noteren ojj welke hoogte. Liefst in graden en in welke rich ting een vuurbol voor het eerst zichtbaar- werd en waar hij verdween. Nog beter is het de baan ten opzichte van de sterren op te tekenen. Verder zijn de tijdsduur van het verschijnsel, de kleur, de grootte van kop en staart vergeleken met de grootte van de volle maan en de helderheid verge leken met naam of sterren van belang. Na tuurlijk dient men datum en tijd te vermel den. ADVERTENTIE Genezende warmte door wrijven met een Zwitsal preparaat (Van onze correspondent in Parijs) Vlak tegenover de Parijse Opéra, op de Place de l'Opéra no. 1, heeft de Franse sectie van de Holland-Amerikalijn gisteren haar gemoderniseerde ontvangstzalen én kantoren heropend. Op de receptie was alles wat Parijs aan scheepvaartautoritei ten bezit verschenen en ook buiten die sec tor hadden talrijke Fransen en Nederlanders van hun belangstelling blijk gegeven. Te meer omdat deze feestelijke inwijding ge paard ging met de viering van het vijftig jarig bestaan van de Franse Holland- Amerikalijn, zodat de huidige directeur, jhr. J. Quintus, dan ook heel wat felicita ties in ontvangst had te nemen. Als blijk van grote waardering en mede leven van de Nederlandse regering kon de Nederlandse ambassadeur, baron van Boet- selaer van Oosterhout, de jubilerende maatschappij nog mededelen dat het de Koningin had behaagd de Franse commis saris-generaal, monsieur H. G. Gazague, tot officier in de Orde van Oranje Nassau te benoemen. Aan de bureauchef M. A. Bouchet, werd de eremedaille in goud overhandigd. Het grote pand, dat de Holland-Amerika lijn nu bezet, is gelegen in het drukste middelpunt van Parijs op een plein, dat men wel een van de beroemdste plekken ter wereld mag noemen. Iedereen, die Pa rijs bezoekt, gaat natuurlijk naar de Opéra, en zo zal ook de H.A.L. wel evenmin over belangstelling te klagen krijgen. Het intérieur van het gebouw, dat door de architecten 'Bar, Schuil en Van Tien hoven werd ingericht, schept in zijn mo derne maar discrete kleuren van marmer en glas juist die atmosfeer van zakelijk heid, die daarom nog niet onpersoonlijk behoeft te zijn, welke men hier mocht ver wachten. En van een practische kijk getuigt het bovendien dat in hetzelfde gebouw op andere étages ook de Parijse bureaux van de Nederlandse Spoorwegen en van de Nederlandse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer zijn ondergebracht. Op de Heliport te Rotterdam is gisteren voor de duizendste maal een helicopter ge land. Bij deze gelegenheid bood de haven meester, F. W. van den Hoek, de chef-piloot van de Sabena-helicopterdiensten Gerard Trémerie een feesttaart aan. De sterke trek, die gisteren over het binnen- en midden-duin ging, hield tot in" de middag aan. Over het duin passeer den regelmatig troepjes spreeuwen, soms nog wel van 200 a 300 vogels. Ook de veldleeuweriken trokken steeds langs, in troepjes van 40 a 50 vogels. Nog steeds is er ook dagtrek van koperwieken en krams vogels. In het duin is een zwarte mees ge zien. Deze komt 's zomers alleen in de dennenbossen in het Oosten van ons land voor. In de herfst verplaatst hij zich •wel naar het Wes ten en men kan hem 's winters, het ene jaar in grotere, het an dere jaar in klei nere aantallen aantreffen. He denmorgen was er een zwakke Zuid-Wes tenwind, een dunne bewolking en op zee was het heiïg. In het bmnenduin was nog geregelde dagtrek van koperwieken en vanmorgen toen het nog donker was hoorde men ze ook al passeren. Gister avond echter was er geen koperwiek te horen. Aan de kust was er een sterke vinken en spreeuwentrek. Doordat er weinig wind was vlogen ze rustig en in breed front. De vinken en kraaien vlogen grotendeels over de zeereep en de spreeuwen vlogen in zeer breed front van ongeveer 150 meter ovei zee, landinwaarts tot over het midden duin. Een troep spreeuwen van 2000 vo gels splitste zich plotseling. Een deel ver volgde zijn weg in Zuid-Westelijke rich ting, het andere deel vormde een com pacte wolk en vloog recht zee in naar het Westen. Later stak een troep van 800 spreeuwen ook Westwaarts zee in. In totaal werden er aan de kop van de Zeeweg van 7 tot 9 uur genoteerd: 17.800 spreeuwen, 2300 vinken. Dit is nog een zeer groot aantal voor zo laat in de herfst. Voorts enkele veldleeuweriken, waarvan de trek in de loop van de dag nog wel zal toenemen. De kraaien waren nog maar gering in aantal; 37 roeken, 33 kauwtjes, zwarte kraaien en 6 bonte kraaien. Een bonte kraai kwam uit zee gevlogen en ging landinwaarts. Voorts noteerde men nog: 30 koperwieken en 4 merels. Op 16 November zal het Amerikaans squadron, dat bestaat uit de nieuwste typen Sabre (F-86 g) -straaljagers, officieel op de vliegbasis Soesterberg worden verwelkomd en geïnstalleerd in het kamp dat de naam „Nieuw Amsterdam" zal krijgen. Reeds thans is een zeer beperkt deel van de te verwachten 500 man op Soesterberg aangekomen, terwijl er tevens reeds enige Sabres arriveerden. In de loop van de vol gende week zal het squadron compleet zijn. Bij de officiële plechtigheid op 16 No vember zullen minister Staf, de Ameri kaanse ambassadeur, de chef staf van de Koninklijke Luchtmacht en burgemeester d'Ailly van Amsterdam aanwezig zijn. DONDERDAG 4 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Potasch en Perlemoer met vacantie", Toneelgezelschap Johan Kaart. 8 uur. Roxytheater: Pinky" voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, 8 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat: J. A. Bruijn, 8 uur. Ged. Oude Gracht 47: K. Rozendal, 8 uur. Spruitenbosstraat 9: Gemeente van Christus, 8 uur. Rembrandt: Geen angst voor groot wild", alle leeft., 7 uur. „Stazione Termini", voor Haarlemse Kunstgemeen schap, 9.15 uur. Minerva: „Pépé le Moko", 18 jaar, 8.15 uur. Luxor: „Julietta", alle leeft,. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bekentenissen van een zondares", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De koning der Zuidzee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „From here to eternity", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. VRIJDAG 5 NOVEMBER Concertgebouw: Noordh. Philh. Orkest, S uur. Nassauplein 8: Theosofische vereniging, 8 uur. Lido: „De avonturen van Prins Va liant", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Maarten Luther", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Les belles de nuit", alle leeft., 8.15 uur. Luxor: „Bedreiging". 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mijn vrouw is een lief heksje", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Marabunta", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Jungletrommen van Afrika", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7