T.V. SERVICE H. J. MAERTENS N.V. Nationalisten en communisten in Algerije gearresteerd Olie-Permanent f 5.- WAT EEN ENORME KEUS! 1 Strijd tegen verzetshaard begonnen in het woeste hoogland van Aurès Prof. G. Stuiveling over Couperus „lk heb geen klachten ontvangen' ^^Brieven aan de redactie Heemstede Burgemeester Loggers geïnstalleerd Bloemendaal Bennebroek Haarlemmerliede Zandvoort Amsterdamse Beurs Plaats een GROENTJE machinist NU OOK VOOR HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 V.V.D.-congres in Haarlem Procureur-generaal Sunarjo Dr. P. Julien vertelt over Pygmeeën in Afrika Gemeente-secretaris opende fancy fair in Heemstede Plechtigheid in gebouw Aalsmeerse veiling W. Overliese sprak op ouderavond Julianaschool Ds. H. S. J. Kalf opende bazar te Bennebroek Lezing dr. Sis Heyster Ouderavond ULO-school Scheepvaart ZOEj^T U Maison L IA NA DONDERDAG «t NOVEMBER 1954 ALGIERS. (Reuter/AFP). De Franse autoriteiten hebben Algerijnse nationalis ten, communistische leiders en vakbond- leiders opgepakt in een grootscheepse raz zia na de aanvallen van verzetslieden in geheel Algerije. Onder de arrestanten zou den zich Moelay Merbah, secretaris-gene raal van de nationalistische „Beweging voor de overwinning van democratische vrijheden", en ongeveer een tiental mili tanten van de partij bevinden. De sëcre- taris-generaal van de Algerijnse commu nistische partij en enkele vakbondleiders werden in hechtenis genomen doch later vrijgelaten. Het communistische weekblad „Liberté" is op last van de gouverneur- generaal in beslag genomen wegens een artikel, dat de rust zou kunnen verstoren. Er zijn de afgelopen 24 uur geen verde re incidenten gemeld, doch in het bergge bied van Aurès, ten Zuiden van Batna, ontwikkelt zich een ernstige situatie door de aanwezigheid van gewapende benden. De Franse staatssecretaris van Oorlog, Jacques Chevallier, heeft na een inspectie van het gebied verklaard, dat de streek „feitelijk in een staat van revolutie" ver keerde. Enige honderden „geüniformeerde bandieten" uit Tunesië hadden zich aan gesloten bij Algerijnse vogelvrij verklaar den, die passen, wegen en dorpen in het woeste gebied bezetten. Verzetslieden ruk ten Zondagnacht Batna binnen en hadden Khenchela bezet, de telefoonverbindingen verbroken en de politie ter plaatse ontwa pend. In Arris, de hoofdstad van Aurès, was de toestand kritiek. De plaats was Zondagnacht in de macht van verzetslie- In een boeiend betoog heeft professor dr. Garmt Stuiveling, hoogleraar aan de Uni versiteit van Amsterdam, gisteravond in het Frans Halsmuseum voor leden van de Volksuniversiteit gesproken "over het leven en het werk van Louis Couperus. Deze grote schrijver naar zijn oor deel van Du Perron heeft Nederland maar drie grote prozaïsten voortgebracht: Mul- tatuli, Couperus en Van Schendel bracht de eerste negen jaren van zijn leven in Den Haag door, verbleef daarna zes jaren op Java en keerde toen naar Den Haag terug, waar hij de HBS bezocht, tot hij in de vierde klas bleef zitten. Hij keerde de school zijn rug toe en ging aan het werk voor het behalen van de acte M.O. Nederlands, hetgeen hem op 23-jarige leef tijd gelukte. In deze tussentijd speelde zich het eerste ontwaken van zijn eigen schep pend werk af. De jonge Couperus besloot zich aan de letteren te wijden. Hij publi ceerde onder ^--eer in De Gids ro mantische gedichten. De historie vormt de grondslag van zijn werk, zowel in zijn gedichten als in zijn proza. Zich. totzijn eigen tijd bepalend schiep hij het Haagse psychologisch rea lisme. Hij wist daarin, het realisme ten spijt, een romantische sfeer te scheppen. Een gevoel an diepe melancholie, de ty pische lijn van het klassieke drama, spreekt in bijna al zijn boeken. Toen Het Vaderland zijn „Eline Vere" publiceerde en in het verhaal werd gezinspeeld op het naderende einde van Eline, bereikte de redactie een stroom van brieven van le zers, die een andere loop van het verhaal wensten. Bij haar dood kwam er zoiets als een nationale rouw over Den Haag. Couperus ging enige jaren naar het bui tenland. De nieuwe indrukken die hij daar opdeed, waren van invloed op zijn werk. Er ontstond bij hem een conflict tussen waarneming en verbeelding. Een terug keren naar de waarneming drukte zijn stempel op Couperus' stijl. In „Metamor phose" gaf hij als het ware een autobio grafie van zijn innerlijk leven. Hij trouw de met een nichtje en trok naar het toen malige Indië, waar hij „De stille kracht" schreef, volgens professor Stuiveling een van zijn meest magistrale boeken. In deze koloniale roman wijbezitten niet veel Nederlands-Indische boeken-van-niveau wist hij de atmosfeer, het landschap, de leefwijze en de onoverbrugbare afstand tussen Nederlanders en inlanders op prach tige wijze te tekenen. Couperus was in die jaren, nog voor zijn veertigste, op z'n best. In deze periode schreef hij de vier „Boe ken der k7eine zielen", waarin hij een anti-maatschappelijke critiek laat horen. Langzamerhand was de Haagse periode voorbij en begon zijn tijd van de historische roman. Onder meer verscheen „De berg van licht" en „Iskander" een roman op meer dan Europees niveau, aldus de hoog geleerde spreker, waarin hij op ongeëven aarde wijze het leven van Alexander de Grote uitbeeldde. Doch Couperus bezat nog een derde talent: het schrijven van korte verhalen. Dergelijke verhalen schrijft men niet uit een psychologische mentaliteit, evenmin uit een historisch: het is het we ten te grijpen van het dramatische ogen blik. Men dient deze drie onderdelen: het psychologisch realisme, de historische ro man en het korte verhaal niet geheel ge scheiden van elkaar te zien. In het gehele werk van deze hardwerkende schrijver, •die volgens professor Stuiveling op fla nerende wijze als een koelie werkte, voor wiens aandacht niets te gering en niets te groot was, schuilt dit gemeenschappelijke: de onvoorwaardelijke aanvaarding van de ipens. Couperus heeft een tableau van het menselijk leven van alle tijden gegeven, zonder oerdeel. Hij trachtte de mens te doorgrol n en uit te beelden, maar von nissen deed hij hem niet: de lezer is vrij in zijn oordeel. Naar wij vernemen zal de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie in 1955 haar jaarvergadering in Haarlem houden. Het initiatief daartoe is uitgegaan van de afdeling Haarlem en omstreken, de or ganisatie van de ontvangst der deelnemers berust bij de Kamercentrale Haarlem, waartoe ook het Gooi behoort. De jaarvergadering, welke het karakter van een congres draagt, wordt op Vrijdag 22 en Zaterdag 23 April gehouden in het Gemeentelijk Concertgebouw. Hoogtepunt vormt de op Vrijdagavond te houden rede door de voorzitter van de V.V.D., prof. mr. P. J. Oud, waarin deze staatsman een overzicht geeft van de poli tieke situatie. Deze rede wordt, als gewoon lijk, door de radio uitgezonden. den. Hoewel 24 uur later Franse gewa pende colonnes de plaats bezetten, waren de verzetslieden nog overal aanwezig en actief. Zij hadden twee bruggën in de weg naar Batna opgeblazen. Chevallier meende, dat sterke veilig heidstroepen veel tijd nodig zouden hebben om het gebied van Aurès te zuiveren. Uit gezaghebbende bron is vernomen, dat Woensdag twaalf van de 38 verzetslieden, die in de nacht van 1 November vier aan slagen pleegden in hel gebied van Oran, zijn aangehouden. Verscheidene van hen waren in het bezit van vuurwapens. De Franse regering heeft bij Egypte ge protesteerd tegen uitzendingen van radio- Cairo, waarin de jongste verzetsdaden in Algerije worden toegejuicht. Voorts is pro test aangetekend tegen de arrestatie van drie Fransen in Egypte. DJAKARTA (Aneta) De procureur- generaal te Djakarta, mr. Sunarjo, heeft tegenover de pers naar aanleiding van de mededeling van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken over mishandelin gen van Nederlandse arrestanten ver klaard, dat naar zyn mening de berichten over mishandelingen „op fantasie moeten berusten". Hij zei geen klachten te hebben ontvan gen van gearresteerden, hoewel de moge lijkheid tot het indienen daorvan bestaat. „De gearresteerden worden wel eens stevig aangepakt", zo vervolgde hij, „doch dit is geen mishandeling" Het was hem van een arrestant bekend, dat hij in het ziekenhuis was opgenomen. De betrokkene lijdt aan een inwendige ziekte, waarvoor opname in een ziekenhuis nodig was. Het was hem niet bekend, dat een gearresteerde in een psychiatrische in richting was opgenomen. Wel wist hij, dat een arrestant zeer overstuur was, hetgeen hij echter toeschreef aan het feit, dat be trokkene reeds een volledige bekentenis af legde en nu waarschijnlijk wraaknemingen vreest. Tenslotte zei de procureur-generaal, dat de zaak-JungschlSger nog vóór 15 Novem ber aan de rechter zal worden overgedra gen. (Verkort weergegeven Verpleging. De laatste tijd wordt er zo- I veel gesproken over het tekort aan ver pleegsters. Mijns inziens is dit niet te ver minderen. Een verpleegster moet liefde en offerbereidheid bezitten. Doch ook zij leeft in een tijd waarin voor haar precies het zelfde geldt als voor alle mensen. Laten we ons eens afvragen hoe het staat met het salaris van de verplegenden. De taak op zichzelf is zéér zwaar Als er iemand be hoefte heeft aan ontspanning, dan is dat wel de verpleegster! Over het algemeen hebben de mensen de 6% loonsverhoging gekregen. En al heeft het ook wel eens in uw blad gestaan dat alle particuliere rust huizen dit ook zouden doen; er zijn er onder die dit volkomen negeren! Wil men meer verpleegsters krijgen, dan zal men voor een behoorlijke salariëring moeten zorg dragen, aantrekkelijke voorwaarden, behoorlijke vrije tijd, etc. en rekening die nen te houden met de algemene loonsver hoging. Anders zullen in deze moderne tijd géén verpleegsters zich melden. VERPLEEGSTER Op Dinsdag 9 November houdt de ont dekkingsreiziger dr. Paul Julien een lezing in het Minerva Theater over het onder werp „De Pygmeeën van Equatoriaal Afrika". Deze causerie zal door een aantal fraaie films worden geïllustreerd. Dr. Paul Julien voert sedert bijna dertig jaar in Afrika een bloedonderzoek uit onder de meest primitieve stammen van dit werelddeel. Voornamelijk hebben daar bij de Pygmeeën zijn onverflauwde be langstelling. Vergezeld van een dragers karavaan bracht hij vele jaren in deze onmetelijke oerwouden door en ontdekte daarbij in de loop der tijden nog diverse onbekende volksstammen. Naast het an- thropologische bloedonderzoek neemt ook de studie der primitieve godsdiensten een overheersende plaats op zijn werkpro gramma in. Vooral van het Monotheïsme der dwergen maakte hij een uitvoerige studie. Dr. Paul Julien werd bovendien bekend als auteur van de reisbeschrij vingen „Kampvuren langs de evenaar" en „Pygmeeën". Het gebouw van de Nederlandse Prote stantenbond aan de Postlaan in Heem stede biedt tot en met Zaterdagavond een enigszins ongebruikelijke aanblik, omdat de afdeling Heemstede-Bennebroek hier tijdelijk een fancy fair heeft ingericht. Er zijn een zestal stands verrezen, van de gebruikelijke attracties voorzien. Deze fancy fair werd Woensdagavond officieel geopend door de gemeente-secre taris van Heemstede, de heer Th. M. Schel ling, als voorzitter van de afdeling. Uiter aard verheugde hij zich bijzonder over de grote belangstelling, waaruit hij reeds bij voorbaat het slagen van deze onderneming meende te mogen afleiden. Spreker ver zuimde evenmin de speciale commissie, welke zich met de langdurige voorberei ding heeft belast, zijn grote erkentelijk heid voor deze betoonde activiteit te be tuigen. In het bijzonder richtte de heer Schelling zich hierbij tot de voorgangster, ds. L. van der Voort, waaraan de afdeling volgens zijn mening ongetwijfeld speciale dank verschuldigd was. Nadat ook ds. Van der Voort nog een kort woord gesproken had, werd een rondgang over de fancy fair gemaakt. Za terdagavond zal deze om tien uur weer door de heer Schelling worden gesloten. Loco-burgemeester de heer Joh. Hofman heeft Woensdagmiddag de heer G. G. Log gers geïnstalleerd als burgemeester der ge meente Aalsmeer. De heer Loggers en zijn familie bereikteYi via de provinvrale btug over de Ringvaart van de Haarlemmer meerpolder hun nieuwe gemeente. Zij bega ven zich via dc Dorpstraat, de Zijdstraat, de Van Cleefkade, de Seringenstraat en dc Weteringstraat naar de vergaderzaal van de Centrale Aalsmeerse veiling. Daar werd de speciale raadsvergadering gehouden, omdat het raadhuis te klein was voor de plechtigheid. Nadat de burgemeester was binnengeleid las de gemeente-secretaris, de heer J. M. Wentzel, het Koninklijk Besluit voor, waar bij de heer Loggers benoemd is tot burge meester. De heer Hofman richtte zich vervolgens als loco-burgemeester tot de heer Loggers en installeerde hem in zijn nieuwe ambt. De heer D. Jongkind Mzn. voerde als oud ste raadslid in dienstjaren het woord en begroette de burgemeester namens de raadsleden. Uit naam van het gemeente- personeel sprak de gemeente-secretaris, de heer Wentzel. In zijn rede deelde de heer Loggers mee de gemeenteraad nog geen omlijnd werk plan te kunnen voorleggen. Eerst wilde hij de problemen en de mogelijkheden bestu deren. Onder de aanwezigen waren burgemees ters uit de omgeving en de wethouders van Wieringermeer, de vorige gemeente van de heer Loggers. Na afloop bestond er voor de burgerij van Aalsmeer gelegenheid kennis te maken met haar nieuwe burgemeester. Onder de bezoekers waren afgevaardigden van kerk genootschappen, instellingen en verenigin gen. De hoofdschotel van het programma van de Woensdagavond gehouden ouderavond van de Julianaschool in Over veen was cie lezing vari de heer W. Overliese, leraar in de lichamelijke opvoeding. De heer Over liese heeft onlangs het eerste deel geëindigd van een studie aan de universiteit in Leu ven (België), waarna hij in het volgende jaar tot doctor in dit vak hoopt te promo veren. Hij is dan de derde Nederlander, die aan deze buitenlandse universiteit zijn doctorstitel zal behalen. Dr. Carlier, oud trainer van onze nationale schaatsenrijders- ploeg, en dr. P. Miedema van het ministerie van O. K. en W., gingen hem voor. De heer Overliese sprak Woensdagavond op de ouderavond van deze school voor openbaar lager onderwijs over: „De lichamelijke op voeding in het gezin." Hij maakte daarbij onder meer gebruik van een door de heer J. Staal en de spreker met medewerking van het gemeentebestuur van Bloemendaal vervaardigde 16 mm. kleurenfilm. Hierin worden opnamen vertoond, gemaakt in verschillende scholen in Bloemendaal, zoals onder meer de Hartenlustschool en de Julianaschool. Deze kleurenfilm werd op genomen tussen April en Juli van het vorige jaar, en geeft een goed beeld van het spel en de sportbeoefening onder de jeugd van de lagere school en ulo-leeftijd Tevens toonde de heer Overliese door mid del van een aantal kleurenlichtbeelden aan, hoe belangrijk het is reeds vroeg aandacht te besteden aan de lichaamshouding van het meisje of de jongen. Hij adviseerde de ouders eens goed te letten op de houding der kinderen en sprak verder over het nut van de hoogtezon, vooral na een zo zon- arme zomer als dit jaar. Hij vestigde er de aandacht op dat men hierover eerst met de huisarts dient te overleggen. Vóór de lezing van de heer Overliese werkte de oudercommissie onder voorzit terschap van de heer H. H. Holthuis voor de ruim tweehonderd aanwezigen enkele huishoudelijke zaken af. Wegens het niet meer op school hebben van een kind trad drs. A. P. W. van der Ham af. In zijn plaats werd gekozen dr. E. H. Cohen. De heer Holthuis bood drs. Van der Ham als blijvende herinnering een boekwerk aan: „Revolutie der eenzamen" door dr. Bouw man. In zijn dankwoord besprak de heer Van der Ham de taak van de Onderwijs raad, waar hij ook als lid deel van uit maakte. De Onderwijsraad is nu nog een adviserende commissie, maar in de toe komst moet het zover komen, dat deze raad meer zeggenschap krijgt. Onder zeer grote belangstelling werd Woensdagmorgen in „Rehoboth" de bazar ten bate van de Christelijke Kleuterschool geopend. Ds. H. S. J. Kalf, Nederlands Hervormd predikant te Bennebroek sprak een ope ningswoord. Hij sprak het vertrouwen uit dat de dames haar uiterste best zullen doen, te zorgen dat aan het slot van deze bazar alles uitverkocht is, en hij prees in het bij zonder het werk van mevrouw Veldhuizen van Zanten, die bijzonder veel gedaan heeft om deze bazar niet slechts in het leven te roepen maar er ook in geslaagd is om de dames tot hetzelfde enthousiasme te bren gen, dat zij in zo grote mate bezit. Ds. Kalf beschreef daarna het werk van het bestur van de kleuterschool, dat zoveel doet om het voor de kleuters aangenaam en prettig te maken. Vervolgens verklaarde hij de bazar voor geopend. Mevrouw Veldhuizen van Zanten ver klaarde dat zij zonder de medewerking van zoveel dames en van vrijwel alle winke liers, deze bazar nooit zo mooi had gekre gen als zij thans is. Daarna' ging het rad van avontuur draaien en werden de verschillende stands en vermakelijkheden waar men zeer fraaie geschenken voor de komende feestdagen kan kopen en zich uitstekend kan amuse ren geopend. Donderdagavond om elf uur wordt de bazar gesloten. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Henricus, z. van L. Rameau van der Horst. ONDERTROUWD: A. van den Ende en A. Hoeksema; W. J. Hoeker en M. J. Th. Baars. OVERLEDEN: J. Troost, echtgenote van B. Biesheuvel, oud 76 j.; G. T. J. Kroon, z. van G. M. Kroon, oud 4 mnd. De commissie voor huishoudelijke en ge zinsvoorlichting te Zandvoort heeft de be kende psychologe dr. Sis Heyster uit Wa peningen bereid gevonden in Zandvoort een lezing te komen houden. Deze zal plaats hebben op Vrijdag 12 November in hotel Keur. Dr. Sis Heyster zal spreken over het onderwerp: „Kinderen in de contramine". Ouders, opvoeders en onder wijzend personeel worden door de com missie speciaal uitgenodigd, deze belang rijke lezing bij te wonen. be oudercommissie van de U.L.O.- school belegt een ouderavond op Maandag 15 November in hotel Keur. Dr. P. van den Broek, hoofdassistent van professor dr. A. Chorus van het psy chologisch instituut van de Rijksuniversi teit te Leiden, afdeling schoolpsychologie, zal voor de pauze een causerie houden over het onderwerp „Problemen rondom de puberteitsjaren". Na het beantwoorden van de binnengekomen vragen zal er voor dc ouders gelegenheid zijn met de leraren van gedachten te wisselen over de vorde ringen van hun kinderen. 3-3H Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 100-/1, 282 427 v 330«/i 502 nox 170 151 140 138 V* 230 V, 200 205)» 207 40«/,8 80 62 53!4 25 57 Openings koersen 100% 287 430 337 509 113 171 y, 152 143 138'/ï 237 200 207J4 208 41 82 63% 54 26% 59 Adinda, 3 v. Piadju n. Tj. Priok. Alderamin, pass. 3 Finisterre n Duinkerken. Amerskerk, 3 v. Port Swettenham n. Singapore Amor, pass. 3 Lissabon n. Algiers. Amstelburg, 2 v. Montevideo n. St. Vincent. Annenkerk, 3 v. Yokohama n. Okinawa. Arkeldijk, 3 te Boston. Aigamemijon, 3 te Maracaibo. Akkrumdijk, 2 270 m. W. Lands End. Alwaki, 3 325 m. NO. Fern. Noronha Argos. 3 v. Hamburg te Bremen. Artemis, 2 690 m. O.NO. Sombrero. Aardijk, 3 te New York Abbekerk, 4 te Duinkerken. Albireo, pass. 3 Ouessant n. Antwerpen. Alchiba, 4 te Montevideo. Aldabi, 3 v. Rio de Janeiro n. Santos. Almdijk, 4 te Antwerpen. Alnati, 3 dwars Kp. St. Martha Grande naar Santos. Ampenan, 31 te Belawan. Arendsdijk, 4 v. Le Havre n. Rotterdam. Arendskerk, 3 v. Genua n. Marseille. Barendrecht, 3 te Fao Baud, 3 v. Ambon n. Makassar. Bennekom, 3 te Antwerpen. Bonaire, 3 "640 m. Z.ZW. Fayal. Borneo, 3 v. Belawan n. Port Swettenham. Boskoop, 3 v. Tampa n. Brunsbüttel. Bacchus, 2 160 m. ZW. Lands End. Bantam, 3 v. Abadan n. Basrah. Blommersdijk, 2 265 m. O. Aden. Breda, 2 v. Coquimbo n Antofagasta. Baarn, 4 v. Balboa n. Buenaventura. Boschfontein. 4 Perim gepass n. Suez. Breda, 4 te Antofagasta. Britsum, 4 t$ Montevideo. Callisto, pass. 3 Lizard n. Rotterdam. Caltex Utrecht, pass. 3 Malta n. Sidon. Chama, 2 1150 m. ZW. Galapagos eil. Callisto, 4 te Rotterdam verwacht. Caltex The Hague, 3 v Rotterdam n. Sidon. Dordrecht, pass. 3 Wight. Duivendrecht, 3 te Antwerpen. Diemerdijk, 2 te Vancouver. Dongedijk, 4 te Rotterdam. Duivendijk, 31 te Vancouver. Eemland, p^ss. 2 Fern. Noronha n. Bahia. Elmina, 2 v. Douala n. Lagos. Eendracht, pass. 3 Ouessant n. Rotterdam. Erinna, 3 v. Saigon n. Piadju. Falco, 2 200 m. W. Kp. Race. Esso Den Haag, pass. 4 Gibraltar n. Banias. Friesland (KRL), pass 3 Vlissingen n. Antw. Hecuba, 4 te Paramaribo. Hermes, 4 te Port au Prince. Hoogkerk, 2 te Tanga. Helder, 3 te Hamburg. Hermes, 2 160 m. N. Crooked ell. Hersilia, 2 te Pto Padre. Hector, 4 v. Amsterdam te Rotterdam. Heelsum, 4 te Amsterdam Hilversum, 4 dwars Aden n. Mena el Ahmadi. Indrapoera, 3 v. Genua n. Port Said. Japara (KRL), 4 te Philadelphia. Karimun, pass. 3 DJedtiah n. Belawan. Kertosono, 3 te Mombasa. Eemdijk, 31 v. New Orleans n. Bremen. Eos, 4 te Lattakla. Kedoe, 4 te Freetown. Koratia, 4 te Geraldton verw. Kota Baroe, verm. 5 v. Suez n. Port Said. Limburg, vertr. 7 v. Madras n. Penang. Lemsterkerk. 3 te Bremen. Loosdrecht, pass. 3 Gibraltar n. Marseille. Lawak, 2 270 m. NO. Bermuda. Lekhaven, 2 120 m. O. Bahia. Laagkerk. 3 v. Calcutta n. Chittagong. Leuvekerk, 4 te Suez. Lombok, 31 te San Francisco. Luna, 4 te Lissabon. Mapia, pass. 2 Guardafui n. Colombo. Modjokerto, 2 Key West gepass n. Houston. Malea, 2 v. Miri n. Niigata. Markelo, 3 te Amsterdam. Merwede, 2 200 m. ZW. Flores. Maas, 4 v. Kalamata n. Gibraltar. Maasdam, pass. 3 Scilty's n. Southampton. Manoeran, 3 te Genua. Marisa, 3 v. Douala n. Curacao. Meliskerk, 3 te Rotterdam. Menentor, 4 te Amsterdam. Nigerstroom, pass. 2 Dakar n. Las Palmas. Notos, pass. 2 Kp. Antibes n. Savons. Noordam, 3 te Norfolk. Noordwij k, pass. 3 ten N. Aruba n. Pto la Cruz Ovula, 2 te Vado. Oostkerk, 4 te Yokohama. Oranjefontein, 3 v. Port Elizabeth n. Kaapstad Oberon, 3 te Miragoane. Oranjestad, 3 v. Barbados n. Madeira. Orion, 3 v. Gibraltar n. Tunis Ouwerkerk, pass. 3 Gibraltar n. Marseille. Pieter S, 2 v. Cardiff n. Swansea. Poseidon, 2 320 m. W.NW. Fayal n. Antw. Prins Fred. Hendrik, 3 855 m. W. Valentia. Prins Willem v. Oranje, 2 1000 m. W. Valentia. Peperkust, 2 100 m. NW. Lissabon n. Dakar. Pygmalion, 2 190 m. NW Finisterre. Phrontis, 4 v. Amsterdam n. Swansea. Poelau Laut, 4 Aden gepass n. Port Soedan. Prins Alexander, 3 te Rouen. Prins Fred. Willem, 1 v. Montreal n. Grote Meren. Prins Joh. Willem Friso, 3 v. Rotterdam naar Montreal. Prins Willem III, 1 v. Toronto n. Hamilton. Roggeveen, 4 te Zanzibar. Rijndam, 2 v. New York n. Carthagena. Ruys, 2 230 m. W.NW. Tristan da Cunha. Raki, 4 te Oran. Rondo, 5 Genua verwacht. Ruys, 3 v. Tristan da Cunha n. Kaapstad. Rijnkerk, 3 v. Marseille n. Genua. Salland, 6 voor IJmuiden verw. n. Amsterdam Samarinda, 3 rede Port Elizabeth. Schiedijk, 2 v. New York n. Houston. Sibajak, 3 140 m. NO Ouessant. Soestdijk. 3 v. New Oneans n. Charleston. Sommelsdijk, 4 te Semarang. Stad Maassluis, 3 te Middlesboro. Stad Schiedam, pass. 3 Gibraltar n. Napels. Straat Banka, 4 te Belawan. Straat Soenda, 3 v. Manilla n. Balikpapan. Sumatra, 4 te Soerabaja. Sunetta, 5 Rotterdam verwacht. Salland, 2 200 m. NW. Lissabon. Sarpedon, 2 190 m. ZO. Jamaica. Salatiga. 30 v. Honolulu n. Philippijnen. Sarangan, 1 te San Francisco. Stad Haarlem, 6 Glasgow verwacht. Stad Maastricht, 5 a. d. Hoek v. Holland naar Rotterdam. Ternate, pass. 3 eil. Enggano n. Rotterdam. Tero, pas. 3 Finisterre 6 Antwerpen verw. Tibia, pass. 3 Ceylon n. Suez. Trajanus, v. Maracaibo n. Oranjestad. Telamon, 2 480 m. NO. Sombrero eil. Titus, 2 te Ciudad Trujillo. Tabinta, 30 te Belawan. Tara, pass. 4 Madeira n. Rio de Janeiro. Teiresias, pass. 4 Socotra n. Djibouti. Tomini, 5 v. Colombo r Singapore. Trompenberg, pass. 4 Vlissingen n. Antwerpen. Utrecht, pass. 4 Kp. Boi: n. Rotterdam. W. Alton Jones, 3 380 m. O.NO. Bermuda. Westland, 2 190 m. W.ZW. St. Paulsrock. Westertoren, 3 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro Wieldrecht, 3 Suez verwacht. Willem Ruys, 3 v. Belawan n. Singapore. Waal, 3 v. Messina n. Patras. Waterman, 3 v. Las Palmas n. Kaapstad. Willem Barendsz, pass. 3 Azoren n. Curacao. Willem Ruys, 4 te Singapore. Willemstad, 3 v, Funchai n. Port of Spain. Wonosari, 31 v. San Frar.cisco n. Portland Oreg Zeeland (KRL), 2 v. Port Swettenham n. Priok Zuiderkruis, 4 370 m. W. ten Z. Anderhaltgraads- kanaal n. Fremantle. Zijpenberg, 3 te Rotterdam. KLEINE VAART Albergen, 2 te Falkenberg. Ambiorix, pass. 2 Finisterre n. Tanger. Amigo, 3 v. Oslo n. Skienfjord. Anna b, 4 Randers verw. Anne S, 2 Horsens te Amsterdam. Arnoudspoider, 3 v. Antwerpen n. Rotterdam. Ary Scheffer, 3 v. Gothenburg n. Aalsborg. Audacia, 2 v. Delfzijl te Kopenhagen. Auriga, 2 v. Malmö n. Karlskrona. Aco, pass. 2 Brunsbütte.i n. Bridgewater. Adm. De Ruyter, 4 v. St Brieuc te Gothenburg verwacht. Auriga, 3 v. Malmö te Karlskrona. Beekbergen, 3 v. Marans te Swansea. Binnenhaven, 2 70 m. ZW. Ouessant. Blue Boy, 2 v. Amsterdam n. Londen. Bab T, 28 te Pateniemi. Batavier III, 2 v. Bordeaux n. Casablanca. Birmingham, 2 v. Harlüigen n. Goole. Brouwersgracht, pass. 3 Vlissingen n. Londen. Barendsz, te Rotterdam. Bergsingel, 3 v. Rauma te Rotterdam. Cinderella, 3 v. Duinkerken te Rotterdam. Confiance, 2 v. Runcorn n. Partington. Coolsingel 3 v. Dublin te Drogeda. Carpe Diem, 3 v. Amsterdam n. Gent. Carpo, 2 v. Dublin n. Rotterdam. Driebergen, 3 v. Marans te Liverpool verw. Delta, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Dolfijn, 2 v. Karlstad te Amsterdam. Eben Haëzer 3 v. Huil te Amsterdam. Elda, 3 v. Antwerpen n. Whitsebal. Eminent, 3 v. Schiedam te Dublin verw. Express, 2 v. Rotterdam n. Le Havre. Escaut, 2 v. Rouen n. Parijs. Flora, 3 v. Delfzijl te Amsterdam. Ferocia, pass 2 Brunsbüttel n. Kolding. Flat, 3 v. Korsor te Kopenhagen. Fiducia, 3 v. Boston te Maassluis. Frans, 2 te Goole. Geziena Hendrika, pass. 2 Vlissingen n. Gent. Gaasterland, 2 v. Grangemouth n. Rotterdam. Geja, pass. 2 Vlissingen n. Brugge. Gre, pass. 3 Vlissingen i>. Antwerpen. Hooigezand, 3 v. Calais te Rotterdam. Haskerland, 2 v. Goole n. Tyne. Hartel, 2 v. Helsingborg n. Kopenhagen. Heemraadsingel, vertr. 3 v. Gothenburg naar Amal. Hollandia, 2 v. Waterford te Amsterdam. Jan Kreumer, 2 v. Odense te Fur verw. Julia Mary, 2 te Ceuta. Jacoba Catharina, pass. 2 Vlissingen n. Antw. Jonex I, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Lucas M, pass. 2 Vlissingen n. Gent. Johanna te Velde,, 2 v. R'dam n. Gothenburg Joost, 1 Kiel gepass n. Domsjo. Kemphaan, pass. 2 Falrisle n. Huil. Keyser, 2 v. Aberdeen te Methil. Koningshaven, 3 v. Belfast te St. Malo. Lucas Bols II, 2 v. Dublin n. Port Talbot. Larlx, 2 te Antwerpen. Maasym N, pass. 2 Brunsbüttel n. Rotterdam. Marcella, 3 v. Raufarhavn te Hamburg. Matthew, pass. 2 Dungetiess n. Bristol. Meike, verm. 2 v. Londen n. Duinkerken. OFFICIëLE PUBLICATIE SPOEDCURSUSSEN voor opleidingen tot de (oude) onderwijzersakte De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen overweegt bij voldoende deelneming voor bezitter(sters) van het einddiploma van een gymnasium, hogere burgerschool, middelbare meisjesschool of daarmede gelijk te stellen opleiding, die thans geen kweekschool bezoeken, spoed cursussen voor het behalen van de (oude) lagere akte als onderwijzer in het leven te roepen. Deze spoedcursussen zullen in dag onderwijs worden gegeven en in het voorjaar 1955 aanvangen. Medio 1956 zal het eind examen van de cursus plaats hebben. Zij, die in principe bereid zijn aan deze spoedcurssen deel te nemen en een functie bij het lager onderwijs te gaan vervullen, gelieven zich v o o r 1 December 1954 bij de afd. L. O. van het Departement van Onder wijs, Kunsten en Wetensch.ppen te melden. Aan degenen, die aan deze spoedcursussen deelnemen, kunnen studietoelagen worden verstrekt. In de aanmelding moeten worden vermeld: a. Naam en voornamen van de aanvrager (aanvraagster). b. Woonplaats en adres. c. Geboortedatum. d. Verworven diploma's. e. Richting (Openbaar, Prot. Chr. of R.K.) van het gewenste onderwijs. f. Huidige studie of werkkring en salaris. OFFICIëLE PUBLICATIE SPOEDCURSUSSEN ter opleiding van kleuteronderwijzeressen voor de (oude) lagere akte als onderwijzeres. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen overweegt bij voldoende deelneming voor bezitsters van het diploma B als kleuteronderwijzeres, die tevens in het bezit zijn van een Mulo- of een daaraan ge lijkwaardig diploma, eenjarige spoedcursus sen ter opleiding voor de (oude) lagere akte als onderwijzeres in het leven te roepen. Deze spoedcursussen zullen in dagonder wijs worden gegeven en op 1 September 1955 aanvangen. Zij, die in principe bereid zijn aan deze spoedcursussen deel te nemen en een fimctie bij het lager onderwijs te gaan vervullen, gelieven zich voor 1 December 1954 bij de afdeling L. O. van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te melden. Aan degenen, die aan deze spoed cursussen deelnemen, kunnen studietoelagen worden verstrekt. In de aanmelding moeten worden vermeld: a. Naam en voornamen van de aanvraagster. b. Woonplaats en ad -es. c. Geboortedatum. d. Verworven diploma'- met vermelding van het jaar, waarin deze zijn uitgereikt. e. Richting (Openbaar, Prot. Chr. of R.K.) van het door haar gewenste onderwijs. f. Huidige werkkring en salaris. een PAk-Hui£ Ruimte Zonder machine 7.50 en ƒ6.— Altenastraat 1 2 (bij Stuyvesantplein) Halte Lijn 4 Telefoon 234 2 7 (DE BOER ASSELER) Ook U zult dit uitroepen bij het zien van onze collectie vleeswaren. Het adres voor de fijnproevers 1 3Caasspecialiteiten uit binnen- en buitenland ZIJLSTRAAT 84 ^ijne vleeswaren TELEF. 214 50 De zaak met meer dan 84 soorten kaas Voor het bedienen van che mische installaties wordt ge zocht een ervaren, gedipl. Aanm. RIDS, Spanjaardslaan 7, Haarlem. naar Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Erkend Philips T.V. service-station

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9