Adenauer kan coalitie-genoten niet aan zijn zijde krijgen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Per bromtol Oppositie tegen Saar-accoord begint zich te verharden Eindhoven begroette Keizer en Koningin Weerbericht Eisenhower raakt de lastige senator Knowland kwijt Grootscheepse zuivering in het bergland van Algerije Merkwaardige verwarring der geesten" in Bonn Vier avonden televisie per week Dodelijk ongeval in Haarlem-Noord Indonesiërs landden op Nieuw-Guinea Het woord is aan Hadji Agus Salim overleden Buitenlands beleid van de regering krijgt waarschijnlijk meer steun Actie met tanks en vliegtuigen Bezoek aan Philips en de D.A.F. Van 1 Januari af: Voetgangster werd door vrachtauto aangereden Infiltranten worden door mariniers achtervolgd Supomo wil Eden over Nieuw Guinea spreken Indonesië verloor gevierd bekwaam leider Nieuwe Egyptische gezant in Nederland Minister Mansholt naar Amerika vertrokken Weerrapport il 69e JAARGANG No 101 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 5 NOVEMBER 1954 Haarlems Dagblad 2 9 8e JAARGANG No 2 55 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OP DE HELIPORT te Rotterdam is Woensdag voor de duizendste maal een helicopter geland. Bij deze gelegenheid bood havenmeester F. W. van den Hoek de chef-piloot van de Sabena-helicopter- diensten, Gerard Trémerie, een feesttaart aan. Dit vind ik een aardig klein bericht. Het betreft geen indrukwekkend jubileum en er zijn dan ook geen redevoeringen bij af gestoken of ridderkruisen aan opgehangen; de onderscheiding heeft zich genoegelijk en smakelijk beperkt tot een feesttaart. Ook heeft de naam Trémerie al iets ple- zierig-vertrouwds voor ons in deze streek: hebben wij hem in de bloembollentijd niet herhaaldelijk in zijn bromtol boven Haar lem en omgeving gezien, heeft hij niet velen van ons in zijn wat-rumoerig kistje meegenomen en weer zachtkens neergezet op het driehoekige weitje tussen Joh an van Oldenbarneveltlaan en Emauslaan, of op het veldje nevens de ZandVoortse boulevard? Een plezierig geval, zo'n helicopter. Het is klein, heft geen oorverdovend motorge- bulder aan als het gaat starten, beweegt zich voort on bescheiden hoogte, zodat men meer beneden zich ziet dan alleen maar een landka art-ddor-een-wolkengat en stelt zich met een matige snelheid tevreden. Ook heeft het geen behoefte aan gewel dige start- en landingsbanen. Alle wilde hofpartijen zijn het vreemd. Met dadelijke bereidwilligheid gaat het over tot de eigen lijke taak van een vliegtuig: vliegen, zodra zijn piloot het in beweging heeft gezet. Even tevreden laat het zich rustig zakken op ieder redelijk bleekveldie. Aan massale vliegvelden met vervaarlijke dienstgebou wen heeft het geen behoefte, en het zou het niet in zijn cockpit halen zich ooit zoiets als Skymaster of Super-Constellation te noemen, hetgeen als men er even over na denkt pralende, aanmatigende benamin gen zijn. Zelfs is het bereid met een dak als landingsplaats genoegen te nemen: zo juist is bericht d'at dr. Hirschfeld, die over een dag of tien het Reclameeongres 'te Rot terdam zal openen, per helicopter op het dak van het Gr oothandelsgebouw zal lan den. Nog meer hefschroeflof wil ik zingen. Heeft de helicopter zich niet voortreffelijk gedragen bij het vervoer van gewonden in Korea en het in veiligheid brengen van slachtoffers van onze watersnood? Be horen ongevallen niet tot de grote zeldzaamheden Ik heb al mensen ontmoet, die zich rustiger aan de bromtol-van-de-lucht toevertrouwen dan aan de bovenwolkse snelheden van het „gewone" vliegtuig, om maar te zwijgen van geluidsbarrière-doorbrekende straal- monsters. Dat de chef-constructeur van de Lockheed-fabriek in Californië heeft voor speld, dat binnen zeven jaar een door atoomkracht gedreven vliegtuig zal on stijgen, en dat in 1960 een door straal motoren gedreven toestel honderd passa giers met een kruissnelheid van 920 K.M. per uur zal vervoeren, zal hen niet van hun voorkeur afbrengen. Zij willen liever wat van de ouwe Aarde en zelfs van haar natuur en bewoners zien, als zij vliegen. Zij geloven niet aan het nut van nog ver dere snelheidsopvoering en het trekt hen ook niet aan, met z'n honderden in één toestel te zit'ten. Een klein groepje is wel zo gezellig en dat vrolijk opwippen van de grond en zachtjes neerzakken op een of ander open plekje heeft iets gemoedelijks. Als men nu de rumoerigheid tijdens de vlucht nog wat vermindert dat komt wel zullen zij helemaal tevreden wezen. Er zijn zulke mensen. Als u het mij vraagt: veel meer dan u denkt. Misschien vinden sommigen van hen de helicopter al rusti ger en veiliger dan het verkeer op de grote wegen. Daar hebt u het: in Engelse bladen heb ik het betoog gelezen, dat men niet alleen het wegennet moet ontwikkelen en het spoorwegnet electrificeren, maar zich te vens voorbereiden op belangrijke uitbrei ding van de helicopter-diens'ten, om wegen en spoorwegen te ontlasten. Klinkt dat als toskomst-muziek? Wij kunnen er spoedig aan toe zijn, ook in dit overvolle land. Misschien zijn er nu al vooruitziende ont werpers van handels- en fabrieksgebou wen, die bij dakconstructies rekening met dit vooruitzicht houden. De komende lan ding van dr. Hirschfeld op het Groothan delsgebouw zal zeker menigeen op het idéé brengen. Ook komt de reeds zo lang geleden geuite, toen nog voorbarige ge dachte aan het particuliere vliegtuig weer boven. Het particuliere vliegtuig, waarmee men op zijn eigen dak zal landen en er weer van opstijgen. Fantaisie. zich omhoog- schroevend, hoort reeds de roep om par keerplaatsen voor helicooters bij en op drukbezochte gebouwen. Maar die gedach te trekt toch niet aan. Dan zou het alweer te erg worden. Met de laag- en bedaard- voortbrommende helicopter voor binnen lands en Benelux-gebruik zal men al heel tevreden zijn. „Tegen I960" zei, een jaar of drie geleden, Plesman. Misschien wordt het wel eerder eer Gerard Trémerie drie feesttaarten verder is. 99 R. P. Daar de nieuwe televisiestudio te Bussum binnenkort gereed komt, heeft de Neder landse Televisie Stichting zich dezer dagen tot de regering gewend met een verzoek om verruiming van de zendtijd. De minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen ad interim, dr. L. Beel, heeft zich met het voorstel verenigd. Hij heeft beslist, dat van 1 Januari af vier avonden per week zal worden uitgezonden. Daarboven kun nen nog programma's van buitenlandse zenders worden overgenomen. De tegelijkertijd ingediende voorstellen van de televisiestichting tot verdeling van de zendtijd onder de omroepverenigingen zijn aangehouden totdat men zal hebben beslist over het nieuwe televisiebestel. Zo lang de televisienota in de Tweede Kamer niet behandeld is, zal de huidige situatie gehandhaafd worden. De Nederlandse Te levisie Stichting blijft houdster van de zendmachtiging. Zij bepaalt, welke organi satie (zij zelf of een der omroepverenigin gen) de programma's verzorgt. BONN (A.N.P.) Bondskanselier Ade nauer heeft het volle gewicht van zijn autoriteit in de politieke strijd binnen de regeringscoalitie, die over zijn Saarover- eenkomst is ontstaan, geworpen. Hij liet er in een met zwakke stem uitgesproken radiorede geen twijfel over bestaan, dat zfin eerste contact met de rebellerende partyleiders nog geen keer ten gunste heeft gebracht. Integendeel, dr. Adenauer ge tuigde van „een merkwaardige verwarring der geesten over de overeenkomsten van Parns en in het bijzonder over het Saar- accoord." Hij meende, dat een deel zijner coalitiegenoten het vermogen mist de wereldsituatie in haar geheel op de juiste wüze te beoordelen. Mogelijk waren vol gens dr. Adenauer de komende verkiezin gen in Hessen en Beieren oorzaak van de toegenomen oppositiegeest. In elk geval verzekerde de overeenkomst, volgens hem, voor Saarland politieke vrijheid en nog veel meer. Dr. Adenauer wees op de veel wijdere strekking van de Parijse overeen komsten en zeide, dat de diepste indruk, die hij uit de Verenigde Staten had meege- bracht, was, dat Europa slechts door een heid een grote toekomst kon verwerven. Alvorens zijn rede uit te spreken was dr. Adenauer begonnen met zijn grote aanval op de weerbarstige elementen in de rege ringscoalitie, die zich tegen de Saarover- eenkomst verzetten. Hij voerde achtereen volgens besprekingen met de parlementaire leiders van de Christen-Democratische Unie (244 zetels), de Vluchtelingenpartij (BHE met 28 zetels) en de Duitse partij (D.P. met 15 zetels). De Vluchtelingenpartij heeft zich open lijk tegen de Saar-regeling uitgesproken. De Duitse partij, de kleinste groep in de Bondsdag, heeft haar standpunt nog niet bepaald. Ultimatum Dr. Adenauer zal vandaag de leiders der vrije democratische (liberale) partij ont moeten, die zich als nationale oppositie tegen een afscheiding van de Saar van Duitsland hebben opgeworpen. Hij zal dan zijn hardste noot te kraken krijgen, daal de liberale partij reeds openlijk heeft ver klaard voor wijziging van de overeenkomst te zijn. Dr. Adenauer zou er niet voor terugschrikken de liberalen te plaatsen voor de mogelijkheid van een uiteengaan van de coalitie, die een jaar geleden tot stand kwam. Hij wil de liberalen geen ge makkelijke uitweg banen door hen in de gelegenheid te stellen de Parijse verdragen zonder de Saarovereenkomst te aanvaar den. Hij staat veeleer op het standpunt, dat de Bondsdag de Parijse verdragen als één geheel moet behandelen. Met de besprekin gen van vandaag, die door een speciale zitting van het kabinet zullen worden ge volgd, is het overleg van dr. Adenauer met zijn coalitiegenoten nog niet afgelopen. Men kan er op rekenen, dat hij voor elk dei- fracties der regeringspartijen afzonderlijk zal spreken om hen te wijzen op de gevol gen, die een afwijzing van de Saarovereen komst voor de bondsrepubliek zou kunnen hebben. De CDU-leiders ontmoeten ook in de gelederen van hun eigen partij ernstige bedenkingen tegen de Saarregeling, docrh zij huldigen het standpunt, dat de overeen komst van Duits standpunt in elk geval een vooruitgang zou brengen tegenover de be staande toestand. „Overhaast" Tegen deze opvatting heeft de socialis tische partij bij monde van haar leider, Ollenhauer, voor de radio verklaard, dat de overeenkomsten de feitelijke afscheiding van het Saarland met zijn millioen inwo ners van Duitsland zou betekenen. De overeenkomst zou volgens Ollenhauer ook Duitslands uitgangspunt voor eventuele vredesonderhandelingen slechter maken. Deze beide bezwaren worden door de oppo santen der liberale partij gedeeld. Ollenhauer heeft de week der voorbe reidingen voor het nieuwe buitenlandse debat van de Bondsdag, dat Donderdag zal worden gehouden, ingeluid met eén nieuwe grote aanval op de gehele Westelijke poli tiek, zoals die in de Parijse verdragen ia neergelegd. Hij verklaarde, dat er generlei dwingende noodzaak bestaat om tot een „overhaaste inschakeling van de bonds republiek in het Westelijke militaire blok" over te gaan. De aansluiting van de bonds republiek bij de NAVO en eventueel bij de UNO betekende volgens Ollenhauer niets anders dan een consolidatie van de ver deling van Duitsland. Dr. Adenauer stuurde volgens Ollenhauer aan op de ontwikkeling der bondsrepubliek tot een definitieve staat. De gevolgen daarvan waren voor de Duitse hereniging even onoverzichtelijk als voor de gehele verhouding tussen het Oos ten en het Westen. Opnieuw beschuldigde Ollenhauer dr. Adenauer er van in Parijs geen enkele practische stap ten bate van een herstel van de Duitse eenheid te heb ben gedaan. Donderdagmiddag om tien over half zes heeft zich op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Schoterbosstraat in Haarlem-Noord een aanrijding voorgedaan, die aan de 35- jarige mejuffrouw A. Boots uit Haarlem het leven heeft gekost. Mejuffrouw Boots is de Rijksstraatweg overgestoken, blijkbaar zonder dat zij stil is blijven staan voor een vrachtauto, die in Noordelijke richting reed. Zij is door de voorzijde van de wagen aangereden, ge vallen en met een bloedende hoofdwond i en een schedelbasisfractuur in het Grote Gasthuis opgenomen, waar zij om kwart over zes Donderdagavond is overleden. 's-GRAVENHAGE (A.N.P.) Een woordvoerder van het ministerie van Over zeese Rijksdelen deelt mede, dat in de tweede helft van October op Zuid-West Nieuw Guinea in de omgeving van de Etna-baai in een tweetal prauwen 48 In donesische militairen landden, behorende tot het 25ste regiment infanterie. Deze militairen kwamen via Dobo uit Ambon, aldus de woordvoerder. Ze trok ken, na de kampongbevolking gemolesteerd te hebben, het binnenland in. Eenheden van de mariniers zetten de achtervolging in. Een der prauwen wist te ontkomen. De bende is thans verspreid, met achterlating van munitie, voedselvoorraad en verschil lende documenten. De achtervolging duurt voort. LONDEN (AFP) De Indonesische ambassadeur in Londen, prof. dr. Supomo, had Donderdag op zijn verzoek een on derhoud met de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Eden. Het onderhoud zal waarschijnlijk betrekking hebben op de kwestie-Nieuw-Guinea, aldus AFP. Prof. Supomo zal Vrijdag naar New York ver trekken. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Anonymus Als men ëen gebied verdedigen wil moet men daarbij wel de voorwaarde stellen, dat het na de verdediging nog bestaat. Tijdens het bezoek, dat Keizer Haile Selassie. Donderdag bracht aan Rotterdam werd in het Beursgebouw het noenmaal gebruikt. Men ziet op de foto links van de Keizer Koningin Juliana. Rechts de voorzitter van het Afrika-instituut mr. K. P. v. d. Mandele. DJAKARTA (Aneta) Hadji Agus Sa lim is Donderdagmiddag op de leeftijd van 70 jaar overleden in het algemeen zieken huis te Djakarta, waar hij een week gele den was opgenomen. Hij overleed aan een hartkwaal. Enige weken geleden vierde deze grote figuur in de jongste Indonesische geschie denis onder enorme belangstelling uit alle lagen der bevolking en van talrijke buiten landers zijn zeventigste verjaardag. Bij die gelegenheid kondigde hij aan, dat hij zich terug wilde trekken uit alle openbare func ties en zich verder wilde wijden aan de stu die over de Islam, waarover hij vele ver handelingen heeft gepubliceerd. Hadji Agus Salim is geboren aan Suma tra's Westkust, waar ook Hatta, Sjahrir, Yamin en vele andere Indonesische leiders vandaan komen. Hij was een van de op richters van de Serekat Islam. Voor de eerste wereldoorlog was hij verbonden aan het Nederlandse consulaat in Djeddah, la ter was hij lid van de Volksraad en redac teur van vele Indonesische bladen. Na de proclamatie van de onafhankelijkheid van Indonesië was hij lid van het „Komité Na- sional" en vervolgens vice-minister van Buitenlandse Zaken in de kabinetten-Sjah- rir. Sjahrir heeft hij vergezeld naar de New Delhi-conferentie en naar.de Veilig heidsraad om deel te nemen aan de debat ten over Indonesië. Hij bewerkstelligde de erkenning van de Republiek in vele Ara bische landen. Hij was minister van Bui tenlandse Zaken in het kabinet Amir Sja- rifuddin en lid van de Indonesische delega tie voor de besprekingen met de commis sie van de UNO voor Indonesië. De laatste jaren trad hij niet meer op de voorgrond, maar was tot voor kort adviseur van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Vorig jaar maakte hij een reis naar de Verenigde Staten, waar hij als gast doceerde aan de Cornell University. Sa'lim sprak vijf talen vloeiend: Nederlands, Indonesisch, Engels, Frans en Arabisch. De wijsgerige opmer kingen waarmee hij vraaggesprekken met buitenlandse correspondenten sausde en ae kleurige adateostuums, waarin hij zich bij voorkeur vertoonde, maakten hem tot de meest geïnterviewde en meest gefotogra feerde Indonesische leider. CAïRO (A.F.P.) De Egyptische mi nisterraad heeft de benoeming van Hassan Zaki, thans gezant in Zwitserland, tot ge zant in Den Haag goedgekeurd. Naar het A.N.P. verneemt is het agrement voor deze benoeming verleend. De huidige gezant in Nederland, Abdul Moneim Amin, is tot hoofd van de Egyptische diplomatieke missie in West-Duitsland benoemd. Teza men met bovenvermelde mutaties heeft de Egyptische ministerraad een reeks andere benoemingen en overplaatsingen goedge keurd. WASHINGTON (Reuter) De neder laag van de republikeinen bij de jongste verkiezingen in de Verenigde Staten heeft de positie van Eisenhower op het terrein van de buitenlandse politiek misschien ver sterkt, aldus schrijft de correspondent van Reuter te Washington, Rankine. Eisen hower heeft herhaaldelijk moeten werken niet republikeinse leiders, die het niet met zijn buitenlands beleid eens waren. De republikeinse meerderheidsleider in dé Senaat, Knowland, heeft dikwijls onenig- ALGIERS (Reuter) Franse tanks en vliegtuigen zijn in actie gekomen om het bergdorp Foem Toeb van nationalistische verzetslieden te zuiveren. Foem Toeb ligt in het woeste gebied ten Zuiden van Batna, dat Woensdag werd ontruimd, daar het onmogelijk was de veiligheid van de bevol king te verzekeren. Een colonne Franse troepen, die eerder was doorgedrongen tot het bestuurscentrum Arris in Aurès, is zonder tegenstand te ontmoeten naar Bat- na teruggekeerd. Ongeveer 1000 verzets lieden, onder leiding van Tunesische vogel- vrijverklaarden, maken sinds Maandag de gehele streek onveilig. Franse jagers be schieten de nationalistische stellingen op steile rotspunten, van waaruit de wegen beheerst worden. De verzetslieden beheer sen de hoogten, die uitzien op Arris en hebben pogingen in de afgelopen drie da gen om hen te verdrijven het hoofd gebo den. Twee Franse colonnes hebben zich ver enigd bij de toegangen tot het bolwerk der verzetslieden in de streek van Aurès. In Arris is ten dele de staat van beleg van krachtTroepen van het vreemdelingen legioen worden naar het strijdtoneel ge zonden. Dagelijks arriveren ook versterkin gen van parachutisten en troepen van de gemoedigd. burgerwacht in Algiers. Militaire autoritei ten zijn van oordeel, dat tenminste twee mobiele bergdivisies nodig zijn om de ver zetslieden uit hun sterke stellingen te ver drijven. In Foem Toeb zijn Franse pantserwagens aangekomen. Er werden levensmiddelen binnengebracht voor de bevolking. Hef- schroefvliegtuigen worden gebruikt om le vensmiddelen naar Arris te brengen. Zes leden van de lijfwacht van de Bey van Tunis zouden met hun wapens zijn ge deserteerd. Men vermoedde, dat zij naar de Tunesische verzetslieden waren overge lopen. Franse functionarissen in Algerije zei den, dat anti-Franse uitzendingen, zoals die welke deze week over radio-Caïro wer den gehoord, zijn opgevangen van de ra diostations van Damascus, Boedapest en Tetoean (Spaans-Marokko). In diplomatie ke kringen in Parijs is verklaard, dat Frankrijk wellicht het nemen van econo mische sancties tegen Egypte zal overwe gen, als geen stappen worden ondernomen om spoedig een einde te maken aan de uit zendingen van radio-Caïro waarin de ver zetsactiviteit in Noord-Afrika wordt aan- heid met de regering gehad over het beleid jegens het Verre Oosten, de Sovjet-Unie en de UNO. Onlangs heeft Eisenhower hem berispt, omdat hij had gepleit voor het af breken van de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie. De nieuwe meerderheidsleider in de Senaat, de democraat Lvndon Johnson, heeft verklaard, dat hij Eisenhowers be ginselprogramma voor het buitenlands be leid zal steunen. Johnson heeft zich steeds verzet tegen de pogingen om de hulp aan het buitenland te besnoeien. Ook de ver vanging van Alexander Wiley door Walter- George als voorzitter van de Senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen kan een steun voor Eisenhower zijn. Beide senatoren steunen de buitenlandse politiek van de regering, maar George is waar schijnlijk de meest geachte senator. Hij zal er allicht eerder dan zijn voorganger in slagen de meerderheid van de commissie voor zich te winnen. Verder zou de democratische meerder heid in het Huis van Afgevaardigden de president helpen bij het verkrijgen van goedkeuring van zijn begroting voor Bui tenlandse Zaken. Het Huis is in de eerste plaats verantwoordelijk voor de financiële wetgeving. Waarschijnlijk zal Eisenhower cp het terrein van de atoomenergie meer gehoor vinden voor zijn voorstellen tot verzwakking van de huidige beperkingen op de uitwisseling van atoomgeheimen met verbonden landen. De democraten zullen trachten veel van Eisenhowers binnenlands program te niet te doen. Zij zijn tegen zijn arbeids- en agrari sche wetgeving, zijn belastingpolitiek en zijn voorkeur voor particuliere boven open- bare macht. Eisenhower gaf op zijn pers conferentie te verstaan, dat hij in het nieuwe Congres misschien meer de nadruk op zijn buitenlands dan op zijn binnenlands program zal leggen, aldus Rankine. De onafhankelijke senator Morse (uit Oregon) wiens zetel bij deze verkiezingen niet op het spel stond, heeft verklaard dat de verkiezingsuitslagen duidelijk aantonen, dat de reactionaire politiek van de rege- ring-Eisenhower niet door de meerderheid van de kiezers wordt gesteund. Enthousiast heeft de Ehidhovense be volking heden Keizer Haile Selassie van Ethiopië toegejuicht tijdens zijn bezoek aan de lichtstad. Niet minder gold het vreugdebetoon Koningin Juliana, die vandaag voor de eerste keer als vorstin een bezoek aan Eindhoven bracht. Even na half een waren op het vlieg veld Welschap de twee Dakota's geland, waarmee het vorstelijk gezelschap om 12 uur van Schiphol was vertrokken. De Da- kota's waren begeleid door vier Thunder- jet-straaljagers van de Tactische Lucht strijdkrachten. Na de landing taxieden de Dakota's naar een platform waar een militaire erewacht van honderd man stond aangetreden, als mede de kapel van de Koninklijke Lucht macht uit Nijmegen. In de eerste Dakota, welke werd be stuurd door luitenant-kolonel-vlieger G. Sonderman, bevonden zich de Keizer, Koningin Juliana, Prins Bernhard, de her tog van Harar en prinses Sarah. Het ge volg had in de tweede Dakot« plaats ge nomen. De vorstelijke personen werden begroet door de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, en door de burgemeester van Eindhoven, mr. H. A. M. Th. Kolfschoten. Nadat ir. F. J. Philips, vice-president en ir. Th. P. Tromp en W. A. de Jonge, leden van de raad van bestuur der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken, en dr. H. van Door- ne en diens broer W. A. V. van Doorne, directeuren van Van Doorne's Automobiel fabrieken, aan de Keizer en Koningin wa ren voorgesteld, inspecteerden de vorste lijke personen de ere-wacht. Direct daar na nam het gezelschap plaats in auto's voor de rit naar de stad. In snel tempo werd naar het landhuis Gisteravond is minister S. L. Mansholt met het KLM-lijntoestel van Schiphol naar New York vertrokken, waar hij tot 8 No vember zal blijven voor besprekingen op het secretariaat van de UNO. Daarna gaat de minister naar Washington voor het be spreken van actuele vraagstukken met de Amerikaanse minister van landbouw, Ezra T. Benson. Op 12 en 13 November zal hij confereren met de Canadese minister van landbouw, J. G. Gardiner. Daarna brengt de heer Mansholt een bezoek aan de Nederlandse inzending op de Royal Agricultural Winter Fair in To ronto. De beide volgende dagen zal hij ontmoetingen hebben met verschillende Nederlandse emigranten, waarbij hij zich op de hoogte zal stellen van de toestand in het overstroomde gebied van „Holland Marsh". van ir. Th. P. Tromp aan de Sumatralaan gereden, waar de vorstelijke gasten de lunch gebruikten. Na de lunch reed de stoet naar de Phi- lipsfabrieken, waar de vervaardiging van radiotoestellen werd gadegeslagen en enige demonstraties op het gebied van tele visie en acoustiek werden bijgewoond. Daarna stond een bezoek aan de D.A.F.- autofabrieken op het programma. (van hedenmorgen 7 uur) toestand c o ra c. E O - zs Helsinki Stockholm Oslo Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Ziiricb Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome geheel bew. regen geheel bew. motregen zwaar bew. licht bew. onbewolkt mist mist onbewolkt mist mist onbewolkt nevel mist nevel onbewolkt onbewolkt mist onbewolkt Z zw z z z zzo NNO ozo windstil NW 2 windstil ZZO 2 NO 3 NNO 2 ZZO 2 windstil windstil WNW 4 windstil NO 5 0,3 3 0,3 0,1 0 0 0 0 0 0 0,2 0 0 0 0 0 0 0 0,2 0 Neerslag Laatste 24 uur. V-YYYYYYYYYYYY>TC< VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Overwegend matige wind, in de hoofdzaak Zuidelijk. Dezelfde of iets lagere middagtemperaturen. 6 November Zon op 7.42 uur. onder 17.04 uur. Maan op 14.49 uur. onder 2.02 uur. Maanstanden 10 Nov. 15.29 uur: Volle maan 17 Nov. 10.32 uur: Laatste kwartier 25 Nov. 13.30 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 5 November Hoog water: 10.25 en 23.04 uur. Laag water: 5.34 en 18.05 uur. Zaterdag 6 November Hoog water: 11.47 en uur. Laag water: 7.02 en 19.27 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1