HOENDERDOS BenW achten opleidingvoor MBA- diploma op avondschool niet te zwaar geschenken Diaconessenhuis neemt polikliniek aan Karei Doormanlaan in gebruik KOLEN EN OLIE N. Ph. O. speelde Roussels .Feestmaal van de spin" Kort en bondig Haarlemse winkels tot 22 uur geopend Subsidies voor schilder werk openbare gebouwen 21 m Opening expositie Wim Steyn SLEUTEL WEG? Uw eigen dokter zou U zeggen Haarlemse N.V. bouwt Frans t.b.c.-centrum Heemstede Bloemendaal ZATERDAG 6 NOVEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Een week voor St. Nicolaas Woningstoffeerder J. Pompe koninklijk onderscheiden Derde divisie oefent in Duitsland „DE SLEUTSPECIALIST" Huidverzorging op medische basis. DR.VAADERHOOG Echtpaar Ferrer-Hepburn naar Rome vertrokken Gestichtswachters lieten gevangene ontsnappen Rode Kruis en B.B. Op 6 October van dit jaar heeft het Haar lemse gemeenteraadslid mr, A. Wensing (C.H.U.) zich schriftelijk tot B. en W. ge wend met onder meer de vraag op welke gronden B. en W. gemeend hebben aan de gemeentelijke handelsavondschool een cur sus ter opleiding van het diploma moderne bedrijfsadministratie te moeten verbinden. Voorts vraagt de heer Wensing of B. en W. niet van mening zijn, dat het examen voor dit diploma wat zwaarte betreft ver uit gaat boven dat voor de practijkdiploma's boekhouden en talen, waarvoor deze school tot dusver wel reeds voorbereidde en dat voorbereiding voor dit examen een zeer specialistische opleiding vereist. Naar aanleiding van deze vragen delen B. en W. mede, dat met het oog op de hogere eisen, welke het bedrijfsleven stelt ten aanzien van de opleiding van de kan toorbedienden en op grond van het feit, dat ook aan elders gevestigde handels avondscholen met vijfjarige cursus een opleiding is verbonden voor het examen moderne bedrijfsadministratie B. en W. hebben gemeend ook aan de Haarlemse handelsavondschool bij wijze van proef de gelegenheid tot onleiding voor dit examen te moeten openstellen. In het antwoord vervolgen B. en W.: „Wij onderschrijven de gedachte, dat de eisen voor het examen voor het M.B.A.- diploma uitgaan boven die voor de prak tijkexamens van de Nederlandse Associatie voor praktijkexamens, doch de vergadering van directeur en leraren van de gemeen telijke handelsavondschool met vijfjarige cursus is van mening, dat de eisen van vóóropleiding daaraan voldoen. Dit is eveneens de mening van de inspecteur van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs, onder wiens inspectie de handelsavond school valt. De aan de school verbonden leraren aan wie de lessen van de M.B.A.-opleiding worden opgedragen, zijn volledig bevoegd en voldoende bekwaam om deze opleiding te verzorgen." Machineschrijven B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor om de kosten te vergoe den van de door B. en W. goedgekeurde cursussen machineschrijven voor leerlin gen van gemeentelijke en bijzondere scho len voor uitgebreid lager onderwijs en hiervoor 2500 beschikbaar te stellen. In de practijk is voorts gebleken, dat het ge wenst is de leerlingen ook buiten het we kelijkse lesuur nog gelegenheid te geven tot oefenen. Dit zal moeten geschieden on der leiding van de aan de scholen verbon den leerkrachten als onderdeel van het onderwijs in het vak schrijven. Hiervoor is voor elk der vier U.L.O.-scholen de aan voer al Uw BARTELJORISSTRAAT 9 - TEL. 13475 Naar wij vernemen zullen B en W. de Haarlemse raad voorstellen de verkoopge legenheid van de Haarlemse winkels in de üeriode van 25 November tot en met 4 De cember uit te breiden tot 22 uur (tien uur 's avonds) De middagsluiting vervalt in die periode reeds op grond van de wettelijke bepalin gen. Het vorige jaar waren de Haarlemse winkels alleen op 4 December tot 22 uur geopend. De middenstand heeft thans ech ter aangedrongen op een ruimere periode gedurende welke de winkels 's avonds ge opend zullen mogen zijn. 9Chaffing van vier schrijfmachines nood zakelijk. B. en W. stellen de raad voor om het bedrag dat hiermede gemoeid is, 6000, uit te trekken. Het ligt in het voornemen van B. en W. van Haarlem ook gedurende de aanstaande winter weer, met gebruikmaking van de Rijkssubsidieregeling, in verscheidene open bare gebouwen binnenschilderwerk en an dere bijkomende werkzaamheden te doen uitvoeren tot een totaal bedrag van f 18.100. De gebouwen, die voor dit schilderwerk in aanmerking komen zijn: Geneeskundige Dienst, Jan Gijzenkade; Geneeskundige Dienst, Nieuwe Gracht; Waaggebouw, Spaar- ne; Haarl. Kindertehuis, Schotersingel; Mr. Bruchpaviljoen Nazorg; Poltieposthuis, Boe kenrodestraat; Politiebureau, Smedestraat; Zuigelingenzorg, Haarlemmerliedestraat; Zuigelingenzorg, Mr. Gerlingsstraat; Zwem inrichting, Houtvaart; Zweminrichting, Kle verlaan; Mausoleum begraafplaats, Klever laan; Bouw- en woningtoezicht, Kruisstraat 45; Tehuis voor Ouden van Dagen, Schoter singel; Volkscredietbank, Kleine Houtstraat; Spaarneschool, Spaarndam; A. H. Gerhard- school voor m.u.l.o.; School voor v.l.o., Sme destraat; Corn, van Noordeschool. De derde divisie, in totaal 18.000 man, zal deze maand haar herhalingsoefeningen in West-Duiisland houden, ongeveer in hetzelfde gebied waar kortgeleden de grote internationale manoeuvres zijn gehouden. De divisie komt op en oefent in twee ge deelten. Gisteren en eergisteren kwamen in totaal 11.000 man onder de wapenen (3500 en 7500), die verzamelden in Vught, Boxmeer, Bergen op Zoom. Roozendaal, Breda, Weert en Assen. De tweede ploeg komt op 18, 19, 20 en 22 November op en omvat 7000 man. Na enkele dagen in de opkomstcentra vertoefd te hebben gaan de troepen de grens over. ADVERTENTIE In de Kunsthandel Leffelaar werd Vrij dagavond onder zeer grote belangstelling een expositie van schilderijen en teke ningen van Wim Steyn geopend. Mr. J. Simons sprak een inleidend woord, er de nadruk op leggend dat hij zich niet bevoegd a"htte tot het houden van een kunstbeschouwing. Hoewel hij het als een onderscheiding beschouwde hier het woord te mogen voeren zou hij „het een betreurenswaardige vergissing vinden indien men in hem een desl undige in de schilderkunst zag". Naast de bouwkunst, de beeldhouw kunst en de schilderkunst, noemde mr- Simons „als vierde kunst" het vermogen om kunst te zien en er met kennis van zaken en vooral m*t liefde over te spreken. Hoewel hij de goede wil bezat zich on der deze sprekers over kunst te scharen, voelde hij zich ontmoedigd door de woor den van Alb. Plasschaert die eens gezegd heeft dat nergens de goede wil minder waard was dan juist in de kunst. Ten aanzien van de kunstcritiek in het algemeen vroeg spreker om een betere verstaanbaarheid der terminologie. „De vocabulaire en het idioom der kunsttheo retici is voor gewone mensen niet zo ge makkelijk te begrijpen". Als troost voor Wim Steyn gaf de spre ker het woord: verba volant, picta non, redevoeringen verwaaien, maar uw werk blijft". Met zeer veel hartelijkheid en bewon dering sprak mr. Smons daarna over de in 1946 overleden Haarlemse kunstkoper J. H. de Bois, die hij tekende als de grote kenner der negentiende- en twintigste eeuwse schilder- en prentkunst. Hij beschouwde het als een waarmerk voor de kunst van Wim Steyn, dat een man van zo grote kennis en gezag herhaaldelijk blijk had gegeven van de grote verwach ting die hij van de toen nog jonge kunste naar koesterde. Met het uitspreken van de wens dat Wim Steyn met deze tentoonstelling het succes zou oogsten dat hem toekwam, ver klaarde spreker de expositie voor geopend, waarna men tot bezichtiging van het in twee zalen tentoongestelde werk overging. Een wens, die het bestuur van het Dia conessenhuis al geruime tijd had, gaat dezer dagen in vervulling. In Haarlem- Noord wordt namelijk Donderdagmorgen een specialisten-polikliniek in gebruik ge nomen, nadat een dag te voren genodigden in de gelegenheid geweest zijn de nieuwe inrichting in ogenschouw te nemen. „De plannen van vroeger waren echter geheel anders", vertelde ons dr. P. van Paassen, directeur van het ziekenhuis. „Voor de oorlog werd er aan gedacht bij de grens van Haarlem en Velsen, nabij de Jan Gijzenvaart een dépendance te stich ten, waaraan een polikliniek verbonden zou worden. Door het uitbreken van de oorlog in 1940 moesten de voorbereidingen voor de bouw gestaakt worden en na de bevrijding ontbrak het geld, om de plan nen voort te zetten". Uit het feit, dat er over enkele dagen een polikliniek geopend wordt, blijkt dat de directie en bestuur van het Diacones senhuis de behoefte gevoeld hebben aan een afdeling in Haarlem-Noord. Dank zij een vriendelijk aanbod van het bestuur van het Christelijk Lyceum kan een ge deelte van het nieuwe schoolgebouw aan de Planetenlaan als polikliniek ingericht worden. Het Diaconessenhuis moest daar bij over een kapitaaltje de beschikking hebben om de inrichting mogelijk te ma ken. De ingebruikneming van de polikliniek betekent tevens de sluiting van die in het gebouw van de afdeling Haarlem van de Noordhollandse Vereniging ..Het Witte Kruis". Daar moesten de laatste tijd der tien specialisten onder moeilijke omstan digheden werken. Er waren slechts twee spreekkamers, zodat de ruimte onvoldoen de was. Deze specialisten „verhuizen" naar de Karei Doormanlaan (de vroegere Hectorstraat), een zijlaan van de Planeten- laan en zullen werken onder leiding van het Diaconessenhuis. Tevens zal het aantal specialisten uitgebreid worden tot twintig. Zij hebben de beschikking over vier onder- zoekkamers. Mocht het gebeuren, dat een patiënt niet in staat is de trap op te lopen, dan kan hij onderzocht worden in een ka mer, die vlak bij de ingang is. Het Christelijk Lyceum heeft vier lo kalen voor de polikliniek afgestaan: archi tect H. W. van Kempen, die het fraaie gebouw aan de Planetenlaan gebouwd heeft, verleende ook medewerking bij de bouw van de kliniek. Behalve onderzoek- kamers, een wachtkamer hebben de spe cialisten ook de beschikking over een la boratorium, een kamer voor röntgen- doorlichting en een afdeling voor hoogte- zon, massage enzovoort. Zuster Cor Schaaf zal de leiding hebben bij de gang van zaken in de polikliniek. Voor haar is een zit-slaapkamer ingericht. Zuster Schaaf beschikt reeds over veel er varing in een polikliniek. Daarmee is zij in 1931 begonnen, toen enkele specialisten een afdeling stichtten in de Meester Ger lingsstraat in Haarlem-Noord; later ver huisde men naar het Soendaplein 2 en over enkele dagen zet zij haar werkzaamheden in een polikliniek voort, waar men over veel ruimte beschikt en de doktoren op een rustige wijze hun arbeid kunnen ver richten. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 ADVERTENTIE Prins Vailant" (Li do). De filmprodu centen blijken voor hun Cinemascope- films een bijzondere voorliefde te koeste ren voor koning Arthur en zijn Ronde Ta felridders. Erkend moet worden dat deze verhalen zich uitstekend lenen voor een verfilming op het brede projectiedoek. Men kan zich daarvan deze week in Lido over tuigen, waar de sensationele belevenissen van de Vikingprins Vailant breed uitge meten worden. Deze prins wil zijn verban nen koninklijke vader zijn koninkrijk, dat door een verrader bezet is, terugbezorgen. Dat gelukt hem tenslotte ook, maar voor het zover is, gebeurt er zoveel, dat wij het onmogelijk allemaal hier kunnen naver tellen. Men zal zich bij dit boeiende filmver haal in fraaie kleuren allerminst verve len, want het is indrukwekkend door spel, beeld en speciale geluidseffecten. Promi nente acteurs, van wie speciaal James Ma son genoemd mag worden, spelen de hoofd rollen. S. K. „Mijn vrouw is een lief heksje (Frans Hals) geestige geestengeschiedenis van René Clair, waarmee hij furore heeft ge maakt. De reprise ervan moet men niet overslaan als u de film onbekend is. „Jungletrommen van Afrika" (R o x y is het verhaal van twee Amerikaanse mijn ingenieurs die in Afrika uranium komen zoeken voor nog meer atoombommen, doch daar in botsing komen met agenten van een ander land. dat dezelfde ambities koestert. Deze laatsten zijn-uiteraard-door- gefortuneerde schurken die er niet voor terugschrikken hele inboorlingenstammen tegen de yankees op te zetten, met het ge volg dat dit tweetal voortdurend door asse gaaien, vergiftige pijlen en verscheurende dieren bedreigd wordt. Het is dan ook slechts aan de hulp van een blanke medi cijnvrouw te danken, dat zij nog heelhuids het eiland van Deel Een halen. Maar hoe dat volgende week in het tweede gedeelte moet aflopen, wij durven er zelfs niet naar te gissen. Doch in alle ernst: de fotografie in deze film is schitterend en de gevech ten van de wilde dieren onderling beho ren tot het beste, dat wij sinds „Trader Horn" op dit gebied zagen. H.C. „Luther" (Rembrandt). De Luther- film, die als rolprent bijzonder geslaagd is, maar al naar de godsdienstige overtui ging van de critici verschillend beoor deeld is, draait thans in Rembrandt. In de rol van Maarten Luther kan men de Ierse „U wilt er mooi en jeugdig uitzien? ,,U verzorgt Uw uiterlijk regelmatig? Gebruik dan ook alléén schoonheidsmiddelen, die inderdaad igezond, zijn voor Uw huid. De moderne cosmetica volgens recepten van Dr P. H. v. d. Hoog (huidarts) voldoen aan deze „gezondheids"-eis. Zij wekken Uw persoonlijke charme tot nieuw leven. Bovendien zijn ze afgestemd. op ons eigen klimaat en type en dus ook voor U de ideale cosmetica Het aannemingsbedrijf J. P. A. Nelissen N.V. te Haarlem-Venray is belast met de bouw van een t.b.c.-centrum te Sarre- bourg, dpt. Mosselle in Frankrijk. Met de bouw ervan zal een bedrag van ongeveer 2 millioen gulden gemoeid zijn, waar van ongeveer f 1.000.000 in Nederland zal worden besteed. Het centrum zal omvatten een hoofd gebouw met 134 bedden, een woning voor de geneesheer-directeur, een voor een econoom en twee woningen voor het staf personeel. De bouwduur is geraamd op ongeveer anderhalf jaar. Onderaannemers zijn onder meer Electrotechnisch bureau C. C. Krouwels te Haarlem, dat de licht-, oproep-, telefoon- en radio-installaties ver zorgt en de Centrale Verwarmingsunie te Haarlem. Architect is de heer P. W. Lerou uit Venray. Het loodgieters-, schilders-, stucadoorswerk, het aanbrengen van de liftinstallaties en dergelijke is in Neder landse handen. Met het werk is reeds be gonnen. De naamloze vennootschap voert nog meer werken in Frankrijk uit. acteur-arts Naell MacGinnis weerzien, die ook in de film Hamlet speelde en in het Britse toneelgezelschap „The Old Vic" van Sir Laurence Olivier is opgetreden. De Amerikaanse regisseur Irving Pichel ver tolkt zelf de rol van kanselier Bruck, die de Augsburse Confessie in de Rijksdag voorleest. De rolbezetting is internationaal geworden, omdat er naar gestreefd is de gelijkenis met de historische personen zo dicht mogelijk te benaderen. De film is in de Engelse taal opgenomen en wordt in het Duits nagesproken, hetgeen wel opvalt, maar niet hinderlijk is. Niet alleen door de figuur van MacGinnes herinnert deze rolprent aan de film „Hamlet", ook uit het oogpunt van filmkunst staat zij op hetzelf de peil. „Marabunta" (Cinema Palace) is een voortreffelijke film. Marabunta is de benaming voor het leger van milliarden mieren, dat onstuitbaar uit de jungle komt aanzetten op een plantage, die het levens werk betekent van Leiningen Charlton Heston), die juist gezelschap heeft gekre gen van een beeldschone vrouw (Eleanor Parker) waarmee hij met de handschoen ADVERTENTIE Uw leverancier voor Kinderhuissingel 2 - Telefoon 11979 Vrijdag herdacht de heer J. A. W. Pompe dag waarop hij veertig jaar geleden b(j Vroom en Dreesmann in Haarlem als woningstoffeerder in dienst trad. Namens de directie en de bedrijfsleiding sprak de hoofdbedrijfsleider, de heer A. van Kimmenaede, de jubilaris in de feestelijk versierde werkplaats toe. Spreker roemde het vakmanschap en optreden van de ju bilaris, waardoor deze bij de vele cliënten bij wie hij gewerkt heeft, zeer gezien was. De personeelschef, de heer Kavelaars, stelde de heer Pompe tot voorbeeld aan de jongere collega's en het overige personeel: liefde voor zijn werk en hart voor het be drijf kenmerkte hem als de ideale, maar strenge leermeester, die in de loop der ja ren vele leerlingen en „halfwassen" het veelzijdige en moeilijke vak van woning- stoffeerdder geleerd heeft. Nadat nog door verschillende chefs en collega's het woord gevoerd was onder aan bieding van cadeaux, vond op het directie kantoor een intieme huldiging plaats on der aanbieding van de zijde van de directie van een cadeau onder couvert. Groot was de verrassing van de heer Pompe, dat op de receptie de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, verscheen, die de jubilaris mededeelde dat de Koningin hem de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, had toegekend, waarna hij mevrouw Pompe verzocht de jubilaris de versierselen op de borst te spelden. De muziek, die Albert Roussel in de laatste drie maanden van het jaar 1912 voor de danspantomine „Le festin de l'a- raignée" schreef, is in de eerste plaats ballet-muziek en, naar haar opzet, onlos makelijk verbonden met de choreografi sche uitbeelding. Maar buiten haar drama tische functie heeft het werk ook een zui ver muzikale waarde en dus had het zin, uit de balletmuziek voor „Le festin de l'araignée" een ononderbroken suite samen te stellen. Deze suite werd gisteravond de inleiding van het concert van het Noord hollands Philharmonisch Orkest. In hoeverre de uitvoering stimulerend is geweest voor het oproepen van een fan tasiebeeld van het lugubere insecten drama is een kwestie van persoonlijke ge richtheid van de toehoorder. Voor het on dergaan van de muziek zelve en voor haar appreciatie is een dergelijke concretisering trouwens niet noodzakelijk. In elk geval heeft het werk In de uitvoering, die Toon Verhey met het orkest er van gaf, zijn hoge kunstwaarde overtuigend bewezen, in zonderheid ten aanzien van de meester lijke constructie en instrumentatie, welke factoren deze keer domineerden boven de expressieve spanningen. Van Roussels land genoot Edouard Lalo (van Spaanse afkomst weliswaar, maar volkomen opgenomen in de Franse geest) werd het Concert in d voor violoncel en orkest als tweede werk uitgevoerd. Warm-romantische muziek,, niet overal gelukkig georchestreerd, maar eerlijk van uitdrukking en bovenal uitne mend geschreven voor de aard van het solo-instrument. De solist Henri Honegger liet zijn fraai instrument in de brede can- tilènes bijzonder schoon klinken met een opvallende waakzaamheid tegen de gering ste verruwing van de toon. Beheersing was kenmerkend voor zijn spel en dit gold zowel de technische als de muzikale kant. Toon Verhey begeleidde de solist in gelijke geest en hiervoor toonde Henri Honegger zich begrijpelijkerwijze zeer erkentelijk. Na de pauze werd het Franse programma voor dit Vrijdag-concert gecompleteerd met de Roma Suite van Georges Bizet, een werk, dat eerst een symphonie zou wor den en dat ten slotte als Roma-suite na zijn dood bekendheid verwierf. Al is menig fragment uit deze suite wat verbleekt, toch bevat zij daarnaast gedeelten, waarin het genie van Bizet zich openbaart, zoals in het Allegretto en in het innige Andante. Toon Verhey besteedde aan de uitvoe ring veel zorg, waardoor ook de knappe instrumentatie aan de dag kon treden. P. ZWAANSWIJK. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten vcor Zondag 7 No vember worden te Heemstede waargenomen door dr. J. Leeyendecker, Raadhuisplein 9, telefoon 38103 en dr. J. G. M. van Walsem, Bronsteeweg 32, telefoon 38377. Wijkverpleging: zr. L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, telefoon 34673 (bij geen gehoor 17762). Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand voortselaan 164. telefoon 26772 en Heem- steedse Apotheek, Binnenweg 98, telef. 38197 ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt waargenomen door de arts H. D. G A. Immink, Bloemendaalseweg 126, Bloemendaal, telefoon 23449; die van de Overveense huisartsen tot Zondagavond elf uur door dokter W. D. van Oldenborgh, Bloe mendaalseweg 223, Overveen, telefoon 22884. De dienstdoende wijkverpleegster in het zelfde tijdvak als de Bloemendaalse artsen is zuster J. J. M. de Bruin, Kerkplein 2, Bloemendaal, telefoon 25769, bij geen ge hoor 10920. De dienst van de apotheken voor Over veen. Bloemendaal en Santpoort wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 13 Novem ber in spoedgevallen verzorgd door de Els- wout Apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen, telefoon 16760 en de Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-station, telefoon X 2560 8249. gehuwd moet trachten een normaal hu welijksleven te beginnen in dat kleine stuk je beschaafd gebied, waarbuiten de wilder nis in volle omvang en verschrikkelijkheid heerst. De opnamen die George Pal maakte van het gruwzame mierenleger in zijn geheel en van de wijze waarop het te werk gaat zijn adembenemend en zullen wel het uitgangs punt van de film hebben gevormd. Maar men heeft er een verhaal op gebaseerd, dat zeer natuurlijk aansluit en knap van psy chologie is: het karakter der personen heeft eenzelfde voortdurende en stille drei ging als het steeds aanwezige mierenleger, dat men echter pas in het tweede deel der film ziet. De dialogen zijn puntig en boei end en laten niet toe, dat men buitenstaan der blijft. Marabunta is een film met een kracht, die blijft doorwerken als men het theater reeds lang verlaten heeft. De sfeer van de film is die van de jungle en het ge vecht dat er geleverd wordt. De film moet gezien worden door ieder, die gevoelig is Amor de beste argumenten waarover het medium film beschikt. Minerva. René Clair's film „L e s belles de nuit" werd weliswaar reeds door ons bespreken, maar dat is al geruime tijd geleden en zij verdient om haar char mante kwaliteiten zeker extra aandacht. Want wel vindt men in „Les belles de nuit" de elementen terug welke reeds kenmer kend waren voor de vroegere films van Clair het jongleren in het grensgebied van actualiteit en historie, van realiteit en fictie, zoals in „The ghost goes west" en „I married a witch" en daarnaast de ver heerlijking van de mannelijke vriendschap, welke het wezen vormde van „Sous les toits de Paris" en „Le silence est d'or" maar nog nimmer werden die zo gaaf tot een eenheid verweven als in dit simpele verhaal van de jonge, veelgeplaagde mu sicus uit een Frans provinciestadje, die na de sleur der piano- eri zanglessen temid den van lawaai en grollen in zijn dromen het leven beleeft zoals hij het zo graag zou willen. Dan is hij de gevierde operacom ponist van het fin-de-siècle, de held van de verovering van Algiers, dan wel een pionier van de Franse revolutie en altijd natuurlijk de lieveling der vrouwen. Dit alles schenkt René Clair overvloedig gelegenheid virtuoze filmrijmgrapjes met de geschiedenis en de hoofdpersoon uit te halen. Maar nimmer geschiedt dat ten koste van zijn sujetten en ook in dit geestige verhaal overheerst het milde kli maat van de kunstenaar die de mensen kent en toch lief heeft. Zo lief heeft, dat Claude aan het slot ook in werkelijkheid zijn opera geaccep teerd ziet en na de schonen zijner verbeel ding juist te zijn misgelopen de „belle de nuit" ontdekt, die al die tijd al zo dicht bij hem was. Mogen velen deze uitzonderlijke film in „Minerva" gaan zien. De voornaamste rol len worden gespeeld en hoe! door Gérard Philipe, Martine Carol, en Gina Lollobridgida, de hartveroverende melo dieën zijn van George van Parijs. In het voorprogramma kunnen zij getuige zijn van de aankomst van de Keizer van Ethio pië en van mevrouw A. Ferrer-Hepburn en van een allergekst tekenfilmpje van Walter Lanze uit de Woody the Wood- peckerserie. J.H.B. „Bedreiging" (Lux or) Een bewoon ster van een flat ziet op zekere nacht, dat in een helverlichte kamer van een tegen overliggende flat een vrouw wordt ge wurgd. Zij stelt de politie hiervan ln ken nis, die onmiddellijk een onderzoek Instelt, zonder evenwel een spoor van misdaad te kunnen ontdekken „U hebt 't gedroomd", is dan ook de conclusie van de politie. De jongedame is daar evenwel niet zo zeker van en gaat op eigen houtje op speurocht uit. De moordenaar heeft haar door en tel kens wanneer zij buiten adem met nieuwe bewijsstukken op het politiebureau arri veert, is hij haar vóór geweest, zodat haar bewijzen niet betrouwbaar worden geacht. De man dringt tijdens haar afwezigheid haar flat binnen en typt op haar schrijf machine enige aan hemzelf geadresseerde dreigbrieven. De politie verkeert ln de me ning, dat de jonge vrouw met een idéé fixe rondloopt en stelt haar onder behandeling. Wanneer na enige dagen het lichaam van een vermoorde vrouw wordt gevonden, ont moet zij de moordenaar, die haar eerst be kent, dat hij inderdaad de moord op zijn geweten heeft en haar daarna er toe tracht te bewegen, zelfmoord te plegen, „waarbij hij haar wel een handje wil helpen". Zij vlucht de straat over, achterna gezeten door de man en door de terstond gealar meerde politie. De film eindigt met een angstaanjagende vlucht naar het topje van een in aanbouw staand gebouw, waarbij uiteindelijk de moordenaar door een val in de diepte omkomt. Behalve de twee doden zijn er nog twee gewondende kleine Amor doorboort de harten van de jonge vrouw en de rechercheur, die het duistere geval in onderzoek had Het verrassende element ontbreekt gro tendeels in deze film, aangezien de moorde naar van het eerste ogenblik af reeds aan de toeschouwers bekend is. Toch telt zij grote momenten door het kundig opvoeren van de spanning, waarbij de wijze van be lichting een rol van betekenis heeft ge speeld. N. R. K. HAARLEM EN OMGEVING Donderdag 11 November des avonds om acht uur voert de Haarlemse PTT-toneel- vereniging „Postaal Genoegen" het Ameri kaanse blijspel „De man in burger" in de stadsschouwburg te Haarlem op. Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het artsenexamen de heer R. M. Klep te Heemstede. Aan de firma Aannemings- en Trans portbedrijf B. Smallengange te Aerdenhout is als laagste inschrijfster door de Rijks- Waterstaat gegund het verbreden van de Rijksweg no. 26, gedeelte Orthen—Hedel voor de som van f655.550,00. ADVERTENTIE een verstandige vrouw koopt uitsluitend gemltlnlseerde wol en mrolgoedl Audrey Hepburn, die ten behoevevan de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs slachtoffers in de afgelopen drie dagen tij dens haar drukbezette programma onder meer in de drie zaken van Gerzon's mode magazijnen N.V. te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, als verkoopster is opgetre den en tevens in modeshows als manne quin heeft gefungeerd, heeft daarmede een totaalbedrag van f 7745.77 bijeengebracht. Deze som komt in zijn geheel ten goede aan de genoemde bond. Inmiddels zijn de actrice en haar echt genoot van Schiphol naar Rome terugge keerd. De laatste dag van hun verblijf in Nederland hebben zij een bezoek gebracht aan het revalidatiecentrum in Doorn. Op 13 Juli van dit jaar hebben^ twee gestichtswachters van Veenhuizen, die een gevangene moesten begeleiden, wijl deze zijn ernstig zieke vader mocht bezoeken, in Den Haag laten ontsnappen. De gedeti neerde had nog twee en een half jaar voor de boeg. In Den Haag aangekomen verzocht hij, ook een bezoek aan zijn vrouw te mogen brengen, welk verzoek door de beide gestichtswachters werd inge willigd. En omdat hij toch eenmaal in Den Haag was, werd er ook nog een be zoek gebracht aan de moeder van de gede tineerde. Men stapte in de taxi, die voor al deze bezoeken was gerequireerd, doch toen de auto nog stilstond sprong de ge vangene er uit om in de drukte van de straat te verdwijnen. De beide gestichtswachters, de dertig jarige Wolter M. uit Beilen en de 24- jarige Jan van U. uit Veenhuizen erkenden volmondig dat zij niet juist hadden gehan deld. Ze stonden Vrijdagmiddag terecht voor de rechtbank te Assen. De officier van justitie noemde de handelwijze van de bewakers hoogst roekeloos doch hij wilde rekening houden met het feit, dat door het nieuwe gevangenissysteem het werken voor de bewakers niet gemakkelijker is geworden. De eis tegen de beide ge- stichtswachlers luidde f 30 of 3 dagen hechtenis. In een brief aan de Commissarissen dei Koningin en de Landdrost van de Noord- Oostpolder heeft de minister van Binnen landse Zaken richtlijnen gegeven over de inschakeling van het Rode Kruis bij de rampenbestrijding in vredestijd. Het gaat daarin vooral over de verhouding tussen Rode Kruis en B.B. De doelstelling van het Rode Kruis strekt zich veel verder uit dan die van eerste hulp van uitsluitend me dische aard. Die doelstelling zou in gevaar komen wanneer voor leden van een co lonne van het Rode Kruiskorps, die zich voor oorlogstijd bij de geneeskundige for maties van de B.B. hebben verbonden ook in vredestijd plicht tot opkomst in het kader van de B.B. zou bestaan. Met het oog daarop is bepaald, dat in dien in vredestijd in geval van natuur rampen de in de wet Bescherming Be volking bedoelde staat van paraatheid zou worden afgekondigd in welke mogelijk heid het bij de Staten-Generaal aanhangig zijnde wetsontwerp tot wijziging van de B.B.-wet voorziet dit niet zal betekenen, dat dan voor de vrijwilligers een opkomst plicht zal bestaan. Van de medewerking van vrijwillig B.B.-personeel zal alleen gebruik worden gemaakt, indien het zich daartoe bereid verklaart.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11