Verjongde „Tannhaüser" bij De Nederlandse Opera De Keizer bezocht drie industrieën Agenda voor Haarlem „Het vergeten deel van Europa" Prinssekalender 1955 ten bate van Pro Juventute KALENDER Keizer Haile Selassie en Koninklijk paar woonde deel der première bij Conferentie te Zeist Koninklijk Paar bood Röntgen- apparaat voor ziekenhuis in Addis Abeba aan Vorstelijk bezoek aan „Tannhaüser" Grote Vier willen Von Neurath vrijlaten Keizerlijke onder scheidingen Acrobaten en achter spatborden Legering Amerikanen in Nederland Ou rn sti g, gejaagd Achttien jaar wegens kindermoord Sovjet-voorstel aanvaard, maar overleg niet nodig geacht Op giro 5100 tot nu toe 869.000 gestort Gouden jubileum C. de Wit R'ort nieuws Minister Staf antwoordt de Eerste Kamer Kerkelijk Nieuws ZATERDAG 6 NOVEMBER 1954 O De gala-première van „Tannhaüser" door de Nederlandse Opera1, die Vrijdag avond in de Amsterdamse Stadsschouw burg plaats vond, genoot een buitenge woon .grote belangstelling. Hieraan zal de omstandigheid niet vreemd geweest zijn, dat een deel van de voorstelling bezocht werd door Keizer Haile Selassie van Ethiopië, Koningin Juliana en Prins Bern- hard met. hun gevolg en andere hoge gasten. Vóór het begin van het laatste be drijf betraden de vorstelijke bezoekers de ereloge, terwijl het orkest de volksliederen speelde en na de opera gingen zij voor in het geestdriftig applaus dat minuten lang aanhield. Zo is dan Wagner bij de Nederlandse Opera weer eens aan de beurt gekomen en wel met een vroeg werk, waarin een van zijn kenmerken: de breedsprakigheid, reeds sterk aan het licht treedt. Hij had ook zoveel te vertellen; de ingenieuse com binatie van de volksballade van Tann haüser (in Zuid-Nederland het lied van „Heer Danielken") met de wedstrijd van de minnezangers op de Wartburg, waarbij dan nog Elisabeth van Hongarije als jonkvrouw een rol te spelen krijgt, het vormt een complex dat onmogelijk tot een dramatische synthese, tot een normaal operalibretto te herleiden is. Het zit vol gegevens die uitleg behoeven, een uitleg die wel zeer logisch aandoet, maar ab normaal veel tijd vraagt en in onze dy namische periode het geduld op een zware proef stelt. Uit alles blijkt, dat de concep tie van het drama bij Wagner nummer één was en hij zijn opera naar de geest voltooid achtte zodra hij zijn tekst op pa pier had staan. Want de muziek, als ge hoorzame dienaresse van het woord, ont stond tegelijkertijd of kwam achteraf, als het ware vanzelf, het woord versieren of relief geven. Maar eerst was er de drama turg Wagner, die als ernstig philoloog zijn stof wilde verantwoorden en er de tijd voor nam. De muziek moest zich naar dit tempo van ontwikkeling dan maar voegen. Wie als wij met de kunst van Wagner op gegroeid is, heeft gedweept met deze con ceptie, tot we later de hogere betekenis zijn gaan erkennen van een synthese, die de muziek het verzwegene doet verklaren en haar tevens de vorm, de actie en de vitaliteit doet bepalen. Met dat al is Wagner uit de evolutie van de opera niet weg te denken en, ge confronteerd met de Tannhaüser voelen wij een kracht op ons aanstormen die mettertijd geweldige dingen zal teweeg brengen. De Nederlandse Opera heeft aan de mon tering van Tannhaüser buitengewone zorg besteed en getracht door regievernieuwing (hetgeen ook betekent: afwijking van Wagner's voorschriften) het werk voor onze tijd een grotere spankracht te geven. De radicale regie van de'jongste opvoe ringen in Bayreuth is niet zonder invloed gebleven op de mise en scène van Georg Hartmann en op de décors van Emil Pree- torius. Homantiek en realisme hebben plaats moeten maken voor strakkere vor men en verder is de zwierige beweeglijk heid prijs gegeven. Tot de uiterste conse quenties hiervan is het intussen niet ge komen, want met middeleeuwse motieven in het décor en met frappante kleurwer- king in de costumering is een te sobere abstractie vermeden. Wij zeggen: geluk kig, want bij verdere afwijkingen had de muziek wel eens niet meer kunnen passen in het nieuwe kader. Er zijn al genoeg vrijheden in de nieuwe conceptie waar men vreemd van opkijkt. De Venus, bij voorbeeld, die als een statige matrone nagenoeg als een middeleeuwse abdis helemaal niet de idee van een Venus wekt. Zij laat het ballet sj'mbolisch haar rol spe len maar ondertussen stelt zij zich zo on geveer voor als een godin der kuisheid. Bovendien is het engageren als gast van Liselotte Thomamüller voor deze partij een vergissing geweest. Haar flakkerende ADVERTENTIE Mijnhardt s Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. ZATERDAG 6 NOVEMBER Stadsschouwburg: A.B.C.-cabaret ..Bedrie gertjes" van Wim Kan, 8 uur. Concert gebouw: Amateur-cabaret-avond, 8 uur. Lido: „De avonturen van Prins Valiant", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Maarten Luther", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Les belles de nuit", alle leeft., 7 en 9,15 uur. Luxor: „Bedreiging", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mijn vrouw is een lief heksje", 14 jaar, 7 en.9.15 uur. Palace: „Marabunta", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Jungletrommen van Afrika", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 7 NOVEMBER Stadsschouwburg: A.B.C.-cabaret van Wim Kan, 8 uur. Concertgebouw: Kindercircus Tijl Uilenspiegel, 2.30 uur; afscheidsvoorstel- ling Henriëtte Davids, 8 uur. Gebouw Cul- tura, Jansstraat: Ned. Ver. van Spir. „Har- monia", wijdingsmorgen, 10.30 uur. Brink- mann: Stichting Psycho-Synthese, 10.30 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat: J. Kits, 10 en 5 uur; lezing over zendingswerk in het oer woud van Thailand, 8 uur. Lido: „Moeder lied", 14 jaar, 11 uur. „De avonturen van Prins Valiant". 14 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Kon-Tiki", alle leeft., 11 uur. .Maarten Luther", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Les belles de nuit", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Bedrei ging", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mijn vrouw is een lief heksje", 14 jaar. 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Mara bunta", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Jungletrommen van Afrika", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 8 NOVEMBER Stadsschouwburg: A.B.C.-cabaret van Wim Kan, 8 uur. Gebouw Zang en Vriendschap, Jansstraat: Bijeenkomst van „De grotere wereld", 8 uur. Begijnhofkapel: Bijeenkomst Hermann Zaiss Comité, 8 uur. Lido: „De avonturen van Prins Valiant", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Mi nerva: „Koningin Christina", 18 jaar. 8.15 uur. Luxor: „Bedreiging". 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mijn vrouw is een lief heksje", 14 jaar, 2.3Ö, 7 en 9.15 uur. Palace: „Marabunta", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Remember Pearl Harbour", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Maarten Luther", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. stem zonder glans kan ons geen Venus suggereren. Wij zijn overtuigd dat Annie Delorie met die partij heel wat meer in druk zou maken. De Elisabeth van Gré Brouwenstein heeft een bezonnen karakter. De uitbeel ding van die figuur is volkomen doorleefd en zij is bijzonder sterk in het stille spel. De dominerende kracht van de opvoe ring was de, als gast optredende Karl Liebl in de gevoelige rol van Tannhaüser. Een prachtig acteur alleen laat hij zijn harp te vaak op eigen gelegenheid spe len en een zanger met een volkomen beheerst, klaar, krachtig en sympathiek geluid. Zijn Rome-verhaal was overweldi gend en verliep zonder enig spoor van af matting. Trouwens, geen ogenblik heeft deze prominente zanger van enige inzin king blijk gegeven. De Wolfram van August Gschwend is niet zonder kwaliteiten, maar kapitaal kan men hem niet noemen; hij ligt nogal eens overhoop met de zuivere intonatie. Gerard Groot maakte een betere beurt als Biterolf, ADVERTENTIE Lper per een P°or ,hien-be»t'iide" voo'komen- /.hocs' Ueelpii" en catar rh> markant en raak. Siemon Jongsma zal een goede Landgraaf zijn, wanneer men hem wat ouder maakt. Men plakke hem, naar gevestigde traditie, een baard aan. Jan van Mantgem, Rudolf Kat en Gee Smith waren verdienstelijke minnezangers en Nel Duval zong op sympathieke wijze het partijtje van de herder. Het koor had goede, en ook een paar zwakkere momenten, die men bij een pre mière uiteraard niet te zwaar moet aan rekenen. Alexander Krannhals hield het orkest heel strak. Aan romantische expressiviteit en warmte kan de uitvoering van deze Wagnerpartituur nog winnen, althans voor zover de acoustiek van de schouwburg dat mogelijk maakt. Aparte vermelding verdienen tenslotte de prachtige lichtwerkingen, waarmee re gisseur Hartmann wonderlijke effecten bereikt. JOS DE KLERK Scène uit Tannhaüser. In het midden Karl Liebl als Tannhaüser. Links Gré Brouwenstein als Elisabeth. (Van een speciale verslaggever) De Nederlandse Jongeren Raad der Europese beweging en de Nederlandse Studentenvereniging voor Wereldrechtsor de houden in het conferentie-oord Woud- schoten bij Zeist een congres onder de titel „het vergeten deel van Europa", waarmee Italië, Spanie en Joegoslavië worden be doeld. Het openingswoord zou Vrijdag wor den uitgesproken door de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra. Met het oog op het bezoek van Keizer Haile Selassie was de minister evenwel verhinderd. Het openingswoord van mi nister Zijlstra werd nu uit naam van de minister voorgelezen door dr. J. Linthorst Homan, directeur van het directoraat-ge neraal voor de buitenlandse economische betrekkingen. Vrijdagmiddag spraken prof. dr. D. B. J. Schouten uit Tilburg en prof. dr. H. J. Frietema uit Rotterdam over respectie velijk „Het economische aspect" en „Het agrarische aspect" van het vergeten deel van Europa. Sprekend over het economische aspect wees prof. Schouten op de stationnaire economie van de achtergebleven gebieden, De klassieke economie leert ons, dat de welvaart he'; hoogste is als elk economisch subject en zo ook elk land zijn beloning ontvangt volgens zijn economische presta tie. Van onontwikkeld in economische zin is pas sprake, wanneer de stoffelijke goe derenvoorziening te laag is in verhouding tot de bestaande behoeften, zodat er phy- sische en psychische spanningen ontstaan, zich ontladend in sociale onrust. Niet het inkomen of de consumptie per hoofd, doch de sociale onrust is dus de maatstaf, waar mede wij de mate van onontwikkeldheid moeten meten. Men verkrijgt behoeften door naar een rijkere buur te kijken. Maar in de prak tijk blijkt dit geen prikkel voor de onont wikkelde gebieden te zijn om zichzelf deze welvaart van de buur te verschaffen. Het is verwonderlijk, dat de thans het minst ontwikkelde gebieden in vroeger tijden het hoogst ontwikkeld waren. Welvaartsver- schillen dient men naast uit verschil in i arbeidslust en bodemrijkdom te ver- I klaren uit de onmogelijkheid voor een land cm een door een of andere oorzaak I in de historie ontstane achterstand in te hallen. Afgezien van de emigratie kan de pro- j ductie per hoofd van de werkende bevol- I king slechts worden uitgebreid door een vergroting van de kapitaalsgoederenvoor- i raad, welke in de meeste gevallen gecom- Op de derde dag van zijn verblijf in ons land heeft de keizer van Ethippië drie grote Nederlandse bedrijven bezocht, namelijk de Verenigde Machinefabrieken (Werk spoor) te Amsterdam, en Philips en de D.A.F. in Eindhoven. In Ethiopië heeft de keizer reeds met de Amsterdamse industrie kennis gemaakt, want Stork en Werkspoor hebben in opdracht van de Handelsvereniging Amsterdam te Wonji in Ethiopië de eerste suikerfabriek in dat land gebouwd. Ook de uitbreiding van deze fabriek is aan de tegenwoordig als Verenigde Machinefabrieken gefuseerde beide industrieën opgedragen. Bij de rondgang toonde de Keizer vooral grote belangstelling voor jeugdige arbei ders. In de leerschool, waar de aspirant metaalarbeiders druk aan het werk waren, liet de Keizer zich uitvoerig inlichten. Ook had hij veel interesse voor de grote Diesel- electrische locomotief, die Argentinië be steld heeft. Tot slot van de rondgang werd een grote montagehal bezichtigd waar Dieselmotoren en turbines worden ge bouwd. Bij Philips De reis van Amsterdam naar Eindhoven werd per vliegtuig gemaakt. Tijdens het bezoek aan de Philipsfabrieken boden Ko ningin Juliana en Prins Bernhard de Keizer een door Philips vervaardigd Röntgenappa- raat aan voor het in aanbouw zijnde St. Pauls-hospitaal te Addis Abeba. Ir. F. Philips bood de Keizer een in het Amhaars opgestelde oorkonde aan, waarin was vastgelegd dat Philips bereid is zes Ethiopische studenten gedurende twee jaar in het Philipsbedrijf een technische oplei ding te geven met alle daaraan verbonden kosten. De Keizer sprak enige tijd met Leon Yazedjian, een 21-jarige Ethiopiër, die bij Philips een technische opleiding krijgt en die tijdens een demonstratie van de grootbeeld televisie via het beeldscherm de hoge gasten uit Ethiopië had toege sproken. Bij de D.A.F. Later in de middag bezichtigde de Keizer met veel belangstelling Van Doorne's Auto- fabrieken, waar onder meer een demon stratie werd gegeven met de speciale mili taire voertuigen die de D.A.F. vervaardigt. Een kijkje in het oude werkplaatsje, waarin de gebroeders Van Doorne in 1928 een constructiebedrijfje begonnen, vormde het besluit van het bezoek. Als herinnering werd de Keizer een zil veren tabakspot aangeboden, benevens een herinneringsalbum. De landarbeider H. P. uit Schoonoord is door de rechtbank te Assen conform de eis veroordeeld tot 18 jaar gevangenisstraf. Hij werd ervan beschuldigd in Juni 1951 het pasgeboren kindje van zijn dochter te hebben vermoord. Destijds had hij beweerd dat de baby bij pleegouders was ondergebracht. Hij werd toen vervolgd wegens verduistering van staat. Tegen hem werd toen vier jaar gevangenisstraf geëist, maar de rechtbank sprak hem vrij. Later werd hij ook door het hof in Leeuwarden vrijgesproken. De Hoge Raad verwees daarna de zaak naar het gerechtshof te Amsterdam doch in middels bekende P. dat hij destijds de baby van het leven had beroofd. Via Geldrop brachten hofauto's de vor stelijke bezoekers en hun gevolg naar het vliegveld Welschap. Om kwart voor vijf vertrokken vandaar de twee Dakota's naar Amsterdam. Opera Na het diner ten paleize woonden de Keizer, Koningin Juliana en Prins Bern hard het gedeelte na de pauze van de gala première van de opera „Tannhaüser" in de Amsterdamse stadsschouwburg bij. Om half elf werden de vorstelijke bezoekers bin nengeleid door de heer J. M. Honig, voor zitter van het bestuur van de Nederlandse Opera, burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly en de heer J. M. Bendien, directeur van de Stadsschouwburg, waarna eerst het Ethio pische volkslied en vervolgens het Wilhel mus werden gespeeld. BERLIJN (Reuter) De Westelijke Hoge Commissarissen in Duitsland hebben de Sovjetrussische Hoge Commissaris, Poesjkin, medegedeeld, dat hun regeringen de onmiddellijke vrijlating zonder vooraf gaande besprekingen goedkeuren van ba ron Konstantin von Neurath uit de ge vangenis van Spandau, waar hij een straf uitzit wegens oorlogsmisdaden. Von Neu rath is tijdens het bewind van Hitier tot 1938 minister van Buitenlandse Zaken ge weest. Drie dagen geleden stelde Poesjkin voor, dat de vier Hoge Commissarissen zouden beraadslagen over „de voortijdige vrij lating" van Von Neurath met het oog op zijn hoge leeftijd en zijn slechte gezond heidstoestand. De 81-jarige Von Neurath is de oudste van des- zeven Duitse oorlogsmisdadigers die zich in de gevangenis van Spandau bevinden. Hij was „rijksprotector" van Tsjechoslowakije en werd te Neurenberg tot vijftien jaar gevangenis veroordeeld wegens 'in deze functie gepleegde oorlogs misdaden. 1 Ewald von Kleist, de 73-jarige gewezen Duitse veldmaarschalk, is overleden, zo meldt het Oost-Duitse nieuwsbureau ADN. Von Kleist zat in de Sovjet-Unie een straf uit wegens aldaar begane oorlogsmisdaden. Hij was al lange tijd ziek. De gewezen veldmaarschalk leidde Duitse offensieven in Polen, Joegoslavië en de Sovjet-Unie. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 (giro 5100 Den Haag) heeft Vrijdag 48.000 ontvangen. Het totale bijeengebrachte be drag is nu 869.000. j Minister-president dr. W. Drees is door de Keizer van Ethiopië benoemd I tot Grootkruis in de orde van de Heilige Drie-Eenheid van Ethiopië. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, is benoemd tot Grootkruis in de Orde van Menelik H, evenals de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns. Aan de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. j I Beyen, is de Ster van Eer van Ethiopië j verleend. De minister van Verkeer en Water- staat, mr. J. Algera, is benoemd tot Grootkruis in de Orde van de Ster van Ethiopië. i De burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, is benoemd tot grootofficier in de Orde van Menelik II. De burgemeester van 's-Gravënhage, mr. F. W. A. Schokking, is benoemd tot grootofficier in de Orde van de Ster j van Ethiopië. i Aan de heer E. C. J. de Jongh, chef van het Centraal Station te Amsterdam, j is het officierskruis in de Orde van de Ster van Ethiopië verleend. Aan het einde van de voorstel ling werd zeer enthousiast geapplau- diseerd. Vervolgens verschenen alle medespelenden ten tonele en werden talrijke bloemstukken en geschenken aan gedragen. Onder langdurig applaus werd tenslotte het doek voor de laatste maal neergelaten, waarna allereerst de vorste lijke personen en hun gevolg de zaal ver lieten. bineerd moet. worden met een vergroting van de technische kennis. Bovendien is in arme streken het geboortecijfer vrij hoog, zodat er heiemaal niet gespaard kan wor den. Ik wil hier niet beweren, aldus spreker, dat ik in economisch opzicht een voor stander ben van een stationnaire bevol king, doch voor sommige onderontwikkelde gebieden is de snelle bevolkingsaanwas ongetwijfeld de oorzaak van een te gering kapitaalbezit per hoofd van de bevolking. Hieraan kan men niets doen. voordat,het algemene beschavingspeil omhoog is ge bracht. Het zou bepaald onjuist zijn, de achter gebleven gebieden van Europa tot ontwik keling te brengen ten koste van een ach teruitgang van het gehele Europese inko men. Wij moeten echter in gemeenschap pelijk verband offers durven te brengen in de vorm van een tijdelijke uitschake ling van de vrije-concurrentie-spelregeis ten opzichte van achtergebleven gebieden cm te zijner tijd de vruchten van een wer kelijk geïntegreerde internationale econo mie te kunnen plukken. In zijn inleiding over het agrarische aspect poneerde prof. Frietema: „De on derontwikkelde gebieden worden geken merkt door een laag welvaartspeil, dat is toe te schrijven aan het lage peil van de arbeidsproductiviteit, veroorzaakt door een overwegend agrarisch karakter". Prof. Frietema nam als Europees voor beeld Zuid-Italië met de ingrijpende landhervormingen van na de oorlog. Deze brengen uitkomst. Maar het uiteindelijk succes hangt in sterke mate af van de mate, waarin de nieuwe bedrijven aan de boeren kunnen worden overgelaten. Bo vendien is de grote vraag of de overheid voldoende vertrouwen van de boeren krijgt om dit alles uit te voeren en of de poli tieke ontwikkeling hiertoe de tijd zal laten. De hardnekkigste verkeerszondaars zijn daar is iedereen het over eens de wielrijders. De gemiddelde Nederlander leert fietsen lang voordat hij aan lezen of schrijven toe is. Reeds als kleuter slingert hij zich welgemoed en liefst „met losse handen" tussen het snelverkeer door en als later het kinderfietsje door een volwas sen exemplaar vervangen wordt, mag hij zich een volleerde rijwielacrobaat noemen. Verre van ons hierover te schamen, zijn wij er allemaal een beetje trots op, dat we zo verschrikkelijk goed fietsen kunnen en daarom is het vreemd, dat wij ons zo weinig aan ons karretje gelegen laten liggen, behalve als ze nog spiksplinternieuw zijn. Het gros van onze rijwielen wordt door zijn eigenaars verwaarloosd, staat soms dag en nacht in regen en wind en krijgt zelden of nooit meer een onderhoudsbeurt. Nu is de fiets het bescheidenste van alle vervoermiddelen. Ze doet jaar in, jaar uit haar plicht zonder ons ooit in de steek te laten en is met een minimum aan verzor ging tevreden. Maar onthoudt u haar dan ook dat minimum niet. Controleer van tijd tot tijd de remmen en licht (vooral dat recalcitrante achterlampje), houd de ban den op spanning en geef haar gewrichten af en toe een paar druppels olie, dan is zij tot in lengte van dagen uw gewillige slaaf'. Hoeveel er hier nog mis is bewijst een razzia op fietsen van scholieren, onlangs in Gouda gehouden. Van de 1150 gecontro leerde karretjes bleken er toen bijna hon derd ondeugdelijke remmen te hebben en 350 geen witte spatborden. Wat het laatste betreft, het is overbe kend dat het achterspatbord van elke fiets over een hoogte van 30 cm. helder wit ge schilderd moet zijn. Maar wist u, dat deze bepaling ook overdag geldt en dat er dus ook bekeuringen vallen als u in dit op zicht zondigt? Waag er dus een kwastje witte lak aan en geef uw achterspatbord de kleur der onschuld. Als u onverhoopt aangereden wordt bij mist of schemering, is dat helder-witte achterspatbord een van de dingen, waarop u zich beroepen kunt! Op 7 November hoopt de heer C. de Wit te Santpoort, een der directeuren van de N.V. Electriciteits Maatschappij AEG, zijn gouden jubileum bij deze firma te herden ken. Toen de heer De Wit in 1904 bij dit be drijf, het toenmalige bouwbureau van de AEG, in dienst trad, stond de electrotech- niek nog in de kinderschoenen. De jubilaris heeft de gehele ontwikkeling der electro- Vandaag vertrekt het m.s. „Kota Gede" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, met aan dek het 244e en 245e exemplaar van de 298 personenrijtuigen, die door de Indonesische Spoorwegen in Frankrijk, Ne derland en Oostenrijk zijn besteld, uit Rot terdam naar Sumatra. Malakka en Java. De verscheping van alle 298 wagons, waarmee op 28 Maart 1953 begonnen werd, zal met een onderbreking van vier maanden in de zomer van 1953 in Januari voltooid zijn. Het Koninklijk Huis heeft ter wille van het met ontsporing bedreigde kind ook dit jaar wederom een deel van zijn familieleven willen prijs geven aan het Nederlandse Volk. De dertien foto's van de Prinses sen zijn speciaal voor de Prin- sessekalender ten bate van Pro Juventute afgestaan en zijn nergens anders gepubliceerd. Men ziet de Prinsessen in de paleistuin met hun li(>velings_- dieren, in hun spel; of men ziet ze niet, omdat ze guitig zijn weggedoken onder een parapluie; maar altijd onge dwongen en aantrekkelijk, zo als andere kinderen van hun leeftijd. Juist daarom nemen zij zo'n bijzondere plaats in in het hart van alle groeperingen van ons volk en wil iedereen graag voldoen aan de wens van H.M. de Koningin: „In iedere woning een kalender van Pro Juventute". De kalender leent zich bijzon der voor een geschenk aan Ne derlanders in den vreemde, die een dergelijke groet uit het Vaderland zeker zeer zullen waarderen. De mogelijkheid van voortzetting en uitbreiding van het werk van Pro Juven tute hangt samen met de op brengst van de Kalenderactie. Gerekend wordt op veler medewerking voor een grote afname! De fraai, uitgevoerde kalender is verkrijgbaar bij: Pro Juventute (Morinnesteeg 7), U.V V. (Stadhuis) en verschillende zaken. techniek van zeer nabij meegemaakt. De heer De Wit heeft zich voor de AEG op commercieel en administratief gebied zeer verdienstelijk gemaakt. Op 8 November, des middags tussen 2 en 5 uur, wordt er voor relaties in het American hotel een receptie gehouden. De heer De Wit is in kringen van de Ge reformeerde Kerk te Santpoort een geziene figuur: hij is o.a. lid van de commissie van beheer en maal^t deel uit van de com missie voor de Vrije Universiteit. De minister van Oorlog en van Marine heeft de Eerste Kamer zijn Memorie van Antwoord doen toekomen over het ontwerp van wet houdende goedkeuring van de overeenkomst inzake legering van Ameri kaanse troepen in Nederland. Ten aanzien van de vele bezwaren, die door enkele leden in het Voorlopig Verslag zijn ontwikkeld, wordt vooreerst opge merkt, dat de minister geheel kan instem men met de weerlegging van onze bezwa ren, zoals deze door nagenoeg alle leden aan het eind van het voorlopig verslag is gegeven. Naar aanleiding van hetgeen door deze enkele leden met betrekking tot artikel 180 van de Grondwet naar voren is gebracht, veroorlooft de minister zich op te merken, dat de onderwerpelijke vreemde strijd krachten naar zijn oordeel in het inter nationale verkeer een positie innemen, welke in velerlei opzicht vergelijkbaar is met die van diplomatieke en consulaire functionarissen. Hij vermag niet in te zien, dat met betrekking tot de vraag of de toe kenning van vrijdom van douanerechten al dan niet in strijd is met bovengenoemd grondwetsartikel tussen deze beide cate gorieën enig onderscheid zou moeten wor den gemaakt. Voor de importen van goederen, bestemd voor de strijdkrachten zal een regeling worden getroffen, welke waarborgt, dat deze goederen inderdaad de aangegeven bestemming zullen bereiken. Ook de in voer van goederen, bestemd voor de leden van de strijdkrachten, zal aan deugdelijke controle worden onderworpen. Om te voorkomen, dat de aldus geïmpor teerde goederen in het particuliere verkeer gebracht zullen worden, worden tezamen met de Amerikaanse autoriteiten de ver eiste technische uitvoeringsbepalingen ge troffen, welke van Nederlandse zijde be rusten op de betrokken bepalingen van het Deviezenbesluit 1945. De strafrechtelijke positie van buiten landse troepen, afkomstig uit "N.A.V.O.- landen, in ons land is reeds geregeld in het N.A.V.O.-verdrag. Reeds in dit verdrag wordt voorzien, dat de staat, welke voor rang bij het uitoefenen van rechtsmacht heeft, kan besluiten niet daartoe over te gaan en een verzoek van de andere staat om een dergelijk besluit te nemen in wel willende overweging zal nemen. Nederland heeft zich door de onderhavige overeen komst thans verbonden om inderdaad als regel ten aanzien van Amerikaanse mili tairen tot zodanige afstand over te gaan. Bepaald is, dat enerzijds de Amerikaanse autoriteiten ter zake een verzoek moéten doen, en anderzijds, dat een zodanig ver zoek in bijzondere gevallen ter beoor deling van de Nederlandse autoriteiten kan worden afgewezen. De minister acht afstand van rechtsmacht ook in gevallen, waarbij de Nederlandse rechtsorde onmiddellijk is betrokken, ver antwoord, mits gewaarborgd is, dat de Amerikaanse rechter bij de berechting van het feit met deze schending van de Neder landse rechtsorde rekening houdt. Gezien de resultaten van de tot nu gevolgde prak tijk, acht de regering deze waarborg aan wezig. Dat immers de Amerikaanse militaire autoriteiten de bestraffing van hier te lan de gepleegde delicten ernstig ter hand nemen, blijkt uit de berechting van de ook door deze leden gereleveerde overval op een taxichauffeur. In dit geval werden de drie schuldigen veroordeeld tot respectie velijk 5 jaar, 3 jaar en 18 maanden dwang arbeid. De overval op de Zweedse toerist, welke zeer onlangs te Amsterdam plaats vond, wordt thans nog door de Nederlandse justitie onderzocht. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lienden J. G. Abbringh te Oosterwolde. Aangenomen naar 's Heer Arendskerke D. Plantinga, vicaris te Emmeloord, die bedankte voor Wijnjeterp-Duurswoude. Bedankt voor Gorinchem (vac. Ph. J. Vreugdenhil) J. de Lange te Nunspeet. Geref. Kerken Tweetal te Amersfoort (vac. dr. F. H. von Meyenfeldt) W. v. Boeijn te Eindhoven en A. J. R. Brussaard te Dieren. Bedankt voor Leeuwarden (7e pred.pl.) C. H. Appelo te Nijkerk. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O Aangenomen naar Albany (W. Australië) (Reformed Church) O. v. Gurp te Meppel.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5