Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Churchill wanhoopt niet aan vrede tussen Oost en West Premier Mendès-France ziet aantal voorstemmers slinken Amerika neemt geen genoegen met Russische protestnota I Wetenschap is zijn nieuwe bondgenoot Escorte van verkenningsvliegtuigen tegen Sovjet-jagers in overweging Rapport over de zaak-Petersen Sprinkhanenplaag in Frans-Mar okko Vluchtelingenactie passeert het millioen Duitse gezant trachtte wit voetje te halen Het woord is aan Onbestendig weer Nederlandse gevangene wordt uitgewezen Fatemi is terechtgesteld Minister Monsholt pleegt overleg in Washington Opnieuw ongelukken door niet verlenen van voorrang Nieuwe Bazuin voor de Harlingers „Wat onmogelijk leek, komt nu binnen de horizon" Hertog van Windsor genoodzaakt zinspelingen tegen te spreken „Geen infiltratie, maar verzet in Nieuw Guinea" Weerrapport 69e JAARGANG No 105 WOENSDAG 10 NOVEMBER 1954 298e JAARGANG No 259 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Prinses Margriet, het petekind van de Nederlandse koopvaardij, heeft Dinsdag met ongeveer vijftig klassegenootjes een bezoek gebracht aan de schooltentoonstelling „De Zeevaart", welke in de cantine van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" te Amsterdam is ingericht. Vol belangstelling bekijkt het vrolijke jeugdige gezelschap de geëxposeerde scheepsmodellen (Van onze correspondent in Londen) Opnieuw heeft premier Churchill zijn vertrouwen uitgesproken in de mogelijk heid van een regeling tussen Oost en West. Hij deed dat in de pas gerestaureerde Guild Hall aan de feestdis ter gelegenheid van de installatie van de nieuwe Lord Mayor van de City van Londen, de heer Seymour Howard, waaraan alle groten aanzitten. Het was de vierde maal dat Churchill als premier aan het jaarlijkse Lord Mayor's banket het woord voerde. Churchill staat guitig en vergenoegd voor zijn toehoorders, hen over zijn halve bril- leglazen aankijkend. Vaak zoekt hij aarze lend en haperend naar zijn woorden, want improviseren kan hij niet laten, al staat zijn rede altijd in grote trekken op papier. Maar gisteravond klonk zijn stem vaster en zekerder dan ooit. Men vergat dat hier een bijna tachtigjarige aai het woord was. Churchill's thema was, na zijn openings zinnen, al meteen duidelijk. De trompet ten, die volgens het ceremonieel vooraf gaande aan zijn toespraak geschald hadden, luidden geen oorlogshitser in, zeide hij veelbetekenend. Deze verdachtmaking van Labourzijde tijdens de voorlaatste verkie zingen heeft Churchill, die toch wel iets gewend is in de politiek, diep gegriefd. Zijn grote doel is zijn levenswerk te bekro nen met een dragelijke verhouding tussen Oost en West. Hij heeft thans een nieuwe bondgenoot, de omwenteling in de weten schap der vernietiging, zoals hij het uit drukte. Er is een merkbare verbetering in de algemene stemming. Deze bepaalt de gebeurtenissen eerder dan dat gebeurtenis sen door stemming worden bepaald, aldus betoogde Churchill. Indien de weg naar de vrede wordt ingeslagen is er geen droom, welke de wetenschap niet kan verwezen lijken, maar als het conflict wordt geko zen, dan dreigt de dood sneller en massa ler dan ooit. De mens staat voor de keus. Hij wordt steeds meer meester over zijn lot, maar de onzekerheid hierover wordt ook steeds groter. Groot-Brittannië, zo stelde hij met voldoening vast, heeft thans meer invloed dan het ooit in de wereld heeft gehad. Churchill zeide dat de komen de Gemenebest-conferentie een mijlpaal zal zijn in de opmars. Niet* is onveranderlijk Hij sprak opnieuw de overtuiging uit, dat hij gelooft in een vredelievende op lossing van het Oost-West-probleem. Er steekt in elk geval geen kwaad in om het te proberen. Churchill hoopt in staat te zijn een vrede tot stand te brengen, gebaseerd op kracht. Daarbij staat voorop onze broe derschap met de Verenigde Staten, maar ook onze banden met Frankrijk, Duitsland, Italië, België en Nederland zijn sterker dan ooit te voren. Hoewel wii het oneens zijn met het in wendige Sovjet-systeem de regering is Verrassing in Djakarta (Van onze correspondent in Djakarta) De heer D. C. Prins, sportleraar aan de Carpentier Alting scholen, die behoort tot de groep Nederlanders, welke is gearres teerd op beschuldiging van subversieve ac ties tegen de Indonesische staat, is over gebracht naar het immigratiekamp te Tandjong Priok. De heer Prins zou worden uitgewezen en deswege morgen per K.L.M.- vliegtuig naar Nederland vertrekken. Hij werd omstreeks 23 Januari gearresteerd. er voor de mensen, de mensen zijn er niet voor de regering en de natuur eist ver scheidenheid van levensvormen is het onze zaak niet, zolang de Sovjets anderen niet in gevaar brengen. Maar zeide hij hoopgevend: „Tenslotte is niets onveran derlijk. Alles is onophoudelijk in veran dering". Ik ben optimist, zei Churchill. Het heeft trouwens weinig zin om iets anders te zijn, zo merkte hij onder, gelach op.'Rfet vertrouwen ziet hij het tijdstip tegemoet van de stabilisatie van het Westen, welke het uitgangspunt zal moeten zijn van een regeling met het Oosten. (Van onze correspondent in Parijs) Premier Mendès-France heeft gisteren zijn derde vertrouwensvotum in de wacht gesleept, sedert hij bijna vijf maanden geleden de macht aanvaardde. In punten uitgedrukt was het zijn schraalste over winning. Het aantal voorstemmers was tot 321 afgenomen, maar bedenke lijker is het dat zich in de openlijke op positie van 207 stemmen de communisten, conservatieven en het overgrote deel der rooms katholieken verenigd hadden. De rest van de Kamer hield zich afzijdig. Dat resultaat zal de premier nog meer zorgen baren omdat de inzet een redelijker parlementaire behandeling van de begro ting moeilijk voor bestrijding vatbaar was. De vrees is gewettigd dat de tegen standers van de regering in de volgende dagen hun guerilla tegen de Voortvarende minister-president met hernieuwde hevig heid zullen voortzetten. Deze benauwde parlementaire zege heeft meer principiële dan practische betekenis. In de ogen van Mendès-France hij wees daar voor de stemming nog op heeft het parlement zich uitgesproken voor een vlottere gang van zaken bij de verdere debatten over de begroting voor het volgende jaar. De begroting zelf is daarmede echter nog niet aangenomen en bovendien kan de kamer ieder ogenblik in haar oude fouten vervallen door Men dès-France op een onderdeel het mes, op nieuw op de keel te zetten en daarmede zijn gehele financiële en zelfs algemene politiek in de waagschaal stellen. Het is niet uitgesloten dat de premier vandaag of morgen ten tweede, ten derde of ten zoveelste male het bestaan van zijn kabinet op het spel moet zetten. Ver moedelijk zal hij wel weer aan het lang ste einde trekken. Echt gevaarlijk kan dit traditionele spel bij ieder begrotingsdebat na 20 November worden. Dan is de ter mijn van 18 maanden verstreken, waarin een regeringscrisis tot ontbinding van het parlement kon leiden. Dat vooruitzicht heeft de oppositie er tot dusverre van weerhouden met het vuur van een nieuwe crisis te spelen. Men moet helaas vast stellen dat in parlementaire kringen de papieren van Mendès-France eerder da lende dan stijgende zijn. Dat is in het bij zonder gebleken uit de afwijzende houding van de. Rooms Katholieken, die zich zelfs niet hebben ontzien zich samen met de communisten tegen de regering uit te spre ken. Tot dusverre hadden zij zich op de veilige vlakte van de stemonthouding ge houden. Wikken en wegen Een ander teken van een zeker verlies aan parlementair aanzien wij spreken niet van het vertrouwen van het volk in Mendès-France, dat onaangetast is geble ven schuilt in de veel geringere lust van de socialisten officieel tot deze re gering toe te treden. Vandaag en morgen zal hun buitengewone partij-congres be slissen over het aanbod van Mendès- France aan zes socialisten om zitting in zijn kabinet te nemen. Vermoedelijk is een flinke meerderheid van de socialisten WASHINGTON (Reuter-AFP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft op een persconferen tie meegedeeld, dat de Verenigde Staten de mogelijkheid bestuderen om verken ningsvliegtuigen in gebieden, waar Sovjet jagers Amerikaanse toestellen hebben neergeschoten, door jachtvliegtuigen te laten escorteren. De minister werd gebom bardeerd met vragen over welke stappen Washington dacht te nemen naar aanleiding van het neerschieten van een „Superfort" van de Amerikaanse luchtmacht door Sovjetjagers nabij Japan. Dulles verklaar de ook, dat zijn regering overweegt het incident aan de UNO voor te leggen en hij besprak de mogelijkheid om de kwestie voor het Internationale Gerechtshof te Den Haag te brengen. Hij beschuldigde de Sovjet-regering van een leugen, wanneer zij in haar nota zegt, dat het Amerikaanse vliegtuig het eerst had geschoten. Op de vraag, waarom Rus sische jagers zijn inziens Amerikaanse vliegtuigen neerschieten, antwoordde Dul les, dat het moeilijk was de Russen te door gronden. Men had tegenover hem de theo rie geopperd, dat het jongste incident be doeld was om de besprekingen, welke de Japanse premeir, Josjida, in Washington voert, in de war te sturen. Vaak scheen het, dat de communisten incidenten schep pen op een ogenblik, dat zij het vreed zame proces van samengaan en samenwer king tussen de vrije volken van de wereld wellicht zouden kunnen verstoren. De mi nister voegde hieraan toe, dat Amerikaan se piloten gemachtigd zijn terug te schie ten, als zij worden aangevallen en tot iedere actie over te gaan, die noodzakelijk is om het leven der bemanning en de veiligheid van het vliegtuig te beschermen. Op de vraag, waarom ambassadeur Boh- len de receptie ter herdenking van de Oc- toberrevolutie te Moskou had bijgewoond, na het neerschieten van het Amerikaanse toestel, antwoordde Dulles, dat Bohlen toen slechts over beperkte gegevens over het gebeurde beschikte en geen tijd had gehad instructies van Washington te vra gen. Het zou, naar de mening van de mi nister, een ernstig diplomatiek incident zijn geweest, als Bohlen niet op de receptie was verschenen. Hij zeide het absoluut dui delijk te willen maken, dat van het denk beeld van een preventieve oorlog met de Sovjet-Unie geen sprake is, voor zover het de Verenigde Staten betreft. Gisteren is een buitengewone minister raad gehouden, waarin Prins Bernhard een uiteenzetting heeft gegeven over zijn jongste reis naar Zuid-Afrika. Volgens een verklaring van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken was het incident van Zondag bij Hokkaido „een duidelijke schending" van Japans rechts gebied. Chinese beschuldiging Het persbureau „Nieuw China" heeft de beschuldiging geuit, dat Zondag en Maan dag „zes golven Amerikaanse militaire vliegtuigen in vijftig vluchten" boven de kust van de provincie Tsjekiang het Chi nese luchtruim hebber, geschonden voor „gewapende provocaties". Het agentschap Nieuw-China zei dat de Chinese strijdkrachten, die de grens be waken „nauwlettend acht slaan op de ont wikkeling van de situatie en klaar staan forse slagen toe te dienen aan de Ameri kaanse schenders van het Chinese lucht ruim".1 ALEXANDRIA (Virginia V.S.) (AFP) Regeringsrechtskundigen hebben Dinsdag, op verzoek van de verdediging, een tot in bijzonderheden uitgewerkt rapport over ten laste gelegde onwettige activiteit van J. Petersen, voormalig employé van het Amerikaanse bureau voor de nationale veiligheid, bij het federale gerechtshof in gediend. Petersen wordt er, als bekend, van be schuldigd geheime gegevens ter kennis van derden een functionaris der Neder landse ambassade te Washington te hebben gebracht. Zo zou hij onder meer inlichtingen hebben verstrekt uit docu menten betreffende de in 1952 in Noord- Korea uitgevoerde militaire operaties. Hij zou ook een document hebben gecopieerd, dat betrekking had op de verbreking van de Nederlandse code door de regering dei- Verenigde Staten. Het document over Noord-Korea zou Petersen in 1952 uit het hoofdbureau van de nationale veiligheids raad in Arlington Hall hebben wegge nomen. Gemeld is, dat de betrokken Neder landse autoriteiten er van overtuigd waren dat het hier slechts ging om bestendiging van een in de tweede wereldoorlog be staande gang van zaken en dat geen enkele afkeurenswaardige handeling heeft plaats gevonden. Petersen heeft verklaard onschuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde. Hij be vindt zich onder borgstelling op vrije voeten. daartoe nog altijd bereid, maar de partij secretaris, Guy Mollet, zou aan die deel name verschillende voorwaarden willen verbinden, waarvan Mendès-France niets weten wil. Hij wil samenwerking op basis van wederzijds vertrouwen en weigert schriftelijke verbintenissen aan te gaan met enige partij-formatie. De ervaring heeft geleerd dat een regering zich daar door met handen en voeten bindt aan de verschillende partijbesturen, die altijd tegenstrijdige belangen hebben te verde digen. Mendès-France wenst zoveel be wegingsvrijheid te behouden om onder elke omstandigheid uiteindelijk zelf te be slissen. Het socialistische congres in het ge meentehuis van de Parijse voorstad Sures- nes is minstens even belangrijk als de debatten, die in het Paleis Bourbon wor den voortgezet. Als de socialisten niet met het aanbod van Mendès-France accoord zouden gaan of daaraan voor hem onaan vaardbare voorwaarden zouden verbinden, dan moet men vrezen dat deze regering, die zoveel verwachtingen heeft gewekt, op langere termijn veroordeeld zal zijn. De ervaring heeft geleerd dat parlementaire steun zonder in de regeringsverantwoorde lijkheid te delen op de duur tot misluk king voert. De socialisten houden het uiteindelijke lot van Mendès-Frahce in handen en met diens lot ook de kansen op verder herstel van de Franse democratie. TEHERAN (Reuter) Hoessein Fate mi, de gewezen Perzische minister van Bui tenlandse Zaken, is vandaag wegens ver raad tegen de Sjah door een executiepelo ton van het leger doodgeschoten. Fatemi, die 37 jaar is geworden, is vori ge maand door een krijgsraad ter dood ver oordeeld. Hij is beschuldigd van pogingen om de monarchie omver te werpen en een republiek in communistische stijl te stich ten. De Sjah heeft op 6 November een laatste beroep van Fatemi afgewezen. Fa temi was Mossadeqs minister van Buiten landse Zaken. Hij werd wel diens „kwade genius" genoemd. De Nederlandse minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, voert momenteel besprekin gen in Washington met vertegenwoordigers van de Amerikaanse departementen van Landbouw en Buitenlandse Zaken over het probleem van de voedselsurplussen. Plannen om de Amerikaanse voedselover- schotten voor een deel aan overzeese lan den te verkopen hebben in sommige voed- sel-exporterende landen bezorgdheid ge wekt ten aanzien van hun invloed op de wereldmarkt. Het zou namelijk in de be doeling liggen, normale markten voor deze uitvoer te creëren inplaats van deze binnen het raam van de technische bijstand aan onderontwikkelde gebieden te houden. AGADIR. (Reuter). Onafzienbare zwermen, sprinkhanen hebben zich neer gelaten in het dal van de' Marokkaanse ri vier Sousse, grote schade aan te velde staande gewassen aanrichtend. Zij kruipen zelfs in de oren en op de lippen der kinde ren, waarop, wanneer de beesten verwij derd zijn, zweren verschijnen. Ook het vee is niet veilig voor de sprinkhanen, die zo vraatzuchtig zijn, dat zij zich nog aan hun prooi te goed doen, wanneer zii half ver brand zijn door vuuriDOtten, waarmede Marokkanen en Franse kolonisten de in secten te lijf gaan. De sprinknanen zijn in een wolk van 250 kilometer lang, die een oppervlakte van vijfduizend vierkante kilometer be slaat, uit het Westelijke gedeelte van de Sahara opgestegen. De schade bedraagt reeds meer dan tien millioen gulden. Het bestrijden der insecten zal mogelijk nog weken of maanden vergen. De nadelige ge volgen zullen nog na jaren merkbaar zijn. Stortregens bemoeilijken de strijd tegen de insecten. De sprinkhanen kunnen niet verder vliegen en de werking van vergif is verminderd. Sommige plaatsen zijn door de sprink- haneninvasie geheel afgesneden. De bewo ners worden met behulp van vliegtuigen van levens- en geneesmiddelen en medi cijnen voorzien. De Franse kolonisten geven het bestuur van Marokko de schuld voor de omvang der plaag, omdat het geen acht heeft ge slagen op hun waarschuwing, dat de zwer men onderweg waren. Zij menen, dat de regering te laat en te weinig hulp heeft verleend. Het Marokkaanse bestuur is van plan Franse militaire vliegtuigen te ge bruiken voor het verstuiven van vergif bo ven de sprinkhanen. Op de kruising Jan Luykenstraat-Mui- derslotweg. zijn Dinsdagmiddag omstreeks kwart over twaalf een autobus van de N.Z.H. en een motorrijder met elkaar in botsing gekomen, doordat de motorrijder, de 33-jarige vliegtuigbouwkundige P. van Leeuwen uit Amstelveen, verzuimde aan de bus voorrang te verlenen. De motor rijder kreeg tengevolge van de botsing een hersenschudding en verscheidene hoofdwonden en is naar het Grote Gast huis vervoerd. Omstreeks half zes Dinsdagmiddag is de 56-jarige montagewerker H. J. Stulp uit Haarlem op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Jan Gijzenkade met zijn fiets in botsing gekomen met een autobus van de N.Z.H.aangezien hij verzuimde, aan de bus voorrang te verlenen. Hij is met een diepe snijwond boven het rechter oog opgenomen in het ziekenhuis St. Joan nes de Deo in Haarlem. De Haarlemse politie deelt mee, dat op Dinsdag 9 November in Haarlem negen verkeersongevallen hebben plaats gehad, die alle het gevolg waren van het niet verlenen van voorrang. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S In de oorlogsjaren werd op last van de Duitsers de molen „De Bazuin" te Har- lingen afgebroken. Er is thans een actie op touw gezet om de mo len aan de zee weer te herbouwen. Een plaatselijk comité maakt er propaganda voor en zamelt er gel den voor in. Er wordt ook speciaal een be roep op alle oud-Har- lingers gedaan om een steentje bij te dragen. Op de foto de molen zoals hij vóór de oor log 't beeld van Har- lingen markeerde. De opbrengst van de actie van de vluch telingen in Oostenrijk en Griekenland heeft gisteren de één millioen gulden overschre den. De avond tevoren was 969.000 gulden binnen, gisteren werd 61.000 gulden ont vangen, zodat de stand nu is 1.030.000 gulden. De Hoge Commissaris der UNO voor vluchtelingen, onze landgenoot mr. G. J. van Heuven Goedhart, heeft Dinsdagavond, direct nadat hij vernomen had, dat de actie voor de vluchtelingen in Nederland een millioen gulden heeft opgebracht, het ANP een telegram gezonden dat de volgende verklaring bevatte: .,Ik gevoel er behoefte aan allen die het eerste millioen voor vluchtelingen hielpen volmaken op papier de hand toe te steken en hen in naam van ontelbare vluchtelingep uit de grond van mijn hart te danken. Wat tot dusver onmogelijk leek komt thans binnen de horizon: wij kunnen het vraag stuk in zijn wortels gaan aanpakken en proberen van vluchtelingen weer gewone mensen te maken. Moge iedereen, die nog niet bijdroeg zich alsnog de voldoening verschaffen deel te nemen aan een actie, die de vluchtelingen tot grote zegen en het land dat haar voert tot grote eer strekt". LONDEN (AFP) De naam van de hertog van Windsor is genoemd in een aantal documenten over de Duitse buiten landse politiek in de tweede wereldoorlog, die de Britse regering gepubliceerd heeft. In een bekendmaking namens de hertog wordt nadrukkelijk verklaard, dat deze nimmer de toenmalige Duitse gezant te Den Haag, graaf Julius von Zech-Burkersroda, heeft ontmoet en nooit enigerlei verbin ding met hem heeft onderhouden. De be wering, dat de hertog zich zou hebben uit gelaten over geallieerde oorlogsplannen is volstrekt onjuist. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" schreef: „Indien men rechtvaardig wil zijn tegenover de hertog van Windsor, dient men te bedenken dat de op hem betrekking hebbende zinspe lingen in de aangehaalde documenten zeer vaag zijn, terwijl hun bron twijfelachtig is. Het zijn rapporten van een Duitse diplo maat, die kennelijk een wit voetje bij zijn hoogste chef wil behalen door te doen voorkomen alsof hij grote activiteit ont wikkelt in een richting, waarvan hij zeer goed weet, dat deze gewenst wordt, doch zonder dat hij enig werkelijk succes kan vermelden". Peter Sirius: Velen worden alleen door de ernst van het leven aangegrepen, wanneer zij hem op de planken gespeeld zien. Indonesiërs verklaren: CANBERRA (Reuter) De Indonesische ambassade in Canberra heeft heden een verklaring uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat de gevangenneming van een Nederlandse politieagent „door inwoners van Westelijk Nieuw-Guinea, die naar de Molukken zijn gevaren, waar de agent zich thans onder bewaking bevindt, heeft ont huld, dat verschillende malen verzet tegen het Nederlandse bestuur in Westelijk Nieuw-Guinea is voorgekomen" „Dit heeft ook aangetoond de mogelijke oor sprong van het onjuiste rapport van Neder landse zijde, waarin gezegd werd, dat ge wapende Indonesiërs daar onlangs zijn ge land", aldus voegt deze verklaring van de Indonesische ambassade in Canberra hier aan toe. In een telegram, dat heden in Canberra werd ontvangen, wordt gezegd, dat de ge vangengenomen politie-agent Louis van Krieken is, die naar Djakarta zal worden overgebracht. De verklaring zegt voorts, dat Van Krieken aan de Indonesische auto riteiten op Ambon heeft medegedeeld, dat inwoners van Nieuw-Guinea, die hij be schreef als gewapende opstandelingen, hem gevangen hadden genomen en per prauw naar Indonesisch grondgebied hadden ge voerd. Nederlandse verklaring Een woordvoerder van Nederlandse zijde ontkende deze berichten pertinent en bleef bij de reeds afgelegde verklaringen inzake de gewapende Indonesische infiltratie in Nederlands-Nieuw-Guinea. Voorts merkte hij op, dat er geen sprake is van verzet van de papoea-bevolking tegen het Nederlandse bestuur, integen deel, de bevolking verleent haar volle medewerking bij het opsporen van de in filtranten. Het K.N.M.I deelt mede: Het begin van deze week was geken merkt door onbestendig weer, doordat bo ven de Oceaan zich een sterke luchtcircu- latie heeft ingesteld die verschillende sto- ringeh naar West-Europa dirigeert. Elke storing gaat met veel wind en regen voor bij en wordt dan weer gevolgd door opkla ringen met nu en dan buien Een zo'n storing was vanmorgen bii Ierland aange komen nadat hij met een snelheid van on geveer 100 kilometer de Oceaan was over gestoken. De regenzóne veroorzaakt in Ierland en Engeland weer regenval en hij zal na van middag de Noordzee bereikt te hebben odk vanavond in ons land aanleiding geven tot regen. De wind neemt opnieuw in kracht toe, waarbii de grens van hard en langs de kust mogelijk de grens van stormachtig kan overschreden worden. Verder op de Oceaan is in het polaire front, dat zeer koude arctische lucht begrenst een nieuwe depressie verschenen, die ook een Weste lijke koers aanhoudt en die na morgen op nieuw het weer in ons land in ongunstige zin zal beïnvloeden. Het weer behoudt dan ook een onstandvastig karakter met veel wind eh af en toe regenval. Opmerkelijk is dat in Noord-Rusland koning winter zich met alle macht doet gelden. De temperatu ren daalden daar tot 28 graden onder nul. (van hedenmorgen 7 uur) weers- to es tand Helsinki geheel bew. Stockholm geheel bew. Oslo mist Kopenhagen onbewolkt Londen zwaar bew. Amsterdam zwaar bew. Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Rome Wenen Innsbruck half bew. licht bew. licht bew. geheel bew. licht bew. half bew. nevel nevel geheel bew. geheel bew. geheel bew. licht bew. regen regen regen Neerslag laatste T3 p £5 £S 5r 55 ZZO 5 N 5 windstil WZW 7 ZO 3 Z 6 Z 4 windstil windstil NW 11 5 2 v, ■ia c 5 2 -2 4 3 4 1 1 5 3 2 0 2 0,1 NW W W -3 0 1 3 8 0 12 0 windstil NW 2 NO NO O ZZO N ZO 24 uur. -3 0,1 4 3 6 0,5 8 0,1 1 0 17 18 8 0,5 7 5 roonr* OPNIEUW REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt en regen, maar morgen opklaringen en een enkele verspreid optredende bui. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West, draaiend naar West en aan de kust tij delijk tot hard toenemend. Minder koude nacht. Morgen dezelfde tempe raturen als vandaag. 11 November Zon op 7.51 uur, onder 16.56 uur. Maan op 17.11 uur, onder 9.15 uur. Maanstanden 10 Nov. 15.29 uur: Volle maan 17 Nov. 10.32 uur: Laatste kwartier 25 Nov. 13.30 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 10 November Hoog water: 2.46 en 15.04 uur. i Laag water: 10.53 en 23.12 uur. Donderdag 11 November Hoog water: 3.32 en 15.51 uur. I Laag water: 11.39 en uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1