KRACHT sanatogEn YBERT P.v.d.A. waarschuwt tegen overhaaste belastingverlaging Amerikaanse verkiezingen in een „remise" geëindigd PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER Wereldnieuws v Voorlopig geen kans op extremisme exira De radio geeft Donderdag Ik was Castella ontrouw! K.V.P. stelt 1 Juli1955 als uiterste termijn Verdachte van dertig inbraken gegrepen de, cbg. Onat 7ê<r* Jam ió liet zo r J 2 TWEEDE KAMER Ook aanslag op meisje bij Mook schrijft men hem toe Geding van ontslagen officier tegen minister van Oorlog Bloedplasma voor gewonden in Beiroet Faillissementen Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Gemeente procedeert tegen een raadslid Kerkelijk Nieuws n TIP VAN BOOTZ KLEINSTE BLOEM WOENSDAG 10 NOVEMBER 1954 Van onze correspondent in Washington) De democratische overwinning in de Verenigde Staten is zo op het nippertje geweest dat men de uitslag van de verkiezingen bijna als „remise" kan kenschetsen. Niettemin is de uitslag in twee opzichten van betekenis: èn voor de komende twee jaar, èn voor de presidents-verkiezingen van 1955. Voor de komende twee jaar is een be scheiden optimisme gerechtvaardigd. Er zal minder kans bestaan op extremisme en de moeilijkheden van een politiek, waarby de twee partijen samenwerken, ds gestegen. Wat 1956 betreft: Eisenhower's kansen op een hernieuwd mandaat zijn nauwelijks geschaad, doch hy heeft veel kans Stevenson wederom als democratisch concurrent te krijgen. En Stevenson's aanzien is toegenomen. De meerderheid in verscheidene staten was zo mager dat in enkele gevallen een der partijen een her-telling van de stemmen heeft verzocht. Toch kan men wel aannemen dat ook het definitieve resul taat de democraten in beide Kamers van het Congres de meerderheid zal geven. De werkloosheid in sommige industriële gebieden, met name in Michigan, heeft ten gunste van de democraten gewerkt. Onder de boeren heette ontevredenheid te heer sen, in verband met geringere steun aan de landbouw. Maar deze ontevredenheid heeft de republikeinen echter weinig kwaad gedaan. Het was opvallend dat in de land- bouwstaat Iowa een geziene democrati sche senator het moest afleggen tegen een republikeinse tegenstander. Het is een van de goede kanten van deze uitslag dat gebleken is dat zonder Mc Carthy de republikeinen wel degelijk in staat zijn sterk voor de dag te komen. Een republikein won in New Jersey ondanks (of dank zij?) het feit dat McCarthy zich fel tegen hem had verklaard. Al zweeg McCarthy, vice-president Nixon ontzag zich niet het een en ander van McCarthy's praktijken na te volgen in zijn felle cam pagne. Zijn bekladdingstaktiek heeft echter waar zij het felst was (Montana en Wyo ming) gefaald. Twee democraten werden in die staten tot senator gekozen. Er was in 1954 een democratisch getij. Dat het geen springtij is geworden, komt hoofdzakelijk op het persoonlijke credit van president Eisenhower, die in de laatste weken zijn prestige en zijn populariteit in de-schaal heeft geworpen, niet met vol ledig, maar toch wel met opmerkelijk suc ces. Het moet al vreemd gaan wil Eisen hower er niet in slagen tot een redelijke samenwerking te komen met een tegen partij, die ideologisch niet ver van hem af staat. Nergens munt Eisenhower zo zeer in uit als in het vinden van compromissen en al is Sam Rayburn de democraat die nu terugkomt als „Speaker" in het Huis ADVERTENTIE altijd bij dehand.als U Sanatogen in huis heeft - Een paar lepel tjes na elke maaltijd verzekert U een blijvende reserve aan zenuwkracht en frisse gezond heid. Sanatogen maakt U fit en houdt U 4it. het zenuwsterkend tonicum HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed, en lithurgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert. (12.3012.33 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33—12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.50 Platen. 14.00 Promenade-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Sopraan en piano. 15.50 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Cantate. 16.55 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Amusementsmuziek. 18.00 Platen. 18.15 Piano. 18.30 Voordracht. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Platen. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.45 Idem. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Pla ten. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Ant woordman. 11.15 Musette orkest. 11.45 De ontdekking en verovering van het Inca-rijk in Peru, causerie. 12.00 Dansmuziek. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Orgel en piano. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Amusements muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Paul Vlaanderen en het GPbert Mysterie, hoor spel 14.40 Platen. 14.45 Voor de zieken. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Platen. 16.40 Lichte muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Neder land en de Wereld: Nederlandse films in het buitenland. 18.00 Nieuws. 18.15 Soortproble- men. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Piano, gitaar en bas. 19.00 Voro de kinderen. 19.05 Gespro ken brief uit Londen. 19.10 Reportage. 19.20 Populaire liedjes. 19.50 Militaire causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroep-orkest. 21.10 Betje Wolf en Aagje Deken, hoorspel. 22.25 Mededelingen. 22,30 Bariton en piano. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.3024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.30 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Fla- ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Symphonisch orkest en solist. 14.50 Platen 15.00 Sport. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 19.0n Nieuws. 19.30 Platen. 20.00 Ver zoekprogramma 21.00 Platen. 21.30 Omroep orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. BBC 22.00—2^.30 Nieuws. Zoeven verschenen. Engelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 m,). zeer verontwaardigd over het feit dat som mige republikeinen de democraten als landverraders hebben gebrandmerkt in de afgelopen campagne, hij is een redelijk en vaderlandslievend man. Op den duur zal hij zijn medewerking niet onthouden aan een president, die moet streven naar een twee partijen-po1'tiek. De kans Dit is eigenlijk dé kans voor Eisenhower om te worden wat velen in 1952 hoopten dat hij zou zijn: een gematigd vooruitstre vend president, niet slechts steunend op de progressieve groep der republikeinen, die hem aan het bewind geholpen had, doch tevens op de internationaal georiënteerde democraten. Een analyse van de verkiezingen moet de president er wel van overtuigen, dat er geen reden is McCarthy en zijn aanhang in de watten te leggen. Wanneer de (dan nog oud) Senaat zijn afkeuring uitspreekt over de senator, hetgeen velen hem op recht gunnen, dan mag de president zich ontslagen achten van de ballast, die hem tot dusverre in zijn actie heeft belemmerd. Het is niet zeker of Eisenhower zich in 1956 herkiesbaar zal stellen. Mensen, die de president na staan, verzekeren, dat hij ADVERTENTIE R0KERSH0F.ST wordt voorkomen en bestreden met zich vrijwel voor niets zo interesseert als voor de restauratie van zijn buitenhuis boerderij in de omgeving van Gettysburg. Maar indien hij opnieuw naar het presi dentschap wil dingen, dan zullen zijn kan sen het grootst zijn wanneer hij door een vooruitstrevende politiek, steunend op twee partijen de onafhankelijke mid dengroep van de kiezers achter zich krijgt. De democraten zijn evenwel, nu zij in het Congres de meerderheid hebben ver overd, tactisch in een sterke positie geko men. In de periode, die aan November .1956 vooraf zal gaan, kan men verwachten dat zij een klimaat zullen bevorderen, dat aan een democratische overwinning ten goede kan komen. De grote man der democraten blijft Adlai Stevenson. Hij heeft in de afgelopen weken moedig zijn prestige op het spel gezet, door te ijveren voor het gouverneur schap van Harriman in de staat New York en voor de herverkiezing van senator Dou glas in Illinois. In beide gevallen was een democratische nederlaag mogelijk geweest. Dat zou dan tevens een klap geweest zijn voor het gezag van de geestige intellectueel Stevenson. Het is voor Harriman een grote zege gouverneur van New York te zijn gewor den. Franklin D. Roosevelt heeft, het gou verneurschap van die staat bekleed alvo rens president te worden. Het was niet verwonderlijk, dat men zich onmiddellijk na de verkiezingen afvroeg of Harriman niet dergelijke ambities zou tonen in 1956. Kort na zijn verkiezing heeft hij echter aan de pers verklaard in verband met 1956 „Ik -ben voor Stevenson". Eisen hower moet er rekening mee houden op nieuw de strijd tegen Stevenson te moeten aanbinden, indien hij herkozen wil worden over twee jaar. Juist omdat gebleken is hoe populair Eisenhower nog steeds is, zal de aandrang van zijn partij om zich nog maals beschikbaar te stellen, groot zijn. ADVERTENTIE Eerst gebruikte ik altijd Castella waspoeder; door de reclame van andere -waspoeders was ik even Uw product ontrouw. Nu ik echter met Uw nieuwe Cas tella Parels gewassen heb, wil ik LJ mijn compliment maken. De wer king ervan doet iemand werkelijk versteld staan; ik kreeg een pracht een heldeve van was. In het vervolg gebruik ik natuurlijk nooit anders meer en ik zal Cas tella Parels bij al mijn vriendinnen ten zeerste aanbevelen. Zo schrijft ons één van de vele tiendui zenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en di rect ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluch ten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behande ling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 °/o veilig wasmid del. En U staat ver steld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd ge geven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis! U vliegt nu door de was heen! (Van onze parlementaire redacteur) Het algemeen financieel dehflt in de Tweede Kamer, dat grotendeels ook door de minister-president achter de regerings tafel werd bijgewoond, moge gelegenheid hebben geboden tot allerlei op zichzelf be langwekkende, ten dele tevens min of meer principiële opmerkingen over het finan cieel beleid, spannend was het eigenlijk geenszins. Over één der hoofdpunten, de wenselijkheid van belastingverlaging, wel ke men bovendien zo mogelijk op 1 Juli 1955 wil doen ingaan, bestond namelijk bij een reeks van sprekers overeenstemming. Met name bij de heer Van de Wete ring (C.H.), mr. Van Leeuwen (V. V.D.), dr. Lucas (K.V.P.) en de heer Van den Heuvel (A.R.). En ook om dat bij voorbaat wel als vaststaand kan gelden, dat hetgeen zij voorstaan geen bot sing met de regering zal veroorzaken. Een verrassing^ was het niet, dat zich wel vrij sterk uiteenlopende opvattingen tussen de woordvoerders van de twee grootste re geringspartijen zouden openbaren, me't name de heren Hofstra (P.v.d.A.) en dr. Lucas (K.V.P.). Eerstgenoemde ont kende niet, dat op de begroting voor 1955 de ontvangsten en de uitgaven vrijwel in evenwicht zijn. Maar, zo zette hij uiteen, zij vertoont een te geflatteerd beeld: „er zit hier en daar zeepsop in," zei hij. On getwijfeld zijn de belastingen hoog, echter niet te hoog en wie verlaging bepleit, be hoort tegelijk mede voor de toekomst be zuinigingsmogelijkheden aan te geven.Voor het denkbeeld van de K.V.P. om weduwen en wezen tegemoet te komen bij ons niet de „vergeten groepen" merkte dir. Lucas op had de P.v.d.A.-fractie sym pathie. Doch de heer Hofstra zou gaarne vernemen, hoe men aan de 50 millioen welke daarmee gemoeid zouden zijn, wil komen. Onjuist achtte hij het, tot verlaging van belasting op de winsten en op hoge inkomsten over te gaan'.Volgens hem moest men de 60 millioen die de schatkist door verlaging van de vennootschapsbelasting zou derven, als een onnodig geschenk aan het bedrijfsleven beschouwen. Na in herinnering te hebben gebracht, dat de professoren Witteveen en Tinbergen waarschuwende geluiden met betrekking tot belastingverlaging hebben laten horen, gaf de heer Hofstra echter te kennen, dat ook zijn politieke vrienden wel voor be paalde verzachtingen te vinden zijn. In tussen moest de regering met grote zorg het tijdstip kiezen, waarop zij de belasting verlaging wil laten ingaan Daarbij is het zaak de waarde van onze munt in het oog te houden. Waar blijft anders de waarde van het pensioen, van het sparen? Of schoon deze afgevaardigde, die kennelijk 1 Juli te vroeg achtte om de belastingver laging te doen aanvangen, thans niet op het vraagstuk van een huurbelasting wilde De Nijmeegse recherche heeft een jonge electricien gearresteerd, die van een reeks misdrijven verdacht wordt. Niet minder dan 30 inbraken en diefstallen in een groot deel van Gelderland en in de laatste maan den uitgevoerd, worden hem toegeschreven. Op deze jongeman, die al een lijvig straf register heeft, werd al een tijd geloerd en dezer dagen werd hij op aanwijzing van de rijkspolitie te Eist bij de Waalbrug gevolgd en des nachts van zijn bed gelicht. Zijn woning bleek een compleet magazijn te zijn van gestolen voorwerpen. Hij werkte op merkwaardige manieren. Zo heeft hij volgens de politie bijvoorbeeld herhaaldelijk op klaarlichte dag, rijdende op zijn bromfiets, dames hun handtasjes ontrukt. Op een avond drong hij te Nij megen een woning binnen, waar een feestje gehouden werd en de gasten af en aan liepen. Hij liep de trap op en pakte op de bovenverdieping een radiotoestel en een bedrag van 160,Met deze buit ging hij rustig naar beneden, nam een kijkje in de keuken en stapte de deur uit, alsof er niets was gebeurd. Aanslag Het ernstigste feit, dat de man wordt aangerekend, is een aanslag op een Am sterdams meisje, die enige maanden ge leden onder Mook is gepleegd. Het meisje had de laatste bus gemist en aan een haar passerende bromfietser gevraagd haar weg te brengen. Zij ging op de bagagedrager zitten en liet zich naar Heumen rijden, waarbij het tweetal een gezellig gesprek voerde. Nabij hotel De Molenhoek wees de ADVERTENTIE bromfietser het meisje hoe zij verder moest lopen om thuis te komen en zelfs maakte hij nog een afspraakje met haar. Maar vol komen onverwachts haalde hij toen een scherp voorwerp te voorschijn en bracht haar daarmede levensgevaarlijke steken toe. Daarna greep hij haar tasje en nam de vlucht. Het meisje, dat hevig bloedde, slaagde er in het hotel te bereiken, waar eerste hulp werd verleend. Op het nipper tje kon zij in leven worden gehouden. De man ontkende deze aanslag, doch het meis je, dat gisteren met hem werd geconfron teerd, herkende hem direct en zeer positief. Zijn opsporing was dubbel moeilijk om dat hij niets van het door hem geroofde van de hand deed. Hij potte alles in zijn woning op, zodat de politie in dit opzicht geen enkele aanwijzing kreeg. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft uitspraak gedaan in het geding van dr. mr. H. A. G. P. J. de J. te 's-Graven- hage tegen de minister van Oorlog. De appèllant was in beroep gegaan tegen het hem gegeven ontslag als reserve-offi cier op grond van twee keuringen door militaire artsen, omdat hij er van over tuigd was wel een goede gezondheid te bezitten, hetgeen ook door burgerlijke medici was bevestigd. De Centrale Raad vernietigde de uit spraak van het Militair Ambtenarengerecht van 5 April 1954, dat het beroep van dr. De J. ongegrond had verklaard. De Cen trale Raad achtte niettemin de appèllant niet ontvankelijk in zijn eis. Het Nederlandse Rode Kruis heeft hon derdtien flessen gedroogd bloedplasma met toedieningssystemen en honderd anti- tetanusampullen naar Beiroet gestuurd. Zondagavond zijn daar tijdens een gods dienstig feest ruim tweehonderd mensen zeer ernstig gewond toen na een optocht met flambouwen in een dichte menigte brand uitbrak. Acht mensen vonden daarbij de dood. De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: P. van der Klugt, houder van een hoef smederij, Spaarnwouderstraat 79, Haarlem. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda Curator: mr. J. G. Bettink, advocaat en pro cureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief zijn opgeheven de navolgende faillissementen: C. H. Sijsenaar. bloembollenhandelaar, zaakdrijvende te Hillegom, Meerstraat 164. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Cura tor: mr. B. J. Lambers, advocaat en procu reur te Haarlem. Th. Goemans, caféhouder, Graaf Floris- laan 3, Vogelenzang. Rechter-commissaris: mr. A. D. P. V. van Löben Seis, advocaat en procureur te Haarlem. ADVERTENTIE Haarlem 47. Panda en Eric Echo waren intussen resoluut in het water gesprongen en zwommen nu zo snel zij konden naar het jacht van de barones. „Die schurken zul len Oswald intussen wel aan de barones verkocht hebben", hijgde Panda, „maar misschien kunnen we ze nog tegenhouden, als ze van boord gaan". Maar VERKOCHT had de portier Oswald nog niet. Terwijl de barones hem uitbundig voor het „ge schenk" bedankte, peinsde hij vergeefs, hoe hij dit misverstand uit de weg kon ruimen. Als hij nu verklaarde, dat hij de pop had willen verkopen en niet geven, zou de barones wel eens ernstig kunnen gaan twijfelen of hij inderdaad een admi raal was. Admiraals leuren over het alge meen niet met poppen langs de schepen. „U hebt een hartewens van mij vervuld", kirde de barones. „Mag ik u nu ook een geschenk aanbieden, admiraal?" Met deze woorden trok zij een kostbare armband van haar pols en hield deze de verblufte portier voor. „Sta niet te suffi", siste Pie- dro, onder de arm van de portier door loerend. „Grijp! Deze momento! Hebbi is hebbi!" Maar toen de portier zijn handen uitstrekte, trok de barones het kleinood lachend., weg. „Nog niet, admiraal", zei ze koket, „u moet dit teken van vriendschap nog verdienen door mijn gast te zijn". ingaan, noemde hij haar toch verantwoord. Vrijwel precies het tegenovergestelde kreeg men van dr L u c a s te horen. Alles pleitte voor huurverhoging tot de grens van het redelijke, zo zei deze afgevaardig de, die voorshands een huurbelasting in strijd achtte met de rechtvaardigheid. Moest hij thans beslissen, dan zou hij neen zeggen. Hij was het eens met de heer Hof stra, dat belangrijke verzachting der om zetbelasting geboden is, maar niet met ge deeltelijke handhaving van de wegens de defensie-uitgaven destijds doorgevoerde verhoging van de vennootschapsbelasting. Hij was dan ook blij, dat de Kamer, naai de minister-president reeds bij het alge meen politiek debat had verklaard; vrije lijk te dien opzichte zal kunnen beslissen. Met betrekking tot verlaging van het tarief van de inkomsten- en loonbelasting stonden op het door dr. Lucas voorgedragen ver langlijstje onder meer een verlaging van het maximale grenspercentage, minder steile progressie en een gunstiger regeling voor de grote gezinnen. In tegenstelling tot de heer Hofstra be pleitte dr. Lucas, die trouwens een veel optimistischer kijk op het begrotingsbeeld had zo spoedig mogelijke intreding van de voorgenomen belastingverlichting. Hij hoopte, dat minister Van de Kieft alles zal willen doen om de verlagingen niet slechts „in de loop van 1955" te doen ingaan, doch op zijn laatst per l Juli. „Deze datum is voor mij en miin politieke vrienden een uiterste termijn", zo voegde hij er aan toe. In het begin van zijn rede had hij allerlei wensen met betrekking tot de algehele her ziening van onze belastingwetgeving geuit en duidelijk gemaakt, dat deze niet alleen een formele, doch ook een materiële ver betering met zich mee diende te brengen. Wat er verder nog te berde is gebracht zullen wij vermelden nadat minister Van de Kieft en staatssecretaris dr. Van den Berge de sprekers hebben beantwoord. In de Maandagavond gehouden gemeen teraadsvergadering van Schoonhoven is met 7 tegen 3 stemmen besloten tot het voeren van een rechtsgeding tegen het raadslid de heer N. C. S. Dit raadslid is eigenaar van en bewoont het huis grenzende aan het raadhuis annex politiebureau. Met het oog op een nood zakelijke uitbreiding der gemeente-secre tarie en een noodzakelijk geachte concen tratie van verscheidene diensten zijn reeds geruime tijd onderhandelingen tussen het gemeentebestuur en de heer S. gaande. Tijdens deze onderhandelingen zou de heer S. mondeling hebben ingestemd met de verkoopsvoorwaarden. In bijzijn van twee getuigen zou daarna op 15 October vol ledige overeenstemming zijn bereikt, doch op 19 October zou de verkoper hebben ge weigerd de voorlopige acte te tekenen. Mede om te voorkomen, dat het pand aan een derde zal worden verkocht, hebben B. en W. na ingewonnen rechtskundig advies in kort geding naleving van de mondelinge overeenkomst geëist. Of oplegging van een verbod tot verkoop aan anderen. De heer S. woonde deze raadszitting niet bij- Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wierden J. de Lange te Nunspeet; te Nieuwe Tonge P. Westland te Waarder. Aangenomen naar Nijmegen (vac. W. Barnard) H. C. Touw, stud. pred. te Utrecht; naar New Castle upon Tyne (Presb. Church) D. H. v. Daalen te Ping- jum. Beroepbaarstelling. De heer A. v. d. Ban, vicaris te Schiedam, is beroepbaar ver klaard. Geref. Kerken Tweetal te Bloemendaal G. M. Lammens te Rotterdam-Kralingen en B. G. Mees ten Over te Kamerik. Beroepen te Zwaagwesteinde J. A. v. d. Peppel te Hijken (Dr.); te Apeldoorn (vac. S. Eringa) G. Vellenga te Alkmaar; te Slo ten A. J. v. Dijk, laatstelijk predikant te Coevorden; te Idskenhuizen W. J. de Rui ter te Schoonhoven; te Scheemda G. Sinia te Jutrijp-Hommerts. Clir. Geref. Kerken Tweetal te Nieuwpoort G. Blom te Meer kerk en M. Vlietstra te Eemdijk. Rem. Broederschap Beroepen te Rotterdam (vac. J. A. v. Nieuwenhuyzen) dr. J. F. v. Royen te Am sterdam. Bapt. gemeenten Bedankt voor Harlingen J. Bosma te Leeuwarden. Geref. gemeenten Beroepen te Zeist A. de Blois te Rotter- dam-Z. Oud-Geref. gemeenten Bedankt voor Rijssen (2e keer) H. Wil- tink te Doetinchem. Donors. Het aantal doden tengevolge van de brand die Zondag bij het Moham medaanse Moeloed-feest te Beiroet uit. brak, is tot achttien gestegen. Bij het grote ziekenhuis van Beiroet meldden zich Dinsdagochtend talrijke donors om bloed te geven voor de gewonden. Het aantal gewonden bedraagt vijf. honderd. De UNO-gezondheidsdienst in de Libanon zond alle beschikbare peni cilline en bloedplasma naar Beiroet. Bereid. Groot-Brittannië is bereid met Jordanië te spreken over herziening van het vriendschaps- en bondgenoot- schapsverdrag van 1948. Het verdrag, dat twintig jaar van kracht is, staat Groot-Brittannië toe militaire bases, waaronder luchtmachtbases, in het Ara bische koninkrijk te vestigen. Verzoek. De Belgische liga voor de ver- dediging van de rechten van de mens heeft de Sjah van Perzië telegrafisch verzocht de tenuitvoerlegging van de talrijke doodvonnissen, welke de laatste tijd over Perzische officieren zijn ge veld, te verhinderen. Verzoekschrift. Een delegatie uit de Engelse stad Coventry en het stadsbestuur van Stalingrad hebben een verzoekschrift aan de UNO getekend, waarin er op wordt aangedrongen „de vervaardiging en het gebruik van atoom- en water stofwapens te verbieden en deze wa pens volkomen te verwijderen uit de arsenalen van de staten", aldus meldt het Sovjet-Russische persbureau „Tass", Deserteur. De Russische voorlichtings dienst in Oostenrijk deelt mede. dat de Amerikaanse sergeant William Clayton Turner de Russen om politiek asyl heeft gevraagd. Het verzoek is ingewilligd. Portretten. In de Sovjet-Unie is ter ge legenheid van de herdenking van de October-revolutie een bijzondere post zegel uitgegeven. Zij toont de portret ten van Marx, Lenin, Engels en Stalin. Grootmoedig. De Franse president heeft na een gesprek met de prefect van po litie te Parijs. André Dubois, besloten minder officiële openingen te verrich ten, bezoeken te brengen of plechtig heden bij te wonen, die het verkeer te Parijs kunnen belemmeren. Kraaicnpootjes. Voor de rechtbank ta Aken dient een proces tegen negen be klaagden uit de omgeving van Aken, die in 1952 en begin 1953 in totaal 30.000 kg koffie Duitsland hebben binnen ge smokkeld met auto's en zelfs ook met een uit een Belgische kazerne te Aken gestolen pantserwagen. Een verzwaren de omstandigheid is voor hen dat zij geprobeerd hebben achtervolgende douane-ambtenaren van zich af te schudden door kraaienpootjes op de wegen te strooien. Toestemming. De geallieerde Hoge Com missie in West-Duitsland heeft de West- Duitse regering toestemming gegeven de vier Amerikaanse passagiersvlieg tuigen „Convair 340" in te voeren die de „Lufthansa" maanden geleden be steld heeft. De toestellen mogen ge bruikt worden voor particuliere oplei ding, niet voor burgerlijke commerciële doeleinden. De West-Duitse regering had gevraagd de machines te mogen gebruiken, voordat de volle souvereini- teit op luchtvaartgebied hersteld was. Aangetrokken. Radio-Praag heeft bericht, dat Herbert Field Ward, een Ameri kaanse componist en zijn vrouw Jacque line, een danseres, met twee jonge kin deren, om politiek asyl in Tsjechoslowa- kije hebben gevraagd. De 33-jarige Ward en zijn vrouw zijn sinds 20 Octo ber verdwenen uit Wenen, waar Ward sinds 1952 muziek studeerde.Een woord voerder van de Amerikaanse ambas sade in Wenen verklaarde enkele we ken geleden, dat bekend was, da't Ward zich tot het communisme aangetrokken voelde. Doodvonnissen. Het Oost-Duitse hoogge rechtshof heeft in een spionnagezaak, twee doodvonnissen uitgesproken. Twee beklaagden werden tot levenslange ge vangenisstraf en zeven tot in totaal 42 jaar dwangarbeid veroordeeld. Alle zeven bekenden inlichtingen over Oost- Duitse wegen en spoorwegen te hebben verstrekt aan een door de Amerikanen gefinancierde geheime dienst, die onder leiding staat van de Duitse voormalige generaal Reinhard Gehlen. De beklaag den hoorden de vonnissen aan zonder blijk te geven van emoties. ADVERTENTIE Eien hooggeleerde, prol. Als regel veel te lang van stof, Die proefde TIP Hij likte z'n lip, Sprak kort en bondig: „Niets dan lof!' Inz. Mevr. C. L., Amsterdam ontv. 1 fl. Tip en 1 fl. Bootz' Cherry Brandy. Met ingang van 15 November zal vice- admiraal N. A. Rost van Tonningen zijn functie van chef van het militaire huis van de Koningin neerleggen. Hij zal opgevolgd worden door generaal-majoor C. F. Pahud de Mortanges, tot dusverre sous-chef van het Militaire Huis van de Koningin. BIJ ONZE SPEURTOCHT naar de groot ste 'bloem, hebben we als voorwaarde ge steld, dat er sprake moet zijn van een werkelijke bloem, dus niet van een bloei- wijze die uit een aantal afzonderlijke bloe men is samengesteld. Wanneer we dus op zoek zijn naar het kleinste bloemetje ter wereld, moeten we eveneens afzien van de zeer kleine bloempjes, waaruit com posieten, zoals madeliefjes, paardebloemen, margrieten e.d. zijn samengesteld. Welnu, het kleinste bloempje en ook de kleinste bloemplant is de Wolffia arrhiza Wimm. Deze naam zegt u natuurlijk niets, en dat is ook de bedoeling, want op die manier wordt de spanning er een beetje ingehouden. Dit plantje is verwant met de familie der o.ronskelken, hetgeen u wellicht zal ver bazen, omdat de aronskelken nogal stevige en forse bloemen plegen voort te brengen. Maar nog verbazingwekkender is het, dat onze Wolffia arrhiza tot de familie van hel eendehkroos behoort, die met een 25-tal soorten, verdeeld over 3 geslachten, over de gehele wereld voorkomt. Van die drie geslachten, is één geslacht zelden in Ne- derland aantroffen, en juist daartoe be hoort onze arrhiza, zodat u het kleinste bloemplantje, dat nog geen halve milli meter in doorsnede meet, waarschijnlijk nooit zult tegenkomen. Overigens komt het bloeien van eenden- kroos zelden voor, want de kroossoorten planten zich voornamelijk vegetatief voort door het loslaten van schijf jes, die daarna tot zelfstan dige individuen worden. Het raadseltje van het eenden kroos dat zich elke dag ver dubbeld en dat een vijver in 16 dagen kan vullen, waarna gevraagd wordt in hoeveel dagen dan een halve vij ver met eendenkroos is bedekt, blijft dus nog ten volle van kracht. Ondanks het feit dat een bepaald soort eendenkroos bloemen voortbrengt die de kleinste ter wereld zijn. Na al dit gepraat over bloemen, is het verleidelijk ook eens iets te zeggen over de roos. de bloem van dichters, ridders en heilinen, maar tevens de bloem der ont aarding. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON,

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2