TL Eerste Kamer zweeg over accoord, behalve twee communisten Agenda voor Haarlem Snel buiten adem Zaak tegen Berkelse arts voor het Haagse hof Chefarine „4 doet wonderen! Zo Engels als de Tower Bridge Thans een officieel ballet der Nederlandse Opera I N' IEL. 10070 De Amerikaanse squadrons Mr. Kranenburg over grondwettelijke bezwaren: „dit is rechtsvorming In hoger beroep 'Mr. Huygens richt scherpe vragen op de getuigen Vier premières in Monte Carlo Duitser eist schadevergoeding „Stopstokken" voor Heerlens verkeers- brigadiertjes Caroline van Dommelen tachtig jaar Kransen op gedenkteken van Wolff en Deken Bankbiljettencirculatie mei 80 millioen ingekrompen Verbinding" Marken met de vaste wal Bendeterreur in de omgeving van Bandoeng WOENSDAG 10 NOVEMBER 1954 (Van onze parlementaire redacteur) Het wetsontwerp ter goedkeuring van de o\ereenkomst omtrent de legering van Amerikaanse troepen in Nederland is door de Eerste Kamer met 312 stemmen aan genomen. Van de tegenstribbelende com munisten had de heer Brandenburg bij het begin der vergadering voorgesteld het punt nog even van de agenda af te voeren, omdat het volgens hem al te snel aan de orde kwam en zijn fractie door de weinige tijd van voorbereiding geen ge legenheid meer had gehad nog opmerkin gen van haar kant in het eindverslag te doen opnemen. Mr. Ruys de Bee re n- brouck (KVP) verklaarde namens de commissie van rapporteurs, dat na de uit voerige behandeling der aangelegenheid in het Voorlopig Verslag geen aanleiding be stond het spoedeisend ontwerp van de agenda af te voeren. De gehele Kamer, uit gezonderd de beide communisten, wees hierop de motie met 352 stemmen af. Daarna ontwikkelde de heer Ge u g j e s (comm.) aan de hand van de Grondwet een reeks van juridische bezwaren tegen het voorstel, dat zijns inziens niet met verdedi ging te maken heeft. De gevoelens van ons vclk over de komst van de Amerikanen zijn niet bepaald juichend, zo merkte hij nog op. Hoeveel er zullen komen, hoeveel het zal kosten, hoe lang zij zullen blijven, daarover is geen deugdelijk uitsluitsel ver schaft. In de met de Amerikaanse ambas sadeur gevoerde briefwisseling is veel ont zaggelijk vaag gebleven. „In het uitgesloten dat in de toekomst ook op Venray Ameri kaanse luchtmachtonderdelen zullen wor den gestationneerd?" Als de Kamer van daag „ja" zegt, zal de komst van meer troepen zich buiten toezicht van het Neder landse parlement voltrekken. Onjuist is de bewering, dat Nederland eenzijdig aan het verblijf van Amerikaanse troepen een eind kan maken. Artikel 189 van de Grondwet, dat ver lening van privilegiën op het stuk van be lastingen verbiedt, wordt geschonden, doordat de Amerikaanse troepen belasting vrijdom zullen genieten, daarbij doet het niets ter zake of men eventueel kan be weren, dat die rechtens ontoelaatbare be gunstiging plaats vindt met het oog op het goede doel, namelijk beveiliging van het Nederlandse volk, mede dank zij de lege ring van Amerikaanse troepen. Aldus de heer Geugjes, die verder betoogde, dat rechtens evenmin valt goed te praten, dal onze strafwet niet op de Amerikaanse mili tairen van toepassing zal zijn. Aan het slot van zijn betoog brak de heer Geugjes nog eens de staf over wat hij noemde het „onder Amerikaanse druk er door jagen" van dit wetsontwerp. „Ja, de Amerikaanse vliegtuigen zijn al gekomen vóór dit ont werp nog wet is geworden: dit is een Ame rikaanse vertoning, Nederland onwaardig en passend in het verkeerde beleid van aggressiviteit," aldus de heer Geugjes. Het afwijzende standpunt door Denemarken en Noorwegen ingenomen, waar men legering van Amerikaanse troepen in vredestijd heeft geweigerd, achtte spreker juist. „Geen blokvorming, maar een pact van alle Europese landen is nodig." Zo eindigde de communistische woordvoerder zijn betoog tegen het wetsontwerp. Zijn fractiegenoot Brandenburg laakte hierna het zwij gen van al de overige leden. Minister Staf wees er op, dat dit wets ontwerp niet inhoudt het toelaten van Amerikaanse troepen, want dat kan reeds als uitvloeisel van het NAVO-verdrag. Het gaat hier alleen om een nieuwe nadere regeling, die trouwens ook geenszins alge hele vrije toegang verleent. Van Ameri kaanse druk is ook helemaal geen sprake, aldus de minister. Indien de NAVO-plannen er toe zouden leiden, zou de regering zeker geen bezwaar maken méér eenheden toe te laten; iets anders is, dat het niet waarschijnlijk is. Het is niet de bedoeling, dat er ook legering bij Venray zal plaats vinden. Reeds tevoren en ADVERTENTIE Maoik Uz.elf met wijs, dat kortademigheid nu eenmaal bij Uw gestel hoort. Neem het snelwerkende middel, dat het taaie vervolgens bij de schriftelijke gedachten- wisseling over het wetsvoorstel is, terecht, de grondwettelijke vraag ter dege onder zocht. Ook staatssecretaris Kran en burg kruiste de degen met de heer Geugjes. Deze wees er allereerst op, dat men thans nog bezig is, modern volkenrecht te vormen: men beoefent het niet, men maakt het. Er geschiedt hier rechtsvorming met het oog op de collectieve veiligheid. Daarvoor is een multilateraal „raanr'-verdrag gemaakt het NAVO-statusverdrag waarop dan bilaterale overeenkomsten worden geënt, zoals de nu in debat zijnde overeenkomst. Spreker gaf toe, dat soms in deze bilate rale overeenkomst, vergeleken bij de mul tilaterale regeling het evenwicht tussen de nationale rechtsorde en het exterritoriali- teitsrecht van de Amerikaanse troepen wel wat verlegd is. Volgens artikel .1 van de overeenkomst moeten de troepen weg, zo dra Nederland dit wenst, zo merkte de staatssecretaris vervolgens op. De belastingvrijdom van de Amerikanen ADVERTENTIE De schoonheid van welgevormde handen wordt verhoogd door het dragen van een mooie ring. Daar kijkt iedereen met genoegen naar. Bij ons vindt U zo'n ring, een zeer voorname keuze in iedere kleur en model. Komt U eens kijken bij 'T SILVER STOEPKE Grote Houtstraat 49 - Haarlem DE KLEINE ZAAK MET DE GROOTSTE KEUZE. valt volkenrechtelijk gelijk te stellen met hetgeen te dien opzichte eveneens voor diplomaten en consuls geldt, terwijl er voorts geen sprake is van een met de Grondwet strijdige gunst ten behoeve van de Amerikanen, maar van een regeling in het belang van Nederland's veiligheid. Ten slotte zette mr. Kranenburg nog uiteen, dat het bepaalde omtrent de rechtspleging over de Amerikaanse militairen geenszins on toelaatbaar zou zijn, aangezien de wetgever alleszins het recht heeft een wet aan te nemen gelijk nu gebeurt ter afwij king van het wetboek van strafrecht. Dat ae gesloten speciale overeenkomst op dit punt iets anders bevat dan het „raam- verdrag" is volkenrechtelijk ook wel dege lijk toelaatbaar. Nog even volgde er critiek van de heer Brandenburg over het zwijgen van alle andere afgevaardigden en een uiter mate korte re- en dupliek. Daarna ging het goedkeuringsöntwerp er door. (Van een verslaggever) Voor overvolle publieke tribunes heeft het Haagse gerechtshof vanmorgen in het gebouw van de Hoge Raad een begin gemaakt met de behandeling in hoger beroep van de strafzaak tegen de 37-jarige Berkelse arts J. F. A. M. O., die ervan beschul digd wordt in September 1952 zijn 28-jarige echtgenote door middel van vergif van het leven beroofd te hebben en die deswege op 8 Juni van dit jaar door de Haagse rechtbank, conform de eis, tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld werd. Ogen blikkelijk na dit vonnis is de arts, die steeds heeft volgehouden onschuldig te zijn, in hoger beroep gegaan. De Haagse rechtbank had destijds 13 dagen nodig om de bijna 60 getuigen te horen, maar ook de thans begonnen behandeling door het Hof beloaft een zeer uitvoerige te worden. Procureur-generaal mr. D. J. van Gilse heeft 25 getuiged a charge gedagvaard, de verdediging opnieuw gevoerd door mr. M. II. Huygens en mr. P. van 't Hoff Stolk zal tien getuigen a décharge doen op roepen. De verwachting is, dat de behandeling thans vier dagen zal vergen, maar dat zich daarbij geen spectaculaire nieuwe gezichtspunten zullen voordoen, tenzij de verdediging alsnog verrassingen in petto heeft. Zij heeft wel enkele nieuwe getuigen achter de hand, maar het staat nog geenszins vast of zij die ook gebruiken zal. De befaamde Britse jurist, medicus, chemicus en lijkschouwer Sir William Bentley Purchase, die bij de behandeling voor de rechtbank als getuige-deskundige gehoord werd en toen nogal van leer trok tegen de conclusies van zijn Nederlandse collega's dr. Hulst en dr. Zeldenrust, zal ditmaal niet in de getuigenbank verschijnen. WOENSDAG 10 NOVEMBER Westerlioutpark 1 A: Open Religieuse Ge meenschap: „De menselijke gestalte als uit drukking van zijn wezen", A. Soesman, 8 uur. Kinderhuissingel 76: Bazar oud-Katholieke gemeente, 710 uur. Lion d' Or: Spreken in het openbaar, 8 uur. Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit: „Een eigen wereld van geluk", A. J. van Leusen, 8 uur. Gebouw Cultura: Filmavond voor emigranten, 8 uur. Stadsschouwburg: A.B.C.-cabaret van Wim Kan, 8 uur. Lido: „De avonturen van Prins Valiant", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: ..Be dreiging", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mijn vrouw is een lief heksje", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Marabunta", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Remember Pearl Har bour", 18 jaar, 8 uur. Rembrandt: „Maarten Luther", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 11 NOVEMBER Brinkmann: Klassieke platenavond; inlei der: Casper Höweler, 8 uur. Aula Gymna sium, Prinsenhof: Voor de Vereniging voor Paedagogiek spreekt mr. M. Rooy over „De veranderende eisen van het bedrijfsleven", 8 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat: ds. J. Visser, 8 uur. Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit; dr. F. Sierksma, „Hoofdmomenten der Gods dienstgeschiedenis", 8 uur. Minerva: „Re becca", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „De avonturen van Prins Valiant", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Bedreiging", 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mijn vrouw is een lief heksje" 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Marabunta", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Itoxy: „Remember Pearl Harbour", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Maarten Luther", 14 iaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Bij de aanvang der zittdng deelde de president., mr. L. van Berckel mee, dat het hof zich bij de behandeling niet zou bezig houden met de zaak van de zelfmoord briefjes en de hierdoor gerezen verdenkin gen tegen de verdediger mr. Huygens en Frans O., een broer van de arts. Daarna vroeg de president de verdachte, die er bleek, maar beheerst uitzag: „Waarom bent u in hoger beroep gekomen van het vonnis van de rechtbank?" O.: „Omdat ik onschuldig ben en mijn zaak in eerste instantie partijdig behan deld is." Als eerste getuige a charge kwam de opperwachtmeester der rijkspolitie M. G. R. voor het hekje. Hij had van een collega van de arts, dokter Van D., gehoord, dat deze O. een sadist achtte omdat hij wel eens een brandend peukje sigaret op de blote benen van zijn vrouw had uitgedrukt. De getuige had een en ander letterlijk in de staat van inlichtingen bij zijn proces verbaal vermeld en dat vond de verdedi ger, mr. Huygens, onbegrijpelijk. „Vond u het geen gek verhaal?" vroeg hij. De ge tuige antwoordde: „Nou, niet zo erg gek, gezien de andere verhalen die ik over O. irfmiddels al aangehoord had." Ook de tweede getuige, de wachtmeester der rijkspolitie, N. van der S., die het lijk van mevrouw O., de flesjes met cyaankali- resten en vergiftig tonicum in beslag ge nomen had op de dag na het overlijden van de dokters vrouw, kreeg enkele vragen van mr. Huygens op zich afgevuurd. Onder meer over een beweerd telefoongesprek.' dat de arts met een collega gevoerd zou hebben en waarin O. schertsend over het „hersentumor'tje" van zijn vrouw gespro ken had. De mededelingen over de bijzon derheden van dit telefoongesprek waren de wachtmeester weergegeven door een pa tiënte van O. De getuige had ook dit in zijn staat van inlichtingen vermeld. Ook dat was een gek en ongecontroleerd ver haal, vond mr. Huygens, maar de presi dent interrumpeerde: „U vindt het gek en misschien vindt het hof het ook gek, maar de verbalisant heeft niets gek te vinden, die noteert slechts wat hem verteld wordt." Mr. Huygens: „Dan had hij een en ander althans moeten controleren en dat is niet gebeurd", waarmee de getuigë schoorvoe tend instemde. Een derde punt, waarover de verdediger viel was de verklaring, die enkele getuigen voor de rechtbank gedaan zouden hebben en die inhielden, dat zijn cliënt het met andere vrouwen gehouden zou hebben. De president: „Ja, maar voor de recht bank is dat later teruggenomen of althans gereduceerd tot „een andere vrouw".Waar- om komt u er dan nu op terug?" Mr. Huygens: „Alleen om vast te stel len dat in deze zaak klakkeloos de meest onwaarschijnlijke en tendentieuze verhalen gedaan zijn en in de officiële stukken ge noteerd werden met de bedoeling mijn cliënt zwart te maken." Een van O.'s patiënten, mevrouw L. H. van der L., bevestigde haar vroegere ver klaring, dat zij op de dag van mevrouw O.'s overlijden de beklaagde had laten komen om naar haar zieke baby te kijken. Zij had hem toen naar de toestand van zijn vrouw gevraagd, van wie zij wist dat zij lijdende was aan een „hersentumor". O. antwoordde toen: „Heel slecht, zij zal wel gauw sterven" en had toen huilend het hoofd op tafel gelegd. De getuige zei nu, dat deze laatste uitlating, door haar voor de rechtbank gedaan, onjuist geïnterpre teerd was. O. had alleen het hoofd in zijn handen laten zakken, maar gehuild had hij wel. „Ik huilde trouwens ook," zei me vrouw Van der L., „want ik had diep mede lijden met hem op dat ogenblik. Toen wist ik echter niets van zijn verhouding met het dienstmeisje Nellie." ADVERTENTIE VI BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN i 85 een) Hij kreeg een klap van Katzvijkse strandpolitie De Duitse predikant Loewenstein, die de afgelopen zomer bij een rel met de Kat- wijkse strandpolitie letsel opliep, heeft een eis tot schadevergoeding ingediend meldt de Volkskrant. De eis houdt verband met de kosten die voortkwamen uit het opge lopen letsel. Volgens een zegsman van de Duitse ambassade in Den Haag is er op de ambassade nog steeds geen antwoord ont vangen van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat was gevraagd de kwestie te onderzoeken. Over de rel bij Katwijk bestaan twee lezingen. Van de zijde der Katwijkse politie is verklaard dat de Duitsers aan herhaalde waarschu wingen uit het water te komen in verband met hun gevaarlijke positie geen gevolg gaven en later een dreigende houding aan namen. De leden van het Duitse gezelschap vonden dat de politie ten onrechte klappen had uitgedeeld. De jeugdverkeersbrigadiertjes van Heer len krijgen een nieuw soort „stopmate- riaal" van Amerikaanse origine, lange stokken van tonkinriet, aan het eind waarvan een plaat met het woord „Stop" is bevestigd. De stokken krijgen een lengte van drie meter. De verkeersbrigadiertjes zullen met behulp hiervan van de trottoir rand af dc helft van de straat kunnen af sluiten. Zelf behoeven zij dus niet meer op de weg te gaan staan. Als nu bij de oversteekplaats een auto doorrijdt, raakt hij alleen de stok. Bovendien hebben reze stokken het voordeel, dat zij voor de automobilisten beter zichtbaar zijn dan de kleine stopborden. De gisteren tachtig jaar geworden actrice Caroline van Dommelen heeft op een receptie in hotel Schiller te Amsterdam vele handen moeten drukken van oud-collega's, vrienden en bewonderaars. Zij ontving talrijke bloe men en cadeaux. Toen de glazen werden ge heven zei de jarige „het doet goed. als je oud bent, te bemerken dat men je niet vergeten heeft". De herdenking van het feit, dat het deze maand honderdvijftig jaar geleden is, dat de romanschrijfsters Betje Wolff en Aagje Deken overleden, werd gisteren in Den Haag voortgezet. Zij begon op 18 September in Vissingen. Thans werden kransen gelegd voor het gedenkteken van Betje Wolff en Aagje De ken op de kleine begraafplaats „Ter Na volging" op een duin nabij de Scheveningse- weg, door huizen ingesloten. Beide schrijf sters, die in November 1804 vrij kort na elkaar overleden, werden daar ter aarde besteld. De burgemeesters van Vlissingen en Den Haag. respectievelijk mr. B. Kolff en mr. F. M. A. Schokking. legden kransen met linten in de stadskleuren. Het voltalli ge college van B. en B. van Den Haag was daarbij aanwezg, alsmede prof. dr. P. Min- deraa met andere bestuursleden van het landelijk comité dezer herdenking. Na de korte plechtigheid begaf men zich naar de woning van de heer A. L. I. Sivirs- ky, voorzitter van de litteraire afdeling van de Haagse Kunstkring, dat aan de ach terzijde op de kleine begraafplaats uitziet. De pianist Paul Niessing bracht enige lie deren ten gehore, passend in het tijdsbeeld van de beide schrijfsters. Daarna heeft Hé- lène Oosthoek uit het werk van Betje Wolff voorgedragen. Zij had daarvoor ge kozen „De menuet en de domineespruik". De weekstaat van de Nederlandsche Bank toont, dat de goudvoorraad geen wijziging onderging. De deviezenreserve is met een kleine 9 millioen omhoogggegaan, zodat het totaal van goud en deviezen weer vrij wel beland is op het niveau van 14 dagen geleden, te weten ruim 4.491 millioen. Nu de ultimo is verstreken laten de desbetreffende posten aan de passiefzijde van de balans een terugkeer tot normaler verhoudingen zien. Zo is de biljettencircu- latie met niet minder dan 80 millioen in gekrompen, maar blijft hiermee toch bo ven de 3400 millioen gulden, hetgeen nog een behoorlijk hoog niveau mag genoemd worden. Ten dele is dit geld teruggevloeid naar de banken waarvan de saldo's een bescheiden stijging vertonen van 20 mil lioen en ten dele via belastingbetalingen naar de schatkist, waarvan het saldo is toe genomen met niet minder dan bijna 90 millioen. ADVERTENTIE Iedereen die Horse Guards rookt, kan zichzelf in Engeland wanen i zó typisch-Engels is deze heerlijke Virginia |ff_ J Toegegeven: "HG" is iets duurder, maar... hij is dan ook veel beter! "r De beste Virginia van'de laatste 10 jaar! 20 stul», 85 cent Op een gisteren te Amsterdam plaats gehad hebben de persconferentie van de Nederlandse Opera heeft de waarnemende directeur Piet Tiggers wat hij noemde „een praatje in gemoedelijke trant" gehouden over het ballet van deze instelling en wat men daarmee van plan is. Uitvoerig ging spreker daarbij in op allerlei moeilijkhe den, die zich tijdens de langdurige onder handelingen met de „commissie tot vor ming van een nationaal ballet" hadden voorgedaan. Van belang was vooral zijn mededeling, die als antwoord op desbetref fende vragen in de Amsterdamse gemeen teraad kan dienen, dat aan de opera van regeringswege een verbod tot het geven van zelfstandige balletvoorstellingen was opgelegd. Desondanks hadden er enkele plaats, waarvan de inkomsten de benodig de uitgaven zouden hebben gedekt. Een nieuwe situatie, aldus de woord voerder, deed zich voor toen op 23 Juli de gemeenteraad van Amsterdam geen sub sidie aan het Nederlands Ballet in oprich ting wilde verlenen, doch een bedrag van tachtigduizend gulden voor het „thans in functie zijnde ballet van de Nederlandse opera" bestemde. Bestuur en directie had den toen de keus uit deze drie mogelijk heden: zich te bedienen van het Neder lands Ballet, de medewerking in te roepen van een andere groep of het „nog zwevend bestaande" eigen ensemble in vaste dienst te nemen. Tot dit laatste is besloten: met ingang van 1 November hebben de dansers en danseressen van de Nederlandse Opera een vast contract, van welke verbintenis de leden van de Amsterdamse gemeente raad nog niet in kennis zijn gesteld, maar welke in 'overeenstemming met hun bij meerderheid van stemmen uitgesproken bedoeling geacht mag worden. Dat de officiële première van het ballet van de Nederlandse Opera pas op Dinsdag 16 November gegeven kan worden, hangt samen met technische omstandigheden, speciaal wat betreft de voorbereiding met het orkest. Aanvankelijk zou dit door An- dré Rieu worden gedirigeerd, doch zijn verplichtingen bij het stedelijk orkest van Maastricht laten dit niet toe. In zijn plaats zal nu optreden de heer Richard Blareau van de Parijse Opera, die in het begeleiden van balletvoorstellingen is gespecialiseerd. In de toekomst zal men ook voorstellingen met begeleiding op twee vleugels geven. Daartoe zijn de pianisten Coby Lankester en Jan van Spaendonck geëngageerd. Frangoise Adret is thans officieel tot „directrice de la danse" benoemd en Ro land Casenave tot balletmeester. Als so listen treden op Hanny Bouman, Maria Svlvaine (pseudoniem voor Margreet Mol- kenboer, die ook de naam Marquérite Go- lon heeft gedragen), Cesar Hqrn en Martin Scheepers, als demi-solistes Coby Spoel- stra en Hans van Manen, tezamen met een uit negentien leden bestaand corps de bal let, van wie er vier slechts tot 15 Januari 1955 zijn aangesteld. Deze samenstelling is van kracht geworden na een examen, dat onlangs door deskundigen (onder wie Vic tor Gsovsky) is afgenomen. Voor het Amsterdamse debuut is een nieuw werk voorbereid, dat overigens deze zomer al in Aix-les-Bains werd vertoond, namelijk „La rêve de Véronique" op een suite van muziek door Aram Katsjatoerian voor het toneelstuk „Maskerade" van Ler- montov. Dit is een divertissement in vijf delen. De costuums zijn voor de wals van Dmitri Bouchène, voor de nocturne van Constantin Nepo, voor de mazurka van Nicolaas Wijnberg en voor de romance van Hans van Norden, die ook de décors ont wierp. Verder staan „Les Sylphides" en „Quatre Mouvements" op het programma, dat op 18 December in het Concertgebouw met twee vleugels wordt herhaald, bene vens „De Canapé" door Frangoise Adret naar een idéé van Nicolaas Wijnberg op speciaal hiervoor door Jurriaan Andries- sen geschreven muziek. Het geven van uit voeringen buiten Amsterdam wordt nog overwogen, speciaal wat Den Haag betreft, want men wil vooral niet in zakelijke con currentie met het Nederlands Ballet tre den. In totaal rekent men voorlopig op 20 a 25 voorstellingen per seizoen. Van 24 December tot 4 Januari is het ballet van de Nederlandse Opéra in het Casino de Monte Carlo uitgenodigd. Daar zullen vier creaties worden uitgebracht, waarmee men in de loop van het seizoen ook het Nederlandse publiek in kennis hoopt te brengen. In de eerste plaats moet de „Suite en blanc" van Serge Li far op muziek van Lalo worden genoemd. Dan een choreografie van Victor Gsovsky op de Vierde Symphonie van Joh. Chr. Bach De onlangs benoemde ambassadeur van Groot-Brïttannië in ons land, Sir Paul Mason, heeft gisteren met zijn echtgenote in de ambtswoning van de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, aan de Paviljoenslaan te Haarlem de lunch gebruikt. Om ongeveer kwart voor drie arriveerde het gezelschap in het Frans Halsmuseumwaar het door mevrouw J. A. de Vries werd rondgeleid. De foto toont de ambassadeur en zijn gastheer in bewondering voor een der schutters stukken van Frans Hals, voor welke werken hij een grote belangstelling aan de dag legde. Verder ging zijn bewondering vooral uit naar het gebouw en naar het grote poppenluiis, dat het museum gedurende een jaar van de familie Rienstra van Stuyve- sande in bruikleen heeft. Het bezoek duurde tot bijna vier uur. voor vijf personen. Frangoise Adret ont werpt naar een gegeven van haar echtge noot Guillot de Rode een duet op de orkest suite van de muziek voor „Elektra" van Diepenbrock en tenslotte „Mouvements pour le corps de ballet" dit laatste werk vermoedelijk op muziek van Kabelevsky, een Sovjet-Russische componist. Dit is nog niet alles, want met medewer king van Yvette Chauviré zullen ook twee voorstellingen in Monte Carlo van de twee de acte van „Giselle" wordep gegeven. Als intermezzo gedurfende de ldatste avonden zullen de beroemde solisten Jean Babilée en Nathalie Philippart, in hetzelfde pro gramma maar geheel onafhankelijk van de Nederlandse Opera, een speciaal voor hen gemaakte pas-de-deux van Mas- sine uitvoeren. Overwogen wordt voorts het te zijner tijd engageren van Youli Al- garoff en van andere buitenlandse solisten,- voor zóver het budget dit toelaat. Frangoisé Adret zeide, dat de werkzaam heden bij de Nederlandse Opera het groot ste deel van haar tijd in beslag zullen ne men en dat zij slechts elders zal werken dan na verkregen toestemming. Plannen voor het opleiden van een nieuwe genera tie zijn in voorbereiding. ADVERTENTIE I Gruiswift u VAN C°' tWssSSÜ» Het ziet er naar uit, dat het isolement, waarin de bevolking van het eiland Mar ken, in het bijzonder in de wintermaanden, verkeert, binnen niet al te lange tijd tot het verleden zal behoren. De besprekingen, die met de desbetreffende instanties over het leggen van een dijk van Marken naar de vaste wal werden gevoerd, naar aanleiding van de door het provinciaal bestuur onder nomen stappen, geven hoop, dat spoedig met dit werk een begin zal worden ge maakt, aldus de directeur van de Econo- misch-Technologisehe dienst voor Noord holland in zijn jaarverslag. VERZENDING VAN ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip. Voor Indonesië en Nederlands Nieuw Guinea: s.s. „Friesland" (18 November); voor Nederlandse Antillen: m.s. „Poseidon" (16 November); voor Suriname: m.s. „Bo naire" (17 November); voor de Unie van Zuid-Afrika en Zuid-West-Afrika: m.s. „Bloemfontein" (16 November); voor Ca nada: m.s. „Prins Willem van Oranje" (13 November); voor Argentinië: m.s. „Yapeyu" (13 November); voor Brazil^;; m.s. „Belgra- no" (13 November); voor Australië: via En geland (13 en 18 November); voor Nieuw Zeeland: via Engeland (13 November). DJAKARTA (United Press) Minstens 14 kampongbewoners hebben het leven verloren bij een overval van benden in de buurt van Bandoeng, zo werd Dinsdag ver nomen. Vier andere dorpelingen werden ont voerd en gevreesd wordt, dat ook zij ge dood zijn. Ongeveer 150 zwaargewapende terroristen vielen in twee achtereenvolgen de nachten vijf kampongs aan. Een aantal bewoners werd ernstig gewond.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5