Salarisverbetering voor de secretarissen Verzet tegen voorgestelde regeling tussen KNVB en NBVB Aspirin .Clowntje Rick „Achter Wallen en Poorten" 4 Samenwerking tussen VVV en Venlo '54 Typhoons Donderdag tegen Black Pirates Arsenal leed eervolle twee-één nederlaag In gemeenten beneden 100.000 zielen: Auto-Radio Basketballprogramma email's Spartak op Highbury Dammen HDG versloeg DCG Snort in 't kort Voor de kinderen FEUILLETON Ook verhoging voor eerste secretarie ambtenaar en hoofden van diensten KNVB in onderhandeling met Merkel en Donnenfeld Haarlemse basketballteams tegen Amsterdam Volleybal programma H. J. MAERTENS N.V. Biljarten Om de Svenska Kannan Snelschaaktournooi van Haarlems Schaak gezelschap WOENSDAG 10 NOVEMBER 1954 Het bestuur van dc Bredase eersteklasser NAC heeft langdurig gesproken over het voorstel van het bondsbestuur van de KNVB tot het treffen van een regeling met de NBVB en eontaet opgenomen met de be sturen van verschillende Zuidelijke eerste klasse clubs. Ook NAC, dat onmiddellijk is overgegaan tot betaling van spelers, heeft zich uitgesproken voor efen compromis met de NBVB maar niet onder de voorwaarden, zoals deze thans bekend zfjn gemaakt. In een onderhoud, dat wij met de voorzit ter van NAC, de heer J. M. Meeus hadden, verklaarde deze dat hij niet zal behoren tot de groep, die geen respect heeft voor het werk van de urgentiecommissie van de KNVB, maar naar zijn mening heeft deze commissie niettemin haar taak verkeerd ver staan. Dit blijkt volgens de heer Meeus dui delijk uit wat in de punten A, B en C van de nu gedane voorstellen naar voren is gebracht. Onjuist achtte de NAC-voorzitter hetgeen voorkomt onder pun' C. dat de NBVB was opgericht om het spelpeil in ons land om hoog te brengen door betaald voetbal. Men vergat daaraan toe te voegen, dat, aangezien dit nu wel in de KNVB mogelijk is gewor den, er voor de NBVB geen taak meer is. In plaats van naar een eervol compromis te streven heeft de KNVB zonder meer de vorm van, wat de heer Meeus noemt, „een volledige fusie" aanvaard. „Dit alles zou zo erg nog niet zijn", zo vervolgde de heer Meeus, „als dit niet ging ten koste van de KNVB-verenigingen en van de mogelijkheid om te komen tot een rustige reorganisatie van de eigen huishouding in onze bond. Er is nog zoveel te regelen dat men m.i. nog niet klaar is om reeds in December te starten met 'n nieuwe competitie, aangezien het hele bondsapparaat nog op de helling moet. Een nieuwe comoetitie met 26 wed strijden kan geen enkele vereniging accep teren, nu het seizoen i-eeds zo ver gevor derd is. Er is namelijk grote kans dat de competitie in verband met de weersomstan digheden niet kan worden uitgespeeld". Prijs te hoog „Het is gebruikelijk", aldus zeide de heer Meeus verder, „dat partijen bij een regeling op een fiftv-fif'v basis toetreden. Moet nu de NBVB alle financiële voordelen genieten welke de KNVB biedt, en ook dat van het gehele administratieve apparaat? De ge vraagde prijs voor de regeling vind ik te hoog. Men moet zeker de heer Joosten de hand reiken, maar l.em tevens duidelijk maken, dat nas met ingang van het nieuwe seizoen sprake zal kunnen zijn van een rege ling. Het voorstel, zoals het er nu ligt, zal terug moeten naar de studeerkamer. Het is te'overhaast samengesteld en van te verstrek kende aard, om het zonder meer te accep teren". Op grond van gesprekken met voorzitters ADVERTENTIE in een machine zi|n, nel 'ols de organen van ons lichoam. op elleocr afgesteld Elke storing moet voorkomen worden. het beproefde preparaat bij hoofdpijn, verkoudheid, griep en reumatiek. Zoals reeds gemeld is in Venlo Maandag avond een bespreking gehouden tussen de leden van de urgentiecommissie van de KNVB. jhr. ir. O. Mollerus en L. Brunt, de heer E. Joosten, voorzitter van de Beroeps voetbalbond, het bestuur van WV en het bestuur van de Beroepsvoetbalclub Venlo '54. Na breedvoerige besprekingen, die pas Dinsdagmorgen geëindigd waren, werd met algemene stemmen besloten om tot een in nige samenwerking tussen VVV en de sport club Venlo '54 te geraken. Beide clubs zullen daartoe in het verband van een toekomstige grote Venlose vereni ging worden opgenomen, waarvan Venlo de betaalde afdeling en VVV de afdeling ama teurs zal vormen. VVV zal voor deze vereni ging een kapitaal storten dat gelijkwaardig is aan dat van Venlo. Omtrent de toekomstige vereniginjsnaam, de kleuren en het terrein, en over de andere voorwaarden, waarop deze samenwerking zal geschieden, zal in de komende dagen nader overleg worden gepleegd. In een op korte termijn te houden buitengewone leden vergadering van VVV zal het bestuur de voorstellen tot samenwerking aan de orde stellen. van andere eersteklassers meent de heer Meeus te kunnen voorspellen dat zeer vele afgevaardigden uit Brabant tegen de huidige voorstellen zullen stemmen. „Doch moge een motie, waarin om uitstel van de vergadering wordt gevraagd, de bijeenkomst redden", aldus besloot d® heer Meeus. Deze weck belooft zeer interessant te worden in de basketballcompctitie, aange zien in de heren eerste klasse de belang rijke wedstrijd The Typhoons (districts kampioen) en de The Black Pirates op het programma staat. Beide ploegen zijn na drie wedstrijden nog steeds ongeslogen, doch het Piraten vijftal heeft zonder twijfel reeds een zwaarder programma afgewerkt, zodat men geneigd zou zijn de ploeg van Meen- horst ook in deze belangrijke wedstrijd de beste kansen te geven. Toch zijn wij huiverig om een voorspel ling te doen, want tegenover de uitsteken de voorhoede van de Zwarte piraten stelt kampioen Typhoons een zeer homogene ploeg op, waarbij het zwaartepunt ver moedelijk in de verdediging schuilt, Zoals uit de stand in de kopgroep blijkt, zal het winnende team alleen aan de lei ding gaan in de eerste klasse: The Typhoons 36 The Black Pirates 36 Antilopen 44 In de eerste klasse heren is bovendien nog een aantrekkelijke wedstrijd vastge steld. IHJ komt namelijk binnen de lijnen tegen Harlem Tigers. Hoewel de ploeg van de Sander tegen HOC een steekje liet val len, zijn wij er van overtuigd dat de Tigers het niet zullen bolwerken tegen de IHJ'ers, ondanks de wisselvalligheid waarmede het team van de Sander en Kamperveen speelt. Dames Bij de dames zijn eveneens een tweetal eerste klasse ontmoetingen vastgesteld, waarbij zowel The White Stars als HOC met de volle winst zullen gaan strijken tegen respectievelijk Rapiditas en Exer- eitia (Velsen). Het eerste team van Antilopen heeft het dit seizoen wel bijzonder matig gedaan, dit in tegenstelling met het reserve team. Zoals ieder seizoen speelt ook nu weer deze ploeg in de tweede klasse een voor aanstaande rol, zodat nog ongeslagen de leiding kon worden gehouden. Zeer ver heugend is het resultaat van het vrijwillig gedegradeerde Schoten Giants, welk vijf tal de tweede plaats bezet met minder ge speelde wedstrijden, doch eveneens nog ongeslagen. Indien wij nog even stilstaan bij de re sultaten van de gepromoveerde teams in deze klasse, komen wij tot de conclusie dat de resultaten van het Santpoortse ZBVS na het uitstekende begin enigszins teleur hebben gesteld, hoewel wij er van overtuigd zijn dat deze ploeg zich zeker nog zal herstellen. Het team van Exercitia uit Velsen is bij zonder slecht gestart, doch heeft thans kans gezien een fraaie zege te behalen tegen Kampioen The Typhoons 2. zodat de laatste plaats vermoedelijk wel spoedig zal worden verlaten. De stand in deze klasse is tot heden: Antiionen 2 4—8 ZBVS 3—2 Sch. Giants 2—4 PSVH 3—2 SC Haarlem 2 3—4 The Tvph. 2 5—2 IHJ 2 4—4 Exercitia 5—2 Programma Het programma voor deze week luidt: Donderdag (19.0022.30 uur): Dames: RCHAntilopen 4; HOC 2 Rapiditas 2; The White StarsRapiditas. Heren: ZBVS 2The Typhoons 4; The TyphoonsThe Black Pirates; Antilopen 2 Schoten Giants. Junioren (meisjes): HOCRCH. Junioren (jongens): Antilopen A—The Typhoons. Vrijdag (19.00—22.30 uur): Dames: HOC 1—Exercitia 1; The White Stars 2SC Haarlem 2. Heren: The Typhoons 3—SC Haarlem 3; PSVHSC Haarlem 2; IHJHarlem Ti gers: TramvogelsThe Typhoons 4. Junioren (meisjes): IHJ—SC Haarlem. Junioren (jongens): IHJ—Z3VS. ADVERTENTIE echte g*lders* met de fijne zachte roóksmaak ADVERTENTIE Arsenal heeft op Highbury voor 66.000 toeschouwers tegen Spartak uit Moskou een twee-een nederlaag geleden. Maar het werd een bijzonder eervolle nederlaag voor de Londenaren, die, fraai voetbal spelend, tot aan het eindsignaal gestreden hebben voor de gelijkmaker, die hun eigenlijk ook wel toekwam. De Russen toonden zich ware meesters in de balbehandeling, doch niet temin heeft hun optreden bij het Engelse publiek, dat voor een groot deel met de idee, wondervoetballers te zullen gaan zien, naar Highbury getrokken was, een ietwat teleurstellende indruk achtergelaten. Spartak was, na het fraaie spel dat de ploeg uit Moskou onlangs in Brussel tegen Anderlecht had laten zien en vooral ook na de zware nederlaag, die Arsenal een maand geleden in de Russische hoofdstad tegen Dynamo had geleden, als favoriet (de wed denschappen stonden 41 ten gunste van de gasten) gestart. Doch reeds in de eerste minuten bleek, dat Arsenal, dat door de Engelse voetbalcritici geen schijn van kans was gegeven, in het geheel niet van plan was als willoos slachtoffer voor de Russen te fungeren. Integendeel, Logie c.s. sticht ten herhaaldelijk de grootste verwarring in de Russische verdediging. De halflinie steunde de voorhoede voortreffelijk en de backs Barnes en Wade waren eveneens in goede vorm. Na een half uur nam Arsenal de leiding door rechtsbinnen Lo.gie. Vlak voor de rust werd het evenwel een-een. toen Paramo- nov, de rechtsbinnen van Spartak, Kelsev passeerde. Piraev had tot op dat ogenblik in het Russische doel echter heel wat meer werk te verrichten gekregen dan zijn col lega aan de overkant. Tien minuten na de hervatting maakte Spartak het doelpunt, dat tenslotte het winnende doelpunt zou blijken te zijn. Mid- voor Simonian zette zijn hoofd onder een voorzet van rechtsbuiten Tatouchine en onhoudbaar vloog de bal langs Kelsey. Twee minuten later werd Milton in het strafschopgebied op ongeoorloofde wijze ten val gebracht,doch de Russische scheids, rechter Nikalai Latychev, die uitstekend leidde, kende de strafschop, die iedereen verwachtte, niet toe. Hij volstond met een indirecte vrije trap tegen Spartak. Arsenal liet zich hierdoor niet ontmoe digen en streed energiek voor de gelijk maker. Na een half uur kwam Holton al leen voor Piraev te staan, doch hij schoo* De Haarlemse Damclub heeft door een overwinning op het Amsterdamse DCG, dat op de ranglijst tot de kopgroep behoort, bewezen, dat zij nog steeds een sterke tegen stander is in de hoofdklasse. De Haarlem mers namen door Langbroek de leiding (20). Sluiter deelde hierna aan het eerste bord de punten met Westra (3—1), waarna Blom de voorsprong vergrootte (5—1). Van Eijk moest in een zeer spectaculaire partij het onderspit delven (5—3).' Smit bracht hierna de stand op 64 door in een goed gespeelde partij de punten te delen. Hierna zorgde Overwater, dat de stand weder gelijk werd door Van Dartelen zijn eerste neder laag in deze competitie te bezorgen. Luif deelde de punten in een fraaie positie partij (77), doch hierna veroverde Boer- koel voor de Haarlemmers de leiding (97). Vooral in deze partij toonde de Haarlemmer over welke goede kwaliteiten hij beschikt. Wegens het vergevoi-derde uur moesten de partijen aan de borden 2 (O. G. van Veen) en 3 (J. H. Meurs) worden afgebroken. Beide Haarlemse spelers staan op winst, zodat het eindresultaat een fraaie en welverdiende 13—7 overwinning voor de Haarlemse Dam club zal worden. BLOEMENDAALSE SCHAAKCLUB. Het eerste en derde tiental van de Bloemen- daalse Schaakclub hebben „op eigen terrein" in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal de competitie ingezet voor de Noordhollandse Schaakbond. In deze eerste wedstrijden werden twee overwinningen behaald. Bloemendaal I won van het sterke VAS IV uit Amsterdam met 51 :j—4M-; het derde tiental voorlopig van HIG TV met 4"3M> en twee afgebroken partijen. WIJZIGING IN HET BELGISCHE ELF TAL. De voorhoede van het Belgische voetbalelftal, dtat Donderdag 11 November in Parijs tegen Frankrijk zal uitkomen, is gewijzigd. Rechtsbinnen Houf is wegens een blessure vervangen door de reserve Quoilin. De voorhoede is thans als volgt: Lembe- rechts, Quoilin, Coppens, Moes en Mermans. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B01STR. 4B A DAM TEL.. 717162 DAMES PANTALONS zo zacht, dat de Russische keper de bal gemakkelijk kon keren. Zo kwam met een twee-een zege voor Spartak het einde. Voor het treffen bestond zo'n enorme belangstelling, dat kort voor de aanvang voor toegangskaarten dertig maal de nor male prijs geboden werd. Fijn was het in 't water! Ze ploeterden en zwommen rond en voelden helemaal geen warmte meer. Een poos lang hadden ze nu al krijgertje gespeeld; eerst was Bunkie 'm geweest, toen Rick en die had Oepoetie weer getikt. En zo gingen ze vrolijk door, tot zë er 'n beetje moe van werden; toen gingen ze eerst 'n beetje uitrusten. Maar lang duurde dat niet. Het was zo prettig in het water, dat ze er maar weer gauw in sprongen: ze verveelden zich geen ogenblik met 't zwemmen. Ze zwommen nu weer gewoon wat heen en weer. En toen kreeg Rick 'n ondeugend plannetje in de zin „Ik zal ze dadelijk eens laten schrikken!", dacht hij. Eerst bleef hij nog wat met de anderen aan de gang; maar hij lachte in zijn vuistje als hij er aan dacht, hoe Oepoetie straks zou opkijken „Ik heb nog niks geen zin om er uit te gaan!", zei Bunkie. „Ik ook niet", vond Oepoetie. „Maar we hoeven toch nog niet weg't is nog vroeg genoeg!" Op dat ogenblik nam Rick stilletjes 'n duik, en hij zwom onder water verder. Historisch verhaal naar het gelijknamige toneelspel van JAN VAN DAM Bewerkt door A. Zwart 28) Kenau sprak even met Van Duvenvoorde, die haar toestemming gaf orn met de vrou wen de wallen te beklimmen. Daar werden de ketels raet olie nog eens opgekookt, de emmers met zwavel gesmolten en de met vlas omwonden hoepels in brand ge stoken. Wat er dan volgde was vreselijk om aan te zien, en we zullen er zo kort mogelijk over zijn, omdat we al genoeg gruwelijke dingen hebben meegemaakt. De emmers en ketels wei-den geleegd boven de hoofden vail hen die beneden aan de lad ders stonden te wachten, terwijl de vlam mende ringen behendig over de hoofden van de soldaten die boven kwamen werden gemikt. Een adembenemend gekrijs en ge gil ging onder de Spanjaarden op. toen zij brandend naar beneden stortten. Onder aan de muren holden de mannen gek van pijn als fakkels heen en weer. Velen spron gen in het water om zich te blussen, waar zij echter vervolgens werden beschoten of verdronken. In feite was de strijd nu beslist. Het duurde niet lang of er klonken bevelen daar beneden in de hel. waaraan maar al te graag gethoor werd gegeven. Nog ach tervolgd door geweersalvo's verdwenen de weinige overlevenden over de brug. Wat later zwegen de musketten, toen de Span jolen weg waren. Nu werd alleen nog maar het afgrijselijke geluid van de gewonden en stervenden gehoord. Het aantal Spaan se doden werd later op duizend geschat. Zij lagen op de wallen, enkelen zelfs bene den in de straten aan de voet van de mu ren of dreven in de gracht. Honderden en honderden liiken, waar men keek. Zo eindigde dit treffen, dat voor Spanje de zwaarste nederlaag was sinds Heiliger- leé. Acht en veertig sleden met driehonderd gewonden werden dd volgende dag naar Amsterdam vervoerd. Het bericht van de overwinning verspreidde zich snel door Holland, en groot was de vreugde onder de Prinsgezinden. Het roemrijke Spaanse leger was dus niet onoverwinnelijk! Dat gaf moed en vertrouwen! Maar Alva werd ziek toen hij het hoorde, en op zijn bed schreef hij een brief naar zijn zoon, de be velhebber Don Frederik, dat als zo iets nog eens zou gebeuren, hij zijn grootmoeder zou sturen om het bevel over te nemen; want zelfs opoe was waarschijnlijk nog een grotere strateeg, dan die mislukkeling van een zoon van hem. Na deze daverende nederlaag zagen de Spanjaarden af van verdere stormlopen en gingen tot een andere taktiek over, die weliswaar meer tijd kostte, maar wellicht doeltreffender was. Zij begonnen de stad uit te hongeren en besloten tot een lang durig beleg, daar zii wel zagen, dat er van veroveren toch geen sprake kon zijn. Over al wérden nu loopgraven en schansen aan gelegd, en slechts bij wijze van uitzonde ring lieten de kanonnen hun stemmen ho ren. De iucht werd stil en in beide kampen ging de verveling heersen. Zo sterk zelfs, dat men tijd vond voor grapjes. Op zeker ogenblik zagen de Haarlemse scherpschut ters namelijk een rij soldaten door één der loopgraven trekken. Onmiddellijk legden zij aan, want een dergelijk lekker hapje lieten zij zich toch niet ontglippen. Zorg vuldig richtten zij op de langzaam bewe gende helmen. Het salvo barstte los. Maar als was er niets gebeurd, bewogen de Spanjaarden zich verder. Een nieuw salvo kraakte. Toen schalde het gelach uit de loopgraven naar boven, de helmen gingen omhoog en het bleek dat er geen hoofden in zaten, maar stokken. Wat konden de brave scherpschutters anders doen dan meelachen? Al was het dan ook nogal zuurtjes. Maar de belegerden kwamen al minder en minder in de stemming om te lachen, want met het eten vlotte het niet zo best. Zover was het al gekomen, dat iedere los lopende hond onmiddellijk gevangen en 1 geslacht werd. Ook stonden er geregeld slagers en bakkers in de schandpaal, die hun klanten ondergewicht hadden gege ven en de rest clandestien hadden ver kocht. „Gij goede burgers", moesten zii aan houdend roepen, „wiltet mij vergeven! Ik heb u dieflijk bestolen!" In Januari was ieder blij en opgetogen over het bericht dat een legermacht van tweeduizend man in aantocht was om de stad te ontzetten. Voortijdig! Want het le ger verdwaalde, de aanvoerder werd ge vangen genomen en zijn afgeslagen hoofd over de muur, Haarlem in geworpen. Het antwoord aan de Spanjolen was een tonne tje met elf hoofden, die voor die gelegen heid van elf gevangenen waren afgehakt. Er was ook een briefje bij: „Beste Alva, hier is onze tiende penning, met één pen ning rente". „Hoe is de toestand?" vroeg Evert aan zijn vriend, bij één van diens bezoeken. „Het gaat weer wat beter", zei Pieter, die voor de tralies stond. „Er komen nu over het Haarlemmermeer geregeld voed- selzendingen binnen; gemiddeld twintig sleeën per dag. Je moest ze zien, die sol daten op de schaats!" Evert luisterde maar half. Hij zat op de stenen bank, met aan zijn been de zware ketting. „En hoe is het met mijn zaak?" vroeg hij mat. Pieter boog zijn hoofd. Wat moest hij zeggen? Het was toch steeds weer hetzelf de: geen tijd, geen tijd. De minister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, heeft toegestemd in een verbetering van de salarissen van gemeente-secretarissen van gemeenten met een inwonertal van 100.000 en lager, en van de daarvan rechtstreeks afgeleide salarissen van andere functionarissen mis de hoofden van dienst en de eerste ambtenaar ter secretarie. De salarissen kunnen worden verhoogd met bedragen die variëren van f 1050 tot f 342 per jaar. De grootste verhoging geldt voor gemeenten tussen 1000 en 2000; de kleinste voor gemeenten tussen 80.000 en 100.000 inwoners. De norm voor de eerste ambtenaar ter secretarie is gesteld op 80 percent van het secretarissalaris. Deze functionaris heeft bovendien 't voordeel dat zijn standplaats aftrek (6 percent) voor een vierde en der de klasse-gemeente niet meer mag bedra gen dan f 252 per jaar of voor een tweede klasgemeente ten hoogste f 126. De toelage voor de eerste ambtenaar ter secretarie indien het ambt van secretaris met dat van burgemeester of met dat van secretaris van een andere gemeente is ge combineerd, wordt op een afgerond be drag van f300 per jaar gesteld. De periodieke verhogingen voor deze categorie ambtenaren worden op f 156 per jaar gesteld. Voor de salarissen, waarvoor dat van de eerste ambtenaar ter secretarie norm is, geldt dot de nieuwe verhoging slechts in twee der opvolgende rangen mag doorwerken. Om de verhogingen van de salarissen die worden afgeleid van dat van de eerste ambtenaar ter secretarie Naar wij vernemen is de* technische com missie van de KNVB, met het oog op de ge decentraliseerde training van op de voor grond tredende spelers van 1824 jaar en de centrale training van het Nederlandse elftal, in onderhandeling met de Oostenrijkse oefen- meesters Merkel (HBS) en Donnenfeld (Xerxes). Het zou in de bedoeling liggen Merkel in te schakelen voor de gedecentraliseerde training van de prominente jongeren, terwijl Donnenfeld evenals Merkel ex-speler van een Weense club met de training van de Nederlandse elftalclub zou worden belast. In de grote zaal van het Krelagehuis aan de Leidsevaart in Haarlem zal op Vrijdag 19 November des avonds om kwart over zeven de eerste basketball-stedenontmoeting tussen vertegenwoordigende teams van Haarlem en Amsterdam worden gespeeld. De samenstelling van de Haarlemse teams is als volgt: Dames: J. Koblens (aanv.), F. v. Veen (beiden The White Stars): C. Kors, J. Hui gen. T. Snel, H. Pompe, N. Rteenkist (allen HOC); C. van Groningen, M. Schrama, T. van Deursen (allen Antilopen). Heren: J. Mansvelder, F. Hooijveld, H. Ar- geloo (aanv H. Prins. M. Dinkelberg (allen The Typhons); W. Jansma (SC Haarlem); L. de Sander (IHJ); J. Meenhorst (The Black Pirates); B. Melis (ZEVS( Santpoort); J Hofman (Antilopen): C. Rip, M. Molenkamp (beiden The White Stars). Junioren (jongens): F. v. d. Waals (aanv.), H. Dinkelberg (beiden The Typhoons); N. Top (THJ)H. van Elk, J. Zandberg (beiden The Black Pirates); W. Griep, K. Dingshoff, P. Veenenbos, R. van Gelder (allen Anti lopen). Het volleybalprogramma voor heden avond luidt: Heren: PSVH—Rap.. VCR—HVS 2, HBC PSVH 2, SantpoortBlinkert, Brandweer HVS 3, Rap. 2CIOS 3, Velox 2Leonidas 2, AW—Spaarnestad, BoraBWT, Stampers Raeckse 4 Dames: Velox—VCK. HBC—PSVH, AVC —Leonidas. HBC 3— AW, Raeckse 3—PSVH 2, Stampers—Blinkert 3, HVS 2—Raeckse 5. Blinkert 2—Leonidas 2, Gios 2—Velox 4, Santpoort—Raeckse 6. ntiet te ver te doen doorwerken geeft de minister in overweging een nieuwe tussen rang in te stellen. Met betrekking tot de bezoldiging van de hoofden van gemeentelijke diensten wordt voorgesteld uit te gaan van de norm, welke geldt voor een gemeente der eerste klasse met inachtneming van een stand plaatsaftrek van f.10.50, onderscheidenlijk f 21 per maand. De bestaande richtlijnen kunnen overigens onveranderd worden ge handhaafd. Echter kan voor de hoofden van gemeentewerken uitgegaan worden van 90 percent van de secretaris-norm, voor de hoofden van gas- en electriciteits- bedrijven van 85 dan wel 80, al naar ge lang het een productie- of een distributie bedrijf betreft. Deze salarissen dienen eventueel met de standplaats-aftrek ver minderd te worden. De maatregel houdt een herwaardering van verschillende functies in. De minister verklaart, dat gegarandeerde salarissen buiten de herziening moeten vallen. De salarisverbetering wordt geacht op 1 Januari 1954 te zijn ingegaan. Tegen het verlenen van voorschotten op de verbete ring heeft de minister geen bezwaar. ADVERTENTIE INBOUW- EN SERVICE STATION Nassaustraal 5 - Haarlem - Tel. 15220 Hedenavond beginnen de biljartwedstrij den om de „Svenska Kannan" in restaurant „Bolwerk" speciaal voor cadre-spelers van het district Haarlem van de KNBB. De wed strijden worden georganiseerd- door de BV „DES". Aan dit tournooi doen onderstaande spe lers mee: P. Dickmann BV „DES" 250; D. Dollé, BV „Park Sociëteit" 250; J. Lamers, BV „Excelsior" 400; R. Lunenburg, BV ,,'t Centrum250; D. Noordman, BV „Schei- wijck" 250; J. Steffers. BV „DES" 350; D. Swart, BV „Park Sociëteit" 225; J. J. Wil- lemse, BV „SVV" 250. Bekerhouder is de heer D. Noordman uit Beverwijk. Ook dit jaar organiseert het HSG weer het tournooi om het kampioenschap snel schaken van de Haarlemse Schaakkring. Ge speeld wordt in het clublokaal van HSG, Jansweg 34. op Vrijdagavond 26 November, aanvang half acht en Zaterdagmiddag 27 November, aanvang drie uur. De winnaar komt voor een jaar in hrf bezit van de door de „Kring" uitgeloofde beker. Deze is thans in het bezit van H. Bouwmeester. Iedere speler krijgt 10 minuten bedenktijd voor zijn partij Zodra hij de tijdslimiet over schreden heeft, heeft hij de partij verloren. Het spreekt vanzelf, dat in do laatste minu ten de zetten steeds rneller op elkaar volgen. Een speler met een vlugge kijk op de stel ling zal meestal winnen. „Ik begrijp het al", zuchtte Evert. „O, je moest eens weten hoe verschrikkelijk het hier is. Al dat gedoe daar buiten en die werkeloosheid waarin ik hier moet zitten. Ik moet touwen vlechten om gevan genen op te hangen. Steeds zijn er weer nieuwe touwen nodig, want ze slijten zo gauw door het gebruik. Leuk werk! Dat is de manier waarop ik aan de overwinning meehelp: stroppen maken! Is het niet om te huilen? En alles door niets, alles door die vergissing van mijn vader!" „Was het niet veeleer onwil van je va der, dat hij dat zei?" waagde Pieter voor zichtig te vragen. „Ach, wat doet het er toe! Laten we het maar op een vergissing houden. Ik vind het prettiger als we over iets anders spre ken. Wordt er weer gevochten? Het is niet meer zo stil als een paar dagen gele den". „Ja, we doem nu weer geregeld verken- ningsuitvallen, ook om de voedselcon- vooien te helpen". „Succes?" „Soms meer, soms minder. Er wordt in ieder geval vaak hard gevochten". „Doe je zelf ook mee?" Pieter knikte. „Kon ik toch ook maar meedoen, Pie ter!" riep Evert vertwijfeld. „Kon ik toch ook maar meedoen! Kon ik toch ook maar meedoen!" Zo verliepen deze gesprekken.. Pieter durfde haast niets te vertellen, omdat hij zijn vriend daarmee misschien helemaal tot wanhoop zou brengen. De dooi viel in. Het werd voorjaar. We derom stak het hongerspook dreigend zijn uitgemergelde kop od. Want de voedsel- aanvoer moest nu met schepen geschieden, welke van de oevers moordend werden beschoten Dij het heldere weer. De men sen werden mager. Wangen vielen in, buik jes verdwenen, neuzen werden puntig. In het Spaanse kamp was het al niet beter. Daar waren er zelfs honderden verhon gerd, doordat de Geuzen hun voedsel- transporten hadden overvallen en buitge maakt, waarna het eten naar Haarlem kwam. Voedselzendingen voor Haarlem begon nen steeds schaarser te komen, totdat zij tenslotte geheel uitbleven. Het kostte zelfs al de grootste moeite om duiven weg te brengen, die nu voornamelijk het contact met de buitenwereld onderhielden. De Prins van Oranje kon ook niet veel uit richten, hoewel hij deed wat hij kon: het ontbrak hem aan geld en munitie. Wel stuurde hij wat schepen en ook van tijd tot tijd wat troepen, die echter doorgaans in de pan werden gehakt, voordat zij de stad bereikten. 27) f.Wordi vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6