EVA Sint Maarten optochten Daar Kort en bondig Uitbreiding hoofdkantoor van Provinciaal Waterleidingbedrijf Portretten en Bloemstillevens Aankoop voormalig stationsgebouw en grond te Hoofddorp Intocht St. Nicolaas in Heemstede Haarlemse sporthal bij Krelagehuis? van Georg Rueter Directeur Dooijes sprak leerlingen toe Wagen met kostbare lading ontvreemd WOENSDAG 10 NOVEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Vanavond Vijfde jaarlijkse expositie Jacobus van Looy Plannen voor étappefinish in Haarlem Burgerlijke Stand van Haarlem Padvinders fancy-fair Overveen als centrum van Oecumenische samenwerking Weer op de daken op Zaterdag 27 November „Klarenhof" kreeg een nieuw bestuur Ensemble Benny Vreden in het Minervatheater Knipperlichten bij spoor wegovergang Kleverlaan CIOS zes jaar Dr. Paul Julien vertelde over Pygmeeën in Afrika Al brandt het maagzuur nog zo fel, één RISP-tabletje blust het wel I Hedenmorgen op Parklaan onbeheerd aangetroffen Op de begroting van het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noordholland zijn be dragen uitgetrokken voor het stichten van districtsgebouwen te Hoofddorp en Alk maar, voor uitbreiding van het hoofdkan toor te Bloemendaal en voor uitbreiding van de districtsgebouwen te Beverwijk. Met andere uitbreidingswerken is in totaal een bedrag van f 4.035.000 geraamd. Een bedrag van f 70.000 wordt gevraagd voor het hoofdkantoor te Bloemendaal. De huisvesting van verscheidene afdelingen in het hoofdkantoor is van dien aard, dat het noodzakelijk is maatregelen te treffen om in het ruimtegebrek te voorzien. Door interne verbouwing van het bestaande ge bouw kan voor enige jaren een oplossing worden gevonden. Aangezien hiermee op gebrekkige wijze tijdelijk in het ruimte gebrek zou worden voorzien, is een meer afdoend plan in studre genomen. Indien 7ou bliiken, dat de uitvoering daarvan mogelijk is, ligt het in het voornemen om bij suopletoire begroting een aanvullend crediet aan te vragen. Districtsgebouw te Hoofddorp Het districtskantoor van het P.W.N. te Hoofddoro is met bijbehorende werkplaats en opslagruimte voor materialen onder gebracht in het P.F.N.-gebouw te Hoofd dorp. waarin het. P.W.N. tevens de beschik king heeft over een dienstwoning. De ruimte, waarover het P.W.N. kan beschik ken is onvoldoende, terwijl het P.E.N. dringend behoefte heeft aan deze ruimte. t)e mogelijkheid om hierin verbetering te brengen, doet zich thans voor. omdat de beschikking kan worden verkregen over een terrein, dat van de N.V. Neder landse Fnoorwegen kan worden aange kocht. Bij deze aankoop zou ook de be schikking worden gekregen over het voor malig stationsgebouw ter plaatse. Ofschoon nog zal moeten worden onder zocht. of dit gebouw voor het doel dienst baar is te maken, dan wel een geheel nieuw comn'ex zal moeten worden gesticht, is het in het belang van een verdere afhan- De oude traditie van lichtstoeten op de vooravond van het feest van St. Maarten, beschermer der armen en vriend van de kinderen, zal vanavond weer duizenden kinderen op de been brengen; kinderen met lampions achter St. Maarten te paard. Onder auspiciën van de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin zul len vanavond zeker zes speeltuinvereni gingen door de stad trekken, zingend en zwaaiend met lichtjes. Als de stoeten ont bonden zijn mogen de kinderen langs de huizen liedjes gaan zingen en het is niet de bedoeling, dat zij daarvoor geld krijgen zoals bij het ontstaan der traditie ge bruikelijk was maar de „slachtoffers" van het gezang worden verzocht de kin deren wat lekkers te geven. De deelnemende verenigingen zijn Don Bosco, Elba, Kindervreugd, Noordervreugd. Weltevreden (niet onder katholieke auspi ciën) en Zaanenoord. Don Bosco verzamelt om 7 uur op het Donkere Begijnhof, vertrek half acht; Elba verzamelt om kwart voor zeven op het ter rein van de speeltuin, vertrek kwart over zeven; Kindervreugd verzamelt om kwart voor zeven voor de kerk aan het Spaarne, vertrek kwart over zeven; Noordervreugd verzamelt om 7 uur op het terrein van de speeltuin, vertrek kwart over zeven; Wel tevreden verzamelt om half acht op het Spaarnhovenplein, vertrek kwart voor acht; en Zaanenoord verzamelt in de jon gensschool aan de Timorstraat om kwart voor zeven, vertrek kwart over zeven. De vijfde jaarlijkse tentoonstelling van werken van Jacobus van Looy zal van 13 November tot 6 December in het museum „Het Huis Van Looy" te Haarlem worden ge houden. Een bijzondere attractie vormt dit jaar een verzameling tekeningen, door het Rijksprentenkabinet te Amsterdam in bruik leen afgestaan. In aansluiting hierop wordt de rijke collectie tekeningen en pastels van de stichting „Het Huis Van Looy" tentoon gesteld. Deze zijn thans van uniforme passe partouts voorzien. Professor W. van der Pluym zal op Dins dagavond 23 November in het museum een lezing houden over „Van Looy in zijn ver houding tot de impressionnisten". Aan deze bijzondere bijeenkomst zal nog nadere be kendheid worden gegeven. De Ronde van Nederland Het organisatiecomité van de Ronde van Nederland heeft een onderhoud gehad met de' burgemeester van Haarlem, waarin ge sproken is over de plannen van het comité om in Haarlem de eerste étanoe van de Ron de, die zoals men weet van 23 tot en met 30 Aoril 19.55 wordt gehouden, te doen eindigen. Men heeft daarbij van de gemeente een ga rantie gevraagd van vijfduizend gulden. De gemeenteraad van Haarlem zal uiteraard moeten beslissen of deze garantie verleend kan worden. HAARLEM, 9 November 1954 ONDERTROUWD: 9 Nov.. J. van der Vel den en A. J. Poelgeest: N. Lodder en H. C. J. Haartman; C. A. van der Kwaak en G. Apnelman. GEHUWD: 9 Nov., J. "an den Berg en E. C. P. van Blankenstein: N. Ootes en E. M. G. de Könnigh; W. van Donselaar en H. E Bontekoe. BEVALLEN van een zoon: 8 Nov., M. C. A. A. SmitAupustinus. 2 z.: W. Stekelbos Slagman; A. P. van der Weidevan Dansik; E. Winter—Vet; 9 Nov., M. Kuijper— Veenstra. BEVALLEN van een dochter: 8 Nov., J. C. Frencken—van Duijnhoven. OVERLEDEN: 7 Nov., C. van Dok, 73 j„ Slachthuisstraat: C. C. Drees, 68 j.. Craye- nesterlaan; F. P. H. Vcrmeijs, 70 j., Kamper laan; 8 Nov.. D, Volkers, 76 j., Kloppersin- gel; J. van Duijn—van den Bosch, 78 j„ Ha- zepaterslaan; A. C. Burgers, 66 j., Parklaan; G. L. Coenen, 89 j., Kleine Houtweg. deling wenselijk over voldoende crediet de beschikking te hebben. Uitgetrokken is een bedrag van f 180.000. Andere werken Voor de aanleg van distributienetten is geraamd een bedrag van f 2.000.000; voor inrichting filtratieterrein Castricum f vierde termijn) f 1.000.000; voor stichting districtsgebouwen te Alkmaar f 180.000; voor uitbreiding districtsgebouwen te Be verwijk f 150.000; voor bergplaats te Laren f 20.000; voor uitbreiding winningsmidde len te Wijk aan Zee f 320.000. De padvindersgroep van de vereniging De Nederlandse Padvinders in het district Haar lem. de Yoaligroep. zal binnenkort over een ander troephuis kunnen beschikken, nu het schoollokaal in het oude gebouw aan het Klein Heiligland daarvoor niet meer be schikbaar is Bovendien dient de inhoud van de groepskas verstevigd te worden. Daarom zullen de padvinders van groep 12, waarvan dr. G. de Vos groepsleider is, op Zaterdag 27 November van drie tot tien uur een groots opgezette fancy-fair houden in het Hervormd Wijkgebouw in de Leidse- straat. De plaatselijke Hervormd wijkpredi'kant in Overveen, dr. Gh. de Beus, meldt ons een unicum in ons land wat de oecumeni sche samenwerking in Protestant Over veen betreft. Er worden eenmaal peT vier weken oecumenische avonden gehouden, die gewijd zijn aan de geestelijke bood schap van Evanston, waar in Augustus de Assemblée van de Wereldraad van Kerken werk gehouden. De samenwerking in Over veen, waaraan eveneens wordt meegewerkt door de Gereformeerden, heeft geleid tot vier in dit najaar te houden avonddiensten, alle te houden in het Hervormd kerkge bouw aan de Ramplaan. De onderwerpen bestaan uit tot preek verwerkte referaten. Inmiddels hebben prof. Van Ruler en dr. Emm an reeds een dienst geleid. De eerst volgende oecumenische avonddienst in Protestant Overveen zsl gehouden worden op Zondagavond 21 November. De Doops gezind predikant dr. T. Golterman, zal er spreken. De laatste en vierde bijeenkomst wordt op een nog nader te bepalen datum in December geleid door dr. J. H. Stelma. Hervormd wijkpreddkant te Bloemendaal. Dr. De Beus merkte eveneens nog op. dat deze avondbij een komsten een geheel ander karakter hebben dan de drie lezin gen, die onlangs in Haarlem onder auspi ciën van de Volksuniversiteit over Evan ston werden gehouden. ADVERTENTIE Put energie uit de natuur, neem elke dag Goed voor bet gehele gezin KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE GIST SPIRITUSFABRIEK OELFT Geschiedde de traditionele intocht van Sint Nicolaas te Heemstede vorige jaren onder auspiciën van de vier samenwerken de winkeliersverenigingen, dit jaar heeft alleen de Jan van Goyenstraatvereniging zich met de organisatie van deze ontvangst heiast. De „goed-heilg man" zal Zaterdag middag 27 November in gezelschap van zijn trouwe zwarte knecht tussen half vijf en vijf uur per stoomboot aan de Willem van der Veldekade arriveren, waar h\j dooi een deputatie van de vereniging hartelijk welkom wordt geheten. Daarna zal de ver maarde kindervriend enige winkels in de Jan van Goyenstraat bezoeken, om vervol gens precies om half zes een aanvang te maken met zjjn zo langzamerhand tot tra ditie geworden tocht over de daken van de huizen langs deze straat. Zoals men zich waarschijnlijk nog van andere jaren herinneren zal, levert deze verschijning voor jong en oud een waarlijk fantastisch schouwspel op, dat dan ook telkens vele duizenden belangstellenden trekt. Sint Nicolaas zal de verzamelde kin derschare vanaf zijn hoge positie doormid del van een microfoon toespreken, waarna de jeugd hem zal toezingen. Aan dit bezoek hebben de winkeliers in de Jan van Goyenstraat nog een attractie verbonden, door op Woensdag 1 December 's middags van twee tot zes uur de beken de miniatuurtrcin rondritten door het Bron- stecpark te laten maken, Op bepaalde voorwaarden stellen zij de komende weken zegels beschikbaar, waardoor de kinderen dan een gratis rondrit kunnen meemaken. Sint Nicolaas in het centrum De Centrumwinkeliers beperken zich dit jaar tot een viertal jeugdvoorstellingen in het Minervatheater, welke z\jn vastgesteld op Woensdag 1 en Zaterdag 4 December, telkens om 1.45 en 4 uur. Hiervoor is een speciaal programma samengesteld met als hoofdnummer ,.De geheimzinnige wildstro- per", een jeugdfilm uit de bekende Arthur Rankproductie. Na afloop hiervan zal de kinderen in de foyer door Sint Nicolaas een presentje worden uitgereikt. De kaarten voor deze voorstellingen zijn verkrijgbaar tegen inlevering van een bepaald aantal centrumzegels. Bespreking inrichting speeltuin Brouwersplein Onder voorzitterschap van de heer D. Roókhuiszen, tweede voorzitter van het Ver bond van Haarlemse speeltuinverenigingen, werd Dinsdagavond in het wijkgebouw van de Nederlands Hervormde Kerk, Leidsevaart 20 te Haarlem een buitengewone vergadering gehouden voor de leden van de speeltuin vereniging „Klarenhof" ter verkiezing van een nieuw bestuur. Hei oude bestuur was namelijk op enkele moeilijkheden gestuit, doch de penningmees ter van het Verbond, de heer J. I. Jansen merkte op, dat dergelijke-strubbelingen bij iedere jonge vereniging voorkomen. Hij hoopte echter, dat er in de toekomst een goede verstandhouding zou bestaan tussen het bestuur en de leden. Het dagelijks bestuur werd als volgt ge kozen: voorzitter, de heer E. Hemmen, secre taris de heer G. J. A; van de Reep, penning meester, de heer J. Koopen. Zowel de lieer Rookhuizen als de heer Jansen hebben er tijdens deze vergadering bij herhaling en met grote nadruk op gewe zen. dat er in de Leidsebuurt een goede speeltuin moet en kan komen. De gemeente heeft thans een bedrag van f34.000 uitge trokken voor het oprichten van een speel tuin op het Bouwersplein, maar alle ouders dienen er nu voor te zorgen, dat deze tuin. na de stichting, zal uitgroeien tot een van de mooiste tuinen van Haarlem. Overigens bleek uit de reacties van de leden tijdens de vergadering, dat alle ouders hun uiterste krachten aan dit werk zullen geven en dat het ware enthousiasme reeds aanwezig is. Voor de V.P.R.O. Op Vrijdag- 19 November geeft het en semble Benny Vreden, bestaande uit Katja Berndsen, Kitty Knappert, Piet Ekel en Benny Vreden, in het Minerva-theater in Heemstede een voorstelling onder auspi ciën van de V.P.R.O. Het programma is getiteld: „Televisioenen". Mr. O. Akkerman uit Hilversum zal een korte inleiding houden. Er zijn enige weken geleden door de firma A. Oudshoom en Zijlstra uit Scha- gen lichtpunten aangebracht op de Iepen laan in Bloemendaal en aan weerszijden van de daar gelegen spoorwegovergang aan de Kleverlaan in het traject van de treindienst Haarlem-Bloernendaal. Tot nog toe bleven de lichten met zakken afge schermd. Daaraan zal de volgende week Woensdag, 17 November, een einde komen. Dan zullen de rode knipperlichten aan weerszijden van de spoorwegovergang aan de Kleverlaan, alsmede het gele waar schuw imgslicht op de Iepenlaan, nabij de hoek Klever]aan, in werking worden ge steld. Er is, volgens artikel acht van het Wegenverkeersreglement, een absoluut stopverbod, als de rode knipperlichten gaan branden. De ervaring heeft geleerd, dat vele ongevallen veroorzaakt worden door weggebruikers, die in strijd met de bepalingen zich niet storen aan reeds in beweging zijnde spoorbomen. Op Maandag 15 dezer, 's avonds 8 uur zal zendeling J. Mittemeyer een lezing met lichtbeelden houden over 't werk in Parama ribo in de kerk der Broedergemeente Park- laan 32. Naar wij vernemen moet het niet uitge sloten worden geacht, dat de toekomstige Haarlemse sporthal bü het Krelagehuis aan de Leidsevaart zal worden gebouwd. Hoewel van deze plannen bij wijze van spreken „nog niets op papier staat", wordt zowel in gemeentelijke kringen als bij de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur over een dergelijke oplossing gedacht. Uit een oogpunt van centrale ligging zou men inderdaad voor de sporthal vrijwel geen betere plaats kunnen aanwijzen. Zoals men weet heeft de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur reeds geruime tijd plannen tot uit breiding en verbouwing van het Krelage huis. Enige jaren geleden toen vaststond, dat de zetel van de vereniging in Haarlem zcu blijven, heeft architect Bijvoet een uit breiding van het gebouw aan de Noordzijde ontworpen tussen het bestaande gebouw en de Brouwersvaart welke vooral voor de huisvesting van de kantoren zou moeten dienen. Het huidige kantoor van „Bloem bollencultuur" is wegens gebrek aan ruimte in het Krelagehuis aan de Wilhelminastraat gevestigd. De gemeente Haarlem heeft in dezelfde periode een bedrag van 75.000 gulden beschikbaar gesteld voor een even tuele verbouwing of nieuwbouw, ook wel min of meer onder de druk van aantrek kelijk schijnende aanbiedingen uit de bol lenstreek, waar toen een sterke stroming heerste ten gunste van verplaatsing van de zetel van de vereniging naar Hillegom. Door de tijdsomstandigheden kwam er tot nu toe echter niets van de verwezenlijking van de uitbreidingsplannen. Nu het getij daartoe gunstiger is, is het begrijpelijk dat men nog eens het gehele vraagstuk van de huisvesting van bollen- beurs en kantoren onder de loupe wil nemen. Daarbij komt dan ook de vraag ter sprake hoe het Krelagehuis-het best kan worden geëxploiteerd, evenals het daarbij behoren de restaurant. Uiteraard gaan de gedach ten daarbij uit naar een zo mogelijk opti male exploitatie, dus met een vrijwel per manente bezetting van de beurszaal. Men kan daarbij denken aan een zodanige in richting» dat deze zaal eventueel meer dan één zaal als congresgelegenheid is te gebruiken, men kan ook denken aan een zaal, die door afmetingen en outillage als sporthal is te gebruiken. Het is dan een kwestie van techniek, architectuur en financiën of deze sporthal op Maandagen als beurszaal is te gebruiken (men kan ook stellen of de beurszaal ook sporthal kan zijn) of dat een afzonderlijke sporthal moet worden gebouwd welke de exploitatie van het gehele Krelagecomplex ten goede komt. Dat zijn allemaal vragen die nog beant woord moeten worden. Een nieuwe zaal is aan de Zuidzijde van het Krelagehuis gedacht, dus op de plaats waar nu de garage en het open terrein zijn. In het geheel van de gemeentelijke sane ringsplannen, die te eniger tijd ongetwijfeld ook de naaste omgeving van het Krelage huis zullen bestrijken, is deze oplossing eveneens logisch. Door in deze omgeving een sanering uit te voeren zal men boven dien ruimte winnen voor uitbreidingsmoge lijkheden van het gebouw en voor parkeer plaatsen. ADVERTENTIE zit 'm de kneep. Schilderen gebeurt soms in de onmogelijkste houdingen. Maar in een Beva-overall kunt U rekken, kruipen, klimmen hij houdt het uit! Deze oersterke overall weet van geen slijten, ook niet in de was! Extra-versterkingen op alle punten, die in de practijk „bedreigd" worden, drie dubbel gestikte naden, maken de Beva tot de ideale overall voor iedere man, die lang plezier van zijn werkkleding wil hebben k VAKKLEDING VOOR ALLE BEROEPEN In „Het huis met de Kogel" aan de Spekstraat wordt tot 27 November een tentoonstelling vam portretten en bloem stillevens door Georg Rueter gehouden. Als portretschilder neemt Rueter een aparte plaats iin Nederland in. Het kwalifi ceren van zijn portretten als „beschaafd" zegt beslist te weinig. De portretschilder is altijd een uiterst kwetsbare figuur. Hij is een dienende die zich binnen de beper kingen van de opdracht als kunstenaar moet handhaven. Hij is zowel kwetsbaar van de zijde der opdrachtgevers als naar de zijde der kunst beoordeling. Des ondanks aanvaardt men van hem geen compromis. De geportretteerde verlangt een goed ge lijkende weergeving, hij zelf stelt zich daarnevens de eis van een harmonisch ge heel en en deugdelijke compositie. Deze tweevoudige opgave is boeiend, zeer ze ker, maar zij brengt met zich mede een inperking der persoonlijkheid van de kunstenaar. De determinerende kunstbe schouwing tracht echter juist door te drin gen tot het persoonlijke, het alleen-eigene in het kunstwerk. Het waardevolle van Rueter's portretten is naar mijn mening dat zij getuigen van de volledige aanvaarding van de hierboven omschreven eisen. Zijn peinture is niet brillant, de kleur is niet hartveroverend, maar heeft iets herfstigs. Zijn schilderijen zijn ingetogen maar volstrekt niet vaag of onbestemd. Dat Georg Rueter naast zijn portretten stillevens van vruchten en bloe men schildert, behoeft niet te verwonderen. Hij doet het met dezelfde aandacht en lief devolle toewijding. Als bij ziin portretten de herinnering aan Jan Veth bij ons opge roepen wordt, dan denkt men bij zijn fijn zinnige bloemstukken onwillekeurig aan Fantin Latour. Dat hij de kleur tot hogere kracht en klank kan opvoeren, zonder daarbij de harmonie van het geheel aan te tasten, kan men zien in het zeer mooie „Bouquet met theeroos". Mogelijk nog fijner van waar den lijkt mij „Rose roosjes in glas" (nr. 29). Het is niet erg gebruikelijk ons bij de bespreking van schilderijen over het enca- drement te reppen. In het geval van deze expositie van Georg Rueter zal het de be zoeker, met mij, opvallen hoe bijzonder gelukkig deze schilder is geweest bij het inlijsten van zijn werk. Het is meer dan geluk, het weerspiegelt behalve een fijne smaak de goede zorg van een echte vak man voor zijn Droduct. Zeldzame eigen schap in onze tijd. OTTO B. DE KAT. Dinsdag is men in de Cinetonestudio's te Duivendrecht begonnen met de binnenop names voor de nieuwe Nederlandse speelfilm „Het Wonderlijke Leven van Willem Parel". Op de sofa zien we links Willem Parel en rechts de jongste ontdekking Femke Talma. Op de voorgrond links, bij de schijnwerper, regisseur Gerard Rutten Vandaag viert het Centraal Instituut voor opleiding van sportleiders (C.I.O.S.) aan de Duinlustweg te Overveen zoals wij gisteren reeds meldden het zesjarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan werden vanmorgen sportwedstrijden gehouden en brachten de leerlingen van het C.I.O.S. vanmiddag een bezoek aan de schoolvoor stelling „Wel te rusten" door het Rotter dams Toneel in de Haarlemse Stads schouwburg. Voordat vanmorgen om acht uur met de sportwedstrijden werd begonnen, heeft de directeur van het C.I.O.S., de heer W. Dooijes, de voor het schoolgebouw in carré opgestelde leerlingen nu reeds 96 in ge tal toegesproken. De heer Dooijes her innerde er aan, dat het pessimisme van zes jaar geleden, waarbij werd gemeend dat het C.I.O.S. een korte levensduur bescho ren zou zijn, nu wel tot het verleden be hoorde. Het instituut heeft zich goed ont wikkeld en de belangstelling er voor is niet alleen nationaal, maar ook internationaal. De 96 leerlingen zijn voor enige maanden bovendien samen gehuisvest met 21 adspi- ranten van politie, die er een opleiding van zes maanden volgen. Voor de leerlingen van het C.I.O.S. alleen al, komen wekelijks drieëntwintig leraren naar Overveen, waar van er zes in vaste dienst een volledige dagtaak hebben. Het vorig jaar bij de eerste lustrumvie ring van dit instituut heeft de heer Dooijes gezegd, dat het hem verheugen zou als de regering er in zou slagen de omliggende terreinen, die nu nog steeds moeten worden gehuurd, in eigendom zouden kunnen wor den verkregen. Als dit was geschied, zou men eveneens dichter bij een van zijn vol gende wensen komen: het bouwen van een turnhal. Thans, zo zeide de directeur van het C.I.O.S. vanmorgen, zijn deze wensen de vervulling iets meer nabij gekomen. Nu het plan van de gemeente Haarlem om een ter reingedeelte van Duinlust aan te kopen om het te gebruiken als begraafplaats voor deze gemeente, definitief van de baan is, is het inderdaad mogelijk, dat |aet rijk er toe zal over gaan het landgoed Duinlust met een oppervlakte van zesentwintig hectare aan te kopen. Daarna zou men dan op de medewerking van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen vertrouwen bij de uitvoering van de plan nen om over te gaan tot het bouwen van een turnhal, die een grootte van vijftien bij dertig meter zou moeten krijgen, óok het maken van een goed sportterrein is nog altijd een vurige wens. Turnhal en sport terrein zouden eveneens moeten dienen voor de sportbonden, die nu reeds op het terrein van C.I.O.S. trainen. Dat dr. Paul Julien via de microfoon en als auteur van „Kampvuren langs de eve naar" en „Pygmeeën" een niet geringe bekendheid heeft verworven, is Dinsdag avond in het Minerva Theater gebleken, toen de zaal ter gelegenheid van zijn cau serie over „De Pygmeeën van Equatoriaal Afrika" geheel bezet was. Overigens vol komen terecht, want dr. Julien bleek een boeiend en gezellig verteller te zijn, die zijn aandachtig luisterend gehoor allerlei interessante bijzonderheden over dit on derwerp kon mededelen. Dr. Paul Julien, die onlangs van zijn achttiende reis naar Centraal Afrika is teruggekeerd, heeft hiervan het grootste gedeelte onder de Pygmeeën vertoefd, waarbij hij zich voornamelijk met bloed onderzoek heeft bezig gehouden. Niet uit medisch, doch uit anthropologisch oogpunt. Hij begon met te verklaren, dat de ont dekking van de Pygmeeën in 1864 door de Fransman Du Chaillu eigenlijk als een her-ontdekking moet worden beschouwd, omdat uit een grafschrift is gebleken, dat de Egvptenaren reeds 42 eeuwen geleden met deze dwergvolkjes bekend zijn ge weest. Ofschoon zij geen bestaande dorpen als vaste verblijfplaats bezitten, mogen zij toch ook "Teer niet als nomaden worden beschouwd, want zii beschikken niet over vee en ook de landbouw wordt niet door hen beoefend. Het is een uiterst primitief volkje, waarvan de man gemiddeld 144 cm en de vrouw 137 cm lang is. De huid is geler van tint dan bij de negers. Zii nemen bij de negerstammen ongeveer de positie in van jachthorieen. Dit betekent, dat de Rvgmee voor de negers jaagt. waarna zij den ppn Gedeelte van de buit krijgen. De kindersterfte onder de Pvgmeeën is ontstellend eront soms bereikt dit het per centage van viifen-reventig. Maar nok zii ''ie een hoeem 'eeftüd bereiken vallen dan dikwijls ten offer aan longontsteking, nok ken en influenza. Daarhii had dr. Julien "rote moeiliikheden ondervonden bij het vastctpUpn van de gemiddelde leeftiid. om- Hp Pvgmeeën het jaarbegrip volkomen ontbreekt. De Pvgmeeën ziin nas de laatste jaren binnen het bereik van missie of zending gekomen. Over hun toekomst kon spre ker zich weinig bemoedigend uitlaten, BINNENLAND De Vereniging van Aardappelmeel fabrikanten en de Stichting voor de Land bouw hebben overeenstemming bereikt over de bestemming van een hoeveelheid moei lijk verkoopbare aardappelen van 50.000 a 60.000 ton. Deze aardappelen zullen worden vermalen, hetgeen voor de fabrieken een verhoging van hun productie met 5 procent betekent. John K. Meskimen. de onlangs benoem de directeur van het Bureau voor Arbeids zaken van de „Foreign Operations Admini stration" (F.O.A.) het Bureau voor Buiten landse Werkzaamheden, te Washington heeft voor besprekingen met leiders van de vak verenigingsfederaties een bezoek gebracht aan Nederland. Hij '.eeft gedurende zijn verblijf tevens van gedachten gewisseld met regeringsautoriteiten en met vertegenwoor digers van de „Contactgroep Opvoering Productiviteit". Het Genootschap „Onze Taal", bekend onder leken en deskundigen, ook bij onze Zuidelijke buren, door zijn strijd tegen woor den van vreemde bodem en voor het gebruik van zuiver Nederlands, zal in het begin van het volgend iaar een congres houden in het Koninklijk Instituut voor de tropen in de hoofdstad. Op dit congres zullen vraagstuk ken besproken worden, die met de taalzuive ring verband houden. Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale Staten voor dr. P. E. M. Teenstra met ingang van 3 Januari 1955 eervol ontslag te verlenen als eerste-genees- heer-directeur van het Provinciaal Zieken huis Duinenbosch te Bakkum, onder dank betuiging voor de veeljarige door hem aan de provincie bewezen diensten. HAARLEM EN OMGEVING De heer C. D. Ruigrok te Hillegom. is door de Haarlemse rechtbank beëdigd tot makelaar in bloembollen en aanverwante artike'en. De Doopsgezinde predikant, ds. S. M. A. Daalder, zal op Maandagavond 15 Novem ber in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal een bijeenkomst houden van de wijk Overveen, Bloemendaal en Sant poort en snreken over „Christendom en Humanisme". In gebouw St. Bavo houdt de afdeling Haarlem van de Algemene Bond van Ouden van Dagen op Woensdag 17 en Donderdag 18 November twee ontspanningsavonden. Droste's Toneelvereniging „Na Arbeid Ont spanning" voert dan de tragedie van kleine mensjes „Waarheen" van Arie van der Vlugt op. De afdeling Haarlem-Centrum van de Nederlandse Christen Vrouwenbond belegt op Maandagavond 15 November voor leden en belangstellenden in het Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104, een vergadering. De heer en mevrouw Hinlopen—Nanninga te Heem stede zullen een lezing met lichtbeelden houden over „Het Oude en Nieuwe Israel De heer J. W. Dansen, hoofdemployé bij de Inspectie van de P.T.T. te Haarlem gedenkt op 1 December zijn veertigjarig ambtsjubileum. De heer D. H. Vrugt, employé tweede klasse PTT. te Haarlem gedenkt op 2 De cember zijn veertigjarig ambtsjubileum. ADVERTENTIE want ofschoon hij niet wilde aannemen dat de Pygmeeën met uitsterven worden be dreigd, hebben zij zich de laatste jaren zodanig met de negers vermengd, dat men ovéï" een kwart eeuw waarschijnlijk nog weinig vertegenwoordigers van dit merk waardige volkje zal kunnen aantreffen. Dr. Paul Julien illustreerde zijn gehele causerie met een groot aantal fraaie lan taarnplaatjes. waardoor hij hun levens wijze. zeden en gewoonten aanschouwelijk kon maken. Na de pauze voegde hij hier aan nog twee films toe. die voornamelijk betreklring hadden on dansen en jacht- gebriuken. waarbii vooral zijn opnamen van de kinderen der Pvgmeeën van veel liefde en begrin voor ziin onderwerp ge tuigden. Het nnbliek bleek biizonder door Here interessante verhaaltrant te zijn ge boeid en gaf hiervan na afloop door een 'an«durig applaus blijk. In de afgelopen nacht is men via het dak en door openschuiving van een luik bin nengedrongen in de lood f abrielf v/h. Gebr. N. en C. Giebels aan de Lange He- renvest. Men trof in de hal een zeswielige vrachtauto met open laadbak aan, geladen met vijfduizend kilo bladlood ter waarde van ongeveer f 6800. Men is er met deze wagen vandaar gegaan. Hedenmorgen is de vrachtwagen onbe heerd aangetroffen op de Parklaan in Haarlem. Er worden elf rollen bladlood met een gewicht van ongeveer duizend kilogram vermist

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7