Haarlemse raad telegrafeert aan minister Algera 0B theZptdwd-! Haarlemse gemeenteraad verstrikt in kluwen van formuleringen Winkels pas Zaterdag 27 November tot tien uur 's avonds open Het wachten beu Motie-Prikkel„Spoed met verbetering der beveiliging op de Rijksstraatweg" Dure draaideur doorgedraaid Initiatiefvoorstel van vier leden aanleiding tot verward debat Federmann-optiek 'grieven aan cle redactie DONDERDAG 11 NOVEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zwarte lijst 76 ongelukken Geen antwoord Agenten en brancards Moeilijk Koppelen Onbehagen Rijksbijdragen Belegging Wethouder Happé: „Mogelijkheid tot experiment moet blijven bestaan Geen verplichting Geen verstarring Bankwerker, verdacht van gelddiefstal, aangehouden IVO in Oud-Schoten De trage gang van zaken bij de Rijkswaterstaat, inzonderheid met betrekking tot het verbeteren van de verkeersveiligheid op de Rijksstraatweg, heeft in de vergadering van de Haarlemse raad van gistermiddag aanleiding gegeven tot scherpe critiek. De heer J. Prikkel (Arbeid) die reeds meermalen over dit onderwerp heeft gesproken en verleden jaar ook vragen stelde, interpelleerde B. en W. nogmaals over deze kwestie. Na de beantwoording door burgemeester Cremers en een korte discussie aanvaardde de raad een door de heer P r i k- k e 1 ingediende motie, welke telegrafisch ter kennis zal worden gebracht van de minister van Verkeer en Waterstaat. Deze motie luidt: De raad der gemeente Haarlem, gelet op de vele verkeersongevallen op de Rijksstraatweg, waarvan verschillende met dodelijke afloop; gelet op de door Burgemeester en Wet houders gedachte en in uitzicht gestelde verkeersverbeteringen op deze weg door middel van verkeerslichten; gehoord dat deze verbeteringen door de Rijks waterstaat niet worden gewenst; gezien de ernstige bezorgdheid, onrust en ontstemming die er bij de Haarlemse burgerij heersen over het uitblijven van de bedoelde verkeersverbeteringen; spreekt als zijn mening uit dat binnen de kortst mogelijke tijd een zodanige verbetering moet worden aangebracht dat en het gemeentebestuur en de hogere organen alles gedaan hebben wat hunnerzijds mogelijk is om de verkeersveiligheid op de Rijksstraatweg te verhogen. XCCCCOCCCCO»D»3COaX»a>MCP30CO33CCCO3OCClCCC00COC»0C« De vraag welke de heer Prikkel bi) z)jn interpellatie stelde luidde: „Is het mo gelijk dat, binnen de kortst mogelijke tijd, een zodanige verkeersverbetering op de Rijksstraatweg kan worden aangebracht dat, zowel het gemeentebestuur als de ho gere organen, op verantwoorde wijze heb ben gedaan wat mogelijk is om de ver keersveiligheid op deze weg te vergroten?" De heer Prikkel herinnerde er in zijn toe lichting aan, dat hij in 1953 reeds vragen had gesteld over de verkeerslichten: die werden toen voor 1954 toegezegd. Toen hiervan niets kwam stelde hij in Juli van dit jaar vragen van gelijke strekking. Thans is bekend geworden (zoals wij on langs reeds berichtten) dat op de Rijks straatweg geen verkeerslichten zullen ko men, omdat Rijkswaterstaat dat niet wenst, maar een sortering van het verkeer door middel van een stelsel van vluchtheuvels. Maar intussen is er nog steeds niets ge beurd, dat is niet de schuld van B. en W.. maar Rijkswaterstaat moet op het hart worden gebonden niet langer te talmen. De Rijksstraatweg is en zal voorlopig blijven de slagader van het doorgaande verkeer ln Haarlem, de Westelijke randweg is onvol ledig en niet best, de Oostelijke moet er nog komen. De heer Prikkel herinnerde eraan, dat er in de eerste acht maanden van dit jaar 76 ongevallen op de Rijksstraatweg zijn gebeurd, waarvan twee met dodelijke afloop, negen met ernstig gewonden, drie- en-dertig met licht gewonden. „Wie zijn naaste liefheeft gelijk zichzelve", aldus de Prikkel, „zij over deze situatie met zorg vervuld". Burgemeester Cremers zei hierop, dat de omstandigheid, dat B. en W. geen ver wijt kan worden gemaakt in deze ernstige materie geen lichtpunt ^betekent. Inderdaad is de burgemeester feitelijk verantwoorde lijk voor de verkeersveiligheid, maar hij kan die niet tot gelding brengen omdat de gemeente geen zeggenschap over de weg heeft. Was dat wel het geval, dan was al lang alles in kruiken en kannen geweest. Nog onlangs heeft spreker aangedron gen bij Rijkswaterstaat om de weg in be heer en onderhoud aan de gemeente over te dragen, maar daarover zijn nog geen definitieve mededelingen te doen. De burgemeester gaf vervolgens een overzicht van de pogingen van de gemeen te om verkeerslichten op de weg te krijgen. In de tweede helft van 1953 had daartoe ADVERTENTIE dan een theelepeltje f^UvIVLLI V f UhjXTURAp Het is met de voorgenomen dure draai deur in het Gemeentelijk Concertgebouw niets geworden. Zij is om in veilingtaai te spreken, doorgedraaid. De heer Spek (A.R.) was de eerste die zich tegen het voorstel van B. en W. keerde om de oude draaideur van het vroegere kan toor van de Handelmaatschappij op de hoek van de Grote Markt in het Concertgebouw te plaatsen om de tocht op de achterste rijen tegen te gaan. Kosten: bijna 3600 gulden. De toch al niet zo vlotte doorstroming bij concerten en andere uitvoeringen zou nog trager worden, zo vreesde de heer Spek, die voorts voorzag, dat de praktijk zou zijn, dat om tien voor acht de deuren toch wijd open zouden moeten worden gezet om iedereen op tijd binnen te kunnen laten zijn. Mevrouw S c h e 11 e m aC onradi (V.V.D.) was dezelfde mening toegedaan. Zy verklaarde zelfs liever naar het Con certgebouw te gaan dan naar de Stads schouwburg: juist vanwege die draaideur. Zo vond het maar zonde van het geld -en dan nog voor een oude deur" dat beter besteed kon worden aan de verbete ring van de buffetten. De heer Mol (C.P.N.) liet daarentegen een heel ander geluid horen. Hij bleek zelfs Collegialer dan het College, want hij be pleitte zelfs twee draaideuren en dan geen tweede-handse, maar nieuwe een overleg plaats. De Rijkswaterstaat ver wierp toen het door de gemeente gewilde starre systeem. In Februari 1954 werd daarom door de gemeente een plan inge diend voor een soepeler verkeerslichten systeem. Daarop is nog steeds geen ant woord ontvangen, hoewel de gemeente daarop in Maart en September nog heeft aangedrongen? Van een lagere ambtenaar weet men, dat ook dat stelsel geen genade heeft kunnen vinden bij de leiding van Rijkswaterstaat en dat men aan een sy steem met vluchtheuvels denkt. Daarover is kort geleden een bespreking geweest, maar toen bleek ook van dat plan slechts een zeer vluchtige schets te bestaan. „Wij hadden toch mogen venvachten, dat bij afwijzing van het soepele signaal stelsel niet pas na acht of negen maanden, maar na enkele weken de Rijkswaterstaat met voorstellen zou komen. Zo moeilijk Is Burgemeester Cremers heeft naar aanleiding van de interpellatie-Prik kel meegedeeld, dat er van 1950 af tot gisteren toe zeventien mensen op de Rijksstraatweg bij verkeersonge lukken om het leven zijn gekomen. Daarvan waren twee motorfietsers, vier fietsers en de rest voetgangers, hetgeen er wel op wijst, dat juist het oversteken van de Rijksstraatweg levensgevaarlijk is. xooooooccoocoococoooocoooocococccooococooooocoooooooooc de situatie nu ook weer niet", aldus de burgemeester. Spreker ging vervolgens nog even op de algemene samenhang van de verkeerspro blemen in en om Haarlem in: straks is de Velser tunnel klaar, maar de Westelijke randweg niet. Zelfs al zou die wel klaar zijn, dan zijn de aansluitingen in Heem stede of bij gereedkoming van de weg langs de spoorbaan in de richting Den Haag ver re van ideaal. Om tenslotte nog Iets te doen wordt thans overwogen verkeersagenten op de Rijksstraatweg te plaatsen. Maar de hoofdcommissaris heeft gewei gerd er een te plaatsen op het kruispunt met de Zaanenlaan: da» kan er wel een brancard naast hem worden geplaatst. Wel zal er een verkeersagent komen op de hoek van Pjjnboomstraat en Soendaplein, als Rijkswaterstaat daartoe toestemming geeft. Want de agent moet op een verho ging komen te staan. „De toestemming voor een gaatje in de grond voor het stop bord hebben we al", zei mr. Cremers iro nisch. Maar ook het trottoir bjj het Juliana- park moet dan verlegd worden, zodat ook deze oplossing niet direct klaar is. De heer Prikkel, die na deze uiteen zetting zich als ambtenaar zeide te scha men voor zijn mede-ambtenaren van Rijks waterstaat, kreeg bijval van de heer Spek (A.R.), die herinnerde aan de onlangs door hem gestelde vragen over de aansluiting op de Velser tunnel. „Elk geluid dat wij in Den Haag laten horen is goed", aldus dit raadslid. De heer De Landmeter (C.H.U.) wilde dreigen met invoering van maximumsnelheden en een verbod van vrachtvervoer op de Rijksstraatweg, de heer Stoffels (V.V.D.) zag uiteindelijk in gemeentelijk beheer van de weg de enige oplossing. We kunnen ons uit de laatste jaren geen discussie in de Haarlemse gemeente raad herinneren die zo verward werd gevoerd als gistermiddag het geval was bij het debat over het initiatiefvoorstel van de heren Fib be (VVD), De Landmeter CIIUProper CPNen Van V eisen (KVPaangaande gemeentelijke garanties ten behoeve van bouwers van een eigen woning. Wan neer het om bestuursrechtelijke formuleringen gaat zijn de meeste raadsleden niet op hun sterkst en dat was dan ook gistermiddag duidelijk te merken. Daar lag in de eerste plaats het feit, dat het initiatief-voorstel niet volgens dc regelen van de kunst was ingekleed en, zoals wij indertijd reeds schreven, meer van een motie weg had dan van een antwerp-raadsbesluit. Burgemeester Cremers begon dan ook met dc raad te vragen of het eerst bijgevijld moest worden al vorens de vraag aan de orde te stellen of de raad het wilde behandelen en zo ja, wat er dan mee moest gebeuren. De heer Alb recht (Arbeid), die zich bij dergelijke beleidsspelletjes altijd als een vis in het water voelt hij gaf overigens grif toe, dat dit het gevaar in houdt te formalistisch te worden had zo grote bezwaren tegen de vorm van het voorstel, dat het hern daarom alleen al moeilijk viel bezwaren tegen de inhoud kenbaar te maken. Toen de heer Van der Veldt (KVP), die erkende dat er aan de formulering wel het een en ander haperde, opmerkte dat het de bedoeling was de in het voorstel neergelegde ge dachten aan B. en W. ter bestudering te geven, bleek de heer A 1 b r e c h t van oordeel dat dit in feite afvoering van het stuk van de agenda betekende, waar tegenover B. en W. dan het reeds bij de ingekomen stukken voor prae-advies aan vaarde adres van de Bouwkas der Neder landse gemeenten zo breed zouden moeten bekijken, dat ook de mogelijkheden van het initiatiefvoorstel daarbij ter sprake zullen komen. II a p p aan herinnerd dat het gehele punt van de particuliere woningbouw, waarvan de bouwkas een onderdeel is, reeds meer dan eens op de agenda van de raadscommissie heeft gestaan, onder meer door de behandeling van een uit voerig stuk van de chef van de zevende afdeling over dit vraagstuk. Oud-griffier De Landmeter veront schuldigde de ondertekenaars van het voorstel door op te merken dat het voor een raadslid moeilijk is de juiste vorm voor een dergelijk initiatief te vinden, hetgeen niet klopte met de mening van mevrouw Scheltema-Conradi (V VD), die vijf minuten beraad voldoende vond om het voorstel te polijsten. Zij voegde hieraan nog toe, dat zij zelf vol komen neutraal er. tegenover stond: zij had de voorgeschiedenis niet meegemaakt en er zouden wel „voors" en „tegens" aan zitten, zoals dat met elk voorstel het geval is. Zij wilde de zaak dan ook niet absoluut stellen, maar beschouwen als een waarde volle bijdrage tot de oplossing van het vraagstuk van de volkshuisvesting. Nadat met 22 tegen 14 stemmen besloten was het voorstel in behandeling te nemen, kwam dus de vraag aan de orde wat er nu mee moest gebeuren. De voorzitter, burgemeester Cremers, deelde mede dat B. en W. wel niet bijster sympathiek tegenover het voorstel stonden, ook al ge zien de summiere toelichting, maar dat zij toch geen bezwaar hadden het voor prae- advies te nemen. Maar de heer Spek (AR), hoewel hij de bedoeling van de voorstellers wel kon waarderen, bleek er toch wel grote bezwaren tegen te hebben dat de raad zich, door het stuk tot het zijne te maken, zou uitspreken over een materie waarover in feite nog zo weinig bekend is. ■P WÊÊÊ van teak hout. Wethouder H a p p voelde er het meest Bij de beantwoording door wethouder voor, de gedachte van de heren Fibbe c.s. H a p pé bleek dat het College in de ver- te koppelen aan het prae-advies over de onderstelling verkeerde dat de deur binnen Bouwkas en die twee samen weer aan het zou worden aangebracht, bij de toegang prae-advies dat in bewei'king is naar aan- lot de zaal. Toen de „oppositie" hem dui- leiding van een vraag van de heer G o e t delijk maakte, dat B. en W. daafin mis dee (Arbeid) die bij de in Maart van dit waren en Arbeids fractievoorzitter A 1- jaar gehouden begrotingsdebatten een nota b re c h t opstond om te verklaren, dat ook had verzocht over het vraagstuk van de hij het middel erger dan de kwaal vond, particuliere woningbouw mede door rnid- legde de wethouder het hoofd in de schoot del van bouwkassën. «n voerde het voorstel van de agenda af. De heer De Landmeter, die had ge- De raad had intussen weer eens aanl'ei- zegd dat de raadscommissie voor Open hing gehad voor een geanimeerde discussie j bare Werken nu pas een agenda had ge- over een onderwerp waarvan iedereen ver- kregen waarop het bouwkasvraagstuk stand had. stond vermeld, werd er door wethouder Deze onthulling bezorgde de heer A 1 - b r e c h t gevoelens van onbehagen. „We horen nu van de wethouder dat dc Com missie voor Openbare Werken reeds lang hiermee bezig is en toch staan de hand tekeningen van twee leden van die Com missie onder dit initiatiefvoorstel: dat is een hopeloze situatie", zo voer hij uit. Toch meende de heer Van Velsen, het an dere commissielid, dat de kwestie in het algemeen slechts zijdelings was bekeken. De heer Proper vond, dat nu het Bouwkas-adres voor prae-advies naar B. en W. ging het initiatiefvoorstel een ge lijke behandeling verdiende, de heer Al- b r e c h t wederom ingaande op de op merking van de heer Van der Veldt „dat de gedachte los moest worden ge maakt van de strikte inhoud" vond dat het daarom voor kennisgeving moest wor den aangenomen. Ook de heer Spek was van oordeel, dat een veelheid van prae- adviezen en nota's moest worden ver meden. Bij de stemming wonnen de op het punt van de formulering „rekkelijken" het van de „preciezen", zij het dan met slechts twee stemmen meerderheid 19 (KVP, VVD. CPN, CHU) tegen 17 (Ar beid en AR). Er komt dus prae-advies, zo als B. en W. aanvankelijk zelf al hadden voorgesteld. De betoogtrant was bij twee andere op de woningbouw betrekking hebbende voor stellen aanzienlijk overzichtelijker. Het voorstel van het College om de rijksbij drage te vragen voor bejaardenwoningen en krotopruiming oogstte vooral daarom de instemming van mevrouw S c h e 11 e - m a omdat nu op een individueler subsi diëringssysteem werd overgestapt, een voldoening die door wethouder Happé werd gedeeld. Zij zou echter graag zien, dat in de toekomst ook degenen die niet in complexen van verenigingen wonen kunnen profiteren van deze huurverlagen- de maatregelen. De wethouder antwoord de, dat de gemeente zelf huurbijslag geeft in geval het inkomen van de betrokken bewoner lager ligt dan de steunnormen. Door de rijksbijdragen komen die gevallen voor de gemeente minder vaak voor en ook zijn zij minder kostbaar geworden. Nu, zoals wij enige weken geleden reeds berichtten, een belegger is gevonden voor de financiering van het complex van 125 middenstandswoningen aan de Mr. Jan Gerritszlaan, stelden B. en W. de intrek king van het raadsbesluit voor, waarbij die woningen ter exploitatie aan de Haar lemse Stichting voor Woningverbetering werden gegeven. Hiertegen had de heer Proper bezwaar: de toekomstige huur ders zouden met een woningbouwvereni- Wanneer de bedijking van Oostelijk Flevoland zal zijn voltooid, moet zo snel mogelijk met het afmalen van het water binnen de bedijking worden aangevangen. De dav.rtoe benodigde gemalen moeten dus op dat tijdstip gereed zijn. Drie gemalen worden er op het ogenblik gebouwd, die de nieuwe polders leeg moeten malen en later droog moeten houden. Onze fotograaf maakte van een dezer gemalen, de „Wortman" bij Lelystad, deze opname. De capaciteit van de drie pompen welke hier zullen worden opgesteld zal 1500 m3 water per minuut zijn. 315 km2 polder zal door dit gemaal in samenwerking met het gemaal te Ketelhaven droog gehouden worden. (Luchtopname ANP-foto). DE HAARLEMSE -RAAD is gistermiddag slechts gedeeltelijk meegegaan met het voorstel van B. en W. om de Haarlemse winkelbedrijven in de gelegenheid te stellen de Sint Nicolaas-campagne reeds op 25 November te beginnen en de avondverkoop tot tien uur te verlengen. Een meerderheid was van mening, dat enerzijds de perso neelsbelangen te zwaar wogen en anderzijds het belang van de middenstand bij een zo vroeg beginnen van de St. Nicolaas-verkoop niet duidelijk genoeg gemotiveerd was om een afwijking van de winkelsluitingswet reeds op 25 November te laten ingaan. Wel was men in het algemeen van oordeel, dat, gezien Haarlems positie als cen trumgemeente voor een verre omtrek en de omstandigheid dat een belangrijk deel van de bevolking elders werkt, dat een verlenging van de avondopenstelling tot tien uur (een uur later dan het in de wet genoemde sluitingstijdstip) gerechtvaardigd was. De heer Van der Veldt (KVP) was van mening, dat het voorstel van B. en W. in strijd is met de geest van de wet. In zonderheid de 21 dagen voor „extra ac tiviteit", waarvan nu een deel is gebruikt om de St. Nicolaastijd te verlengen, is voor het laatste doel nooit bestemd geweest. Zijn partijgenoot Adelaar nam het ech ter op voor de winkeliers en voor het pu bliek, dat immers ook met een langere periode waarin het wat rustiger kan win kelen gediend is. Hij vond het vanzelf sprekend, dat het personeel een ruime pauze zou krijgen voor de avondmaaltijd en een tegemoetkoming voor extra werk. De heer Verbaan (Arbeid) zag het voorstel van het College, dat als uitgangs punt een verzoek van de Grote Houtstraat vereniging had, als eën poging om de kool en de geit te sparen. Maar evenals de heer Van der Veldt had ook hij grote be zwaren tegen het opsouperen van de 21 dagen voor bijzondere gelegenheden. Waar gaan wij heen? Straks vraagt men ook verlenging van de Kerstverkoop, bijvoor beeld van 6 December af! Ook achtte hij het voorstel niet in het belang van het personeel, dat het in deze weken toch al zwaarder heeft dan anders en hij betwij feld of extra prestaties ook wel altijd ex tra beloond werden. Daarnaast wees hij, evenals later de heer Proper (CPN), erop, dat de koopkracht niet groter wordt door verlenging van de openstelling, ter wijl voorts de belangen van een winke lier in een buitenwijk heel anders liggen dan die van zijn collega in een hoofd straat. Over dit laatste merkte de heer Spek (A.R.) op, dat men niet verplicht is zijn winkel open te houden, wanneer men daar ADVERTENTIE Voor elk gelaat een bril die staat. Grote Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246 B Leverancier alle ziekenfondsen ging beter af zijn dan met een particuliere eigenaar. Wethouder Happé vond, dat er nog wel eens verschil is tussen eige naars en eigenaars: deze beleggingsmaat schappij een pensioenfonds bood vol doende waarborgen voor een op lange ter mijn verantwoord beheer. Wethouder Happé herinnerde er ook aan, dat de raad de huizen slechts aan een woning bouwcorporatie had opgedragen om de uitvoering van het werk niet te vertragen: van stonde af aan had het zoeken naar een particuliere financier in de bedoeling gelegen, ook al omdat die de risico's van deze middenstandsbouw (door de heer Proper overigens van beperkte aard genoemd, omdat de huren nog steeds een stijgende tendenz vertonen) beter zou kunnen dragen. De communistische frac tie bleef tegen. Voor het overige gingen de meeste voor stellen vlot onder de hamer door, ook een nagekomen stuk waarbij aan Gedeputeer de Staten werd geadviseerd de jongste loonronde ook op de wethouderssalarissen toe te passen. Ook de benoemingen ge schiedden conform de voordrachten. El ders schrijven wij over de openstelling van winkels gedurende de weken voor St. Nicnlaas, over vragen en een motie van de heer Prikkel (Arbeid) over de veiligheid op de Rijksstraatweg en over het doordraaien van een draaideur voor het Gemeentelijk Concertgebouw, geen heil in ziet. Bovendien is de Arbeids wet er toch altijd nog om de arbeidsvoor waarden van het personeel te beschermen. Hij toonde zich een warm voorstander van dit voorstel, dat erop gericht is de leven digheid-van Haarlem en de aantrekkelijk heid van de stad voor het publiek uit de omgeving te vergroten. Ook de heer Fibbe (V.V.D.) die „de stem van het publiek" wenste te laten horen, juichte het voorstel toe. De heer Albrecht (Arbeid) lichtte een door zijn partijgenoot Verbaan inge diend amendement toe, dat ertoe strekte de Donderdag 25 en Vrijdag 26 November uit de gevraagde ontheffing te laten ver vallen en op de Zaterdagen de verkoops- tijd te beperken tot 's avonds 9 uur. Wethouder Happé betoogde ter ver dediging dat niet alleen geen enkel wette lijk bezwaar tegen de voorgestelde regeling bestaat, maar dat ook bij het overleg met de Kamercommissie over de Winkelslui tingswet voorop had gestaan, dat de wet niet verstarrend mocht werken Daarom ook was er geen bezwaar om het sluitings tijdstip een uur later te stellen. Voor Haar lem met zijn vele forensen is 9 uur bepaald te vroeg, mede gelet op de concurrentie van andere steden. Het vorig jaar is trou wens ook over de bezwaren daartegen ge stapt. Het grote voordeel van het voorstel van B. en W. zo zei de heer Happé nog, is dat het de middenstand gelegenheid heeft tot een experiment, namelijk om te peilen of er inderdaad behoefte aan een verrui ming van de verkoopstijd bestaat. Ten aanzien van de personeelsbelangen bleek de wethouder er gerust op, dat extra arbeid, voor zover niet gecompenseerd door vrije uren, ook extra beloond zal worden, gezien de ervaringen bij vroegere gelegen heden. Hij vond het voorts maar verwar rend om op sommige dagen om 10 uur te sluiten en op andere om 9 uur Blijkbaar was de communistische fractie dat ook van mening. De heer Proper diende een amendement in dat in zoverre van dat van de heer Verbaan verschilde, dat het het sluitingsuur op Zaterdagavon den op 10 uur handhaafde, maar ook nas op Zaterdag 27 November de ontheffing wilde laten ingaan. „Wordt dit amendement voldoende ondersteund?" vroeg de burge meester als gewoonlijk, want de C.P.N. telt net één lid te weinig om zelfstandig amen dementen in behandeling te krijgen. De heer W e n s i n g (C.H.U.) bleek, toen nie mand zijn hand opstak, deze steün te ver lenen en smaakte de voldoening, dat het amendement-Proper met 23 tegen 13 stem men aangenomen te zien, nadat het amen dement-Verbaan met 24-12 stemmen was gesneuveld. De Haarlemse politie heeft Woensdag aangehouden een twintigjarige bankwer ker uit Haarlem, die er van werd verdacht, ten na'dele van zijn werkgever f 10.te hebben weggenomen. Deze werkgever had reeds eerder geld vermist. De aangehou dene ontkende aanvankelijk iets met het verdwijnen van de tien gulden te maken te hebben, doch later legde hij een be kentenis af. Bovendien vertelde hij, dat hij reeds eerder geld had weggenomen, twee maal f 25.en één keer i 30.—. Hij is ingesloten. Voor de Nederlandse deelnemers aan de Rallye de Monte Carlo zal dit jaar weer de mogelijkheid bestaan op het circuit van Zandvoort voor de acceleratie- en remproef te oefenen op Zaterdag 27 November van 10 uur af. In het gymnastieklokaal van de Koningin Emmaschool aan de Raafstraat in Oud- Schoten heeft de Amsterdammer Cor Zwart gisteravond ,*uit het leven gegrepen" schets jes en liedjes voorgedragen. Hij begon met een paar van zijn vroegste liedjes, die hij schreef tijdens zijn AJC- periode. De „Ballade van een nagelpieper" (op muziek gezet door de pianist Harry Ro denburg) was een hoogtepunt van de strijd liederen, die de heer Zwart in de loop van de avond liet horen. Eigen teksten waren ook „Herinneringen aan het concentratiekamp" en „Open je vensters". Van zijn komisch kun nen gaf hij blijk door het bekende „Poesje van de buren" nog eens om een hoekje te laten kijken en met „Het meisje en de filmster". Ter afwisseling van dit optreden bracht de heer Rodenburg een aantal moderne melodieën bijzonder verdienstelijk ten ge hore. Ten slotte sprak de voorzitter van de Noordelijke afdeling van het Instituut een propagandistisch woord. (Verkort weergegeven) Winkelsluiting I Het door B. en W. aan de raad voorgelegde voorstel om meer dan anders, gedurende vier dagen de win kels open te stellen tot 22 uur, is door de raad teruggebracht tot 2 dagen en wel op Zaterdag 27 November en Maandag 29 November. Deze vier dagen waren oor spronkelijk aangevraagd door de Grote Houtstraat-vereniging die dit had verzocht omdat zij wegens haar 9e lustrum in Juni 1954 een speciale St. Nicolaas en Kerstver lichting in haar straat wilde aanbrengen, welke zij op 25 November officieel wilde openen. B. en W. konden op dit verzoek niet ingaan om reden zij meenden hier door de G. H. V. een bevoordeling te geven boven andere straten. Ter vermijding van misverstand stellen wij er prijs op mede te delen dat de wens naar een bevoorrechte positie niet voor zat, doch dat het voorstel geschiedde ener zijds om de enorme St. Nicolaasdrukte enige spreiding te geven, anderzijds om de met grote financiële offers der leden aan te brengen verlichting beter tot haar recht te doen komen. De gedachte om de openstelling uit te breiden tot de gehele stad is eveneens binnen de kring der G. H. V. geboren en wel bij een vertegenwoordiger van het Grootwinkelbedrijf en bij de voorzitter van de Middenstandcentrale (beiden le ien van onze vereniging) tijdens een be spreking over deze kwestie. J. VOOGD, Voorzitter Grote Houtstraat-vereniging Winkelsluiting II. Over enkele weken vieren we allen weer het St. Nieolaas-feest. Dit jaar valt deze viering op Zondag. Vele mensen zullen de Zaterdagavond van 4 December om verschillende redenen ver kiezen, boven Zondag 5 December. Deze Zaterdag valt echter onder onthef fing van de winkelsluitingswet. Waarom moet die opheffing nu ook nog voor de laatste avond gelden? Is het al niet erg genoeg, dat al het winkelpersoneel elke avond vanaf 25 November tot 10 uur 's avonds in de weer moet zijn? Ook dat is naar mijn mening zelfs al overbodig. Waarom niet net zo als de vorige jaren tot 9 uur. Het is nu toch al dikwijls genoeg gebleken, dat er tegen het sluitingsuur practisch niemand inkopen doet. W. O. (Uit ons verslag van de gisteren gehou den raadsvergadering blijkt, dat de ont heffing pas Zaterdag 27 November zal in gaan. Een amendement van de heer Ver baan om op Zaterdag om 9 uur te sluiten, bereikte geen meerderheid. Red.) Vluchtelingetjes II. De Jonge Kerk is ge achte Abonné erg dankbaar voor zjjn brief aan de redactie. Hij stelt ons namelijk in de gelegenheid te verklaren dat wy ons van te voren goed op de hoogte hebben gesteld van alle pro blemen die er eventueel zouden kunnen ontstaan, als er niet door een ter zake kun dige advies wordt uitgebracht. Wij zijn daartoe in contact getreden met een ervaren psychologe, die ons niet alleen dc deskundige voorlichting geeft, ma%r ook onze actie, waar het betreft het zoeken naar een zo goed mogelijke aanpassings- vorm van de vluchtelingetjes aan de Hol landse pleeggezinnen, zal blijven steunen. Reeds hebben wy op haar advies de onder ste leeftijdsgrens verhoogd. Wy hopen dat geachte Abonné door deze verklaring een nog grotere sympathie voor onze actie zal gaan voelen. Voorzitter Comité Jonge Kerk, H L. v. LOON

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11