„Wij zetten alles op alles voor belastingverlaging per 1 Juli 1955 Drie Duitse coalitiepartijen tegen de Saar-overeenkomst Kort en bondig Toezegging van minister van de Kieft: Tegemoetkoming aan vergeten groepen in overweging Kamerleden willen meer postbestellingen per dag West-Duitsland laat Frankrijk bij de ratificatie der verdragen voorgaan Twee Griekse ministers afgetreden Oratorische wedstrijd in Teisterbant Nederlands Ballet op zoek naar eigen stijl DONDERDAG 11 NOVEMBER 19 5 4 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 1 1 Burgerlijke Stand van Haarlem Tien maanden gèëist tegen machinebankwerker Automobilist zou andere auto „gesneden" hebben Frankrijk weerspiegeld in dertig chansons Verklaring directeur Rotterdams ziekenhuis Geschil over contracten met Telefunken en Siemens 11 Van onze parlementaire redacteur) „Aan mijn departement geeft men zich met de uiterste krachtsinspanning aan het in gereedheid brengen van het samenstellen van wetsontwerpen tot belastingver laging, zodat mogelijkerwijze het geheel op 1 Juli 1955 in werking zal kunnen treden". Herwaardering van de gulden kan onder de huidige omstandigheden niet in aanmerking komen. Nederland zal in elk opzicht tot verwezenlijking van de in wisselbaarheid meewerken. Het heeft in het internationaal overleg daarover een ac tief aandeel namens Benelux. Als de Europese Betalings Unie en de Europese Organi satie voor Economische Samenwerking zouden verdwijnen, moeten we zorgen, dat er een even grote liberalisatie in het handelsverkeer blijft als thans en dat er met het oog daarop de nodige regelen worden gesteld. Wij moeten zodra zulks kan een eind maken aan onze staatsschuld in buitenlandse valuta. Aflossing van de dollar schuld is van veel belang. Zodra we daartoe overgaan komt in de eerste plaats in aanmerking aflossing van de tegen 4M% door de Interbank nog geleende 130 mil- lioen dollar, zulks met behulp van een 'langlopende Nederlandse lening tegen lagere rente. Dit zijn enige hoofdpunten uit het be toog van minister Van de Kieft ter ver dediging van het financieel regeringsbe leid. Aan het slot van zijn rede noemde hij nog eens het doel daarvan: bevordering van zo groot mogelijke werkgelegenheid, handhaving van het monetair evenwicht, vermindering van het tekort op de staats- balans, verlichting van de belastingdruk, waarbij het evenwicht tussen het finan- cieel-mogelijke en het cultureel-sociaal noodzakelijke niet verloren mag gaan. Zich verwerend tegen wie hem te opti mistisch had genoemd, zoals de heer Van de Wetering (CH), besloot de minister, die van zichzelf meende te kunnen zeggen, dat hij de zaken nogal realistisch bekeek: „Wij moeten ons verheugen in een toe stand, waarvan we zeven jaar geleden nog niet hadden kunnen dromen". Reeds eer der had hij trouwens in zijn rede het ver leden opgeroepen naar aanleiding van de door mr. Van Leeuwen (VVD) en de heer Weiter (KNP) geuite klachten over de zo veel minder dan vroeger waard zijnde gul den. „Met verbazing heb ik naar die uit eenzettingen geluisterd," zei de minister. „Zijn de heren dan vergeten, hoe we uit de oorlog kwamen met een volkomen ver woest geldstelsel, een gestolen goud- en deviezenvoorraad?" Men moest met de ge zondmaking van onze munt van de grond af beginnen. Een van de onuitwisbare verdiensten van minister Lieftinck was geweest, diens stevig ingrijpen ter wering van inflatie en voor de gezondmaking van ons geldstelsel. Het had louter acade mische betekenis, aldus de minister, ach teraf te verkondigen, dat men in 1949 met een geringer percentage devaluatie had moeten volstaan. Onbegrijpelijk noemde hij het verwijt, dat het de regering niet gelukt was de gulden zijn vooroorlogse waarde terug te geven. Volgens de heren Van Leeuwen, Van den HAARLEM, 10 November 1954 ONDERTROUWD: 10 Nov., B. J. Turkenburg en G. J. Th. Bult; L. A. C. M. van Heugten en C. van Warmerdam; K. J. A. Plass en C. Meijer; H. van Ooijen en W. Kuiper; N. Ver- kruissen en J. M. van der Aar; K. H. J. Dor ren en C. A. M. Nederstigt; C. S. van Bergen en E. A. van der Vlerk; H. Doeleman en J. van Roode; P. Rinkel en W. J. List; A. M. Weterman en A. A. Struijk; H. J. A. Buijs en J. A. M. Rommelse; P. D. Lodder en F. L. Hulscher; H. Oudamen en L. Geijteman; A. H. J. van Os en C. T. van Damme; J. A. C. Tempelaar en M. Tellegen; S. D. Koning en A. J. Wesselink; L. P. Kroonsberg en E. Schmitz; A. M. Rijff en M. A. Drost. GEHUWD: 10 Nov.; C. L. Koelemeijer en J. J. Veen; E. A. Geluk en S. Bakker; H. A. C. van Ravensberg en A .C. de Groot; A. L. M. van der Wijden en M. L. Schoonebeek; A. M. van Roode en G. Valk; S. Bönker en F, G. van der Meer; D. Buis en I. Buss; P. Stouthamer en M. H. C. Mizée; A. C. Lether en C. van de Gevel: J. Th. Hoek en W. Ko linsky; H. J. Siiskind en A. C. N. Wouden berg; P. J. A. Nijssen en J. Th. van Elk; A. W. van Dansik en J. M. van Slooten; L. van Es en G. Makkelie; B. de Rooi en M. J. van Wort. BEVALLEN van een zoon: 8 Nov., II. den KartogWinter; O. M. Brouwervan Velt- hooven (2 z.); 10 Nov., L. A. G. J. Mols— Ebbeling; M. SevenhuijsenFriesecke. BEVALLEN van een dochter: 6 Nov., E. AbrahamsNoort; 9 Nov., S. J. van Omme renBuijze; T. BreeuwerScholier; 10 Nov., C. Th. WarmerdamChristiaans; A. M. J. SierhuisRooijers. OVERLEDEN: 8 Nov., G. Plessius, 82 j., Kenaupark; C. J. Zwarts, 65 j„ Vooruitgang straat; 9 Nov., J. J. Kromsberg, 68 j„ Doel- straat; H. Dammers, 75 j., Barendsestraat; C. B. Michielsen, 76 j., Billitonstraat: K. van Donselaar, 41 j., Kinderhuissingel; W. J. van der HorstBallast, 58 j., K. v. Manderstraat; M. G, WoltersReinders, 59 j., Cremerstraat. Heuvel (A.R.), Van de Wetering, Welter, ds. Zandt zou het uitgavenpeil veel te hoog zijn en kon daarop aanmerkelijk worden besnoeid. Minister Van de Kieft betoogde, dat alleen door de salarisverhoging met 5 percent de uitgaven met 140 millioen waren gestegen. Het .geheel van de uitgaven, ver geleken bij de begroting van 1954 was „slechts" met 103 millioen gestegen. „Bij elk begrotingshoofdstuk heeft de Kamer vrijwel niets anders gedaan dan ijveren voor hogere uitgaven, voor inwil liging van een reeks van kostbare verlan gens, een soort feest van. pleitzangen voor vermeerderde uitgaven," aldus de minister, die er aan herinnerde, dat men niet tege lijkertijd zijn koek kan bewaren en opeten. Naar aanleiding van klachten over „een te veel aan te weinig uitvoerende ambte naren", nam de bewindsman het voor de ambtenaren op. Hun toewijding en ijver doen voor die in het bedrijfsleven geenszins onder. Men moest trouwens niet met te vage algemeenheden werken. Werkelijk concrete voor verwezenlijking vatbare, denkbeelden had men niet aan de hand ge daan. Bovendien doet de overheid het nodige om tegen niet verantwoorde uit breiding van het ambtenarencorps te waken. Ten aanzien van de raming en het be grotingsbeeld voor 1955 verweerde de minister zich tegen de opvatting van zijn partijgenoot, de heer Hofstra, dat er weinig ruimte was ter financiering van de be raamde belastingverlagingen. Zowel de conjuncturele als de budgetaire overwegin gen rechtvaardigden de voorgenomen ver lagingen, zei de bewindsman, die er geen bezwaar in zag, die verlagingen met 1 Jüii 1955 te doen ingaan. De 60 millioen, welke de vennootschaps belasting minder zou opbrengen als men het percentage van 43, dat de regering voorstaat, tot 40 zou terugbrengen, kon de minister niet'meer uit enige reserve vinden. Daarom zal dé Kamer, die daarin „vol komen vrij" zal zijn, een keuze tussen ver dere verlaging van de inkomstenbelasting of verlaging der vennootschapsbelasting moeten doen. Nadat de heer Gortzak (CPN) te horen Hij zou fiets en horloge van toekomstige bruid verduisterd hebben Bijzonder onsympathiek en schandelijk noemde de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, Donderdagmor gen het gedrag van de 34-jarige machine bankwerker J. J. G. v. d. B. uit Vogelen zang, die in Mei van dit jaar kennis had gemaakt met een 34-jarige werkster uit Leidschendam. Hij stelde het meisje voor om met hem in het huwelijk te treden. Zij stelden samen een huwelijksannonce op, berekenden hoeveel geld ze nodig hadden om naar het stadhuis te kunnen gaan en op 19 October zou.het huwelijk plaats vin den. Maar Van dér B. vertelde zijn aan staande bruid niet, dat hij reeds gehuwd was. Bovendien vertelde hij haar ook niet, dat hij een van zijn nieuwe echtgenote geleend horloge en een fiets aan zijn wettige echt genote had geschonken. De bruid-in-spe kwam er echter toch achter en stapte ver ontwaardigd naar de politie. De officier van Justitie eiste tegen Van der B. een gevangenisstraf voor de tijd van tien maanden, mede met het oog op het feit, dat de verdachte reeds vier maal eerder veroordeeld was. De verdediger, mr. J. A. M. Thijssen, be pleitte de grootst mogelijke clementie. De rechtbank zal op 25 November uit spraak doen. Admiraal Creasy, opperbevelhebber van het Kanaal Commando van de N.A.V.O. brengt een tweedaags bezoek aan ons land, waar hij een aantal besprekingen voert met belangrijke regeringspersonen. Woensdag werd de admiraal ontvangen door de minister van Oorlog en Marine ir. C. Staf. We zien hier v.l.n.r. staatssecretaris H. C. W. Moorman, luitenant-admiraal George E. Creasy, minister C. Staf en vice- admiraal A. de Booy, opperbevelhebber der Zeestrijdkrachten. had gekregen, dat instelling van een prijs- stop bij de bron en wederinvoering der subsidies niet in overweging kunnen komen, gaf de minister aan, waarom herwaardering van de munt ongewenst is. In de eerste plaats is het internationaal verkeer ten zeerste gebaat met vaste wisselkoersen, zodat Nederland een grote verantwoorde lijkheid op zich zou laden door een derge lijke, die vastheid verstorende, maatregel. Verder was er het gevaar van schepping van bepaalde binnenlandse spanningen. Bovendien viel dan nog te betwijfelen of de prijsverlaging, die men van revaluatie zou verwachten, inderdaad ook op betrekkelijk korte termijn zou doorwerken. Tot besluit keerde hij zich tegen een bewering van mr. Van Leeuwen, dat „de uitverkoop van goede effecten aan het buitenland onder de zweepslag van de regering" was geschied. Staatssecretaris d r. Van der Berge merkte nog op, dat de voorgenomen belas tingverlagingen in hoofdzaak in de per soonlijke sfeer zullen vallen. Verblijdend was zijn verklaring, dat de regering wellicht mogelijkheden ziet om door de belastingmaatregelen mensen van de „vergeten groepen" te helpen. Er kan echter nog niets naders over wor den gezegd en men zal moeten wachten tot het gehele belastingplan wordt ingediend. Voor de repliek had de Kamer niet veel tijd meer nodig. Zij leverde dan ook nau welijks iets vermeldenswaardigs op, al was het wel duidelijk, dat minister Van de Kieft een optimistische uitleg had gegeven aan de door zijn partijgenoot Hofstra ge houden beschouwingen, door te zeggen, dat hij met het grootste deel daarvan kon in stemmen. Die afgevaardigde toch keerde zich vooral tegen hetgeen de regering nu inzake belastingverlaging voorstaat, .gelijk opnieuw heel duidelijk in tweede aanleg bleek. Geldboete er. intrekking van rijbewijs geëist De 44-jarige directeur J. M. L. uit Heemstede had, zoals de getuigen Donder dagmorgen voor de Haarlemse rechtbank verklaarden, in de namiddag van 5 April bijzonder vreemd gehandeld toen hij met zijn auto over de Fonteinlaan in de rich ting van Haarlem reed en bij de Span- jaardslaan merkte, dat een automobilist, die eveneens op weg was naar Haarlem hem geen voorrang verleende. Hij was, zoals hij zelf ook toegaf, geschrokken, had wraak willen nemen en had vervolgens de andere auto, welke werd bestuurd door een 45-jarige groentenhandelaar, tot twee keer toe „gesneden" en gedwongen op het rij wielpad te gaan rijden. Het was kwajongenswerk, dat gaf de 'verdachte volmondig toe. Hij was echter in hoger beroep gekomen van het vonnis van de kantonrechter omdat hij de straf, namelijk 150 gulden boete en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van zes maanden, te hoog vond. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, meende echter, dat de straf, gezien de omvang van het feit. toch nog niet zwaar genoeg was en vroeg de rechtbank de verdachte te veroordelen tot 150 gulden boete en de intrekking van het rijbewijs voor de tïid van negen maanden. De verdediger, mr. H. J. Pat, meende, dat zijn cliënt mede met het oog op diens blanco strafregister moer in aanmerking kwam voor hetzij een voorwaardelijke in trekking van het rijbewijs, hetzij alleen een geldboete. De rechtbank zal op 25 November uit spraak doen. Annie Maurelle trad op voor dq „Conférences" Annie Maurelle, directrice van de „Vi sages de France", heeft gisteravond in de aula van het gemeentelijk Gymnasium ha3r toehoorders van de „Conférences Franchi ses" vertederd door Frankrijk van de Mid deleeuwen tot heden te presenteren in een selectie van ongeveer dertig chansons. De belofte van jkvr. C. J. van Tuyll van Serooskerken, die haar introdu ceerde, dat de aanwezige-r. deze avond Franse geschiedenis zouden gaan horen als nimmer te voren, werd door deze begaafde voordrachtkunstenares ten volle ingelost. De liederenselectie, die is gemaakt door Marcelle Maurette, werd een dartele vogel vlucht door de eeuwen in voortdurend wisselende stemmingen, die verscheidene tijdsbeelden deden oplichten: de naïef ver halende minnestrelen-poëzie van de mid deleeuwen, die bijvoorbeeld tot uiting kwam in „Les anneaux de Marianson" en de zwier van de Renaissance, waarmee zij Malbrough ten strijde liet trekken. Uit deze episode trok ook het even schertsende als ontroerende liedje „Le roi entrant dedans Paris" de aandacht. Het is het verhaal van de markies, die zijn beeldschone gade tijde lijk aan de koning moet afstaan en deze dan in eerbiedige verontwaardiging toe voegt: „Sire, als u geen koning was, zou ik mij wreken, maar nu u de koning bentSire, uw dienstwillige die naar. Daraop volgde dan de Grand Siècle verzen, waarin niet langer alleen in hoog heid gezeten enkelingen bezongen worden, maar die handelen over en zich richten tot een breder publiek, zoals de met esprit ge laden overpeinzingen van een oudere vrouw over „Les modes et les dames de ce temps" daarop de achttiende eeuw, die ingeleid werd met „Léve toi, Jacques", een wee klacht van een verkommerend volk, en eindigt met het harde radicalisme van de revolutie in „Monsieur de Charette". Zo ging het voort, door de romantiek van de negentiende eeuw, de twintigste eeuw bin nen. Bij een luchtige plaisanterie over het presidentschap van Frankrijk „La visite présidentielle" maakte Madame Maurelle het voorbehoud, dat men hierbij wel aan vroegere presidenten als Loubert en Fal- lières kan denken, maar in genen dele aan de huidige President der Franse republiek, die zij een zeer warm hart toedraagt. Zij eindigde met enige chansons van de laatste tijd, waaronder „Ami, entends-tu les corbeaux," een proeve van Franse ver- zetspoezië, die diepe indruk maakte, even als een cabaretversje over een soldaat, waarin eigenlijk dezelfde gedachte tot uiting kwgm als in „Malbrough se va-t-en Zaak tegen Bcrkelse arts Dr. J. A. ten Berge, directeur van het ziekenhuis te Rotterdam, waar mevrouw O. enkele maanden in observatie was ge weest verklaarde dat hem en zijn medische staf niets gebleken was van een tumor. Dit was dr. O. ook meegedeeld, toen zijn vrouw op 1 Juli 1952 ontslagen werd. Op 3 Augus tus deelde O. telefonisch aan de getuige mede, dat zijn vrouw zo ziek was, dat hij haar wilde laten bedienen. President: „Zei hii bedienen of de laatste sacramenten geven?" Getuige: „Hij zei: bedienen". President: „Dat is dan in tegenspraak met uw eerdere verklaring, verdachte, dat u het woord bedienen nooit gebruikt hebt en ook nooit gebruiken zult." Verdachte: „Deze verklaringen zijn op gesteld nadat ik als moordenaar gedood verfd was". President: „Gisteren beklaagde u zich dat u in de eerste aanleg partijdig behan deld bent. Nu bestempelt u achtenswaar dige getuigen als leugenaars. Dit wekt na tuurlijk een zekere geïrriteerdheid bij het hof, die misschien weer voor partijdig heid zult verslijten. Ik waarschuw u dat dit niet kan doorgaan." Even later liet de verdachte zich op een vraag van de president toch het woord „be dienen" ontvallen. „Bedienen?", riep de president, „dat woord gebruikte u toch nooit?" (De zitting duurt voort). Vele Tweede Kamerleden klagen er in het Voorlopig Verslag inzake de PTT-be- groting 1955 over dat er zelfs in grote plaat sen slechts twee postbestellingen per dag zijn en in tal van andere plaatsen slechts één bestelling. Zij zijn van mening dat de leiding van PTT zich niet mag beroepen op bezwaren welke verband houden met de organisatie yan de dienst, maar deze heeft aan te passen aan de behoeften van het publiek. Het misbruik maken van een monopolie-positie achten deze leden on toelaatbaar. Sommige Kamerleden hadden met enige verbazing kennis genomen van het grote voordelige saldo op de afdeling telefonie. Zij vroegen zich af, of de verhoging van het tarief der locale gesprekken van 3 op 4 cent wel verantwoord is. Radio-belasting? Andere leden vroegen of het aantal per sonen dat voor een luistervergunning moet betalen nu niet zo groot is dat in over weging genomen zou kunnen worden deze bedragen niet meer door een bestemmings heffing, maar door de voor een ieder gel dende belastingheffing te innen. Hoe groot is het percentage van degenen, die door de laatstgenoemde methode zouden moeten mee betalen ten bate van de radio-uitzen dingen zonder 'n radio-aansluiting te bezit ten?, zo vroegen deze leden, die zich er van bewust waren, dat opheffing van de luister bijdragen 'n belastingverhoging of 'n min dere belastingverlaging ten gevolge zou moeten hebben. Men ^ou echter belangrijk besparen op administratie- en contróle- kosten. BONN (ANP). Toegevoegde protocol len, die de in Parijs gesloten Saar-overeen- komst op een voor Duitsland bevredigende manier uitleggen, zijn thans ook door de kleinste der West-Duitse coalitiepartijen verlangd, namelijk door de Duitse partij. Deze partij had zich tot dusverre, in tegen stelling tot de liberalen en de vluchtelin gen, nog niet duidelijk over het verdrag uitgesproken. Zij heeft thans haar fractie in de bondsdag aanbevolen alle middelen te baat te nemen om een scheidsgerecht en een adviserende commissie der garan derende mogendhedeft in het leven geroe pen te krijgen, die bij meningsverschillen over de uitvoering der overeenkomst ge hoord zouden kunnen worden. Voorts wil de partij de plichten en bevoegdheden van de hoge commissaris voor het Saargebied nauwkeurig omschreven zien. De Duitse partij heeft hiermede, hoewel in minder scherpe vorm, de zijde gekozen der beide coalitiepartijen, die zich tegen de Saar-overeenkomst in haar huidige vorm verzetten. Een der leiders der Chris- telijk-democratische partij, Gerstenmaier, heeft nog eens. gewaarschuwd voor „over dreven interpretatie wensen", waardoor voor Duitsland verworven voordelen weer op het spel gezet kunnen worden. Een woordvoerder der regering heeft medegedeeld, dat dr. Adenauer deze keer Frankrijk wil laten voorgaan bij de ratifi catie der verdragen. De eerste lezing van de verdragen in de Bondsdag wil men la ten samenvallen met het ratificatiedebat in de Franse Nationale Vergadering op 16 tot 18 December. Nog altijd is volgens de woordvoerder niet beslist of de regering het Saar-verdrag tegelijk met de andere Parijse verdragen ter ratificatie zal aan bieden. De deskundigen zijn het er nog niet over eens of een ratificatie van het Saarverdrag nodig zal zijn, doch zij hellen wel over naar een ontkenning van deze vraag. Dat neemt evenwel niet weg, dat dr. Adenauer ook een uitspraak van het oarlement over de Saar-overeenkomst wenst. ATHENE (Reutei-/ANP). Nadat veld maarschalk Alexander Papavos, de Griekse eerste minister, bekend had gemaakt dat een vroegere minister van Coördinatie, Spiro Markezenis, zonder zijn medeweten een jaar geleden beloofd had, de Duitse Telefunken-maatschappij vergunning te geven een radiostation in Griekenland te exploiteren en een radio netwerk aan te leggen, zijn twee Griekse ministers en goede vrienden van Markezinis afgetreden. Het zijn Thanos Kapsalis. zijn opvolger, en de minister van Financiën, C. Papajan- nis. Premier Papagos heeft medegedeeld, dat de Duitse ambassadeur in Athene de mi nister van Buitenlandse Zaken, Stephano- poelos had gezegd, dat Duitsland Grieken land gebonden achtte door de belofte van oud-minister Markezinis. Hij had ook toe gezegd, de firma „Siemens" vergunning te verlenen voor de technische controle en uitbreiding van het telefoonnet. Telefun ken en Siemens hadden dergelijke ver gunningen voor de oorlog. Premier Papagos verklaard, dat Grieken land zich aan zijn belofte zal houden, om dat Griekenland streeft naar nauwe econo mische samenwerking met Duitsland en naar een belangrijke bijdrage in Duitse be leggingen. De West-Duitse minister van Economische Zaken, Erhard, wordt Maan dag in Athene verwacht. Markezenis heeft medegedeeld, dat zij": partij de „Griekse Concentratie" van Pa pagos die bij de verkiezingen in 1952 239 van de 300 parlementszetels behaalde, zal verlaten. Markezenis heeft verklaard dat hij geen bindende afspraken namens de Griekse regering met Siemens en Telefun ken heeft gemaakt, toen hij in November 1953 een bezoek aan Duitsland bracht. Voorts zeide hij de premier van zijn be sprekingen op de hoogte te hebben gehou den. guerre," alleen harder en directer, vooral in de woordspeling „partir pour mourir un peu". Het was jammer, dat de muzikale om lijsting van de door haar gezegde verzen, waartoe zij een kostbare platencollectie had meegenomen, zo gebrekkig werd gere- layeerd. Anders zou het succes van de avond nog groter zijn geweest. De Parijse verdragen zullen waarschijn lijk reeds volgende week worden voorge legd aan de Bondsraad, de vertegenwoor diging der landen. Deze raad heeft drie weken beschikbaar voor het indienen van zijn bezwaren. De landdag van Neder-Sak- sen heeft het voorbeeld van het in meer derheid socialistische land Hessen gevolgd en het Saarstatuut van de hand gewezen. Eerder had de Landdag van Rijnland-Palts, waarin de CDU domineert, op nieuwe on derhandelingen aangedrongen. Het bestuur van de vluchtelingenpartij heeft na een vergadering van dr. Adenauer met de leiders der coalitie besloten in de coalitieregering te blijven. De partij had gedreigd uit de coalitie te treden, indien haar eisen over binnenlands beleid, in het bijzonder aangaande bepaalde punten van haar sociaal programma, niet werden in gewilligd. Het bestuur nam de beslissing enkele uren voor het ultimatum te midder nacht afliep. De leiders der partij zeiden, dat verscheidene eisen waren ingewilligd en dat zij zich derhalve gerechtvaardigd voelden in de coalitie te blijven. De eisen hadden vooral betrekking op grotere re geringssteun aan vluchtelingen en andere oorlogsslachtoffers. Onder de gewelven van Teisterbant was gisteravond weer de geweldige drukte, die de oratorische wedstrijd daar jaarlijks om aAlerlei menswaardige en „onmenswaardi ge" redenen veroorzaakt. De zeldzaam wordende kunst van de improinsatie Nederland bezit alleen Antoon van Duin kerken", merkte president Bomans op zal de reden zijn waarom de wedstrijd ge houden wordt, maar het genoegen tien mede-lederi te zien staan voor een taak. die het merendeel der overige leden slechts in bitterste nood op zich zou nemen, zal voor een niet gering deel het niet te breken succes bepalen. Gisteravond waren het twee dames en zeven heren, die omstreeks kwart-voor-ne- gen eerst fundamenteel de gevolgen van hun bereidverklaring begonnen te beseffen. Ruim honderd gasten hadden zich arena- gewijs geschaard om de „piste", waar de improvisatoren zouden optreden tussen het wankele licht van twee kaarsen. De aanwezigen hebben kunnen genieten van rechtgevoelde en rechtstreekse hart- ontboezemingen, heldere betogen, listige ontduikingen van het gegeven onderwerp, anecdotes, grappen en verrassende nieuw tjes. De zeer bijzondere sfeer der improvi saties werd vooral ook bepaald door het feit, dat het onderwerp steeds aangepast was aan de persoon van de spreker; een bijzondere sfeer, die zeker in twee gevallen ten kost* van de welwillende improvisator ontstond. Mr. Landré verraste zijn gehoor onder an dere met de mededeling dat hij onlangs een „kwartier loonpondemuziek" voor een film had besteld. De schilder Robèr sloeg in vijf minuten een brug tussen het zichtbare en onzichtbare, over de hoofden der aanwezi gen heen, die zich in de kloof daartussen bevonden. De hoboïst Moolenijzer gispte het bestuur voor een der opdrachten die hij ontving, maar die hij niettemin gaarne uit voerde. Juffrouw Limpers klaagde over de jalousie van sommige mannelijke ambtena ren en de doktoren Franken en Lacomblé lirhtten een deel van het gordijntje, waar achter een arts onmerkbaar zijn genezen de taak vervult. De prijzen werden gewonnen door de sehriiver-leraar Siegmund van Praag, die oanv.«nke!\jk een parodie op zichzelf scheen te geven, manr hartveroverend improvi seerde, zodat het belletje niet hem maar het publiek benauwde. Hij sprak over „Wat boeit u in het circus". De tweede prijs ver wierf de journalist .Jos Lodewijks, redac teur aan Haarlems Dagblad - Oprechte Haarlemse Courant, die sprak over „Waar schrijft u liever over, de wereldpolitiek of do „Kleine Wereld". In een woord-vooraf toonde hij aan, dat tussen die onderwerpen geen voorkeur bestaat, daarmee antwoor dend op het andere onderwerp „Hoe dient een goed journalist te zijn", want deze mag geen grotere waarde aan het een dan het ander hechten". Vervolgens toonde hjj in een gloedvol betoog de samenhang tussen do kleine wereld van ieder en de grote zoals die in de krant neerslag krijgt aan. Mevrouw Breure, vroeger lerares Engels, sprak over „Hoe heeft de zee mijn leven beïnvloed" en die invloed bestond uit het betrekkelijk malven van alles, dat niet on middellijk met de natuur verbonden is. Zij verwierf dc derde prijs. Voor het eerst sinds 14 maanden leidde president Godfried Bomans weer dc bijeen komst. BINNENLAND De directie van de K.L.M. heeft beslo ten de bestudering van alle maatregelen die de veiligheid van de dienstuitvoering kunnen bevorderen te coördineren in een speciaal stafbureau. De huidige onderdirecteur „Gene ral Operations" de heer J. J. van Balkom, wordt vrijgemaakt van zijn huidige functie teneinde zich met de leiding van het nieuwe bureau te kunnen belasten. De drie gezamenlijke bonden van ge- pensionneerd overheidspersoneel en semi- overheidspersoneel hebben aan de minister raad een adres aangeboden, waarin de aan dacht wordt gevestigd op de huns inziens nodige herwaardering van pensioenen en op de gebrekkige regeling ingevolge de aan- passingstoeslagwet voor de bestaande pen sioenen. De Haagse gemeenteraad heeft zonder discussie of stemming het voorstel betreffen de de ontslagaanvrage van de heer P. van Rijn als directeur van het openbaar slacht huis goedgekeurd. De heer Van Rijn had eervol ontslag gevraagd wegens tegen hem gerezen bezwaren ter zake van zijn perso neelsbeleid. De bevestiging van het statuut voor het koninkrijk door de Koningin zal Op 15 De cember geschieden in de Ridderzaal in Den Haag. Dinsdag 16 November zal mr. J. Wolt huis, een der leiders van de voormalige N.E.S.B. terecht staan voor de meervoudige kamer van de rechtbank. Mr. W. werd enige tijd geleden door de Enschedése kanton rechter van rechtsvervolging ontslagen. Hij was toen gedagvaard wegens illegale grens overschrijding. De ambtenaar van het M„ die f 30 óf 30 dagen had geëist, is van het vonnis van de kantonrechter in hoger beroep gegaan. De Zweedse gezant, de heer S. V. Dam man, heeft gisteren te Oosterland op Dui- veland een Zweedse kleuterschool met in ventaris overgedragen. Te Rotterdam is het tegenover het stad huis verrezen Holbeinhuis, dat een Zwitserse transportverzekeringsmaatschappij heeft la ten bouwen, geopend. De begane grond en de eerste étage worden in beslag genomen door drie in elkaar lopende café-restaurants, De tweede tot en met de zevende étage be vatten kantoren. De achtste verdieping is als cantine ingericht. Het gebouw heeft een hoogte van 38 m„ een gevelfront aan de Coolsingel van ongeveer 30 m. en een aan het Raadhuisplein van 32 m. HAARLEM EN OMGEVING Ter gelegenheid van wapenstilstandsdag is vanavond het gedenkteken voor de ge vallenen bij te Bloemendaalse dorpskerk verlicht. De kranslegging op de graven van gesneuvelde geallieerden heeft Zaterdag Klaproosdag plaats. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, zal in plaats van op Vrij dag 12 en Vrijdag 19 November spreekuur houden op Zaterdag 13 en Zaterdag 20 November. De leidster van het Nederlands Ballet, me vrouw Sonia Gaskell, heeft Dinsdagmiddag te Rotterdam een persconferentie gehou den. Hoewel deze bedoeld was als voorbe reiding tot de op 11 dezer in de Maasstad te geven voorstelling, kreeg deze bijeen komst meer reliëf, omdat de dag tevoren de gemeenteraad .van Den Haag besloten had dit gezelschap subsidie te verlenen. Het Nederlands Ballet, dat repds'rijkssub sidie heeft, zal nu zijn zetèl in Den Haag krijgen. Uiteraard was de zo pas ontvan gen heuglijke tijding nog niet tot in détails verwerkt in de plannen voor de naaste toekomst. Gehoopt wordt, dat in Den Haag ook een balletacademie zal komen, verbon den aan het Koninklijk Conservatorium en onder te brengen in het nieuwe hiervoor te bouwen pand. Voorlopig staan voor de eerste maanden 35 voorstellingen op het programma, te geven in plaatsen over het gehele land. Sinds de officiële start in Augustus is het gezelschap reeds 25 keer opgetreden. Uit verkochte zalen in Amsterdam, Arnhem, Tilburg en Eindhoven hebben de troep enthousiast ontvangen. In Eindhoven moes ten in^drie weken zelfs vier voorstellingen worden gegeven. Sonia Gaskell vertelde, dat het haar bedoeling is dat het Neder lands Ballet een Nederlands karakter zal houden en geen Haags ballet zal worden. De groep telt thans 32 leden en 8 aspiran ten en van deze laatsten zijn er uit Eind hoven, Arnhem, Haarlem, Amersfoort en Utrecht afkomstig. Solisten van het gezel schap geven lessen in verscheidene steden en zo kunnen toekomstige krachten gere- cruteerd worden. Het vaste fundament van elk gezelschap moet een répertoire zijn. Dit répertoire zal in de toekomst verrijkt worden met Giselle, dat door Anton Doïin over vier of vijf maanden ingestudeerd zal worden. Maar er komen ook mocrerne verrijkingen. Reeds is John Taras hier geweest en het is de bedoeling dat Balanehine of een door hem geautoriseerde leerling hier werken van deze grote-meester zal komen instuderen. Op den duur moet het komen tot een eigen Nederlandse stijl. Dit geldt zowel dansers als choreografen. Maar daar gaan jaren mee heen. Mevrouw Gaskell gelooft in die eigen stijl. Nederlandse danseressen en dansers hebben een combinatie van kwa liteiten in een andere verhouding dan de Engelse, Franse of Duitse: zij kenmerken zich door poczie, puurheid en muzikaliteit. Na „drie eeuwen danskunst" en het ro mantische vervolg daarop zal er nog dit najaar een voor de rijnere ieusd bestemd experimenteel nrogramma komen, waarin de jeugdige choreografen uit de eigen groep een kans krijgen: Aart Verstegen, Conrad van de Weetering. Jaap Flier en Maria Huisman zeer moderne gegevens verwer ken op muziek van zeer moderne compo nisten. Voor.de toekomst zal ook de mede werking van andere, niet tot de groep be horende Nederlandse choreografen gewenst zijn. Buitenlandse solisten zullen alleen aan getrokken worden voorzover dat nodig is voor enkele voorstellingen, zodat de eigen dansers ervan kunnen leren. Immers, hier te lande is nog geen traditie. Joan Cadzow zal voor enkele voorstellingen terug komen. Maria Huisman is hersteld. Louki van Oven nog niet. De Francaise Linda Manez blijft. Haar techniek en haar tempo zijn een goed voorbeeld voor de Nederlandse dansers. Alle rollen zullen onder de solisten rou leren: dat verriikt de persoonlijkheid. Man- Hike dansers zijn er nog te weinig acht of negen. Misschien zal de op te richten academie daar verbetering in brengen. Sonia Gaskell hoopt medewerking te kunnen krijgen van een comité van ar tistieke bijstand, waarin Nederlandse litte ratoren, schilders en componisten zitting zullen nemen. Reeds hebben enkelen zich bereid verklaard. Tenslotte zal men een archief aanleggen, waarin alle gegevens over het répertoire worden vastgelegd en dat het bezit van het Nederlands Ballet zal blijven.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 13