T ft TROIKA Agenda voor Haarlem Verre Visserijplan thans goed gekeurd Piet er van For eestkliniek in Haarlem-Noord geopend vsi Bijzondere dienst in de Grote Kerk Augustinus-herdenking Sint Maarten-stoeten trokken door Haarlem Consults tiebureau aan de Orionweg Weense avond van de Reisvereniging Amsterdamse Beurs Bloemendaal Uitspraken Haarlemse rechtbank „Inter Nos" voor de radio Zaterdag klaproosdag Dagvaardingen tegen vier zandvervoerders werden nietig verklaard Kinderkerk bestaat 175 jaar Spelen op de rijbaan Als bedrijf accoord gaat kunnen schepen varen Bisschop van Haarlem droeg mis op in dekenale kerk Het wachten is op goedkeuring der plannen Water poloprogramma i Stijgende belangstelling voor Zandvoorts circuit Jubileumvoorstelling van „Berkenrode" DONDERDAG 11 NOVEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 De Woensdagmiddag in het Christelijk Lyceum Marnix van St. Aldegonde aan de Planetenlaan in Haarlem-Noord gevestig de specialisten-polikliniek van het Diaco- nessenhuis zal de naam dragen Pieter van Foreestkliniek, als herinnering aan Pieter van Foreest, lijfarts van Marnix van St. Aldegonde. Deze mededeling deed i r. R. Dufour, voorzitter van het bestuur van het Diaco- nessenhuis, die in zijn openingswoord dank bracht aan het bestuur van het Christelijk Lyceum, dat het mogelijk heeft gemaakt, dat het Diaconessenhuis over een polikli niek in Haarlem-Noord beschikt. Ook richtte hij zich tot de architect H. W. van Kempen en anderen, die hun medewerking aan de totstandkoming van de kliniek heb ben verleend. Het bestuur heeft besloten de naam Pieter van Foreest aan de kliniek te verbinden. Van de familie Van Foreest is hiervoor toestemming gekregen. Het ge slacht Van Foreest heeft reeds van 1350 banden met Haarlem gehad en het is een goede gedachte de naam te verbinden aan het Christelijk Lyceum Marnix van St. Aldegonde. Dr. P. van Paassen, geneesheer directeur van het Diaconessenhuis, sprak er zijn voldoening over uit, dat de kliniek geopend is. Hij herinnerde er aan, dat de specialisten onvoldoende gehuisvest zijn: thans is een prachtige oplossing gevonden en de kliniek is op een gunstige plaats ge legen. Hij sprak de wens uit, dat de poli kliniek een goede tijd tegemoet zal gaan tot welzijn van de bewoners van Haarlem- Noord. De heer A. W. V o o r s, voorzitter van het bestuur van het Christelijk Lyceum, merkte op, dat de samenwerking tussen beide besturen geboren is en niet gemaakt. Het Christelijk Lyceum had de opdracht een christelijke middelbare school in Haar lem-Noord te stichten, welk stadsgedeelte steeds groeit. De behoefte was reeds ge ruime tijd gevoeld. Ook had het Diacones senhuis behoefte in Haarlem-Noord te wer ken. Daardoor is een samenwerking gebo ren. Het verheugde de heer Voors, dat het bestuur van het Diaconessenhuis besloten had aan de kliniek de naam van Pieter van Foreest te verbinden. Marnix van St. Alde gonde was een man van groot geloof, die door het lied en het woord over het geloof gesproken heeft. Pieter van Foreest be steedde aandacht aan de gezondheidstoe- De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaak tegen de Haarlemse koopman T. L., die er van ver dacht werd op 15 September met zijn auto tegen de afsluitboom van de Catharijne- brug te zijn gereden; hij ontkende echter. De bestuurder van de auto was na de aan rijding uit zijn wagen gestapt. Wel gaf de koopman toe, dat hij in de loop van de dag in de auto had gezeten; de auto had hij gestald in de Anthoniestraat. De rechtbank veroordeelde hem tot drie maanden ge vangenisstraf en drie jaar ontzegging van het rijbewijs. De eenentwintigjarige los werkman N. van A., verdacht van verduistering vsm een fiets, ten nadele van zijn ouders, werd conform de eis tot twee jaar jeugdgevan genis veroordeeld. Veertien dagen geleden had de dertig jarige olieman J. van S. zich te verant woorden, verdacht van diefstal of verduis tering van een portefeuille. Op 31 Juli had hij in een café twee Haarlemse meisjes en een Hillegomse landarbeider ontmoet. Daarna hebben zij een ander café bezocht en toen werd de Hillegommer ziek door het gebruik van alcohol. Met zijn allen hebben zij de landarbeider per auto naar huis gebracht. De volgende dag bemerkte deze, dat zijn portefeuille, inhoudende 63, verdwenen was. De olieman werd ver dacht van diefstal; hij verklaarde de por tefeuille in de auto gevonden te hebben, maar er zat geen geld in. De man gaf toe verzuimd te hebben aan ziin medereizigers te vertellen wat hij gevonden heeft. De rechtbank veroordeelde Van S. tot drie maanden met aftrek. Het jeugdkoor „Inter Nos" onder leiding van Jan Booda is door de AVRO uitgeno digd om voor de microfoon „A Ceremony of Carols" van Benjamin Britten uit te voeren. Een gedeelte van het jeugdkoor zong dit buitengewoon mooie, maar zeer moeilijke werk, reeds eerder met veei succes, op de Kerstuitvoering van het vorig jaar. Deze groep jongens en meisjes heeft nu sinds enige tijd de intense studie van dit werk weer opgenomen. Op Donderdagavond 16 December wordt het werk uitgezonden. De heer Felix de Nobel zal het Dinsdagavond 14 December voor dezelfde microfoon bespreken. De be geleiding wordt door de bekende harpiste Rosa Spier verzorgd. DONDERDAG 11 NOVEMBER Brinkmann: Klassieke platenavond; inlei der: Casper Höweler, 8 uur. Aüla Gymna sium, Prinsenhof: Voor de Vereniging voor Paedagogiek spreekt mr. M. Rooy over „De veranderende eisen van het bedrijfsleven", 8 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat: ds. J. Visser, 8 uur. Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit; dr. F. Sierksma, „Hoofdmomenten der Gods dienstgeschiedenis". 8 uur. Minerva: „Re becca", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „De avonturen van Prins Valiant", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Bedreiging", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mijn vrouw is een lief heksje", 14 jaar, 7 en 9,i5 uur. Palace: „Marabunta", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Remember Pearl Harbour", 18 jaar, 8 uur. Rembrandt: „Maarten Luther", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 12 NOVEMBER Concertgebouw: Symphonie-orkest „Haer- lem", soliste Margot Pinter, 20 uur. Wilhel- minastraat 22: Vereniging van Spiritisten „Het Licht", 8.15 uur. Lange Veerstraat 16: Stichting Psycho Synthese, 8 uur. Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit; dr. H. Groot: „Atoomenergie voor oorlogs- en vredes doeleinden, 8 uur. Rembrandt:' „Maarten Luther", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Miner va: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 8.15 uur. Lido: „Het liefdeleven van Lucretia Borgia", 18 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De groene halsdoek", 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De drie muketiers", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De privé secretaresse", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Jungle trommen van Afrika", (twee de deel), 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. stand van Marnix en van het volk. Beiden hebben hun opdracht op bijzondere wijze vervuld. Spreker hoopte, dat de school en de kliniek haar opdrachten ten bate van de bevolking van Haarlem-Noord zullen vervullen. Dr. A. Melchior sprak namens de specialisten, die in Haarlem-Noord werken en overhandigde een schilderij voor de wachtkamer en d r. H. van der Loos, bood als voorzitter van de Centrale kerke- raad der Hervormde Gemeente van Haar lem-Noord (Schoten) gelukwensen aan. Hierna bestond er gelegenheid de kliniek te bezichtigen. In ons blad van Zaterdag hebben wij reeds een beschrijving gegeven. Zaterdag 13 November is het de dag, waarop wij denken aan de meer dan 30.000 oorlogsgraven in Nederland, waar geallieerde soldaten hun laatste rustplaats vonden in de strijd voor onze vrijheid. In de oorlogsjaren 19401945 werden duizenden van onze beste landgenoten wreed van ons weggerukt, duizenden wer den van have en goed beroofd. Denkt u na tien jaren nog wel eens aan die dagen? Hadden wij er toen ons hele bezit niet voor over gehad, als wij alleen maar vrij mochten zijn? Laten wij op Zaterdag, 13 November, eens beseffen, dat wij ons nooit vrij mo gen voelen van de grote verplichting om tenminste eenmaal per jaar, door het dra gen van de klaproos té tonen, dat wij dank baar zijn voor de ons gebrachte vrijheid. Als u op Zaterdag de collectebus wordt voorgehouden, vraag dan: „Hoeveel was mijn vrijheid mij wel waard", en als u al len dit goed bedenkt, zullen er geen bus sen genoeg zijn. Het C.J.M.V. tamboers- en pijperscorps, alsmede de Nederlandse Padvinders Districts Band zullen op Zaterdagmiddag een mars door de stad maken. Collectanten zijn nog steeds welkom en kunnen zich vervoegen bij de UW, stad huis Haarlem. Uitspraken Haarlemse rechtbank De Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de zaken tegen een aantal vervoersondernemers, M., V., H. en B. die in hoger beroep terecht stonden om dat zij hun vrachtauto's, waarmee zij zand lieten vervoeren van de Kennemerduinén naar Haarlem op zodanige wijze hadden geladen, dat er gevaar bestond voor het af vallen van zand. In al deze gevallen meende de rechtbank, dat er een onvoldoende feitelijke omschrij ving. van het ten lastegelegde bestond en in deze zaken verklaarde de rechtbank de dag vaarding nietig. De eisen waren respectie- tievelijk vrijspraak, vrijspraak, f150 boete en f100 boete. De expediteur J. G. N. uit Heemstede, die terecht stond omdat hij in Haarlem met een vrachtwagen met zand had laten rijden, waarop ongeveer vier ton and boven het op het kentekenbewijs aangegeven laadver mogen was geladén, werd veroordeeld tot f300 subsidiair zestig dagen. De eis was een geldboete van f500 of twee maanden hech tenis. De toneelgroep „Ardeleon" zal op Zaterdag 13 en Maandag 15 November het toneelstuk „Een bewogen weekeinde" van Ed. J. Terlingen en Kees Spierings opvoe ren in het Jeugdhuis van Spaarndam. Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het artsexamen 1ste gedeelte de heer G. Sömjén te Haarlem. Dinsdagavond is in de Grote Kerk in Haarlem een kerkdienst gehouden ter her denking van het feit, dat het op 7 Novem ber honderd vijf en zeventig jaar geleden was, dat de Haarlemse Kinderkerk van de Hervormde gemeente te Haarlem werd in gesteld. In deze dienst, waaraan het Haar lems Christelijk Mannenkoor onder leiding van de heer B. Verboom zijn medewerking verleende, sprak ds. G. J. Waardenburg over „Wat een kind nodig heeft en waar het naar vraagt". Er gaat, aldus ds. Waardenburg, van het kinderleven in al zijn voorlopigheid en on voltooidheid een vraag uit naar de oude ren, die deze vraag niet altjjd horen. In zijn eigen wereldje voelt het kind zich thuis, weet het precies de weg. Maar in onze we reld, de grote wereld, kent het de weg nog niet. De ouderen moeten die weg wijzen, vooral de weg naar God. Bovendien moet het kind worden be schermd. Het gaat om de ziel van het kind. Wij moeten het kind niet leren de wereld te ontvluchten, ook al is deze wereld koud en ontnuchterend. Het kind moet geleerd worden er midden in te leven. Psychologie en paedagogie hebben de ouderen geleerd, dat zij niet alleen leiders, maar ook vrienden voor de kinderen moe ten zijn. De ogen van het kind moeten ge opend worden, het hart ontsloten en de wil gesterkt. Het gaat om de menswording van het kind. Het voorbeeld van de ouders is daarbij van grote invloed: jeugdindrukken ztfn vaak beslissend voor het gehele verde re leven van dé mens. Ds. Waardenburg wees er op, dat de ouders de verbeeldings kracht, wanneer deze in hun kinderen be gint te leven, niet mogen doden. Zij moe ten trachten de fantasie verstandig te lei den en vruchtbaar te maken voor het le ven. Dit bereikt men vooral met boeiende, in 't bijzonder bijbelse verhalen. „Wat de Kinderkerk betekent voor onze kinderen" was het onderwerp waarover professor dr. W. C. van Unnik uit Bilthoven sprak. Professor Van Unnik, in zijn jeugd een trouw bezoeker van de Haarlemse Kin derkerk, verklaarde, dat deze kinderkerk voor hem persoonlijk dit heeft betekent, dat zij hem niet heeft verhinderd om tot God te komen. Zij is een van die schakels, die met God verbinden. Het is evenwel moeilijk precies aan te geven, wat zij voor een kind betekent. Wij kunnen immers niet altijd nagaan, wat het woord tot stand brengt? Wel staat vast, dat de kinderkerk met al die diensten van begaafde en min der begaafde voorgangers heeft bijgedra gen tot het zich vormen van een beeld van de Heer, die ook tot de kinderen zijn ar men uitstrekt, aldus professor Van Unnik. Woensdagavond hebben de kinderen het jubileum van de Haarlemse Kinderkerk in de Bakenesserkerk gevierd; de heer A. J. van Houwelingen Rijkhoek uit Zeist (vroe ger te Haarlem) heeft een verhaal verteld over de geschiedenis van de stad Haarlem en daarin in het bijzonder aandacht be steed aan de geschiedenis van de Kinder kerk. Hij vertelde hoe de omgeving van de Bakenessergracht er enige eeuwen geleden uitzag en hoe de kerk zich heeft uitgebreid. Met aandacht luisterde de jeugd naar het geen de heer Rijkhoek mededeelde over de in 1779 gestichte kinderkerk en over vele belangrijke gebeurtenissen uit de geschie denis. Hulde en dank bracht hij aan de heer C. Nel, die zeven en veertig jaar zijn krachten aan het werk der kinderkerk heeft gegeven. Wegens ziekte kan hij he laas de herdenkingsdienst niet bijwonen. Namens de commissie uit het college der diakenen sprak de heer J. de Wijs: hij deelde mee, dat de kinderkerk van de Ha- zepaterslaan bloemen had gezonden. Deze zullen aan de heer C. Nel worden toege zonden. Na afloop ontvingen de kinderen, die regelmatig de dienst bijwonen, een herin nering aan het jubileum. Deze maand zal in Moskou een nieuw station van de ondergrondse worden geopend. Het is het „Pervomaiskaya" station in Izmailovo; het eerste bovengrondse station van de metro in de Russische hoofdstad. Terwille van verkeersveiligheid gaat de politie strenger optreden Ingevolge artikel 35 van het Wegen ver keersreglement is het verboden op ver harde, 'voor het verkeer met motorrijtui gen openstaande weggedeelten, met ballen of andere voorwerpen te gooien of deze voort te schoppen of te slaan, op rol schaatsen, autopeds of soortgelijke voort- beweginigsmiddelen te rijden of kinderspe len te beoefenen. Herhaaldelijk is overal in onze gemeente te constateren, dat dit verbod met voeten getreden wordt. Men is op het asfalt aan het rolschaatsen; er wordt met autopeds op de rijbaan gereden, kortom, men brengt zichzelf en het rijverkeer op diverse ma nieren ernstig in gevaar. De politie roept de medewerking van de ouders in, hun kinderen op het gevaar van dit spelen op de rijbaan te wijzen. Aangezien de verkeersveiligheid dit eist, zal de politie met kracht tegen het euvel gaan optreden. Naar wij van officiële zijde vernemen, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening het zogenaamde „aanvullende" plan voor de Verre Visserij goedgekeurd. Hieruit volgt, dat, indien het bedrijfs leven accoord gaat met de voorwaarden, waaronder de overheid deze nieuwe poging tof het op gang brengen der verre visserij (\ermoedeIijk is het begin in de omgeving van IJsland) wil steunen, er één of meer van de grootste IJmuidense trawlers ter verre visserij zullen kunnen vertrekken. Ter gelegenheid van de algemene her denking van het zestiende eeuwfeest van de geboorte van Sint Augustinus, bisschop en kerkleraar waren vanmorgen ouders en leerlingen van het Triniteitslyceum en van het Mendel-college in de dekenale kerk aan de Jansstraat bijeen gekomen, waar mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, een pontificale heilige Mis heeft opgedragen. Rev. Pater E. Zilkens O.E.S.A., kapelaan van de Sint Augustinuskerk te Amsterdam heeft een korte predicatie gehouden, waar bij hij zich in het bijzonder tot de jongelui wendde. „Wanneer Gods kerk zich dit jaar allerwege heeft opgemaakt om het zestien de eeuwfeest te herdenken van de heilige Augustinus, dan heeft het een grote bete kenis voor de kerk, aldus spreker. Daarbij komt, dat het feit ook buiten de kerk her dacht wordt en vele geleerden bezinnen zich in deze tijd op Augustinus. Het is goed, dat de leerlingen van de scholen Augusti nus herdenken, omdat zijn leven ook voor hen van bijzondere waarde is geweest en omdat hij een voorbeeld en een toonbeeld is. Pater Zilkens herinnerde aan de brief van de belijdenissen van Augustinus aan God en in het bijzonder aan dat gedeelte, dat gewijd is aan de jeugdjaren. Daaruit blijkt hoe hij de kinderen heeft bestudeerd en gade geslagen. Augustinus was een le venskunstenaar; hij was de bouwer van een stad, die van dien aard is, dat men 1600 jaar na de eerste steenlegging nog uitloopt om te zien naar het schone, dat deze stad biedt. Het bouwen van een stad is niet gemak kelijk. Kijk maar eens naar Amsterdam, die door de wijze waarop zij gebouwd is, uniek is voor ons land. Er moet daar ge heid worden om een stevig fundament te krijgen. Augustinus heeft ook een stevig fundament gemaakt na jaren van opoffe ring. Hierop heeft God verder gebouwd. Aan de jeugd vroeg pater Zilkens: „Als je aan je eigen leven denkt, kun je dan zeggen, dat je op een rotsachtige bodem bouwt?" De tijd van thans is anders dan zestien eeuwen geleden. Het is echter nood zakelijk door studie, gebed en gehoorzaam heid te werken aan een fundament. Als Gods genade komt, dan kan men daarmee verder werken, om een stad te bouwen. Zo heeft Augustinus het ook gedaan en naar zijn voorbeeld kan gewerkt worden. Maandagavond zal in de tuinzaal van het Concertgebouw een academische zit ting worden gehouden, waarop gesproken zal worden over „Augustinus' getuigenis" en over „Augustinus en de wereld". De herdenking gaat uit van het convent van de orde der Augustijnen-Eremieten te Haarlem. Hollanders plegen met een soort vol hardendheid af te geven op regen en be geleidende wind; zij mopperen, wanneer sneeuw de lucht vult en later de straten met een dunne, snel in modder verande rende wade bedekt. Ook als het heet is, juicht niet iedereen, maar hoe de baro meter staan mag, voor de optocht trekken wij er met onze kinderen op uit. Een nat pak of een paar koude voeten riskeren, wij om naast hun kleurige stoeten te gaan, wakend over Piet of Anneke en intussen genietend van hun genieten. Woensdagavond joeg de wind pijpestelen van formaat naar omlaag, zodat de lich tende menigte kleuters van de verschillen de speeltuinverenigingen, die aan het Spaarnhovenplein waren samengekomen, lampionnen in de hand, al gauw enkele duistere plekken ging vertonen. Maar de speeltuinjeugd bleef gelukkig enthousiast en trok om half acht. het noodweer ten spijt, de verschillende wijken in, trommels voorop, de duistere schimmen van ouders met parapluies naast de glimwormpjes stoet. Een klein meisje van Weltevreden, de speeltuin aan het Spaarne, verloor op haar tocht door de Indische buurt het licht uit haar lamp, maar naar huis gaan? Dat nooit, en daarom stapte ze dapper verder, soms door een grote plas. Met een lichtje aan de hand, hoezee....; ze heeft misschien niet eens gemerkt, dat het noodweer was. En zo ging het ook toe in andere delen van de stad, waar de speeltuinjeugd zich had verzameld: op het Donkere Begijnhof, on het terrein van de speeltuinvereniging Elba, voor de kerk aan het Spaarne, op het terrein van de speeltuinvereniging Noordervreugd en in de jongensschool aan de Timorstraat. Er waren enkele ouders, die het weer te guur vonden en daarom met hun kinderen naar huis trokken. Die kinderen waren natuurlijk zeer 'teleurgesteld, maar wel licht heeft hun mooie lampion nog een half uurtje in de kamer mogen branden, voor zij naar bed moesten. Reeds enige jaren bestaan er plannen een nieuw consultatiebureau voor de be strijding der tuberculose te bouwen aan de Orionweg in Haarlem-Noord, ter vervan ging van het- gebouw aan de Gedempte Oudegracht, dat niet meer aan de eisen voldoet. De verwachting dat het gebouw in 1955 in gebruik genomen zal worden is niet groot, aangezien de plannen nog niet door de desbetreffende instanties goedgekeurd zijn. Dr. O. H. Dijkstra, voorzitter van de Haarlemse Vereniging tot bestrijding der tuberculose, deelde ons mee dat 't bestuur reeds geruime tijd gereed is met zijn plan nen voor 't nieuwe gebouw. Zij zijn enkele maanden geleden toegezonden aan het ministerie van Sociale Zaken, doch een beslissing is nog niet gevallen. Dr. Dijkstra hoopt, dat de goedkeuring spoedig zal vol gen, opdat binnen niet te lange tijd aan de bouw van het Consultatiebureau, waai', aan een grote behoefte is, begonnen kan worden. Het programma van de op Zaterdag 15 No vember in het Sportfondsenbad Haarlem vastgestelde waterpolocompetitie wedstrijden luidt: Heren, vierde klasse: DWT 3—HZV 1. Dames, bekercompetitie KNZB: HVGB 1 Nereus 1. Heren, centrale wintercompetitie KNZB: HPC 1—Nereus 1. Heren, bekercompetitie KNZB: VZV 1— Meeuwen 2. Heren, vierde klasse: HVGB 4—VZV 2. ADVERTENTIE £cut de Cotoyne De gelukkige combinatie van het pittige Troika parfum met de frisse 4711 „Keulse" Eau de Cologne heeft met haar spor tieve allure een aparte charme. Originele flacons 2.25 tot/12.50 De Haarlemse afdeling van de Ne derlandse Reisvereniging heeft Dinsdag avond een probaat middel toegepast om haar leden de weg te wijzen naar Wenen, beter gezegd: hen voor een tocht naar en een verblijf in de oude Keizerstad aan de Donau lekker ,te maken. Onder haar auspiciën trad namelijk in de Haarlemse Concertzaal een Weens gezelschap op, dat de traditionele luchtige sfeer van zijn „Heimat" met zich meebracht en deze aanstekelijk wist te doen inwerken op het. publiek. Het werd een revue waarbij ver scheidenheid kenmerkend was. De heer C. H. Groen uit Den Haag fungeerde als conférencier en tevens als schakel tussen de Reisvereniging en het object waar het om ging. Aldus manifesteerde hij zich als competent reisleider, door ons aan de hand van een serie lantaarnplaatjes met een suggestief praatje in de Oostenrijkse hoofdstad rond te leiden. Het Weense gezelschap bestond uit een instrumentaal septet onder Eduard Mackër, die het programma samenstelde en van het geheel de leiding had, zonder dat men daar veel van merkte. Verder was er een achttal operette-artisten. Een bijzondere attractie voor de dames onder 't publiek bestond uit een modeshow, waar toe enige Weense firma's de nieuwste mo dellen geleverd hadden. Uiteraard hoorde men deze avond in hoofdzaak melodieën van Johann Strauss, de populairste onder de populaire noten krakers van de residentie van Frans Jozef, die het zelfs bestaan heeft de grauwe Do nau blauw te verven, hetgeen hem vast geen windeieren gelegd heeft. Maar be halve deze walskoning kregen natuurlijk ook Lanner, Schubert, Mozart, Haydn en Léhar hun rechtmatige beurt. Andere grote muzikale Weners: Beethoven, Bruck ner, Brahms (de geduchte grote B's) werden begrijpelijkerwijze van het op gewekte programma uitgesloten, welk lot gedeeld werd door Wolf, Schönberg en zijn adepten, die de moderne Weense stijl ver tegenwoordigen. Ten slotte is voor het al gemene begrip de Weense muziek die. welke gemakkelijk aanspreekt, zich bij voorkeur op een deinende driekwartsmaat beweegt en de Biedermeiersfeer oproept met een tikje melancholie of teder senti ment. „Honni soit Qui mal y pense!" Men mag het in het Weense volk waarderen, dat het aan een traditie vasthoudt. Maar als men dan ervaart dat een Weense zanger zo'n melodie, die alle kenmerken draagt van het eigene, gaat voordragen op een Engelse tekst, dan zou ik toch denken dat er iets kostbaars verloren gaat. Gevolg van de bezetting? Mogelijk, maar in ieder geval jammer. Het ouderwetse komische coupletlied mocht op deze manifestatie van het Ween se volksleven niet ontbreken. Het werd met raak succes door Fritz Jellinek ge debiteerd. De soubrette Vera Svoboda ex celleerde in de onerettescènes die zii met de buffo-tenor Fritz Piletzky voordroeg. Deze laatste toonde zich een grappige partner voor de tenor Walter Anton Dotzer. die zich als volbloed zanger wist te onderscheiden. Het weinige dat wij van de zangeres Erna Sécanini te horen kregen, was eveneens aanvaardbaar. De balletgroeD bestond uit drie dames, die wii als manneauins terug zagen. Het orkest bleek voor ziin taak berekend. Na afloon van het zeer lange nrogramma moest het nog de muziek verzorgen van het bal. JOS. DE KLERK Het aantal personen, dat met auto's en motoren de afgelopen zomer een be.zoek bracht aan het circuit van Zandvoort, be woog zich wederom in stijgende lijn. In Juni waren dit 932 auto's en 363 mo toren; in Juli 1203 auto's en 332 motoren; in Augustus 1870 auto's en 755 motoren; in September 923 auto's en 371 motoren; in October 751 auto's en 377 motoren. Het aantal auto's over Augustus en September is het hoogste aantal, ooit in deze maan den bereikt en dat zelfs ondanks de on gunstige weersomstandigheden. In totaal bedroeg het aantal tot 1 November dit jaar 8764 auto's en 2757 motoren. Sinds de openstelling van het circuit voor het pu bliek werden tot 1 November 46.700 auto's en 15.390 motoren geteld. ADVERTENTIE BULGOMME TOCHTBAND van SCHUIMRUBBER Gemakkelijk te bevestigen Gemakkelijk In het onderhoud Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3Neder 1.'47 100 100 A.K.U 27314 270 422% 419 Philips Gloeil. 340 333 Kon. Petroleum 511 508 A'dam Rubber 113% 108 Holl. Amer. Lijn 177 176 N. Scheepv. Unie 156% 155 H.V.A 1471/2 143% De li Mij 136% 135 Amsterd. Bank 240 233 Ned. Handel Mij 204% 204 Rotterd. Bank 211% 210 Twentsche Bank 209% 210 Anaconda Copper 42% 42% Bethlehem Steel 87% 78% Republic Steel 65% 65% Shell Union 56% 55% Tidewater 25l8/is 26% 60% 61 De R.K. Toneelgroep „Berkenrode" te Heemstede heeft zich ter gelegenheid van het tienjarig bestaan kennelijk extra moeite getroost om de leden en donateurs Woens dagavond in het Minerva Theater een bij zondere jubileumvoorstelling te kunnen aanbieden. Daartoe heeft men de keuze laten vallen op het toneelspel „De nacht van de 16de Januari" van Ayn Rand, dat zich geheel in de Amerikaanse rechtszaal afspeelt, zoals men waarschijnlijk wel weet. Voor een dergelijk stuk is een nauwkeu rige combinatie van aankleding en type ring vereist om de onmisbare sfeer tijdens het proces op de toeschouwer over te bren gen. Hierin is de regie aanzienlijk te kort geschoten. De opstelling van de groepen was zelfs bijzonder ongelukkig: de jury had op enige verspreid staande stoelen plaats genomen en de beklaagde was tussen de getuigen gezeten, zodat zij te ver van haar verdediger verwijerd was om het noodza kelijke contact met hem te onderhouden. Even fnuikend voor de sfeer waren de ver richtingen van de deurwaarder en de ci pierster, die een alles behalve serieuze in druk maakten. Ook de technische uitvoe ring van de scènes, als de jury zich voor de uitspraak heeft teruggetrokken, waarin getuigen even door een schijnwerper wor den belicht en stuk voor stuk een zin uit hun verklaring herhalen, eigenlijk close- ups en dus een zuiver filmisch effect, was verre van onberispelijk. Gelukkig kunnen hier enige individuele prestaties tegenover worden gesteld, die deze voorstelling het aanzien ten volle waard hebben gemaakt. In de eerste plaats moet Riet van Rooden als een hartstochte lijk geladen Karen Audre worden genoemd. Zij wist deze zware rol met temperament en een uitstekende gelaatsexpressie boeiend weer te geven. Overigens moet wat betreft de bijna twintig namen tellende rolver deling met het vermelden van de uitblin kers worden volstaan. Dit waren Joke Roo- zen met haar opmerkelijk knappe en ge durfde karakterisering van een meisje uit de onderwereld, Gé Kromhout voor zijn flegmatieke gangster, een bewogen Nancy door Tineke van der Berg en een komische huishoudster van Jet Alders kostelijk ge typeerd. Verder mogen een pientere advo caat van André de Rosa Spierings en een felle aanklager van Bob Kostermans niet onvermeld blijven. De niet genoemden, ook de zwakkeren, hebben naar beste vermogen bijgedragen om deze voorstelling het grote succes te bezorgen, dal ongetwijfeld be haald werd. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: F. A. LuijnenburgBet- zema, z.; Y. B. W. M. Smit—van Thiel, z.; A. Th. GroenendijkPulleux, z. ONDERTROUWD: A. C. van der Slot en A. J. van Haaster; J. van Heiningen en M. D. van den Berg; D. J. A. den Hartog en J. E. W. Schaaij; H. J. E. Schouw en M. Winkler Prins; W. Th. van Aalzum en C. M. Vreene- goor; R. Garrels en M. J. Schouw. GEHUWD: Th. H. Heeremans en A. van Schie; J. Drupsteen en H. H. van den Berg; J. Wunderink en Tr. Noorman; J. van Vliet en S. de Wilde. OVERLEDEN: D. Ph. Immer, 47 j.; T. de Jong—van Blitterswijk, 53 j.; Wed. E. C. A. Heyman—Herrmann, 80 j.; C. M, Bruning, 52 j.; Tr. Tinholt—van de.i Berg, 78 i.; J. F. H. P. de Bruijn, 76 j.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7