„Er is een tijd van komen Prijsontwikkeling na loonronde wordt scherp gadegeslagen Korten bondig! Millioenenplan opnieuw in Zandvoortse raad Vermiste loodrollen uit auto achterhaald Wapen tegen buitenlandse handels discriminatie: in-, uit- en doorvoerwet rLeven aan de redactie VRIJDAG 12 NOVEMBER 19 5 4 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 19 Mr. M. Rooy Jr. sprak over veranderende eisen van het bedrijfsleven Jongen door vrachtauto te Hillegom overreden Christelijke Besturenbond hield familie-avond Credieten voor scholen 99 Twee Haarlemmers in arrest Géén kwartjegéén fiets dan U thans- W Donderdag kwam weer 79.000 binnen Vrouwen in actie voor vluchtelingengezinnen Sovjet-Unie eiste nimmer opheffing van de NAVO Scheepvaart Dinsdagavond wordt men heeft het reeds kunnen lezen in het Minerva Theater te Heemstede de officiële première van de ongeveer twintig minuten durende film „Er is een tijd van komengegeven. Deze is in opdracht van het Koningin Wilhelmina-fonds voor de Kankerbestrijding vervaardigd door Multifilm, Haarlem, met medewerking van enkele wetenschappelijke instellingen. Willem de Vogel en Eduard Verschueren schreven het scenario, Hattum Hoving en Pim Heytman be dienden de camera's en Willem Gerdes was belast met de regie en de montage, waar bij nog opgemerkt moét worden dat Ad Bonsel de bescheiden muziek schreef. Men kan niet anders zeggen dan dat de makers in de uitvoe ring van hun opdracht voortreffelijk zijn ge slaagd. De grote moei lijkheid was iedereen duidelijk op het gevaar van de kanker te wij zen zonder daarmede evenwel nodeloze angst en ongerustheid te zaaien. De nadruk is komen te liggen op de reeds bestaande en toegepaste middelen van genezing. De pro pagandistische uitwer king zal stellig blijken uit een sterke toe neming van het aan tal begunstigers van het fonds, dat zich de bestrijding van deze volksziekte ten doel stelt. Men kan zelf de titel gemakkelijk aan vullen. Het motief van het komen en gaan van het leven op aarde is op eenvoudige wijze in de openingsbeelden verwerkt: spelende kinderen, die wijken voor een sombere begrafenisstoet. Met allerhande materiaal wordt de toeschouwer een sug gestief beeld gegeven van de rampen, die de mensheid hebben bedreigd en van de wijze waarop deze zijn overwonnen of onderdrukt. Om de aard van de kanker te illustreren gebruikt men het voorbeeld van de boer, die van tijd tot tijd het voort woekerende onkruid wiedt om het groei proces van zijn gewas te beschermen. Er ontstaat daardoor een sfeer van ver trouwdheid, waarin ook de vrij spoedig optredende figuur van de rustige huisarts past, die de juiste verstandhouding be- In de nieuwe aula van het gymnasium te Haarlem hield mr. M. Rooy Jr., hoofd redacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant Donderdagavond voor de vereni ging voor paedagogiek een lezing- over de veranderende eisen van het bedrijfsleven. Het bedrijfsleven is een onderdeel van het economisch streven zoals wij dit in Ne derland ontplooien en wordt bepaald door twee fundamentele factoren, namelijk het feit, dat er weinig of geen grondstoffen zijn en de toenemende bevolking. Uiteraard moet deze eerste factor niet te beperkt gezien worden. Immers Nederland kan bogen op een bijvoorbeeld bijzonder hoge kolenproductie, maar dit betekent toch niet, dat hiermede zelfs in de eigen behoefte kan worden voorzien. De overige belangrijke grondstoffen zoals bijvoorbeeld ijzer en hout en de bijproducten hiervan moeten ingevoerd worden en dit is even zeer het geval met een groot deel van ons voedsel. Nu kan men daar natuurlijk tegenover stellen, dat er ook bijzonder veel uitgevoerd wordt, maar daarbij moet er rekening ge houden worden met het feit, dat Nederland in hoofdzaak kwaliteitsproducten expor teert. Het gevolg hiervan is weer, dat men in ons land met de arbeid van deze produc ten het meest verdient, waaruit weer volgt, dat de arbeiders, die met de fabrica ge van deze goederen belast zijn, hoger lo nen krijgen, hetgeen voorts weer leidt tot een hogere levensstandaard. Het tweede punt, waar mr. Rooy op wees was de steeds groeiende bevolking, die op het ogenblik reeds per jaar met honderd duizend mensen toeneemt. Met het oog hierop is het bijzonder belangrijk dat de emigratie bevorderd wordt. Bovendien kan men nbg meer gaan industrialiseren, waar door er echter weer een groter aantal pro ducten beschikbaar komen, die, indien mo gelijk, naar het buitenland geëxporteerd moeten worden. Mr. Rooy meende, dat het bedrijfsleven hiermede rekening dient te houden. Er zal een hogere gespecialiseerde vakbekwaam heid geëist moeten worden en daarbij zal men met zo laag mogelijke kosten moeten werken. Er is echter, aldus spreker, aan een ver doorgevoerde specialisatie één ge vaar verbonden. Men is namelijk snel ge neigd om de band van het geheel uit het oog te verliezen en mede om deze redenen heeft men in Nederland het studiecentrum voor doelmatige bedrijfsleiding in het leven geroepen, waarbij men zal trachten deze problemen te bestrijden. De productie van kwaliteitsgoederen met lage kosten heeft tot resultaat, dat de werknemers minder arbeiders in dienst gaan nemen en men moet dit dan ook voor komen door de uitvoer te stimuleren. Lukt dit, dan kunnen er weer voldoende mensen aan het werk gezet worden, er komen ho gere lonen, meer welvaart en opnieuw meer Werkgelegenheid. De jongeren zullen daarbij echter in het oog moeten houden, dat zij aan de onver anderlijke eisen, die nu eenmaal altijd heb ben gegolden voldoen. Namelijk bekwaam heid en karakter. Mr. Rooy meende in ver band hiermede, dat het onderwijs zich in ons land aan deze eisen diende aan te pas sen. De middelbare scholen zouden een meer algemeen vormende opleiding moeten geven en de specialisatie zou dan later op de vakscholen volgen. Ten aanzien van de emigratie merkte mr. Rooy nog op, dat men zeer zeker niet moet uitgaan van het principe, dat hier toch geen werk is en uiteraard ook niet van de gedachte, dat het op het ogenblik afgelopen is met Europa. Immers, de mens heid heeft, aldus spreker, een nieuwe fase in de wereldgeschiedenis bereikt, waarin uiteraard nog wel kleine conflicten voor komen, doch waarin geen noodzaak aan wezig is voor een buitensporig grote angst. Vooral niet wanneer men de zaken nuchter blijft bekijken en vertrouwen heeft in de jeugd. Vanmorgen omstreeks kwart voor twaalf stak een zesjarige jongen, die van school kwam, de Hoofdstraat te Hillegom bij het bureau van politie over, op het ogenblik, dat uit de richting Leiden een grote vracht auto naderde. De bestuurder gaf signalen, week naar links uit, maar kon niet voor komen, dat de jongen door een der achter wielen werd overreden. De jongen was op slag dood. gunstigt. Men krijgt met behulp van teke ningen (zie de illustratie bij dit artikel) en micro-opnamen een goede indruk van de aard der wilde celdeling en de voort planting daarvan. In ziekenhuizen worden de kostbare middelen van genezing ge toond, die in vele gevallen mogen baten, wanneer men maar tijdig zijn geneesheer heeft geconsulteerd. De film zal velen van de noodzaak hiertoe overtuigen. De twee laatste punten op de agenda van de Zandvoortse raadsvergadering van Dins dagavond 16 November vermelden de voortzetting van de behandeling van het in de vergadering van 18 October aan de orde gestelde schrijven van een combinatie van personen, welke willen deelnemen aan de wederopbouw der gemeente door het ver wezenlijken van het boulevardcentrum". Naar mag worden verwacht, zal ook de ze voortzetting der besprekingen over het millioenenplan, waarbij op enkele door de raad gevraagde punten nog nadere ophel dering zal worden verstrekt, wederom in besloten zitting plaats hebben. Daarna zal, waarschqnlijk weer in open bare vergadering, het voorstel tot verkoop toewijzing van bouwterrein ten be hoeve van de bouw van de Zuidvleugel van het „Zomereentrum" het „plan Visser" in behandeling komen. Naar w\j van welingelichte zijde verne men, is de kans groot, dat als onderdeel van het grote plan een redelijke oplossing voor het „plan Visser" is gevonden, een oplossing welke beide partijen ten volle zal bevredigen. De Haarlemse Christelijke Besturenbond heeft Donderdagavond' in gebouw St. Bavo een familie-avond gehouden, die zeer druk werd bezocht. Na een openingswoord van de voorzitter, de heer R. Busser, versche nen de „Muzanto's" op de planken, een ge zelschap uit Amsterdam, dat met een bont programma van voordracht, zang, muziek en toneel een gezellige stemming in de zaal deed ontstaan. Vooral het sketchje over inwoningsmisère, de voordracht over „Tex- tielproblemen op de Nieuwendijk" en het laatste nummer, een parodie op een drie tal damesbladen, oogstten veel succes. Na dit eerste optreden van de Muzanto's hield een der hoofdbestuurders van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer C. J. van Mastrigt, een propagandatoe- spraak over weg en doel van de Christe lijke vakbeweging. De spreker betoogde, dat wij te gemakkelijk leven in het leven van dit ogenblik. ;Wij zien er alleen dan de gebreken van, wanneer zij ons recht streeks raken. Wij zijn er aan gewend ge raakt, dat er arbeidsvrede heerst, dat pro blemen in overleg worden opgelost en dat een ieder zijn stem overal kan laten horen- Buitenlanders vragen zich dikwijls ver wonderd af, hoe dit alles in Nederland mo gelijk is geworden, zonder dat de werk nemers daarbij veren hebben moeten laten schieten. Onze welvaartspositie, aldus de heer Van Mastrigt, is in zekere zin gun stiger dan die in vele andere landen.Waar- om is men dan in die landen veelal niet zo ver gekomen? Volgens spreker treft men in het huidige socialisme nog s'teeds de „nakrampen" van het begrip klasse-strijd aan. Juist het be staan van de Christelijke vakbeweging in Nederland heeft het mogelijk gemaakt, de weg naar samenwerking te bereiken, sa menwerking. tussen werkgever en werk nemer als schepselen Gods, want zo moet men elkaar in de allereerste plaats zien. „Wij willen de samenleving zodanig ma ken. dat wij God en de arbeid kunnen die nen," aldus de heer Van Mastrigt, die ver der verklaarde, dat de tragiek van hef communisme en bijna ook van het socia lisme deze is, dat het aan een dictatuur, die het in feite niet wenst, vrijwel niet kan ontkomen. Men mag zeer zeker critiek hebben op de huidige samenleving; men moet durven te zien, wat er wel en wat er niet deugt. Toch zal ook een latere samenleving weer haar fouten hebben. Tenslotte spoorde de spreker de aan wezigen aan, actief voor de Christelijke vakbeweging werkzaam te zijn, niet alleen door het werven van leden, maar ook door een ieder te vertellen, wat weg en doel van deze vakbeweging is. Na de pauze voerden de Muzanto's ,.Das singende Hotel" op, een vrolijk spel met zang en muziek van Oscar Fetras, Frans Léhar en Oscar Strauss. En met een slui tingswoord van dr. H. van der Loos kwam deze familie-avond van de Haarlemse Christelijke Besturenbond tot een einde. Voor het treffen van maatregelen door de stijging van het aantal leerlingen der Hartenlustschool vragen B. en "W. van Bloemendaal de gemeenteraad een creddet van 2320 beschikbaar te stellen voor de aankoop van boeken en van meubilair voor de onderwijzerskamer. De St Aloysiusschool te Overveen heeft de gemeenteraad verzocht gelden beschik baar te stellen voor de inrichting van een lokaal op de zolderverdiening der school en de aankoop van schoolmeubelen De kosten bedragen 3300. B. en W. stellen de raad voor medewerking te verlenen. In onze editie van Woensdag 10 Novem ber maakten wij melding van de ont vreemding van een vrachtwagen, geladen met vijfduizend kilo bladlood ter waarde van ongeveer f 6800, uit een hal van de loodfabriek v/h Gebr. N. en C. Giebels aan de Lange Herenvest te Haarlem. De vrachtauto was "des nachts gestolen en werd de volgende morgen aangetroffen op het Phoenixterrein. Er werden toen elf rollen bladlood met een gewicht van on geveer duizend kilogram vermist. De elf rollen zijn inmiddels opgespoord: zij bevonden zich in een pakhuis in de Haarlemse binnenstad. De eigenaar van dit pakhuis had de rollen, zonder argwaan te krijgen, laten opslaan; mensen, die in de nabijheid van het pakhuis wonen en die de wagen van voornoemde fabriek voor het gebouw hadden zien staan, wer den evenwel achterdochtig, toen zij in de krant een bericht over de diefstal in de loodfabriek aantroffen. Zij stelden de Haarlemse recherche van hün bevindingen op de hoogte en deze heeft Donderdag de 23-jarige glazenwasser J. P. en de 20- jarige koopman P. H., beiden uit Haarlem, aangehouden. De twee mannen zijn in gesloten. In de Nauwe Appelaarsteeg in Haarlem werden Donderdagmiddag omstreeks een uur twee jongens van dertien en veertien jaar aangesproken door een voorbijganger, die de jongens een vuurtje vroeg. Toen de jongens aan zijn verzoek hadden voldaan, liep de man verder, maar keerde zich even later om en sprak de jongens opnieuw aan. Hij vroeg hun, of zij er iets voor voelden om een kwartje te verdienen. Toen zijn vraag bevestigend was beantwoord, vertel de de man, dat hij snel een boodschap moest doen en daarom graag even van een van hun fietsen gebruik wilde maken. Mei de belofte van het kwartje voor ogen, stel de een der jongens grif zijn fiets ter be schikking. Hij wacht nu nog steeds op het beloofde kwartje.èn op zijn fiets. ADVERTENTIE (J ziet er beter mee Verkrijgbaar bij de erkende vakopticiens Voor de ontheemden Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft Donderdag f 79.000.ontvangen. De totale opbrengst tot en met Donderdag is daar door geworden f 1.163.000. B. en W. van Zandvoort delen de raads leden mede, dat de in Zandvoort gehou den actie „Een uur voor een toekomst" onder het gemeerttepersoneel een bedrag heeft opgeleverd van f 352.75. Ingevolge de aanbeveling van de minis ter van Binnenlandse Zaken, stellen B. en W. de raad voor, dit bedrag te verdubbe len en daarvoor een crediet van f 352.75 beschikbaar te stellen, zodat het totale bedrag van deze actie f 705.50 zal gaan bedragen. De Nederlandse Federatie voor Vrouwe lijke Vrijwillige Hulpverlening, waarbij nagenoeg alle vrouwenorganisaties in Ne derland zijr aangesloten zal een actie gaan voeren ten behoeve van de vluchtelingen gezinnen in de kamnen in de provincie Karinthië in Oostenrijk. Na overleg met de gedelegeerde in Ne derland van de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen zal de landelijke federatie op „de vrouwen van Nederland" een be- roen doen haar steun te verlenen bii een inzameling van gelden voor dit doel. Pravda over collectieve veiligheid PARTJS (AFP). Het Russische com munistische partijblad ..Pravda" schrij" volgens Tass, dat de Sovjet-Unie nimmer de ontbinding van de NAVO heeft geëist als essentiële voorwaarde voor. de oprich ting van een stelsel van collectieve veilig heid in Europa. Ook het argument, dat de Sovjet-Unie Europa van de Verenigde'Sta ten wil scheiden, gaat niet op, aldus het blad. VEEMARKT LEIDEN Aanvoer: stieren 14, melkkopicn 60, vette koeien 350. vare c. a. koeien 256, graskalve- ren 84. vette kalveren 18. nuchtere kalveren 82, vette scharen 400, weidcschapen 30, vette lammeren 2237, varken, zeugen 32, schram men 314. biggen 658, paarden 1, geiten 7. totaal 459,3. Notering: stieren fok 310425. melkkoeien 700910. vette koeien schoon 200275. vare e. a. koeien 480660. vaarzen 465—7.15. gras kalveren levend 220265, nuchtere kalveren slacht 4050. nuchtere kalveren levend 100110, pinken 300445. vette schapen 100128, lammeren 90115. drachtige zeu gen 240350, schrammen 60100, biggen 35—48. geiten 15—30. Handel voor stieren, melkkoeien, vette koeien en geiten matig, voor varekoeien, varkens, pinken en graskalveren willig, voor vette en nuchtere kalveren, schanen en lam meren vrij goed. voor zeugen, schrammen en biggen stug. Aanvoer over de eehelo linie groot. Record aantal schapen, tbc-vrije af- de,;ng gro*« aanvoer, 110 Kaasmarkt. Aanvoer: 33 partijen Goudse en 6 partijen Leidse kaas. Notering: Goudse zware tot. 272, Goudse le soort 246250, Goudse 2de soort 242245, Leidse tot 246. In zijn Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag uit de Tweede Kamer over de begroting van Economische Zaken heeft minister Zijlstra er mee ingestemd, dat de regering bij beëindiging van de directe overheidsbemoeiing in productie en afzet moet beschikken over de nodige maatregelen en bevoegdheden om zo nodig in te grijpen. Hij spreekt als zijn mening uit, dat het kartelbeleid een belangrijk element van het overheidsbeleid is, waar mede onverantwoorde prijszetting kan worden tegengegaan. Na de loonronde van 1 Januari j.l. heeft zij doen nagaan, of en in hoeverre prijsstijgingen zijn opgetreden. Hierbij bleek, dat niet zozeer bedrijfsrege lingen in de zin van het Kartelbesluit, doch meer niet-bindende adviezen van organi saties uit het bedrijfsleven aanleiding tot prijsverhogingen in bepaalde branches ga ven. Overleg met de betrokken organisa ties heeft er toe geleid, dat niet aanvaard bare prijsverhogingen grotendeels voorko men konden worden. De zogenaamde ad viesprijzen vormen een verschijnsel, dat de voortdurende aandacht van hem heeft. Indien als gevolg van dergelijke advies prijzen ongemotiveerde prijsverhogingen optreden, zal hij van de hem ten dienste staande bevoegdheden met betrekking tot het maximumprijsbeleid gebruik moeten maken. De onlangs gepubliceerde prijsverhoging voor schoenreparaties van 10 procent be rust eveneens op een niet bindend advies. Bij de beoordeling hiervan dient men in aanmerking te nemen, dat in deze zeer loonintensieve bedrijfstak, na de loonronde van 1 Januari, in het algemeen de prijzen niet werden verhoogd. Een nader onder zoek, dat thans wordt ingesteld, zal moeten uitmaken, of deze prijsverhoging verant woord is. Ook naar de prijsverhoging van haarden met 5 procent laat de minister een onder zoek instellen. Minister Zijlstra merkt voorts terloops op, dat het voor een kartelpolitiek, die enerzijds doeltreffend is, maar anderzijds zo min mogelijk tot werkelijk ingrijpen be hoeft te leiden, inderdaad gewenst is dat, zoals de voorzitter van het Verbond van Nderlandse Werkgevers het uitdrukte, uit de incidentele beslissingen geleidelijk aan een „erecode" van de economische mede dinging groeit, waarmede het bedrijfsleven uit eigen beweging reeds rekening houdt. Wat betreft de klachten, die een aantal Kamerleden hebben bereikt, dat de Neder landse consument in de radio- en gramo- foonsector meer betaalt dan uit het oog punt van een gezonde mededinging verant woord is, deelt de minister mede, dat reeds een onderzoek gaande is naar de bedrijfs regelingen in de radio-branche. Hij zal eveneens een onderzoek laten instellen in de gramofoonsector, waarbij de prijzen, die (Verkort weergegeven 6 welvaart. Men noemde de jongste loonronde nadrukkelijk een deelnemen in de welvaart. Waarom dan 6 Bij prijs stijging wordt het leven van hoger gesala- rieerden in de sterkste mate düurder omdat dat leven hogere kosten en meer uitgaven kent dan enig ander. Een procentsgewijze verhoging van 't inkomen is dan logisch en derhalve aanvaardbaar. Maar wie zal zeggen wie van ons het meest tot de welvaart bijdraagt? Doet de kantoorchef er meer voor dan de beton- storter? Deze ronde was geen noodzaak, maar een aardigheidje en dat dient voor allen gelijk te zijn, b.v. f 25 per maand. De „hoge groep" kan dan een extra briefje naar de bank brengen en de „lage groep" komt dan misschien tóch nog aan een gramofoonplatenverzameling. C. B. Een oplossing. Wanneer men fietst op het aangewezen pad, kan het gebeuren, dat bromfietsen passeren en scooters. De eerste op het fietspad :'met een gro tere snelheid dan de laatste op de rijweg. Dit toont duidelijk aan hoe fout het onder scheid naar het aantal c.c. is. Men neme dit besluit: de theorie door de praktijk ver vangen. Tot en met 30 km/uur is de brommer fiets en behoort op het fietspad. Snellere bromfietsen moeten niet meer worden gemaakt (het is overbodige luxe, .zich met élke snelheid over de wereld te kunnen voortbewegen). Is grotere spoed gewenst, dan gespaard voor een scooter; dat is een volwassen instrument. C. B. Sporthal. Met genoegen heb i>k kennis genomen van een artikel in uw blad, waar in de gedachte werd geopperd om de Haar lemse sporthal bij het Krelagehuis te bou wen. Ik ben zelf in de volleybalsport geen onbekende en weet met welke moeilijk heden de Haarlemse Volleybalbond wat betreft de speel gelegenheid voor zijn leden he°ft te kampen. Het is namelijk zo, dat de grootste zaal- sportenbond momenteel 96 senioren-teams in de competitie heeft opgenomen, maar jammer genoeg moesten ook nog enkele teams geweigerd worden wegens gebrek aan speelgelegenheid. Hoe moet de jeugd opgevangen worden; liefst 80 ploegen na men aan het laatst gehouden schoolvolley- ba'tournooi deel! Het wordt hoog tijd dat er een sporthal zal verrijzen, maar dan zijn we er nog niet, want buiten volleybal, bas ketbal en badminton zullen ook zaalhand bal, micro-korfbal, tafeltennis, turnen en misschien nog wel andere takken van sport gebruik willen- maken van deze hal. Het gevolg zal zijn dat bijv. door de volleybal lers de zaal maar eenmaal in de week ge bruikt kan worden en dan zouden er min stens 12 a 15 velden beschikbaar moeten ziin. Het zou daarom zeer nuttig zijn om de thans in gebruik zijnde hal voor de zaal sporten te behouden en dus naast deze ge legenheid de sporthal op te trekken. Het zal geen bezwaar zijn deze beide hallen door een gang of iets dergelijks te verbin den. En wat de ligging van de sporthal betreft, de volleyballers zullen wat hierover in uw artikel werd opgemerkt, alleen maar on^Qrsch rijven. Eén ding is zeker: de volleyballers en ook de andere beoefenaren van de zaal- sporten zulten hopen dat de plannen zo snel mogelijk, .verwezenlijkt worden. J. de G. in het buitenland voor deze artikelen wor den betaald, mede in de beschouwing zul len worden betrokken. Ook omtrent de le vensduur der in Nederland afgeleverde lampen zal hij zich nader op de hoogte laten stellen. Sprekende over de middenstand, deelde de minister mede, dat het in zijn bedoeling ligt, te bevorderen, dat de Vestigingswet Bedrijven 1954 op 1 Januari 1955 in wer king treedt. „liet is niet alleen noodzakelijk, dat ons land in internationaal verband naar een opheffing van bestaande handelsbelemme ringen streeft, evenzeer dient het mogelijk te zijn over handelspolitieke wapenen te beschikken voor die gevallen, waarin ex portsubsidies en dumping kunstmatig een vrij handelsverkeer doorkruisen en de Ne derlandse economie uit dien hoofde onge rechtvaardigd en onverantwoord nadeel zou lijden", aldus minister Zijlstra. Naar aanleiding van de vraag van vele leden, welke bevoegdheden tot verweer tegen ongerechtvaardigd buitenlands optre den de regering voornemens is in onze han delspolitieke wetgeving op te nemen, deelt de minister mede, dat hij doende is een ontwerp-In-, Uit- en Doorvoerwet voor te bereiden. Hierbij zal de mogelijkheid wor den geopend in-, uit- en doorvoer in be paalde gevallen te verbieden, alsmede hef fingen terzake van in- en uitvoer op te leggen. Alioth, 10 155 m. W. Kp. St. Vincent. Amstelbrug, 10 100 m. ZO. Recife. Amsteldijk, 10 500 m. N. Azoren. Amsteivaart, 10 680 m. O-NO. Bermuda. Alphard, pass. 11 Vlissingen n. Antwerpen. Averdijk. 10 570 m. N. Fayal. Abbekerk, 12 te Bremen. Alwaki, pass. 12 Ouessant n. Antwerpen. Alphard, 11 te Antwerpen. Amerskerk, 12 te Hongkong. Andijk, 12 le Havana. Arkeldijk, 11 te Savannah. Armilla, 12 te Pladju verwacht. Aagte<yjk, 11 v. Montevideo n. Buenos Aires. Agamemnon, pass. 11 Crooked eil. n. Philadelphia Almdijk, 11 v. Rotterdam n. Bremen. Anoenkerk, 11 v. Cebu r.. Manilla. Ariadne, pass. 11 Vlissingen n. Antwerpen. Axeldijk, 12 le Santos. Arendskerk, 12 v. Hamburg n. Rotterdam. Baam, 11 v. Paita n. Pimentel. Blijdendijk, 10 v. Newport News n. New York Britsum, 10 170 m. NO. Kp. Frio. Borneo, 30 v. Colombo n Aden. Bewean, 9 v. San Francisco n. Los Angeles. Beneinkust, 11 te Hamburg. Blitar. 11 v. Durban n. Lor. Marquez. Bonaire, 11 399 m. ZW. Lands End. Borneo, 11 180 m. O.t.Z. Minikoy. Blommersdijk, 11 v. Karachi n. Colombo. Banka. 12 v. Calcutta te Belawan. Bloemfontein. 12 te Antwerpen. Boskoop, 11 370 m. Z.ZD. Kp. Race. Gardias, 11 v. Tunis n. Cr,rthagena. Cradle of Liberty, 10 120 m. W. Runsal Jetael. Caltex The Hague, pass. li ZO. punt Kreta. Caltex Leiden, pas. 12 Algiers n. Sidon. Ceronia, 11 te Geelong. Chama, 10 v. Balboa n. Yucatan Channal. Caltex Pernis. 11 Rotterdam n. Sidon. Coiigostroom. 11 v. Winneba n. Lome. Dordrecht, 10 480 m. ZW. Fayal. Dalerdijk, 11 v. Antwerpen n. Rotterdam. Delfland. 12 te Rio Grande. Dongedijk, pass. li Beachy Head ri. Curagao, Dalerdijk, 12 te Rotterdam. Derft, li te Afitwerpen Drente, 11 v Marseille n. Rotterdam. Eemdijk, 11 te Corpus Christi. Eendracht, 10 v. Rotterdam te Bremen. Eeven Seas, 9 v. Kaapstad n. Fremantle. Esso Den Haag, pass. 12 ten N. Kreta n. Lands End. Ena. 10 180 m. ZW. Fayal n. Curagao. Etrema. 15 Beyrout verwacht. Esso Amsterdam, 11 v. Malta n. Sidon. Esso Rotterdam. 11 v. Aruba n. Rotterdam. Friesland (KRL), 11 v. Hamburg n. Bremen. Gaza. verm. 15 v. Bremen n. Curagao. Glebula. nieuwbouw Bremen ca. 12 Dec. gereed. Gooiland, 10 v. Itajai n. Paranagua. Graveland, pass. 12 Kaap. Verd. eil n. Las Palmas Gordias, 11 v. Tunis n. Carthagena. Gouwe, 11 te Dakar. Helicon, 11 v. Port au Prince n. Cp. Haitien. Hermes, 11 te Cumana. Hersilia, 10 260 m. Z.ZC. Eertnuda. Hydra, 10 v. Ciudad Trujlllo n. La Guaira. Hestia, pass. 11 Vlissingen n. Antwerpen. Hathor, 12 te Izmir. Hector, 11 Gibraltar gepass n. Malta. Helder, 11 te Amsterdam Heemskerk, pass. 12 Ouessant n. Antwerpen. Haulerwijk. 12 te Civita Vechia. Indrapoera, 11 v. Djeddal, n. Colombo. Jagersfontein. 11 te Port Elizabeth. Job. v. Oldenbarnevelt. 11 100 m. W-ZW. Mini koy naar Suez. Jupiter, 12 te Lima. Karlmun, 13 Belawan verwacht. Krebsia, gereed ca. 12 Dec. Kedoe, 12 te Takoradi. Korovina, 12 te Recife. Kota Agoeng, pass. 12 Kp. Guardaful 13 Aden verwacht. Leersum, 10 650 m. O.ZO. Bermuda. Lieve Vrouwekerk, 10 790 m. N. Masawa. Lombok, 10 200 m. ZW. Tehuantepec. Laertes. 11 v. Aden n. Suez. Langkoeas. 11 v. Soerabaja n. Tj. Priok. Madoera. 10 410 m O. ten Z. Bermuda. Mitra, 10 190 m. ZO. Jamaica. Maas, li 400 m. N.NO. Finisterre 14 Rotterdam verwacht. Maasdam, pas. 11 Sciily's n. Halifax. Marisa, 19 te Curagao verw. Marpessa, 11 Bizerta gepass. 19 Rotterdam verw. Murena, 12 te Gibraltar Macoma. 11 v. Kaapstad n. Walvisbaai. Manoeran, pass. 11 Kp. Firisterre n. Amsterdam Meerkerk, 11 v. Las Palmas n. Kaapstad. Nigerstroom. li te Amsterdam. Noordam, 11 750 m. O. Kp. Race 15 aan Hoek v. Holland verwacht. Notos, 10 v. Barcelona n. Tarragona. Omaia, 11 v. Liverpool n. Curagao. Ondina, 11 Gibraltar gepass n. Port Said. Ootmarsum, 10 v. Houston r. Brownsville. Oranjefontein 11 460 m Z.ZO. Kp. Palmas. Orion. 11 v. Malta n. Piraeus. Oberon, 11 te New Orleans. Oranje, 11 110 m. ZW. Kreta. Oranjestad. 12 Madeira verwacht. Prins Joh. Willem Friso, 10 430 m. O. Belle Isle Papendrecht. 11 te Dakar. Pendrecht. 12 New York verwacht. Papendrecht. 12 v. Dakar n. Buenos Aires. Perna. 12 te Pulubukom ca. 17 gereed. Plagiola, 12 te Curagao verw. Polydorus. 12 te Singapore. Roebiah, 10 450 m. O.ZO Halifax. Roebiah, 11 te Halifax. Ridderkerk, 12 ie Las Palmas. Roggeveen, 11 te Beira. Rotti, pass. 11 Sabang r.. Aden. Sanana. 11 te Tjilatjap. Seherpendreeht, 10 520 m ZW. Fayal. Schiedijk. 10 v. Port Arthur n. New Orleans. Sliedrecht, 10 260 m. O. ten Z. Montevideo. Sloterdijk. 10 660 m. W. Lands End. Stad Amsterdam. 10 440 m. O. Belle Isle. Stad Breda. 10 250 m. NO- Kp. Race. Stad Vlaardingen, 10 680 m. O. Kp. St. Francis. Sirrah, 11 te Sydney. Stad Arnhem, 11 te Muscat. Sunetta, 11 te Kopenhagen. Sarpedon, pass. 11 Monapassage n. Philadelphia Sibajak, 11 v. Suez n. Aden. Salawati, 12 te Antwerpen. Seven Seas, 9 v. Kaapstad n. Fremantle. Ternate, 10 80 m. ZO. Minikoy. Tiberius, pass. 10 Westpunt Jamaica n. Aruba. Trompenberg, 10 240 m. N-NW. Finisterre. Tara. pass. 11 Fernando Noronha n. Rio de Janeiro. Tabian, 11 te Basrah. Tamo, 12 te Montevideo. Telresias, pass. 12 Kreta n. Algiers. Telamon, 12 te Le Havre. Trajanus, 12 te Paramaribo. Taiisse, 14 Balikpapan verwacht. Westertoren, 10 185 m. NO St. Vincent. Westerdam. 11 600 m. O. Kp. Race. Willemstad. 12 te Port of Spain. Waterman, 11 500 m. O.t.Z. St. Helena, rjsel, pass. 11 Gibraltar n. Amsterdam. Zijpenberg, pass. 11 Dovei n. Bagnoli. Zuiderkruis, li 630 m. W.NW. Fremantle^ Zaan, 12 Geile verwacht. BINNENLAND Tijdens een winkelweek van de Ven- lose middenstand zou een dagelijkse verlo ting van allerlei voorwerpen op bonnen,, worden gehouden, die bij aankopen voor een bedrag van f 1 zouden worden verstrekt. De officier van justitie te Roermond heeft deze verloting echter verboden. Op initiatief van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid wordt een proef genomen met een versnelde scholing van bouwvakarbeiders ten einde te trachten het grote tekort aan vaklieden in de bouw bedrijven op te heffen. Het eerste gedeelte van deze opleiding geschiedt in de rijks werkplaatsen, de verdere opleiding in be drijven. De proef wordt genomen met 50 personen en wel in Bergen op Zoom, Hel mond en Vught. De Nederlandse Bank heeft een mede deling ontvangen van de Bank Indonesia, Djakarta, waaruit blijkt, dat de door haar vastgestelde koersen voor telegrafische over boeking van guldens met ingang van 9 November zijn gewijzigd in: aankoop 2.989i, verkoop 3,02 rupiahs per gulden. De raad van Bolsward heeft besloten tot restauratie van het interieur van het stadhuis. Het in 1614 in Renaisance-stijl ge bouwde stadhuis is wat het exterieur be treft vrijwel ongeschonden gebleven. In 1895 werd het inwendig verbouwd, waarbij de historie geweld werd aangedaan. Thans wil men deze verbouwing weer ongedaan ma ken. Deze restauratie, die men hoopt gereed te hebben voor de festiviteiten in 1955, de herdenking, dat Bolsward 500 jaar geleden stadsrechten kreeg, kost f42.000. Donderdag is het 25-jarige bestaan gevierd van de Annakliniek te Leiden, de eerste orthopaedische kliniek in den lande welke tot stand kwam op initiatief van de Leidse orthopaedist Murk Jansen, en daar mee voor het eerst in ons land de ortho- paedie erkende als een van de algemene chirurgie afgescheiden specialisme. Deze kliniek wordt beheerd door de Vereniging voor Misvormden. Op initiatief van het gemeentebestuur van Nijmegen, de middenstanders en vele verenigingen in de Keizerstad, zal volgend jaar in Nijmegen een groot zomerfeest wor den gehouden ter gelegenheid van het feit, dat het dan 1850 jaar geleden is dat Nijme gen door een Romeinse keizer als stad werd erkend. Stadsrechten kreeg Nijmegen pas veel later, maar men wil dit feit reeds op grootse wijze vieren met een feest van drie maanden. De politierechter te Dordrecht heeft een koopman veroordeeld tot f20 boete of vijf dagen hechtenis, omdat hij „zodanig onder de invloed van alcohol was geweest, dat hij niet in staat moest worden geacht zijn rij wiel naar behoren te kunnen besturen", hoewel een bloedonderzoek had uitgewezen, dat hij slechts 1 pro mille alcohol in zijn bloed had gehad. Hij had bij een gelegenheid zeven glazen bier gedronken. De gemeenteraad van Middelburg heeft met 17 stemmen voor en 3 blanco stemmen besloten een verplicht lesuur in te stellen voor leerlingen van de hogere klassen van het Gymnasium aldaar, waar onderwijs zal worden gegeven in de kennis van de Bijbel en de cultuurgeschiedenis van het Chris tendom. Op 23 November wordt dr. G. J. Huet, oud-geneesheer-directeur van het kinder sanatorium „Hoogblaricum", wonende ta Bussum, 75 jaar. Dr. Huet heeft dertig jaar de leiding gehad van het sanatorium en het belangrijk uitgebreid. Hij is voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Kinder geneeskunde. Op het terrein van de veeartsenijkun- dige faculteit te Utrecht heeft zich een geval van mond- en klauwzeer voorgedaan. De veeartsenijkundige dienst heeft terstond drastische maatregelen genomen om;,de.kans op uitbreiding uit te sluiten. Herkauwende dieren ën varkens worden voorlopig mét ter behandeling aangenomen. De behandeling van paarden wordt niet gestaakt, maar deze dieren mogen daarna het terrein van de faculteit voorlopig niet verlaten. B. en W. van Driebergen: hebben op dracht gegeven een plan te ontwerpen tot verbouwing van het' voormalig aartsbis schoppelijk palcis „Sparrendaal" tot raad huis. Het huis heeft een belangrijke rol ge speeld in twee wereldoorlogen, eerst in de Napoleontische tijd, toen het een verblijf plaats was voor Franse generaals van wie De Marmont de stoot gaf tot de stichting van het dorp Austerlitz en diens vriend Van Oosthuyse het dorp Rijsenburg deed bouwen. In de laatste oorlog vierden Duitse generaals er hun „overwinningen". Thans wordt het huis vrijwel niet bewoond en geraakt het in verval. De Rotterdamse rechtbank heeft de 60- jarige rentmeester P. van der L. uit Wad- dinxveen en de 49-jarige garagehouder B. G. uit Schoonhoven ieder tot een boete van f 1000 veroordeeld. Hun was overtreding van het Prijsvormingbesluit ten laste ge legd. Als tussenpersonen bij de verkoop van een boerderij en het verpachten van grond hadden zij f3000 provisie bedongen, De jongerenorganisatie Vrijheid en Democratie houdt Zaterdag en Zondag te Amsterdam haar jaarlijks congres waarop tevens het eerste lustrum zal worden gevierd. De congresrede over: „Biedt de vrijzinnige Dolitiek perspectieven voor de jongeren van Nederland", wordt Zondagmiddag uitgespro ken door mevrouw A. Fortanier—De Wit, lid van de Tweede Kamer. De vorige week heeft de coöperatieve Roermondse Eiermijn de grootste weekaan- voer in de vijftig jaar van haar bestaan ge noteerd. Niet minder dan negen millioen stuks werden uit de afdelingen in Limburg en Brabant naar de nieuwe mijn te Roer mond vervoerd, waarvoor aan de leden anderhalf millioen gulden werd uitbetaald. Duitsland is nog altijd de grootste afnemer. HAARLEM EN OMGEVING B. en W. van Zandvoort adviseren de raadsleden, na gepleegd overleg met de Bank voor Nederlandse gemeenten, het crediet in rekening courant voor het jaar 1955 op f400.000 te bepalen, welk bedrag door het college voldoende wordt geacht. De burgemeester van Haarlem mr. P. O. F. M. Cremers, zal in plaats van op de Vrijdagen 12 en 19 November spreekuur houden op Zaterdag 13 en Donderdag 18 November. (Verbeterd bericht). De heer L. van Dijk te Haarlem is ge slaagd voor het examen Wiskunde-L. O. Aan de Economische Hogeschool te Rot terdam is geslaagd voor het doctoraal examen in de economische wetenschappen de heer J. Th. Groosmuller te Haarlem. KLEINE VAART Afiena, 10 Brunsbüttel gepass n. Londen. Anna Henny, pass. Vlissingen n. Zee. Alcetas. 11 te Róterdam n. Amsterdam. Atlas, 11 te Rotterdam n. Tunis. Astra, pass. 11 Vlissingen. Atlantis, vertr. 11 v. Hamburg n. Gr. Yarmouth. Bill S, pass. 11 Vlissingen. Bab-T, 9 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Delfborg, pass. 11 Vlissingen. Dido, 10 te Tel Avlv. Eljo, 9 te Hamafjord. Gre, pas. 10 Vlissingen. Joost, 10 v. Kramfors n. Zaandam. Jan Herman, li v. Port Lyautey- n. Calais. Larix, 10 te Sundsvall. Maria Theresia, 10 v. Karlstadt n. Zaandam. Mi das, 10 v. Catania n. Lissabon. Midas, 10 v. Catania a. Lissabon. Noach, 10 v. Partington te Bidefort. Pavonis, pass. 11 Vlissingen. Phidias, 10 v. Catania n. Bari. Pavo, 9 te Rotterdam. Ponto, 10 te Gent. Ponza, 9 te Zaandam. Phidias, 10 v. Catania n. Bari Servus, 10 te Vlissingen Strabo, 10 v. Lissabon i«. Faro. Tilly, 10 tg. Otterbacken. Taurus, 10 v. Antwerpen te Vlissingen. Uriitas, 11 v. Londen te Rotterdam. Gele Zee, 10 v. Haifa n. Ceuta. SLEEPVAART

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 13