Tijdens officiële intocht zullen Pieterbazen 500 pond pepernoten twaalf strooien Ito! ZE VEN DA GEN HAARLEM SPRINGBOK KLOKKENSPEL WAGENSPEL Onder de Damiaatjes staat een kar Haarlem gereed om St. Nicolaas te ontvangen De route en wat er gebeurt Brillenspecialist Schmidt Aan de Damiaatjes zat Arie Peters, de stadsbeiaardier „Postaal genoegen" speelde blijspel HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ontvangst in Oost Op het Stadhuis Morgen nog f 6.95 per fles Eau-de-Vie de COGNAC AUTHENTIQUE 3-ster Folder en affiche van Keukenhof Ontvangst in Oud-Schoten Klaproosdag Geen nieuwe woningen in het Kinheimpark Woonwagenkamp &Meï...écdt DROSTE PASTILLES Onderscheid Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Zo maar Klaproosdag Stok en stut Goud 5 Levenslust Feesten GOED-BIOS-KOOP V R IJ D A G 12 NOVEMBER 1954 13 Beste jongens en meisjes, Ik heb een erg prettige mededeling voor jullie die ik zojuist van Sint Nico laas heb ontvangen, jullie weet natuur lijk allen, dat de goede Sint zijn verjaar dag viert op 6 December. Maar omdat hij heel veel kinderen in Nederland wil zien heeft hij besloten al op Woensdag 17 November naar Haarlem te komen. ik heb nu met Sint Nicolaas afgespro ken, dat hij 's middags om half twee met de stoomboot zal aankomen aan de Turf markt. Dan stijgt Sint op zijn paard en rijdt door de binnenstad naar het stad huis. Op het stadhuis zal Sint misschien een toespraak houden, die jullie kunt horen via de luidsprekers op de Grote Markt. Ik ben verschrikkelijk benieuwd of Sint Nicolaas tevreden is over jullie. Ik denk van wel en nu hoop ik maar, dat hij ook over mij tevreden zal zijn. Daarna gaat Sint een grote rijtoer ma ken door de stad. Hoe laat en waar pre cies kon hij mij nog niet vertellen. Jullie zult het echter in de krant lezen. Ik weet, dat Sint Nicolaas er erg op gesteld is dat zo veel mogelijk kinderen hem toejuichen en daarom heb ik hem beloofd, dat ik jullie zou vragen allemaal le komen kijken. Kan ik op jullie rekenen? De Burgemeester van Haarlem, CREMERS Wat Sint Nicolaas de burgemeester nog niet heeft verteld heeft hij ons wel gedaan. Hieronder laten we de route volgen die de Sint zal volgen, nadat hij omstreeks half twee aan de Turfmarkt per stoomboot uit Spanje (vooi'laatste haven: de Cruquius) zal zijn gearriveerd. De Sint zal zijn tocht in een calèche ma ken, bespannen met vier schimmels. Voor op rijden vier herauten (De Spaarnerui- ters) gevolgd door de Haarlemse Politie- muziekkapel op een versierde trailer. Na de Sint komen twee volgrijtuigen voor de Pietermannen en het comité van voorbe reiding, een trailer vol geschenken met Pietermannen en tot slot een wagen met de musicerende Hooibouwers onder leiding van Karei Braun. Van de Turfmarkt wordt gereden via Langebrug, Anthoniestraat, Schalkwijker straat, Byzantiumstraat, Nijlstraat, Kruis tochtstraat, Zomerkade. De aankomst van de Sint aan de Zomer- vaart zal omstreeks kwart voor twee plaats hebben. Daar zal de speeltuinjeugd van Haarlem-Oost hem toezingen, waarbij het in nieuwe uniformen gestoken corps van de Spaarnebazuin zal begeleiden. Vervolgens gaat het via Lootsstraat, Tey- lerstraat, Van Beeresteijnstraat, Amster damstraat, Amsterdamse poort, Spaam- wouderstraat, Hoogstraat, Korte Veer- straat, Kleine Houtstraat, Kleine Houtweg, Baan, Houtplein, Grote Houtstraat, Ane- gang, Grote Markt naar het Stadhuis. Om kwart voor drie wordt de Sint op het Stadhuis verwacht, wkar het veertig man tellende orkest „De Spaarnebazuin" inmiddels eveneens is gearriveerd. Sint gaat via het bordes naar de Ridderzaal, waar hij door de burgemeester wordt ont vangen. Van alle aan de officiële intocht medewerkende organisaties zal hier een vertegenwoordiger aanwezig zijn. Na de wederzijdse toespraken gaat Sint Nicolaas naar het bordes om de jeugd toe te spre ken. Zijn woorden zullen per luidspreker tot in de verste hoeken van de Grote Markt te volgen zijn. Na het vertrek van de Grote Markt gaat de stoet via Barteljorisstraat, Kruisstraat ADVERTENTIE (na 14 Nov. weer f 7.45) Franse import van Wijnhandel' VOOR UW GENOEGEN EN UW GEZONDHEID Wij kregen de folder en het affiche van Keukenhof toegestuurd. Het affiche is dit jaar onworpen door Guust Hens en werd gedrükt bij Mouton in Den Haag. Het is een uitstekende blikvanger geworden, niet mooi maar wel effectief. Een hofdame van Jacoba van Beieren draagt in de ene arm een rijke bos bloe men en de andere steekt zij door een af beelding van Nederland, waarin de vijf grote verkeersaders zijn getrokken, die Keukenhof met het buitenland verbinden Harde kleuren, overwegend oker en blauw, trekken de aandacht en met het woord Keukenhof in grote rode letters op witte achtergrond is alles gezegd wat er (na een wereldomvattende reclame) nog te zeggen valt. Het foldertje is voor de helft in kleuren druk. Het bevat zes foto's en een klein stukje tekst van zestien regeltjes. De foto's zijn goed. de kleuren vrij schel. Zowel folder als affiche hebben kenne lijk nog als enige taak de aandacht op Keukenhof te richten. Wat Keukenhof is, wordt bekend verondersteld. en Kruisweg, Kennemerplein, Frans Hals plein, Schoterweg naar Generaal Cronjé- straat, waar omstreeks half vier de Sint weer wordt ontvangen en hem een verras sing staat te wachten, waarover we dezer dagen reeds het een en ander meedeelden. Van de Generaal Cronjéstraat gaat het via Julianapark en Rijksstraatweg naar de Jan Gijzenkade. Ook in Oud-Sc'noten zal een comité van ontvangst, bestaande uit vertegenwoordi gers van de samenwerkende wijkorganisa- ties, de Sint om ongeveer vier uur verwel komen. Dat gebeurt aan de „poort" van Oud-Schoten, de brug over de Jan Gijzen- vaart. In het uiterste Noorden van de stad wordt via Vergierdeweg, Gijsbrecht van Aemstelstraat en Tesselschadeplein (Sions- kerk) weer naar de Rijksstraatweg gere den. De speeltuinjeugd staat langs de route geschaard om de goed-heiligman te huldi gen. De terugreis wordt gemaakt via Plane- tenlaan, Planetenplein, Orionweg, Mercu- riusstraat, Marnixplein, Marnixstraat, Vel- serstraat, Kleverparkweg, Ostadestraat, viaduct, Kenaupark, Kinderhuisvest, Zijl straat, Grote Markt en vandaar naar een der ziekenhuizen in Haarlem. Welk is op dit ogenblik niet bekend. Aanvankelijk was voor het persoonlijk bezoek van Sint- Nicolaas het Elisabeth's gasthuis uitver- koren, doch hiertegen zijn bezwaren van organisatorische aard gemaakt.. In die zie kenhuizen welke niet dopr de Sint persoon- lijg worden bezocht, zullen de Zwarte Pie ten kleine geschenken komen uitdelen. Dit ADVERTENTIE Eén van de twaalf. heid van enige instanties en particulieren. De Pieterbazen torsen niet minder dan vijfhonderd pond pepernoten mee. Om de menigte op de Grote Markt in de stemming te brengen zal de beiaardier Sin terklaasliedjes spelen. Het gehele festijn is mogelijk geworden door de voortreffelijke samenwerking van de meeste straatverenigingen in Haarlem met Haarlems Bloei als overkoepelende en laatste is mogelijk geworden door de gul- coördinerende instelling. Morgen vindt de straatcollecte van Kla.p- roosdag plaats. De opbrengst is bestemd de nabestaanden van geallieerde militairen, die in ons land vielen, in de gelegenheid te stellen de graven van hun verwanten te bezoeken. Verleden jaar besloot de gemeenteraad van Bloemendaal het uitbreidingsplan Kin heimpark te Bloemendaal in te trekken teneinde de bouw van enkele woningen mogelijk te maken. Gedeputeerde Staten konden zich niet verenigen met de door de gemeenteraad gedachte procedure. Inmid dels is gebleken, dat de eigenaar van zijn oorspronkelijke bouwplannen heeft afge zien. Daarom stellen B. en W. van Bloe mendaal de raad voor het vorig jaar ge nomen raadsbesluit in te trekken. Wegens de verbetering en verbreding van het wegdek langs de Leidsevaart te Vogelenzang is de standplaats voor woon wagens ongeschikt geworden, doordat de wegberm ter plaatse te smal is geworden om als standplaats voor woonwagens te dienen zonder dat daardoor de veiligheid van het verkeer in gevaar wordt gebracht. Een oplossing kan worden gevonden door de standplaats te verplaatsen in de richting van de Traliebrug (ongeveer 150 meter), waar de wegberm een breedte heeft van ruim drie meter, hetgeen voldoende wordt geacht. B. en W. van Bloemendaal vragen de raad machtiging maatregelen te treffen. ADVERTENTIE BARTELJORISSTRAAT 21 - TEL. 11057 Lev. alle ziekenfondsen 'Daarin kunt U zich niet vergissen... een geschenk in de vorm van Droste pastilles wordt met vreugde begroet. Die uitzonderlijk lekkere flikken blij ven onovertroffen! 'tve&om/ Tengevolge van brand hebben in Augustus van dit jaar drie personen het leven verloren en werden vijftien personen, van wie drie leden van het brandweerperso neel, gewond. De materiële schade als ge volg van deze branden wordt op f 1.491.240 geraamd. In dit bedrag is niet begrepen de brandschade in de papierfabriek te Velsen, waarvan het bedrag nog niet bekend is. „Van mensen en dingen onder de Damiaatjes" staat deze maand twee jaar in „Zeven Dagen Haarlem" en die rubriek staat deze maand twee jaar in de krant. Die twee jaar. vrienden, zijn om gevlogen en we kregen plotseling de behoefte om mensen en dingen maar eens te laten rusten en bij de Damiaatjes tot stil gepeinzen te komen: 7.0 hoog in de toren, naast de groen uit geslagen oude Damiaatjes, eens vredig over Haarlem te blikken en dan naar beneden te gaan voor de volgende twee jaar. Bij het uitgangspunt, de prachtige klokken en klokjes, uitgeput beland, hebben we in grote deemoed gestaard naar de stad, die ons hart gestolen heeft. En terwijl we daar zo stonden begon nen plotseling de Damiaatjes tc luiden en langs ons hoofd speelde een gavotte van Bach zich de weg naar Haarlem vrij. In de toren troffen we toen Ar ie Peters aan. de stadsbeiaardier, die twee maal per week de Damiaatjes tot muziek speelt boven de straten, waar wij steeds naar mensen en dingen zochten. Onder de Damiaatjes ge beurde het ons gisteren, dat we plotseling getroffen werden door een beeld, dat al hon derden malen op ons netvlies is geweest: de prachtige oude boerenkar, een rustpunt tussen de Vleeshal en de oude Bavo. Voor de Haarlemmer, die zich verheugt in het trotse en on overtroffen bezit van deze twee gebouwen, is het misschien een verrassing te horen, dat deze boerenkar het meest gefotogra feerde object van Haarlem is. Die wagen vormt het detail, waarboven twee architecturen elkander op schoonheid uit dagen in stenen onverzettelijk heid. Wie zich in die strijd ver diept, raakt erin verloren en zal zich geen foto meer wen sen, die het fluïdum van deze stenen en vormen tóch ver zaakt. Hij zal nog kunnen ge nieten van de afbeelding van een enkele hoek, van een enkel ornament. Maar die boeren kar draagt als lading de schoonheid van beide gebou wen. Die boerenkar is de on merkbare eigenaar van de her innering, die men aan de ge bouwen xoil meenemen, maar die een Vleeshal- of Bavo-foto nooit geeft. De boerenkar is erg belangrijk. Alle omwonenden kunnen u vertellen uit welke hoek men de wagen het beste kan „ne men'. want ze zijp, niet te tel len, de touristen, dis na einde loze omschuifelingen eindelijk hun toestel zetten op het twee de paaltje van links: dat is hei beste punt. En wat niemand u kan vertellen behalve wij en onze beste vriend: dat er eens twee studenten waren, lang ge leden; zij hadden hun genoegen behaald aan twee flessen wijn en zijn toen op die wagen ge klommen half drie 's nachts en toen is voor het eerst op die wagen een wagenspel opge voerd. Twee studenten in het holst van de nacht, die tracht ten in sierlijke, Vondeliaanse taal het geheim te ontsluieren van de moord op 48.000 zoete maagden. Maar zij werden ten slotte overstemd door de stille tweespraak boven hun hoof den. Voor een wagenspel staat de boerenkar verkeerd.om half drie 's nachts. In het hart van de toren, in een klein hokje onder de klok ken, staat het stokkenklavier, dat verbonden is met de kle pels van de 35 klokjes, die drie octaven beslaan (van kleine C tot Clll, uitgezonderd de lage cis en dis). In dat hokje zit Arie Peters te spelen, des winters in hemdsmouwen en zomers zonder hemdsmouwen wans beiaard-spelen is zwaar werk Hij ziet de klok ken niet, hij ziet geen mensen, hij hoort de klokken nauwe lijks. Het spel van de klokken is zijn contact met de mensen, die misschien hun pas zullen vertragen, die misschien even zullen stil staan en luisteren, die het misschien nauwelijks opmerken. In Mechelen wor den gedeelten op het plein af gezet voor de mensen, die rustig willen luisteren; zij krijgen programma's uitge reikt. (Iets voor Haarlems Bloei?). Terwijl Arie Peters speelt gaan wij op de torentrans luis teren en wij moeten het be kennen: voor het eerst hebben wii werkelijk de Damiaatjes gehoord, de hartverheffende muziek van Haarlems mooiste klokken. Zij speelden Bach, Vivaldi, Handel en enkele va derlandse wijsjes, onder an dere „Het patertje langs de kant", stuk voor stuk stralen de bewerkingen. Arie Peters is toonkunste naar. Hij bespeelt ook de beiaard van de oude Sint Steven in Nijmegen. Hij is 46 jaar, en is ook organist en pianoleraar. Peters vecht voor de wederopleving van de beiaardmuziek en de belang stelling daarvoor, die vanuit Mechelen - Sjef Denijn - een nieuw tijdperk ingaat. Juist ivil Arie Peters zijn eigen passacaglia, een poly foon werk met ononderbroken basthema, gaan spelen, als het half vijf is en de grote trom mel met uitsteeksels gaat draaien, die volgens het speel doos-systeem. de klokken me chanisch bedient. En dan ho ren wij het verschil tussen directe en mechanische be speling. Als wij Maandags tussen half vier en half vijf op de Markt zijn, of Vrijdags tussen half twaalf en half een, zullen wij stil staan en luis teren vaar een der mooiste concerten die Haarlem, geven kan: door de Damiaatjes. Er stapt een lange witte bruid uit een glanzende auto. Groepjes meisjes en vrouwen hebben zich rond het bordes van het stadhuis gegroepeerd en zij denken aan toekomst of verleden. In de grote Pddderzaal heerst de plechtige sfeer van elk historisch gebeuren en de beheerste vreugde om dat moment. De ambte naar van de burgerlijke stand noemt de namen van bruid en bruidegom en er schijnt een witte duif rond te vliegen als de bruid haar ja-woord zal geven. En dan breekt de herrie los, ergens vandaan. Het groteske resültaat van de optèlsom van tien rumoe rige vrouwenstemmen komt uit de vreemdste hoeken en het ja-woord van de bruid is verloren gegaan. Nie mand heeft het gehoord. Dit gebeurde enkele da gen geleden in Haarlems stadhuis, waar gemeente secretaris Phaff met onver woestbare ijver naar steeds meer ruimte speurt. Hij kent nu alle hoeken en ga ten van het gebouw en als een tandarts plombeert hij alle gaten met nuttige op slag. Hij weet waar de her rie vandaan komt en knikt naar de bode. Deze ver dwijnt en komt even later terug: „De werksters zijn in de kelder". Maar het lawaai schoot nog tussen allerlei kieren en langs allerlei geluidsver- sterkende weivinkjes door de plechtige ridderzaal, „Zeg dat ze stil zijn", maant de secretaris de glimlachende bode. „Och", zegt de bode, „bruiden blijven komen, maar wèrksters. Rustpunt tussen Vleeshal en Bavo seerde tentoonstelling van voorwerpen, die men zelf kan maken voor Sint Nicolaas- en Kerst-feest. Er zijn onder an dere verrassingen, cadeautjes, lekkernijen. Dagelijks is „Win terfeesten in het gezin" ge opend van 2 tot 5 en van half- acht tot half-tien. Morgen is het Klaproosdag; morgen is het Klaproosdag; morgen is het Klaproosdag; morgen is het Klaproosdag. Want duizenden vielen voor ons land.Een gave is een ereplicht. De afdeling Haarlem en om streken van de Algemene Ne derlandse Invaliden Bond zit dringend verlegen om een aan tal in goede staat verkerende wandélstokken. Wie helpt hen op de been? Een berichtje aan het secretariaat Koninginne weg 46rd. is voldoende; dan wordt de stok bij u afgehaald. U kunt hem eventueel ook af geven bij het U.V.V. in het stadhuis. Het echtpaar C. E. Schulp- zand en C. C. Schulpzand- Schippers, Diederikstraat 12, zal op 22 November 55 jaar getrouwd zijn. De bruidegom is gepensionneerd spoorweg man. Omdat bij het gouden jubileum door omstandigheden feestelijkheden achterwege bleven, maakt de afdeling Haarlem van de Bond van Ge pensionneerd en van spoor-, tram- en ander vervoerper soneel, van deze gelegenheid gebruik om. Enfin, het ge beurt op 22 November. Ds. J. Bronsgeest, de altijd van levenslust vervulde predi kant van de vierde Hervorm de wijkgemeente in deze stad, heeft weer eens een initiatief genomen. Deze keer gaat het om de bejaarden in zijn wijk, die van Woensdagmiddag 17 November af dag van'in tocht van St. Nicolaas in het wijkgebouw aan de Voor helmstraat een gastvrij ont haal zullen vinden. Er zal ge legenheid zijn een spelletje te doen, te lezen, wat naar mu ziek te luisteren en natuurlijk een praatje te maken. Het zijn de kleine vreugden die het leven de moeite waard maken en 'die wil ds. Bronsgeest dan ook in zijn Sociëteit voor Ee- jaarden gaarne cultiveren. Ten pleziere van hen die een heel leven van hard werken achter de rug hebben. Van 16 tot en met 20 No vember is in het gebouw van de Commissie voor Huishoude lijke- en Gezins-voorlichting aan de Frans Halsstraat 7 een door die commissie georgani- Woensdagavond om 7 uur trok een trommelkorps met fanfare het Proveniershof bin nen, om het gouden echtpaar Herman Voogt en Marijkje Du- dink een serenade te brengen. De speeltuinvereniging Ooster kwartier bereidde de beide oudjes deze hulde. Toen wij aan een der organisatoren vroegen, „Waarom doen jullie dat" kregen we ten antwoord: ,,Zo maar, hulde van de jeugd aan de ouderdom". Daar heb ben we zo maar over na gedacht en we vinden het prachtig. De theaters Rembrandt, Ro- xy, Cinema Palace en Frans Hals zullen gratis toegang ver lenen aan invaliden uit Haar lem en omgeving. Invaliden, vergezeld van één begeleider, mogen bij toerbeurt een voor stelling bijwonen. Het secreta riaat van de Algemene Neder landse Invaliden Bond (Ko ninginneweg 46 rd) zal de aan vragen in volgorde van binnen komen afhandelen. Zij, die de beschikking krijgen over toe gangsbewijzen in de vorm van een diploma, dienen dit de vol gende dag weer aan het secre tariaat in te leveren, opdat ieder aan de beurt kan komen. Een Amerikaans blijspel, dat een hoofse buiging maakt naar de klucht, ziedaar de vriendelijke omschrijving van het spel „De man in burger" vrij«cloor C. J. Pietërs be werkt, dat de leden van „Postaal Genoe gen" Donderdagavond in de stadsschouw burg opvoerden. In het kort kwam het er op neer, dat een officier in de oorlog ach ter de linies kennis maakte met een rijke- luis dochter, haar trouwde en haar uit het oog verloor, to„en eenmaal de oorlog in volle hevigheid begon te woeden. De offi cier wordt zelfs verondersteld te zijn ge sneuveld, maar op een goede dag keert hij naar zijn geliefde terug, die hem altijd aan al haar aanbidders voorhield als de enige man in haar leven zonder dat zij overigens met één woord van haar huwelijk repte. Zelfs haar familie weet van niets. Tegen onze verwachtingen in blijkt de liefelijke schone niet bijster ingenomen met de op standing van haar echtgenoot. Ze is een tikje snobhistisch en een tikje verwaand. Om haar dat af te leren neemt de officier in haar ouderlijk huis de juist vrij zijnde functie waar van butler zoiets kan in een klucht. Wederzijdse plagerijen, die op een „breuk" uitlopen, zijn er het gevolg van. Natuurlijk komt alles weer goed. want de butler-officier krijgt een „moord baan" in de schoot geworpen en het jonge vrouw tje capituleert voor zijn charmes en vol harding. Zij zullen verder lang en gelukkig leven. Een eenvoudig gegeven, dat zeker niet onaardig is uitgewerkt en komische situa ties schent. welke regisseur Hein Kraneveld niet heeft laten glippen. De opvoering, die ik van „Postaal Genoegen" zag was ten- •minste een van humor getuigende spel-en- regieprestatie. Het stuk lag de spelers. Ze hielden het binnen de grenzen van het blij spel en bezorgen een vol huis er een ple zierige avond mee. Misschien hadden ze het tempo nog wat op kunnen voeren. Zoiets komt een voorstelling als deze alleen maar ten goede. Ze bewogen zich echter met lof felijke vrijheid over het toneel en hun cre aties geven de criticus geen reden om te toornen. Kraneveld had gezorgd voor een aardig protserig décor. De enige ernstige vergissing, welke hij beging, was dat hij een der dames niet in avondtoilet deed verschijnen in een gezelschap, dat juist daarmee de welgesteldheid uitdrukte, wel ke het moest worden toegeschreven. Het was een aperte onjuistheid, die de verschij ning dier dame nadelig beïvloedde. Voor het overige liep alles op rolletjes. De held van de avond was Jan Serné, die de officier-butler geestig lanceerde, vooral „een tiep" om zijn stil spel. Tiny van Koningshoven gaf hem uitstekend par tij als het met zichzelf nogal ingenomen vrouwtje. Nico Bakker en Henk van Mus- scher typeerden de aanbidders alleraar digst. Hetty Cival overdreef de moeder van de ingebeelde schone net zo, dat men er behagen in kon scheppen Frans Lans- heer speelde papa, niet helemaal overtui gend. omdat de tekstvastheid te wensen overliet en zulks een zekere onrust teweeg bracht met het onontkoombare wit in de scène. De overige rollen zal ik niet nader aanduiden. Ze werden vertolkt met .het en thousiasme, de getrouwe beoefenaren van het amateurtoneel eigen. De bijval van de zaal viel „Postaal Genoegen" rijkelijk ten deel. P. W. FRANSE ADVERTENTIE Genoegen om te schenken 1 Genot om te drinken Heerlijke zoete rode Kaapse wijn 'n moscatef door OUD Haarkm gump. Op 26 November zal het laatste gedeel te van de nieuwe provinciale weg Schoon hovenUtrecht worden opengesteld.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 15