Haarlem behield wisselbeker in competitie voor verkeersveiligheid Burgemeester Cremers nam tropee in ontvangst Koor Katholiek Haarlem Schade door verkeersongelukken: 88 millioen per jaar Federatie Woningbouwverenigingen ontving vele gelukwensen Mr. Bruch besprak A.R. partij -reorganisatie Referaat van Utrechts burgemeester op zvegverkeersdag van de KNAC BARTFUORISSTR. HAARLEM-TEL f3439 f ERD. BOtSTR. 48 A DAM TEL. 7.11162 Verkoop van huizen Burgerlijke Stand „De Zaligsprekingenvan Cesar Franck Klachten over cutoverlichting Prof. dr. Van Lier sprak over Suriname Gebedsweek wereldbond CJVF en GJMV Haarlemse automonteur tot twee jaar veroordeeld Bleijerheide en Kerkrade komen uit als SV „Roda" VRIJDAG 12 NOVEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT J o HAARLEM HEEFT DE WISSELBEKER, welke het verleden jaar voor het eerst in de stedenverkeersveiligheidscompetitie van de K.N.A.C. won, behouden. Dit heugelijke feit werd vanmiddag bekend gemaakt op de Twaalfde Weg- verkeersdag van de K.N.A.C. in het Scheveningse Kurhaus. Burgemeester Cremers heeft de fel omstreden tropee opnieuw uit handen van de procureur-generaal van het Haagse Gerechtshof mr. D. J. van Gilse ont vangen, waarbij hoofdcommissaris J. J. Fontijne, de hoofdinspecteurs A. F. Suurendonk en I. Brauckmann, alsmede de substituut-officier bij de Haarlemse rechtbank mr. G. W. F. van der Valk Bouman glimlachend toekeken. De bij deze wedstrijd toegepaste regel is, dat het aantal ongelukken met lichamelijk letsel in het competitiejaar (in dit geval 1953) wordt vergeleken met het gemiddelde van de drie voorafgaande jaren, thans dus de periode van 1950 tot en met 1952. De gemeente die procentueel het best uit de bus komt, krijgt voor een jaar de wisselbeker. De gemeenten zijn ingedeeld in groepen, welke gebaseerd zijn op het aantal inwoners. Haarlem behoort tot de groep van de steden van meer dan 100.000 inwoners, met uitzondering van de grootste drie. Haarlem was in die groep de enige gemeente, waar een zij het geringe daling van het aantal verkeersongelukken is geregistreerd, namelijk 411 in 1953 tegenover gemiddeld 412 in de voorafgaande drie jaren. De vermindering be draagt dus 0,3%. Ter vergelijking geven wij de cijfers van de overige gemeenten in deze afdeling, namelijk toenemingen van het aantal ongelukken van 13,6% in Utrecht, 12,6% in Eindhoven, 10,1% in Groningen, 48,1% in Tilburg 18,1% in Nijmegen, 12,3% in Enschede, 17,5% in Arnhem. De gemiddelde toeneming van het aantal verkeersongelukken in Nederland bedraagt 21,7%. Haarlem behoort met Den Haag, Leeuwarden en Venlo tot de weinige ge meenten, waar het aantal verkeersongelukken afneemt. Het vorige jaar behaalde Haarlem de wisselbeker met een vermindering van het aantal ongelukken met 2,9 °/o ten opzichte van de jaren V)49 tot en met 1951. Deze cijfers en de absolute ook draden er op, dat het toch niet zo best gaat met de verkeersveiligheid in Haarlem als men op het eerste gezicht door dit succes zou ver moeden. In 1952 gebeurden er in Haarlem 397 ongelukken met lichamelijk letsel, in 1953 was dat opgelopen tot 411. Dat Haar lem de beker behield is dus vooral te dan ken aan het treurige feit, dat het elders nog veel slechter gesteld was met de ver keersveiligheid, hetgeen in de meeste ge vallen wil zeggen: met de verkeersbescha- ving. Enige recente cijfers over het aantal wegens verkeersovertredingen in Haarlem uitgereikte processen-verbaal kunnen dat illustreren. Deze week Dinsdag bedroeg ADVERTENTIE DUFFEL MONTY COATS De voorzitter van de A.-R. Statencentrale Haarlem heeft gisteravond in het wijk- gebouw der Hervormde Gemeente aan de Gedempte O inde Gracht voor deze centrale een uiteenzetting gegeven over het onlangs verschenen reorganisatierapport voor ce Anti-Revolutionraaire Partij. Dit beoogt de partij beweeglijker te maken, haar doelein den meer iin het licht der ooenbaarheid te brengen, het interne „paxtijklimaat" en de meningsvorming binnen de partij te ver beteren en mede daardoor de politieke be langstelling der leden en kiezers te active ren. Mr. Bruch, d'ie er aan herinnerde, dat er in de loop der jaren aü meer pleidooien voor reorganisatie zijn. gevoerd, noemde een aantal incidentele verbeteringen, die na de oorlog zijn getroffen en betuigde zijn waardering voor het huidige rapport, waar aan de partij veel kan hebben, mits de verbeteringen gepaard gaan met nieuw élan en enthousiasme. Dat men de federatieve opbouw van de partij in stand houdt, achtte hij gewenst, aangezien de besturen van de 1000 kies verenigingen in ons land indien zij hun verantwoordelijkheid behouden een onmis bare, actieve groep vormen, die direct con tact met de kiezers hebben. Verder prees hij de sterkere onderlinge binding tussen de verschillende partij organen, die in dit rapport wordt voorgesteld, en uitvoerig ging hij in op de nieuwe samenstellingen van het Centraal Comité en de Centralen- convent, waarin ook de vrouwelijke leden en de jongeren recht van spreken krijgen. Dat de Kamerfracties nu ook worden uitge nodigd aan de besprekingen over het ac tuele politieke beleid in het Centralen convent deel te nemen achtte mr. Bruch een grote verbetering, die tegelijk van dit convent een lichaam van grote politieke betekenis maakt. Voorts besteedde hij aan dacht aan de twee nieuwe commissies, één voor de organisatie en één voor de vor ming, waarbij men zich er vooral op toe legt de beginselen en de praktijk nader tot elkaar te brengen. Dit zal er voorts toe kunnen leiden, dat de Anti-Revolutionnaire Partij niet altijd achteraan komt met zijn uitspraken over de actuele poLitiek maar in staat wordt gesteld op korte termijn een weldoordacht standpunt te bepalen en te uiten. Een tiental sprekers maakte vervolgens opmerkingen over het rapport. Enigen hunner meenden, dat nu er toch gereorga niseerd wordt, ook de federatieve opbouw van de partij moet worden gewijzigd in een landelijke partij met afdelingen. Dat de medezeggenschap der leden in de samenstelling der partij-organen en bij de candidaatstelling werd verbeterd en uit gebreid vond instemming. Spr. beaamde de opmerking van een der sprekers dat reorganisatie wel belangrijk is, maar dat dit alleen zal helpen als er geestelijk élan is en bezieling door het ge loof gedreven dat God roept tot het be drijven van een levende Christelijke poli tiek. De waarnemend voorzitter, de heer D. A. J. Spek, dankte mr. Bruch voor zijn in structief betoog cn wees er nog op dat, na dit initiatief van de Statencentrale nu de kiesverenigingen zich over het rapport moeten gaan beraden en desgewenst hun amandementen, critiek of instemming aan het Centraal Comité moeten kenbaar ma ken. Burgemeester Cremers kon weer tropee in ontvangst nemen. De uitslag van de Donderdag gehouden verkoping in het Notarishuis te Haarlem luidt: Gasthuislaan 113 f2800, A. v.. d. Put ten; Monseigneur Borretlaan 1. Vogelenzang f 10.000, F. Verhoeve; Zuider Buiten Spaarne 10 zw. en rd f 11.700, makelaar S. L. Mok qq.; Spruitenbosstraat 3 f 20.000, opgehouden; Lucas van Leydenlaan 14, Heemstede f8200, J. A. Schouten qq. HAARLEM, 11 November 1954 ONDERTROUWD: A. W. van Vliet en H. E. Kan. GEHUWD: 11 November: B. J. Caré en C. M. Slebe; D. de Keijzer en H. A. M. Ham huis; H. van de Manakker en J. H. Steenken. BEVALLEN van een zoon: 9 Nov., J. van der WaagBronkhorst; 10 Nov., J. Buijs van de Boer 11 Nov., M. WillemseVermeer; D. SteijselStijger. BEVALLEN van een dochter: 9 Nov., H. J. CokartFrederiks; 10 Nov., J. Buijsvan de Boer; S. van DamSiebenga; S. G. Ber- lottRijkmans; G. W. MolenaarWesseling; 11 Nov., E. VaderStienstra; C. P. den Nijs van Rossum. OVERLEDEN: 9 Nov., O. Kruger, 6 j., Kamperlaan. dat niet minder dan 103, de daaropvolgen de Woensdag 70. Honderddrieënzeventig processen-verbaal in twee dagen: dat moet ons, zelfs met wisselbeker, toch wel tot enige bescheidenheid stemmen. Voor omgeving ongunstig beeld De cijfers over de gemeenten in de om geving van Haarlem zijn aanmerkelijk min der gunstig. Voor Velsen bijvoorbeeld be draagt de stijging 44.7 procent. Voor Haar lemmermeer 55, Beverwijk 18,3, Heemstede 38,3, Bloemendaal spant de kroon met een stijging van 56,2 procent aan ongelukken met lichamelijk letsel. Als gewoonlijk heette de voorzitter van de K.N.A.C., jhr. mr. J. Th. smus van O y e n, de deelnemers aan de wegverkeers- dag welkom met een speech waarin hij de markantste punten van de activiteit van zijn organisatie de revue liet passeren. De heer Smits van Oyen vroeg de aan dacht der vergadering voor het research- werk dat op verkeersgebied moet worden gedaan en dat dit jaar een belangrijke stap verder is gekomen. De minister van Ver keer en Waterstaat heeft zijn fiat gegeven voor twee belangrijke onderzoekingen op het gebied der verkeersveiligheid, n.l. het onderzoek naar de menselijke factoren bij verkeersongevallen en voorts het op initia tief van de Automobiel Club reeds vorig jaar aangevatte probleem van de opleiding van de motorrijtuigbestuurders. Het tweede punt dat spreker onder dc aandacht wilde brengen was een serie wen sen op het gebied van de autoverlichting. Spreker wees op de actie voor groter vei ligheid bij het rijden bij duisternis. In het kader van deze actie wordt de K.N.A.C. overstelpt met klachten over het feit dat- er in toenemende mate auto's en vooral ook vrachtauto's rijden, die wanneer zij van vol licht op dimlicht schakelen met een vol- brandend en uiteraard verblindend koplicht blijven rijden. Dit verschijnsel dient met kracht te worden tegengegaan en de kop ingedrukt. Tenslotte somde de heer Smits van Oyen de verdere wensen der K.N.A.C. op het gebied van de verlich ting op zonder nader commentaar, in de hoop dat deze nog eens ernstig worden overwogen, n.l. het markeren van de rech terzijde van vrachtwagens met een witte band en voorts het aangeven der contou ren met stroken rood reflecterend materi aal zoals de Rijks Automobiel Centrale toe past; een verplichting voor motorrijtuigen van meer dan 2.00 m. breedte tot het voe ren van zgn. „clearance" lichten aan de boven-achterzijde. Tenslotte verklaarde spreker, dat het motorwegverkeer de plannen voor de bouw van een aantal noodbruggen over de slui zen bjj IJmuiden heeft vernomen, maar zich toch met enige bezorgdheid afvraagt of deze belangrijke verbetering op zo'n korte termjjn kan geschieden dat deze nog voor het komende seizoen gereed zal zijn. Nadat de vergadering was geopend door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, hield de burgemeester van Utrecht een referaat over de ontwikkeling van wegen en verkeer in de naaste toe komst. Naar de mening van *jhr. De Ranitz zal men om het hoofd te kunnen bieden aan de steeds voortschrijdende verkeersont- wikkeling de aandacht moeten richten op de stedelijke agglomeraties, met als conse- auentie, dat naast de gemeentelijke ook de centrale overheid hierbij betrokken wordt. Twee redenen voert spreker hiervoor aan: Het is zeker ook een landsbelang, dat de toegankelijkheid van de stadscenfra voor het motorisch verkeer mo«esik blijft: °n in vele <?evallen blijken de kosten voor noodzakelijke rigoureuze doorbraken voor het stadsbestuur zo omvangrijk te zijn, dat deze de financiële draagkracht van de ge meente verre te boven gaan. Het is noodzakelijk, dat het rijk voor een deel aan deze kosten zal gaan bijdragen. Snreker zou deze bijdragen zelfs willen uitstrekken voor het nemen van algemene veiligheidsmaatregelen, die thans maar al te vaak om financiële redpnen worden uit gesteld. Jaarlijks moet f 88.000.090 door de Nederlandse gemeenschap worden opge bracht tengevolge van materiële en perso nele schade veroorzaakt door verkeerson gevallen. Het moet mogelijk zijn met een uitgave van enkele (desnoods tientallen) millioe- nen 's jaars voor algemene beveiligings- maatre«e'en dit angstwekkende cijfer van f 88.000.009 zeer belangrijk omlaag te brengen. Over de hele wereld verliezen jaar oo jaar tussen de driehonderdduizend en vierhonderdduizend mensen tengevolge van een verkeersongeval het leven. Boven dien woeden er per jaar tussen de zes en acht. millioen mensen gewond, waarvan ettelijke honderdduizenden levenslang de gevolgen blijven meedragen. 'Een grote moeilijkheid met name in de steden blijft het samengaan van hei rijwielverkeer, waaronder de bromfietser, met het m.otorrijtvigenverkeer. Zolang het niet mogelijk is in het straatprofiel een scheiding tussen deze beide categorieën van weggebruikers tot stand te brengen en ernstig moet worden betwijfeld of een dergelijke scheiding in de bebouwde kommen in ons fietsend land wel ooit kan worden doorgevoerd zal de volle aan dacht geschonken moeten worden aan de opvoeding tot wederzijdse verdraagzaam heid. Met alle waardering voor wat er op het «ebied van de verkeersproblemen door particuliere verenigingen wordt gedaan, meende jhr. De Ranitz toch te moeten stel len. dat de overheid ook hier volgens ge coördineerd plan in overleg met deze or ganisaties moet ontreden. Voorts hield spreker een pleidooi voor een sterke uit breiding van de verkeerspolitie. Bus bracht opluchting Daarna richtte Utrechts burgemeester zich in he't bijzonder op de problemen, waarvoor zijn gemeente zich gesteld ziet. De stad Utrecht heeft een voor ons land betrekkelijk zeer hoge verkeersintensiteit. Deze intensiteit neemt de laatste jaren met c.a. 8 per jaar toe. Vervanging van de stadstram door autobussen heeft ongetwij feld enige opluchting gegeven; doch daar ADVERTENTIE Anthraciet stoken is VOORDELIG, Eierkolen met cokes gemengd, Is NOG VOORDELIGER! Voor ca. 10 gulden, 2 hl brandstof. Kan 's nachts doorbranden Niet schadelijk voor haard of kachel De leden van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Vereniging Oost en West hebben gisteravond in hotel De Leeuwerik prof. dr. A. J. van Lier. directeur van het Planbureau Suriname, te gast gehad. In een boeiende rede beschreef deze de so ciale en culturele omstandigheden en de economische problemen van dit Neder landse gebiedsdeel in de West. Hij sprak uitvoerig over Suriname's gemengde be volking, die bestaat uit Creolen, Hindo- stani, Chinezen, Indonesiërs en Nederlan ders; de gesteldheid van de bodem, die van de bergen in het Zuiden in plateaux afdaalt naar de moerassige, zich steeds wijzigende Noordkust: de tropische plan tengroei, die de Zuid-Noord stromende rivieren de wegen doet zijn. waarlangs men in het binnenland kan doordringen. Daar in het binnenland is nog niet lang geleden begonnen aan de exploitatie van het bauxiet, dé grondstof voor het alumi nium, dat voor de moderne industrie en vooral voor de vervaardiging van vlieg tuigen van zo grote betekenis is. Het bauxiet heeft Suriname van een kwijnen de, noodlijdende kolonie gemaakt tot een gebied met een jaarlijks batig saldo. Helaas is dit batig saldo nog niet voldoende voor de bevrediging der vele eisen, die de ont wikkeling van Suriname stelt: het schep pen van bouwland voor middelgrote boe renbedrijven door inpoldering van moe rassige streken, het aanleggen van wegen, de industrialisatie, de bevordering van verschillende cultures als die van rijst en cacao, de bosbouw, het onderwijs en nog veel meer. Toch was in de woorden van spreker een optimistische klank te beluis teren, omdat Suriname bezig is, de eer ste moeilijke stappen te doen op de weg naar verdere ontplooiing en ontwikkeling. Een regeringsfilm, die een uitstekend beeld gaf van land en volk, en op indruk wekkende wijze liet zien hoe de moderne techniek oerwoud verandert in bouwland, besloot de avond. Als toegift werd daarna nog een korte film vertoond van het bezoek in 1943> van Koningin Juliana, toen nog Kroonprinses, aan Suriname het enige gebied met Curasao, waar destijds de Hollandse vlag wapperde. staat tegenover, dat het mterlocale auto- busverkeer in Utrecht wellicht het meest intensief is van alle Nederlandse gemeen ten. Een soortgelijke situatie als bij het inter- locale busverkeer doet zich voor bij het zware vrachtverkeer en de bodediensten. Met de geweldige toeneming van de ver keersdrukte ifi de binnenstad zal het wel licht in de toekomst nodig zijn te beoalen dat goederen, bestemd voor het centrum, in de buitenwijken behoren te worden overgeladen in kleinere bestelauto's. Spreker achtte het in het algemeen on gewenst de centra van de steden ..droog te leggen". Hoewel in de nieuw onfworoen woonwijken winkelcentra zijn geprojec teerd «m daar tot op zekere hoogte ook mogelijkheden voor recreatie worden ge schapen. is het van belang, dat het oude stadscentrum zo veel mogeliik een leven de functie in de gehele stad bliift behouden. He't instandhouden van de stadskern maakt evenwel doorbraken en nieuwe toe gangswegen noodzakelijk. Fr dient echter fe«en gewaakt te worden, dat routes door de stad ontstaan, welke als autosnelwegen voor doorgaand verkeer aantrekkeliik wor- dpo en dus weer onnodig verkeer gaan trekken. Veel parkeerruimte Utrecht verkeert voorts in de gelukkige omstandigheid, dat er voor normale tijden voldoende parkeergelegenheid is. Alleen bij bijzondere gebeurtenissen is het par keerprobleem acuut. In het gemeentelijk structuurplan zijn daarom voor de naaste toekomst in het Westen van de stad een ■weetal grote parkeerterreinen ontworpen. Overigens zal het nubliek er zich geleide- 'ijk nn moetpn instellen, dat men nie+ steeds in de onmiddellijke nabijheid van de plek waar men moet wezen, zijn auto kan par keren. Hierna gaf spreker een overzicht van de uitgaven die ten laste van d!e gemeente kas worden gedaan om de verkeersproble men zo roed mogelijk het hoofd te bieden. Gemiddeld werd in de afre'open jaren een bedrag van bijna f 3.000.000 per jaar besteed voor verbetering van straten en brurren. r'erkeerslmhteninstal'aties, ver keersborden en -zuilen, verlichting e.d. Bovendien werd nog ongeveer f 1.008.000 ner jaar uitgetrokken voor aankopen ten behoeve van het grondbedrijf in verband met de aanle0- van wegen. Na de moeilükheden waarmede Utrecht te kampen heeft in verband met de vele spoorwegovergangen te hebben belicht be sloot jhr. De Ranitz zijn referaat met een dringend betoog tot samengaan van riik en gemeenten bij de oplossing van stedelijke verkeers vraagstukken waartoe wellicht een landelijk bureau zou kunnen worden gesticht van verkeersdeskundigen met ruime bevoegdheden. De m'nister sprak in ziin openingswoord over de verkeersmoeilijkheden bij het pontveer te Velsen. waarbij hij herinnerde Het boekje, dat César Franck eens op school als prijs werd uitgereikt, werd door hem niet in de eerste plaats gezien als de beloning voor betoonde ijver. Het betekende voor hem veel meer, want in deze „Bloem lezing uit het Heilige Evangelie" vond hij de gedachten van Christus, uitgesproken in de Bergrede en deze waren voor hem de weerklank van een levenshouding, die hem aangeboren was en waarbij hij zich gelukkig wist. Misschien besefte hij de diepe betekenissen van de „Zaligsprekin gen" van de Bergrede nog maar vaag, toen hij als schooljongen ln stille eerbied zijn geschenk doorlas. Maar zij groeiden in de loop der jaren voor hem uit tot een bevrij dende werkelijkheid, die hij beleefde met de zekerheid van het hart. Franck heeft als toonkunstenaar van die werkelijkheid willen getuigen met zijn oratoriumschep ping „Les Béatitudes" (De Zaligsprekin gen). Met de Evangelie-woorden als richt lijn kon hij zich uitspreken in een heel eigen taal, de taal der zachtmoedigen, der barmhartigen en der vreedzamen, de taal der mystiek, die uitdrukking geeft van de verbondenheid met de Allerhoogste. Voor de tekst van „Les Béatitudes" zorgde Madame Colomb, de echtgenote van een leraar aan het Lyceum te Versail les. Het werd een middelmatig gedicht, maar Franck was er toch heel tevreden mede, want het bracht in elk geval in be ginsel de gedachte tot uitdrukking, waar het Franck om te doen was en die neer kwamen op het tegenover elkaar plaatsen van het goede en het boze. Voor Franck was „het goede" de enige werkelijkheid. Daarmede kon hij zich van nature vereen- eenzelvigen. Met het boze wist hij niet goed raad. Hij kon zich niet verplaatsen in de mentaliteit van hen, die „de rijkdom najagen" zoals het heet in een van de koren van zijn werk. Franck voelde zich eigenlijk een vreemde op deze aarde, waar de materie als koningin op de troon ge- aan de ter ondervanging van deze moei lijkheden gekcen oplossing: een brugver- binding over de sluizen te IJmuiden. Dit werk zal met spoed ter hand worden ge nomen. Een goede totstandkoming zal mo gelijk z'jn nu de vereiste werken geheel op riiksterreinen worden uitgevoerd en dms van het niet altijd even vlot vertonende overleg met andere instanties in dit geval «een vertraging valt te duchten. Er bestaak dan ook geeronde hoop dat het verkeer het vo1 «end zomerseizoen van deze verbetering «ebruik zal kunnen maken, aldus de mi nister. De minister had het ook nog over het merkwaardige verschijnsel dat de nieuwe verbind intussen Amsterdam en Utrecht aanmerkelijk drukker is dan werd ver wacht. Zij heeft dus een groot quantum nieuw verkeer geschapen, een ervaring waarmee bü de aanleg van andere verbin dingen in de toekomst rekening moet wor den gehouden. De aandacht van alle deelnemers aan de elfde weeenverkeersdag van de KNAC was er in het bijzonder op gericht was burge meester van Amsterdam mr. Arn. J. d'Ailly, die evenals zijn ambtgenoten van Den Haag en Utrecht over de verkeersproblemen van de grote stad sprak, zou gaan zeggen over het plan-Kaasjager. Hoofdcommissaris Kaasjager wil immers een een uit stedenbouwkundig opzicht niet al te belangrijke grachtengordel dempen ten bate van het verkeer. Burgemeester d'Ailly bleek weliswaar van mening, dat een vlot verkeer irt de binnenstad altijd wel een onvervulbare wens zou zijn, maar hij was tevens van oordeel, dat een com promis zeer goed mogelijk en wenselijk was. De grootste verdienste van het rapport- Kaasjager schuilt in de omstandigheid, dat er op is gewezen iets te gaan doen. Daarom had noch de burgemeester, noch de hoofdcommissaris er spijt van, dat het plan was uitgelekt. Uit systematisch-wetenschappelijk-tech- nisch oogpunt is het een goed voorstel. Mr. d'Ailly zeide, te begrijpen, dat er oppositie was gekomen, maar hij meende deze te kunnen weerleggen door te wijzen op de verbredingen van de Vijselstraat en de Raadhuisstraat in Amsterdam: niemand immers zal thans kunnen volhouden, dat men die doorbraken had moeten nalaten. De burgemeester brak er ook een lans voor om met het aanbrengen van de richtingaan wijzers op de tram niet te wachten tot 1958. plaatst is. Voor de uitbeelding van de macht der duisternis richtte Franck zich daarom nog wel naar beroemde opera-voorbeelden uit zijn tijd. Maar voor de wonden van Christus, voor de hemelse koren, voor de zang van de Mater dolorosa kon Franck muzikaal gezien zich zelf zijn en dan su blieme hoogten bereiken. Dit was al bij de aanvang van de uitvoe ring, die het Koor Katholiek Haarlem gis teravond van „Les Béatitudes" gaf, een treffende ervaring toen na de „aardse" koren de stem van Christus en de Engelen koren zich in opperste muzikale schoon heid openbaarden. Dit contrast kwam tel kens weer als een karakteristiek kenmerk van het werk en uiteraard ook van de uitvoering zelve. Men zou nochtans ver keerd doen de muziek, die Franck voor „het rijk van Satan" bestemde, af te wijzen om haar verondersteld tekort. Ook uit deze fragmenten spreekt de edele, milde muziekgeesfc van de componist, al trachtte hij de negatieve zin van het kwaad te accentueren. En zelfs slaagde hij er niet in om de duivel zelve als volstrekt slecht wezen te kennen. Het „leidmotief" van de duivel, dat boekdelen zou moeten spreken, is wel beschouwd een prachtig muzikaal thema, dat niets bezit van wat des dui vels is. Maar heeft het zin om de felle contrast werking te eisen? Is de positieve zijde van de opzet van „Les Béatitudes" het ver kondigen van de beginselen van het Evan gelie, als die in de Bergrede zijn neer gelegd niet van meer belang dan de gezochte tegenstelling? En is deze eigen schap van het werk niet een ten minste even sterk motief om een uitvoering te gaan ondernemen als de zuivere muzikale schoonheid van Francks schepping? Men mag Albert de Klerk inderdaad er kentelijk zijn voor zijn initiatief „Les Béa titudes" weer ten gehore te brengen. Het heeft natuurlijk ingespannen voorberei ding gevergd om de uitvoering van gis teravond tot stand te brengen. Maar de eraan bestede arbeid is rijkelijk beloond met een lofwaardig resultaat. Hoogtepun ten waren de Engelenkoren en de koren der Rechtvaardigen. Gevoelig en beheerst van klank waren de vrouwenkoren. Een afzonderlijk woord van waardering past voor de technische beheersing, waarmede verschillende koorfragmenten werden ge zongen. En onvergetelijk zal blijven de hymnische extase van het slotkoor, dat als een glorieuze bekroning de uitvoering be sloot en de zin ervan accentueerde. Van de solisten heeft de sopraan Corry van Beckum door bewogen voordracht veel indruk kunnen maken. Haar zang als Ma ter Dolorosa werd ook vocaal een aangrij pend hoogtepunt. De alt Annie Bonarius voldeed bijzonder goed in de ensembles. De belangrijke tenorpartij werd door Henk Meijer fraai van klank gezongen. Joop Schuitemaker had als tenorsolist een be scheiden opdracht, die hij zeer verdienste lijk vervulde. De fraaie basstem van David Kollestelle leende zich voortreffelijk voor de vertolking van Christus' woorden. Voor de Satan-partij was de bas Guus Hoekman de uitnemende zanger, die met sonore klank en geladen voordracht een dramatische spanning bewerkte. Zijn vertolking van de woorden van de Engel des doods had een beklemmende grootheid. Afgezien van een soms te groot geluids volume begeleidde het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest naar wens. Het was een zeker te waarderen prestatie, te meer omdat het spelen van de opvallend zelf standige orkestpartij met haar rijk geva rieerde instrumentatie, meer dan gewoon begeleiden betekende. P. ZWAANSWIJK. Het bestuur der Federatie van Woning bouwverenigingen voor Haarlem en om streken heeft tüdens een Donderdagmiddag in restaurant Brinkmann gehouden receptie ter gelegenheid van het vijfenderligjarig bestaan ondervonden, dat het werk ge waardeerd is. Het werd van vele zijden ge lukgewenst. De heer W. C. van Kampen gaf als voor zitter een overzicht van de werkzaamheden in de loop der jaren verricht en herinnerde aan de goede samenwerking met het ge meentebestuur van Haarlem. Daarbij noemde hij de naam van wethouder W. F. Happé. De verenigingen worden steeds in geschakeld als het gaat over de bouw of exploitatie van woningen. Ook heeft het gemeentebestuur belangstelling als plannen worden meegedeeld, waardoor naar ver betering van de woningen wordt gestreefd. In diverse commissies is de federatie ver tegenwoordigd. Op het ogenblik wordt ge werkt aan „De Blinkert" en plannen be staan er een huis te bouwen voor onge huwde werknemers(sters): grond is reeds in optie. Het bestuur kan met grote vol doening op de arbeid terugzien en zal trachten op dezelfde weg voort te gaan. De heer W. Scheerens uit Amsterdam, secretaris van de Nationale Woningraad, Van 1420 November zullen de Chris ten Jonge Vrouwen Federatie en de Chris telijke Jonge Mannen Vereniging over de gehele wereld de jaarlijkse gebedsweek houden. Daartoe is er Zondagavond 14 No vember om zeven uur in de Grote Kerk een wijdingsdienst voor deze week, waar dr. G. Snijders, Hervormd predikant te Haarlem, zal voorgaan. Het thema van overdenking in meer dan tachtig landen is „U is het Koninkrijk". Het I.K.O.R. zal op 14 November van 17.5018 uur een vraaggesprek uitzenden over de wereldbondgebedsweek. waarbij 700 verenigingen zijn aangesloten, verheugde zich over de arbeid van de fede ratie in Haarlem. Hij heeft de indruk, dat er in de loop der jaren vele oplossingen zijn gevonden. De samenwerking met het ge meentebestuur is goed en dat moet voor haar prettig zijn, omdat door één bestuur de algemene plaatselijke belangen bepleit en behartigd worden. Spreker hoopte, dat de federatie nuttig werk zal blijven ver richten in het belang van de maatschappij. De heer P. W. Voskuilen, sprekend namens de Haarlemse Bestuurdersbond (NVV), merkte op, dat het beschikken over een goede woning voor de arbeiders van groot belang is. Daaraan heeft de federatie haar krachten gegeven. Spreker hoopte dat hiermee in de toekomst wordt voort gegaan. Namens het Christelijk Nationaal Vak verbond bood de heer L. Salie gelukwensen aan. De heer Th. C. van Beek, hoofd van het Bureau voor Huisvesting bracht het bestuur hulde voor de wijze, waarop het meewerkt in de strijd tegen de woningnood. Er zal nog verder gestreden worden en spreker hoopte, dat het op even goede wijze zal geschieden als in hPt verleden. De heer Joh. van Boekhoven bood geluk wensen aan namens de leden en de heer H. Tuin overhandigde de leden van het be stuur, als dank voor het vele werk door hen verricht, een kistje sigaren. Op de receptie waren aanwezig de heren R. G. Veenenbos, directeur van Bouw- en Woningtoezicht, ir. D. N. de Lange, waar nemend directeur van Openbare Werken, drs. W. Hazevoet, adviseur der gemeente voor maatschappelijk opbouwwerk, B. J. Thijssen, gemeente-ontvanger en directeur teur van de Incasso-dienst en afgevaardig den van de bij de federatie aangesloten verenigingen. Meegedeeld werd, dat een der pioniers der federatie, de heer P. H. Tel, wegens ziekte verhinderd was de receptie bij te wonen. Het Amsterdamse gerechtshof heeft Vrij dag de 28-jarige automonteur J. K. uit Haarlem, ter zake van diefstal van een per sonenauto in Antwerpen conform de eis veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De Haarlemse rechtbank had K., die voortdurend ontkende de auto gestolen te hebben, ook reeds voor dit feit twee jaar gevangenisstraf opgelegd. Op de ledenvergadering van de voetbal verenigingen Bleyerheide en Kerkrade heeft men besloten dat de eerste elftallen van deze clubs zullen fuseren. Onder de naam SV „Roda" zal de nieuwe club aan de competitie deelnemen. Deze naam heeft men ontleend aan de bij Kerkrade gelegen abdij Rolduc, die vroeger Roda heette. De wedstrijden van Roda zullen worden gespeeld om de week op de velden van Kerkrade en Bleyerheide. Zondag al zal er door de vroegere eerste elftallen van beide clubs een selectiewed strijd worden gespeeld. Bij de bronsgieterij Binder te Haarlem is dit beeld, voorstellende „Meester Penne- wip" uit „Woutertje Pieterse" van Multa- tuli, gereed gekomen. Het beeld is ver vaardigd door de Haagse beeldhouwster mejuffrouw G. Rueb en zal door de Haagse onderwijzers worden aangeboden voor plaatsing in het Haagse stadhuis.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 17