Uitgaan in Haarlem Bijzonder leuke voorstelling van een modern sprookje Vijftig jaar geleden Theater" met „Sabrina" MUNHARDT'S K Twente kreeg bezoek van de Koningin Aanhangwagens geven A.N.W.B. zorgen r ever best! Hoe is het ontstaan? Bende overviel vrachtauto bij Tasikmalaja Koppelingen en „visueel verband" deugen niet Man bracht zijn vrouw dodelijke messteken toe Zeldzaam zacht Dit woord: PRET Verenigde Staten bieden Japan de helpende hand Uit Haarlems Dagblad van 12 November 1904 VRIJDAG 12 NOVEMBER 1954 o 99 Enkele jaren gele den had een blijspel van de Amerikaanse schrijver Samuel Tay lor zoveel succes, dal het in ons land door twee gezelschappen tegelijk onder ver schillende titels „Gelukkige jaren" en „De gelukkige fami lie" als mijn geheu gen mij niet bedriegt op het répertoire werd genomen. Ik ge loof echter allerminst, dat uit de herinnering daaraan, zo die al be staat, de grote toeloop verklaard kan wor den, die maakte dat de Stadsschouwburg in Amsterdam binnen zeer korte tijd was uitverkocht voor de voorstelling, die de toneelgroep „Thea ter" daar jongstleden Woensdag van diens nieuwe comedie „Sa brina" gegeven heeft. Misschien heeft men te doen met een uitvloeisel van het bezoek van Audrey Hepburn, die immers in de ge lijknamige, onlangs in circulatie gekomen film de titelrol vervult? Hoe dan ook, de bijna over de gehele linie brillante opvoering was deze belang stelling waard. Men beleefde weer eens wat men wegens het ongecompliceerde karakter van het vermaak denkelijk een ouderwets genoegelijke avond noemt. En wat er verder ook ten gunste van de in dividuele prestaties gezegd kan worden, hulde hiervoor in de eerste plaats aan de regisseur Ko Arnoldi, aan wiens fijngees- tige leiding het toch te danken is dat geen vlek deze glans heeft verminderd. Om alles precies op tijd met de gewenste uitwerking op de juiste plaats te laten gebeuren: dat is het geheim van het echte comediespelen en in dat opzicht was de vertoning zo goed als volmaakt. Om dan maar te zwijgen van de zwierig opgeloste moeilijkheid om zulke heterogene krachten als de thans mede werkenden tot een evenwichtig ensemble te verenigen. Het stuk is heus niet zoveel bijzonders. Integendeel, zou men bijna zeggen. Maar men laat zich niettemin graag bekoren door de zoveelste versie van het sprookje van Assepoester in een moderne omgeving. Sabrina Fairchild, de dochter van een chauffeur, heeft geen goede fee nodig om het geluk te vinden: zij slaagt in het leven door haar talent. Intussen blijkt uit haar achternaam en het beroep van haar vader, dat de schrijver niet helemaal de gebroe ders Grimm negeert. Alleen: van het gla zen muiltje ontbreekt ieder spoor, evenals van de boze zusters. En voor het bal van de staalkoning Larrabee wordt zij niet uit genodigd, als zij innerlijk veredeld, maar zonder haar natuurlijke frisheid.te hebben verloren, terugkeert uit Parijs, waar zij in allerlei overheidsdiensten tot aanzien en zelfbewustheid raakte. De magere wildebras, die vroeger in hoge bomen klom om bij de millionnairs- familie op tafel te kijken, mag dan nog zo veranderd zijn, eerst moet zij ondervinden dat de wereld dezelfde is gebleven en nog steeds door standsverschil en soortgelijke vooroordelen wordt geregeerd. Zonder diepzinnige pretentie maar heel handig heeft Samuel Taylor sentiment en ironie door elkaar geweven om de lichte sfeer voor de rest van zijn vrij amusante ge schiedenis te bepalen. Daardoor behoudt men voortdurend de prettige verwachting, dat alles ondanks alles goed zal aflopen en kon hij het zich veroorloven zijn Assepoes ter eerst twee opgedrongen prinsen te laten afwijzen, alvorens de ware uit zijn stuurs heid tot liefde voor haar te bekeren. Dat zij bovendien nog een kapitaal aan aan delen als bruidschat meebrengt, komt door dat haar vader de toverkunstjes op de beurs van zijn werkgever heeft afgeke ken ADVERTENTIE voor kinderen.meUhijm en Honing Konnigin Juliana heeft Donderdagmid dag een werkbezoek aan Twente gebracht. Het eerste doel van het bezoek was het nieuwe Koningin Julianaziekenhuis te Hen gelo, een districtsziekenhuis voor centraal Twente, dat „verpleeg-eenheden" kent met als grootste „zaal" een kamer met zes bed den. Door de met vlaggen getooide stad ver trok de Koningin daarna naar Enschedé voor een bezoek aan de textielvakschool. De vorstin bezichtigde eerst de theorie lokalen, waar de leerlingen algemene vor ming krijgen, en daarna de montage-afde lingen, waar jongelui werkten aan draai banken en de in aanbouw zijnde weefgetou wen en boormachines. Tenslotte werd een bezoek gebracht aan de spinnerij en de we verij. Het volgende bezoek gold het volkssana torium te Hellendoorn, waarvan de Ko ningin beschermvrouwe is. Onderweg daar heen was zij door de dorpen Nijverdal en Hellendoorn gereden, waar van vele huizen de vlaggen wapperden en de schoolkinde ren met vlaggetjes langs de weg stonden. De Koningin bezocht verschillende pa tiëntenkamers en ook de eetzalen, waar de lopende patiënten bijeen waren. Met ver schillende patiënten maakte zij een praatje. Haar belangstelling ging vooral uit naar zes vluchtelingen uit Triest, die dank zij de „Ton voor Triëst-actie" in het sanatorium verpleegd kunnen worden. De 53-jarige heer Pinto, een Joegoslaaf, bedankte de Koningin in het Frans hartelijk voor de gastvrijheid, die allen in Nederland mogen ervaren en voor de goede zorg die aan hen besteed wordt. Een meisje, de 18-jarige Johanna van Bruggen, bood de Koningin een pop aan, vervaardigd in het sanato rium. Tenslotte volgde een bezoek aan het ontspanningsgebouw, waar de vorstin een tentoonstelling zag van de artikelen van het Welfare-werk en van schilderstukken door patiënten gemaakt. Om ruim zes uur vertrok de Koningin per auto naar paleis Soestdijk. Een scène uit het eerste bedrijf van Sabrina" met van links naar rechts: Hetty Beck, Johan Walhain, Rie Gilhuys en Lies Franken. Een gezellig niemendalletje dus met fan tasie en leuke vondsten, door Frieso Wie- gersma van een feestelijk, in alle opzich ten royaal décor voorzien. Ko Arnoldi moet ook van de acteurs als eerste worden ge prezen. Zijn Linus Larrabee senior die geen belangrijke begrafenis overslaat om, nu hij zich uit zijn zaken heeft terugge trokken, paradoxaal genoeg ter rechtvaar diging van de delicate scherts, het contact met de samenleving te bewaren was een blijspelcreatie, zoals ik er sinds Cor Ruys geen meer heb gezien. Een tweede verras sing was de terugkeer van Rie Gilhuys als de zich met luchthartige berekening in alle omstandigheden schikkende moeder van twee tegenvoeters van zonen en de laconieke echtgenote van de verstrooide zonderling. Als men zo haar eigenaardige combinatie van scherpe intonatie met ijle bedrijvigheid voor zich krijgt, beseft men haar te lang in onze theaters gemist te hebben. Wij bezitten niet zoveel actrices, die zo gemakkelijk en tegelijk doeltreffend het essentiële van een tekstregel weten te lanceren! De titelrol was toevertrouwd aan de jeugdige Lies Franken, die wij nog onlangs als het hysterische meisje in „Een zomer smeult tot as" van Tennessee Williams heb ben bewonderd. Het leukst was haar optre den in de eerste scènes, opgewonden door de sensaties van haar terugkeer. Als „dis placed person" in haar oude omgeving vond zij eveneens de juiste toon. Maar de uitstraling van haar charme.kwam niet ver genoeg. Misschien was er ook een klein te kort aan nuancering. In de laatste acte won zij echter het pleit volkomen met haar kordate allure. Het applaus van de zaal klonk als een instemming met het „bravo"- gei-oep uit het amphitheater, dat speciaal tot haar was gericht. Kees Brusse zou, als hij maar iets dui delijker had gesproken, een volmaakte tegenspeler zijn geweest. Overigens ver dient hij alle waardering voor zijn tech nische beheersing, die hem tot zijn supé rieure nonchalance in staat stelde. Johan Walhain deed als de versmade broer wat erg jong aan, maar wist gelukkig telkens zijn figuur van onnozelheid te redden. Een kostelijk afgewogen typering leverde Jo Sternheim als de stiekem en zonder ophef rijkgeworden, zich onder alle omstandig heden van zijn ondergeschikte positie be wuste chauffeur. In deze opsomming komt Hetty Beck eigenlijk veel te laat aan de beurt, want zij wist inderdaad met de wei nige zinnen van haar tekst een heel vrou wenleven te suggereren en wat. voor één! DAVID KONING DJAKARTA. (AFP). Een vrachtauto, waarin militairen en burgers zaten is Dins dag bij Tasikmalaja in een hinderlaag ge reden, die gelegd was door een bende, be staande uit ongeveer 200 zwaar gewapende mannen. Het hieroD volgend vuurgevecht duurde een uur, maar de Indonesische mi litairen moesten voor het grote aantal aan vallers wijken. Onder de inzittenden van de vrachtauto zijn 12 doden te betreuren, waarvan 2 burgers, 6 inzittenden werden zwaar gewond. De aanvallers hebben zich meester gemaakt van de wapens van hun slachtoffers en hebben de vrachtauto in brand gestoken. Volgens van elders in Djakarta ontvan gen berichten nemen de laatste tijd de plunderingen en brandstichtingen door de benden weer toe. Een onderzoek dat. door het Centraal Bu reau voor de Statistiek op verzoek van de ANWB is ingesteld naar ongevallen met aanhangwagens achter vrachtauto's heeft, aangetoond, dat dit soort ongevallen zich voornamelijk afspeelt op smalle wegen en straten, waar de wielrijder zich door het rakelings passeren van de vrachtauto in het nauw gebracht voelt en zich direct na dat de auto is gepasseerd weer naar links begeeft. In 1951 en 1952 zijn in totaal 251 van dit soort ongevallen voorgekomen, met als gevolg 18 doden en 61 ernstig gewon den. De A.N.W.B. heeft thans de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht verplicht te stellen dat vrachtauto's, die een aanhan ger voorttrekken een bij avond verlicht geel driehoeksteken aan de rechtervoorzijde voeren. Een naar de mening van de A.N.W.B. geheel afdoende maatregel is de beveiliging i door enige grote busmaatschappijen toege- past, namelijk het aanbrengen van brede, wit geverfde flexibele banden ter weerszij den tussen trek-bus en aanhanger, waar door deze combinaties visueel één geheel vormen. Op drift In 1952 zijn 154 ongevallen met losge raakte aanhangwagens geschied, heeft het C.B.S. thans bekend gemaakt. Dit hoge aan tal demonstreert volgens de ANWB hoe noodzakelijk het is, dat aan het vraagstuk der ondeugdelijke koppelingen ten spoedig ste aandacht wordt besteed. Bij een bre kende koppeling kan niemand meer eni ge invloed op de gang van zaken uitoefe nen. Vaak bemerkt de chauffeur van de trekkende vrachtauto van het gebeuren niets, terwijl zijn op drift geraakte aanhan ger log en stuurloos met grote vaart over de weg zwaait en alles vernielt, wat in zijn onberekenbare baan komt. Thans heeft de E.V.O. Algemene Ver laders- en Eigen Vervoerders Organisatie het initiatief genomen tot het instellen van een normalisatie-commissie voor het ontwerpen van een veilige genormaliseerde koppeling. Deze commissie is met haar werkzaam heden gereed gekomen en heeft dienaan gaande een normblad ontworpen, dat in middels is aanvaard. Noodzakelijk is het nu, aldus de ANWB, dat de voorlopige wettelijke keuringseisen thans aan deze bevindingen worden aange past en een definitief karakter krijgen. Dit dient ten spoedigste te gebeuren, daar ook in dit opzicht Nederland een achterstand heeft ten aanzien van de in verschillende landen getroffen regelingen. ADVERTENTIE In Heerlen-Heerlerheide is de 30-jarige vrouw L. M. H. door haar man, de 37-jari- gc W. C„ zodanig met een zakmes gesto ken, dat zij korte tijd later in het Heerlense ziekenhuis is overleden. Het echtpaar had enkele uren tevoren in een danszaal te Heerlen, waar het enigs zins onder invloed van drank raakte, on enigheid gekregen. De vrouw zou met an dere mannen hebben geflirt. Toen de echte lieden Donderdag na middernacht thuis kwamen, ontstond opnieuw een woorden wisseling, welke tot gevolg had, dat de man zó in woede ontstak, dat hij met zijn zak mes de vrouw verschillende steken in de rug toebracht. De vrouw vluchtte daarna het huis uit, maar zakte op straat in elkaar.. Zij kroop vervolgens terug tot voor het huis, waar even later de van zijn werk komende bewo ner van het benedenhuis het echtpaar bewoonde de zolderverdieping haar aan trof. Men bracht haar naar het ziekenhuis, waar zij gisternacht omstreeks half twee overleed. De man was intussen in de woning ge bleven. Hij werd daar door de Heerlense politie gearresteerd. Hij heeft inmiddels een bekentenis afgelegd. ADVERTENTIE Met genoegen steekt U een Everest op en geniet van het volle aroma. Deze lange Amerikaan is een sigaret, zoals U die gaarne wenst: vers, geurig en zeldzaam zacht. IN CELLOPHAAN VERPAKT 85 CT Donderdag heeft Koningin Juliana een tocht gemaakt naar Hengelo, Enschedé en Hellendoorn, waar zij o.m. enige ziekenhuizen bezocht. In een van deze zieken huizen, het gloednieuwe Koningin Juliana Ziekenhuis nabij Hengelo, reikte de Koningin aan een paar patiënten een vaasje bloemen uit; de overige vatïènten ontvingen deze aardige verrassing namens de Koningin MUZIEK Vrijdag 12 November, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor de vereniging „Geloof en We tenschap" spreekt dr. Jos. Smits van Waes- berghe S. J. over „Geheimtaal der muziek". Vrijdag 12 November, Concertgebouw, 20 uur: Onder leiding van de dirigent Mari- nus Adam voert het Symphonie-orkest „Haerlem" uit de Suite uit de toneelmu ziek bij „Pelléas et Mélisande van Gabriël Fauré, het Tweede Pianoconcert van Cho pin, met medewerking van de Amerikaanse pianiste Margot Pinter, de ouverture „De Toverfluit" van Mozart en de Eerste Sym- phonie van L. van Beethoven. Maandag 15 November, Grote Markt, 15.30 uur: Het carillon van de Grote Kerk wordt bespeeld door Arie Peters, stadsbeiaardier, die ook te beluisteren is op Vrijdag van 11.30—12.30 uur. Dinsdag 16 November, Concertgebouw, 20 uur: Derde D-concert door het Noord hollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam met solistische medewerking van het pianoduo Janine Reding en Henri Piette, die het Concert voor twee piano's van Mozart uitvoeren. Verder vermeldt het programma de Haffner-serenade van Mozart,' „Prélude a 1' après midi d' un faune" van Debussy en „A young person's guide to the orchestra" van Britten. Dinsdag 16 November, Stadsschouwburg, 19.45 uur: De Haarlemse Operettevereni ging „Diogé" geeft een uitvoering van de operette in drie bedrijven „De Zigeuner baron" van Johann Strauss. Woensdag 17 November, Stadsschouwbrug, 19.45 uur: De Haarlemse Operettevereni ging „Dioge" geeft een herhaling van „De Zigeunerbaron", een operette in drie be drijven van Johann Strauss. Woensdag 17 November, Grote Markt, 14 uur: Op het carillon van de Grote Kerk worden Sint Nicolaasliedjes ten gehore gebracht. Woensdag 17 November, Rex Theater, IJmui- den-Oost, 20 uur: Onder auspiciën van de Velser Kunstkring ..Voor allen" concer teert het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam. Solisten: Marisa Marie, sopraan; Mimi Aarden, alt; Leo Larsen, tenor en Gé Ge- nemans, bas-bariton. Voor programma zie hieronder. Donderdag 18 November, Rex Theater, IJmulden-Oost, 20 uur: Herhaling van het opera-concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Uitgevoerd worden werken van Gounod. Puccini, Verdi, Bizet, Ponchielli, Rossini en Tsjaikofski. Donderdag 18 November, Rex Theater, I.Tmuiden-Oost, 14 en 15.15 uur: Het Noord hollands Philharmonisch Orkest geeft on der auspiciën van de Velser Kunstkring „Voor allen" een tweetal jeugdconcerten. Uitgevoerd worden ..Eine kleine Nacht- musik" van Mozart en „Die Moldau". van Smetana. Donderdag 18 November, Concertgebouw,, 20 uur: De Poolse pianist Stanislas Nied- zielski speelt de complete cyclus van vijf tien walsen van Frédéric Chopin en de Sonate in b van deze componist. Vrijdag 19 November. Concertgebouw, 16.15 en 19.30 uur: Tweede jeugdconcert in de serie van vier onder auspiciën van de commissie voor culturele vorming van de schoolgaande jeugd. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft onder leiding van Marinus Adam. die bij ieder werk een verklarende toelichting zal geven het Concerto Grosso in D gr. terts nr. 16 van Handel, Pastorale d'Eté van Honegger en „A young person's guide to the orchestra" van Britten. Vrijdag 19 November, Vleeshal, 20.15 uur: „Spontane reacties: gesprekavond voor de Haarlemse Kunstgemeensehap tussen Rut- ger Schoute en Annette de la Bije, Albert de Klerk, Jan Mul, Sas Bunge en Jan de Man. TONEEL EN DANS Zaterdag 13 November, Stadsschouwburg. 20 uur: In een gala-voorstelling ten bate van de vereniging „Weldadigheid naar Vermogen" speelt de Haagse Comedie onder regie van Cees Laseur „Een thee huis voor Tobiki" van John Patrick, ver taald door Cees Laseur. Medespelen den: Theo Frenkel, Jan Retèl, Paul Deen en vele anderen. Zondag 14 November, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie speelt onder regie van Karl Guttman „Maria Stuart", een tragedie van Friedrich von Schiller in de vertaling van Anton van Duinker ken, bewerkt door Luisa Treves. Mede spelenden: Elisabeth Andersen, Myra Ward, Ida Wasserman, Albert van Dalsum, Paul Steenbergen en vele anderen. Décor en costumes: Wim Vesseur. Maandag 15 November, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie speelt onder regie van Ton Lutz de klassieke tragedie „Elektra" van Sofocles in de vertaling van dr. P. C. Boutens met Ank van der Moer, Guus Hermus, Ko van Dijk, Ellen Vogel en Lous Hensen, de regisseur en vele anderen. Maandag 15 November. Minerva-Theater, 20.15 uur: Voor de Heemsteedse Kunst kring draagt Nel Oosthout voor: „Toneel geheimen" van de Tsjechische auteur Karei Capek in de Nederlandse bewerking van Jan Teulings. Dinsdag 16 November, Minerva-Theater, 20.15 uur: Première van de film „Er is een tijd van komen....", vervaardigd in opdracht van het Koningin Wilhelmina Fonds. Aan de avond werkt mee Hetty Blok, die voordraagt uit het werk van Simon Carmiggelt, Annie M. G. Schmidt, Godfried Bomans en O. Henry. Pierre Palla speelt voor de pauze muziek van Liszt en Chopin en na de pauze een popu lair programma. Donderdag 18 November, Jeugdhuis Donke- relaan, Bloemendaal, 20 uur: „Les Comé- diens de 1' Etoile" spelen 1' Ours van Tsjechof, 1'Homme et sa Liberté. een variété met moderne teksten van Prévert, Cocteau, Anouilh, Giraudoux, Aragon, Eluard en anderen en Le Pari du Diable, de geschiedenis van Job. Vrijdag 19 November, aula Christelijk Ly ceum, Emmakade, 15.30 uur: „Les Comé- diens de 1' Etoile" spelen onder auspiciën van de commissie voor de culturele vor ming van de schoolgaande jeugd La jalousie du Barbouillé van Molière, 1' Huitre et les deux plaideures. 1' Ours van Tsjechof en Le Pari du Diable, de geschie denis van Job. Vrijdag 19 November, aula Christelijk Ly ceum, Emmakade, 20 uur: Optreden van „Les Comédiens de 1'Etoile". Voor pro gramma zie Donderdag 18 November. Vrijdag 19 November, Stadsschouwburg, 19.30 uur: De Nederlandse Comedie speelt onder regie van Peter Scharoff ..De drie zusters" van Anton P. Tsjechof. Met in de titelrollen Ank Van der Moer, Mimi Boes- nach. Ellen Vogel. Guus Hermus en Ko van Dijk. Décor: Nicolaas Wijnberg. Vrijdag 19 November. Minerva-theater, 20.15 uur: Voor de V.P.R.O. treedt op het ensemble Benny Vreden, bestaande uit Katja Bcrndsen. Kitty Knappert, Piet Ekel en Benny Vreden. Het programma is getiteld „Televisioenen". VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten worden gehouden in het Frans Halsmuseum (ingang Klein Heiligland) en beginnen om 20 uur. Vrijdag 12 November: Eerste van drie voor drachten met lichtbeelden over „Atoom energie voor oorlogs- en vredesdoelein den" door dr. H. Groot. Onderwerp: „De atoomkern, natuurlijke en kunstmatige radioactiviteit". Maandag 15 November: Laatste van twee voordrachten over „Psychosomatische geneeskunde" door J. M. van der Valk, arts. Dinsdag 16 November: Tweede van drie voordrachten in samenwerking met de vereniging voor handenarbeid, afdeling Haarlem, over „Handenarbeid". Poppen maken met demonstratie door mevrouw E. ReckendorfThom. Woensdag 17 November: Tweede van drie voordrachten over „Een eigen wereld van geluk" door A. J. van Leusen, arts. Donderdag 18 November: Laatste van drie voordrachten over „Hoofdmomenten der godsdienstgeschiedenis" door dr. F. Sierksma. Vrijdag 19 November: Tweede van drie voordrachten met lichtbeelden over „Atoomenergie voor oorlogs- en vredes doeleinden" door dr. H. Groot: „De atoom zuil. plutonium en andere kunstmatige elementen. De omzetting van waterstof in helium". Woensdag 17 November. Koningin Emma- sc.hool. Raafstraat: Voor de afdeling Oud- Schoten houdt dr. C. Spoelder een lezing met lichtbeelden over oud-Haarlem. Donderdag 18 November, Minerva-theater. 20 uur: Eerste van twee -'oordrachten over „Aspecten der Amerikaanse vrijzinnig heid" door ds. E. Frater Smid. Onderwerp: „Unitarisme, een religie van zelfvertrou wen en levensoractijk". (Afdeling Heem stede). DIVERSEN Vrijdag 12 November, Brinkmann, 20 uur: Voor de Archaeologische Werkgemeen schap voor Westelijk Nederland, werkgroep Kennemerland, houdt dr. W. C. Braat, con servator van het Rijksmuseum van Oud heden te Leiden, een lezing met lichtbeel den over „De Vikingen in Zeeland". Vrijdag 12 November, Kleine Brinkman, 20 uur: Voor het genootschap Nederland- Engeland houdt de heer J. E. Boddington een lezing met lichtbeelden over „Bath, the Georgian City of England". Vrijdag 12 November, Kennemer Lyceum, Stooplaan, 20 uur: Onder auspiciën van het Muzen Forum, Bloemendaal, spelen „De Plankeniers" uit Naarden „Wintersunshine" van G. A. Thomas. Zaterdag 13 November, gebouw St. Bavo, 20 uur: De toneelvereniging „Vrienden kring" speelt onder regie van Henk Bak ker „Gouden Regen", een blijspel in drie bedrijven door J. B. Priestley, vertaald door Annie Vogelenzang. Zaterdag 13 November, gebouw Domi, Over- veen, 20 uur: De Ramplaanspelers geven Pret, luidruchtige uiting van vrolijk heid, is een woord dat tot de beschaafde doch gemeenzame taal behoort. In eni germate verheven zin wordt het nim mer gebruikt. Dan bezigt men: plezier. Pret is verwant met prat: hovaardig, trots, niet alleen wat zijn vorm, maar ook wat zijn betekenis betreft. Men moet namelijk uitgaan van het begrip: drukte, rumoer. Dat dit zich in ver schillende richtingen kan ontwikkelen, is duidelijk. Zo heeft pret in West-Fries land de betekenis: ruzie gekregen, in Vlaanderen die van: snoeverij, pralerij. De algemene zin is: plezier, vermaak, feest enzovoorts. Tot deze reeks be hoort ook die van: streek, list, welke wij nog vinden in de zegswijze: iemand parten spelen: iemand een poets bak ken. Letteromzettingen als prat-part komen in de taal veelvuldig voor bar- nen-branden, born-bron, vers-fris, der- ^de-drie, gort-grut enzovoorts. j WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower en premier Josjida van Japan hebben in een'gemeenschappelijk commu niqué over hun onderhandelingen te Washington bekendgemaakt, dat de Ver enigde Staten zich bereid hebben verklaard aan Japan agrarische producten uit de overtollige voorraden te verkopen tegen betaling in Japans geld en Japan te steu nen bij zijn pogingen tot uitbreiding van zijn buitenlandse handel. Een groot ge deelte van de opbrengst der verkopen zal worden gebruikt tot verbetering van de economische toestand in Japan en voor versterking van de Japanse defensie. De Verenigde Staten zullen verder overwegen op welke wijze het Japnse volk kan wor den geholpen zijn welvaart te bevorderen. Het economisch welzijn van het Japanse volk is volgens het communiqué van be lang voor de vrije wereld. De Amerikanen, aldus het communiqué, hebben hun spijt betuigd over het voorval, waarbij 23 Japanse vissers het slachtoffer werden van de gevolgen van een Ameri- een uitvoering van „Daar moet je een vrouw voor zijn" van Terence Dudley, in de vertaling van Gerard Rekers. Zaterdag 13 November, Dreefzicht, 20 uur: Voor leden van „De Oosthoek" voert „De Liester" onder'regie van E. van Oene „Het geld dat stom is...." op, een kluchtspel naar het Vlaams van Henri van Daele. Met bal na. Zaterdag 13 November, Concertgebouw, 20 uur: Tweede amateur-cabaret-avond met onder meer Chinese goochelshow, accor deonisten en jodelzang. Algehele leiding: Herman Rinket's Variété. Zaterdag 13 November, Lido-thaeter, 23.30 uur: Tijdens de nachtvoorstelling verto ning van „Panic in the streets" met Ri chard Widmark en Paul Douglas. Zondag 14 November, Rembrandt-theater- 11 uur: In een speciale ochtendvoorstel ling wordt vertoond „Kon-Tiki" van Thor Heyerdahl. de reis op een primitief vlot over de Stille Oceaan. Zondag 14 November, Lido-theater, 11 uur: In een speciale ochtendvoorstelling wordt .vertoond „Moederlied" met Banjamino Gigli. Zondag 14 November, gebouw Domi, Qver- veen, 20 uur: Herhaling van de opvoering van het blijspel „Daar moet je een vrouw voor zijn" door de Ramplaanspelers. (Zie Zaterdag 13 Novemebr). Met bal na. Dinsdag 16 November, gebouw St. Bavo, 20 uur: De toneelvereniging „Vriendschap zij ons Doel" speelt onder regie van Theo Dammiaans „Reiziger zonder bagage" van Jean Anouilh in de vertaling van Gerard Rekers. Woensdag 17 November, Turfmarkt, 13.30 uur: Sint Nicolaas arriveert per stoom boot. waarna zijn rondtocht door de stad begint. Donderdag 18 November, Baan, 39 B. 20 uur: Causerie met lichtbeelden over „Florence, stad van bekoring" door mejuffrouw C. A. W. H. Hofstede Crull. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Van 13 November af vijfde jaarlijkse tentoonstelling van werken van Jacobus van Looy. Op werkdagen geopend van 10—12.30 en van 13.3017 uur; 's Zon dags van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op .Donderdagen van 10—12 en van 14—17 uur. Op Zon dagen alleen van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Groepportretten van Frans Hals, expositie van nieuwe aan winsten uit de Recuperatie, gerestaureer de goudleerzaal. Geopend van 1015 en Zondags van 1315 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend op aanvraag. Vriiburglaan 17, Overveen: Tinholteollectie. Op werkdasen geopend van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederlapd met waterstanden- en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Kunsthandel J. R. Bier, Groot Heilitrland: Schilderijen van Poolse expressionisten. 't Huis met de Kogel. Spekstraat: Tentoon stelling van portretten en bloemstiRevens door Georg Fueter. van 6 tot 27 November op werkdagen geopend van 10 tot 18 uur. Haarlems Boekhuis, Zijlstraat: Expositie van allerlei over en uit Joegoslavië. Kunsthandel Lefflaar. Wagenweg. Tentoon stelling van schilderijen, gouaches en teke ningen door Wim Steijn. Op werkdagen tot 27 November geopend van 10 tot 5 uur. Studio Lohr, Zandvoortselaan 69. Tentoon stelling van wanriianpen voor de kinder kamer van 'oby Slieting. Ba.ja. Gasthuisvest 5: Tentoonstelling van wanddoeken door Frank van Abs, geopend tot en met 19 November. Frans Halsstraat 7: Tontoonstelling van St. Nicolaas-cadeaux. Kerstversieringen en dergelijke, verzorgd door de commissie voor huishoudelijke- en gezinsvoorlichting. Geopend van 16 tot en met 20 November van 2—5 en van 7.309.30 uur. Zaterdag van 25 uur. LONDEN. In Ierland heeft zich het volgende voorgedaan: een automobilist reed een eindje achteruit, toen hij voel de iets onder de wielen te hebben. Hij stopte en stapte uit en bemerkte dat hij een wielrijder overreden had. Deze. onder de wielen vandaan gehaald, maakte zijn excuses, dat hij den automobilist had op gehouden. Den volgenden dag ontving de automobilist van den wielrijder een brief van den volgenden inhoud: „Ik stel er prijs op u te berichten, dat ik naar allen schijn zal overlijden aan de gevolgen van het ongeval, dat mij gisteren door mijn eigen schuld overkwam. Ik vermaak u een der de deel van mijn vermogen om u in staat te-stellen uw auto van de nieuwste var beteringen te voorzien".

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5