Heftig medisch dispuut over hersenen van de doktersvrouw Gevaar van Peking-China onveranderd Mendès-France gaat morgen naar Amerika en Canada „Achter Wallen en Poorten" De zaak van de Berkelse arts Verdediging speelt controversen tussen de deskundigen uit Voorbereiding van een gesprek met de Sovjet-leiders in overweging SAS opent Maandag een luchtlijn over de Pool Kesselring zet kwaad bloed in Engeland Regina garandeert U 4 extra voordelen! Voor de kinderen DULLES OVER AGGRESSIE Vikings passeren elkaar ergens tussen Groenland en IJsland Luftwaffe had de luchtslag in 1940 best kunnen winnen Indonesië wil bemiddelaar in kwestie N. Guinea FEUILLETON VRIJDAG 12 NOVEMBER 1954 ADVERTENTIE (Van een verslaggever) Opnieuw is het gistermiddag tot felle disputen tussen deskundigen gekomen over de hersenen van mevrouw O. tijdens de voortgezette behandeling van de appèlzaak van de Berkelse arts voor het Haagse gerechtshof. De vraag waar alles om draaide was, of de vrouw van de arts al of niet een hersengezwel gehad kan hebben en zo ja, of dit dan oorzaak van haar dood geweest kan zijn. Zou men er inderdaad in slagen daaromtrent gegronde twijfel te zaaien dan zou de verdachte door het hof zelfs vrijgesproken kunnen worden. Het is dus begrijpe lijk, dat zijn verdedigers alles op alles zetten om de reeds gebleken onenigheid tussen de getuigen-deskundigen op dit punt zoveel mogelijk toe te spitsen. Doel der deskundigen En daarin is hij gistermiddag weer goed deels geslaagd. Dat bleek reeds bij het horen van de eerste getuige-deskundige. de neuroloog dr. T. F. Berkvens, die O.'s vrouw in het Franciscusgasthuis onder zocht heeft. Om de Berkelse arts gerust te stellen heeft hij tenslotte zelfs een encepha logram*) van haar hersens genomen, hoe wel het voor hem, dr. Berkvens, toen eigenlijk al vaststond, d'at er van een ge zwel geen sprake was. Ook dit encephalo gram toonde niets bijzonders aan, zodat hij mevrouw O. na de observatie op 1 Juli 1952 met een gerust hart naar huis stuurde. „Had u dus toen absolute zekerheid dat er geen hersentumor was?" vroeg de pre sident. Getuige: „Wij medici hebben nooit ab solute zekerheid. Er bestaan hersengezwel- len de zogenaamde diffuse tumoren die niet van het hersenweefsel te onder scheiden zijn. Hun bestaan kan alleen na de dood van de patiënt worden aangetoond, omdat zij, in het fatale stadium, een her senbloeding veroorzaken." President: „Bij de sectie op het lijk van mevrouw O. is van zo'n hersenbloeding niets gebleken. Kan zij volgens u dus ook geen diffuse tumor gehad hebben?" Getuige: „Dat kan ik niet zeggen. De bloeding kan zich ook intra-cerehraal binnen het hersenweefsel hebben voor gedaan, en dat is mogelijk bij de sectie niet onderzocht. Ik houd alleen vol dat wij in het gasthuis alle mogelijke technieken van onderzoek geprobeerd hebben en dat het resultaat steeds negatief was. Dat er een gezwel aan onze aandacht ontsnapt is, acht ik onder de gegeven omstandigheden uiter mate onwaarschijnlijk." De deskundige van de verdediging, dir. E. Q. H. Hoelen, neuroloog en psychiater van de Wassenaarse Ursula-kliniek, was echter een andere mening toegedaan. Strijdlustig posteerde hij zich tegenover dr. Berkvens en beschuldigde deze ervan, niet alle onderzoeksmogelijkheden te hebben uitgeput. „U nam alleen een lucht-encepha- logram", zei hij, „maar u had dit moeten aanvullen met het logisch complement een electro-encephalogram om helemaal zeker te zijn." Dit ontkende dr. Berkvens, met het re sultaat dat zich tussen de beide confrères een heftig medisch dispuut ontspon, waar van de animositeit afdroop. Daarom leidde de president het gesprek snel in rustiger banen. Zich tot de verdach te richtend vroeg hij: „Als u ook na het ontslag van uw vrouw uit het gasthuis nog bang was dat zij een hersentumor had, waarom liet u haar dan niet spoedig op nieuw onderzoeken, desnoods door andere specialisten?" „Mijn vrouw was erg moeilijk in die dingen en wilde niet weer in een zieken huis opgenomen worden. Bovendien wou ik zelf even afwachten, hoe haar toestand zich ontwikkelen zou." President: „Dokter Hoelen, acht u het mogelijk dat mevrouw O. na haar ontslag uit het Rotterdamse gasthuis een hersen tumor gekregen heeft en dat die zo snel binnen een maand haar dood veroor zaken kon?" Dr. Hoelen: „Ik heb zo'n geval gehad: een Oostenrijks meisje, dat Maandag op genomen werd en Dinsdag dood was." „Des te meer reden voor O. om niet te wachten met een hersenonderzoek", meen de de president. „Maar hij was dan ook geen specialist en kon dat allemaal niet weten," pareerde mr. Huygens, die overigens vond dat de verdachte allerminst te laken was omdat hij niet meteen aan een nieuw onderzoek dacht. „Ik zie daar eerder een bewijs van zijn goede trouw in," zei de verdediger. Aain het slot van dit dispuut formuleerde getuige Berkvens nog eens kort zijn stand punt: „Als alle onderzoekmethoden behalve het electro-encephalogram beproefd zijn, is de kans op een onontdekte tumor uiter mate klein." Waarop zijn collega Hoelen nogmaals overeind sprong en uitriep: „Daar ben ik het niet mee eens, die kans is dan zelfs zeer aanzienlijk!" In deze gespannen sfeer zorgde mr. Huy gens voor een welkom intermezzo door met een sierlijke buiging drie medische standaardwerken op de groene tafel te de poneren, „allemaal eerste klas vakwerk," zei hij, „dat de theorie-Hoelen onder steunt." Fouten bij de lijkschouwing? Als laatste getuige deze middag verscheen de rechter-commissaris mr. H. K. A. Stof fels, wie door de verdediger verweten werd, dat er bij en ha de sectie verschil lende fouten gemaakt zouden zijn. Een daarvan was volgens mr. Huygens het be vel van de rechter-commissaris van 19 Februari 1953, om de resten van de onder zochte hersenen te vernietigen, waardoor de verdediging geen gelegenheid had een contra-expertise te laten uitvoeren. (Mr. Huygens had namelijk pas kort voordien de verdediging van O. overgenomen van de oorspronkelijke raadsman mr. De Ruy- ter.) Op dit verwijt antwoordde de rechter commissaris: „Ik heb in rechtzaken niet te maken met verdedigers, maar alleen met een verdediging en die laatste had al maandenlang al haar rechten, en dus ook dat van contra-expertise, kunnen uit oefenen." Mr. Huygens: „Toch had u de resten der hersenen wel wat langer kunnen bewaren voor een nader onderzoek onzerzijds." Mr. Stoffels: „Prof. Steenhauwer die de hersens op vergif onderzocht had, schreef mij dat er nog een restje over was en wat zij ermee doen moest. Ik leidde daar uit af dat het grootste gedeelte der hersen massa bij haar onderzoek „verwerkt" was en schreef: „vernietig het maar." Mr. Huygens: „Maar er was nog een heleboel over. Zelfs een vrouw heeft bijna drie pond hersenen, weet u?" Mr. Stoffels: „Ik heb het mij niet ge realiseerd." Tenslotte onthulde de tweede verdediger, mr. Van 't Hoff Stolk, voorts nog, dat hij in een oeroud Koninklijk Besluit de bepa ling gevonden had, volgens welke bij een gerechtelijke sectie ook de geneesheer aan wezig moet zijn die de overledene het laatst in leven gezien heeft. Dat was niet gebeurd en dus boekte de verdediging op nieuw een klein winstpuntje, zoals zij er deze middag ontegenzeggelijk nog enkele geïncasseerd had. Zaterdag wordt de behandeling voort gezet met het horen van de overige getui gen-deskundigen, o.a. de Leidse toxicologe prof. dr. A. J. Steenhauwer, prof. Bötitcher, hoogleraar in de physische chemie en gra- foloog te Leiden en dr. J. L. P. Hulst, die de lijkschouwing verrichtte. (Encephalogram: het zichtbaar maken van de hersenen door middel van röntgenfotografie, waarbij echter eerst het vocht dat de hersenen omgeeft, moet worden afgenomen en vervangen door lucht. Pas als dit gebeurd is, worden op het röntgennegatief de omtrekken van hersenen en hersenkamers zichtbaar, waardoor afwijkin gen in vorm, plaats en grootte en eventuele gezwellen kunnen worden beoordeeld). natuurzuivere schuimrubbermatras blijft Uw leven lang nieuw gewelfd bovenvlak 130 Jaar vakmanschap Uitsluitend verkrijgbaar in de goede bedden- en meubelzaak. LATEX MATRAS N.V, v/h GEBR. PETERS. A F D. REGINA LATEX. N. Z. VOORBURGWAL 2. AMSTERDAM-C (Van onze correspondent in Parijs) Morgen vertrekt premier Mendès-France voor een reis naar de Verenigde Staten en Canada, die tien dagen zal duren. Oor spronkelijk was het de opzet een beleefd heidsbezoek aan president Eisenhower en minister Dulles te brengen, maar deze reis heeft aan politieke betekenis gewonnen naarmate het aanzien van de Franse pre mier in Amerikaanse ogen is gestegen. En internationaal zijn de papieren van Men dès-France in de vier en een halve maand dat hij aan het bewind is, tot een hoogte gestegen, die hem stempelen tot een der belangrijkste staatslieden van het Westen. Men heeft ingezien dat men ernstig re kening moet houden met de kleine, wat gedrongen, nog jonge Franse minister president met zijn pientere zwarte ogen in een gezicht dat straalt van intelligentie en wilskracht. In enkele maanden heeft hij meer bereikt dan al zijn voorgangers in bijna tien jaren tezamen. Mendès-France, die evenals de Ameri kanen begrip heeft voor „publicity" zal voor het eerst als premier het Ameri kaanse publiek ontmoeten. Hij zal optre den voor de radio en de televisie, pers conferenties beleggen en niet zuinig zijn met vraaggesprekken. En zo er in zekere officiële Amerikaanse kringer^nog wan trouwen heerst jegens zijn bedoelingen, dat door zijn tegenstanders in Frankrijk zorgvuldig wordt gevoed, dan zal de pre mier niet aarzelen zich te beroepen op het publiek dat ook in de Verenigde Sta ten de begaafde Mendès-France begrijpen en waarderen zal, omdat persoonlijke moed, oprechtheid en energie eigenschap pen zijn, die tot de verbeelding spreken. Bij de onderwerpen, die de Franse pre mier met de Amerikaanse regering gaat bespreken, komen dc betrekkingen tussen beide landen op de eerste plaats. Die re laties zijn de laatste twee maanden aan merkelijk verbeterd, nu Mendès-France er in geslaagd is de vrees weg te^feemen, die na de verwerping van het Europese leger in de Verenigde Staten heerste. Niemand kan zijn trouw aan het Atlantisch pact in twijfel trekken. Hoewel men in tegenstelling met be zoeken van vorige Franse ministers aan Washington niet van een bedelpartij om Bunkie zwom naar Oepoetie en vroeg hem, wat er toch eigenlijk aan de hand was. „Ja, dat weet ik ook niet", zei Oepoetie. „Er trekt telkens iemand aan m'n benen!" „Het zal misschien een vis zijn, die naar je hapt!", lachte Bunkie. Toen kwam Rick, die haast geen adem meer had, proestend boven water. „Hoe vond je dat, Oepoetie?", lachte hij. „O, was jij dat?", zei Oepoetie. „Nou, wacht maar 'es, dan zal ik jou ook eens onder water trekken!" Zo stoeiden en zwommen ze nog 'n hele poos door. Maar de tijd ging en opeens kwam Rick tot de ontdekking, dat het alweer tijd was om naar huis te gaan. P „Kom, jongens, aankleden!", zei hij. „Anders komen we te laat voor 't eten!" Ze zwommen nog een laatste rondje, maar toen gingen ze uit het water. „Hè, ik ben fijn opgefrist!"; zei Bunkie. Toen gingen ze in hun badhokjes, droogden zich af en kleedden zich aan. En even later waren ze op weg naar huis dollars kan spreken Frankrijks econo misch herstel neemt zienderogen toe zal Mendès-France vermoedelijk wel bijstand vragen voor Vietnam, dat het zonder Amerikaanse steun niet kan bolwerken. Een ander punt, dat op de agenda staat, is de Saar-regeling waartegen in West- Duitsland bezwaren zijn gerezen. De Fran sen zouden graag zien, dat Washington het accoord met dr. Adenauer garandeerde. Die beide verzoeken kan echter alleen de Senaat inwilligen of afwijzen en dat de premier met tastbare toezeggingen naar Parijs terug zal keren, wordt in officiële kringen niet verwacht. Dat is trouwens niet de bedoeling van deze reis. Duidelijke kentering Het hoofddoel is volgens Mendès-France waarschijnlijk een onderzoek „op hoogste niveau" naar de mogelijkheden v«p een ontmoeting met de Sovjets op niet al te lange termijn. Men spreekt al over een datum in de eerste drie maanden var het volgende jaar. Evenals premier Churchill is Mendès-France een overtuigd voor stander van zo'n gesprek, ai heeft hij er dan ook geen twijfel over laten bestaan, dat ook in zijn ogen eerst de grondslag voor een betrouwbaar West-Europees ver dedigingsstelsel, met inbegrip van de Duitse herbewapening, gelegd moet wor den. In diplomatieke kringen in Parijs is men over het algemeen van oordeel dat op dit punt ook in Washington een duidelijk» kentering is ingetreden. Ook de Ameri kaanse regering zou inzien, dat het ogen blik gekomen is de Russische bedoelingen en voorstellen te peilen. Tijdens de jong ste receptie op het Kremlin heeft ook de Franse ambassadeur Joxe langdurig met Malenkov en Molotov gesproken en zijn verslag wordt op de Quai d'Orsay naar stig bestudeerd. Het is uitgelekt, dat de Russen tegenover de Duitse herbewape ning meer „begrip" hebben getoond. Vroe ger heette de Duitse remilitarisatie „on verenigbaar" met de verdragen die Mos kou met Londen en Parijs verbinden. Nu zou slechts van „verhoogde moeilijkheden" zijn gesproken. In de diplomatieke om gangstaal kan dat op een gewichtige koerswijziging duiden. De herhaalde Rus sische uitnodiging aan het Franse parle ment is een ander teken van het Russische verlangen naar normale betrekkingen met het Westen. Aan de Amerikaanse kant zal de over winning der democraten vermoedelijk bij dragen tot een toeschietelijker houding. Eisenhower heeft al bekend gemaakt, dat hij de geschiedenis graag als de „president van de vrede" zou ingaan. Het kunnen voortekenen zijn, dat de wind aan het keren is en het einde van de koude oorlog in zicht komt Mendès- France kan tot deze ontwikkeling opnieuw een bijckage leveren. In Indo-China heeft hij vrede gesticht en hij is een man met nieuwe denkbeelden, die weet waar hij heen wil. 99 WASHINGTON (Reuter/AFP) John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Donderdag verklaard, dat de „aggressieve bedoelin gen" van communistisch China de nood zaak voor het nieuwe defensieverdrag voor Zuid-Oost-Azië versterken. In een verklaring in de senaatscommis sie voor de buitenlandse betrekkingen ter ondersteuning van het verzoek om dit ver drag te bekrachtigen, zeide de minister, dat de feitelijke toestand in het Verre Oosten en het optreden van Peking-China er op wijzen, dat er nog steeds een „aggres sieve bedoeling bij de Chinese commu nisten" bestaat, welke hun „beweerd ver langen naar vrede" logenstraft. Dulles hoopte, dat de acht leden van de „ZOAVO" in de naaste toekomst bijeen zullen komen om te spreken over een „acute dreiging" van communistische ondermijning in het verdragsgebied, in het bijzonder in Indo china. Hij weigerde in bijzonderheden te spreken over de stappen, welke mogelijk door de acht landen tegen ondermijning zullen worden genomen, doch hij wees er op, dat verscheidene landen van de or ganisatie, waaronder Engeland, aanzien lijke ervaringen hebben in de behandeling van dit probleem in hun gebieden. In het niet-communistische deel van Vietnam bestaat, volgens de minister, een sterke behoefte aan een krachtige regering, gesteund door de bevolking, en een sterke politiemacht voor het ontdekken en on schadelijk maken van subversieve element ten. „De toestand is op het ogenblik niet bevredigend en hij vereist een zeer actieve bestudering door ons allen", zo voegde hij hieraan toe. Hij zou de situatie bespreken met premier Mendès-France, die over enkele dagen in de VS wordt verwacht. Volgens Dulles is de „ZOAVO", ook af gezien van de Indochinese wapenstilstand, noodzakelijk. Hij had gaarne meer Azia tische landen in de organisatie vertegen woordigd gezien, doch hij hoopte, dat als nog meer Aziatische landen zouden toe treden. Op een vraag van de voorzitter der com missie, Senator Wiley, verklaarde de mi nister niet over bewijzen te beschikken, dat Nehroe's bezoek aan Peking enige ver andering in de bedoelingen van de Chinese communisten zou hebben gebracht. „Dit sluit echter niet uit, dat de Indiase premier wellicht een gunstige invloed heeft uitge oefend". In antwoord op verdere vragen zei spreker, dat een aanval op India of Birma die geen lid van de ZOAVO zijn een zaak zal zijn van de betrokken landen zelf. Het zou echter tevens een schending van het handvest der UNO zijn, waardoor vermoedelijk de volkenorgani satie in actie zou komen. Maandag opent de Scandinavian Airlines System een luchtlijn over de Poolcirkel. Dan vertrekken de eerste toestellen uit Los Angeles en Kopenhagen in tegenoverge stelde richting. De opening van de lijn, die tweemaal per week in beide richtingen ge vlogen zal worden met toestellen van het type DC 6-B (Viking Royal de Luxe) heeft een feestelijk tintje gekregen. In beide toe stellen zullen zich een groot aantal gasten van de S.A.S. bevinden, die op Groenland en in Winnipeg plechtigheden zullen bij wonen. De toestellen zullen elkaar ergens in het luchtruim tussen Groenland en IJs land passeren. In het toestel uit Kopenhagen reizen mee: prins Axel van Denemarken, de mi nister-presidenten van Denemarken, Noor wegen en Zweden, journalisten uit de lan den, waar de S.A.S. vestigingen heeft en de president-directeur van de S.A.S., de heer P. A. Norlin. In de machine uit Los Ange les bevinden zich de gouverneur van de staat Californië en de burgemeester van Los Angeles. In Winnipeg zullen vertegen woordigers van de Canadese regering, on der wie de minister van transport, instap pen. Zodra de lijn voor passagiers openge- LONDEN (United Press) De voorma lige Duitse veldmaarschalk Albert von Kesselring heeft in Groot-Brittannie grote verontwaardiging gewekt door te verkla ren, dat Duitsland „The battle of Britain", de grote luchtslag om Groot-Brittannië, had kunnen winnen. De B.B.C. heeft via de televisie een verfilmd vraaggesprek uit gezonden, dat Kesselring in zijn woning in de Beierse Alpen verleend had. Daarin zei- de Kesselring, die commandant van de „Luftwaffe" gedurende de beslissende luchtoorlog in 1940 was: „Wanneer het Duitse opperbevel van 1940 af op dit ge bied een even groot initiatief aan de dag had gelegd als in andere campagnes, dan zou ons succes in de luchtoorlog even groot geweest zijn". „De doelwitten en opdrachten van de Luftwaffe werden echter keer op keer ver anderd en telkens op een tijdstip, dat wij op het punt stonden een beslissend re sultaat te bereiken". Nog uren na de uitzending bereikten tal loze telefoontjes van verontwaardigde kij kers de B.B.C., die ongezouten commentaar gaven. „Men scheen van oordeel te zijn, dat Kesselring niet op het beeldscherm thuishoorde", aldus een woordvoerder van de B.B.C. Een opgewonden meneer vroeg de B.B.C. wanneer er een interview zou komen, waarin een of andere voormalige hoge Duitse militair het Britse publiek zou ver tellen, dat „Duitsland toch overwonnen" had of dat de Wehrmacht alleen maar het onderspit had gedolven door een „dolk stoot in de rug", bekende leuzen, die na de vorige wereldoorlog grote opgang in Duitsland maakten. Kesselring werd in 1946 tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens mede plichtigheid aan de massamoord op 335 Ita lianen, die in 1944 op gruwelijke wijze in de grotten van Adeatine om het leven ge bracht werden als vergeldingsmaatregel voor het doden van Duitse militaifen in Rome. Twee jaar geleden werd de ex-veld maarschalk vrijgelaten vanwege zijn slech te gezondheidstoestand. NEW YORK. (Reuter). Indonesië zal, wanneer de kwestie Nieuw-Guinea in de politieke commissie van de UNO in behan deling kemt een resolutie indienen, waarin de secretaris-generaal van de UNO wordt verzocht een bemiddelaar te benoemen. Op een vergadering van de groep van de 15 Aziatische-Afrikaanse landen werd de voorgestelde ontwerp-resolutie in beschou wing genomen. Deze resolutie is opgesteld door een subcommissie van 6 landen, waar van India, Irak, Indonesië, Perzië, Pakistan en Syrië besloten hebben de resolutie te steunen. De groep zal Vrijdag weer bijeen komen om deze kwestie te bespreken. De kwestie Nieuw-Guinea zal door de politieke commissie in behandeling worden genomen, als het debat over het plan van Eisenhower voor het gebruik van atoom energie voor vredesdoeleinden geëindigd zal zijn. Volgens de laatste aanwijzingen zal dit niet vóór volgende week Woensdag het geval zijn. steld is duurt de reis van Kopenhagen naar Los Angeles 27 uur en wordt de route in omgekeerde richting in 24 uur gevlogen in verband met het tijdsverschil. Op de nor male lijndienst zal ook een tussenlanding worden gemaakt in Edmonton. De toestel len zullen gevlogen worden door beman ningen die de ervaring hebben opgedaan tijdens proefvluchten over de Pool in de afgelopen jaren. Speciaal voor de ont vangst van passagiers en mogelijk ook voor het wisselen van bemanningen onderweg is op Groenland een hotel gebouwd. De „Royal Viking de Luxe" biedt plaats aan 50 passagiers, van wie een tiental des nachts in bedden kan slapen. De overige passagiers moeten met ligstoelen genoegen nemen. Historisch verhaal naar het gelijknamige toneelspel van JAN VAN DAM Bewerkt door A. Zwart 30) Pieter pufte voor zich heen, terwijl hij op de tweede vesting toeging, die in de verte al was te zien. Als de Spanjolen zich ook zo goed konden verbergen als deze man, dacht hij, zag het er weinig opgewekt voor hem uit! Maar komaan, het enige wat hij kon doen, was het betrachten van de uiterste voorzichtigheid en niet meer aan andere dingen denken. Als hij dan in de val liep, h.ad hij het tenminste niet aan zichzelf te wijten. Wat was het eigenlijk een makkelijk tochtje! Rechts, aan de over kant van het Spaarne, zaten de Spanjolen en hadden hem niet in de gaten. Weldra zou hij hun kampementen voorbij zijn en dan kon hij de weg naar Delft verder zingend afleggen. Hij hoefde alleen dat tweede fort nog te passeren en dan kwam hij bij het meer, waar het schip op hem lag te wachten. Zo zie je, dat de dingen er vanuit de verte altijd donkerder uit zien dan ze zijn! Toen hij met zijn gedachten op dit punt was gekomen, barstte het vuur los en ont zet liet hij zich op de grond vallen. Op vele plaatsen flikkerden aan de andere oever de vlammen uit de lopen der Spaanse ka nonnen en de harde knallen schalden met grote sterkte over het water. Maar ook van links werd er geschoten: dat waren de Spaanse schepen. Op de grond liggend dacht Pieter snel na. De schans, waar hij op toeging, werd aangevallen, zodat hij in die richting on mogelijk verder kon gaan. Misschien wa ren er trouwens al vijandelijke soldaten voor een Invasie overgestoken. Er met een grote boog links omheen gaan was ook uitgesloten, omdat hij dan op de Spaanse boten zou stuiten. Teruggaan dacht hij niet aan. Blijven liggen was te riskant, omdat de gevechten misschien de hele nacht doorgingen, en als het dag werd, mocht hij hier niet meer zijn. Het enige wat er over bleef was, om zich in het hol van de leeuw te wagen! Hij moest naar de overkant zwemmen. Weliswaar liep hij op dtie ma nier de tocht met het Geuzenschip mis en wie weet wat voor andere dingen hij nog te verduren kreeg, maar daar was niets aan te doen. Dat was niet het belangrijkste. De hoofdzaak was, dat hij in Delft kwam, hoe dan ook. Hoewel hij een beetje beefde, aarzelde hij niet langer. Hij trok zijn schoenen uit, nam ze in zijn mond en liet zich in het wa ter glijden. Gelukkig was het niet kQud. Zo langzaam en behoedzaam hij kon, met zo min mogelijk boven het water uit zwom hij. Intussen nam de strijd steeds in hevig heid toe. Nu gingen er ook muskettiers aan meedoen. Ai! Dat scheelde maar een haar! Een verdwaalde kogel was vlak naast hem met een scherpe pets in het water neerge komen. Met zachte, brede slagen zwem mend bereikte hij de overkant, waar hij zich voorzichtig op de wal werkte. Nie mand had hem gezien en hij was onge deerd. Even bleef hij zitten oim uit te druipen, zodat hij niet al te veel sporen zou ach terlaten. Dan trok hij zijn schoenen aan en verkende, zo goed en zo kwaad als het ging, de situatie. Links om het Spaanse kamp heen, in de richting van het Zuiden, was onmogelijk omdat daar de gevechten in gang waren. Er doorheen was gekheid, en daarom restte hem slechts om in de richting van Haarlem terug te gaan en de nederzetting aan de rechterzijde te passe ren. Aan deze kant van het kampement was, ter bescherming tegen het vuur uit de Geuzenschansen, een wal van ongeveer twee meter hoogte gebouwd, waarlangs hij zich goed kon voortbewegen. De schiet gaten bevonden zich op manshoogte, dus daar kon hij onderdoor kruipen. Een hal ve minuut werd het nu gevaarlijk, omdat hij door het open veld naar de muur toe moest. Een uitkijk zou hem makkelijk kun nen ontdekken. Wat moest hij doen? Krui pen of hollen? Hij besloot tot het laatste, zette afen rende met een snelheid als hij nog nooit eerder in zijn leven had ver toond naar de versterking. Hijgend en met hartkloppingen liet hij zich er tegen aan vallen. Alles was veilig. Kennelijk hielden alle Spanjaarden hun aandacht gericht op het waper.treffen, dat nog steeds in hevigheid toenam. Na een paar minuten uitgeblazen te hebben, kroop hij op zijn knieën verder. Dat was geen pleziertje in zijn plakkende kleren en soppende schoenen; dikke klui ten modder bleven op zijn benen plakken. Maar de muur bood een prachtige be scherming. Toen hij weer ter hoogte van de eerste Geuzenstelling was gekomen, zag hij het donkere silhouet van de baardman, die hem gadesloeg. Hij had zijn geweer in de aanslag. Pieter zwaaide licht met zijn arm, maar de ander was wel zo verstan dig om geen signalen terug te geven. Pie ter voelde zich rustiger worden met de wetenschap, dat de oude vrijheidsstrijder over hem waakte; want het was duidelijk, dat hij zijn musket onmiddellijk aan .de schouder zou leggen als iemand hem. Pie ter, opmerkte. En het was bekend dat zij de beste schutters ter wereld waren, de Geuzen. Dicht onder de muren van Haarlem ge komen, moest hij linksaf. Maar hier hield de beschermende muur op en maakte plaats voor een lange reeks stellingen voor de beschieting van de stad. Alleen het voorzichtigste sluipen kon nu uitkomst brengen. Nu bleek de waarde van de oefe ningen, die hij op de binnenplaats van de Doelen had moeten houden, en die hem zo onzinnig hadden toegeschenen. Hij ging vlak legen de grond liggen, zijn benen te gen elkaar en de punten van zijn schoenen naar buiten gericht; zijn ellebogen in zijn zijden en de onderarmen op de bodem. Zo bewoog hij zich met zijn voeten en armen voorts. Steeds tien centimeter, waarna hij even wachtte. Langzaam vorderde hij op deze manier, maar zeker. Ook werd hij er dodelijk vermoeid van, dermate erg dat hij, toen hij een kwart van de afstand had af gelegd, neiging voelde om zijn ogen dicht te doen en te gaan slapen. Maar hij kroop voort. Steeds maar ver der, stukje na stukje. Het ene kwartier verstreek na het andere. Na een klein uur was hii ongeveer ter hoogte van de Kleine Houtpoort. En weer ging hij verder. Op het laatst vergat hij bijna, dat een mens zich ook nog op een andere manier kan voortbewegen dan door kruipen. Wederom na een uur bleef hij moedeloos liggen. Want Pieter wist niet, dat er „pas" twee uren verstreken waren. Hij was in de ver onderstelling, dat hij al minstens vijf of zes uur bezig was en dat de zon ieder ogenblik kon opgaan. Dan zou men hem hier zien liggen voor de kanonlopen. Wat was hij begonnen! Tot nu toe was alles goed ge gaan, maar dat kon zo niet blijven voort duren. De gevechten ginder waren opge houden en de aandacht der uitkijkposten was daar dus ndet meer op geconcentreerd. Het kon hem ook eigenlijk niets meer schelen wat er met hem gebeurde, al na men ze hem nu direct gevangen! Hij wist alleen maar. dat hij zo moe was, als maar ooit iemand was geweest. Dan vermande hij zich weer. Hij moest verder! Het ging niet om hem of zijn ver moeidheid. Het ging om achttienduizend mensen! En Pieter kroop voort. Duwend met zijn ellebogen en voeten tot zijn pezen leken te scheuren. Toen Een schildwacht! Vlak vóór hem! Hij was er al meer gepasseerd, maar die hadden zich achter de kanonnen gordel opgehou den en hij had steeds gewacht tot ze ver dwenen waren. Maar deze stond nog geen tien meter van hem af! Onbeweeglijk stond hij, een hand in zijn zij, in de andere een pistool! Pieter had zelf expres geen wapens meegenomen om zich. als hij aangehouden werd, uit te geven voor een Spaansgezinde overloper. Nu was deze truc uitgesloten, want indien men hem op deze plaats en in deze houding zou ontdekken, zou men dat verhaal bezwaarlijk geloven. Stil blij ven liggen en nauwelijks ademhalen was het devies nu! Zag de man hem misschien al? Pieter kon niet uitmaken of hij in zijn richting keek of met de rug naar hem toe stond. Hij onderscheidde alleen zijn omtrekken Hij legde zijn hoofd op de grond en wachtte, wachtte, wachtteHoe lang hij daar ge legen had is hem nooit duidelijk gewor den. Het leken eeuwen. En dan die kei, die onder zijn buik lag, die geleidelijk die per in zijn vlees drong! Het ergste was mis schien nog, dat intussen de tijd maar ver streek. De ander scheen voorlopig nog geen aanstalten te maken om zich te bewe gen, laat staan om weg te gaan. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7