Agenda voor Haarlem <S3rieuen aan de redactie De geheimtaal der muziek Volksvermogen in Haarlem met vier millioen gestegen S Kort en bondig Ds L. D. van Dijl deed intrede in Heemsteedse Herv. Gemeente Vijf millionnairs „verdwenen" JUpina. Kantklossen "door Scapino-Ballet Twee motorrijders in Haarlem gewond MAANDAG 15 NOVEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Ook bescheiden vermogens namen toe Burgerlijke Stand van Haarlem Diefstal uit meubelfabriek Geld verdwenen uit villa's in Bentveld 1 éé-ü_ Nederlandse volleyball- ploegen samengesteld Geslaagde opvoering van „Het geld dat stom is" PASTILLES Interessante lezing voor Geloof en Wetenschap R.K. Middenstands- vereniging Naum Sluszny solist op N. Ph. O.-concert WASSERIJ DUYN Nieuw altaar in RK kerk aan Herenweg te Heemstede Stille Armen te Heemstede Twee verdachten van de inbraak hij Lampe Gymnastiek-demonstratie van Conc'irdia-ieugd De eerste vermogensstatistiek van onze bevolking, die na de oorlog door het Cen traal Bureau voor de Statistiek uit de authentieke fiscale gegevens werd samen gesteld, had betrekking op het jaar 1947. Daarna zijn jaren gevolgd waarin de fiscus vele vermogens heeft „afgeroomd" en dus viel het eigenlij!: te duchten dat de ver mogenspositie van de gegoede Nederlan ders nadien een sterke teruggang te zien zou geven Een nieuwe uitgave van het C.B.S. brengt evenwel aan het licht dat dit, ook voor de Haarlemse bevolking in genen dele het geval is. Er waren in 1947 in Haarlem 5338 inge zeten-en met enig vermogen; volgens de nieuwste gegevens zijn er 5626. Méér dus dan in 1947, maar het inwonertal is ook gestegen. Een omrekening doet zien dat zowel het eerste als het laatste cijfer neer komt op 34 gegoeden per duizend inwo ners. De welstand va«l de bevolking, voor zover die uit het bezit van enig vermogen blijkt, is in Haarlem derhalve .gemiddeld nog dezelfde als in 1947. Gaan wij de ge- détailleerde cijfer? na. dan blijkt het groot ste verschil met destijds zich af te tekenen in de groep van de millionnairs. Er waren in 1947 in Haarlem vijftien millionnairs, volgens de laatste gegevens.... nog maar tien! Dat lijkt er toch wel op of de minis ter van Financiën in deze categorie van onze ingezetenen zich danig heeft laten gelden. Voor geheel Nederland evenwel is er geen sprake van dat het aantal millionnairs gedaald zou zijn. Integendeel, in 1947 wa ren er in ons land 726 van deze „gelukki gen" en volgens de laatste, zo juist ver schenen statistiek.... 941. Dat het aantal Haarlemse millionnairs in volstrekte tegen stelling met de gang van zaken in ons ge hele land niet vermeerderd maar juist ver minderd is, en nog wel verminderd met een derde deel, zal dan ook wel moeten worden toegeschreven aan verhuizingen, sterfgevallen en dergelijke. Deze conclusie vindt volledige steun als wij de groepen vermogenden nagaan wier bezit groter is dan honderdduizend gulden. Haarlem telde in 1947 namelijk 356 inge zetenen met een persoonlijk bezit, dat tus sen honderd- en tweehonderdduizend gul den lag. Volgens de nieuwste fiscale ge gevens zijn in de gemeente 358 inwoners met zulk een bezit gehuisvest. Ingezetenen met een vermogen tussen twee en drie ton waren er destijds 96, nu evenwel 117. Be zitters van een kapitaal tussen drie ton en een half millioen zijn er thans precies evenveel als in 1947. n.l. 72, terwijl het aantal vermogens tussen een half millioen en een vol millioen toenam van 25 tot 26, Vermogens boven tweehonderdduizend waren er blijkens het bovenstaande in 1947 dus 208 en thans 225! Al is dus-het aant# „echte" millionnairs gedaald, het aantal rijke ingezetenen is duidelijk toegenomen. Maar ook het aantal ingezetenen met een bescheidener vermogen is toegenomen. Waren er in 1947 namelijk 881 Haarlem mers met een persoonlijk bezit tussen vijf tig- en honderdduizend gulden, volgens de jongste gegevens kunnen 900 stadgenoten op zulk een bezit bogen. Nog veel sterker steeg het getal dergenen wier kapitaal tus sen de dertig en vijftig mille ligt: dit aan tal bedroeg destijds 1150 en nu 1216. Daar entegen ging het aantal kapitaaltjes tussen twintig- en dertigduizend gulden achteruit, namelijk van 1128 tot 1079. ADVERTENTIE Topprestatie uit het land van de Alpen: HORLOGERIE TEN BOOM Barteljorisstraat 19 W. VOET EN ZONEN, Anegang 15 99 HAARLEM, 13 Novmeber 1954 GEHUWD: K. J. van Laar en M. M. Schouten. BEVALLEN van een zoon: 12 Nov., J. C. NiemannVernooij; J. Willemsende Graaff; 13 Nov., G. van den Berg—Sweers. BEVALLEN van een dochter: 10 Nov., G. Muldervan der Heide; 11 Nov., C, de Vries Schouw; J. A. M. SchaperMeiman; 12 Nov., T. Wolder—Harteman; 13 Nov., G. DrenthSiemons. OVERLEDEN: 12 Nov., A. M. Semp—Aker boom, 47 j., Roosveldstraat. MAANDAG 15 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Elektra", Nederlandse Comedie, 8 uur. Brinkmann: Lezing over speelgoed met demonstratie. 8 uur. Zang en Vriendschap, Jansstraat: Bijeenkomst van ..De grotere Wereld", 8 uur. Begijnhofkapel: Bijeenkomst Hermann Zais Comité. 8 uur. Minervatheater: Voordrachtavond van Nel Oosthout voor de Heemsteedse Kunstkring. 8.15 uur. Rembrandt: „Maarten Luther", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Lido: „Het liefdeleven van Lueretia Borgia", 18 jaar. 7 en 9.15 uur Luxor: „De groene halsdoek". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De drie musketiers" alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „De privé secretaresse" alle leeft., 7 en 9.5 uur. Roxy: „Het gevecht op de rotswand", 18 jaar, 8 uur. DINSDAG 16 NOVEMBER Concertgebouw: Noordh. Philharm, Orkest, met medewerking van Naum Sluszny, 8 uur. Brinkmann: Lezing over speelgoed met demonstratie, 8 uur. Cultura: Lezing voor Nederl. Ver. voor Suxuele Hervorming, 8 u. Minervatheater: Film ten bate van Koningin Wilhelminafonds; optreden van Hetty Blok en Pierre Palla. 8.15 uur. Rembrandt: „Maar ten Luther". 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur Lido: „Het liefdeleven van Lueretia Borgia" 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De groene halsdoek", 14 jaar. 2. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De drie musketiers", alle leeft., 2.30 en 8 uur. Palace: „De privé secretaresse, alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het gevecht op de rotswand", 18 jaar, 2.30 en 8 u. Vrijwel statiormair bleef het aantal kapi taaltjes tussen vijftien- en twintigduizend gulden: 736 in 1947 en 740 bij de jongste telling. Nog verder naar beneden afdalend blijkt het aantal lieden die tussen tien en vijftien mille bezitten, gestegen te zijn van 604 tot 635. En tenslotte de inwoners die wel enig kapitaal bezitten, maar die de grens van tienduizend gulden nog niet hebben over schreden. Hun aantal is heel sterk geste gen. namelijk van 275 tot 463. Het gezamenlijke vermogen van al deze meer of minder kapitaalkrachtige ingezete nen heiiep in 1947 ruim 294 millioen gul den: inmiddels blijkt dit plaatselijke volks vermogen te zijn gestegen tot ruim 298 millioen. Deze groei van het Haarleftise volksver mogen heeft het tempo van de bevolkings aanwas echter niet kunnen bijhouden. Im mers, omgeslagen over alle inwoners be droeg het plaatselijke volksvermogen in 1947 rond f 1890 en thans 1820. Aan vermogensbelasting moest door de gegoed-e ingezetenen in één jaar tijds meer dan ééneneenkwart millioen gulden wor den geofferd. Het onder artistieke leiding van mevrouw Hans Snoek staande Scapino-Ballet had voor de Zaterdagmiddag in het Nieuwe de la Martheater plaats gehad hebbende jeugdvoorstelling ook de première van een aanwinst van het répertoire aangekondigd. De uitvoering daarvan is wel doorgegaan, maar het kort tevoren gebeitste toneel was zo glad. dat deze niet dan met de grootste voorzichtigheid kon geschieden en op de platte voet in plaats van op de pointes. Dientengevolge moet ik een oordeel over de choreografie „Kantklossen" door Jenni fer Roders opschorten tot na een volgende kennismaking. Niettemin kunnen er enkele dingen van gezegd worden. Hedwig van de Linde, die ook het aardige décor (met een in alle een voud voortreffelijk voordoek) en de cos- tuums ontwierp, leverde een aantrekke lijk en zeer „dansant" gegeven. Wolfgang Wijdeveld schreef, voortbordurend op een bekend liedje van Emiel Hullebroek, de muziek. Tot zover is alles in orde. Maar de door Alex Faassen blijkbaar zonder veel voorbereiding gesproken inleidende tekst leek nergens, op De geschiedenis van de kant was veel te wijdlopig.en de aanbeve ling om naar de schilderijen van Velasquez te gaan kijken, teneinde er meer van te weten te komen, zal wel niet veel effect sorteren. Verklarende of toelichtende teksten kun nen nodig zijn als men optreedt voor kin deren, die nog vreemd staan tegenover de bewegingstaal. Maar men moet zich hierbij toch werkelijk tot het minimum beperken. De verbindende rijmelarij, die Annie Win kler-Vonk maakte voor zo'n alleraardigst dansspel als „De prinses op de erwt" van Jean Rebel had men allang door iets beters moeten vervangen. „Scapino" heeft, mede door de vorming van het Nederlands Ballet, een paar van de beste krachten verloren. Laten we hopen, dat men zich hiervan spoedig weet te her stellen, want deze speciale balletgroep voor de jeugd is een uniek bezit, waarvan wij nog lang plezier hopen te beleven. D. K. De Haarlemse politie heeft de dertig jarige spuiter W. F. H. aangehouden, die verdacht wordt goederen gestolen te heb ben uit een meubelfabriek. Hij werkte in dit bedrijf en vermoed wordt, dat hij in de afgelopen maanden gereedschappen, onder delen van meubelen, enz., heeft meegeno men. Bij een huiszoeking zijn o.a. een dres soir en een rheemeubel in beslag genomen. H. is in bewaring gesteld. Bij de politie van Bloemendaal zijn be richten binnen gekomen van vermissing van geld uit twee villa's in Bentveld. Uit een lade van een kast in de ene villa is f 70 verdwenen en uit een lade van een bureau uit de andere villa een bedrag van f 280. De politie neemt aan, dat zich hier gevallen van insluipingen hebben voorgedaan. De villa's liggen vlak bij elkaar en het geld werd op dezelfde dag vermist. ADVERTENTIE Verkeersongevallen In het afgelopen weekeinde zijn twee motorrijders bij verkeersongelukken in Haarlem ernstig gewond. Eén liep een her senschudding op en de ander is met een schedelbasisfractuur naar een ziekenhuis vervoerd. Zaterdagavond omstreeks zes uur stak de zesentwintigjarige wagenmaker J. van D., wonende Ternatestraat, het Soendaplein van West naar Oost over ter hoogte van de Floresstraat. Uit de richting stad naderde de zesentwintigjarige loodgieter H. M. M. van Piek, wonende Jan Gijzenkade 283 per motor. Een aanrijding ontstond, waardoor de motorrijder een hersenschudding opliep. De voetganger brak zijn rechter enkel. Bei den zijn per ziekenauto naar de Sint Joan nes de Deo overgebracht. Getuigen van het ongeval wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met de Verkeerspolitie, Lange Wijngaardstraat. Op de hoek van de Kruisweg en de Park laan is Zondagmiddag een ongeluk gebeurd. De drieëndertigjarige landarbeider C. J. Smit uit Bloemendaal reed per motor op de Kruisweg in de richting van de Grote Markt. Van de Parklaan naderde, rechts van hem, een autobus van de NZH; de mo torrijder moest voorrang verlenen, doch reed door en botste tegen de voorzijde van de autobus. De heer Smit liep een schedel basisfractuur op en is per auto naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht. Beide voertuigen werden beschadigd. De Nederlandse Volleybalploegen (dames en heren), die Zaterdag 20 November in Antwerpen tegen België uitkomen, zijn als volgt samengesteld: Dames: Jannie Beintema (SOS), Nel Barzilay (Celebes), Annie Wichgers (SW), Miep van Zweeöen-De Vries (Amsterdam), Corry Blijleven (RVC), Riet van den Heu vel (Be Fair), Nel DikshoornStuy van den Herick (AMVJ), Corrie van Daalen (SOS), Ineke Hoff (Rammehlaars). Heren: Kaptein, De Vries (beiden RVC), Bakker (OVC), Tuinman (RVC), Zimmer man (DES), De Ruiter (RVC), De Beer (SMS), Liefaart (DES), De Kroon (VC Den Bosch). Succes-avond van „De Oosthoek" De Over(jselse-, Gelderse- en Drentse Ver eniging „De Oosthoek", gevestigd in Haar lem, organiseert jaarlijks een avond, die een traditie van gezelligheid begint tc worden. Zaterdagavond kwamen ruim 200 leden weer bijeen in Dreefzicht, waar het toneelgezel schap van de vereniging, „De Licstcr", een opvoering gaf van het toneelstuk van de Vlaamse schrijver Henri van Daele, „*Het geld dat stom is Het werd een allerplezierigste opvoering. Het Vlaam bleek zich uitstekend te lenen voor een „Oosthoekse spelling", en het regio nale taaleigen verschafte de Oosthoekers extra-genoegen. Het stuk is gebaseerd op de uitdrukking „het geld dat stom is, maakt recht wat krom is". Een knecht die door iedereen voor een aardige maar domme kerel wordt aangezien, wordt plotseling het mid delpunt van het gerucht, dat hij de honderd duizend gewonnen heeft. Zo dom is hij niet, of hij houdt het geheim, dat het maar 400 gul den is, voor zich. De knecht wordt plotseling voor vol aangezien, en hij laat niet na tegen over iedereen daarover zijn wijze verbazing uit te sprekén. Hij blijft wat hij was, al be handelt iedereen hem anders. En dat is dan ook de moraal van het stuk: geld of geen geld je bent jezelf. De kostelijke situaties, die uit dit gegeven voortvloeiden, werden door regisseur E. van Oene tot een burlesk spel uitgewerkt, waarin hijzelf als de knecht een voortreffelijk spel toonde, dat door geen zijner medespelers werd geëvenaard. Niettemin bleef geen der spelers onder de maat. De nadrukkelijkheid, waarmee zij trachtten hun rol over het voet licht te brengen, paste gelukkigerwijs in het potsierlijk karakter van het stuk. De tien spelers oogstten een ovationeel applaus. Een goede gewoonte getrouw, werd de avond met een bal besloten, waarbij de „Dutch Rag Mixers" onder leiding van J. Westdijk voor de muzikale verzorging garant waren. Verkort weergegeven) Stapelia. In uw blad van Dinsdag 9 No vember schrijft de heer Pétillon over de grootste bloem onder de rubriek „Toch is het zo". Hij noemt daarin de in 1859 ont dekte Stapelia gigantea. Het zal uw lezers ongetwijfeld interesseren, dat op de ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van de afdeling Haarlem van onze vereniging te houden tentoonstelling verscheidene Stape lia soorten zullen zijn te zien. Deze ten toonstelling wordt begin Juni 1955 gehou den. Deze planten zijn genoemd naar de Amsterdammer J. B. van Stapel die zich in de 17de eeuw verdienstelijk maakte door het kweken van exotische planten. NEDERLANDSE VERENIGING VAN LIEFHEBBERS VAN CACTUSSEN EN ANDERE VETPLANTEN ADVERTENTIE dessert chocolade melk-chocolade mokka-chocolade bitter-zoet chocolade Tal van schrijvers hebben zich, inzonder heid gedurende de bloeiperiode van de romantiek met de beste bedoelingen be ijverd om verklaringen en uitleggingen op te s'tellen over muziekwerken. Voor de zo genaamde programmamuziek was dit een vrij gemakkelijke taak, omdat de „uitleg ger" zich kon richten naar het litteraire gegeven, dat de aanleiding werd tot een compositie, waarvan realismen de karak teristieke factoren vormden. Maar om een verklaring te geven van de romantische werken, die niet de uitbeelding beoogden van een concreet begrip, doch die de uit drukking waren van een persoonlijke ont roering, was niet zo eenvoudig. Het was kortweg gezegd onmogelijk. De wèlmenen- de schrijvers wisten er wel raad op. Zij decreteerden in indrukwekkende boeken eenvoudigweg hun .opvatting". Zij an nexeerden de geest van de argeloze toe hoorder, die vol vertrouwen zijn best deed de muziek te „begrijpen". Men heeft het jaren geleden te Parijs zelfs aangedurfd om een scenische uitbeelding van Beet hoven's Negende Symphonic te geven. De „hinein-interpretierende" beschouwingen waren schering en inslag in de program ma's der voorname concerten en zelfs in onze dagen zijn zij nog niet verdwenen. Zij leidden de toehoorders meer van het ware wezen der muziek af dan dat zij hen er voor ontvankelijk maakten en menigeen heeft na de negatieve uitwerking der toe lichtingen de verzuchting geslaakt: „Ik ben zeker niet muzikaal!" Een idéé fix, dat niet zelden voorkomt. Daarom had het besluit van het bestuur van de Vereniging „Geloof en Wetenschap" om dr. Jos. Smits van Waesberghe S.J. uit te nodigen voor de leden eens te komen spreken over de „Geheimtaal der muziek" zeker zin. Vrijdagavond heeft de Amster damse musiciioog, die een internationale bekendheid geniet, in de Stadsschouwburg te Haarlem zijn voordracht gehouden voor een aandachtig auditorium. Spreker stelde eerst de vraag: Wie is muzikaal? Antwoord: ieder die de muziek waardeert (zelfs in haar eenvoudigste vorm als eenstemmig lied) en die de volledigheid van die vorm aanvoelt en herkent. Kinderen van vier a vijf jaar over de gehele wereld zingen lied jes met een stereotiepe schematische bouw. Men staat bij deze muzikale uitingen niet stil als voor iets bijzonders. Maar toch zijn zij het bewijs voor een muzikaliteit, waar van de behoefte om haar te uiten helaas zo dikwijls bij het ouder worden van de mens verdwijnt. De muzikale activiteit is blijven staan in de eerste levensjaren. Het volkslied is daardoor eigenlijk dood in Nederland. Met de volksdans is het evenzo gesteld. Maar er zijn meer mensen in we zen muzikaal dan het lijkt. Vervolgens werden de essentiële elemen ten van de melodie: melos en rythme, be sproken Voor het ervaren van de melodie als zelfstandige, volledige eenheid moeten deze elementen noodzakelijk aanwezig zijn. Harmonie, instrumentaal of vocaal timbre zijn niet vereist voor het. zelfstandig leven van de melodie, waarvan het melos werkt op de geest en de rhythmiek op het gevoel. Wanneer het rhythme overheerst op het melos betekent dit een wanverhouding, die bijvoorbeeld de problemen schiep bij de jazz. Melos en rhythmiek moeten beide voor ons verstaanbaar zijn. Het begrip ervoor en het daarop gebaseerde kunst ideaal zijn bij de verschillende volken der aarde nogal uiteenlopend en gecompli ceerd. Bij het. bespreken van de verhouding tussen spreken en zingen verdedigde dr. Smits van Waesberghe de stelling, dal muziek en taal twee zelfstandige groot heden zijn die niet tot een organisch ge heel kunnen komen. Het zijn twee begrip pen, die los van elkaar staan. Bij het spre ken laten zich allerlei fijn genuanceerde toonshoogten gelden en men luistert eigen lijk veel muzikaler naar iemand die spreekt dan naar iemand die zingt. Een conse quentie is de onmogelijkheid om spreken na te bootsen in de muziek. Met muziek kan men slechts tot op zekere hoogte iets uitbeelden. Maar het blijft toch zo, dat muziek ons als muziek iets moet zeggen. Het jaar 1800 was voor de muziek een beslissende periode in haar ontwikkeling. ■Want toen trad de mogelijkheid in het volle licht om met muziek menselijke emoties uit te drukken. De muziek werd de reflex van een zeer persoonlijk ziele- leven, in tegenstelling met muziek van vóór 1800, die de sfeer en de stemmingen meer op een algemeen menselijk plcn hield. De muziek werd een deel van de droomwereld, waarin de romantische mens zijn toevlucht zocht uit het leven van alle dag. De ballade en het lied ontstonden en de opera kreeg meer gevoelsinhoud. In de nieuwe waardering van de muziek lag het gevaar, dat men haar kwaliteit ging af meten naar de uitdrukking van het gevoel en niet naar haar zuiver muzikale be tekenis. Wat de muziek de romantische mens te zeggen had bleef echter een ge heim, dat slechts door een zeer subjectief, innerlijk ondergaan geopenbaard kon worden. Met enkele gramofoonplaten werd de tot nadenken stemmende voordracht van dr. Smits van Waesberghe toegelicht. Enkele vragen werden door de spreker nog beantwoord, waarna de voorzitter van Geloof en Wetenschap, mr. F. Vorstman, hem de gro*e erkentelijkheid van de toe hoorders betuigde. P. ZWAANWIJK De R.K. Middenstands vereniging te Haarlem houdt op Maandagavond 22 No vember de tweede Vaikraadsvergadering in restaurant Brinkmann. De agenda ver meldt onder meer een verslag van de Cen trale Raad door de heer Schaper en een actie tegen „eigenbeheerswerk door cen trale- en gem. overheid". De geestelijk ad viseur kapelaan C. Schoonderwoerd zal spreken over „Ontwikkelingsgang en bete kenis van de Standsorganisatie". De vereniging heeft haar tx-aditionele Driekoningen-feest voor de kinderen van de leden bepaald op Zondag 2 Januari van het volgend jaar. Men zal een Oosterse mysterie-show opvoeren, waarin de kinde ren zelf zullen worden betrokken. De solistische medewerking door het pianoduo Janine Reding en Henri Piette aan het N.Ph.O.-concert van Dinsdag 16 November kan wegens ziekte van laatstge noemde niet doorgaan. Dientengevolge moet het aangekondigde Concert voor twee piano's van Mozart van het programma worden genomen. In plaats daarvan wordt van dezelfde componist het Pianoconcert K.V. 482 uitgevoerd, met'Naum Sluszny als solist. De thans te Brussel wonende Poolse pianist is een leerling van Stefan Aske- nase. Voor het overige blijft het door Ma- rinus Adam te dirigeren programma onge wijzigd. Men kan dus luisteren naar de Haffner-serenade van Mozart, de Prélude a l'après midi d'un faune van Debussy en A young person's guide to the orchestra van Benjamin Britten. HAARLEM EN OMGEVING Zaterdagavond gaf de toneelgroep „Ar- deleon" een levendige opvoering van het spel „Een bewogen weekend" van Ed. Ter- lingen en Kees Spierings. waarin vooral de dames Joosten—Balm en C. Oud zich wisten te onderscheiden. Van deze gezellige voor stelling heeft hedenavond nog een reprise plaats. De cursus in filmbegrip van het Neder lands Filmmuseum te Amsterdam, speciaal bestemd voor docenten, begint op 17 Novem ber in het Stedelijk Museum en zal twintig avonden in beslag nemen. De Doopsgezinde Kring Heemstede houdt op Donderdag 18 November een wijk- avond in het gebouw van de Nederlandse Protestanten Bond aan de Postlaan. De heer J. A. Schreuder zal spreken over „Abraham Lincoln en het rassenprobleem". De heer II. de Nie, technisch hoofd ambtenaar in dienst van het G. E. B. houdt op Dinsdagavond 16 November in het Tem pelierenhuis, Wolstraat 7, een lezing over „De geheimzinnige krachten der elecrticiteit en haar veilige toepassing". De pianist Wim van Overeem zal onder auspiciën van het Comité voor jonge Toon kunstenaars op Donderdagavond 18 Novem ber in de met kaarsen verlichte Renaissance- zaal van het Frans Halsmuseum werken uitvoeren van Rameau, Couperin, Bach, Beethoven, Ton de Leeuw, Fauré en Franck. ADVERTENTIE .vmstkkd,vmsf.v,\,\rt20 tkl1105> MANGELWAS KANT EN KLAAR Binnen 4 dagen retour. In de Nederlands Hervormde Kerk aan het Wilhelminaplein te Heemstede heeft Zondag onder een grote belangstelling de bevestiging plaats gehad van ds. L. D. van Dijl, die onlangs tot predikant bij de Ne derlands Hervormde Gemeente werd be roepen. De plechtigheid geschiedde door ds. J. C. Sickesz uit Vlissingen. Na de schriftlezing, samenzang en gebed werd de kansel bestegen door ds. Sickesz, die zijn predikatie had gebaseerd op II Korinthe 5, het 20ste vers, waarin de apos tel Paulus de taak van de predikant in het kort samenvat. En wel zo in het kort, al dus ds. Sickesz, dat men bij een vluchtige lezing zou vermoeden dat deze taak zeer beperkt en monotoom is. Maar nochtans betekent het de roeping zich met een drin gend vermaan tot de mensheid te wenden, zich met God te verzoenen. Achter Paulus' woord zal altijd deze vermaning klinken, want de opdracht van de predikant luidt het mondstuk van God te zijn. Op deze wijze kan de prediking tot de eenvoudigste betekenis worden teruggebracht Want de verzoening met God is immers de kern van het Evangelie, welke door een grote liefde in het hart gedragen moet worden. Vandaar dat het werk van de predikant verantwoordelijk is en schoon, zodat spre ker aan zijn hartelijke gelukwensen de hoop verbond, dat de arbeid van ds. Van Dijl hier rijke vruchten zou mogen dra gen. Ten slotte gaf ds. Sickesz een nadere omschrijving van de wachtende taak in de nieuwe gemeente, welke gezien dient te worden in het teken van de komst van de Zoon der mensen; niet om gediend te wor den, doch om zelf te dienen. De predikant zal dus voorgaan in aanbidding en dank zegging en toezicht houden op de levens wandel der gemeenteleden, zo zei ds Sickesz Na het gezamenlijk zingen van psalm 121 4 werd door ds. Van Dijl de belijdenis afgelegd, welke door de zegening gevolgd werd. Hierna sprak ds. Sickesz nog een persoonlijk woord tot de nieuw bevestigde, waarbij hij de wens uitte, dat het ds. Van Dijl en zijn gezin in Heemstede goed mocht gaan. En ofschoon spreker uiteraard wen ste dat zijn werk rijke zegen zal dragen, korr hij toch niet nalaten de woorden van een andere voorganger ana te halen, cjie bij eenzelfde gelegenheid de betreffende predikant zoveel tegenslag had toegewenst, als nodig is om klein te blijven. Slechts dan zal deze arbeid inderdaad gezegend zijn. Alvorens een aanvang te maken met de eerste door hem in Heemstede te leiden dienst, welke 's middags in hetzelfde kerk gebouw heeft plaats gevonden, wenste ds. Van Dijl zich nog met enkele woorden tot zijn nieuwe gemeente te richten. Hij ver klaarde daarbij bijzonder verheugd te zijn behalve burgemeester en wethouders van Heemstede ook het kerkbestuur van de Nederlands Hervormde Gemeente en het afdelingsbestuur van de Nederlandse Pro testanten Bond te mogen begroeten, waar bij hij zijn hoop op een nader contact tot uitdrukking bracht. In zijn dankwoord be trok hij eveneens ds. Sickesz, wiens bereid heid zich met de bevestiging te willen be lasten, de tussen hen reeds bestaande vriendschapsbanden ongetwijfeld nog ver sterkt heeft. Mede namens zijn echtgenote bracht ds. Van Dijl ook zijn vreugde en blijdschap onder woorden voor het feit, dat hij onder zijn gehoor zoveel vertrouw de gezichten uit Koudekerke mocht aan treffen. Ten slotte verklaarde spreker met verlangen en vertrouwen naar Heemstede te zijn gekomen, om voor de nieuwe ge meente leraar en' herder te kunnen zijn. Nadat de gemeente gezamenlijk de ge zangen 136 en 135 had aangeheven, begon ds. Van Dijl aan zijn eerste predikatie, waarvoor hij als tekst gekozen had psalm 28, vers 20: „Geprezen zij de Heer, dag aan dag draagt Hij ons. Die God is ons heil". De voorganger noemde dit wel een bijzonder moeilijke psalm, omdat hiervan ongeveer een eeuw geleden nog vierhon derd verschillende uitleggingen werden ge geven. En ofschoon dit aantal nu aanzien- Donderdagavond zal in de R.K. kerk Sint Bavo aan de Herenweg te Heemstede een plechtigheid worden gehouden ter ge legenheid van het in gebruik nemen van het altaar, dat de parochianen pastoor Ch. W. v. Mierlo enige maanden geleden bij een jubileum hebben aangeboden. Pastoor Van Mierlo wordt op het ogenblik in de Maria- stichting verpleegd; hij is herstellende van een ziekte en de dokter heeft hem toege staan de plechtigheid in de kerk bij te wonen. lijk is verminderd, blijft de vraag naar de juiste betekenis hiervan toch altijd nog open. Maar wel staat vas dat het lied is bedoeld als één en al lofzang en aanbid ding van God, zowel in triomf als in lijden. Verder 2ag ds. Van Dijl in dit lied een last tot getuigen en om aan dit bevel ge volg te geven was spreker naar Heemstede gekomen. Hier van deze God te getuigen zal zijn werk en vreugde zijn, besloot de nieuwe voorganger zijn eerste predikatie. Hierna sprak ds. J. W. van Nieuwen- huyzen nog een enkel woord namens clas sis, ring en collega's. Hij verzekerde dat zij allen steeds om de nieuwe predikant ge schaard zullen zijn, om hem in zijn taak te kunnen steunen. Daarbij was spreker ervan overtuigd, dat zij ook in ds. Van Dijl een goede collega gevonden hebben. Vervolgens wendde ds. Van Nieuwenhuy- zen zich tot de gemeente met de woorden: „Gemeente, dit is de dominee die God u gegeven heeft. Misschien hadt u een an dere predikant gewenst, doch dit verlan gen dient dan na deze dag een einde te vinden". Nadat deze intrede met gebed en het zin gen van gezang 254 besloten was, werd in het wijkgebouw „De Haven" aan de Camp- laan gelegenheid gegeven met de nieuwe voorganger kennis te maken en hem als zodanig in Heemstede te begroeten, waar van een druk gebruik werd gemaakt. Evenals vorige jaren zal ook nu weer in Heemstede een inzameling worden gehouden voor z.g.n. „Stille Armen" in die gemeente. Het comité, waarvan de burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappard, voorzitter, de heer E. J. van Lent, secretaris en de heer A. van Wingerde, penningmeester is, doet dan ook weer een dringend beroep op de inwo ners van Heemstede een bijdrage voor dit doel af te zonderen. Helaas zijn er nog altijd velen, die gehol pen moeten worden en daarom vraagt het Comité met aandrang de hulp van ieder, die tot helpen in staat is. Het Comité zal gaarne opgaven ontvangen "an de namen en adres sen van personen van wie men meent dat zij voor een uitkering in aanmerking dienen te komen. U kunt uw bijdragen storten op postgiro rekening no. 153308 van de heer A. van Win gerde, of aan hem persoonlijk afdragen ten Raadhuize, dan wel aan zijn woning Antonis Duycklaan 12. De Haarlemse recherche heeft het onder zoek voortgezet in de zaak tegen twee Haarlemmers, die verdacht worden van diefstal van bladlood van een vrachtauto, die zij in de nacht van Dinsdag op Woens dag uit een hal van een loodfabriek aan de Lange Herenvest hadden gereden. Beiden worden ook verdacht van het ple gen van een inbraak in het modemagazijn van Lampe aan de Grote Houtstraat, waar bij een bedrag van 1300 is gestolen. Bij de inklimming in het magazijn is gebruik gemaakt van ladders, die stonden aan de achterzijde van de Cinema Palace, waar gewerkt wordt aan de verbouwing van de bioscoop. Op verzoek van de Haarlemse politie heeft de rijkspolitie van Leeuwarden in de omgeving van de Friese hoofdstad de twee- endertigjarige chocoladebewerker H. B. C., woonachtig te Haarlem, aangehouden, die verdacht wordt van medeplichtigheid aan de diefstal van het bladlood. De vele ouders, die Zaterdagmiddag in Dreefzicht de jeugd-gymnastiek-demon- stratie van „Concordia" te Haarlem heb ben bijgewoond, zullen na afloop zonder twijfel tot de conclusie zijn gekomen, dat de lichamelijke ontwikkeling van hun kin deren bij „Concordia" in goede handen is. Mevrouw A. Faber-Jonkman, die met twee grote gemengde groepen jongens en meisjes van 6 tot 7 en 8 tot 9 jaar deze demonstratie heeft voorbereid, liet name lijk zien, hoe met deze kinderen wordt omgegaan en hoe zij lichamelijk en gym nastiek-technisch worden klaargemaakt voor hun overgang naar de adspiranten- groepen. Mevrouw Faber had het programma kort gehouden, slechts vier nummers, doch hc-eft in deze nummers de vele mogelijkheden van gymnastiekbeoefening door deze leef tijdsgroepen goed tot uiting laten komen, waarbij het haar aan aandacht en mede werking van haar discipelen niet heeft ontbroken. Zo zagen wij van de jongste deelnemen- clen eerst verschillende oefeningen met tweetallen aan een stok en later oefenin gen aan en met lange banken. De andere leeftijdsgroepen demonstreer den een korte les, omvattende inleiding oefeningen op de plaats, behendigheids oefeningen aan en over de bi-ug d-oor de jongens en oefeningen over schuin geplaat ste banken door de meisjes.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10