MEUBELEN Dolle Dinsdag Dolle Prijzen Dick Jansen STOFFEREN 3 \°/o Handelshuis De Doelen ALS U VERGAAT VAN DE PIJN LG 3 „Gouden regen" Amsterdamse Beurs gevorderde NAAISTER A. v. d. W E R F F GIERSTRAAT 44 - HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Amateurtoneel Uitreiking Landsteiner- onderscheidingen Verlagen hoge banken in de Grote Kerk Een gobelin van Nijmegen in Haarlem hersteld Dr. W. G. Braat sprak over „De Vikingen in Zeeland" EHBO'diploma's werden uitgereikt „De Ramplaanspelers" met leuke klucht in gebouw Domi Scheepvaart GASREPARATIE VEEL GELD HILARIUS - FOTO - KINO Mercedes Benz '51 enige flinke werkkrachten H.flMlIliV VERKOPER aank. emballeur Laat nu Uw meubels Dat bestaat alleen in MAANDAG irS NOVEMBER 1954 Van welk belang een goed regisseur is v00r een vereniging hebben wij van deze iaats af al meer betoogd. Berust de keuze van een stuk voor een goed deel bij hem, hij moet het ook nog met zijn spelers reali seren. Zowel het een als het ander is be slissend voor de "kwaliteiten van een voor stelling. De opvoering, die ik Zaterdag avond in gebouw Sint Bavo zag van Priest- lev's „Gouden Regen" door de amateur toneelvereniging „Vriendenkring" uit Haarlem-Noord, demonstreerde zeer dui delijk de ingrijpende betekenis van de regisseur voor het resultaat der opvoering. Henk Bakker voerde de regie. Hij ook 1 naar ik aanneem, het stuk gekozen hebben, want hij speelde het al eerder et Crcmer". Natuurlijk dringt zieh dan een vergelijking tussen de twee vereni gingen op en die valt zeker in het voor- Lel van de Letterlievende vereniging uit. Er zou zelfs reden geweest zijn om zich af •e vragen waarom Bakker de nog van rou- tine ontblote vereniging „Vriendenkring" aan de opgave van zo'n moeilijk speelbaar stuk waagde, wanneer niet de opvoering on verrassende wijze had getuigd van de onmiskenbare vooruitgang, die deze groep heeft geboekt. Het kwam er dan wel niet allemaal uit, er werd vooral gezondigd teoen de distinctie in het spel, toch bezat he" voorstelling karakter, was zij een ex periment, dat slaagde Ze schonk de spelers vertrouwen in hun kunnen. Ze bewees, dat gestadige oefening „Vriendenkring" opheft tot een niveau, waarop stukken als van Priestley tot de bereikbaarheden behoort. Ik werd al aangenaam verrast door wat ik Zaterdagavond te zien kreeg. En dan werden de spelers nog gehandicapt door een toneelruimte, die beslist geen goed toneel in de hand werkt. Reden tot tevredenheid dus. Op de eer ste plaats over het spel van Herman Sou- verein als de meester-oplichter George Radfern, die onder het mom van eerzaam en bijna saai huisvader het ganse wets- stélsel ondermijnt. Souverein speelde de rol plezierig joviaal, zeker van zijn zaak, raadselachtig en actief op de plaatsen waar zijn tekst hem dat voorschreef. Een heel aannemelijk uitgespeeld figuur, die van Doris, zijn vrouw, (Toos Koning-De Boer) uitstekend tegenspel kreeg, want zij was jn haar reacties natuurlijk en echt. Connie van Belle mocht iets te jong zijn voor dochter Elsie, zij beschikte toch over een verblijdende gave tot expressie, die haar voortdurend medeleven bezorgde. Haar vriend, gespeeld door Aad Ruiter, was te weinig aangezet om hem dat tikkeltje pro fiteursschap in zijn verschijning te geven, dat hem onsympathiek maakt. De vol leerde profiteur Bernard Baxley werd door Jan Lutjenkossink iets te larmoyant, maar wel in zijn wezen getroffen op de planken gezet. Tante Lucy, zijn vrouw had weer wat te veel van het goede. Haar racties waren wel erg scherpslijperig ik zei al, dat er werd gezondigd' tegen de distinctie. Verder kwamen nog een buurman, agent en inspecteur in het stuk voor, van wie Her man C. Souverein als de man van Scotland Yard een dankbare speelrol mooi uit buitte. De inspecteur werd zo losjesweg als vriendelijke heer in het spel gemengd en dat is waarlijk niet gemakkelijk, omdat men er zo graag een uitgekookte alleszie- ner van maakt. „Vriendenkring" moge op deze weg voortgaan. Wanneer men mijn aanmer kingen voor lief neemt en och. zouden zii ooit onvriendelijk zijn bedoeld? dan blijft er genoeg over waarmee de vereni ging zich ingenomen kan voelen. P. W. FRANSE Voor de eerste maal heeft de heer J. J. Jurrissen in zijn functie van voorzitter van de afdeling Haarlem van het Nederlandse Rode Kruis Landsteiner plaquettes en Land- steiner médailles uitgereikt aan hen. die medewerking hadden verleend aan de bloed transfusiedienst. In het gebouw van het Rode Kruis aan de Paviljoenslaan kwam Zater dagmiddag een grote groep bijeen om de onderscheidingen in ontvangst te nemen. De heer Jurrissen richtte zich tot de dames en heren met woorden van dank voor hun medewerking, waarna hij de plaquettes en médailles uitreikte. Vervolgens heeft arts H. H. Blaauw een korte voordracht gehouden over de bloedtransfusiedienst, waarbij hij o.a. de aandacht vroeg voor het werk van Landsteiner. De Landsteiner plaquettes ontvingen: J. de Braai, Br. E. Dan gé, H. M. Hasert, F. Houfwipper, A. F. M. Kiphardt, A. J. Kol. mevrouw A. C. Opbroek, mevrouw M. C. F. SteerenbergLenaers. De Landsteiner-médailles werd uitgereikt aan: F. M. Alofs ir. W. Badon Ghijben, J. A, Beaufort, P. v. d. Beek, F. Belterman, J. A. J. Berk, mevrouw E. M. v. Bilderbeek -v. d. Werff, A. M. Blanken, A. P. Blok, I. H. Bosman, mej. G. Bosveld, W. .T. Broek huis, mevrouw P. Brusekerv. Wijngaar den, mevrouw A. ChevroletJacobs, W. A, v. Daalen, mej. C. F. M. Demmers, J. Dero- gée, mej. C. A. M. Dobbe, mevrouw M. F. Doll—Berger, J. Eckhard, H. P. Elferink, mevrouw H. Eversde Jager, J. II. Geer- lings, J. E. Geldermans, mej. S. H. M. Goze- ling, W. Groen, C. J. Heeremans, J. Hellings, Th. J. L. v. d. Helm, mevrouw C. Hensen Rompe. J. Hoeben, G. J. Hoedeman, L. Hon- coop, A. F. v. d. Hoven, mevrouw C. v. leperenHerben, mevrouw G. Jansenv. Galen, J. J. Jansen, J. A. de Jong, H. W. Kaagman, C. J. Koedijk, P. L. Kramer, mej. H. v. Loenen, B. Loerakker, Th. J. 'M. Lohman, H. J. v. d. Maat, A. Marsman, me vrouw J. M. Meilandv. d. Roode, G. v. d. Heulen, mej. H. D. Milatz, mej. J. M. Nales, L. A. Okker, B. Overweter, W. J. Plomp, Zr. Relinda, mevrouw M. v. Rossum de Chatel— Ruitenburg, J. A. C. Schilders, mevrouw G. Schippers—van Dijck, J. D. Schultz, mej. C. Schuylenburch, C. Sietses, A. F. L. Sode- karr.p, mej. J. L. M. Spierings, mevrouw StaaienL. Swaab, mej. E. J. M. Suidman. mevrouw M. J. Teeuwenv. Horich, M. v. Thiel, mej. J. M. C. Thissen, mevrouw A. C, Vlieland—Molenaar, C. A. v. d-. Yssel, H. J. v. Wielink. De kerkvoogdij van de Nederlands Her vormde gemeente te Haarlem heeft een belangrijke gift ontvangen en verzocht was bet bedrag te bestemmen aan het verlagen yan de zijschotten van de grote banken in de Grote Kerk. De gever had een dienst meegemaakt, zonder de predikant te zien. In een vergadering van kerkvoogden is deze zaak besproken en men was het er over eens, dat er een mogelijkheid bestond aan het verzoek te voldoen. Thans worden Plannen beraamd om verbetering aan te brengen. Vermoedelijk zullen togen de tocht glasplaten worden aangebracht Kerkvoogden verwachten, dat het door zicht in de kerk er fyeter op zal worden. Zij hopen, dat gemeenteleden het finan cieel mogelijk zullen maken het plan uit te voeren. De kostbare gobelins van de gemeente Nijmegen, die door een gelukkig toeval bij de stadhuisbrand aldaar zijn gespaard, ge bleven, worden thans in de werkplaats voor antiek textiel aan het Leidseplein in Haar lem gerestaureerd. Wederom is daar een Nijmeegs wand tapijt gereed gekomen. Het tapijt, genaamd „Mercui'ius met de nymphen," is omstreeks 1640 bij Michel Wouters te Antwerpen ge weven; het is 5.35 meter lang en 4.10 meter hoog. De restauratie hiervan heeft geduurd van Juni 1949 tot October 1954. In het ge heel werkten 32 wevers en stopsters aan het tapijt. Indien één persoon het tapijt zou moeten restaureren zou het herstel 21 jaar geduurd hebben. Archaeologische Werkgemeenschap Voor de werkgroep Kennemerland van de Archaeologische Werkgemeenschap voor Westelijk Nederland sprak dr. W. C. Braat, conservator van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, over „De Vikingen in Zeeland". Op Walcheren komen vrij veel heuveltjes voor. De laatste jaren heeft men in Zeeland verschillende van deze heuvels onderzocht. Door opgravingen bleek, dat het kunstma tig opgeworpen heuvels zijn bestaande uit zand, waarover een kleilaag is gelegd. Op deze heuvels stonden burgen zoals te Dom burg, Middelburg en te Souburg, waaruit later deze plaatsen ontstonden. Deze oude versterkingen zijn vluchtburgen geweest voor de inheemse bevolking tegen de aan vallen van de Noormannen. In 1939 stelde men te Souburg door opgravingen een ron de burg met gracht en wal vast. Binnen de burgmuren vond men sporen van wonin gen en stallen. Voorts kwamen veel scher ven van aardewerk te voorschijn. Latere overstromingen overspoelden dit alles door een kleilaag. De scherven behoren tot het Karolingisch, Badorf en Pingsdorf aarde werk. Ook werd reeds spaarzaam gegla zuurd aardewerk aangetroffen. Dit komt eveneens in Engeland voor en is vermoe delijk afkomstig uit Byzantium. Veel van het aardewerk is import en komt uit het Zuiden. Door de oorlogsverwoestingen van Middelburg in 1940 zijn daar in de binnen stad uitgebreide opgravingen gedaan en heeft men een soortgelijke burg kunnen vaststellen. Hier vond men bovendien paal werk van huizen. Het aardewerk dateert van begin 9de eeuw tot begin 10de eeuw. De aanleg van de burgen is omstreeks 850 begonnen. In de grachten vond men ga ve kogelpotjes. Bij Burgh op Schouwen heeft men na de oorlog eveneens een burg ontdekt en onderzocht. Ook hier waren de zelfde verschijnselen. Toen de Noormannen hoe langer hoe meer de kuststreken onvei lig gingen maken en in deze gebieden'voor al Denen waren binnengedrongen, beleende Karei de Grote de Deen Halfdan met Wal cheren op voorwaarde, dat hij land en volk tegen verdere aanvallen zou beschermen. Vele Denen gingen zich toen in deze stre ken vestigen en legden versterkingen aan voor beheersing van de inheemse bevolking en verdediging tegen de Vikingaanvallen. Daarvoor gebruikte men de oude vlucht heuvels en men legde tevens nieuwe verho gingen aan daarop men allereerst ronde houten woontorens bouwde, die later door stenen torens werden vervangen. De Denen overheersten de bevolking en vormden de praefeodale adel in ons land. Door overeenkomsten met Karei de Grote en zijn opvolgers kregen zij hier steeds meer vaste voet en invloed. Ook in Fries land wei-den door de Denen vele burgen gebouwd. Vermoedelijk lag voor de kust van Domburg de verdwenen stad Walla- chra, waaraan Walcheren zijn naam te dan ken heeft. Onder andere vond men er veel Karolingische munten. Uit verschillende burgen ontstonden de latere kastelen met hun veelal adellijke bewoners. Welgeboren mannen Afstammelingen van de Denen en prae feodale adel zijn in Holland de in later tijd genoemde welgeboren mannen. Dezen ge noten eertijds verschillende voorrrechten, zij waren niet belastingplichtig en vrij van heervaart; dit waren de gewone boeren of huislieden niet. De welgeboren mannen namen in de vroegere maatschappij een aparte plaats in. Aanvankelijk was er zelfs in Kennemerland een scherpe tegenstelling tussen hen en de overige bevolking. Ver schillende instellingen en benamingen van toenmaals blijken aan de Scandinavische landen te zijn ontleed. In Engeland komt dit verschijnsel ook voor. Zo komt de naam Troje van de Trojaburgen in Denemarken. De hier gevonden aardewerkscherven da teren uit de periode van de 10e tot de 11e eeuw. De oorspronkelijke ronde woon torens zijn nog te herkennen bij de latere kastelen van Teilingen, Poelgeest, Huis ter Does, Heemskerk en Egmond. Ook heeft men hier te lande door de Denen vervaar digde sieraden gevonden, onder andere te Domburg en in Vikinggraven. In hotel „Het Wapen van Heemstede" werden Zaterdagavond de EHBO-diploma's uitgereikt aan de cursisten van de afdeling Heemstede, die het examen met goed ge volg hebben afgelegd. Het waren vijftien geslaagden, van wie enigen ook het BB- diploma wisten te behalen; van twaalf deelnemers kon het diploma worden ver lengd. Voor deze uitreiking had het bestuur een enigszins feestelijk getinte bijeenkomst ge organiseerd, welke onder meer werd bij gewoond door het bestuur van de afdeling Hemstede der R.K. EHBO. Het gebruikelijke welkomstwoord werd uitgesproken door de heer A. G. Degenaar, arts te Heemstede, die daarbij verklaarde deze taak weer met genoegen te vervullen, omdat hieruit blijkt dat telkens opnieuw mensen bereid gevonden worden zich in dienst van hun lijdende medemensen te stellen. In verband hiermee vestigde spre ker er nog eens de aandacht op, dat het nodig is geregeld de oefenavonden te blij ven bezoeken, om de vrijwillig op de schouders genomen taak naar behoren te kunnen vervullen. Vei-volgens ging dr. Degenaar 1ot het uitreiken der diploma's over, waarbij hij de geslaagden van harte met het door hen behaalde succes compli menteerde. Toch kon hij niet nalaten hier aan de wens te verbinden, dat slechts in weinig gevallen hun hulp-noodzakelijk zal zijn. Nadat vervolgens de BB-diploma's wa ren uitgereikt door dr. V. M. Schijnema- kers, docent van de RK EHBO, werd de heer Degenaar namens de cursisten nog toegesproken door mevrouw L. J. Molijn- Goud .die hem met het overhandigen van een taart hun dank voor zijn enthousiaste en prettige manier van lesgeven over bracht. De vereniging „De Ramplaanspelers" heeft reeds een jaar na de opvoeringen door „Het Vrije Toneel" onder regie van Jan Teulings het blijspel „Daar moet je een vrouw voor zijn" van Terence Dudley ter vertoning aan de leden bemachtigd. Dat dit een gelukkige keuze was, werd Zaterdag en Zondag in gebouw „Domi" te Overveen door het succes bewezen. Deze als blijspel aangekondigde jolige historie had beter als klucht gekwalifi ceerd kunnen worden, zonder dat de auteur zich voor dit etiket behoefde te generen. Want ofschoon de vermakelijke complicaties voornamelijk ontstaan door de verkeerde uitleg, die een enigszins mal lotige tante aan allerlei toevallig opge vangen dialogen wenst te geven, kan door niemand worden ontkend dat de daaruit voortvloeiende situaties met amusante be hendigheid tot een vrolijk geheel werden samengevoegd. Bovendien wist hij voor het derde bedrijf zelfs meer dan één cli max te reserveren, hetgeen bij een klucht spel toch meestal tot de hoge uitzonde ringen behoort. Zij die de inhoud nog niet kennen, zullen waarschijnlijk voldoende hebben aan de vermelding, dat de cen trale figuur een schrijver van detective verhalen is, die de gewoonte heeft aan genomen zijn verschillende frappes eerst met een charmante medewerkster aan de practijk te toetsen, alvorens deze op pa pier vast te leggen. Aldus verslijt een onverwacht overgekomen tante, die toe vallig van enige „lugubere" repetities ge tuige is, hem voor een gevaarlijke gek en een lustmoordenaar, waartegen haar nichtje dringend in bescherming genomen moet worden. En het zijn deze bijna logisch te noemen reacties, die bij het publiek gedurende drie bedrijven een schier onafgebroken lachbui veroorzaken. Nu denke men niet dat het voor de SDelers zo eenvoudig is aan de voorwaar den te voldoen, welke voor een enigszins behoorlijke opvoering van deze gezellige dwaasheid zijn vereist. Een dergelijke klucht komt dan pas goed tot haar recht, wanneer zij met fantasie en een ver overend tempo voor het voetlicht kan worden gebracht. En wat de Ramplaan spelers in dit opzicht onder regie van Jaap van der Veldt wisten te presteren was voortreffelijk. Wij zagen een voor beeldig ingespeeld ensemble, waarvan de leden zich met prettige zekerheid en even vlotte als beschaafde allure over het to neel bewogen. Er waren geen uitblinkers, doch evenmin zwakke plekken. De talrijke komische situaties werden stevig uitge buit. Van de vermakelijke typeringen noemen wij de woelige schrijver van Her man Langerveld en zijn „fatale" mede werkster van Carla van Deelen, het door Jos Koning met charme gespeelde jonge vrouwtje, de met onmiskenbaar komische talenten gekarkteriseerde mallotige tante van Rie van Velthuysen, de flegmatieke dienstbode (ex-filmster) van Miep Thijs- sen en de jolige dorpsveldwachter van Cees Stroosnijder. En dit overzicht zou stellig onvolledig zijn, wanneer geen melding werd gemaakt van het waarlijk originele décor, waarvan het frisse en bekoorlijke effect zo op het oog slechts met eenvoudige en sobere middelen was bereikt. Deze aankleding kan talrijke verenigingen, die gewoonlijk éen klein tqneel met beperkte accommo datie bespelen, tot voorbeeld dienen. Aalsum, 14 te Bahrein. Aardijk, 14 te Newport News. Akkrumdijk, 14 te Houston. Alamak, 14 te Rotterdam. Albireo, 13 v. Rotterdam 15 te Bremen. Alblasserdijk. 13 v. Rotterdam 14 te Antw. Aletta, 14 te Pladju. Alhena, 14 80 m. Z.ZW. Ouessant n. Las Palmas. Alphard, 14 te Rotterdam. Aiudra, 14 v. Marseille n. Genua. Amor, 15 te Alexandrië. Ampenan, 14 v. Ader, n. Djeddah. Amsteldljk, 15 te Antwerpen. Amstelveen, 14 te Calcutta. Aren^sdijk, pass. 14 Vlissingen n. Antweipen. Argos, 14 dwars Finisterre n. Tripo. Arkeldijk, 15 te Mobile. Armilla, 14 v. Pladju n. Tj. Priok. Arnedijk. 114 te Vancouver. Arendskerk, 14 te Antwerpen. Axeldijk, 15 te Victoria. Alderamin, 14 v. Rotteidam n. Genua. Amstëlstad, 16 te Madras verw. Annenkerk, 15 270 m. O Saigon n. Colombo. Ariadne, 14 te Amsterdam. Alchiha, 14 v. Montevideo n. Santos. Alioth, 16 te Rotterdam verwacht. Alnati, pass. 14 Fern. Noronha n. Las Palmas. Altair, 14 te Montevideo. Banka. 15 te Port Swettenham. Barendrecht, pass. 13 Minikoy n. Pladju. Rlitar, 15 te Beira. Boissevain, 14 v. Lor. Maiquez n. Durban. Boskoop, 14 480 m. N. Azoren. Breda, 15 te Cristobal. Beneinkust, 15 te Amsterdam. Bennekom, 13 v. Amsterdam n. Pacific. Bonaire, 14 te Amsterdam. Ré»chfontein. 15 v. Genua n. Marseille. Caltex Delft. pas. 14 Oostpunt Kreta n. Sidon. Caltex Lelden, pass. 13 Pantellaria n. Sion. Caltex Nederland, 14 v Kopenhagen n. Frede rick. Caltex Pernis. pass. 14 Lissabon n. Sidon. Caltex The Hague, pass. 14 Zuid Oostpunt Kreta naar Rotterdam. CaltPx Utrecht, 17 te Rotterdam verw. Cleodora, 14 te Singapoie. Gorilla, 13 te Rotterdam. Ceronia, 15 v. Melbourne n. Balikpapan. Cistula, 14 v. Aden n. Mena el Ahmadi. Delfshaven. pass. 14 Dovn n. Las Palmas. Diemerdiik, 15 te Portland. Dongedijk, pass. 15 Azoren n. Curaqao. Drente. 17 Hoek v. Holland verwacht. Delfland, 14 te Pto Aletrre. Eos. 14 v. Tzmir n. Carthagena. Erinna. 15 te Pladju. Eemland, 14 v. Rio de Janeiro n. Santos. Enggano. 14 te Hamburg. Esso Amsterdam, 15 v S:don n. Antwerpen. Farmsiim. 13 te Amsterdam. Friesland (KRL)1 te Rotterdam. Friesland (SSM). 15 v Fiedericia n. Blyth. Garoet. 13 v. Baltimore n. Philadelphia. Gooiland. 14 te Santos. Oordias. 14 te Carthagena. Graveland, 15 te Las Palmas. Oroote Beer. te New Vork. Oaacterkerk. 14 v. Port Said n. Genenua. Gaasterland. pass. 1 Finisterre n. Rio de Janeiro Hector. 14 te Malta. Hectia. 14 te Rotterdam Heel sum. 15 te Antwerpen. Hathor. 15 v. Tzmir n Algiers. 3-3Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unis H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Vrijdag 100 277% 428 345 514% 114; 177 157 149% 137% 240)4 204% 209% 208% 43% 91% 66% 56 26% 62»/,, Openings koersen 100% 287 437% 348 512% 117V« 178 158 151 139 242 204% 210% 208 43 94 67% 53% 26% 63% Heemskerk, 15 te Amsterdam. Helder, 13 v. Amsterdam n. West Indië. Helena, 14 te Amsterdam. Ittersum, 14 te Le Havrt Ivoorkust, 15 te Bordeaux. Indrapoera, pass. 14 Guardaful n. Colombo. Johan v. Oldenbarnevelt. pass. 14 Guardaful n- Suez. Japara KPM14 te Mauritius. Jagersfontein, 15 te East London. Java, 14 te Southampton. Kertosono, 14 te Aden. Korovina, 13 v. Recife n Belem. Kedoe, 14 v. Takoradi n. Lagos. Kertosono, 15 te Djibouti. Kota Gedeh, 14 v. Gent n. Port Said. Kota Agoeng. pas. 14 Pe-rim n. Port Said. Lawak, 13 v. Baltimore r. New Orleans. Laertes, 14 te Suez. Loenerkerk, 14 te Madras Lombok, 14 in Panamakanaal. Loosdrecht, pas. 14 Westpu. Krela n. Port Sail. Loppersum, pass. 14 Beachyhead n. Bagnoli. Luna, 13 te Piraeus. Lutterkerk, 14 v. Bandarshapur n. Basrah. Laren-berg, 14 te Kingston. Lawak, lil v. Baltimore n. New Orleans. Linge, 15 te Libreville. Lissekerk, 14 v. Port Said n. Hamburg. Maas, 14 te Rotterdam. Maasdam, 14 700 m. O NO. Kp. Race. Manoeran, 14 te Amsterdam. Mapia, 14 v, Penang n. Belawan. Mariekerk, 14 te Suez. Marken, 13 v. New York n. Portland. Mataram, 14 v. Singapore 15 Belawan verw. Menentor, 14 te Rotterdam. Merwede, 14 te Houston. Murena, 13 v. Gibraltar n. Port Said. Madoera, pass. 14 Miami n Houston. Meliskerk, 1 te Antwerpen. Molenkerk, 14 v. Djibouti n. Penang. Marken, verm. 16 v. Portland n. W. Afrika. Maureen, 15 v. Rotterdam n. Manchester. Noordwijk, 14 240 m. NW. Port of Spain. Nestor, 13 te Amsterdam. Noordam, 115 te Rotterdam. Notos, 14 v. Carthagena n. Cadiz. Ondina, 14 dwars Kp. Bon n. Banias. Oanje, 14 Daedalus Rif gepass. n. Colombo. Oranjestad, 14 18 m. W. Lissabon. Orion, 13 te Piraeus. Ouwerkerk, 14 v. Suez n Aden. Oberon, 13 v. New Orleans n. Curacao. Oranjefontein, 14 410 m. Z.t.O. Dakar. Peperkust, 13 -te Abidjan. Plagiola, 14 te Curagao. Poseidon, 13 v. Rotterdam n. Amsterdam. Prins Willem George Fred. 13 v. Hamilton naai Montreal. Pendrecht, 11 v. New York n. Beaumont. Prins Fred. Hendrik, 15 te Hamilton. Prins Joh. Willem Friso, 16 te Montreal verw. Poseidon, 14 te Amsterdam. Poelau Laut, 15 te Genua. Prins Willem v. Oranje, 14 te Rotterdam. Riouw, 14 v. rede Aleppy n. Tuticorin. Roggeveen, 14 v. Beira n. Mozambique. Rijndam, 15 te New York, Raki, pass. 15 Guardafü' n. Belawan. Rijnkerk, 15 v. Port Soedan n. Djibouti. Roepat, 14 te Bombay. Rijnland, 13 v. Buenos Aires n. Montevideo. Salatiga, 14 te San Francisco, Sawaega, 14 v. Genua n. Rotterdam. Schie, 14 v. San José n. Balboa. Slamat, 14 v. Banjuwangi n. Soerabaja. Sloterdijk,-' 14 v. Le Havre te Antwerpen. Stad Alkmaar, 14 te Bombay. Stad Arnhem. 12 v. Moseat n. Suez. Sumatra, 14 v. Makassar n. Bangkok. .Sunetta, 13 v. Kopennagen n. Rotterdam. Salawati, 15 te Hamburg. S'arpedon, 15 te Philadelphia. Stad Maassluis, 15 te Kirkenaes. Stad Vlaardingen, 15 te Wabana. Stad Leiden, 14 te Hamburg. Tara, 15 te Rio Janeiro. Telamon, 13 te Antwerpen. Teucer, 15 te Colombo. Thelidomus, 13 v. Curagao n. Cabimas. Tibia, 15 te Suez. Tomini, 15 te La Buan verwacht. Tomori, 14 v. Djeddah n Belawan. Teiresias, 15 te Algiers. Tiba, 15 te Hamburg. Ternate, pass. 15 Guardafui n. Rotterdam. Van Riebeeck, 14 te Belawan n. Singapore. Westerdam, 13 225 m. O.ZO. Sable eil. Willem Barendsz, 14 te Curagao. Willemstad, 14 te La Guaira. Wonogiri, 14 v. Tj. Priok n. Semarang. Waal, 15 te Saloniki. Waterman, 15 te Kaapstad. Willem Ruys, pas. 15 Sabang n. Colombo. Westland, 15 te Amsterdam. IJsel, pass. 13 Finisterre n. Amsterdam. KLEINE VAART Abro, 12 v. Zwolle te Amsterdam. Albergen, 13 v. Hudiksyal n. Zaandam. Anna b, 13 v. Naestved n. Antwerpen. Abbon, verm. 13 v. Sete n- Londen. Anefui-us, 12 v. Southampton n. Rotterdam,. Arienoldus G, 13 te Landskrona. Arnoudspolder, vertr. 13 v. Lissabon n. Antw. Ary Soheffer, 13 v. Antwerpen n. Aarhus. Audacia, 13 Kp. Wrath gepass n. Mostyn. Auriga, 13 v. Kalmar te Amstredam verw. Ameland, pass. 13 Vlissingen n. Antwerpen. Arcturus, pas. 13 Westhinder n. R dam. Aruba, pass. 13 Vlissingen. Att S, 13 v. Antwerpen n. Dublin. Beekbergen, 13 v. Marans- n. Manchester. Boreas, 12 v. Genua n. Almeida. Bergsingel, 13 v. Antwerpen te Oporto verw. Bernisse, vertr. 13 v. Fowey n. Genua. Bestevaer, 13 v. R'dam te Wisbech verw. Betty Anne S, 13 v. Sunderland te Amsterdam. Bree Helle, vertr. 13 v. Londen n. Rotterdam. Bab T, 11 te Zaandam. Brinda, 12 v. Le Havre n. Kopenhagen. Betty, 13 v. Rotterdam n. Duinkerken. Brem, verm. T3 v. Antwerpen n. Oporto. Catharina, 13 te Hamburg. Confiance, 12 v. Brest te Londen. Continental, pass. 13 Vlissingen n. Hull. Cormoran, 13 v. Hull te Amsterdam. Deni, 13 v. Esbjerg n. Rotterdam. Deo Duce, 13 v. Kopenhagen te Gothenburg. Deoa, pass. 12 Vlissingen n. Stockholm. Depedent, verm. 13 v. Boston n. Ronne. Diligentia, vertr. 13 v. Vlaardingen n. Hull. Driebergen, 13 v. La Rochelle n. Dublin. Da Capo, 13 v. Rotterdam n. Lissabon. Elda, 12' v. Londen te Middlesbro. Eibergen, pass. 13 Vlissingen. Eljo, 13 v. Hornafjord n Thorshavn. Escaut, 13 v. Rotterdam n. Parijs. Fen, pass. 13 Vlissingen. Ferocia, vertr. 13 v. Oslo n. Dordt. Fiducia, vertr. 13 v. Maasland n. Boston. Franka XI, 12 v. Rotterdam te Kotka. Gramsbergen, 13 v. Duinkerken n. Sillotn. Gaasterland, 13 v. Harlingen n. Gooie. Harold, 12 v. Rotterdam 13 te Londen. Hast I. 12 v. Rotterdam tp Wisbech. Hast III,, 13 Rotterdam verw. .Mom Heemraadsingel, vertr. 13 v. Skoghal n. A dam Haskerland. 13 v. Harlingen n. Leith. Hast III 13 v. Vlissingen. Henrica, 14 v. Leixoes te Kingslynn verw. Ida Jacoba, 13 v. Sete n. Londen. Ida Pieter, 12 v. Lundy eil Ingeborg. 12 v. Steinshavn n. Hamburg. Joost ,10 v. Hernosand r. Zaandam. Jaba, 12 te Tuberon. Kemphaan, 12 v. Hull te Lies 13 v. Stockholm n. Munksund. n. S«O.M.OM Larix, 10 te Sundsvall. Mudo, 13 te Rotterdam n. Hamina. Maria Theresia, 13 Holterau gepass. n. Zaandam Marne, pass 13 Vlissingen. Metropole, 13 v. Rotterdam te *Psw'c*}- Miririand 13 v. Rotterdam n. Grangemouth. Maasym N, verm. 13 v. Rotterdam n. Amsterdam \Tarc°ila 13 v. Rotterdam te Newburg. MarkabaN! 14 v. Le Havre «e La Pallice verw. Matthew, 13 te Billingham. Mcnkar N, pass. 12 Dover n. Montevideo. Monica. 12 v. Billingham n. Jersey. Muphrid N, 12 v. Leningrad n. Caen Mvfem 13 v. Parijs te Rouen verwacht. N'ètta. 13 50 m. W. Hoek v. Holland n. Naestved Nottingham, 13 v .Rotterdam n. Kingslyn Nassauhaven, 13 v. Rotter^a™ Antw. Neeltje b, 14 v. Le Legue te pdense verw. Nieuwehaven, 1 v. Kopenhagen te Aalbo g. Noorderhaven, 12 v. Kas.rup n. Stettin. Nero. 12 v. Amsterdam n Kopennagen. Pavonis, pass- 13 Vlissingen. Ponto. pass. 13 Vlissingen. Phidias, 12 v. Barl n. Venetie. Philetas, 12 v. Catania n. Barl- Plato, 13 v. Kopenhagen n. Amsteidam. Pavo, 9 te Rotterdam. ponza, 11 te IJmuiden. Pascfioll. 12 v. Par n. Rotterdam. pptpr 12 v. Vejle tG H&rnina. portvliet, vertr. 13 v. Kotka n. Granville. Riinhaven, 12 v. Casablanca n. Algiers. Soemba nacht 12-13 te Lulea. Spes. 12 v. Vasteras n. Rotterdam. spora, vertr. 13 v. Vlaardingen n. Hobro. Spurt, vertr. 13 v. Bremerhaven n. Hull. Servus. 13 v. Vlissingen. Tilly. 10 te Otterbacken. Ton S, 13 v Zwijndreeht n. Hamburg. Trito. 13 v. Rotterdam n. Dublin. Trompenburg'h. 13 v. Rotterdam te Kingslynn. Tarus, verm. 13 v. Vliss:r.gen n. Goole. Venus, 12 v. Middlesbro n. Norwich. Vindicat. Atquê Polit, 12 v. Cardiff n. Raam. Virgo, 13 v. Zeebrugge te Middlesbro verw. Vrede. 12 v. Norresundby n. Hamburg. Viking, 13 v. Rotterdam n. Liverpool. Westersingel. 13 te Wickiow. Westropa, 13 v. Rotterdam n. Antwerpen. SLEEPVAART Maas. 12 v. Ferrol n. Lissabon. Noordzee. 12 140 m. ZW. Ouessant. Oostzee. 12 v. Singapore n. U.K. met Shropshire Thames. 12 dwars. Beachyhead n. Antwerpen met s.s. Zwarte Zee, 12 930 m. Z.ZW. Fayal. Slecht gas kost geld en pan nen. Uw oud apparaat, goed gerepareerd, is beter dan een slecht nieuw. Alle merken 2 jaar garantie. Tel. 19931. Gas- rep.-bedrjjf „LODA", Grote Houtstraat 9. voor: Sieraden - Juwelen - Goud en Zilver. H. W. DAMES, Kruisstraat 19 b.d. Ridderstr. Haarlem. Tel. 16910. GR. HOUTSTRAAT 102, Tel. 10866. Alles voor foto amateurs. En goedkoper. AANGEBODEN: Sedan, zwart, in zeer goede conditie, rriet veel acces soires etc. Particulier, prima onderhouden, prijs attractief Brieven no. 7635. Zuinigheid, die de wijsheid bedriegt Maakt U te weinig recla me. dan komt U (later) bedrogen uit 1 Bedenk, wat dagbladre clame vermag I Dit blad brengt de naam er IN I Wie minder eet dan goed is. merkt pas later de schadelijke gevolgen Adverteren in dagbladen maakt Uw zaak sterk ook voor de toekomst. lOCOWilOOOaXXXXXXXXlOCXDMItXIOOOOCOCOCr Tqdèlïjke prijsverlaging PAOLO SOPRANI ACCORDEONS 80 bass. 4 registers m. koffer nu 375.—. Desgewenst ook zonder voor uitbetaling. Gratis Hoboca-reisbonnen. RIJKSSTRAATWEG 59 Haarlem-N. Gevraagd: ter opleiding in chem afd. Leeftijd t/m. 21 -jaar. Keur en Sneltj es, Har- menjansweg 21. prima zangers E B R. V E E N I N G A Naturalisten Jacobijnestr. 10-18, tel. 1S26S bedden en tapijten direct v. fabriek. Ook op maand, af lossing. 100 toonkamers. Westerhoutpark 8, tel. 18804 Ter opleiding tot van kleurstoffen aan de lak en verfind. wordt zakelijk aangel. jongmens gezocht met minst. dipl. Mulo. Aanm. N.V. Colora, Spanjaardslaan 7, Haarlem. Gevraagd: in exportafdeling. Leef tijd tot 24 jaar. Keur en Sn eitjes, Har- menjansweg 21. TERSTOND GEVRAAGD: bij M AI SON WITTEVEEN, Kerklaan 36, Heemstede. Grote collectie Meubelstoffen uit voorraad leverbaar, keus en nog eens keus. Concurrerende prijzen door gecombineerde inkoop van meer dan 350 zaken 9 Gespecialiseerde eigen stoffeerderij tijdens modernisering en reparaties andere meubelen in bruikleen. Voor Zeifstoffeerders en Collega's alle soorten stoffen, Crin, veren en veren stellen, linnen singels, beddentijken, ka pok, Alpengras, Cocosmatting, Verto. Velveto, Jute enz. Gysbrecht v. Aemstelstraat 116 Telefoon 24325 tot 6 uur. - Haarlem-N. HYPOTHEKEN. Pensioenfonds verstrekt gel den als eerste hypotheek op woon- en win kelhuizen. Taxatiekosten alleen bij afsluiting Inl.: MAKELAAR "W. B. KREUGER, Bron- steeweg 98, Heemstede, telefoon 34757. zal U binnen 3 minuten verlichting brengen per buisje 90 cent RADIO Stuur ons slechts deze adver tentie en Uw adres en U ontvangt gratis vele schitte rende radio-bouwtekeningen, gratis geïll. prijscouranten met alle radio-onderdelen; gratis prospectus en proef lessen van radio-cursussen, gratis inlichtingen omtrent een agentschap voor rtvdio- verkoop. 8 Radioschool Maxwell Panningen (bjj Venlo). Deze prijzen gelden alleen op DINSDAG KOOPJESDAG 1 pakje Roomboter 89 ct. 1 Litersblik Ananas, 1ste soort 1.89 1 Litersblik Perziken 1.45 100 gram Ceylon Melange geurige Thee 79 ct. 9 noodmuskaatjes 25 ct. 200 gram natte Stemgembcr, heerlijk mals69 ct. 150 gram Sinas staafjes, echte chocolade49 ct. 2 pak Prima Zelfr. Bakmeel69 ct. 3 pakjes Margarine met vitamine99 et. 1 fl. prima Vruchtenwijn voor de bowl 98 ct. 500 gram Vygen45 ct. 500 gram Dadels25 ct. 500 gram heerlijk pikante Export kaas 1.49 DONDERDAG, VRIJDAG en ZATERDAG bij aankoop van 4.aan boodschappen 1 fles PRIMA ADVOCAAT voor 2.39 Bij' ZELFBEDIENEN IS GELD VERDIENEN Huismoeders met wei nig geld, wij zorgen voor U, wij hebben een grote partij onbreek baar speelgoed ge kocht, poppen, honden beertjes, apen vanaf 60 ct. tot f 1.50, Dat vindt U in heel Ne derland niet, zo goed koop. Damesonderjur- ken m. 40 tot 46 voor f 1.95, wollen geblokte Herenshawls in pracht kleuren voor f 2.75, Dameshandschoenen lekker warm in kleu ren voor f 1.45, kin derwanten voor f 1.45, Damesonderjurk met broekje in doos m. 40 tot 44 voor f 4.25, Da messtola's prima wol f 6.95, Damesshawls gekleurd en effen v.a. f 1.50, zuiver zijden shawls vanaf f 3.75, Angora wol 45 ct. per knot, ritssluitingen in alle kleuren 2 ct. deel bare ritssluitingen 3 ct. lange Herenpantalons en borstrokken prima 2.75, hoe bestaat 't, He renonderbroeken en hemden voor f 1.25 tot f 1.85, prima kwaliteit, pijpjes zijde alle kleu ren 10 ct., prima hand garen 12 ct., machine garen no. 36, 40 en 50 voor 24 ct., prima elastiek 3 meter 25 ct. elastiek tailleband 48 ct. per meter, antislip elastiek tailleband in kleuren 60 ct. per me ter, naadband 5 meter 20 ct., keperband 5 me ter 20 ct. pracht partij, dit zijn allemaal de allernieuwste soorten soorten en kleuren knopen, keus uit 2000 soorten voor 2, 4 en 6 ct.Vraag niet hoe dat kan, maar profiteert ervan, Heren ankiets in kleuren, pracht des sins vanaf f 1.65 tot f 2.25, partij monster kragen, revers en bro derie vesten v.af f 1.10 partij Franse corsages vanaf 35 ct. in bloe men, politie en brand weerbretels de beste die er zijn f 2 en f 2.50 kinderbretels 85 ct., soubrasse in kleuren, de beste voor 50 ct., jarretels 40 ct., smal lint 10 ct., breed lint in kleuren 40 ct. per meter, gekleurde hout je touwtje 10 ct., hele grote maten Dames charmeuse onderjur ken m. 48, 50. 52 met kant voor f 3.45, Da mesdirectoires m. 50 prima f 1.95, Dames slips 69 ct., Verder veel te veel om op te noemen. Alleen in DE ONGEREGELDE BEURS, vindt U dat. Doelstraat 28 bij de Gr, Houtstraat

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3