Kantoorhouder van PTT bij overval neergeschoten Papieren van kabinet-Drees zijn iets Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Sovjet-voor stel mag Westen niet van de wijs brengen Albert Schweit zer Tevoren elders brandstichting om politie af te leiden; daders voortvluchtig Beschuldigingen tegen Naguib komen los Voorlopige balans: Knowland verwacht een atomisch evenwicht Het woord is aan Eden wil wel praten, maar niet nu Buikschot was dodelijk, telefoniste kreeg shock Geen enkel incident in Cairo Statenverkiezing op de Antillen Tussen 1957 en 1960 Regering zo! standpunt nader bepalen Aurèsgebergte in Algerije is omsingeld Weerrapport 69e JAARGANG No ÜO Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 16 NOVEMBER 1954 Haarlems Dagblad 2 9 8e JAARGANG No 264 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman IN DE NOORSE HOOFDSTAD OSLO heeft Albert Schweitzer, winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede in 1953, een rede uitgesproken die hij In dat jaar niet kon komen houden. He't weekblad Vrij Neder land heeft er in zijn laatste nummer de zo volledig mogelijke tekst van gepubliceerd. Het heeft Schweitzer aangeduid als „de oerwouddokter en de organist, de cultuur historicus en de theoloog, de wijsgeer en de ethicus" en ten aanzien van deze publi catie gezegd: Schweitzer's beroep op onze vredeswil steunen wij aldus. In beknopter vorm wordt bier hetzelfde nagestreefd door enige hoofdpunten te belichten. Zii zijn overdenking volkomen waard, niet het minst wegens de eenvoud en helderheid van het betoog. Vaststellend dat de mens een Ueber- mensch is geworden zowel wat zijn weten schappelijke kennis als wat ziin technisch kunnen betreft, maar dat hij nog geen bovenmenselijk verstand heeft verworven, zegt Schweitzer dat de Uebermensch zelf steeds armer werd terwijl hij het luchtruim veroverde en de atoomgeheimen ontsluier de. Om de vernietiging te ontlopen, die hem van omhoog ging bedreigen, zag hij zich gedwongen zich als de dieren in holen te verstoppen. Nu is dit het kern-feit, dat ons geweten dient te verontrusten en waar van wij ons allang bewust hadden moeten zijn: dat wij in dezelfde mate waarin wij grotere Uebermenschen werden., onmen selijker gingen worden. Die afschuwelijke ontdekking zou ons dermate moeten schok ken, dat wij uit onze verdoving ontwaak ten en al onze hoop en geheel onze wils kracht gingen richten op de komst van een tijdperk, waarin geen oorloeen zullen voor komen. Als wij in de laatste oorlog over bomaanvallen van massale omvang hoor den, vroegen wij ons alleen maar af, of wijzelf dan wel de vijanden daar voordeel van hadden. Hele steden hebben wij met atoomkracht verwoest, mensen hebben wij in levende fakkels veranderd. Wij allen, wij allen tezamen ziin daaraan schuldig; het is van belang dat wij dit inzien en begrijpen en ons nu richten" op één enkel doel: het zoeken naar de geest, die ons kan weerhouden om de ons ter beschikking staande macht te misbruiken voor enig destructief doel. Zo spreekt Schweitzer. Wel kent hij de waardevolle elemen ten in het werk van de Volkenbond en de Verenigde Naties, die evenwel geen van beide het vraagstuk van de vrede-zelf heb ben opgelost. Hun pogingen, zegt hij, wa ren gedoemd te mislukken omdat zij ze moesten ondernemen in een wereld waar in de geest ontbreekt, die door waarachtige vredeswil wordt bezield: Juridische insti tuten kunnen geen duurzame vrede tot stand brengen; d'aarom moesten zij falen. Alleen de ethisch gerichte geest, alleen zedelijke kracht vermag dat. Laat ons die geest niet onderschatten. Het is die geest die de gevoelens van menselijkheid opriep die op zichzelf de voorwaarden ziin voor elke werkelijke vooruitgang der bescha ving. Op die geest moeten wij bouwen en vertrouwen, willen wij onze ondergang niet tegemoetgaan. Die geest was het,waar door Europa zich aan duistere eeuwen ont worstelde. Die geest was het, die de schit tering van de zeventiende en achttiende eeuw teweegbracht. Als ik op dit punt de citaten van Schweit zer onderbreek is bet om te zeggen: zeker, ook de zeventiende en achttiende eeuw hebben oorlogen gekend, maar het was in die tijden dat een verlichting der geesten de beschaving on de weg der ontwikkeling had gebracht, die later, nevens de groei van kennis en techniek, tot stilstand is gekomen. „In latere tijd heeft de scheppen de geest zijn kracht verloren. Hij werd vervangen door een andere, die ons belet in volle duidelijkheid de wegte zien. waarop de mensheid moet voortgaan. Wij moeten d'e geest van vroeger hervinden. Pas wanneer die weer vaardig over ons wordt en ons terugvoert naar een bescha ving, gegrond op het ideaal van ware men- ü^ijkheid, pas dan zullen wij vrede heb ben. De ethische geest toont zich in de trkenning, dat men zich moet en mag baseren op het wezenlijke in de mense lijke natuur, in de overtuiging dat ons ver mogen tot mede-gevoel en mede-lilden kernpunt van alle ethiek pas op de ware wijze zich ontvouwt als het zich uitstrekt tot alles wat leeft: het beginsel van eer bied voor het leven." Zo drukt Schweitzer het uit. Hij verbindt daaraan zijn zeer innige overtuiging dat de oplossing van ons probleem hierin be staat, dat wij het op een bepaalde dag zo ver brengen dat wii op ethische gronden van oorlog afzien. Immers, oorlog maakt ons schuldig aan misdaad jegens de mens. heid. Die waarheid gaat, zegt hij, bij mii samen met de stellige overtuiging, uit redeliik denken geboren, dat de geest in ons tiidseewricht in staat is een nieuwe mentaliteit in het leven te roeoen: een ethi sche mentaliteit. Slechts in die mate waar in het vredesideaal onder de mensen vorm en gestalte aanneemt zullen de instellingen en organen, die in het belang van de vrede en ziin handhaving in het leven worden geroepen, in staat zijn hun opdracht en missie te vervullen. Te Oslo heeft Schweitzer gevraagd, als eerste teken van een geest van verzoening te bewerken dat de honderdduizenden ge vangenen en gedeporteerden van de laat ste oorlog niet langer moeten wachten op hun terugkeer naar huis en dat door bui tenlandse mogendheden onrechtvaardig- veroordeelden niet langer moeten wachten op hun vrijspraak. Hij heeft de volken gesmeekt de eerste stap te zetten op dit nieuwe pad. Omtrent ziin eigen betoog heeft hij aan het slot verklaard: Ik weet heel goed, dat ik weinig nieuws heb gezegd. De enige oor spronkelijke gedachte die ik voor mij op kan eisen is deze: dat ik er stellig van overtuigd ben, dat de kracht des geestes in staat is een nieuwe mentaliteit te schep pen, een nieuwe zedelijke gezindheid. Dit besluite dan de hier gegeven aan halingen uit de rede van een man, die zon der twijfel een groot man is, al heeft hij geen oorlogen gevoerd, geen steden ge bombardeerd en zelfs geen golf van zwart galligheid over reeds geschokte medemen sen uitgestort. Hij toont, na een lang leven waarin hij oneindig veel meer ellende heeft aanschouwd en daadwerkelijk heeft weggenomen of verlicht dan anderen, zelfs vertrouwen. Dat doen waarlijk maar De Kinderpostzegelactie 1954 is begonnen. De directeur-generaal van de P.T.T., ir. J. D. H. v. d. Toorn, overhandigt de nieuwe kinderzegels aan de voorzitter van het Nederlands Comité voor Kinderzegels mr. J. Overwater. De dames in de „stand" zitten klaar de verkoop kan beginnen! Gisteravond, kort na zeven uur, is in het postkantoor te Ravestein in Noord- Brabant een roofoverval gepleegd door een gemaskerde man. De 50-jarige kan toorhouder J. van Dieten werd levens gevaarlijk gewond en is later overleden. Hij werd door de overvaller neergescho ten, toen hij een poging deed de geopende kluisdeur dicht te gooien. Hij werd in de huikstreek getroffen en is in het zieken huis te Oss overleden. Bij de overval waren twee mannen be trokken. Terwijl de een de kluis leeg haal de, wachtte de ander in een personenauto, die hij voor het kantoor had geparkeerd. De overvallers zijn in de richting Herpen vertrokken. Een particulier poogde hen per auto te achterhalen hetgeen mislukte. Zij rijden in een gestolen Ford 1948, kleur: zeer donkergroen, nr. M. 48080. De over valler droeg een blauwe overall. De overval werd gepleegd enige minuten na sluiting van het postkantoor. De 50- jarige J. van Dieten, die door de over valler werd neergeschoten, is vader van zes kinderen. Hij werd naar het zieken huis te Oss overgebracht. In de afgelopen nacht om twee uur is hij aan de verwon dingen overleden. Op het moment van de beroving verleende de rijkspolitie uit Ra- CAïRO. (Reuter/AFP). Een officiële woordvoerder van de Egyptische Revolu- tionnaire Raad heeft de afgezette president Naguib er van beschuldigd, dat hij een „troefkaart" voor communisten en leden van de Mohammedaanse Broederschap te worden in een duivelse poging om weer klank bij het volk te vinden", had toege laten. Een vooraanstaande figuur in de Broe derschap, Ibrahim Tajib, die de leider van de geheime cellen der organisatie te Cairo zou zijn, verklaarde voor een speciaal hof te Cairo, dat Naguib op zich had genomen „trouwe krachten in het leger" te verza melen ter ondersteuning van een aanslag op de huidige regering. Óp een vraag van de president van het hof, zei Tajib, dat de basis van de overeenkomst tussen Naguib en de leiders der Broederschap was, dat Egypte terug zou keren tot een parlemen tair stelsel met burgerlijke vrijheden. De president zei daarop tot de toehoor ders, dat zij moesten weten dat de Broe derschap hai voorgesteld het militair be stuur zonder parlement tien jaren te la ten voortduren, indien de Broederschap medezeggingschap in regeringsbeslissingen zou hebben. „Toen wij hierop niet in gingen en er op stonden, dat in 1956 ver kiezingen moeten worden gehouden, wij zigden de leiders der Broederschap hun houding en werden voorvechters van de vrijheid". De verklaring van de Revolutionnaire Raad oVer Naguib werd alleen aan buiten landse correspondenten uitgegeven. De toe stand in Cairo is kalm. Volgens een woord voerder had zich Maandag geen enkel in cident voorgedaan. Het afzetten van Na guib verwekte veel minder deining dan de aanslag op Nasser. Een Soedanese minister heeft verklaard, dat verder optreden tegen de in de Soedan geboren Naguib de Egyptisch-Soedanese verhouding zou schaden. Het afzetten van Naguib zou de „eensgezindheid van het Nijldal verzwakken" omdat het gevoels banden had geraakt. Democratisch blok wint vier zetels Nadat de landsregering der Nederlandse Antillen vorige week de Staten had ont bonden zijn gisteren verkiezingen gehou den. Voor Curasao was de uitslag: Natio nale Volkspartij 5 zetels (5); Democratische Partij 5 zetels (4); Katholieke Volkspartij 1 zetel (2); Curagaose Onafhankelijke Par tij 1 zetel (1). Voor Aruba: Arubaanse Volkspartij 2 ze tels (4); Unie Nationaal Aruba 1 zetel (1); Arubaanse Patriottische Partij 5 zetels (2). Voor Bonaire werd de heer Gerharts en voor de Bovenwinden de heer Lampe ge kozen. Verrassend is, dat het democratische blok een totaal van 11 zetels (7) verover de, hetgeen voornamelijk te danken is aan de overwinning van de heer Yrausquin (Arubaanse Patriottische Martij) op de heer Henny Eman CA.V.P.). weinigen. Het is niet gebruikelijk. Hij be roept zich op ethiek, op ons vermogen tot mede-gevoel en mede-lijden met al wat leeft, op eerbied voor het leven. Hij is ervan overtuigd dat de geest in ons tijds gewricht in staat is een nieuwe mentaliteit in het leven te roepen en een nieuwe op waartse gang der beschaving in te luiden Uit de diepten. Wie dit niet geloven willen, omdat zij te zeer aan hun trouwe pessimisme verbonden zijn en dat als hoogste wijsheid zijn gaan beschouwen, wie daarbij menen dat een neergang immer neergang moet blijven al is dat kwalijk te rechtvaardigen kun nen bovendien nog zeggen, bij wijze van finale tegenspraak: hij wordt oud. Maar er zijn ook anderen. Er zijn altijd anderen, die de moed weer hebben en de mens niet eenzijdig zien. Daar vertrouwt Albert Schweitzer op. Wellicht zal hij diegenen hebben bemoedigd, die juist zijn woord behoefden. R. P. (Van onze parlementaire redacteur) Vóór de Kcrstvacantie moet de Tweede Kamer alle begrotingshoofdstukken heb ben afgehandeld. Voorzitter Kortenhorst pleegt het daarop nu al een aantal jaren aan te sturen. Met ten minste twee avond vergaderingen in de week zal hij het doel ook deze keer wel weer bereiken. Inmiddels is het, nu zowel het algemeen politiek debat als de financiële beschou wingen achter de rug zijn, een geschikt ogenblik om een voorlopige balans op te maken. Dat doende kom ik tot de slotsom, dat de papieren van het kabinet-Drees iets zijn gedaald. Zeker, het ziet er niet naar uit, dat er zich vóór het eind van dit jaar nog ernstige verwikkelingen zullen voor doen, maar niettemin acht ik de zoeven genoemde slotsom toch wel gerechtvaar digd. In belangrijke mate, hoewel niet uit sluitend, valt dit verschijnsel toe te schrij ven aan ontevredenheid, wrevel of althans een zekere geprikkeldheid, waarneembaar bij de politieke vrienden van de minister president, dus bij dr. Drees' partijgenoten. Sinds het sterk tegen de socialisten ge richte bisschoppelijk mandement van Mei wil het, heel begrijpelijk, tussen de Partij van de Arbeid en de Katholieke Volkspar tij, de sterkste twee groepen van de ,,re- geringscoa'itie", niet boteren. Terstond v/aren er toen in de Partij van de Arbeid stemmen opgegaan om aan de samenwer king een einde te maken. Maar de meer derheid achtte dat nog niet nodig en zo kwam het tot een uitspraak van het partij bestuur, waarin het geluid van hen, die het, gelijk minister Drees, juister vonden niet onmiddellijk met de K.V.P. te breken, de boventoon had. Intussen viel er ook iets van de andere opvatting te beluisteren in de vorm van een waarschuwing, dat men zich genoopt zou zien de zaak opnieuw te bekijken, indien men het van katholieke zijde aan katholieken onmogelijk zou ma ken deel te blijven uitmaken van de Partij van de Arbeid. Dat laatste bleef achter wege. Zodoende is het gematigder beleid dat door de meerderheid van de Partij van de Arbeid werd voorgestaan, gehandhaafd gebleven. Daarmee ondergingen echter de gevoelens van de meest verbolgenen na tuurlijk geen verandering. Daarvan kwam in het algemeen politiek debat iets tot uiting in een nogal scherpe aanval van de fractievoorzitter, mr. Burger. Maar hij kon niet verder gaan dan wat boze woorden te laten horen, want het stond vast, dat de Partij van de Arbeid het in de gegeven omstandigheden niet tot een breuk zou laten komen. Daardoor bevond mr. Burger zich tegenover de aanvoerder van de K.V. P. in een wat moeilijk parket, waarvan prof. Romme hetgeen ziin goed recht was dankbaar gebruik maakte. Pijn lijker schijnt men het toen in de fractie van mr. Burger te hebben gevonden dat de minister-president op zijn beurt sprak op een wijze, die de indruk kon wekken al was dat geenszins zijn bedoeling alsof mr. Burger zich nodeloos warm had ge maakt. Ten dele kwam dit doordat dr. Drees, als aanvoerder van een gemengde ministersploeg, de kwestie nu niet op de spits wilde noch kon drijven. Ten dele schijnt bovendien nog enig misverstand een rol te hebben gespeeld. Hoe het zij, de- fractie van de P. v. d. A. zou deze gang van zaken niet zo prettig hebben gevonden en bij sommigen in haar midden zou het niet ontbroken hebben aan de mening, dat dr. Drees van zijn kant wel iets scherper had kunnen spreken over de mandements aangelegenheid. Binnenskamers is dit alles later wel opgehelderd, doch er bleef toch iets van hangen. Vervolgens is daar nu een tegenstelling tussen de fractie van de Partij van de Ar beid en het kabinet bijgekomen, met name over het financieel beleid. Zakelijk nam de financiële deskundige van de fractie, de heer Hofstra, zijn partijgenoot Van de Kieft, de minister van Financiën, onder handen, omdat deze te weinig deugdelijke argumenten zou hebben aangevoerd ter verdediging van het uiteindelijk door het kabinet genomen besluit de aanstaande be lastingverlagingen reeds met 1 Juli 1955 te laten ingaan en niet, zoals eerst in over weging geweest is, pas 1 Januari 1956. Weer hebben de socialistische ministers zich te spoedig en te gemakkelijk bereid getoond te bukken voor de in dit opzicht door de niet-socialistische partijen gekoes terde wensen. Aldus, kort samengevat, de opvatting, die sterk schijnt te leven in de socialistische Kamergroep. Toch zal men vermoedelijk ook van die zijde straks ten slotte wel met de voorstellen tot belasting verlaging meegaan en niet vanwege dat half jaar tegenstemmen. Maar dan moet de toegefelijkheid ook hierbij ophouden, zo wordt er geredeneerd. En bij deze rede nering gaan de gedachten uit naar het komende twistpunt inzake de vorming van een egalisatiefonds of de invoering in een of andere vorm van een huurbelasting bij wijze van maatregel, die onverbrekelijk aan de huurverhoging zou moeten worden vastgeknoopt. Dit is iets, waartegen voors hands de overige groepen ernstig bezwaar hebben, in het bijzonder de KVP. Minister Van de Kieft heeft duidelijk te kennen gegeven, dat men de invoering van de voorgenomen belastingverlagingen, van de huurverhoging én van een maatregel om een deel van de hogere opbrengst aan huren „af te romen" ten behoeve van de volkshuisvesting (woningbouw), als één geheel zal hebben te bezien en te aanvaar den. Zijn geestverwanten in de Kamer zeg gen dat dit dan ook wel het minste is, waaraan het zaak zal zijn thans onverbid delijk vast te houden. Hier wil de fractie van de Partij van de Arbeid van geen toe geven meer weten. En dus wordt het bar sten of breken, dat wil zeggen breken van de op het ogenblik op dit punt bij de KVP bestaande tegenstand. Het is, dunkt me, duidelijk, dat bij deze stand van zaken inderdaad gezegd kan worden, dat de papieren van het kabinet- Drees wat gedaald zijn. Toch geloof ik nog niet, dat het in de eerste helft van 1955 op een breuk zal uit lopen. Eerder acht ik het waarschijnlijk, dat, zij het misschien enigermate knarse tandend, de KVP een compensatie ten op zichte van de huurverhoging wél zal aan vaarden. Want zie ik het goed, dan heeft prof. Romme er geen behoefte aan vóór de in 195S te houden verkiezingen het huidige kabinet te doen struikelen. Nogmaals echter, de verhoudingen zijn er, zacht uitgedrukt, minder goed op ge worden en dan kan het soms gebeuren, dat er zich verrassingen voordoen en dat een kabinet zelfs uitglijdt over een politieke bananenschil. WASHINGTON (Reuter) Senator William Knowland, leider van de republi keinse fractie, heeft m de Amerikaanse Senaat verklaard, dat een samenbestaan van de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie niet mogelijk zal zijn nadat de beide landen op atoomgebied eikaars gelijke zijn. Hij verwacht dat tijdstip tussen 1957 en 1960. Een naast elkaar blijven bestaan zou volgens hem op de duur op een com munistische overwinning uitlopen. Hij wenst daarom dat de departementen van Buitenlandse Zaken en Defensie onder zoeken, of „dit duidelijke gevaar" een wij ziging in de buitenlandse en defensiepoli tiek nodig maakt. De democratische frac tieleider senator Lyndon Johnson schaar de zich onmiddellijk achter het standpunt van Knowland. Senator Knowland zei niet te willen beweren, dat de Verenigde Staten de Sovjet-Unie moeten aanvallen om gelijk heid op het gebied van atoomwapens te verhinderen. vestein assistentie bij een brand in een naburig dorp. Op het moment van de overval waren in het kantoor, dat in het centrum van het stadje ligt, aanwezig de kantoorhouder en de telefoniste, de 21-jarige Marietje Boll. De met een zwart doekje gemasker de man, die een blauwe overall droeg, kwam met zijn revolver in de hand door de dienstingang in de Molen straat binnen. Kantoorhouder Van Dieten bevond zich buiten zijn ge zichtskring. De onbekende gelastte de telefoniste geen alarm te maken en liep toen naar de kluis toe, waarvan de deur open stond. 0p dat moment kwam de bureauhouder Van Diëten te voorschijn. De gemaskerde schoot hem zonder waarschuwing neer. Van Dieten werd in de buik getroffen en- zakte hevig bloedend voor de kluis ineen. De telefoniste wist intussen te ontsnap pen. Zij rende luid gillend de straat op. De overvaller heeft uit de kluis onder meer een blikken trommel ontvreemd. Men vermoedt dat dit de postzegeltrom mel is. Na de overval sprong de gemasker de in een personenauto, die met draaiende motor voor het kantoor geparkeerd stond, en verdween daarop met grote snelheid in de richting Herpen. De telefoniste heeft door het gebeurde een shock gekregen. Zij meent, dat de ge maskerde driemaal heeft geschoten. Brandje De overvallers hadden geen gevaar te duchten van de rijkspolitie in het stadje Ravestein. Deze was namelijk kort voor zeven uur naar een boerderijbrand geroe pen op de Oude Maasdijk in het naburige gehucht Neerlangel. Later bleek, dat het een onschuldig brandje in een karreschuur bij de landbouwer Van Wychen betrof. Naar de rijkspolitie vermoedt en ook naar de stellige mening van de bevolking is dit brandje door de overvallers gesticht om de politie op het kritieke moment uit Ravestein weg te lokken. Men neemt aan, dat de daders, die met de situatie in en rond het postkantoor goed op de hoogte bleken, zich mede door de brandstichting, hebben verlaat, waardoor zij hun slag pas konden slaan enige minuten nadat een DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Een Engelsspreekwoord: Schilderijen en ruzies kan men het best van een afstandje be kijken. belangrijk bedrag aan geld naar de trein was gebracht. Naar hedenmiddag bekend werd heeft de overvaller uit de kluis de postzegelkas ontvreemd. De inhoud bestond uit 25 a 30 gulden aan geld en een paar honderd gul den aan postzegels en dergelijke. Vijfde Mei in eer hersteld Zoals de minister-president dr. W. Drees bij de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer heeft medegedeeld, is de regering van oordeel, dat er alle aan leiding is, de tiende verjaardag van de nationale bevrijding op grootse wijze te vieren. Met instemming heeft zij daarom kennis genomen van de vorming van een breed samengesteld nationaal comité. Dit zal na veelzijdig overleg de grote lijnen van de viering van de bevrijdingsdag op 5 Mei van het volgend jaar vaststellen en wil voorts voorlichting en steun verlenen aan de plaatselijke verenigingen en in stanties, die zich met de voorbereiding van feestelijkheden op die dag bezighouden. In het algemeen za! de organisatie van de herdenking van de nationale bevrijding aan gemeenten, verenigingen enzovoort, worden overgelaten. De regering is echter voornemens, op 5 Mei 1955 te Wageningen, waar de capitulatie-overeenkomst werd getekend, een plechtigheid te doen houden. Ten opzichte van de viering van de na tionale bevrijding in de verdere toekomst zal de regering haar standpunt nader be nalen, nadat is gebleken, hoe de herden king op 5 Mei 1955 wordt gevierd. Dit deeR de minister-president aan de Tweede Kamer mede in een nota naar aanleiding van het verslag der Kamer over de begroting van Algemene Zaken voor 1955. BATNA (AFP) Franse parachutisten hebben het Aurèsgebergte omsingeld, waar- in zich ongeveer 3000 opstandelingen heb ben verschanst. Bij gevechten zijn vijf rebellen gedood. De Fransen verloren twee man en namen 28 verdachten gevangen. (Van onze correspondent in Londen) Sir Anthony Eden heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Groot-Brittannië zich door het laatste Sovjet-voorstel niet moet laten afleiden van hetgeen de eerste taak is, na melijk ratificatie van de Westelijke defen sie-overeenkomsten om deze in werkelijk heid om te zetten. Wij zullen in de eerste plaats onze bondgenoten en andere landen moeten raadplegen. Volgens de minister bevatte de Sovjet-nota geen voorstellen, welke niet al eerder waren gedaan. Het enige nieuwe was de datum: 29 November. De Sovjet-nota, aldus de minister is open lijk en uitsluitend gericht tegen de ratifi catie van de Parijse overeenkomsten. Attlee, de leidér der Labour-oppositie, die het er mee eens was, dat men moest door gaan met de ratificatie, vroeg of de minis ter er voorstander van was daarna bespre kingen te houden over de vraagstukken, die de Sovjet-Unie aan de orde had gesteld. Sir Anthony gaf hierop een voorzichtig antwoord. Wij moeten hieromtrent nauw voeling houden met de bondgenoten, zeide hij. Met de ratificatie zal een nieuwe situa tie ontstaan en voorzover de Britse rege ring aangaat wilde hij niet de mogelijkheid uitsluiten van verdere discussies met de Russen. De deur blijft open. Reuter/AFP Sir Anthony heeft op een vergadering van de conservatieve partij te Leicester zijn gehoor tegen onbeperkt op timisme gewaarschuwd, hoewel hij voor stander was van een vreedzaam naast el kaar leven, „waarover de Russische en Chi nese leiders hoe langer hoe meer spreken". Hoewel de internationale spanning tussen het Oosten en het Westen verminderd was, had de Russische politiek niet de minste wijziging ondergaan, zover het een van de belangrijkste kwesties, als Duitsland of Oostenrijk, betrof. Amerikaanse, Britse en Franse vertegen woordigers zullen te Londen het Russische voorstel bestuderen. Er wordt nog aan een antwoord op de Russische nota van 3 Oc tober gewerkt, waarin een viermogendhe- denconferentie over Duitsland werd voor gesteld. Het is niet bekend of beide Russi sche nota's in één nota beantwoord zullen worden. Het officiële Chinese communistische blad „Het Pekingse Volksdagblad" schrijft, dat China het Russische voorstel voor een Europese veiligheidsconferentie van harte steunt en een waarnemer wil zenden. „Het Chinese volk bekommert zich niet slechts om de vrede in Azië, doch ook over de vre de in Europa", aldus het blad. be de zich naar een niet-autonoom gebied geven, dat van statuut verandert, om mening van de bevolking te leren kennen, aldus de resolutie. De landen die koloniën en andere ge bieden beheren, hebben zich tegen de resolutie verzet, aanvoerend dat uitslui tend zij hadden uit te maken wanneer een bepaald gebied rijp is voor zelfbestuur. Zij wezen er tevens op dat er geen enkel ar tikel is in het UNO-handvest waarop de Algemene Vergadering deze aanspraken kan baseren. (van hedenmorgen 7 uur) toestand «5 HH S c o i>£ a es s u rj c O f-st. zE Helsinki licht bew. NW 3 -4 0,1 Stockholm onbewolkt NW 1 -5 2 Oslo licht bew. NO 2 -5 0 Kopenhagen licht bew. N 9 1 0 Londen nevel windstil 2 1 Amsterdam geheel bew. windstil 4 2 Brussel zwaar bew. ZW 3 4 3 Parijs onbewolkt w 2 0 0 Bordeaux onbewolkt NO 3 1 0 Grenoble licht bew. N 5 4 0 Nice onbewolkt NW 3 4 0 Warschau geheel bew. NNW 2 3 7 Berlijn geheel bew. NW 4 3 0.1 Frankfort licht bew. NW 5 0 0 München nevel WNW 6 0 3 Ziirich mist windstil 0 1 Genève licht bew. NO 9 2 0 Locarno licht bew. N 7 3 0 Innsbruck sneeuw ozo 2 -1 5 Rome geheel bew. NO 5 10 0 Neerslag laatste 24 uur. ,^o3oocoocco!xocococooooc>ocicocoooo3cooor^coir NEW YORK (AFP) De beheers- schapscommissie van de UNO heeft een resolutie-ontwerp aangenomen, waarin de tussenkomst van de UNO in constitutionele veranderingen, die de betrekkingen tussen administrerende landen en niet-autonome gebieden kunnen raken, gewettigd wordt. „Indien de Algemene Vergadering het noodzakelijk acht", zal een UNO-missie OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk wat regen. In de nanacht echter van het Noorden uit afnemende bewolking, hier en daar lichte nacht vorst en plaatselijk mistvorming. Mor gen overdag opklaringen en slechts hier en daar een bui. Ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Zwak ke tot matige wind, in hoofdzaak tus sen West en Noord. 17 November Zon op 8.02 uur. onder 16.47 uur. Maan op onder 13.31 uur. Maanstanden 17 Nov. 10.32 uur: Laatste kwartier 25 Nov. 13.30 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 16 November Hoog water: 7.39 en 20.03 uur. Laag water: 3.08 en 15.36 uur. Woensdag 17 November Hoog water: 8.38 en 21.10 uur. Laag water: 4.04 en 16.35 uur. oooooccxx^ccccccoMccos»oa»3ccoc»oooc<x«x>Mooooocooco

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1