„Uw zelfmoordtheorie hangt aan een denkbeeldige zijden draad" Getuigenverhoor afgesloten; morgen requisitoir en eis PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER Wereldnieuws President tot Berkelse arts: Domheidof raffinement De radio geeft Woensdag Doodswens Den Haag reageerde nog niet op Duitse klacht VA RA -speelgoedactie Zocli ió liet zo J DINSDAG 16 NOVEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Digestif Bennies - Om znarbrand te blussen; De Haarmode 1954/55 SALON HOFFMANN Het „incident van Katwijk" Ruim 1,3 rrnilioen voor Vluchtelingenhulp Bolsward haalde zes man met hun stepje in Unilever keurt verhoging aandelenkapitaal goed „Rhapsody"-prijs Kerkelijk Nieuws De zaqende ruinen V Tafellakens van vroeger (Van een verslaggever) Aan het slot van de getuigenverhoren in de appèlzaak tegen de Berkelse arts heeft de president van het Haagse gerechtshof, mr. Th. L. van Berckel, zich gistermiddag tot de verdachte gericht met een samenvatting van zijn indrukken die aan duidelijkheid niets te wensen overliet. „Ik heb mij dezer dagen lopen bezinnen", zo sprak de presi dent, „op het dilemma waarvoor wij hier allen geplaatst zijn. Ik heb getracht, deze zaak te ontdoen van alle medische en zelfs juridische geleerdheid, om tot de kern van de kwestie door te dringen. Die kern bevat drie theorieën omtrent de dood van uw vrouw: een natuurlijke dood, zelfmoord en moord, gepleegd door u. Als ik de moge lijkheid van een natuurlijke dood bezie, val ik echter direct over het feit dat er blauwzuur in het lijk van uw vrouw geconstateerd is. Wat de zelfmoord-theorie betreft, die hangt, simplistisch beschouwd, alleen aan de denkbeeldige draad van uw eigen beweringen. Blijft over de mogelijkheid van moord door uw hand. Dat u dit hardnekkig blijft ontkennen zegt weinig in een rechtzitting die zo rijk was aan allerlei ontkenningen en tegenspraken van uw zijde, zelfs als het verklaringen van beëdigde en achtenswaardige getuigen betrof. Wat ik u nu gezegd heb, is het resultaat van een simplistisch, maar logisch denken wat hebt u daarop te zeggen? Doodsbleek, doch met vaste stem antwoordde de arts: „U ziet een zeer belangrijke factor over het hoofd, namelijk dat ik sinds mijn arrestatie steeds als moordenaar ge doodverfd ben. Dat heeft iedereen suggestief beïnvloed, en wellicht ook sommige getuigenverklaringen". Met een geïrriteerd gebaar van „dat weten we nu wel" maakte de president een einde aan dit oratio pro domo van de verdachte, dat tevens diens laatste woord was tijdens dit stadium van de rechtzitting. Morgenochtend begint namelijk het slotbedrijf van de Berkelse tragedie met het requisitoir van de procureur-generaal mr. D. J. van Gilse - en wat diens eis zal zijn lijkt op het ogenblik nauwelijks meer twijfelachtig. Veel belangrijks is er op deze laatste getuige-deskundige gehoord, beaamde op getuigendag overigens niet meer aan de orde gekomen, hoewel mr. Huygens, ijve rig voortbouwend aan de zelfmoord-hypo these, weer verschillende nieuwe ver onderstellingen naar voren bracht. Aan de psychiater prof. dr. E. A. D. E. Carp vroeg hij o.m. of deze het mogelijk achtte dat mevrouw O. haar haat jegens haar man tenslotte op zichzelf „verhaald" had door zelfmoord te plegen. „Theoretisch wel mogelijk", beaamde de getuige-deskundige. Mr. Huygens betoogde vervolgens dat diverse standaardwerken reppen van zelf moordenaars die via „verdrongen" haat jegens derden tot zelfvernietiging gekomen zijn en ook dit onderschreef prof. Carp ten volle. Mr. Huygens: „Ik dank u zeer, pro fessor; uw bevestiging van mijn hypo these zal ik verwerken tot een belangrijk onderdeel van mijn pleidooi." Maar even later sjond Mr. Huygens in feite zijn eigen hypothese te bestrijden, toen hij in het geweer kwam tegen dr. Hoelens veronderstelling, dat de verdachte via een dergelijk „verdrongen complex" (n.l. haat jegens zijn schoonmoeder) tot moord op zijn vrouw gekomen kan zijn! De procureur-generaal zat daar dan ook naarstig aantekening van te maken De genoemde dr. Hoelen, eveneens psy chiater en reeds eerder in deze zitting als ADVERTENTIE óók om zutirbrand te voorkomen U hoeft niet meer tegen Uw maaitijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.25 Twee, hoorspel. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pid op pad. causerie. 13.20 Ode on St. Caecilia's Day. 13.50 Iphigénie en Tauride, opera (pl.) 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen of actualiteiten. 17.30 Orgel. 18.00 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.15 Piano en cello. 13.30 R.V.U.: Mevr. Dr. E. Pereira—d' Oli- veira: Over slaap. 19.00 Nieuws en weerbe richt. 19.10 Muzikale causerie. 19.30 Buiten lands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Kamermuziek. 21.20 Augustinus, causerie. 21.40 Platen. 21.45 Lichte muziek. 22.00 Int. Evang. commentaar. 22.15 Omroep orkest en soliste. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.30 Man en Vrouw, causerie. 23.4524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 7.45 Even opkrikken! 7.50 Pla ten. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: Prof. Ir. R. J. Forbes: De techniek in de Oudheid. 11.30 Platen. 12.00 Accordeon-orkest en solist. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Amusementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.10 Orgel en zang. 13.45 Platen. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Platen. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Het Maranatha-quartet te Paramaribo. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Orgel. 18.35 Actualiteiten. 18.45 Gitaar ensemble en solist. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Bezwaren tegen geheelonthouding, causerie. 19.30 Voor de jeugd. o.OO Nieuws. 20.05 Po litiek commentaar. 20.15 Voor de militairen. 20.50 De glinsterende onzekerheid, docu mentaire. 21.20 Promenade-orkest, Omroep koor en solist. 22.20 Behouden vaart!, cau- resie. 22.35 Pianorecital. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esoeranto. 23.20 Ro mantische muziek. 23.4024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Symphonisch orkest en solist. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Kamerorkest, 16.20 Orkest-concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Saxophoonkwartet. 17.40 Zangrecital. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Vlaamse dichters in woord en melodie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Hare Hoogheid walst, operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.45 Idem. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws, zoëven verschenen en: Vraaggesprek. Vrijbuiters radiodagboek. (Op 224 m.). een desbetreffende vraag van de verdedi ging, dat cyaankali een typisch „zelf moordenaarsvergif" is en zelden of nooit door moordenaars gebruikt, omdat het bij lijkschouwing direct is aan te tonen. Verdachte: „Als ik een moord had willen plegen had ik wel andere middelen gehad die vrijwel geen kans op ontdek king bieden. Ik zou dus wel heel dom geweest moeten zijn, om in zo'n geval cyaankali te nemen „Of juist heel geraffineerd misschien", opperde de president, die de arts vervol gens vroeg waarom hij aan talrijke men sen in Berkel al lang tevoren verteld had, dat zijn vrouw „het wel niet lang meer zou maken". Verdachte: „Ik heb dat maar tegen enkelen gezegd." President: Maar waarom in 's he melsnaam? Als echtgenoot en dokter had u daarover immers moeten zwijgen, zelfs als wij aannemen dat u te goeder trouw was, vindt u niet?" De arts kon hier geen bevredigend ant woord op geven maar mr. Huygens had ook hic-r een theorie voor. „Wat is de „doodswens" in de psychiatrie", vroeg hij de getuige dr. Hoelen. Deze antwoordde: „Daaronder verstaan wij het onbewuste verlangen van een persoon, dat iemand die hij kent, spoedig zal sterven." Mr. H.: „Is zo'n verlangen iets mis dadigs?" Dr. Hoelen: „Natuurlijk niet!" Mr. H.: „Kan het verhaal dat O. gespuid heeft over het spoedig overlijden van zijn vrouw, ook op zo'n „doodswens" terug te voeren zijn?" Dr. Hoelen: „Ook dat is, in theorie, zeer wel denkbaar." Tenslotte vroeg de verdediging deze ge tuige nog, of het eventueel mogelijk zou zijn, door middel van getuigenverklaringen nu nog een psychiatrisch rapport over de overleden doktersvrouw te laten samen stellen om uit te maken of deze zelfmoord neigingen kan hebben gekoesterd. Toen dr. Hoelen verklaard had, dat ook dit wel doenlijk was, stapte mr. Huygens echter, zonder het Hof om zulk een onder zoek te vragen, van deze kwestie af. Wel had hij aan het begin van de zit tingsdag verzocht nog drie getuigen-des- kundigen op te roepen. Een daarvan was de Britse lijkschouwer, medicus en jurist Sir William Bentley Purchase, de beide anderen prof. dr. M., pharmacoloog te Eindhoven en zijn vakgenoot dr. Van D. uit Amsterdam. Deze laatsten waren nl. volgens de ver dediger in de zitting van Zaterdag bij ver- ADVERTENTIE vereist een uiterst soepele Wave, soepel en toch goed houdbaar. - Onze nieuwe PLASTO-WAVE is de volmaakte Permanent Wave, ook voor het moeilijkste haar Middenweg 126 - Tel. 22202 Haarlem-Noord stek in hun beroepseer aangetast door de getuige-deskundige dr. Hulst, die toen ver klaard had, dr. Van D. „wel een fatsoen lijk man" te vinden en zich over de kwali teiten van prof. M. liever niet te willen uitlaten. Mr. Huj'gens vond dat voor de beide geleerden zo beledigend, dat zij gelegen heid moesten krijgen zich ter zitting te rehabiliteren. Maar het hof deelde, na raadkamer, mede dat het geen aanleiding zag, de genoemde drie heren als getuigen- deskundigen alsnog te dagvaarden. Direct daarna werd de zitting geschorst tot Woensdag, wanneer de procureur-gene raal requisitoir zal nemen én wellicht ook de pleidooien nog aan de beurt komen. KEULEN. (United Press). De „Köl- nische Rundschau", die dikwijls wordt aangemerkt als de spreekbuis van de Christelijk Democratische partij, bevat on der het opschrift „Bevreemdende reactie" het volgende: „De Duitse Evangelische predikant Jo hannes Löwenstein, die deze zomer bij het baden aan het Noordzeestrand van de Ne derlandse badplaats Katwiik tezamen met zijn zoon ernstig door de plaatselijke po litie werd mishandeld, heeft een eis we gens schadevergoeding tegen de Neder landse politie-autoriteiten ingediend. Zoals de Rundschau op 25 Augustus heeft ge meld, hadden de Nederlandse politie-be- ambter. de 57-jarige gebrekkige predikant en zijn zoon zonder reden met gummi knuppels neergeslagen en niettegenstaan de de protesten van de verontwaardigde ooggetuigen in badpak naar het politie bureau gebracht om hen daar een uren lang verhoor te laten ondergaan. Zoals de Duitse ambassade in Den Haag mededeelt, heeft zij op haar démarche bij het Nederlandse ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag tot haar be vreemding tot nu toe generlei antwoord ontvangen, hoewel daarop meermalen is aangedrongen. In plaats daarvan werd in Nederland de volkomen verkeerde lezing verspreid dat de Duitse bondsregering de predikant en zijn zoon gedesavoueerd en hun paspoorten ontnomen heeft om hen op deze wijze in het behartigen vain hun belangen te hinderen. In dit verband verdient vermeld te wor den dat de Nederlandse minister van Bin nenlandse Zaken, dr. Beel, dezer dagen voor de Staten-Generaal met nadruk ver klaard heeft dat de talrijke in Nederland openlijk geuite klachten over een onbe heerst optreden van de politie volkomen ongegrond ".ijn". Éen woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in Den Haag medegedeeld, dat het verzoek van de West-Duitse bonds regering om inlichtingen over dit geval in onderzoek is bij het ministerie van justi tie en dat een antwoord aan Bonn zal worden gezonden, zodra de inlichtingen van dit ministerie bekend zijn. De afgelopen dagen is bij het Comité Vluchtelingenhulp 1954, giro 5100 Den Haag, 84.000 gulden binnengekomen. De opbrengst van de actie tot en met Maandag bedraagt daardoor 1.302.000 gulden. Het Shell mannenkoor Amsterdam, de Koorvereniging Pro Musica Bussum, het meisjeskoor Sweet Sixteen en de Aether - geuzen geven gezamenlijk onder leiding van Lex Karsemeyer op Zondagavond 28 November in het Amsterdamse Concertge bouw een uitvoering ten bate van de Vluchtelingenactie 1954. VERZENDING VAN ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip. Voor Indonesië: ms. „Karimata" 25 November; voor Nederlands Nieuw Gui nea: ms. „Kota Agoeng" 16 December; voor Nederlandse Antillen ms. „Oranjestad" 23 November; voor Suriname: ms. „Sten tor" 1 December; voor Unie van Zuid- Afrika en Zuid-West Afrika: ms. „Carna- von Castle" 20 November; voor Canada: ss. „Appingedijk" 24 November en ss. „Rijndam" 27 November; voor Zuid-Ame- rika: Argentinië en Brazilië ms. „Brasil Star" 22 November; voor Australië: via En geland 20 November en per ss. „Strath- more" 25 November; voor Nieuw Zeeland: via Engeland 20 November. Op de werf van de Dok- en Werf maatschappij Wilton Feyenoord te Schiedam ligt een nieuw machtig vaartuig gereed, dat op Zaterdag 20 November als de Willem Barendsz II te water zal gaan. De doopplechtigheid zal worden verricht door de echtgenote van onze minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, mevrouw H. J. Mansholt-Postel. Foto: De nieuwe Willem Barendsz op de helling, gereed voor dé grote dag. Flevotour, eerste étappe Omstreeks zes uur Maandagavond zijn te Bolswai-d de zes mannen gearriveerd, die de eerste étappe hadden afgelegd van een autopedrace om het IJselmeer. Zes arbei ders uit St. Maartensvlotbrug in Noordhol land hebben een weddenschap afgesloten, waarbij het er om gaat een autopedrace rondom het IJselmeer te maken. Zij heb ben Maandag de eerste tachtig kilometer afgelegd. Vooral op de Afsluitdijk stond een stevige wind, die ze tegen hadden en af en toe werden zij geplaagd door plens buien. Te Bolsward werden zij met enthou siasme ingehaald. Een groot publiek stond de steppers op te wachten en bij het hötel De Wijnberg, dat als eindpunt van de eer ste étappe gold, stond een pierement klaar om bij de aankomst in vrolijk geridel los te barsten. De leerlingen van de Middelbare Rijks- zuivelschool te Bolsward hadden er voor gezorgd, dat er een open landauer gereed stond om de zes mannen een rondje door Bolsward te laten maken en ook de burge meester van Bolsward was ter begroeting aanwezig. De verhoging van het gewone aandelen kapitaal van Unilever N.V. van 3C3 tot 500 millioen. de daarvoor nodige wijzigingen in de statuten en de uitgifte van bonusaandelen ten laste van de agioreserve zijn in een buitengewone vergadering van de Unilever N.V. met algemene stemmen goedgekeurd. De voorzitter, dr. Paul Rijkers, deelde ter toelichting mede, dat de statutenwijziging op zichzelf geen enkele principiële betekenis heeft. Het voorstel tot kapitaalsverhoging heeft geen ander doel dan de grens van 300 millioen op 500 milioen te brengen om te ver mijden dat het geplaatste kapitaal zal komen boven het toegepaste maatschappelijk kapitaal. „Wij blijven een voorzichtige dividend politiek volgen, vooral met het oog op het feit, dat de kapitaalsbehoeften in de na oorlogse tijd op een abnormaal hoog niveau zijn gekomen en wel op een niveau van 250 millioen per jaar. Ik denk, aldus dr. Rijkens, „dat dit hoge niveau n'et kan blijven en ik hoop dat het evenwicht tussen kapitaals uitgaven en afschriivingen op de duur weer hersteld zal ziin." Wat tot nu toe de resul taten over 1954 betreft, die worden in elk opzicht bevredigend geacht. In de kleine zaal van het Concertgebouw te Amsterdam is gisteren de wedstrijd ge houden voor de Nederlandse deelnemers aan het pianoconcours, dat is georganiseerd in alle West-Europese landen ter gelegen heid van de vertoningen van de film „Rhapsody". Er waren negen finalisten uit het gehele land. Winnaar werd de 20-jarige J. H. Wijn uit Amsterdam, die werd toege sproken door de voorzitter van de jury, de heer Willem Andriessen. De heer Wijn zal thans tijdens een vijf daags verblijf in Parijs op 9 December in de Salle Pleyel met de andere nationale prijswinnaars de strijd moeten aanbinden om de „Rhapsody"-prijs, ten bedrage van duizend dollar. De Apeldoonrse politie is er in geslacgd de verdachte van de diefstal van een EHBO- verbandkist ter waarde van ongeveer f 125 uit een onbewaakte EHBO-post aan de Amersfoortse weg te Apeldoorn te arresteren Het is de Apeldoorner G. de W. Bij het ver hoor bleek, dat hij cok de vorige keer een dergelijke diefstal had tepleegd. De EHBO is na deze arrestatie op haar besluit terug gekomen de onbewaakte hulppost aan de Amersfoortse weg op te heffen. 52. Zodra de barones van haar verbazing was bekomen, snelde zij achter de portier aan. „Admiraal!", jammerde zij, „ga niet heen! Het is een misverstand!" Maar reeds was de portier in het water gedoken, ach ter de slangenmens aan, die reeds naar de kust zwom. „O, wat een vreselijke toe stand", huilde de barones handenwrin gend, „nu denkt hij, dat ik hem beledigd heb. Maar hoe was het ook mogelijk, dat mijn eigen stem hem een bedrieger noem de, terwijl ik zelf mijn mond hield?" „Dat heb IK gedaan, baroneshet was een buiksprekers-kunstje", klonk plotseling een stem achter haar en omkijkend, zag zij Eric Echo staan. „Wat?!", riep de baro nes, „dus u hebt mijn eregast beledigd?! En met mijn stem nog wel, zodat hij dacht, dat IK het deed!" „Ja", antwoordde Eric Echo kalm, „maar het was geen beledi ging". Het was de waarheid", voegde Panda hieraan toe, „heeft hij het zelf niet bewezen, door er vandoor te gaan? Als hij werkelijk een admiraal was geweest, zou hij niet zo hals over kop gevlucht zijn!" „Grote grutjes dat is waar!", prevelde de barones verward. Geref. kerken Beroepen te Nijmegen (vac. K. Schou ten) B. J. A. Streefkerk te Berkel-Roden- rijs; te Wolvega B. G. Mees ten Oever te Kamerik. Bedankt voor Dinteloord G. Heijermans te Wolphaartsdijk. Tweetal te Nijmegen (vac. K. Schou ten) M. v. d. Meulen te Sleeuwijk en B. J. A. Streefkerk te Berkel-Rodenrijs. Bedankt voor 's-Gravenhage-Loosdui- nen (vac. H. W. Wierda) G. W. Rijksen te Rotterdam-Z. Chr. Geref. kerken Beroepen te Amsterdam-O. A. Hilbers te Enschedé-W. Bapt. gemeenten Bedankt voor Almelo S. J. Zijlstra te Eindhoven. Ned. Herv. .kerk Beroepen te Alblasserdam (vac. J. Ewoldt) (toez.) W. Brinkman te Asperen: te Rotterdam-Vreewiik (toez.) H. S. J. Kalf te Bennebroek; te Waddinxveen P. P. J. Monster te Katwijk aan Zee. Beroepen te Drachten (voor bijz. werk zaamheden) F. Hoekstra, leger-predikant te Leeuwarden; te Gorinchem (toez.) J. v. d. Velden te De Bilt; te Hoogeveen W. L. Tukker te Delft. Ned. Prot. Bond Benoemd tot voorganger van de afd. Bloemendaal E. J. Kuiper cand. te Over- veen: idem te Dieren ds. M. W. J. v. Lin- schoten te Oldenkeppel (Geld.). Geref. Berken ond. art. 31 K.O. Bedankt voor Leerdam (vac. J. Kok) G. Roukema te Ede. ADVERTENTIE van rheumatiek. spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende ver dreven door Togal, Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart. en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88. Sinds 1951 organiseert de VARA jaar lijks een Sint Nicolaas-speelgoedactje om kinderen in kindertehuizen met geschen ken te verrassen. Vorig jaar ontvingen 13.750 kinderen een verrassing en ook dit jaar de actie loopt al weer enkele we ken is er reeds voor 4000 kinderen de mogelijkheid een aardigheidje te konen. Bij deze speelgoedactie worden twee vormen van huln onderscheiden; de eerste is dat personeel van een bedrijf, de manschappen van een legeronderdeel, de leden van een vereniging enzovoorts, gezamenlijk een kinderhuis adopteren: de tweede is dat men bijdragen stort op giro 12345 van de VARA-sneelgoedactie. Ook dit jaar hebben enkele Haarlemse bedrijven zich reeds gemeld. Over tien da gen zullen wij de volledige resultaten wat betreft de deelneming van Haarlemse be drijven en de betrokken kindertehuizen publiceren. Zoon. De Oost-Berlijnse volksvertegen. woordiging, die op 17 October werd ge, kozen, heeft eenstemmig Fritz Ebert herkozen als burgemeester. De zestig, jarige Ebert, lid van het politieke bureau van de Oost-Duitse communis, tische partij, is de zoon van de eerste Duitse president na de eerste wereld, oorlog, Friedrich Ebert, die in 1925 stierf. Veiligheid. Bij de Belgische Kamer is een wetsvoorstel ingediend op grond waar. i van voorstellingen van koorddansers en trapezekunstenaars in circussen en theaters zonder veiligheidsnet voortaan verboden zullen zijn. Ordeverstoring. Twee Britse zeelieden zijn voor een gerechtshof te Archangel „we gens ordeverstoring" uit de Sovjet-Unie gewezen. Het vonnis luidde eigenlijk „verlies van vrijheid gedurende een jaar", doch het werd onmiddellijk ver anderd in een order tot uitwijzing. De zeelieden voeren op het Britse vaartuig „Iceland". Subsidie. De aartsbisschop van Welling, ton (Nieuw-Zeeland) heeft verklaard, dat als de Rooms-Katholieke eisen tot staatssubsidie voor confessionele scho len niet erkend werden, hij er over zou denken, de Rooms-Katholieke mannen aan te sporen, bij een mogelijke nieuwe oorlog geen dienst in het buitenland te doen. In Nieuw-Zeeland is de staats subsidie voor het onderwijs beperkt tot openbare scholen. „Smog". De Britse minister voor Open bare Werken, Nigel Birch, heeft ver klaard niet te verwachten, dat „smog" het mengsel van mist en rook, dat in de winter dikwijls in de Britse in dustriesteden hangt binnen tien tot twintig jaar verbannen kan worden. Hij hoopte, dat er na deze tijd vorderingen gemaakt zuilen zijn om de ergste volgen van smog te niet te doen. Slachtoffer. Een slachtoffer van kinder verlamming, dat achttien jaar en zeven maanden in een ijzeren long had geleefd, Fred Snite, is op 44-jarige leeftijd te Miami in de Verenigde Staten over leden. Snite was gehuwd en had drie kinderen. Gelegen in zijn ijzeren long, maakte hij grote reizen, ondermeer naar Lourdes. Voorzorg. De Britse militaire autoriteiten hebben meer dan 30 wachtposten terug, getrokken, die gedurende het weekeinde in het gebied van Liverpool werden uitgezet, volgens een bekendmaking van het ministerie van Oorlog om „militaire installaties te beveiligen tegen een mo gelijke bedreiging". Naar verluidt wer den de voorzorgsmaatregelen getroffen, nadat een bericht was onderschept van het Ierse republikeinse leger, waarin sprake was van plannen voor overval len op wapenopslagplaatsen. Goedkoop. In Helsinki is een Kiev, een Russische 35 millimeter camera, te koop die als twee druppels water lijkt op de Duitse Contax IIA, voor ongeveer een derde V2n de prijs van de Duitse came ra. De Contax kost ongeveer f Finse mark en de Kiev 29.400 mark. De Russische uitvoering van de Contax heeft een f:2 lens en een sluitermecha nisme tot 1/1250 seconde, precies zoals het Duitse toestel. Gevolgen. De ambassadeur van Columbia in Washington is een perscampagne begonnen met het doel de dalende prijs beweging voor koffie tot staan te bren gen. Hij beweert, dat een verlaging van de koffieprijs tot armoede in de Zuid- Amerikaanse productielanden zou leiden en het communisme zou bevorderen. Hij drong er bij de huisvrouwen op aan niet uitsluitend te letten op het per soonlijke voordeel, dat een prijsverla ging haar zou kunnen bieden, maar ook op de economische, maatschappelijke en noütieke gevolgpn ervan. Verkiezingen. De Italiaanse midden-par tijen hebben in verkiezingen voor de semi-autonome regering van de berg streek Aosta in Noord-Westelijk Italië, een kleine meerderheid behaald. De midden-partijen behaalden 21.319 stem- men, de communisten en hun bondge noten 16.280 stemmen en de partijen die streven naar aansluiting bij Frankrijk of volledige onafhankeliikheid 15.219 stemmen. De communisten en linkse socialisten verloren veel stemmen in vergelijking met de verkiezingen van vorig jaar. De verkiezingen brachten ook de verrassende sterkte aan het licht van de groep, die afscheiding van Italië verlangt, die vroeger geen can- didaten had gesteld. HET IS VERLEIDELIJK te spreken over het eten als een vanouds geheiligde han deling, welke men uitsluitend verrichtte met vrienden en gelijkgezinden. Met on- waardigen deelde men destijds niet de maaltijd en het doorsnijden van het tafel laken was dan ook de ergste hoon die men iemand kon aandoen, wijl hij aldus als een onwaardige werd gebrandmerkt. Op de maaltijd zelf zullen we echter hier niet doorgaan, want we willen ons uit sluitend tot het tafellaken be- palen, dat op zichzelf overigens reeds voldoende symboliek in houdt. Tot de eerste wereld oorlog was het in Baltische landen nog gebruikelijk dat de heer des huizes aan het hoofd van de tafel zat, waarna in af lopende rang de gezinsleden en gasten volgden, terwijl geheel onderaan de tafel de bedienden en horigen aanzaten. Voor deze laatsten was geen tafellaken ge legd, waardoor dus automatisch de afstand tussen hen en de overige tafelgenoten was aangegeven. Oorspronkelijk kreeg uitslui tend de heer een bedekking voor de tafel, maar later werden, al naar gelang de rang, ook familieleden en gasten hierbij betrok ken. Kwam er een hoge gast, dan kon hij dus het tafellaken met de heer delen, maar was er verschil in rang, dan kreeg hij er een apart, of werd het zijne over het an dere tafellaken heen aelegd. De houten onderleggers die in Engeland op de ge boende tafel onder de borden worden ge legd, zijn daarvan nog de restanten. Bij de Franse edelen was het in de middel eeuwen ten strengste verboden de maal tijd te gebruiken van een tafellaken dat bestemd was voar een hoger geplaatste. Het was dus het tafellaken, en niet de tafel, die de gelijkheid in rang accentueer de. We kunnen ons nu voorstellen, dat aan het tafellaken in vroeger tijden veel aan- dacht werd besteed. Daarom is het dubbel jammer dat we niet weten, wanneer hel in gebruik is gekomen. Het tafellaken is in ieder geval reeds oud, want het wordt sinds de 13de eeuw regelmatig vermeld, maar waar en wanneer de gewoonte is ontstaan dé op schragen geplaatste plan ken met een kleed af te dekken, is niet bekend. Een merkwaardig tafellaken is in Engels bezit en stamt uit het begin van de 16de eeuw. De Schepping met zon, maan, sterren, land- er zeebewoners, zoals herten, konijnen, vogels en vissen zijn vijf voorstellingen hoog in damast geweven en doen zeer decoratief aan. Een prachtig exemplaar uit die tijd is afkomstig van Jean Micault, destijds ontvanger van de domeinen van Karei V en thesaurier van de Orde van het Gulden Vlies. Dit tafel laken had een lengte van bijna 7 m. en was 3 m. breed, maar een latere eigenaar heeft het versneden tot een lap van 3 bij 2,65 m. en heeft de rest tot servetten laten vermaken. Neen, dan is het tafellaken dat Christiaan IV van Denemarken in 1621 aan de tsaar van Rusland heeft geschon ken er beter afgekomen. Het middenstuk hiervan paste precies op tafel, en vertoont in damast geweven als hoofdschotels haas, pauw, steur en taart. Daar omheen zijn schalen met vis en gebak gegroepeerd. Voorts is op 18 gasten gerekend, want bij alle achttien borden ligt een broodje van damast! Het belangrijkst zijn echter de randen van het laken die een zeeslag en een jachtpartij in een duinlandschap ver tonen. O ja, weet u dat de uitdrukking „de eind jes aan elkaar knopen" ook van de eet tafel afkomstig is? Daarover morgen. (Nadruk verbodenH. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2