ZWIÏSARUB GOLDEN FICTION IN DE WERELDPOLITIEK Het aaneenklitten van verblinden M*J.ÜIhraciet Agenda voor Haarlem r Buitenlandse machinaties tegen het kabinet-Ali Vijftig jaar geleden Merdeka" signaleert: Nederlanders zouden complot leiden Breedband-arbeidér door olie getroffen Autobandieten maken de Duitse wegen onveilig Onder ons gezegd: Dr. Gerstenmaier volgt dr. Ehlers op Hoe is het ontstaan?^ 3 Verkouden kinderen? eeniZwïtsa M23033EEïa Portret van actrice voor Koninklijke Schouwburg Regering neemt deel aan „E 55" Politie schoot op onschuldigen: vrouwelijke passagier gedood toch maar liever Opnieuw protestant voorzitter van West-Duitse Bondsdag Race-auto reed op publiek in: 9 doden, 5 gewonden Dit woord: JAN KALEBAS J Prix de Rome 1954 voor schone bouwkunst Rentmeester ging huiten zijn boekie T. Uit Haarlems Dagblad van 16 November 1904 DINSDAG 16 NOVEMBER 1954 pp DJAKARTA (Aneta) Tn grote opmaak meldde het regeringsgezinde blad „Mer deka" Maandag, dat 750 millioen rupiah ter beschikking zijn gesteld om de huidige regering ten val te brengen vóór December, namelijk, voordat de Russische ambassade in Djakarta geheel geoutilleerd is. Het blad voegt hier echter aan toe, dat men nog niet met zekerheid kan vaststellen, welke groep dit geld bijeenbracht. Wel staat vol gens „Merdeka" vast, dat enige buiten landse maatschappijen, die in Indonesië grote investeringen hebben, bijdragen leverden aan een fonds om de regering van Ali Sastroamidjojo ten val te brengen. Deze publicatie volgt op de opzienbaren de rede van Sukarno te Palembang, waar in hij zeide dat „de tvui'djge oppositie tracht Indonesië aan het buitenland te verkopen". „Het blad zegt, dat een „topfiguur van de Iraanse oliemaatschappij, die erin slaag de met 100 millioen dollar de regering van Mossadeq ten val te brengen", onlangs in Indonesië is aangekomen. Het blad voegt hieraan toe, d'at het niet bekend is, of die man zich in Indonesië bevindt als vertegen woordiger van een internationaal oliecon cern, of om de regering ten val te brengen. „Merdeka" zegt ook. dat een Nederlander, „die een hoge functie bekleedt bij een be kend aannemers- en uitvoeringsbureau ac tief betrokken is bij de pogingen om de regering ten val te brengén." Het blad zegt voorts, dat de procureur-generaal be schikt over een lijst van namen van per sonen, die betrokken zijn bij een organisa tie om de regering te doen vallen, welke organisatie zou bestaan uit „Westerse lan den met belangen in Indonesië." „De or ganisatie wordt echter geleid door Neder landers, aangezien zij d'e situatie in Indo nesië het. beste kennen. De werkers van de organisatie bestaan grotendeels uit voor malige leden van de Nederlands-Indische inlichtingendienst, die in staatsapparaten infiltreren", aldus „Merdeka". „Ped'oman" (socialistisch) meldt daaren tegen, dat tot nu toe als gevolg, van de rede van president Sukarno in Palembang vier personen door het hoofdparket zijn ver hoord: twee Indonesiërs en twee Ameri kanen; „al deze vier personen hebben ech ter niets te maken met de oppositie, maar onderhouden innige relaties met d:e grote regeringspartij", aldus „Pedoman". Verontwaardigde oppositie De bladen van de oppositie blijven in hun hoofdartikelen de rede van de presi dent afkeuren en betreuren. „Pemandangan" (Islamietiseh) noemde deze rede vanochtend „een goedkope tac tiek om het kabinet-Ali Sastroamidjojo te handhaven en de oppositie in een kwaad daglicht te stellen". Zondagavond hebben de parlementsleden van de Masjumi, de Partai Katholik, de P.S.I., de Democraten, de P.I.R. (de groep Tadjuddin Noor) en de Christenpartjj een interpellatievoorstel van de heer Amelsz (partijloos) inzake de rede van de presi dent, ondertekend. Hierin wordt gezegd: „Overwegende, dat het verkopen van land en volk een grote misdaad en ernstig verraad is, in aanmerking nemende: ten eerste de rede van de president te Palem bang, waarin hij verklaarde, dat bij hem als president rapporten binnen zijn ge komen, waaruit (volgens de president) gebleken is, dat er enkele Indonesische lei ders zijn, die reeds actief hebben deelge nomen aan de activiteiten van buitenlan ders. die thans in een strijd zijn gewikkeld om elkaar te vernietigen en dat deze lieden het land en volk voor een millioen hebben verkocht aan een buitenlands volk; ten tweede: de verklaring van de minister van Voorlichting, dat deze rede van 'de presi dent te verantwoorden is, wordt het nodig geacht, dat de regering een toelichting geeft aan het parlement van de bedoeling van deze rede van de president om de heersende sfeer van onzekerheid en wan trouwen in de maatschappij op te heffen", ald'us dit interpellatievoorstel. Jusuf Wibisono. lid van het hoofdbestuur van de Masjumi, verklaarde inmiddels Zondag aan Aneta te gissen, d'at de presi dent hem en Tadjuddin Noor ervan be schuldigde Indonesia te willen verkopen aan buitenlanders. Wibisono had namelijk ADVERTENTIE Genezende warmte door wrijven met DINSDAG 16 NOVEMBER Concertgebouw: Noordh. Philharm. Orkest, met medewerking van Naum Sluszny, 8 uur. Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit: pop pen maken met demonstratie, 8 uur. Brink- mann: Lezing over speelgoed met demonstra tie, 8 uur. Minervatheater: Film ten bate van Koningin Wilhelminafonds: optreden van Hetty Blok en Pierre Palla. 8.15 uur. Rem brandt: „Maarten Luther", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het liefdeleven van Lucretia Borgia", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: ..De groene halsdoek", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De drie musketiers", alle leeft., 8 uur. Palace: „De privé secretaresse, alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het gevecht op de rotswand", 18 jaar, 8 uur. WOENSDAG 17 November Koningin Emmaschool, Raafstraat: Cultu reel comité „Over de Brug"; „Oud-Haarlem" door dr. C. Spoelder, 8 uur. Concertgebouw: Muzikale show met o.a. Tom Erich en Joop de Knegt, 8 uur. Cultura: Ned. Ver. van Spir. „Harmonia"; schilderséance, 8 uur. Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit; „Een eigen wereld van geluk", A. J. van Leusen, 8 uur. Minerva: „Moulin rouge", 18 jaar, 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt: „Maarten Luther", 14 jaar, 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Lido: „Het liefde leven van Lucretia Borgia". 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De groene balsdoek", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ,,D_e drie musketiers", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De privé secretaresse, alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het gevecht op de rotswand", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. vernomen, dat de minister van Defensie een geluidsband bezit, waarop de beken tenis van een Chinees is opgenomen, dat Tadjuddin enkele millioenen had ontvan gen en daarvan een deel aan Wibisono zou hebben gegeven. Wibisono verzocht on middellijk stappen tegen hem te nemen, indien deze opname op de geluidsband authentiek is. „Indien later zou blijken, dat het laster is, zal ik gerechtigd zijn hierover verantwoording te eisen van de betrokken gezagsdrager", aldus Wibisono. Maandag zou de 49-jarige Hillegomse ar beider W. P. M., werkzaam in het olie pomphuis van de koudbandwalserij der Breedband N.V. te IJmuiden een olieprop verwijderen uit een verstopte leiding. Hij zou de verstopte leiding doorblazen met stoom onder enige druk en maakte bij het kijkglas in de ketel de afvoerleiding los, waardoor het zich nog in deze leiding be vindende mengsel van olie en geconden seerde stoom (zogenaamde „sludge") er uit spoot en de arbeider aan de borst trof. Ge schrokken draaide deze zich om, stootte daarbij hevig het hoofd en riep om hulp. Men dacht aanvankelijk niet, dat de man ernstig gewond was. maar bij het losmaken van ziin kleding kwamen er grote verbran de huidplekken aan het licht, zodat opne ming in het Rode Kruisziekenhuis te Be verwijk nodig was. Daar constateerde men verbranding in de tweede graad; levensge vaar was echter niet aanwezig. Hand onder plakken staal Maandagavond was men in de plakken- hal van de Breedband N.V. bezig enige plakken staal od te hijsen. De ketting schoot los, terwijl de arbeider R. de R. uit Beverwijk met zijn hand een balkje er onder verzetten wilde. De plakken vielen enige centimeters en de arbeider raakte er tussen. Met ernstige wonden aan de hand werd ook hij in het ziekenhuis opgenomen. Ter gelegenheid van het neerleggen van zijn functie als chef van het Militaire Huis van Koningin Juliana heeft vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen in het Paleis Noordeinde te 's-Gravenhage een af scheidsreceptie gegeven. Foto: vice-admi- raal Rost van Tonningen neemt met een handdruk afscheid van zijn opvolger, generaal-majoor C. F. Pahud de Mor tanges In opdracht van de erfgenamen van wijlen de heer C. L. de Bussy te Amster dam heeft de heer J. H. Ie Cosquino de Bussy te Laren aan de gemeente 's-Gra venhage ten geschenke aangeboden een door Jan Sluyters geschilderd portret van de actrice Esther de BoerVan Rijk ten behoeve van en ter plaatsing in de Ko ninklijke Schouwburg. B. en W. van Den Haag stellen de raad voor het portret met bijzondere dank aan de schenker te aanvaarden. De regering wil deelnemen aan de ten toonstelling „E 55", welke van Mei tot en met Augustus 1955 te Rotterdam zal wor den gehouden. Minister-president dr. W. Drees, meent, dat het verantwoord is, een bedrag van f 250.000 uit te trekken voor deze tentoonstelling, welke naar men ver wacht een nationale manifestatie zal wor den. Van dit bedrag kan f 50.000 worden getrokken uit het normale budget voor de rijksvoorlichtingsdienst. Om de resterende f 100.000 ter beschikking te krijgen is bij de Tweede Kamer een nota van wijzigingen op de begroting van algemene zaken inge diend. BONN (ANP) In sommige delen van West-Duitsland rijden automobilisten 's nachts in colonne. De vrees voor de be ruchte gangsterbenden die sedert twee we ken autowegen in de buurt van de West- Duitse hoofdstad onveilig maken, beeft zulk een omvang aangenomen, dat talrijke automobilisten het niet meer wagen alleen te rijden. De autorovers opereren nu ook >n Zuid-Duitsland, waar uit de buurt van Mannheim en Karlsruhe ettelijke overval len worden gemeld, die op dezelfde wijze worden uitgevoerd als die in de buurt van Bonn. Sommige bandieten hebben met hun snelle auto's hun slachtoffers naar de kant van de weg gedwongen, anderen deden of zij panne hadden en trachtten voorbij rijdende auto's tot stilstand te brengen, door zogenaamd om hulp te vragen. De koortsachtige jacht van de politie op de autobandieten heeft een tweede slacht offer geëist. Terwijl men van een jonge man die Zaterdagnacht op de vlucht in de buurt van Dusseldorp werd neergeschoten, vermoedt, dat hij inderdaad tot de bende heeft gehoord, is men er zeker van dat het tweede slachtoffer onschuldig is. In de nacht van Zondag op Maandag richtte de politie in een buitenwijk van Dussel dorp haar machinepistolen op een auto met drie inzittenden, die met volle snel heid en gedimde lichten door een politie- afzetting reed. Daarbij werd een vrouw dodelijk gewond. In verband met dit voorval en omdat allerwegen angstige automobilisten wei geren te stoppen voor politieseinen uit vrees met bandieten te doen te hebben, heeft men verordend dat alle op de auto wegen uitgezette politieposten door sterke schijnwerpers moeten worden bestraald. De politiemannen die aan de speurtocht naar de misdadigers deelnemen, zijn in lichtgevende kledij gestoken. Tot dusverre heeft de grootscheepse jacht evenwel nog geen resultaten opgeleverd. Berichten over overvallen van nachtelijke autorijders blij ven aan de orde van de dag. In Zuid-Duitsland meent men over een deugdelijk signalement van de daar ope rerende lieden te beschikken. Beroofde slachtoffers hebben verklaard, dat de ro vers met buitenlands accent spraken, en dat een van hen in uniform gekleed was, maar veel meer aanknopingspunten heeft de politie op het ogenblik nog niet. Zij wa ren volgens U.P. weggereden in een Duitse ford met Nederlandse internationale num merplaten. ADVERTENTIE Je probeert wel eens iets anders, maar Een gulden genieting voor 80 ct. Dr. Eugen Gerstenmaier, een vooraan staand lid der Christelijk Democratische fractie, zal voorzitter van de West-Duitse bondsdag worden, als opvolger van de on langs overleden dr. Ehlers. De fractie der CDU koos de 48-jarige Gerstenmaier tot haar candidaat en men neemt aan, dat hij morgen met algemene stemmen gekozen zal worden. Gerstenmaier is een der lei ders van de protestantse vleugel der CDU en heeft zich vooral als voorvechter van een Europese eenheid grote verdiensten verworven. Hij is in Straatsburg sterk op de voorgrond getreden. Hij werkte daar iange tijd met jhr. mr. M. van der Goes van Naters samen, om tot een oplossing van het Saarvraagstuk te geraken. Ger stenmaier is een der Duitse politici die al hun hoop op het tot stand komen van de Europese federatie hadden gezet, en die zich niet' zonder ernstige bedenkingen Tijdens een autorace voor sportwagens, in Caracas (Venezuela), werden negen personen gedood en vijf ernstig gewond, toen een Alfa Romeo met een snelheid van meer dan 100 kilometer per uur door onbekende oor zaak met een Austin in botsing kwam en vervolgens in volle vaart op de toeschouwers inrêed. Hierbij werden vijf personen direct gedood. Onder de slachtoffers bevonden zich drie kinderen. Vier ernstig gewonden over leden korte tijd na aankomst in het zieken huis. De autobestuurders bleven ongedeerd. De naam Jan Kalebas komt slechts in één uitdrukking voor: dat is een re denering van Jan Kalebas, wat wil zeg gen: een zotte, dwaze, onlogische rede nering. Een kalebas is een pompoen, die van binnen vol zaad zit en waarvan dus slechts een zeer klein gedeelte eetbaar is. Reeds bij de Romeinen komt het woord pompoen, dat daar cucurbita luidt, voor in de zin van domkop. In het Italiaans, waarin de kalebas zucca heet, is een zucca pelataeen kaalkop. Met Jan Kalebas wordt dus een leeghoofd, een ezel bedoeld. Een aparte vraag is of wij in ver band met het woord kalebas ook mogen denken aan de Markies de Carabas uit het sprookje van de Gelaarsde Kat. willen neerleggen bij de vorming van een natio-1 al Duits leger. Hij heeft als oud- verzeLoStrijder tegen het nazi-bewind her haald? malen zijn vrees voor een herleving van militairistische elementen in Duits land onder woorden gebracht. Gersten maier was tot dusver voorzitter der bui tenlandse commissie van de Bondsdag. Hij zal in die kwaliteit worden opgevolgd door zijn partijgenoot Kiesinger die even eens in Straatsburg naam gemaakt heeft. Door alle eeuwen heen is de wereldhistorie gedomineerd door figuren, die er op een of andere manier in slaagden grote volksmassa's onder hun vaandel te brengen. Op zeker ogenblik stond ergens een geweldenaar op, die door zijn daden, zijn eigenschappen en meestal door zijn beweringen volgzame lieden inspireerde tot een overgave, een verering, een obsede rende soort religie, in naam waarvan massale activiteiten werden ont ketend, die de plaats innamen van het individuele denken. Wat door deze massabewegingen werd bedreven of misdreven, was in zeker tijdperk vaak bepalend voor de loop der geschiedenis. Doch steeds is gebleken dat slechts dan bet geluk der mensheid werd gediend, wanneer de dogma's of leuzen, waarachter ganse menigten zich schaarden, deze zelfde menigten bedachtzaam leidden tot grotere individuele verantwoordelijkheid en grotere persoonlijke overweging. Op gevaar af dat het een profaan voor beeld wordt genoemd, kan men het christendom beschouwen als een mas sabeweging van deze laatste soort waartegenover tientallen voorbeelden van tegengestelde stromingen staan, die slechts onheil en ellende hebben gebracht. De opgang der mensheid naar hogere be schaving dat wil zeggen naar een beter verstaan der menselijke waarden en plich ten, naar een edeler praktijk der samen levingsnormen, naar een groter persoon lijk beleven van het bestaan in het licht der eeuwigheid is slechts zelden in de historie gediend door massabewegingen. Dat is trouwens zeer begrijpelijk. Massa beweging heeft altijd elementen van fana tisme, verdwazing, verblindheid, bewust zijnsverenging en bruutheid in zich, omdat nivellering van gedachten en uitschakeling van persoonlijkheid vereisten zijn. Wan neer het christendom daarop een uitzonde ring maakte, dan was dat het gevolg van het dominerende feit, dat de beleving naar binnen en dus de versterking van de indi viduele levensnormen de basis der chris telijke „gelijkschakeling" vormde. Een ge lijkschakeling dus, die tegelijk de hoogste differentiatie veroorzaakte. Daarom heeft het christendom in zijn eerste en moeilijk ste tijden nooit massabetogingen en revo luties tot gevolg gehad en zijn de christe lijke „volksmenners" pas opgestaan nadat zij de christelijke leer verkeerdelijk aan hun politieke aspiraties hadden gekoppeld. Dit alles is slechts bedoeld ter inleiding van een beschouwing, die het ontstaan en voortbestaan van „massabewegingen" in deze tijd wil laken als een verschijnsel van beschavingsgebrek, als een falen van het individu ten aanzien der persoonlijke ver antwoordelijkheid en het individuele on derscheidingsvermogen. In de wereldpolitiek dreigt deze massa- ficering hier en daar weer haar funeste dommekracht achter bepaalde ideeën te zetten, waardoor een verkrachting van het recht en de rede opnieuw en voor de zoveelste maal in de geschiedénis drei gend tevoorschijn treedt. Een tijdlang heb ben bewegingen als communisme, natio- naal-socialisme en fascisme gefungeerd als de extreme voorbeelden van de wijze, waarop massaficering ganse werelddelen in ellende en neergang kan werpen. De genen die de oorspronkelijke ideeën, aan deze ideologieën ten grondslag liggend, gebruikten om zichzelf op een voetstuk te hijsen en daar, met misdaad en geweld als wapenknechten, te blijven, zijn stuk voor stuk gevallen. De een onder de stormvloed van een voor hem mislukte oorlog, de an der onder de wraak van het verzet, de der de eenvoudig door de natuurlijke dood, waartegen ook voor dictatoren geen kruid gewassen is. Nog is de neiging, om deze praktijk van demagoog en volksleider voort te zetten, niet uitgestorven, al heeft de voortschrijdende individuele ontwikke ling van het denken ganse volksgroepen immuun gemaakt voor het gif der nivel lerende leuze. Nog is de massa gevoelig voor schijnbare grootheid van één mens en geeft zij toe aan blinde volgzaamheid, ondanks de'groeiende bewustwording van individuen in haar eigen rijen. Een figuur, die duidelijk de eigenschap pen heeft om te marcheren aan het hoofd van een troep met een vaandel te pron ken om later, als bepaalde hindernissen onder de voet gelopen zijn, met geweld en autoritaire zelfgenoegzaamheid als een supermens de scepter te zwaaien, is in onze tijd zeker die Amerikaanse senator Mac Carthy, die zich reeds een uitgebreide aan hang heeft verworven. De bei-ichten ma ken duidelijk, dat MacCarthy speelt op het klavier der volksgunst. Hij huilt in open bare bijeenkomsten over het leed van vrou wen en moeders, die hun zoon verloren hebben in Korea, hij spreekt massaverga deringen toe in een taal, die herinnert aan de op de handen gedragenen in zekere tijdperken in andere delen der wereld, hij tracht het zelfbewuste denken en het per soonlijke beleven der Amerikanen te ver stikken in het enge keurslijf van één leuze. Hij werkt met vervalste documenten en getruqueerde foto's, zoals anderen met Rijksdagbranden en Van der Lubbe's werk ten. Kortom, hij is een geboren massalei der, en de massa is er eveneens. Meent niet, dat dit verschijnsel dat ongetwijfeld ook in Duitsland reeds weel de kop opsteekt als een logische voortzet ting van de niet-uitgeroeide volksneiging tot heldenverering beperkt blijft tot het politieke terrein. Merkwaardig genoeg schijnt het zelfs toe te nemen op andere gebieden, waar men een dergelijk gebrek aan individuele beschaving niet zou dur ven veronderstellen. Op het terrein der sport, der film, ja zelfs der litteratuur kruipt nu en dan dat monster van massa- verdwazing overeind, dat mèt de blincle- lingse naloperij op politiek gebied eerder een teruggang dan een groei der innerlijke beschaving van de hedendaagse mens zou kunnen betekenen. Ook Nederland kent dat monster. Het is tragisch, dat bijvoorbeeld een zo aantrek kelijke jonge vrouw als Audrey Hepburn in één adem met dit gedrocht moet worden genoemd, doch de wijze waarop een zekere massa zich gedroeg ten tijde van haar be zoek aan ons land, is ongetwijfeld een symptoom van de mogelijkheid, dat ook Nederlanders om een of andere duistere reden hun hoofd als persoonlijke mens kwijtraken eri zich onderdompelen in de hysterie van een onberedeneerde doch voor de toeschouwer afschuwelijke massale obsessie. En toch is er een reden, om ondanks deze schijnbaar ontmoedigende tekenen niet te wanhopen aan de om zich heen grij pende kracht van een onweerstaanbaar baanbrekende beschaving. Alle nivelleren de en gelijkschakelende invloeden van het moderne leven ten spijt, gaat zij voort langs kronkelende wegen, haar bloemen plantend in .schuilhoeken en verborgen heid, haar weldadige invloed vasthechterfti aan alleenstaande, eenzame figuren. De beschaving is geen massabeweging. De apostelen der beschaving zijn geen volks menners. Maar zij leven hier en daar, om ons heen, in hun kluis van eigen levens normen tussen de millioenen aaneengeklit- te blinden van geest. Een recent woord van Einstein, de man die door zijn gaven het voorrecht kreeg door vele geheimen van het leven heen iets van de bron aller beschaving te zien, is in dit opzicht de moeite van het citeren waard. „Als ik opnieuw moest beginnen, zou ik niet proberen een groot geleerde pf een invloedrijk docent te worden," zei hij. „Ik zou liever loodgieter of venter zijn, op dat ik dat beetje onafhankelijkheid zou kunnen vinden, dat onder de huidige om standigheden nog te bereiken is." In de huidige omstandigheden, nu ook geleerden en filosofen hun werk steeds meer moeten uitleveren aan de nivelleren de macht vari de staat, die aldus zijn eigen inzichten op liet politieke terrein -voedt met de producten van individuele denkers, is de klacht van een man als Einstein wel licht de klacht van alle werkelijk grote mannen, die steeds meer afhankelijk-wor den van wat als gelijkschakelende leuze door een aantal staatslieden als richtkoers voor een heel volk wordt gehuldigd. Mac Carthy is de vijand van alle onafhankelijk heid, en daarmee van alle werkelijke, be schavende grootheid. Doch niet alleen MacCarthy. Hij heeft machtige en willige bondgenoten in delen van pers, radio en te levisie, wier taak steeds verantwoorde lij ker en zwaarder wordt, doch waarin en dit moge tot dankbaarheid stemmen bij tijd en wijle ook „de eenzamen der be schaving" hun stem verheffen, en blijven verheffen. Als zij ageren tegen militarisme, oorlogs zucht, onrecht, onbezonnenheid, materia lisme, holle leuzen en hypnose, zijn zij ernstige aandacht waard. En als zij tijdelijk in het niet verdwijnen omdat zij geen volksmenners zijn mogen velen hun woorden indachtig blijven en bij zichzelf te rade gaan. J. L. De 27-jarige ir. G. J. van der Grinten uit Delft zal door de commissie van toezicht van de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen worden voorgedragen voor de toeken ning van de Prix de Rome voor schone bouwkunsten 1954, waaraan zijn verbon den de gouden eremédaille en een stipen dium. Voor de zilveren erepenning werd de 30-jarige I{. van Leeuwen uit Rotter dam candidaat gesteld. De opgave voor de eindstrijd was het ontwerpen van een nieuw gebouw voor de Rijksacademie van Beeldende Kunsten, geprojecteerd op een terrein gelegen tus sen de Haringvlietstraat en het West er - scheldeplein in de Rivierenbuurt, bestaan de uit een representatief en een instructief gedeelte. In 1909 is deze opgave voor de eerste keer het onderwerp voor de Prix de Rome geweest. Boete van 20.000en 2 maanden geëist Voor de rechtbank te Roermond heeft terecht gestaan de rentmeester J. van C. uit Herten. Hij is beheerder van de lande rijen van tal van grootgrondbezitters in midden-Limburg. Hem was ten laste ge legd dat hij vele malen de de pachtwet had overtreden. De officier van Justitie eiste een boete van f 20.000 en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maanden. In een geval van een landbouwer te Horn had de rentmeester behalve de pacht-som van f 250, nog jaarlijks f 25 en 2 kg boter bedongen. Een landbouwer uit Vlodrop moest behalve de pacht jaarlijks f 23.60 betalen en vier kg boter leveren. Een andere pachter te Horn moest de straatbelasting betalen tot. een bedrag van f 89.43, hoewel die ten laste van de ver huurder komt. Ook moest de huurder de brandassurantie betalen. Een tuinder te Valkenburg had een pachtcontract waar van het bedrag door de pachtkamer met f 1010 verlaagd was. De rentmeester liet een ander contract opmaken waarin de nachtér verplicht werd zes jaar lang deze f 1010 afzonderliik te betalen naast de verlaagde pachtprijs. Tenslotte werd de verdachte ten laste gelegd dat hij de pacht wet overtrad door inscharintrsconfracten te maken voor overeenkomsten die fei- teh'ik pachtcori tra eten waren. Alles teza men was de C.C.D. on een viiftiv a zestig «evallen <?estoten hi'i het onderzoek, waar- bi TTan G. ziin boekie te buiten «ing. De verdachte verdedigde zieh met te zeggen dat sommige gebruiken noe stam den uit de oorlogstijd en soort traditie waren geworden. Japanse geleerden doen beroep Twee Jananse geleerder, hebben een beroep op de Sovjet-Unie cn de Verenigde Staten gedaan, om voor Japan minder on gunstige jaargetijden te kiezen voor atoom- proeven, als zij deze niet geheel en al ach terwege konden laten. In het voorjaar wordt Japan bereikt door winden uit de Stille Oceaan en in het najaar en de win ter uit Siberië. De Verenigde Staten had den juist in het voorjaar proeven gedaan in de Stille Oceaan en de Sovjet-Unie in Siberië in het naiaar proeven uitgevoerd. Maandag is een zware regenbui met sterke radio-activiteit gevallen. ADVERTENTIE i o HAARLEM. De Haarlemse Tramweg Maatschappij heeft voor haar paarden tram een nieuwen, kleineren wagen aan geschaft, die aan'eiding geeft tot het ge rucht. dat er weldra een tramdienst zal worden geopend van café Brinkmann naar Overveen. Wij eten den Over- veeners deze illusie ontnemen: de kleine wagen is gemaakt met het oog op een door de Maatschappij gevraagde ver lenging van haar lijn van het Stations plein naar de begraafplaats aan den Schoterweg. Intusschen is bij der. raad een concessie aanvrage ontvange.. van den heer R. A. M. Grippeling te Heemstede voor het ex- ploiteëren van een tramlijn, met electri- sche beweegkracht, loopende van de Kruissstraat over de Krocht, de Oude Groenmarkt, de Zijlstraat, de Oude Gracht, de Raaks en den Zijlweg naar de grens van de gemeente Bloemendaal.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5