Nederland zal 56 Amerikaanse „all weather"-jagers kopen Dominici bekende „om van de verhoren af te komen" Minister Staf tot Tweede Kamer: Verbeteringen in voorzieningen van Nationale Reserve Finland en de positie van de vrouw Verdediger protesteert herhaaldelijk tegen opmerkingen van de rechter Vrijgesproken verdachten thans voor het Hof Duitse autogangsters naar Noordelijker regionen Bezorgdheid in Parijs over Noord-Afrika Federmann-optiek Oude trap weer nieuw Moham. Broederschap in de ban gedaan Indonesische oppositie tegen herzien kabinet DONDERDAG 18 NOVEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 1 Januari afschaffing collectieve paspoorten Lezing in „Dreefzicht" Na twee jaar proces in de moordzaak-Drummond Faillissementen Mist in Groot-Rrittannië Facet „Velser affaire" Gaullisten eisen strikte handhaving van gezag Vlot van „Kon Tiki"- expeditie naar ons land Automatisch dimmen Soedanese delegatie komt in Cairo poolshoogte nemen Felle perscritiek op Soekarno Filmtheater „De Uitkijk" 25 jaar Burgerlijke Stand van Haarlem In zijn Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag uit de Tweede Kamer betreffende de begroting van Oorlog ves tigt minister Staf de aandacht op de ver houding tussen de B.B. en de strijdkrach ten. De programma's zowel van de perso- neelsopbouw als van de materiëelvoorzie- ning voor de Bescherming Bevolking zijn in overleg vastgesteld. De grondslag van het overleg is, een coördinatie in het tempo van opbouw geweest, zodanig, dat die van het apparaat van de B.B. met die van de strijdkrachten gelijke tred houdt. Van de militaire kant bezien acht de minister het bereikte dan ook bevredigend, behoudens de zorg, die hij met zijn ambtgenoot deelt omtrent de rijks-mobile-colonnes. De minis ter overweegt in hoeverre op dit gebied door de militaire departementen personele en materiële hulp kan worden verleend. Sprekende over de legeropbouw zegt de minister, dat ook in de moderne oorlog een aanzienlijk gedeelte der divisies infante riedivisies zijn, al is het, zoals reeds eerder gezegd, waarschijnlijk, dat de beweeglijk heid zal moeten worden vergroot. Het vor men van een gemechaniseerde of van een tankdivisie ligt niet in het voornemen. Het vormen van zodanige divisies is ons door de N.A.V.O. nimmer gevraagd, terwijl het oefenen van zulk een divisie in ons land op onoverkomelijke bezwaren zou stuiten. On zerzijds zal niet het initiatief tot moderni sering worden genomen. De ontwikkeling van een „all-weather" - lager in de Europese landen, met name Frankrijk en Engeland, is het experimen tele stadium nog steeds niet gepasseerd. Nederland krijgt nu een nachtjagertype, dat in Amerika reeds in productie is en bij de Amerikaanse luchtmacht is ingevoerd en zijn waarde als „all weather"-jager heeft bewezen. Er zullen 56 Amerikaanse „all weather"- jagers met de nodige reserve-onderdelen en de bijbehorende gronduitrusting worden aangeschaft. De vliegtuigen zullen op kor te termijn kunnen worden geleverd. De helft van de totale aanschaffingskosten zal voor Nederlandse rekening komen, terwijl de Amerikaanse regering voor de andere helft in het aanschaffingsprogramma za! deelnemen. Totaal werden door Nederland 156 Hun- ter-vliegtuigen besteld, die door Fokker in licentie zullen worden gebouwd. Bovendien werd met deze vliegtuigen fabriek een con tract gesloten voor de bouw van 48 toestel len voor Amerikaanse rekening (off-shore procurement) In het kader van het militaire hulppro gramma worden de helicopters niet ten be hoeve van de Koninklijke Luchtmacht, doch voor de Koninklijke Landmacht verkregen, ten einde te worden gebruikt bij het leger korps en de divisies voor waarneming, ver binding, kabelleggers en dergelijke Voorlopig zijn 35 helicopters toegewezen, welke na 1 Januari 1955 tegemoet kunnen wórden gezien. Verwacht wordt dat in Januari 1955 alle luchtwachtcentra volledig gereed zullen zijn, terwijl de bouw van de luchtwacht- posten medio 1955 zal zijn voltooid. Nationale Reserve „Inderdaad is het aantal vrijwilligers der Nationale Reserve dat nodig wordt geoor deeld nog niet bereikt", aldus de minister. Ofschoon hij de mening, dat de sociale po sitie van officieren en vrijwilligers van de Nationale Reserve op onbevredigende wijze geregeld is, niet geheel kan onderschrijven, meent de minister, dat de voor het perso neel van de Nationale Reserve geldende voorzieningen op enkele punten kleine ver beteringen kunnen ondergaan. Zo is thans in overweging om de geregelde tweejaar lijkse uitkering wegens tot tevredenheid verrichte dienst om te vormen tot een half jaarlijkse uitkering, welke wordt berekend naar een grondslag van f 1.25 voor elke z.g. „oefenopkomst". Voorts wordt overwogen de vrijwillige opkomst voor herhalings oefeningen te stimuleren en deswege de ADVERTENTIE BULGOMME TOCHTBAND van SCHUIMRUBBER 'n Doeltreffende afsluiting van deuren en vensters tegen koude en tocht geoefendheid te vergroten door de hiervoor bedoelde halfjaarlijkse uitkering te verho gen met f 5 voor elke dag van vrijwillige werkelijke dienst, met een maximum van 10 dagen per jaar. Ongelukken Het aantal ongevallen met militaire voer tuigen is hoog. De algemene indruk is ech ter dat het aantal ongevallen met militaire voertuigen niet boven het aantal in de bur gersector ligt. Het aantal ongelukken met militaire voertuigen van 1 Januari tot 1 November 1954 voor de K.L. en de Konink lijke Luchtmacht is ongeveer 5000, waarbij de geringste beschadiging is inbegrepen. Redelijk mag worden aangenomen, dat in ongeveer 70 percent van de ongevallen geen schade van betekenis is ontstaan. In totaal hebben de militaire voertuigen van 1 Januari tot 1 November 1954 een afstand van 130.000.000 kilometer afgelegd, het geen dus neerkomt op één ongeval per 26.000 k.m. Hierbij zij opgemerkt, dat vele duizenden kilometers worden afgelegd tij dens ongunstige weersomstandigheden over vaak slechte wegen of door moeilijk ter rein in het kader van oefeningen. Grotere vredessterkte korps Mariniers De minister kan de zeer vele leden, die aan hun instemming met de overdracht van overzese taken aan de Koninklijke Marine, het voorbehoud verbonden, dat de voor dit doel uit te trekken sterkte aan personeel en materieel geen afbreuk mag doen aan de taken, welke thans reeds zowel in West- Europa als in de Nederlandse Antillen aan de marine zijn gesteld, het volgende mede delen. Om een dergelijke afbreuk te voorkomen zal naast reorganisatie van het opleidings systeem een geringe uitbreiding van de vredessterkte van het korps Mariniers van 4000 man en van de totale vredessterkte van de Koninklijke Marine van 23.000 man nodig zijn. Daarnaast zal vermoedelijk voor enige tijd een vermindering van het aantai op de vloot geplaatste mariniers onvermij delijk zijn. De minister acht het overbodig nogmaals te verzekeren, dat aan de militaire sterkte in Nieuw-Guinea geen offensieve doelein den ten grondslag liggen. In het begin van dit jaar werd besloteD tot verlaging van de prijs der paspoorten voor wat het rijk betreft en werd de gel digheidsduur verlengd van twee tot vijf jaar. Met het oog op deze wijziging werd tevens besloten de collectieve paspoorten voor het grootste deel af te schaffen. Deze afschaffing zal per 1 Januari 1955 een feit worden. Voorlopig zyllen nog collectieve paspoorten geldig blijven voor .reizen met een wetenschappelijk, een cultureel of een godsdienstig doel, benevens voor dagtoch ten. Van bevoegde zijde wijst men erop, dat reizigers, die in 5 jaren meer dan een maal de grens zullen passeren over het algemeen goedkoper uit zijn, wanneer zij zich een ge woon paspoort aanschaffen. Op uitnodiging van de vrouwen in de V.V.D.-groep Kennemerland-Zuid, hield mevrouw P. Walma van der Molen-Mein- dersma uit Den Haag in „Dreefzicht" een interessante lezing over Finland. Als Ne derlandse afgevaardigde had spreekster deze zomer in Helsinki het Congres van de Internationale Vrouwenraad bijge woond. In haar historisch overzicht wees spreek ster er op, dat Finland ten gevolge van zijn ligging in de loop der eeuwen afwisselend sterk onder Zweedse, dan weer onder Rus sische invloed is geweest. Vanuit Zweden is Finland gechristianiseerd en later in de 16de eeuw onder Zweedse invloed is de bevolking Luthers geworden. Alleen in Karelië is vanuit Rusland het Grieks- Katholicisme door gedrongen. In de 18de eeuw ten gevolge van de op komst van Rusland komt een deel van Finland aan Rusland. Tijdens de Napoleon tische tijd wordt in 1809 het Groot Hertog dom Finland gesticht. De tsaar wordt dan tevens groot hertog van Finland. Door deze personele Unie met Rusland wordt de Rus sische invloed in Finland steeds groter. Als reactie daar tegen komt de Finse be weging op, met als leus Finland voor de Finnen. In 1863 wordt officeel het Fins gelijk gesteld met de Zweedse taal. In de eerste wereldoorlog kiezen vele Finnen als vrijwilligers de Duitse zijde tegen Rusland. Evenals in Rusland ont brandt er in 1918 ook in Finland de strijd tussen de Witten en de Roden, die eindigt met de overwinning van de Witte Finnen. In 1919 wordt Finland als zelfstandige re publiek erkend. Nog goed in ons geheugen ligt de oorlog van Rusland tegen Finland in 1939. waarbij de Lotta's, de vrouwelijke vrijwilligers vooral genoemd moeten wor den voor haar dapper optreden. In de 2e wereldoorlog koos Finland eerst de Duitse zijde, pas in 1944 maakte Finland zich los van Duitsland. Vooral in het Noorden van Finland heb ben de Duitsers toen vele verwoestingen aangericht. Bij de vrede van Parijs werd in 1947 de afstand van West-Karelië en de ijsvrije haven Petsamo aan Rusland be krachtigd. Economisch betekende dit voor Finland een zware slag. De 400.000 Kare- liërs evacueerden naar Finland, zodat ook Finland zijn vluchtelingen-probleem en zijn woningnood kreeg op te losen. De oorlogsschuld aan Rusland heeft Finland in dollars betaald, daardoor in staat ge steld door de houtexport. Finland, dat voor 70 °/'o met bos begroeid is, leeft van de houtopbrengst. Aan het herstel van Finland hebben de Finse vrouwen hard mee gewerkt. In alle mogelijke beroepen treffen wij vrouwen aan bijvoorbeeld ook als haven- en bouw vakarbeiders. Ook in het openbare leven spelen zij een grote rol. In het Finse Parlement, dat 200 leden telt, hebben 30 vrouwen zitting, terwijl Finland 2 vrouwelijke ministers kent. Van het aantal apothekers zijn 90 vrouwen, de vrouwelijke tandartsen ko men tot 77% van het totaal. Reeds in 1871 werden vrouwen aan de Finse universiteit toegelaten. 40 van de studenten zijn vrouwen. In Finland kent men gelijke rechten voor man en vrouw, evenals gelijk loon voor gelijke arbeid. De Finse vrouw is meer dan bij ons in verenigingen georganiseerd (27 Aan het einde van deze boeiende middag droeg een dame, Finse van geboorte, het Finse volkslied voor. DIGNE (AFP/Reuter) Gaston Domi nici, de 77-jarige Franse boer die te Digne in Zuid-Frankrijk terechtstaat in de drie voudige moordzaak-Drummond, heeft tot zijn rechters gezegd, dat hij indertijd heeft bekend wegens de meedogenloze verhoren door de politie. Trillend van woede zeide de oude boer, dat inspecteur Sebeille met zijn vuisten had gedreigd en luidkeels had geroepen: „Jij bent de moordenaar". „Mijnheer de president, indien iemand te gen u precies zo zou optreden als tegen mij, zou u hetzelfde gedaan hebben als ik. Zij maakten mij gek. Ik kon zelfs niet spre ken", zo betoogde Dominici. Op een be paald ogenblik, toen het heftig toeging in de rechtzaal, zeide Gaston: „U wilt mij voor iemand anders laten betalen. Laat Clovis (Gastons jongste zoon) en mijn fa milie komen en u zult ontdekken, wie ik bedoel". Herhaaldelijk protesteerde de belangrijk ste verdediger van de verdachte, Emile Pollak, tegen opmerkingen van de rechter. Toen de rechter de verklaring voorlas, vol- De Arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 16 November 1954 geen fail lissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd op Dinsdag 16 November 1954 opgeheven het faillisse ment van I. Philips, handelsagent te Over- veen, Jan Willem Frisolaan 14, handelende te Amsterdam, Herengracht 238 onder de naam Philip's Textiel. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. L. S. Römelingh te Haarlem. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam van 3 November 1954 is na hoger beroep vernietigd het vonnis dezer rechtbank van gens welke de oude boer gezegd zou heo- 31 Augustus 1954, waarbij de Naamloze Ven- nootschap „Moutell" statutair gevestigd te Amsterdam, feitelijk kantoorhoudende te Zandvoort, Brederodestraat 160, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. dr. F. A. Bijvoet te Haarlem, tot curator. Bij vonnis van de Arrondissementsrecht bank te Haarlem van 16 November 1954, is na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank van 2 November 1954, waarbij de Vennootschap onder Firma H. Posch Zo nen, aanneemster van straat- en grondwer ken, te Beverwijk, de Visscherstraat 16, en haar vennoten. H. Posch en C, Posch te Be verwijk, de Visscherstraat 16, en J. J. N. Posch te Beverwijk, Alkmaarsestraatweg 97. in staat van faillissement zijn verklaard met benoeming van mr. J. W. Crefeld te IJmui- den-Oost, tot curator. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 15 No ember 1954 geëindigd het faillissement van Matthijs Cornelis Zonneveldt, schilder te Heemstede, Oosterlaan 20. Rechter-comissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. J. Jansonius te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 12 November 1954 geëindigd het faillissment van: A. Eikerbout, zonder beroep. Kloppersingel 5 te Haarlem. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Bou wer Curatrice: mr. H. Muller te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 13 November 1954 geëindigd het faillissement van Hubertus Wilhelmus Josephus Maria Lammers, koop- nan en winkelier in manufacturen te Be verwijk, Breestraat 105, aldaar handelende onder de firma Gebr. Lammers. Rechter commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. L. Aü Cohen te Haarlem, Gaston Dominici ben, dat hij had getracht mevrouw Drum mond geweld aan te doen, riep Pollak: „Dit is ontoelaatbaar". Na het voorlezen van de verklaring riep Gaston: „De politie heeft mij dat laten zeggen". Gedurende het voorlezen van de be schuldigingen van de politie herhaalde de oude boer steeds weer de woorden „Niet waar, niet waar. Er zijn zoveel leugens in deze zaak". Toen de rechter sprak over de zoon, dat hij het meisje Elizabeth levend had aangetroffen en niets had gedaan om haar te helpen, zeide de verdachte: „Gusta- ve heeft gelogen, toen hij dat zei". Bij be handeling van de bijzonderheden van de dood van het meisje zeide hij na iedere zin: „Ik was in bed. Ik zeg u nog eens, ik was in bed. Ik heb mij niets te verwijten". Er zijn ongeveer 50 getuigen opgeroepen om te trachten het bewijs te leveren, dat verdachte twee jaar geleden op 5 Augustus 1952 de Britse voedseldeskun dige Sir Jack Drummond, diens vrouw Lady Ann en hun 11 jaar oude dochtertje bij Lurs heeft vermoord. Voor de zitting werd hervat, hebben zich voor het gerechtsgebouw wilde tonelen af gespeeld. Politiemannen kwamen tot een handgemeen met vrouwen, die zich met geweld toegang tot het gebouw wilden verschaffen. Geen van de vrouwen werd gewond, maar wel liepen enkelen scheuren in haar kleding op. Ongeveer 18Ó verslaggevers uit allerlei landen waren bij de aanvang van het pro ces aanwezig. Dominici heeft indertijd bekend de moord gepleegd te hebben. Later trok hij zijn ver klaring in. Hij heeft voorts gepoogd zelf moord te plegen door van een brug af te springen toen men bezig was met een re constructie van de moord. Zijn zoon Clovis zou hem hebben beschuldigd. De tweede zoon, Gustave, is in Novem ber 1952 veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf omdat hij geen hulp had ver leend aan het meisje. Ook hij zou zijn vader beschuldigd hebben, maar later zijn verklaring hebben ingetrokken. Hoofdinspecteur Sebeille uit Marseille heeft vijftien maanden besteed aan het onderzoek. Dominici bleef onbewogen onder de voorlezing. Hij glimlachte slechts toen een passage werd voorgelezen,waarin hij wordt geschetst als „een drinkebroer en eeri dwingeland". LONDEN (Reuter) Vanochtend vroeg hing boven het grootste gedeelte van Enge land een dichte mist, waardoor het ver keer op vele plaatsen tot stilstand kwam, treinen werden vertraagd en de Londense luchthaven geheel gesloten moest worden. Verscheidene op weg naar Londen zijnde vliegtuigen vlogen door naar Parijs. Ook te Glasgow konden de vliegtuigen niet op stijgen. Schotland had eveneens van mist te lij den, waai'door het verkeer op de eerst over stroomde en daarna bevroren wegen nog bekentenis van Gustave, Gaston's tweede hachelijker is geworden- De in proporties en belang wel bijzonder beperkt gebleken zogenaamde „Velser af faire" krijgt toch nog een verlengstukje, nu er hoger beroep is aangetekend tegen het vrijsprekend vonnis van de Haarlemse rechtbank van 17 Mei van dit jaar tegen twee Velsenaren. Hen was ten laste gelegd dat zij als op sporingsambtenaren van politie kort na de bevrijding van een politiek delinquent uit Velsen levensmiddelen en andere toen fel begeerde zaken in ontvangst hadden geno men in ruil waarvoor zij ervoor zouden zor gen dat de rechtzaak tegen deze politieke delinquent spoedig in behandeling zou kun nen worden genomen. Ook de Officier van Justitie had vrij spraak gevraagd. De behandeling van het hoger beroep door het Amsterdamse Gerechtshof is vastgesteld op Dinsdag 23 November. BONN (van de ANP-correspondent) Voor de autogangsters, die sedert Vrijdag nacht in het gebied van Keulen en Düssel- dorf opereerden, is de grond nu blijkbaar wat te heet onder de wielen geworden. Minister Meyer van Noord-Rijnlana-West- falen heeft zijn belofte waar gemaakt en alles wat er aan groene, blauwe en zwarte politie beschikbaar was, op de knooppun ten der autowegen geplaatst. Een legertje van 4000 man waakt nu over de veiligheid der automobilisten. Naar de bandieten speurt men intussen nog tevergeefs. Die schijnen zich noord waarts uit de voeten te hebben gemaakt. Daar opereerden zij vannacht in de buurt van Paderborn in Westfalen. Inmiddels hebben de harde maatregelen van minister Meyer en zijn politiechefs niet alleen enthousiasme bij de automobi listen uitgelokt. Er is ook scherpe kritiek op de voortvarendheid waarmee de politie het bevel tot onmiddellijk schieten op wa gens uitvoert, die niet op het stopteken reageren. Zoals bekend is daarbij een on schuldige vrouw omgekomen. De socialis tische partij wenst aan dit geval blijkbaar nog een politiek cachet te geven. Haar juridische expert dr. Arndt heeft namelijk een aanklacht tegen de politie ingediend wegens dood door schuld. Daarop heeft minister Meyer geantwoord, dat de echt genoot van het slachtoffer zal worden ver volgd. Hij had Zaterdagnacht geweigerd voor de politie te stoppen en daarop had de politie onmiddellijk gevuurd. Zijn vrouw, die naast hem zat, werd dodelijk getroffen. PARIJS. (Reuter). De Gaullistische fractie in de Franse Nationale Vergadering heeft gedreigd de regering haar steun in zake de politiek ten aanzien van Noord- Afrika te onthouden, indien er niet krach tige maatregelen worden genomen om aan de gewelddaden van Tunesische verzets strijders een einde te maken. Geëist wordt, dat er „organische banden" tussen Frank rijk en Tunesië worden gehandhaafd. Volgens Gaullistische kringen zal de par tij de Gaullistische minister voor Tune sische en Marokkaanse zaken, Fouchet, verzoeken af te treden, tenzii er in de ko mende paar dagen vorderingen worden ge maakt bij het onderdrukken van het ver zet in het protectoraat. Intussen neemt ook in andere Franse partijen de bezorgdheid over de stijgende spanning in Noord-Afrika toe. De radicale ex-premier Mayer vroeg als derde af gevaardigde binnen 24 uur, om bijeen komst van de Nationale Vergadering voor het bespreken van de toestand. De R.K. volksrepublikeinen (MRP) dienden een dergelijk verzoek in bij de Raad van de Republiek. Enige afgevaardigden gaven te kennen, dat maarschalk Juin, de NAVO-bevelheb- ber in de centraal-Europese sector, naar Noord-Afrika moet worden gezonden om de orde te herstellen. De Tunesische eerste-minister, Ta-har Ben Ammar, heeft de Franse regering de verzekering gegeven, dat zijn regering met Franse steun een einde wil maken aan het nationalistische bendewezen in Tune sië. Volgens een bekendmaking in Parijs heeft Ben Ammar de Franse ministers medegedeeld, dat resoluties van de nieuwe grondwetspartij op geen enkele wijze af breuk doen aan besluiten van de Tunesi sche regering. De Marokkaanse communistische partij heeft vandaag een algemene staking uit geroepen ter ondersteuning van een eis tot onttroning van sultan Moelai Mohammed Ben Arafa en regeling van de dynastieke kwestie. Het Kon Tiki-vlot, waarmede Thor Heyerdahl zijn bekende tocht over de oceanen maakte, zal binnenkort onder aus piciën van Floris Meslier en Jean Mikke- nie (die beiden nog met de geprepareerde Jonas de Walvis in het buitenland reizen) in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag te bezichtigen zijn. Als eerste plaats is Rot terdam gekozen, waar het vlot op een nog nader vast te stellen plaats van 30 Novem ber af geëxposeerd zal worden. Het Kon Tiki-vlot, dat 14 meter lang en 7 meter breed is, wordt tentoongesteld, zoals Thor Heyerdahl er zijn gewaagde expeditie mee ondernam. Op het ogenblik wordt het te Brussel geëxposeerd, waar het in een tent bij de Port Namur veel be langstelling trekt. Op een tentoonstelling in Parijs is een automatische lichtdimmer voor automo bielen, die kort geleden is uitgevonden, ge demonstreerd, aldus het Seinlicht, Orgaan van de Protestants Christelijke bond van Vervoerpersoneel. Het apparaat zorgt er voor dat de lichten van een auto auto matisch dimmen, indien de lichten van een tegenligger naderbij komen. Een auto mobielfabriek zal de uitvinding volgens het blad op de markt brengen. ADVERTENTIE Stel U zelf twee vragen bij het verzorgen van Uw make-up; „Welke creme is voor mijn huid het meest geschikt?" ADVERTENTIE Voor elk gelaat.... een bril die staat Grote Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246 B Leverancier alle ziekenfondsen De geleidelijke restauratie van de Haar lemse Stadsbibliotheek aan het Prinsenhof heeft vandaag weer een nieuw stadium bereikt. De bezoekers van de leeszaal en de uitleenafdeling hebben de eerste schre den gezet op de heel wat comfortabeler te bestijgen middeleeuwse trap welke naar de eerste verdieping voert. De foto toont het eveneens opgeknapte zestiende eeuwse fronton om de trapopening en heldere portaaltje. De wisselbibliotheek aan de Hagestraat dient nu weer alleen voor intern gebruik. CAIRO. (Reuter/AFP). Het hoogste 2ezagsorgaan van de Egyptische Islam, de Raad van de grote Oelemas, heeft de Mo hammedaanse Broederschap tot vijand van de Islam verklaard. Deze beslissing is te vergelijken met een plechtige ex-commu nicatie in de Rooms-Katholieke kerk. Het decreet, dat de Broeders tot ketters, tot vijanden van de godsdienst verklaart, zal in alle moskeeën van Egypte worden voorgelezen en aan alle Mohammedaanse landen worden bekend gemaakt. De politie van Caïro deelt mede, dat vijf leden van de Broederschap, onder wie de zoon van de opperste gids Hassan el Ho- deiby, zijn gearresteerd op het ogenblik dat zij trachtten in een boot over de Nijl naar de Soedan te vluchten. Er zitten thans 1.112 Broeders gevangen. Een Soedanese delegatie, onder leiding van vice-premier Mohammed Noer el Din wordt heden in Caïro verwacht. Van wel ingelichte zijde wordt vernomen, dat de delegatie zich met de Egyptische leiders zal onderhouden over de jongste gebeur tenissen in Egypte. Een groot aantal win kels te Khartoem en Omdoerman zijn ge sloten als teken van protest tegen de af zetting van Naguib die in de Soedan is ge boren. Te Omdoerman werden betogers te gen Naguibs afzetting door de politie ver spreid. Er werden drie arrestaties ver richt. In Pernis is een kademuur over een lengte van achttien meter ingestort. Een stoombootje werd daardoor weggedrukt. Het water liep de patrijspoorten binnen, waar door de boot zonk.. Er was niemand aan boord. DJAKARTA (P.I. Aneta) De oppo sitiepartijen in het Indonesische parlement treffen voorbereidingen tot het indienen van een motie van wantrouwen in het ka binet, wellicht nog deze week. Zij vinden de reorganisatie van het kabinet dermate ingrijpend, dat er met meer reden kan worden gesproken van de formatie van een nieuw kabinet. De samenstelling van het j herschikte kabinet geeft, aldus de oppo- i sitiepartijen, geen garantie voor een ver betering van het kabinet, eerder het tegen deel. „Naar aanleiding van de jongste rede van president Sukarno, vragen velen zich af, of hij niet reeds te lang president is ge weest en oververmoeid is", aldus "schrijft „Pedoman" in een hoofdartikel.' Het blad vervolgt: „Het volk durft thans zelfs de mening te uiten, dat Sukarno niet. meer geschikt is voor de functie van constitute neel president en durft zijn redevoeringen openlijk te becritiseren, hetgeen twee, of drie jaar geleden niet denkbaar zou zijn geweest, aangezien het volk hem toen ver afgoodde." Het communistische blad „Harian Rakjat" schrijft, dat de „reactionnairen waarschijnlijk nog nimmer zo hard hebben geschreeuwd als na de jongste rede van president. In hun wanhoop snoeven zij: „Breng de schuldigen voor de rechter". Het blad herinnert, er aan, dat de schuldigen reeds voor de rechter zijn en verwijst naar de zaak-Schmidt. Er zijn pas twee getui gen gehoord, aldus het blad en reeds wer den de namen van Lamping en Wiranata- kusuma genoemd. „Laten we even wachten en de zaak- Schmidt zal alle duistere zaken aan het licht brengen", aldus „Harian Rakjat". Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het filmtheater „De Uitkijk" te Ara sterdam op 17 December zal daar de Ne derlandse première worden vertoond van „The 5000 fingers of dr. T.", een film ge regisseerd door Roy Rowland naar een sce nario van dr. Seuss, schrijver van Gerald Mc. Boing-Boing. HAARLEM, 17 November 1954 ONDERTROUWD: 17 Nov., C. A. M. Mes en J. M. Delissen; D. J. A. Chr. van Soest en H. J. Fijnheer; G. J. J. Prudon en H. J. van Schaik; G. J de Jong en G. A. Spliethofi; J. H. I. van der Sluis en II. C. M. Scholte; W. van Geene en H. L. Jonker; G. J. Meir- mans en P. M. Pouw; H. J. de Nie en A. de Nie; P. M. Zalm en M. Kokernoot; J. J. van Rijn en Th. M. F. Bijlmer; C. H. A. de Mari en H. H. Karst; C. W. Roosloot en H. Schou ten; W. C. Snoek en J. Koning; H. C. Kemp en M. Th. A. Gerritsen; G. van den Hurken A. P. Westendorp; B. Veenstra en M. J. van de Weerthof; L. van der Tas en L. J. Eintho- ven; H. P. in 't Velt en K. W: P. Bosman; M. Fonville en J. Th. M. van Tongeren; G, Roeland en A. C. M. Korse. GEHUWD: 17 Nov., N. J. Giling en H. Elzinga; Chr. H. Reiber en P. M. van Eer den; J. Houtkamp en M ,M. Glas; A. J. Wit tebrood en B. W. Puts; J. FUpsen en A. van der Putten; Th. F. Raps en M. C. Weerets; A. de Vries en M. J. G. Pot; B. van Schagen en A .H. G. Gerritsen; M. van Deursen en J. A. van der Werf; F. A. van der Weiden en J. A. Anneveld; J. Derkx en J. J. Grobbe; J. Strik en G. M. E. Schoen; W. M. ten Hacken en J. H. M. Chabot; Chr. WubbJs en G. F. Enninga; H. Sparreboom en H. A Tjeertes; A. Dijkmans eri H C. Lijnzaat; E D. van Looijengoed en O. Deen; L. P. ,f Burggraeve en II. 'de Keizer; F. A. Westrik en M. A. Koelman; A. de Wolf en M. Soer; J. Wijnands en G. Zw art; A. Donkersloot en H. J. Pijnaker; P. E. Giliam en E. L. Aul- wurm. BEVALLEN van een zoon: 14 Nov., H. L- Kaat—Weimar; 16 Nov., W. F. L. M. Hacke- nitz—Schnigter; 17 Nov., B. Krikke-Steggink BEVALLEN van een dochter: 15 Nov., J- M Brink—van Steijnen; 16 Nov., P. R. Kur* versBeers; F. G. de BieHaavekost; G Arbeek—Heemsbergen. OVERLEDEN: 15 Nov., M. J. van Kooten —Klompenhouwer, 42 j., Kamerlingh 0n* nesstraat; G. E. van de Pol, 86 j., Linnaeus* laan, S. M. van den Berg. 78 j„ Van 't Hoff- straat; 16 No-1-, J. P. J. Nielen, 73 j., Haze- paterslaan; M. L. van den EssenHanraets, 67 j.. Burgwal; C. J. Smit, 33 j., Gasthuis- vest; W. A. IJskaKlomp, 63 j., Gasthuis- vest.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6