Autobandieten tarten politie op de West-Duitse wegen Weerbericht Nieuwe overvallen wekken een ware angstpsychose OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Trygve Lie West Duits kabinet heeft de Parijse accoorden aanvaard Amerikaanse steun aan Franse actie in Algerije verwacht Tzvee jonge mannen in Wuppertal gegrepen Het woord is aan Ziekenfonds-loongrens voorlopig zo laten' Auto over de kop in Oud-Schoten Meerderheid in het parlement is evenwel nog niet verzekerd Mislukte roofoverval te Maastricht Mendès-France neemt de Amerikanen hand over hand voor zich in ZATERDAG 20 NOVEMBER 1954 Minister Tohing ontkent Indonesische infiltratie Franse boterinvoer uit ons land beperkt Eerste boon voor Nieuwe Tonge Artsen tot Kamers Israel kan zwaar water en uranium goedkoper winnen Deel van Derde Divisie kwam op Weerrapport Weinig verandering 69e JAARGANG No 114 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 268 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OVER DE TOEKOMST van de wereld zal uiteindelijk niet beslist worden door de wapenen, maar door schepping van mens waardiger levensomstandigheden voor de vijftienhonderd millioen mensen in de min der ontwikkelde gebieden, die nu nog onder velerlei noden lijden. Daarom is de technische bijstand in die gebieden van belang voor vrede, vrijheid en democratie. Als de UNO die arbeid doorzet, zal men tenslotte meer vertrouwen in de toekomst kunnen hebben dan nu. Dit heeft Trygve Lie, tot voor kort secre taris-generaal van de UNO, aan zijn in de Rolzaal (boven de Ridderzaal) in Den Haag bijeengekomen auditorium voorge houden. Minister Luns en vele diplomaten en politici behoorden ertoe. En zijn ook in ons land mensen die het met zijn opvat tingen niet eens zijn. Zij menen dat een volk zich maar liever bepalen moet tot zijn eigen directe belangen: thuis en overzee. Zij menen dat tenminste ten aanzien van ons volk. Dat de wereld van nu de wereld van he* jaar 1900 niet meer is zien zij maar L «ver niet. Dat niet alleen de machtsverhoudingen, maar ook de betrek kingen en verbindingen tussen de volken rich totaal gewijzigd hebben laten zij bui ten beschouwing. Dat de belangstelling van de volken voor andere volken, ook in ver- verwijderde streken, door radio en bioscoop is gewekt en daarna door publicaties in velerlei vorm gestimuleerd schijnt hun te ontgaan. Hun standpunt is niet alleen ver ouderd, het is ook bekrompen. Het mist breedheid van blik; het mist medegevoel en generositeit. Gelukkig denken velen, de meesten geloof ik, er anders over. Dat is wel gebleken uit het antwoord dat het „Comité Vluchtelingen 1954", dat zich het lot van de vluchtelingen in Oostenrijk en Griekenland heeft aangetrokken, op zijn vraag om geldelijke hulp heeft mogen ont vangen. Tallozen hebben er een uur loon of salaris voor afgestaan en er zijn nog meer giften gekomen. Al bijna anderhalf millioen is bijeen behoudens hetgeen de staatskas zal bijdragen en er is nog meer te wachten. De „gewone man" be grijpt soms beter zijn tijd en hetgeen daar in ontwaakt en groeit dan sommige onge wone mannen. Het vraagstuk van de „technische" hulp aan de onder-ontwikkelde gebieden is na tuurlijk van veel groter omvang dan dat van de hulp aan vluchtelingen. Trygve Lie heeft gesproken over vijftienhonderd mil lioen mensen in die gebieden. Dit lijkt een fantastisch aantal. Het is, blijkens de jong ste onderzoekingen, niet overdreven. Men schat dat de wereldbevolking ongeveer 2500 millioen mensen telt. Men heeft moe ten vaststellen dat daarvan 60% onder voed zijn. Dat is vijftienhonderd millioen. De toestand is sinds 1939 zeer verergerd, want toen schatte men het ondervoede deel der wereldbevolking op 38%. Dat was al een ontstellend hoog percentage. Sinds dien is het aantal mensen, dat in wel varende streken woont en zich beschaamd voelt als het verneemt, dat zulke massale wantoestanden in de wereld heersen, in nog sterker verhouding toegenomen. Dit nu geeft hoop. Het duidt op groeiend besef, dat men met „wereldburgerschap" vooralsnog te hoog zou betitelen, maar dat toch zeker een wijder blik en een stijgend gevoel van verantwoordelijkheid inhoudt. Wij hebben het in ons eigen land ervaren ten tijde van de watersnood, toen uit de gehele wereld overvloed van hulp letter lijk toestroomde hulp op een dusdanige schaal, dat wij wel verrast en hoopvol moesten zeggen: dit is ongekend, er ge beurt iets groots, er verandert iets op Aar de. Daaraan herinnerend moet ik rond uit zeggen dat ik het jammer vind dat de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, mr. G. J. van Heuven Goedhart, naar aan leiding van het grote succes der huidige inzameling gezegd heeft dat „geen land hierbij in de schaduw kan staan en dat Nederland hiermee een stuk historische eer zal inleggen". Laat ons nu niet zelf genoegzaam gaan doen en eer willen oog sten; laten wij ons ervan bewust blijven dat anderen bewezen hebben dat zij tot niet minder bereid zijn. Zonder omzien gaat het beter. Wel is het teleurstellend dat zovele re geringen, waaronder die van zeer grote landen, tot dusver niet bereid zijn geble ken om het grote plan tot hulpverlening aan de bevolking der onder-ontwikkelde gebieden mede tot het hunne, te maken. Slechts een negental, waaronder verschei dene Europese, bleken wel bereid. In de volken leeft zo dikwijls meer nieuwe be reidheid dan in hun regeringen. Zeker leeft ook meer begrip van de uitwerking en de waarde van zulk streven bij de in dividuele mens, dan in de uitingen van een overheidsapparaat. De mens die dit voor staat begrijpt of tenminste voelt heel goed, dat die hulp behalve de directe materiële gevolgen een niet minder belangrijk effect zal hebben: namelijk dat er de sfeer door gezuiverd en een nieuwe geest door ge wekt zal worden. Het is goed dat mensen van persoonlijk gezag als Trygve Lie sterk aandringen en dat zullen blijven doen. Het zal er ook tenslotte wel van komen; men voelt de onderstroom die in zulke rich ting gaat. En het is goed te herinneren aan Albert Schweitzer's rede te Oslo, Dinsdag op deze plaats geciteerd. Hij uitte zijn stel lige overtuiging, uit redelijk denken ge boren, dat de geest in ons tijdsgewricht in staat is een nieuwe mentaliteit in het leven te roepen. Dat heeft Trygve Lie ook betoogd, plei tend voor een menswaardiger bestaan voor vijftienhonderd millioen mensen en ver zekerend: over de toekomst van de wereld zal niet beslist worden door de wapenen, maar door de schepping van dat betere bestaan. R. P. DJAKARTA (United Press) de Indo nesische regering heeft de Nederlandse be schuldiging dat Indonesië infiltratoren naar Nieuw-Guinea zendt van de hand gewezen. F. L. Tobing, de minister van Voorlichting, deelde dit mede naar aanleiding van een in Den Haag gepubliceerd communiqué, vol gens hetwelk de vorige maand twee sche pen met gewapende Indonesiërs op dé kust van Nederlands Nieuw-Guinea zouden zjjn gelar.d. (Van onze correspondent in Bonn) Het heeft er veel van weg dat de autobandieten in West-Duitsland door de groots opgezette politie-actie geïnspireerd worden tot nóg overmoediger en nóg brutaler daden. Sedert Donderdag hebben zij al weer vijf overvallen op automobilisten gedaan. Een soort angst-psychose heeft alle autorijders aangegrepen. Een dame, die alleen in haar auto reed heeft niet ver van Keulen een lifter zodanig aangereden, dat hij er het leven bij inschoot. Nog nooit zijn in West-Duitsland zoveel alarm- en gas pistolen verkocht als thans. Het zijn uitsluitend automobilisten, die ze kopen. Ook is er een grote vraag naar gummistokken en ploertendoders. Een lid van de Nederlandse ambassade, die op enige afstand buiten Bonn woont, en die iedere dag ettelijke kilometers over een eenzame weg moet rijden, heeft tegenwoordig altijd een stuk ijzer in de wagen naast zich staan. De minister van Binnenlandse Zaken van Noord-Rijnland Westfalen, dr. Meyers, heeft alle automobilisten de raad gegeven voordat zij een eind buiten de steden en dorpen rijden, bij een benzinepomp op andere auto's te wachten, die dezelfde kant uit moeten en zo in convooi verder te gaan. Bovendien heeft men de automo bilisten verzocht de nummers van de bank- biljeten, die zij bij zich dragen, te noteren en die aantekeningen thuis te laten. Op enkele plaatsen in het Rijngebied patrouilleert de politie met pantserwagens en het is de bedoeling hier en daar slag bomen over de wegen aan te brengen zodat auto's onmogelijk door kunnen rijden. De autoriteiten van Noord-Rijnland Westfalen hebben een beloning van 5000 mark uit geloofd voor het grijpen van de auto gangsters en een grote benzine-firma heeft er nog eens 5000 mark bij gedaan. Men weet, dat de bandieten met andere schurken samenwerken. In de eerste plaats met helers, aan wie ze uit de auto's buit gemaakte voorwerpen zonder veel omhaal kwijt kunnen raken. Ook hebben ze con necties met clandestiene reparatie-inrich tingen, waar gestolen wagens voor een goede vijfhonderd mark in een wip een ongelofelijke metamorfose ondergaan, zo dat zij zelfs voor de vroegere eigenaar on herkenbaar zijn. Dagelijks worden twintig auto's gestolen. (ANP). Twee der jongste overvallen werden volgens het beproefde recept uit gevoerd, twee andere waren, meer van het bekende soort, beroving van misleidde taxi-chauffeurs. De brutaalste rovers, twee jongemannen, die de taxi-chauffeur niet alleen zijn geld ontstalen, doch ook nog zijn wagen, werden in Wuppertal gegre pen. Een andere groep gangsters, die als politiemannen verkleed op de autobanen bij Keulen opereerde, heeft door haar slordige werk een grote buit gemist. De mannen hielden een handelaar in juwelen aan en waren zozeer verheugd over het feit, dat deze bijna duizend mark kon af dragen, dat zij geen tijd namen voor een grondige inspectie van de wagen. Daarin lag nog een zak met edelstenen en wan neer de rovers deze bemachtigd hadden, dan hadden zij voorlopig enkele weken rust kunnen nemen. Rust wordt hun overigens door de politie niet gegund. De controleposten, die nu alom op de autowegen staan opgesteld, zien er uit als militaire posten in volle oorlogstijd. Zij zijn in drie afdelingen ingericht: een waarschuwende, een controlerende en een (zo nodig) schietende. Zulk een controle punt is in werkelijkheid een fel belichte wegstrook van 15Ö meter lengte, waarbin nen de automobielen door alle mogelijke hekwerken moeten slingeren. Met vier machinepistolen is iedere post gewapend. De Duitsers, die nog altijd graag in mili taire termen denken, vergelijken de situa tie in hetgebied van Keulen nu met de partisanengevechten in de oorlogstijd. Krakeel Inmiddels is een luid politiek krakeel ontstaan over de door dr. Meyers aan de politie gegeven schietbevelen. Nadat de socialistische jurist Arndt een aanklacht tegen de politie heeft ingediend, heeft dr. Meyers zelf het voornemen te kennen ge geven Arndt te laten vervolgen. Plechtig heeft de minister verklaard, dat hij alle verantwoording voor iedere door de politie afgevuurde kogel op zich wil nemen. Arndt heeft echter een correctie gegeven van zijn zogenaamde aanklacht tegen de politie mannen, die de dodelijke schoten hebben afgevuurd. Persoonlijk was dat niet be doeld, maar alleen om een uitspraak tegen later drastische methoden der politie uit te lokken. Minister Meyers heeft daarop geantwoord met de aankondiging van een vervolging van Arndt wegens belediging van politiemannen in uniform. PARIJS (Reuter) Het Franse mini sterie van Finaciën heeft de zuivelprodu- centen toegezegd de invoer van boter uit Nederland te zullen beperken tot de waar de van de Franse wijnuitvoer naar Neder land. Deze maatregel zal worden genomen wegens het grote boteroverschot uit de in heemse productie. De Franse regering za! nu de uitvoer van boter subsidiëren. Vrijdagmiddag heeft de Finse gezant in ons land de heer Aarne Wuorimaa te Nieuwe Tonge op Goeree en Overflak- kee de eerste boom geplant voor een al gehele herbeplanting. Deze boomplanting geschiedde op het Finlandplein, waar omheen de houten Finse woningen zijn gebouwd, die Nieuwe Tonge na de ramp ten geschenke kreeg. Terwijl burgemeester Chr. van Hofwegen toeziet, plant de Finse gezant de boom. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Joseph Roux: Wat is laster? Het vonnis „schul dig", uitgesproken bij afwezigheid van de beschuldigde, met gesloten deuren, zonder mogelijkheid tot verdediging en beroep, door een bevooroordeelde en bij de zaak geïnteresseerde rechter. De Koninklijke Nederlandse Maatschap pij tot Bevordering van de Geneeskunst heeft een brief aan de beide Kamers der Staten Generaal gezonden waarin zij er op aandringt, gezien het feit, dat de laat ste loonsverhoging althans voor een deel uitdrukking is van de vermeerderde wel vaart, voorlopig niet tot uitbreiding van het bestaande ziekenfondssysteem te be sluiten. De hoogte van een verantwoorde inkomensgrens voor de ziekenfondsver zekering behoort op haar eigen waarde te worden getoetst en niet automatisch ge koppeld te worden aan andere wetten. „Tevens zouden dan de mogelijkheden van risicodekking voor hen, die boven voornoemde inkomensgrens vallen, nader kunnen worden bestudeerd. Deze moge lijkheden bestaan reeds en kunnen zeker nog worden uitgebreid. Het scheppen van goede verhoudingen en het medewerken aan goede voorzieningen moet gezien wor den als noodzakelijk voor alle betrokkenen. Voor de goede verhouding tussen patiënt en arts is een zekere mate van vrijheid noodzakelijk", aldus een passage uit de brief. LONDEN (Reuter) Prof. David Berg man, voorzitter van de Israëlische atoom- commissic, heeft in een toespraak via de Israëlische radio meegedeeld, dat zijn land een goedkope manier heeft gevonden om belangrijke hoeveelheden uranium aan de phosphaten in de Negeb-woestijn te ont trekken. Ook heeft Israel een nieuwe methode gevonden om zonder gebruik van electricifeit zwaar water te maken. Ura nium en zwaar water worden gebruikt bij de ontwikkeling van atoomenergie. Dat verkeersongelukken niet alleen op de Rijksstraatweg te Haarlem voorkomen, maar ook in de omgeving daarvan, is Vrij dagmiddag omstreeks een uur duidelijk bewezen. Op de Vergierde weg, hoek Ek sterstraat, zijn twee personenauto's met el kaar in botsing gekomen, waardoor de ene auto over de kop sloeg. Persoonlijke onge lukken deden zich bij deze botsing niet voor. De bestuurder, die de botsing teweeg heeft gebracht, een 46-jarige bloembollen handelaar uit Lisse, reed met zijn auto in de Eksterstraat, richting Rijksstraatweg. Bij de Vergierdeweg gekomen, verzuimde hij voorrang te verlenen aan een personen auto, die over de Vergierdeweg naderde. Door de kracht van de onvermijdelijke botsing sloeg de eerste auto over de kop; zij werd zo zwaar beschadigd, dat zij door een kraanwagen moest worden wegge sleept. De andere auto werd aan de voor zijde ernstig beschadigd. De over de kop geslagen auto. BONN (ANP) Het West-Duitss kabi net heeft de Parijse verdragen goedge keurd, zonder nochtans eenstemmigheid over het omstreden Saar-accoord te berei ken. De vier liberale ministers hebben hun goedkeuring niet willen geven en de me ningsverschillen, waarom de vorige week een beslissing van het kabinet werd uitge steld, zijn dus niet overwonnen. De vier verdragen van Parijs zijn nu in handen gesteld van de Bondsraad, waar bondskanselier Adenauer de eerste ernstige hindernis in de komende drie weken zal moeten nemen. De vooruitzichten voor de aanvaarding van het Saarverdrag door de Bondsraad worden steeds slechter. Ook het stedelijk parlement van Hamburg heeft zich tegen de huidige tekst uitgesproken en aanvulling van het verdrag door proto collen verlangd. De houding van twee door de coalitie van Bonn geregeerde landen in de Bondsraad is daardoor twijfelachtig ge worden. Drie socialistische landen zullen het accoord verwerpen en men neemt daar om aan, dat de Bondsraad, die de verdra gen op 10 December moet behandelen, op nieuwe onderhandelingen met Frankrijk za! aandringen. Het kabinet heeft alle vier de Parijse verdragen aangemerkt als verdragen, die de uitdrukkelijke toestemming van Bonds raad en Bondsdag behoeven. Een beslissing over de ratificatie is eerst in Januari te verwachten. In de Bondsdag kan dr. Adenauer van een enkelvoudige meerderheid ook voor het Saarverdrag zeker zijn, daar niet alleen zijn partij, de CDU, doch ook de Duitse partij bereid is haar stem er aan te geven. Wanneer de verdragen evenwel ratifica tie met een meerderheid van tweederden zouden vereisen, dan zou het dr. Adenauer niet mogelijk zijn deze te behalen zonder liberale steun. Dr. Dehler, de voorzitter der liberale partij, is van mening, dat zulk een meerderheid van tweederden voor het Saar-accoord inderdaad nodig is. De grond wet laat volgens hem niet een zo ver gaan de afstand van souvereine rechten toe als in het Saar-accoord is voorzien. Dehler twijfelde zeer aan de door de regering uit gesproken verwachting, dat men nog be vredigende ophelderingen omtrent de ge wraakte Saar-artikelen za 1 kunnen ver krijgen (Reuter) Het Belgische kabinet heeft de ratificatie van de overeenkomsten van Parijs ter bewapening van West-Duitsland goedgekeurd. Men verwacht dat het wets ontwerp een grote meerderheid in beide huizen van het parlement zal verwerven. Een deel van de Derde Divisie is voor herhalingsoefeningen onder de wapens ge komen. Het waren het 31ste en het 32ste regiment infanterie, totaal 6.000 man. De troepen zullen tot Zondagnacht in de opkomstdepóts blijven en Maandagochtend zeer vroeg naar Duitsland vertrekken. Het 31ste zal oefenen in de buurt van Vogel sang bij Monschau, het 32ste R.I. in de om geving van het kamp Sennelagev bij Pa- derborn. In het begin van deze maand zijn het 33ste Regiment Infanterie en de divisie artillerie van de Derde Divisie reeds voor herhalingsoefeningen naar Duitsland ver trokken. Deze troepen zullen binnenkort terugkeren. Een tot nu toe onbekende man heeft Vrij dagmiddag geprobeerd de kassier van de Maastrichtse gemeente-administratie te overvallen en te beroven. De poging is mis lukt en de dader heeft kunnen vluchten. Het bijkantoor van het gemeentelijk Maastrichts Betalingskantoor is gevestigd in de hal van de bioscoop „Cinema Palace". Toen de kassier, de 62-jarige heer C. Nij- pels des middags om kwart over twaalf de hal wilde verlaten met een bedrag van on geveer 1500 gulden betalingen voor gas, 1 electriciteit en water werd hij plotseling door een man met een gevulde zak hard op het hoofd geslagen. De heer Nijpels ging door de slag wel even door de knieën, doch wist op de been te blijven door zich aan de deur vast te grijpen. Terwijl de overval ler trachtte, hem de tas met geld te ont rukken riep de heer Nijpels om hulp. Zijn geroep werd buiten in de drukke straat ge hoord en direct kwamen mensen de hal binnen. Door de toen ontstane verwar ring zag de overvaller kans zonder de tas te ontvluchten door een andere deur in de hal, die leidde naar een uitgang in een zijstraat. WASHINGTON (Reuter) De Franse premier en minister van Buitenlandse Za ken, Mendès-France, en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, hebben hun bespreking van grote inter nationale vraagstukken nagenoeg besloten. Het meest is gesproken over de toestand in Indo-China, mede in het licht van inlich tingen, dat sinds het sluiten van de wapen stilstand op 20 Juli de strijdkrachten van Ho Tsji Minh zijn versterkt met drie divisies waarvan er twee gepantserd gou den zijn. Dit zou de eerste keer zijn dat in Indo-China aan communistische zijde pantserdivisies ter beschikking staan. Dulles en Mendès-France zouden het eens zijn over de algemene lijn die gevolgd moet worden om de regering van Saigon te versterken. Amerikaanse en Franse des kundigen zullen in Washington en gene raal Law ton Collins en genraal Ely in Sai gon over dit onderwerp verdere bespre kingen voeren. De beide staatslieden zijn van mening, dat de opleiding van het Viet namese leger niet uitsluitend door Ameri kaanse officieren kan geschieden. Dit zou uitbreiding van het huidige Amerikaanse militaire personeel meebrengen, hetgeen in strijd zou zijn met de wapenstilstands- beoalingen. Mendès-France heeft een beroep gedaan op de Amerikaanse regering, met Frank rijk samen te werken op grond van het Noord-Atlantisch pact, dat voorziet in steun aan een bij het pact aangesloten land. als de veiligheid van zijn gebied bedreigd wordt. Mendès-France verklaarde, dat dit het geval was in het Franse departement Algerije. In Washington werd het waar schijnlijk geacht, dat de Verenigde Staten iets zullen doen. Mendès-France heeft Dulles medegedeeld, dat Frankrijk geen beperking overweegt van de Franse verplichtingen tegenover de NAVO in 1955, al zou het nodig kunnen zijn, enkele Franse eenheden van Europa naar Noord-Afrika over te brengen. Dulles legde er de nadruk op, dat de Verenigde Staten volledige zeggenschap moeten behouden over de hoeveelheid en hoedanigheid van de wapens, die naar elk lid van de West-Europese Unie zullen worden gezonden. Dulles beloofde echter de oprichting van een orgaan voor wapen- controle voor de West-Europese Unie krachtig te zullen steunen. Mendès-France zeide, Amerikaanse steun voor de in Oc tober in Parijs gesloten Frans-Duitse over eenkomst noodzakelijk te achten. Dulles zegde deze steun toe op voorwaarde, dat zowel Frankrijk als Duitsland Washington en Londen om 'n dergelijke toezegging zou den verzoeken. Dulles behield zich echter een standpunt voor, toen Mendès-France ook opperde, dat Londen en Washington Frankrijk eveneens zullen steunen bij zijn pogingen om de status van het Saargebied vast te leggen in een uiteindelijk vredes verdrag met Duitsland. Dulles zou de mening van Mendès- France delen, dat vreedzaam samenleven betekent, dat geen land zich bedreigd mag voelen en dat het deelnemen aan de door Moskou voorgestelde conferentie op 29 November „onrealistisch en zelfs gevaar lijk" is. Mendès-France wint zijn strijd om de populariteit van het Amerikaanse publiek. De onbepaalde gevoelens van wantrouwen die voor Mendès-France's komst in da Verenigde Staten de overhand hadden, verdwijnen, zo menen plaatselijke politieke leiders en vooraanstaande journalisten. Tekenend voor deze verandering van in zicht zijn de hartelijkheid van de toasts aan een door minister Dulles aangeboden diner en de ontvangst door de Ameri kaanse Senaat. Een verslaggever zeide, dat de toespraak van de premier tot de nationale persvereniging „alles wat er nog over was van wanbegrip over zijn standpunt in de buitenlandse politiek, heeft weggenomen". Mendès-France verklaarde daarin dat de Sovjet-Unie de ratificatie van de overeen komsten inzake de Westelijke verdediging en de Duitse herbewapening niet als onder handelingsobject kan gebruiken, maar het Westen zou niettemin altijd bereid moeten blijven tot onderhandelen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- s e OS c O cL'3 00 5c 2 5 toestand CC Ca P,8 O c =ïr >5 2 "r F Helsinki geheel bew. NNO 5 -4 0,2 Stockholm zwaar bew. NNO 3 -1 0 Oslo sneeuw ZZO 2 -1 6 Kopenhagen licht bew. NO 6 -1 0 Londen mist windstil 7 0 Amsterdam nevel ZZO 4 3 0,1 Brussel half bew. Z 1 0 0 Parijs onbewolkt windstil 0 0 Bordeaux mist windstil -3 0 Grenoble onbewolkt windstil -3 0 Nice licht bew. NW 6 4 3 Warschau motsneeuw WNW 1 -2 0,2 Berlijn nevel W 2 0 0 Frankfort nevel NO 3 0 0 München nevel O 3 -3 0,1 Zürich nevel NO 4 0 0 Genève nevel ONO 2 2 0 Locarno onbewolkt NNO 1 -6 0 Wenen nevel N 5 -5 0 Innsbruck zwaar bew. windstil -3 0,5 Rome oooocooocoryvvoc**' licht bew. NO 5-0 frG^mvfrnvrAvyvYVYXYrN- OTYYYVYYTOCC Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land is de laatste dagen meer en meer onder invloed gekomen van een gebied van hoge druk, dat zich uit strekt van Noord-Rusland tot in Frankrijk. Dit gebied is geheel gevuld met koude lucht, hetgeen voor grote delen van Euro pa begin van de winter betekent.Het Euro pese hogedrukgebied is zo krachtig, dat oceaanstoringen dit weekeinde geen kans krijgen tot Nederland door te dringen. Er is dan ook weinig verandering in het hui dige weertype te verwachten. Een zwakke tot matige Zuid-Oostelijke wind zal koude lucht blijven aanvoeren, in de nacht is lichte vorst mogelijk, terwijl zich dan bovendien mist kan vormen, die een ge deelte van de ochtend blijft hangen. NEVELIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Vannacht en morgenochtend plaatse lijk mist en weinig wind. Morgen over dag nevelig en over het algemeen wei nig bewolking. Overwegend matige Zuid-Oostelijke wind. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets lagere. 21 November Zon op 8.09 uur, onder 16.42 uur. Maan op 4.00 uur. onder 14.33 uur. 22 November Zon op 8.10 uur, onder 16.41 uur. Maan op 5.09 uur, onder 14.50 uur. Maanstanden 25 Nov. 13.30 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 21 November Hoog water: 0.43 en 13.10 uur. Laag water: 8.40 en 20.53 uur. Maandag 22 November Hoog water: 1.35 en 13.57 uur. Laag water: 9.31 en 21.42 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1