„Het donker is licht genoeg Kort en bondig Ernstige aanrijding op de Schoterweg Opperman mishandelde politieagent Concert Harmonie „St Caecilia Uitvaart pastoor Jongejan Autobus rijdt jongen van negen jaar aan Pianoduo Ans Bouter en Miep van Luin Amsterdamse Beurs MAANDAG 22 NOVEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Winterspel van Christopher Fry WASSERIJ DUYN Burgerlijke Stand van Haarlem P adv inder swij di ngsdiensten in Haarlem Bijeenkomsten van Christelijke vrouwen Afscheid W. Goeting van vakschool Gedenksteen grat ds. Van Elden Eis en vonnis: 6 weken Engels toneel in het Minerva-theater Welfare-tentoonstelling in Marinehospitaal Aanbesteding vernieuwing walmuur Burgwal Prof. dr. G. M. v. d. Plank te Utrecht overleden Sinterklaas bij marine Weg vrij voor verbetering van het Kennemerplein Beschermingsmaatregelen tegen vorstschade Voor de derde keer heeft de Haagse Co- medie een stuk van de Engelse toneel dichter Christopher Fry op het répertoire genomen. Na de over het algemeen voor treffelijke opvoe ringen van het lente- spel „Deze vrouw mag niet branden" en van het op de herfst afgestemde „Venus bespied" waren de verwachtingen hoog gespannen voor de aan het eind van de vorige week gegeven eerste vertoningen van „Het donker is licht genoeg". Welnu, mijn indrukken zijn verdeeld, waarbij toch wel teleurstelling ten aanzien van de ver tolking overheerst. Deze voor Edith Evans geschreven comedie vormt eveneens een onderdeel van de nu voor driekwart vol tooide jaargetijden- cyclus en staat in het teken van de winter, het donkerste seizoen. De vele lichte toet sen worden overschaduwd door de ernst van de opgeroepen problemen. Deze ver andering van kleur bespeurt men ook aan de gebezigde taal, die veel minder bloem rijk is versierd dan in zijn voorgaande werken. Zoals Bert Voeten, die wederom op voorbeeldige wijze een zo goed als ge lijkwaardige Nederlandse versie vervaar digde, in zijn belangwekkende voorbe schouwing reeds opmerkt; „Zij buitelt nog wel, zij heeft nog vaak een virtuoze inslag, maar er is niet meer die verbale brood dronkenheid, die er oorzaak van was dat sommige critici de dichter zonder meer bij de vakgroep vuurwerkmakers meenden te moeten indelen". Deze versobering betekent intussen geenszins een verarming, want tegenover de verminderde schittering van de nog altijd brillante versificatie staat een versterking van de intrinsieke waarde. Maar er blijft een bezwaar: het gesproken woord is zelden karakteristiek. Men hoort als het ware de personen nooit uit hun eigen monden spreken. Iets dergelijks geldt voor het strengere in acht nemen der theaterconventies, dat thans waar neembaar is: tegen de achtergrond van een historische werkelijkheid worden de uit fantasie geboren figuren en situaties me nigmaal onwaarschijnlijk. De eigen logica der irrealiteit kon zich hier niet ont plooien. Het dramatisch motief opent overigens vele perspectieven. Het stuk speelt zich af in het landhuis van gravin Rosmarin Ostenburg in Oostenrijk tijdens de Hon gaarse opstand van 18481849 tegen het Habsburgse regiem. Bezield door een on begrensde mensenliefde helpt deze aristo crate, pok van de geest, iedereen die in nood verkeert: zowel haar gewezen schoonzoon, de karakterloze deserteur Richard Gettner. waardoor zij en haar in tieme omgeving rechtstreeks bij de oorlog betrokken worden, als later de gevluchte regimentscommandant van de rebellen. Na haar dood werkt haar veredelende in vloed door en juist in de eerstgenoemde man. de niemand vertrouwende trouwe loze. die zich aan haar zedelijke wereld poogde te onttrekken en tenslotte zijn leven, dat hij ten koste van alles had menen te moeten handhaven, ter uitvoe ring van haar wil in de waagschaal stelt. Er komen ook andere aspecten naar voren: tegenover star nationalisme en het nutteloze geweld pleit Fry voor het ver zoenend overleg, en passant het recht ver dedigend van de enkeling „die niet mee wil doen". Althans bij het lezen van de tekst, want in de voorstelling kwam hier niets van terecht. Dat was in de eerste plaats te wijten aan Dick van Veen. die van kolonel Janik een pathetisch bral lende marionet maakte. Ik begrijp wer kelijk niet hoe de regisseur, die toch met ..De Leeuwerik" al een dergelijke ervaring had opgedaan, dit heeft kunnen dulden. Het talent van Frans Vorstman, die o\reri- gens een sympathieke indruk achterliet, was niet geheel toereikend om in de fi guur van de het compromis voorstaande graaf Zichv de bedoelingen van de schrij ver kleur te geven. De vreugde om het weerzien van Fie Carelsen in een grote rol werd enigszins getemperd door de onmogelijkheid, waar voor zij geplaatst was, om reliëf te geven aan deze gravin Rdsmarin. die alleen maar bovenmenselijk edel is. zonder dat iets wordt onthuld omtrent innerlijke strijd, waarvan haar biina „goddqliike" natuur de resultante zou zijn. Wat zii echter met een verrukkeiijk-lirhte toets bereikte, was het aanvaardbaar voorstellen van een nobele abstractie. Prachtig en zonder een zweem van sentimentaliteit was in de sterfscène haar gesprek met Paul Steenbergen, die als Richard Gettner toen als bij toverslag tot ziin grootse vorm groeide. Tevoren had het romantische van zijn timbre en meer ADVERTENTIE AMSTRKD.vmsevaaktM TEL. 11053 MANGELWAS KANT EN KLAAR Binnen 4 dagen retour. HAARLEM. 20 November 1954 ONDERTROUWD: 2e Nov., B. Chr. Sieraad en J. P. van Wijk. GEHUWD: 20 Nov., A. J. M. Hiep en G. Kettmann; J. Smit Sibinga en C. G. Berkel- bach van der Sprenkel; J. L. Verwey en I. Poutsma; J. Bakker en J. van Norden. BEVALLEN van een zoon: 18 Nov., C. A. M. van SchieHetem; S. van Donselaar Marotel; 19 Nov., A. J. II. van der Tooren Kuijper; 20 Nov., W. A. SmitWesseling; C. M. van Loenen—de Jong; J. H. Takes— Koopman; E G. Wolff—Bindels. BEVALLEN van een dochter: 18 Nov., C. E. BrinkDams; W. J. WassenbergHarde- bil; 19 Nov., W. J. Traksel—Kolkman; A. A. M. de Wintervan Egmond; W. C. H. Rook- huijzenZuurendonk. OVERLEDEN: 18 Nov., J. B. Wesselink. 57 j., Zonnebïoemstraat; .Th. Bouwer. 89 j„ Gast- huisvest; G. A. Jongejan, 66 j., Amsterdam straat; H. van Vugt, 1 m., Gasthuisvest; 19 Nov., M. J. VreeswijkDornbach, 79 j., Schotersingel. Herhaling wegens onjuiste naamspelling: gehuwd op Donderdag 18 November J. A. Merekens met mejuffrouw J. F. M. Cats. Fie Carelsen met Enny Meunier en Paul Steenbergen in het laatste bedrijf van „Het donker is licht genoeg" van Christo pher Fry bij de Haagse Comedie. nog de onwegdenkbare integriteit van zijn toneelpersoonlijkheid de overigens door werkte creatie van deze verbitterde lafaard enigszins gedwarsboomd. Over romantisch gesproken: de wel sfeerdragende décors van Joost van der Grinten misten een met de buitenwereld contrasterende weelde en warmte. Maar hoe gauw men in realiteitsbejag te ver kan gaan, bleek uit "de nabootsing van de regenval, die aan niets zozeer deed den ken als aan het applaus bij het opkomen van de dirigent tijdens de radio-uitzending van een openbaar concert. Voor de ver dere medewerkenden Enny Meunier, Annie Leenders, Henri Eerens, Luc van Gent, Piet Kamerman, Pieter Lutz en een weinig rolvaste Johan Valk kan in het algemeen waardering tot uiting worden gebracht. Toch heerste er bij de voorstelling, die ik Zaterdagavond in de Koninklijke Schouwburg zag, een merkwaardige be vangenheid. Doordat de winterkou, waar het stuk voortdurend op zinspeelt, zich ook aan de dragers van de tekst had mee gedeeld? Maar misschien ontdooit het thans ontbrekende nog en dan zal men waar schijnlijk tevens het tempo wat sneller kunnen nemen. Want dat Cees Laseur dit stuk niet met begrip geregisseerd zou hebben, wil ik niet graag beweren. Ik ge loof het tegendeel. DAVID KONING Evenals in vcrgie jaren heeft zich in Haarlem uit de verenigingen Het Neder landse Padvindsters Gilde en De Neder landse Padvinders weer een commissie ge vormd die maandelijks wijdingsdiens^en wil voorbereiden voor leden van de bij het NPG en de NPV aangesloten groepen. Voor het NPG hebben in de commissie zit ting mevrouw A. C. Vrij en mejuffrouw K. Moorhoff; voor de NPV de heren oubaas G. Dorland, hopman D. Götzen en hopman G. Verver. De commissie zal met nog twee leden worden uitgebreid. De eerstvolgende dienst zal Zondagmid dag 28 November van half vijf tot half zes worden gehouden, als gewoonliik in de Bakenesserkerk. Deze dienst zal worden geleid door Wika J. Leopold-Timmer. Bij elke dienst worden de meisjes en jongens verzocht bloemen en fruit mee te brengen die na afloop van de diensten naar ziekenhuizen of huizen voor bejaar den worden gebracht. Het fruit en de bloe men, die Zondag worden meegebracht, zijn bestemd voor het rusthuis voor Ouden van Dagen aan de Wagenweg op de hoek van het Westerhoutpark Sinds de oprichting, enkele weken ge leden, van een aparte afdeling Oven-een van de Nederlandse Christen Vrouwen bond, houden de afdelingen Overveen en Bloemendaal nu voortaan elke maand een bijeenkomst. De eerste bijeenkomsten van de gescheiden groepen worden deze week gehouden. De afdeling Overveen houdt Woensdagavond een samenkomst in de aula van het Kennemer Lyceum aan de Adriaan Stooplaan. Ds. S. H. J. Kalf, her vormd predikant te Bennebroek, zal spre ken over het onderwerp: De dienst van God in het huiselijk leven. Een dag later, op Donderdag 25 November, behandelt de Gereformeerde predikant te Overveen, ds. D. Ringnalda, voor de afdeling Bloemen daal het onderwerp: Er is maaar één Reli gie. Deze bijeenkomst wordt, gehouden in de grote zaal van het Jeugdhuis aan de Donkerelaan. Tijdens een aan deze voor dracht van ds. Ringnalda voorafgaande huishoudelijke bijeenkomst, zal afscheid worden genomen van de leden, die van de afdeling Bloemendaal naar de afdeling Overveen zijn overgegaan. Dit zal geschie den door de presidente van de plaatselijke afdeling, mevrouw A. van der Vlugt- Kruyt. Men bericht ons dat de heer W. Goeting onlangs afscheid heeft genomen van de Haar lemse vakschool voor Heilgymnastiek en massageopleiding, waaraan hij zijn beste krachten heeft gegeven sinds hij deze school nu ruim vierendertig jaar geleden oprichtte. De heer Goeting heeft zich steeds een arbeid zaam mens getoond de vele geschriften van zijn hand en talrijke demonstraties ge tuigen daarvan en veel aan de opleiding gedaan, waarvoor leerlingen, oud-leerlingen en docenten hem dankbaar zijn. De tegen woordige leiding van deze Haarlemse vak school hoopt bij de viering van het zevende lustrum op 1 September 1955 de betekenis van het werk van de heer Goeting voor de Neder landse heilgymnastiek nader onder de alge mene aandacht te kunnen brengen. Op het graf van ds. W. J. van Elden op de Noorderbegraafplaats in Haarlem- Noord is een gedenksteen geplaatst. De overdracht aan de familie Van Elden zal Zaterdagmiddag om drie uur geschieden. Een der plaatselijke predikanten zal een korte toespraak houden. Zaterdagmiddag om kwart voor zes is op de Schoterweg nabij de Kleverlaan in Haarlem-Noord de 75-jarige mevrouw Cla- zina van Setten-Vorster, wonende aan de Kleverlaan in Haarlem, toen zij, zonder op het verkeer te letten, te voet de rij baan wilde oversteken, door een personen auto, die in de richting van de stad reed, aangereden. Zij kwam in aanraking met de rechtervoorzijde van de naar links uit wijkende auto. Zij is met zware inwendige kneuzingen in borst en rug naar het Grote Gasthuis vervoerd. Haar toestand is ern stig. Van de zes verkeerszondaars, die van morgen voor de politierechter mr. J. G. Pe tersen verschenen vanwege het feit, dat zij in min of meer geoliede toestand langs 's Heren wegen gefietst of gebromd had den, had de 34-jarige Haarlemse opperman A. B. het wel het bontst gemaakt. Begin October was hij, na een nogal geestrijk» uit stapje in Amsterdam met de laatste trein naar Haarlem teruggekeerd, had er zijn fiets uit een stalling gehaald om zich daar op, zo goed en zo kwaad als het ging, naar zijn woning in Haarlem-Noord te spoeden. Doch reeds op de hoek van de Jansweg en het Prinsenbolwerk stuitte hij op een agent van politie, die zijn moeizaam laveren met argwaan gadesloeg en hem daarom som meerde, af te stappen. Inplaats daarvan zette B. er echter een vinnig sprintje in, zodat de politieman hem pas nabij het Soendaplein in de kraag kon vatten. „Mee naar het bureau", beval de agent, maar zijn arrestant was een andere mening toege daan. Hij rukte zi^h los, dook-een voortuin in en liet zich niet dan na veel verzet weer overmeesteren, waarbij de agent behalve een gescheurde uniformjas ook nog een ge voelige stomp tegen het hoofd opliep. Voor het zondaarshekje gaf de recalci trante opperman alles toe, er boetvaardig bijvoegend, dat hij er spijt van had. „Maar u bent al tweemaal eerder wegens weerspannigheid veroordeeld", onthulde de politierechter, „namelijk in Zwolle en een '-.eer in Leeuwarden, waar u twee weken onvoorwaardelijk kreeg. Dat alles maakt, ^at ik niet zo erg veel fiducie in uw berouw kan hebben". De verbalisant, agent H. C. K„ getuigde op vergevingsgezinde toon dat de opper man hem „achteraf keurig behandeld" had. Die scheur in zijn uniformjas bijvoorbeeld had f 7.50 aan reparatie gekost, dewelke B. prompt betaald had. De officier, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vond nochtans dat het nu maar eens uit moest zijn met het woeste gedrag van deze recidivist in weerspannigheid. Hij eiste zes weken gevangenisstraf wegens fietsen in kennelijke staat, verzet tegen en mishandeling van een politieman in func tie, waarbij de politierechter zich aansloot. .,U hebt veertien dagen om hoger beroep aan te tekenen", besloot mr. Petersen. Maar de opperman schudde mistroostig het hoofd. ..Laamaarzo", berustte hij, voor de deur achter hem dicht viel. 99 Eind Augustus van dit jaar leidde de jeugdige Joop Heeremans voor het eerst de R.K. Harmonie „St. Caecilia" tijdens een openluchtconcert. Zondagavond bracht een tweede openbaar concert de jonge dirigent en zijn korps weer voor het pu bliek, deze keer in de zaal „Noord" te oud- Schoten. Teleurstellend was de geringe opkomst van belangstellenden voor dit concert. En al vergoedde de sympathieke aandacht van het kleine aantal toehoorders veel, toch had het korps, dat zijn beste krachten aan de voorbereiding gegeven had, meer aan moedigend medeleven verdiend. De mars, waarmede de avond geopend werd. verjoeg echter alie neerdrukkende gedachten. Joop Heeremans koos een goed tempo van 120, hield de rhythmiek stevig, zodat wij in onze fantasie met vertrouwen de toekomst tegemoet marcheerden. Met de ouverture „De Neurenberger Pop" van A. Adam werden de vertolkingseisen zwaarder. Technisch kwam het korps ver dienstelijk voor de dag, op een paar on zuiverheden na. Maar Joop Heeremans liet de muziek te weinig spreken, legde nog te weinig overtuigingskracht in de voor dracht. Met „Judex" van Ch. Gounod werd meermalen een mooie, sonore samenklank bereikt. De dirigent had echter de nuan ceringsmogelijkheden meer kunnen uitbui ten. Dat gold ook voor „Badeloch" van Rogister, dat na de pauze werd uitgevoerd. Ik kreeg hier vooral de indruk, dat Joop Heeremans meer beheerst wordt door de voor hem opklinkende muziek dan dat het muzikale initiatief van hem uitgaat. Daar voor moet trouwens zijn persoonlijkheid nog uitgroeien. Al was de zuiverheid een précaire factor, toch kon de uitvoering aantonen hoe verdienstelijk de korpsleden hun instrumenten beheersten op de hoog tepunten van de vertolking. Zij profiteer den daarbij van de goede acoustiek van deze nieuwe zaal. Er werd op deze avond ook aandacht ge vraagd voor solistische prestaties. Begeleid door Joop Heeremans aan de piano ver tolkte het korpslid C. G. van der Stoop sr. een muzikale voordracht van een gedeelte uit Mozarts klarinetconcert. Afgezien van een enkel „wegvallertje" viel de toonvor- ming te prijzen. De 12-jarige Freddie (pis ton-bespeler van „St. Caecilia", waagde zich aan een aria van Handel, waarvan de opzet niet kwaad verliep, maar die in de verdere ontwikkeling te veel embouchure moeilijkheden opleverde. Met bijzonder veel genoegen heb ik ge luisterd naar het ensemble van twee kla rinettisten en drie saxofonisten, die in goed samenspel een fraai klinkende uitvoering gaven van een bewerking van een Neder lands liedje. Het was als voorbereiding voor het Nationaal Kwartettenconcours, dat de vereniging voor Februari 1955 uitge schreven heeft, een zeer geslaagde proef neming. P. ZWAANSWIJK. Op Woensdagavond 1 December zal „The British Society of Amsterdam Dramatic Club" in het Minervatheater in Heemstede opvoeren „The late Edwina Black", een Victoriaans melodrama van Daphne Tramp. Hedenmorgen is het stoffelijk overschot van pastoor G. A. Jongejan ter aarde be steld op het kerkhof St. Barbara. De over ledene was in leven pastoor van de paro chie van de H. Johannes de Doper aan de Amsterdamstraat. Op 15 Augustus 1915 werd hij tot priester gewijd en hij was achtereenvolgens kapelaan in Den Haag en Amsterdam en tot zijn benoeming Juli 1944 tot pastoor te Haarlem, was hij vanaf 1938 pastoor in Zwijndrecht. Gisteren, Zondagavond, werden in de kerk aan de Amsterdamstraat de requiem metten voor de overledene gehouden, die door talrijke parochianen werden bijge woond. Nadat om halfacht hedenmorgen de Lau den gezongen waren, volgde om tien uur de plechtige uitvaartmis, waarbij over eenkomstig de wens van de overledene geen lijkrede werd uitgesproken. Omstreeks half een vond op St. Barbara bij Amsterdam de teraardebestelling plaats. Hedenmorgen om tien minuten over half negen is in de Wilhelminastraat ter hoogte van de Prins Hendrikstraat in Haarlem de negenjarige Johannes Franciscus Bosman uit de Wilgenstraat in Haarlem tegen een NZH-bus gelopen. Hij is ernstig gewond met vermoedelijk een schedelbasisfractuur, in het Grote Gasthuis opgenomen Johannes Bosman was met een zestal kinderen onder leiding van twee verkeers- brigadier'tjes bezig, de Wilhelminastraat over te steken, toen er een autobus nader de in de richting van de Raaks. De kin deren bleven op last van de verkeersbri- gadiertjes op de zich in het midden van de rijbaan bevindende vluchtheuvel staan, met uitzondering van Johannes, die door liep en met de linkervoorzijde van de bus in. aanraking kwam. Evenals, in vorige jaren wordt in het Marinehospitaal te Overveen een tentoon stelling gehouden van door patiënten van het hospitaal onder leiding van de Welfare afdeling van het Roode Kruis vervaardigde werkstukken. Het materiaal hiervoor werd beschikbaar gesteld door het Rode Kruis Welfarewerk. De voorwerpen worden tegen kostprijs verkocht en de baten komen aan dit Rode Kruiswerk ten goede. De meeste werkstukken zijn van leder vervaardigd, maar daarnaast treft men er ook vilt- en fineerwerk aan, artikelen van wol vervaardigd en houtsnijwerk. Al dit arbeidstherapie-werk werd vervaardigd onder de bekwame leding van de dames M. M. Riegstra en J. Brederoae (laatstge noemde zal haar werk binnenkort be ëindigen), beide van de Welfare-afdeling van het Roode Kruis. De tentoonstelling zal op Maandagmid dag 29 November cm twee uur officieel worden geopend door de commandant van het hospitaal, de kapitein ter zee-arts E. W. Creyghton. Daarna zal een ieder de op kamer 220 ingerichte tentoonstelling kun nen bezoeken, die eveneens nog op Dins dagmiddag van twee tot vijf uur geopend zal ziin. Maandagmorgen is op het bureau van Openbare Werken van Haarlem in het openbaar aanbesteed het vernieuwen van ongeveer 298 meter walmuur langs de Burgwal in Haarlem. Er waren 21 inschrij vingen. De laagste was van de heren J. W. de Jong en G. H. de Boer uit Sneek en Workum voor f 71.200; de hoogste was af komstig van de N.V. Nedero uit Rotterdam met f 104.900. De Heemsteedse pianiste Ans Bouter en Miep van Luin gaven Zaterdag in de tuin- zaal van het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem een muziekavond, die gewijd was aan vierhandig klavierspel. Voor de samenstelling van het programma waren beide instrumentalisten uiteraard beperkt in hun keuze. Want in vergelijking met de haast onuitputtelijke voorraad meester werken en meesterwerkjes voor piano-solo is het aantal composities voor vierhandig- klavier slechts gering, speciaal wanneer het aankomt op het kiezen van uitmunten de muziek. Nochtans waren Ans Bouter en Miep van Luin er in geslaagd door een zorgvuldige selectie de avond een kunstzinnig cachet te verlenen. Wat dit betreft vormde het eerst uitgevoerde driedelige werk „En blanc et noir" van Claude Debussy direct al een hoogtepunt. Het werd geschreven in IS 15, in de verschrikkelijke tijd van de eerste wereldoorlog. De tweede van deze drie „Caprices" (zoals Debussy „En blanc et noir" eerst wilde noemen) is wel het meest onder de druk van de tragische tijd geschreven. Debussy leidde elk der delen in met een motto van heel eigen keuze en deze hebben mede het zeer persoonlijke karakter bepaald, omdat zij de muzikale gedachten van Debussy in een bepaalde richting en sfeer brachten. Al even persoonlijk voor de componist was het tweede gespeelde werk, de Varia ties over een thema van Robert Schumann (opus 23) van Joh. Brahms, wel eens het aangrijpendste Requiem voor Brahms' vriend Schumann genoemd. Van Felix Mendelssohn verschijnen maar weinig vierhandige werken op de programma's. Zijn Allegro brillant opus 92 was daarom een aangename kennismaking met een vlot typerend evenwichtig ge schreven stuk. Een al even gemakkelijk en evenwichtig opgezet werk bleek na de pauze het Concerto van Jurriaan Andries- sen, een scherp karaktercontrast met de innige Variaties, opus 10, van Franz Schu bert, die aan het Concerto vooraf gingen. Een innemend slot van de avond was het Duettino concertante van Ferruccio Du- scne, waaiwan het ranke thema van Mo zart, dat er aan ten grondslag ligt, hoofd zakelijk het karakter bepaalde. Ans Bouter en Meip van Luin, goed op elkaar ingesteld, maar met behoud van de individuele muzikale geaardheid, brachten de genoemde werken technisch beheerst ten gehore en plaatsten de muziek met de grip in de passende sfeer van expressie.. Een helaas te klein auditorium waardeerde de prestaties met hartelijke bijval. Een werkje van Poulenc volgde nog als toegift. Op 65-jarige leeftijd is gisteren in Utrecht overleden prof. dr. G. M. van der Plank van de diergeneeskundige faculteit der Rijksuniversiteit te Utrecht. Hij werd in Amersfoort geboren en kreeg daar zijn H.B.S.-opleiding, waarna hij de toenmalige Veeartsenij kundige School in Utrecht be zocht, die later de zesde faculteit van de Rijksuniversiteit is geworden. In 1912 pro moveerde hij aan de universiteit in Bern en daarop volgde een zevenjarige praktijk als dierenarts in Uden. In 1920 werd dr. Van der Plank benoemd tot conservator aan het Zoötechnisch Instituut der Vee artsenijkunde te Utrecht. In 1935 werd hij buitengewoon hoogleraar in de gezond heidsleer der huisdieren en zootechniek aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en in 1940 volgde zijn benoeming tot gewoon hoogleraar aan deze faculteit. Van zijn hand verschenen vele publicaties en arti kelen in het Tijdschrift voor Diergenees kunde. Leiders en voortrekkers van De Neder landse Padvinders en leidsters en pioniers van het Nederlandse Padvindsters Gilde zullen van 27 tot en met 31 December de zevende culturele werkconferentie houden op kasteel „Oud-Poelgeest" te Warmond bij Leiden. Mevr. Van Leeuwen, 45 jaar, heeft Zater dagmiddag rijexamen voor vrachtauto met aanhangwagen ge daan. „Perfect", zei de examinator. Op de foto ziet men mevr. Van Leeuwen naast de 6-tons vrachtwa gen van haar man, die kermisexploitant is. Zijn echtgenote was al 3 jaar in het bezit van het rijbewijs voor personenauto's en had voor het vrachtwa gen-rijbewijs één les nodig. De Goed-Heiligman zal vóór de viering van zijn verjaardag nog drie bezoeken af leggen aan het Marine-hospitaal. Op Don derdagavond 2 December komt hij naar gebouAv Domi aan het Zandv oor terpad te Overveen, tijdens een bijeenkomst voor de leden van de vaste bemanning van het hospitaal. Aan dit programma werkt het ensemble van Roland Wagter mee om de marinemannen naast de pepernoten van zwarte Piet ook wat vrolijke noten te be zorgen. Een dag later, Vrijdagmiddag 3 Decem ber, zal de Sint zijn traditie geworden rondgang door het hospitaal maken en de patiënten bezoeken. Hij zal op originele wijze worden ontvangen. Weer een dag la ter, Zaterdagmiddag 4 December, wordt er voor de kinderen van het Marinepersoneel een kindermiddag in de recreatiezaal van het hospitaal gehouden, die door een be zoek van Sint-Nicolaas en zijn zwarte knecht zal worden opgeluisterd. Aankoop van villa goedgekeurd Naar wij vernemen hebben Gedeputeer de Staten het op 16 Juni van dit jaar ge nomen besluit van de Haarlemse gemeente raad tot aankoop van het pand Kennemer plein 3, waarin tot voor kort het kleuter huis „Margriet" was gevestigd, goedge keurd. De heer F i b b e (V.V.D.) had zich tegen deze aankoop, welke nodig is om op het Kennqmerplein verkeersverbeteringen aan te brengen, verzet omdat hij de koopprijs 46.500.plus de overdrachtskosten te hoog achtte. Hij was daarom bij Gede puteerden in beroep gegaan. Het ligt in de bedoeling dat een flink stuk van de tuin van de villa bij de open bare weg wordt getrokken. In een later stadium van de verwezenlijking van het Haarlemse verkeersplein is het niet uitge sloten dat de gehele villa moet verdwijnen. Wü herinneren er aan, dat de gemeente raad van Haarlem een verordening op de winkelsluiting heeft vastgesteld, die o.a inhoudt, dat de verplichte middagsluiting voor winkels, waar uitsluitend of in hoofd zaak tabaksartikelen worden verkocht, niet geldt op Dinsdag 23 November. Mevrouw A. Wieling te Heemstede heeft een prijs (een reis voor twee personen naar Oostenrijk) gewonnen bij een door het Theebureau te Amsterdam uitgeschreven prijsvraag. Deze week is het een kwart eeuw ge leden, dat de heer J. Zeepvat te Overveen, amanuensis aan het Kennemer Lyceum, bij deze onderwijsinstelling in dienst trad. Leraren en leerlingen zullen dit jubileum ongetwijfeld niet ongemerkt voorbij laten gaan. De heer G. A. Meijer, employé van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord holland in het Gooi in de rang van tekenaar eerste klasse, zal op Donderdag 9 December zijn zilveren ambtsjubileum bij het P.E.N. herdenken. Des morgens wordt hem op het hoofdkantoor aan de Ign. Bispincklaan te Bloemendaal een ontvangst bereid door de directie van het P.E.N. Een 54-,iarige chef-kok uit Haarlem, die Vrijdagmiddag op de Leidsevaart fietste, wilde links af de Leidsebrug oprijden, doch deed dit zonder richting ran te geven. Hij werd aangereden door een personenauto, die in dezelfde richting over de Leidsevaart reed. De wielrijder is met een gebroken rechterschouder naar het Grote Gasthuis vervoerd. Zijn fiets werd gedeeltelijk ver nield In ons bericht in ons blad van Vrijdag over de vergadering van het wijkcomité „Oud-Schoten" is een regel weggevallen, waardoor het onduidelijk werd. De jaar vergadering wordt volgende week Vrijdag 26 November in de kieu'^rschbol aan de Tesselschadestraat gehouden. Na de afdoe- ninig van het huishoudelijk gedeelte volgen de gisteren reeds genoemde inleidingen over het huisvestingsbeleid. In de rubriek „Zeven dagen Haarlem" van Vrijdag 19 November noemden wjj de directeur van het gemeentelijk waterbe drijf „liever zeker dan onzeker" omdat hü ons reeds een uitgebreid schrijven zond met te nemen maatregelen bij vorst. Twee dagen later was die vorst er en wü weten nu niet wie dat op zijn kerfstok heeft. Wij laten dus nu de aangekondigde volledige voorscliriftenlijst volgen. De watergebruikers zijn verplicht te zorgen voor het vorstvrij houden van de watermeter en de binnenleiding. Schade toegebracht aan de watermeter door vorst of anderzins is voor rekening van de gebruiker. Water, verloren gegaan uit door vorst veroorzaakte lekken of door een aftapkraantje dat open is blijven staan, moet worden betaald. De meterput- ten dienen te worden afgedekt door een houten bovendeksel, dat de put goed af sluit tegen de wind. In een meterput bui tenshuis moet bovendien op halve hoogte een houten tussendeksel, voorzien van een handvat, worden aangebracht zodat tus sen dit deksel en de watermeter een iso lerende luchtlaag wordt gevormd. Het tussendeksel kan het volgend jaar weder om dienst doen nadat men dit in het voor jaar uit de meterput heeft verwijderd en opgeborgen. Óp winderige en zeer koude plaatsen is het raadzaam bovendien op het houten tussendeksel en nauwsluitend in de put een zak gevuld met stro aan te brengen. Het afdekken van de waterme ter door middel van kranten, los stro en dergelijke is verboden. Aangezien het ope nen van een buiten gelegen meterput tij dens vorst het gevaar van bevriezing van de watermeter en .de leiding vergroot, ver dient het aanbeveling binnenshuis een stopkraan met aftapkraan te laten maken. Dit geeft bovendien veel gemak bij het af sluiten. Watermeters, welke binnenshuis onder de vloer zijn geplaatst moeten zijn voorzien van een overal goed sluitende omtimmering, ter bescherming tegen vorst. Indien deze omtimmering, dan wel de be tonnen of gemetselde meterput, aan de bovenzijde niet tegen de onderkant van de vloer aansluit, is het gewenst een hou ten tussendeksel aan te brengen. Overtuigt u nu reeds of de hoofdkraan bij de watermeter goed afsluit en indien dit niet "het geval is, geeft daarvan dan onmid dellijk kennis aan het Waterbedrijf, Kam persingel nr. 4, telefoon 15257. Zodra gevaar voor bevriezing ontstaat, is het noodzakelijk onderstaande aanwij zingen nauwkeurig op te volgen: Sluit de hoofdkraan 's avonds zo vroeg mogelijk af, wanneer dit kan ook overdag. Van te voren natuurlijk eerst voldoende water in voorraad nemen. Open het aftapkraantje op het laagste punt benevens alle tapkranen teneinde de leiding te laten leeglopen. Trek de closet stortbakken door. De stopkraan vóór de stortbak mag niet worden gesloten. Indien slechts een gedeelte yan de bin nenleiding aan bevriezing bloot staat en hiervoor een stopkraan met aftapkraantje aanwezig is deze tijdig controleren en bij vorst sluiten en de leiding ledigen. De hoofdkraan kan dan geopend blijven. Blaas de leiding door. want dit kan nood zakelijk zijn. Begin daarbij op zolder en eindig beneden. Daardoor vloeit het nog in de leidingen achtergebleven water door het aftapkraantje weg. Sluit daarna alle tapkranen. Daarmede voorkomt u waterverlies of overstroming wanneer de hoofdkraan later weer wordt opengedraaid. Bij het weder in gebruik nemen van de leiding moet allereerst het aftapkraantje goed worden gesloten en dan pas de hoofd kraan of stopkraan geopend. Het is absoluut noodzakelijk om direct hierna de in de leiding achtergebleven lucht gelegenheid te geven te ontsnappen, door alle tapkranen even te openen. 3-334 Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'daim Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie ELV.A Deli Mij Amstercl. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsehe Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Vrijdag 100% 292 44734 36434 524 112 18134 157K 147 138 24434 208 214 214% 42% 93'/2 68 .56'/ia 26'Vi6 6634 Openings koersen 100% 297 453 370 534 112 181 15834 14834 139 245 208 214 215 42% 93% 68 56% 26% 67

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10