Frans ultimatum aan de bevolking van Aurès-gebergte Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Lagerhuis Molotov is bereid conferentie over Duitsland te verdagen Het wordt ernst in Algerije Dreigement met harde maatregelen Brits-Egyptisch accoord in Cairo bekrachtigd Het woord is aan Mits het Westen de ratificatie der Parijse accoorden uitstelt De honderdduizend op 9870 Honderden personen in Hongarije vrijgelaten Drie avonden per week televisie Politie schoot vluchtende inbreker in een been Zaak-Schmidt voor onbepaalde tijd uitgesteld Loefty el Sajed aangezocht als opvolger van generaal Naguib Tito vreest voor toenemende spanning Prijsstop voor haarden en kachels afgekondigd Moerdij k-spoorbrug thans half vernieuwd Hiss komt Zaterdag vrij J. E. Yrausquin formateur op de Antillen Hotelhouder bij vechtpartij dodelijk gewond Na 1 Januari: Weerrapport v - 69e JAARGANG No 115 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 22 NOVEMBER 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 2ft9 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ER HEERST OPSCHUDDING in de Engelse Labour-partij omdat verwacht wordt dat de conservatieve regering naar ontbinding van het Lagerhuis en nieuwe verkiezingen in het voorjaar streeft. De zittingstermijn van het Huis vijf jaar is dan nog niet verstreken, maar traditie houdt in dat die zelden of nooit voltooid wordt en dat de laatste phase door de regering bekort wordt in die mate, waarin zij haar kans het schoonst ziet. Premier Churchill, die op de laatste dag van deze maand tachtig wordt maar die de laatste tijd weer heel goed op dreef en actief schijnt te zijn, beter dan een jaar geleden toen men in Engeland zo speculeerde op zijn spoedig aftreden, heeft blijkbaar die kans geroken. De waarschijnlijkheid van een verkiezing in Maart wordt bevestigd, doordat nogal haastig een voorstel is in gediend om de grenzen van een aantal kiesdistricten te herzien. Zulk een her ziening wordt periodiek toegepast en het voorstel houdt ditmaal een kleine uitbrei ding van het aantal leden van het Lager huis van 625 tot 630 in. De regering stuurt het erop aan dat het voor Kerstmis aangenomen zal zijn; met de vaststelling van de kiezerslijsten zal men dan tijdig gereed kunnen zijn om in Maart erop los te gaan. i Verdeeldheid in de Labour Party schijnt de conservatieven een kans te bieden, om hun geringe meerderheid in het Huis te vergroten. Hun verwachting is versterkt door de uitslag van een tussentijdse ver kiezing in het district Derby. Het was weliswaar al een conservatieve zetel, zo dat hun overwinning geen winstzetel op leverde, maar de vorige maal was hun stemmenmeerderheid in dat district maar heel klein geweest en nu nam die aan merkelijk toe. Als een regeringspartij, ja renlang aan het bewind is plegen haar meerderheden bij tussentijdse verkiezingen te slinken er is begrijpelijkerwijs meestal meer critiek op de regering dan op de oppositie en dus wordt de uitslag in Derby door de conservatieven als een bijzonder succes en een hoopvol voorteken beschouwd en heeft die uitslag bij de Labour Party nogal wat ongerustheid ge wekt. Nu verkiezingen in Maart de oppositie boven het hoofd hangen doen de leiders der gematigde meerderheid in de partij hun best om de eenheid te herstellen, door het optreden van een opstandige linkervleugel onder leiding van Aneurin Bevan veroorzaakt. De oud-minister Hugh Gaitskell, die in de laatste Labour-regering Chancellor of the Exchequer (minister van Financiën) is geweest, heeft er zijn beste overredingskracht aan gewijd onder het motto: „Wij moeten de gelederen slui ten, laten wij ons eendrachtig achter Cle ment Attlee scharen". Intussen is de stem ming bij de linkervleugel er niet beter op geworden doordat zeven parlementsleden, die zich bij de stemming over de overeen komsten van Parijs (inhoudend de her bewapening van Duitsland) niet aan het partij-consigne van onthouding hebben gestoord en tegengestemd, door het „scha- duw-kabinet" der oppositie op het matje zijn geroepen en blijkbaar kans lopen, uit de partij te worden gezet. Engelse verkiezingen worden nog steeds volgens het districten-stelsel gehouden. Men heeft in Engeland de ervaringen van continentale landen met evenredige ver tegenwoordiging aandachtig gevolgd, maar is er niet door tot navolging bewogen. Steeds is de overtuiging blijven heersen dat de nadelen van evenredige vertegen woordiging groter zijn dan de voordelen. De wiskundige logica, die inhoudt dat inderdaad de meerderheid der stemmen in een meerderheid der zetels tot uiting komt in Engeland is vaak het tegendeel het geval heeft nooit grote indruk gemaakt. Het meerderheids-beginsel wordt toch al door menigeen met twijfel beschouwd. Er is nu eenmaal geen andere maatstaf voor de democratische practijk, maar overtui gend achten zij dat argument niet. En wat wiskundige logica betreft: de Engelse volksaard richt zich daar niet gaarne naar en wordt er zeker niet door geïmpo neerd. Als grote nadelen van evenredige vertegenwoordiging ziet men het vermin derd contact tussen gekozenen en kiezers, de herkiezing-zonder-strijd van de goed- geplaatsten op de lijsten, waardoor zij zich te zeker van hun positie als volksver tegenwoordiger voelen, en het verlies van het „spel-element" en de spanning bij ver kiezingen, waardoor de rol die de kiezer speelt van minder belang schijnt te wor den. Er is in de loop der jaren ook op deze plaats meermalen over dit onderwerp geschreven: met instemming ten aanzien van het Engelse standpunt. R. P. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag werd te Mierlohout bij een kapper een in braak gepleegd. De inbrekers wisten voor een bedrag van ongeveer 1500 aan rook artikelen te ontvreemden. De rijkspolitie wist de volgende dag de plaats op te spo ren, waar de sigaren en sigaretten waren verstopt. De politie stelde zich verdekt op bij deze plek en verraste in de nacht van Zaterdag op Zondag twee inwoners van Mierlohout, die de gestolen goederen kwa men halen. Aan de sommatie halt te hou den werd evenwel geen gevolg gegeven. Na een waarschuwingsschot in de lucht opende de politie het vuur op de vluchte lingen, waarbij een hunner in het been werd getroffen. Hij moest naar het zieken huis te Helmond warden overgebracht. De andere man werd korte tijd later aange houden. DJAKARTA (Pi-Aneta) De rechts zaak-Schmidt is voor onbepaalde tijd uit gesteld, aldus heeft Aneta vernomen, Don derdag 25 November zou de volgende zit ting worden gehouden, doch rechter Liem is ziek en gaat drie maanden met ziekte- verlof. Het is nog niet bekend, of de be handeling zal worden uitgesteld tot de terugkeer van rechter Liem, of dat een andere rechter in deze zaak zal worden aangewezen. (Van onze reisredacteur) BATNA, 21 November. De gematigde actie tot nu toe door de Franse troepen in het Aurès-gebergte tegen de Fellagahs gevoerd, krijgt een ander karakter. Vliegtuigen hebben Zaterdag boven de bergen, waartegen de hutten der Fellagahs als vogels gekleefd zitten, pamfletten uitgeworpen, d-e een ultimatum aan de bevolking inhielden om haar dorpen te verlaten. Parijs heeft het verzoek van gouverneur-generaal Leonard ingewilligd. Het wordt ernst. Deze oproep aan de bevolking zei onder meer: „Agitators, waaronder vreemdelin gen, hebben bloedige onlusten veroorzaakt in ons land en zij worden gevolgd door enige verdwaasden die een burgeroorlog willen ontketenen. Muzelmannen, gij moet hen niet volgen, en gij moet samenkomen met uw familie en uw have en goed, in de veiligheidszones die door de Franse troepen en door de overheid zullen worden aange wezen. Gij, die onnadenkend de agitatoren hebt gevolgd en die geen misdaden op uw geweten hebt, komt met uw wapens naar de veiligheidszones en u zal geen kwaad geschieden. Weldra zal een ver schrikkelijk ongeluk over de hoofden der rebellen komen. Daarna zal opnieuw de Franse vrede heersen." Het wordt dus inderdaad ernst. Men kan aannemen dat het de gezamenlijke pressie is geweest van de militairen, van de onge ruste bevolking in Algerije en van de zeer felle Franse pers hier, die de gouverneur- generaal en de Franse minister van Bin nenlandse Zaken, Mitterand, tot deze stap heeft gedrongen. Was het nodig? en zo ja, waarom? Uit zuiver militaire overwegingen wel. Ik heb vier dagen de operaties in het Aurès-gebergte van nabij gevolgd. Ik ben meegereden in door pantserwagens be schermde konvooien, die over de kronke lende paswegen de verbinding onderhou den tussen de kleine stadjes Aires en Om- toub, waar de Franse troepenmacht haar steunpunten heeft. Ik ben met de Franse parachutisten mee op patrouille geweest in de dalen en over de bergen, waar de win ter al gekomen is, waar het vriest en v/aar het haast iedere nacht sneeuwt. Ik heb deze moderne troepenmacht zien opereren tegen de Fellagahs. Ik heb hen het net over een bergtop zien dichtslaan, een net dat leeg bleef. Maar de volgende nacht brandden er weer signaalvuren op die top. Deze Fellagahs hielden tot nu toe de Fran se parachutisten, de spahi's, de bergjagers en artillerie, pantserwagens en lichte tanks in een staat van voortdurend alarm en voortdurende spanning. In dit grove ter rein van rotsen en spleten en bossen voer den zij een perfecte guerilla-oorlog, ope rerend in groepjes van een paar man, steu nend op de al of niet vrijwillige hulp van de plaatselijke bevolking, die hen voedsel en onderdak verschaft en aldus deze moderne strijdmacht tot wanhoop bren gend. Die felle Fellagahs zijn in de fatale nacht van Allerheiligen ineens uit de ber gen op de dorpen neergestreken, telefoon leidingen vernielend, Franse onderwijzers, en houtvesters en inheemse missionarissen neerschietend, wapens stelend, enzovoorts en zo hun eerste slag slaande. Bandieten of partisanen? Wil men zo objectief mogelijk de groot ste gemene deler zoeken dan moet men tot de theorie komen dat de harde kern bestaat uit ongeveer duizend Tunesische partisa nen en Algerijnse extremisten. Deze kern is aangevuld met honderden Chaouia's, de strijdbare Berberstam, die het Aurès-ge bergte bewoont. Dat zich bij hen rondzwer vende bandieten die de Aurès als jacht terrein beschouwen, hebben aangesloten, is wel zeker. Dat zij de medewerking van een deel van de bevolking krijgen, wordt daar bij algemeen aangenomen. Onder deze omstandigheden opereerde onder burgerlijk bevel de Franse leger macht tegen een inderdaad Onduldbare re bellie op de menselijkste wijze, men kan het niet anders zeggen. Ik heb geen enkel voorval gezien of gehoord, dat op wreed heid of terreur zou kunnen duiden. Toch was er vooruitgang. Een paar honderd Franse burgers in dit gebied zijn ge- evacueerd of veilig bewaakt. De rebellie werd gelocaliseerd. Langzaam maar zeker dreef men, geholpen door de barre weers omstandigheden, de opstandelingen naar het Zuiden, naar de bossen van de Aurès, waar men ze in zou kunnen kapselen. Er was geen algemene opstand in Algerije, men had het conflict in de hand. Dat de militairen verbitterd raakten, omdat in hun ogen deze operatie te lang zaam verliep, is te begrijpen. Dat zekere belangengroepen hebben geageerd, was te verwachten, dat minister Mitterand zwicht te, is verrassender. Volgens de eerste berichten blijft de be volking in haar hutten, komt er vrijwel niemand naar de veiligheidszone, ofwel zij heeft het onduidelijk gestelde ultimatum niet begrepen, of niet gekregen, ofwel de Fellagha's dwingen haar te blijven, ofwel zij willen haar hutten en grond eenvoudig niet verlaten. Maar het ultimatum laat geen keuze. Hij, die niet tot ons komt, is onze vijand. Zou het nu wel verstandig zijn om deze primitieve bevolking te onderwerpen aan een verscherpte militaire actie, aan aan vallen uit de lucht? Hoewel er geen grootscheepse lucht macht. is, zouden, als onze inlichtingen juist zijn, vandaag vier steunpunten van de Felllagha's in de Aurès worden gebom bardeerd. Ook de actie op de grond zal ze ker hardhandiger worden. Gaat men dit werkelijk doen, dan riskeert men de ganse affaire te dramatiseren. Dan geeft men toe dat de meerderheid van de bevolking tot de rebellen behoort, en dan stookt men het «vuur met Arabische propaganda op. Al zou men de opstand hierdoor mis schien eerder de baas worden, men loopt een kwade kans op politieke consequenties, zowel op intern als op internationaal niveau. Realiseert men het dreigement niet, dan zal het voor bluf worden versleten. Men heeft zich met dit ultimatum in een lastig parket gebracht. CAïRO (Reuter/AFP). Egypte heeft de overeenkomst met Groot-Brittannië be treffende de terugtrekking van 70.000 Brit se militairen uit de Suezkanaalzöne be krachtigd. Het Egyptische kabinet, dat zo wel wetgevende als uitvoerende bevoegd heden heeft, bekrachtigde de overeenkomst „in naam van het volk". De ratificatie-oor- konden zullen begin December worden uit gewisseld. De Revolulionnaire Raad voert bespre kingen met oud-minister Loefty el Sajed over de mogelijkheid om hem tot president van de Egyptische republiek te benoemen. Oud-minister Naguib die bezwaren had tegen enkele punten van de Brits-Egypti sche overeenkomst zal niet voor het gerecht worden gedaagd. Een Soedanese gelegatie heeft in Caïro bewerkt dat het leven van de afgezette president zal worden gespaard. De delega tie erkent dat het besluit om de generaal uit zijn ambt te ontzetten een „onvermijde lijke maatregel was, waarbij in de eerste plaats op de belangen van het land werd gelet". De Egyptische openbare aanklager heeft tot de bijzondere rechtbank die de poging tot moord op eerste-minister Nasser berecht, gezegd het bewijs in handen te hebben, dat de communistische partij en de Mohammedaanse Broederschap hebben samengewerkt om het regiem van Nasser omver te werpen. Tegen het lid van de Broederschap, Latif, die beschuldigd is van het plegen van de aanslag, is de doodstraf geëist. Het proces tegen de opperste gids van de Broederschap. Hassan el Hodeiby, zal heden beginnen. In de acte van beschul diging wordt de doodstraf tegen hem ge- eist. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is de hoofdprijs van f 100.000 gevallen op lot nummer 9870. In de staatscourant van heden is een be schikking afgekondigd van de minister van Economische Zaken, waarbij wordt be paald, dat de prijzen, welke voor haarden, haardkachels en kachels mogen worden be rekend, niet hoger mogen zijn dan die, welke op 1 September golden. In bijzon dere gevallen kan de directeur-generaal voor de prijzen afwijkende prijzen vast stellen. De beschikking treedt op 27 No vember 1954 in werking. Op 5 October besloten de fabrikanten, aangesloten bij de Nederlandse Unie van Metaalgieterijen en aanverwante bedrij ven, de prijzen van haarden en kachels met ingang van 11 October te verhogen met 5 percent. De minister van Economische Zaken is er niet van overtuigd, dat deze prijsverhoging door een dienovereenkom stige stijging van de kosten in de indivi duele bedrijven wordt gemotiveerd en ge- MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Russi sche minister van Buitenlandse Zaken, Mo lotov, heeft in een vraaggesprek met de Pravda verklaard, dat onderhandelingen i tussen het Westen en de Sovjet-Unie slechts zin hebben, als het Westen zijn po litiek van herbewapening van West-Duits- land opgeeft. Molotov zei, dat overeenstem ming zou kunnen worden bereikt over een andere datum voor de conferentie over Europese veiligheid, die volgens de Sovjet- Unie op 29 November in Moskou of Parijs zou moeten beginnen, als ook de ratificatie van de Parijse overeenkomsten in het Wes ten uitgesteld zou kunnen worden. In antwoord op de vraag of ratificatie van de Parijse overeenkomsten in de toe komst onderhandelingen van het Westen met de Sovjet-Unie over Europese vraag stukken zou belemmeren antwoordde de minister: „Onderhandelingen over hereni ging van Duitsland kunnen slechts zin heb ben, als de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en Frankrijk hun politiek van her- j bewapening van West-Duitsland en opne ming van dat land in een militaire groepe- j ring opgeven en terugkeren tot een politiek welke voorziet in vreedzame ontwikkeling j van Duitsland. De waarde van de verkla ring, dat ratificatie van de Parijse overeen komsten verdere onderhandelingen van het Westen met de Sovjet-Unie over han gende Europese vraagstukken niet in de weg zal staan, blijkt hieruit duidelijk". De indruk ontstaat, aldus Molotov, dat de Verenigde Staten, Groot Brittannië en Frankrijk niet slechts verklaringen tegen de Europese conferentie opstellen, doch dat zij tevens „krachtige druk" uitoefenen op andere Europese landen bij hun pogingen om de conferentie tegen te gaan en ratifi catie van de Parijse overeenkomsten te be spoedigen. Deze ratificatie en de militarisatie van West-Duitsland zullen een nieuwe toestand scheppen en het gevaar voor een nieuwe j oorlog vergroten. „Onder deze omstandig- j heden zullen de vredelievende Europese staten hun gedachten moeten laten gaan over nieuwe maatregelen om hun veilig heid te verzekeren", zo meende hij. Molotov zei voorts dat „de mogelijkheid ongetwijfeld bestaat van overeenstemming over het Duitse vraagstuk, als alle betrok ken landen het er over eens zijn, dat de voornaamste taak is hereniging en niet her- militarisatie van Duitsland". Westelijke waarnemers geloven niet, dat de Russen werkelijk verwachten dat de Westelijke regeringen zullen instemmen met uitstel van de ratificatie der Parijse verdragen. Volgens diplomatieke kringen is Molotovs verklaring dan ook meer be doeld voor „weifelaars" in Parijs. Dulles en Mendès-France zijn tot de con clusie gekomen, dat het Sovjet-voorstel om de Europese conferentie uit te stellen geen ernstige bestudering waard is, aldus is uit gezaghebbende bron in Washington verno men. t Joego-Slavië zal niet aan de door de Sovjet-Unie voorgestelde conferentie over de Europese veiligheid deelnemen, omdat het het voorstel, zoals door Moskou ge formuleerd, als onrealistisch beschouwt, aldus president Tito op een massabijeen komst te Capo d'Istria, bij zijn eerste be zoek aan de voormalige Joego-Slavische zóne van Triest sinds deze bij Joegoslavië is gevoegd. De president toonde zich inge nomen met het feit, dat de Sovjet-Unie thans heeft voorgesteld, dat 23 Europese staten aan een dergelijk overleg moeten deelnemen en niet alleen de „Grote Vier" men aan een werkelijk breed opgezette conferentie van Europese landen, gericht op vermindering van de spanning in Europa. Vervolgens verklaarde de president, dat hij het de Sovjet-Unie duidelijk wilde maken, -dat Joegoslavië, in weerwil van zijn groei ende goede betrekkingen met de Oost-Euro- pese staten, niet zijn banden met het Wes ten zou laten verslappen. Belgrado zou een onafhankelijke buitenlandse politiek vol gen, zonder over te gaan tot het kamp van de Cominform of dat van de kapitalistische landen. Tito waarschuwde tegen het vormen van militaire blokken in het Westen. Er waren daar enkele mensen, die de wereldproble men dachten op te lossen met geweren en atoombommen. Om deze reden weigerde Joegoslavië tot het Noord-Atlantische Ver drag toe te treden. „Wij zullen het Balkan verdrag (Joegoslavië, Griekenland en Tur kije) nog verder ontwikkelen", aldus de Joegoslavische president. De spoorbrug ovër het Hollandsch Diep tussen Moerdijk en Willemsdorp is thans voor de helft vernieuwd. Zondag name lijk heeft men de vijfde dubbelsporige overspanning ingevaren. In het geheel zul len tien nieuwe brugdelen de oude enkel- sporige brug, die niet meer aan de eisen van het moderne railvervoer beantwoord de en bovendien tekenen van materiaal moeheid begon te vertonen, vervangen. De zesde overspanning zal als het weer het althans nog toelaat op Zondag 5 De cember worden ingevaren. zien de rentabiliteit der bedrijven nodig was, getuige ook het feit, dat een tweetal 1 zoals voorheen. Tito zeide bevreesd te zijn, fabrikanten zich van prijsverhoging ont hield. Aangezien naar de mening van de minister dergelijke collectieve prijsver verhogingen een bedreiging vcuyuen voor het algemeen evenwicht tussen lonen en prijzen en de fabrikanten niet bereid ble ken de prijsverhoging ongedaan te maken, is tot afkondiging van de prijsstop over gegaan. De Bisschop uit Spanje is in de afgelopen week ongeveer gereedgekomen met zijn bezoeken aan de Nederlandse steden en dorpen. Zaterdag was weer een drukke dag voor hem, doch met verwonderlijke energie deed hij een groot aantal intochten, waarvan die te Amsterdam door hoge officiële belangstelling een belangrijk aspect kreeg. Doch de Sint had ongetwijfeld van zijn intocht te IJmuiden, Zandvoort en elders evenveel plezier, want overal domineerden in aantal zijn allerbeste vrienden, de kinderen. dat de Oost-Europese staten op de confe rentie te Moskou besluiten zouden nemen, die „wellicht noodlottig zouden leiden tot een verdere toeneming van de spanning in LEWISBURG (Reuter) De vroegere ambtenaar van het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken Alger Hiss zal Zaterdag op vrije voeten worden ge steld. Hiss, wiens veroordeling wegens meineed in 1950 veel stof deed opwaaien, zit gevangen te Lewisburg in Pennsylva nia. Hiss was in 1950 tot vijf jaar gevange nisstraf veroordeeld, daar hij voor een Con grescommissie had volgehouden geen ge heime" stukken aan de communisten te heb ben doorgegeven. De voorzitter van de com missie voor on-Amerikaanse activiteit van het huis, Velde, heeft medegedeeld, dat in Europa". Daarom kon Joegoslavië, hoewel geval Hiss zal worden vrijgelaten, hij mis- het welwillend staat tegenover het denk- schien weer voor een verhoor zal worden beeld, niet aan de voorgestelde bijeenkomst ongeroepen. Indien Hiss weer ontkent, kan deelnemen. Aan de andere kant zou Joego- hij andermaal wegens meineed vervolgd slavië „van ganser harte" willen deelne- worden. Eric van der Steen: Het raadselachtige in vrouwen is vooral dat zij van mannen houden WILLEMSTAD (ANP) De gouverneur van de Nederlandse Antillen, mr. Struycken, heeft Zaterdag de heer Yrausquin benoemd tot formateur met als opdracht om op grond van de uitslag der verkiezingen een rege ringsraad te vormen, die op een zodanige meerderheid in de staten steunt, dat de mo gelijkheid van een doeltreffende regering verzekerd is. De heer J. E. Yrausquin is leider van de P. P. A., de Arubaanse Patriottische Partij, die bij de verkiezingen van Maandag de meerderheid kreeg op Aruba. De partij van de heer Yrausquin heeft samen met de de mocratische partij op Curacao en nog een enkele andere zetel elf van de 22 zetels van., de staten veroverd. WEENEN, Reuter. Het Hongaarse pers bureau heeft bekend gemaakt, dat gratie is verleend aan Anna Kethly, een socialistisch •leidster van internationale bekendheid, die tot twaalf jaar gevangenisstraf was veroor deeld. De 65-jarige mevrouw Kethly, wier vrij lating volgt op die van het Amerikaanse echtpaar Field, was in 1948 afgetreden als vice-voorzitster van het Hongaarse parle ment, toen de socialistische partij een fusie aanging met de communisten. Het volgende jaar werd zij in hechtenis ge nomen. Tijdens de Duitse bezetting hield zij zich voor de Gestapo verborgen in een Slo- waaks dorp Zij was het enige lid van het dagelijks bestuur der socialistische partij, dat werd herkozen, nadat Hongarije door de Russen was bevrijd. Zij stond bekend als een gematigd socialist, die geloofde in banden zo wel met Oost als met West. Volgens te Wenen ontvangen berichten heeft de Hongaarse regering honderden per sonen in vrijheid gesteld. Waarnemers zien in deze vrijlatingen, gepaard gaande met ver klaringen over „ongerechtvaardigde arresta ties" een poging om een ruime steun te win nen voor het communistische regiem, dat zich ziet geplaatst voor een groeiende economi sche crisis. Velen van de in vrijheid gestelden waren gevangen gezet in verband met het in Sep tember 1949 gevoerde proces tegen de oud minister van Binnenlandse Zaken Laszlo Rajk. die op beschuldigingen van verraad en spionnage werd terechtgesteld. De 45-jarige hotelhouder L. van Dooren van hótel „Erica" te Mill bij Grave is in de nacht van Zaterdag op Zondag bij een vechtpartij voor het hotel ernstig gewond en later overleden. De rijkspolitie heeft vijf personen in arrest gesteld, deels fa milie van de echtgenote van het slacht offer. De vechtpartij ontstond, toen een ge zelschap van vijf personen nadat hun te ongeveer drie uur de toegang tot het hotel was ontzegd, de ruiten insloeg. Toen de heer Van D. naar buiten kwam is hij met een zwaar voorwerp op het hoofd geslagen. Met een ernstige hoofdwond is hij naar een ziekenhuis te Nijmegen over gebracht. waar hij korte tijd later overleed. De gearresteerden zijn het echtpaar F. uit Boxmeer,, het echtpaar K. uit Vierlings beek en een Duitser, die bij de familie F. in Boxmeer logeerde. De oorzaak van de vechtpartij is waarschijnlijk een familie vete. Waarschijnlijk zullen van 1 Januari af televisie-uitzendingen worden gegeven op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. De Dinsdag zal bestemd worden voor to neel, de Donderdag voor culturele program ma's als documentaire en de Zaterdag voor amusementsprogramma's. Voor de toneel uitzendingen zal de nieuwe studio in Bus- sum, die in December gereed komt, wor den gebruikt. Het wekelijks halfuur voor de kinderen zal op Donderdagmiddag wor den gegeven. Al deze uitzendingen zullen bij toerbeurt door de omroepverenigingen worden verzorgd. Daarnaast komt er eens per veertien dagen een speelfilmavond en af en toe een programma, dat van het bui tenland wordt overgenomen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- to es tand 1 s .s TJu Tjg sg fi« *S ZÜ c CJ dg UI UJ SBÏSJ9. 41 - zs Helsinki geheel bew. ZZO 3 -1 4 Stockholm geheel bew. windstil -6 0 Oslo sneeuw NO 1 -2 4 Kopenhagen licht bew. ZZO 12 0 0,1 Londen regen ZZO 5 9 0,1 Amsterdam licht bew. ZZO 8 0 0 Brussel zwaar bew. ZZO 5 1 0 Parijs licht bew. O 2 1 0 Bordeaux zwaar bew. ZZW 6 8 0 Grenoble zwaar bew. ZZW 1 2 0 Nice geheel bew. windstil 9 0 Warschau zwaar bew. ONO 2 -6 0 Berlijn nevel OZO 4 -4 0 Frankfort nevel NNO 3 -5 0 München nevel windstil -8 0 Zürich nevel NNO 1 -3 0 Genève nevel windstil -1 0 Locarno onbewolkt O 4 -3 0 Rome onbewolkt NNW 4 3 0 Neerslag laatste 24 uur. JpooooooooooooooooooocyiooocioriooaraYYYvvv OPLOPENDE TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met plaat selijk, in hoofdzaak in het Westen van het land, wat lichte regen. Geleidelijk oplopende temperatuur, maar in het Noorden en Noord-Oosten nog tempe ratuur om het vriespunt. Matige tot krachtige Zuidelijke wind. 23 November Zon op 8.12 uur, onder 16.40 uur. Maan op 6.17 uur, onder 15.12 uur. Maanstanden 25 Nov. 13.30 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 22 November Hoog water: 1.35 en 13.57 uur. Laag water: 9.31 en 21.42 uur. Dinsdag 23 November Hoog water: 2.17 en 14.31 uur. Laag water: 10.16 en 22.26 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1