DEZE WEEK BANKETLETTERS BEULINGEN Scala, New York City Ballet en Shakespeare Memorial Theatre Regering hecht weini g betekenis aan eventuele UNO-uitspraken cCyLEEtyECIALIST Huize Broers STENO-TYPISTE Holland Festival 1955 Overladen concert van koren met solisten Ruim 2000 bezoekers op tweede Efficiencydag Justitiële „drankproef" op automobilist tyouuc/j Scholtens Bindkoord Elastiekjes Gashaarden fittna A Vewwi 15 Buitenlandse regels Vrijgesproken na zeven maanden hechtenis Begroting voor Nieuw Guinea Ir. A. A. v. d. Steld over „Haarlem in de toekomst" Scheepvaart DELICATESSEN Wollen gebreide Dames- en Kindermutsjes f3.95 AANKOMEND BEDIENDE Grote tamme eenden f 1.50 A. TROMP PLATENSPELER en Bakkerij MEISJE vs e&i k&stelyk lehxten, een dasJdhia/i geschenk, VEL0 WASCHMACHINE MIJ. N.V. T. WATERBOLK jongste bediende (mnl.) INDIEN U. KALENDERS - ZAKAGENDA'S VULPENHOUDERS ROMANS - JEUGDBOEKEN DONDERDAG 25 NOVEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Weken eerder dan in voorgaande jaren kunnen thans reeds mededelingen worden gedaan omtrent de te verwachten hoogte punten van het komende Holland Festival, dat op 14 Juni 1955 te 's-Gravenhage ge opend en op 15 Juli te Amsterdam ge sloten wordt. Dit is te danken, aldus de secretaris van het bestuur, de heer Peter Diamant, tijdens een gisteren gehouden persconferentie, aan de voorspoedige gang van zaken bij de voorbereidende onder handelingen, voortvloeiende uit de verkre gen goodwill. En daarbij moet men dan nog als nadelige omstandigheden in aan merking nemen, dat Nederland geen „beste inkoper" op de wereldmarkt is en dat de hier optredende gezelschappen tot extra reizen verplicht zijn en zich niet voor een langere periode in één stad kunnen op houden. Dat het optreden van het Teatro alia Scala uit Milaan dit jaar tot wederzijdse voldoening is geweest, moge blijken uit het feit dat dit vermaarde ensemble in 1955 wederom naar Nederland komt, nu met „De Italiaanse in Algiers!' van Rossini, uit te voeren onder muzikale leiding van Carlo Maria Giulini en met de coloratuur alt Giulietta Simionato in de titelrol. Medewerking wordt verleend door het Residentie-Orkest en door het Nederlands Kamerkoor van Felix de Nobel. De Nederlandse Opera zal onder leiding van Alexander Krannhals de première van een nog nader te bepalen werk geven en voorts reprises van „Don Giovanni" en „De bruiloft van Figaro" van Mozart, bei de laatste stukken door Joseph Krips ge dirigeerd. Krannhals zal men dit keer ook als orkestdirigent kunnen beluisteren, na melijk met het Residentie-Orkest, in Sche- veningen, dat ook onder Van Otterloo en Giulini zal concerteren. Als dirigenten van het Concertgebouw-Orkest zijn Eduard van Beinum, Otto Klemperer, George Szell en de tachtig jaar wordende Pierre Monteux aangezocht. In de programma's wordt speciale aandacht besteed aan wer- otocoooocoooo: Hoewel op het programma als aanvangs- tijdstip 8 uur precies was vermeld, begon het opera-concert, dat Woensdagavond door enige koren en solisten in de ge meentelijke Concertzaal te Haarlem werd gegeven, ongeveer twintig minuten later. Dit betekende een tijdverlies, dat met het oog op het overladen programma niet ge leden had mogen worden. Niet minder dan achttien opera-fragmenten waren voor dit concert gekozen en op de avond zelf werd dit aantal nog met twee nummers uitgebreid. Bij deze fragmenten waren er enige van een dergelijke omvang bij voorbeeld het slottrio uit de opera „Aïda" en de finale van de tweede acte van „La forza del destino" van Verdi en de slót- acte uit „Undine" van Lortzing dat men hiervoor met reden van uitvoeringen in concertvorm kon spreken. Met opera's van .Handel/had men zo'n uitvoering zon der bezwaar kunnen ondernemen* omdat het muzikaal-expressieve element alleèn al ruime voldoening kan schenken. Maar voor opera's van Verdi en uiteraard ook voor grote fragmenten daar van is de uitbeelding der dramatiek door middel van actie, décor en sfeer een gebiedende noodzaak. Bij de uitvoering van gisteravond ontbraken deze factoren natuurlijk. En daardoor verliep de span ning, die door vocale kwaliteiten en zelfs door veel voordracht niet bewaard kon blijven. Men had een voorbeeld kunnen nemen aan de Italiaanse operazangers en -zangeressen, die met juist inzicht hun nummers van beperkte omvang houden, zodat zij zich niet behoeven te bekomme ren over de dramatische ontwikkeling van de betreffende opera. Het grootste deel van het programma bestond uit muziek van Verdi, een enkel werk van Gounod stond daartussen en verder werden een paar fragmenten uit opera's van Lortzing, Mascagni en Donizetti vertolkt. Van de solisten spande de mezzo-alt Mimi Aarden de kroon. Zij bracht in haar zang een dramatisch accent en door een stemklank van vaak indrukwekkende schoonheid wist zij haar voordracht een grote bezieling te geven. De sopraan Ciska van Engelenburg gaf de meeste voldoening wanneer haar stem in het middenregister kon blijven en zich niet behoefde in te spannen tot het voortbrengen van een groot volume. Van de tenor Peter van Zon kan hetzelfde gezegd worden. Hij heeft een behoorlijke stem van karakteristiek timbre. Maar hij moet niet gaan zwichten voor de verleiding om een helden-tenor allure aan te nemen. Want dan gaat de göafheid van zijn stem te loor en worden de intonaties te hoog. George Spijkstra behaalde als solist met de vertolking van „de" aria uit „De Barbier van Sevilla" een verdiend succes. Zijn baritonstem had hier voor wel de goede dispositie. De bas Frans de Geus zong met symnathieke stem en pakkende voordracht de bekende aria „Fünftausend Thaler" van Lortzing. Alle genoemde solisten hadden met de tenor Jo Groenveld ook een aandeel in de uitvoering van de ensemblenummers. Hiervoor werden enige keren de mede werkende koren ingëschakeld. Met het operakoor Bel Canto, het Christelijk ge mengd. koor Heemstede, leden van de mannenkoren P.E.N. en Electrisch Mate riaal, benevens het vrouwenkoor E.M.N.S. had de leider van het concert. Henk Kerk hoven. een groot koor gevormd. Dit had met de eenvoudige voordrachtseisen van de operamuz'ek geen moe'te. De uitvoe ring van het fragment uit „Das Nachtlager in Granada" van C. K'-entzer werd door de dirigent in de liedertafelstiil gehouden. Er was nog een nummer, een Italiaans volks lied, waarvan de uitvoering de zelfstandige koorzang in herinnering riep, de uitvoe ringswijze, die tenslotte het zuiverst het gehalte van een koor laat kennen. Een gecombinpp'-d vrouwenkoor ron" dit. bed verdienstelijk, maar met. te veel open, wat onbeheerste toon vorming. De koren en de solisten werden met be kwaamheid en muzikaal door Marcel La- fosse aan de vleugel begeleid. Jan Nibbe- ring combineerde de vleugelbegeleiding voor sommige uitvoeringen met een niet altijd noodzakelijke begeleiding on het or gel van Cavaillé Coll. welke medewerking echter voor de kerkscène uit ..Faust" en van de finale uit de tweede acte van „La forza del destino" waarin de mannen koren zich konden onderscheiden vol komen verantwoord was. P. ZWAANSWIJK 8 Dat het Holland Festival 1954, dat zo succesvol is verlopen ook op zakelijk gebied, al mag men niet van „winst" in financiële zin spreken ook in het buitenland zo goed staat aangeschreven, acht men voor een belangrijk deel het gevolg van de critieken, die vermaarde buitenlandse deskundigen in hun kran ten hebben geschreven. De heer J. El-, sendoorn, van de publiciteitsdienst van 't Holland Festival, is er eens een avondje voor gaan zitten en heeft toen uitgere kend dat de 54 buitenlandse critici, die dit jaar hier waren, gezamenlijk onge veer 35.000 regels hebben geschreven in hun bladen. West-Duitsland stond l ver bovenaan met 227 critieken, artike len en dergelijke. Daarna volgden En geland met 104 en Denemarken met 66. Maar ook deandere landen, zoals Egypte, de Verenigde Staten en zelfs Japan besteedden ruime aandacht aan 3 dit geslaagde programma. Van grote 8 propagandistische waardc zijn ook de i\ honderden radio-uitzendingen over de gehele wereld geweest. 3 xcoco:ax^cccoc<^ccccocccccocccccccccccccc>cc>cccccc<xo^:< ken van Béla Bartök, die tien jaar ge leden is gestorven, onder meer ook door het Hongaars Strijkkwartet, dat alle zes zijn kwartetten komt uitvoeren. Toneel en ballet Verder j nd nieuws voor dansliefheb bers is de komst van het New York City Ballet van George Balanchine, met André Eglevsky als gast, dat met begeleiding door het Rotterdams Philharmonisch Or kest zal optreden. Dit keer worden ook voorstellingen in Amsterdam gegeven, meer dan dit jaar door het Sadler's Wells Ballet, zulks om tegemoet te komen aan de overweldigende belangstelling, die men verwacht. Ook voor de minnaars van het toneel is er veel goeds te verwachten. Uit Stratfoi-d- on-Avon komt het gezelschap van het Shakespeare Memorial Theatre met Veel leven om niets" onder regie van John Giel gud en „Koning Lear" onder regie van George Devine, beide stukken met Peggy Ashcroft en John Gielgud (tegenwoordig moet men eigenlijk Sir John Gielgud zeg gen) in de hoofdroten. De Nederlandse Comedie neemt speciaal voor het Holland Festval 1955 „Koning Oedipus" van Sofo- cles op het répertoire en de Haagse Come die zal „La guerre de Troie n'aura pas lieu" (Geen oorlog om Troie) van Jean Giraudoux opvoeren. De regisseurs en medewerkenden ziin nog niet bekend. Als voorname onderdelen van het pro gramma moeten no<* worden genoemd: concerten door het Philharmonisch Orkest van Ir-w1 Tel Aviv onder directie van Pail Kletzki en enige kamermuziekconcer ten onder leiding van Szvmon Goldberg, benevens een vertolking van „Pierrot lu naire" van Schönberg door een Engels ensemble, dat onder leidipg van Peter Stadje.n staat. Uiteraard ontbreken ook „Eikerlyc" in Helft en de Hohe Messe in Naarden niet. Er zullen wederom bijzon dere concerten en uitvoeringen voor finan cieel minder draagkrachtigen plaats heb ben. waaromtrent te zijner tijd nadere mededelingen volgen. Uiteraard zijn de thans gepubliceerde plannen nog geens zins volledig. Meer dan 2000 personen woonden Woens dag de laatste der twee Efficiency-dagen in Utrecht bij, die jaarlijks door het Ne derlands Instituut voor Efficiency worden gehouden. Op de eerste dag waren er ze venhonderd bezoekers geweest, waarop het onderwerp „Bedrijfsbesprekingen" aan de orde werd gesteld, over de wenselijkheid waarvan reeds een enquête was gehouden. De voorzitter van het instituut, ir. J. M. Matthijsen, had in zijn openingswoord op gemerkt, dat terwijl in het algemeen een productietoeneming van 3 i 4 percent per jaar door econometristen als zeer bevredi gend wordt gecalculeerd, het Nederlandse bedrijfsleven voor de taak staat een loons verhoging van 15 percent binnen het tijd vak van 1 jaar te verwerken. Op de tweede dag verdeelden de 2000 deelnemers zich over de sectiebesprekin gen, die tot onderwerpen hadden „Ervarin gen met bedrijfsopleidingen", „Administra tieve arbeid" en „Commerciële organisa tie" De Amsterdamse rechtbank heeft van ochtend de 42-jarige vroegere hoofdver tegenwoordiger F. de H. uit Hilversum vrijgesproken, omdat niet "bewezen werd geacht, dat de aanrijding op 19 December van het vorige jaar, toen verdachte bij ne velig weer méc zijn auto op een geparkeer de vrachtwagen in Hilversum is gereden, waarbij een mede-inzittende van verdachte ernstig werd gewond en later in het zie kenhuis is overleden, te wijten is aan het feit, dat hij sterke drank tot zich had beno men. De mede-passagier is in het zieken huis niet. overleden als gevole van de aan rijding, doch a3-n e°n in het ziekenhuis gekregen longontsteking. Uitvoerige medische rapporten ziin over de automobilist uitgebracht omdat dce zich had verweerd met het betoog, dat hii door het jarenlange re^ehnatige gebruik van sterke drank in Indonesia veel meer weer stand tegen alcohol heeft dan de gemid deld0 m°n. De med'ci kwam°n na een voor verdachte zenuwslopend examen tot de oonclusle, dat de man „in be'ansrirk min dere mate beïnvloed wordt door het ge bruik van alcoholhoudende dranken dan andere mensen". De rechtbank heeft de verdachte ?od«r- tüd in de p-e'egenhe»'d willen ste'l<m te he- wHzen. dat h'i een rroot aantel hooreis k°n drinken dan toch nog in staat is om zijn auto te besturen. Zo is verdachte f0t tweerna0' toe 's mor eens on het nolit'ebureau ontboden, waar m«n hem zonder eten 's*~dddaes in 2'4 uur t'id neee"n horre's Het d-'nken, nadat me- d»oi hem allerlei intelligentie- en behen- dio-tinidcnTieven hadden afgenomen, die "a t>et drink»u wrden herhaald. He v>>r. maakte wel fouten, doch min de- dan men verwacht had. Ondanks de resultaten van d't onderzoek a'smede de conclus!es van de medische rapnorten. had de officier van justitie, mr. W. B. J. Aberson. één maand gevangenis straf geëist. Aangez'en de verdachte reeds tien maanden ziin rijbewijs m:*t, vroeg hii slechts nog voor de 'f;jd van 'we® maa^^'en ontzegging uit de rühenAow-'iheid. De vêr- cJediffer. mr. J. K. M. Mathnisen. ^ad in ziin n'eidooi aan-mvoe'-d: iedere vo'komen nuchtere a "torn oh''Hst bad te^u dg onver- 1 icht geparkeerd staande vrachtwagen op kunnen Hiden. Dat dit zijn cliënt was c"er- knmen. had niets met. de drank te maken, aldus de verdediger. Het Amsterdams gerechtshof heeft on langs dc 34-jarige theaterbureau-onder nemer J. van den H. uit Utrecht vrijge sproken van de hem ten laste gelegde op lichting, waarvoor de Utrechtse rechtbank hem acht maanden gevangenisstraf had op geteld. Het hof heeft van de gevraagde geldelijke 'tegemoetkoming ,?rcot f 5388 wegens onrechtmatige vrü'heidsbene- mmg een bedrag van 1250 toegewezen. Zowel de officier van justitie als de ver dachte waren tegen het vonnis van de rechtbank In beroep gegaan. De procureur- generaal bij het Amsterdams gerechtshof reouireerde een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden. Het hof daarente gen achtte de oplichting niet bewezen en sprak de verdaeMe vrij met bevel tot on middellijke invrijheidstelling uit de voor lopige hechtenis. De- heer Van den Hurk had toen bijna zeven maanden in preven tieve hechtenis doorgebracht. De raadsman, mr. J. Zeijlemaker uit Amsterdam, diende na het arrest een ver zoekschrift bij hét gerechtshof in, omdat de gewezen verdachte meende aanspraak te kunnen maken oo een gelde1 ii'ke tege moetkoming. aangezien hij schade had ge- teden door het ondergaan van de voor- ooi pc hechtenis. Deze schade vloeide voort uit derving .van inkomsten wegens stil stand van zijn theaterbedrijf, derving van inkomsten gedurende de tijd, die nodig is om het bedrijf weer op te bouwen, en het verlies van relaties, die zich tot andere thcaterbureaux hadden gewend. Het hof heeft zonder motivering een bedrag van 1250 toegewezen. BIJBELSE FILM Ter vergadering van de classis Zwolle der G ereformeerde Kerken heeft een daar toe benoemde commissie gerapporteerd over het al of niet geoorloofde van de zg. „Bijbelse film". De commissie sprak als haar oordeel uit, dat alle sensatie-films vanzelfsprekend verwerpelijk moeten wor den geacht. Over Bijbelse films kan men echter verschillend denken. De classis sprak in de discussie uit, dat het terrein van de film door de kerk te lang is over gelaten aan het ongeloof, waardoor de film een bron van veel kwaad in het volksleven is geworden. Zij droeg de commissie op in haar volgende vergadering met nader om schreven voorstellen terzake te komen. Verschenen is de Memorie van Antwoord van de minister van Overzeese Rijksdelen op het voorlopige verslag van de commis sie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over hét wetsontwerp tot vaststelling van de begroting van Nieuw-Guinea voor het dienstjaar 1954. Hieraan is het volgende Ontleend:' De inschakeling van de autochthone en niet autochthone bevolking in het beraad over het overheidsbeleid heeft de bijzon dere aandacht van de gouverneur. Van de eertijds ingestelde inheemse ad viesraden zijn die van West Nieuw-Guinea elk een keer bijeen geweest. Zij hebben toen vooral gediend als forum, waar de re sident gelegenheid vond in antwoord op hem door de leden gestelde vragen, toe lichting op en uitleg van het algemeen beleid der overheid te geven. Hoe nuttig op zichzelf ook, kan dit niet het voornaam ste doel van zulk een raad zijn. Thans is in onderzoek de mogelijkheid tot vorming van adviesraden voor een aan tal gebieden van meer beperkte omvang, waarvan verwacht mag worden, dat zij in de toekomst in aanmerking komen om als zelfstandige gemeenschap te worden aangewezen. De taak van deze adviesraden zal voor elke raad afzonderlijk moeten worden bezien. Het aantal autochthonen, waarvan ver ondersteld mag worden, dat zij het over heidsbeleid en het beraad over de opstel ling van de begroting kunnen beoordelen, is uitermate gering. Het is niet mogelijk dit in een percentage uit te drukken. De aandrang om te komen tot de instelling van zelfstandige gemeenschappen gaat dan ook, zoals door sommige leden wordt veronder steld, meer uit van de Nederlanders. Dat de externe moeilijkheden van Nieuw - Guinea niet zijn verdwenen door de her haalde uitspraken van de Nederlandse re gering, dat de souvereiniteit over Nieuw- Guinea bij Nederland berust, kan gerede lijk worden toegegeven. Evenmin echter als de hier aan het woord zijnde leden, is de regering onder de indruk van de steeds herhaalde, doch volkomen ongefundeerde aanspraken van Indonesië op Nieuw-Gui nea, terwijl van de U.N.O. betreffende de status van dit gebiedsdeel, noch aan de juridische behandeling van de kwestie van de souvereiniteit. Door de loop der historie rust op Neder land met betrekking tot de ontwikkeling van volk en land van Nieuw-Guinea een eigen verantwoordelijkheid, die niet met anderen kan worden gedeeld en ook niet op anderen kan worden afgewenteld. Dat het de Nederlandse regering intussen ernst is met het tot ontwikkeling brengen van Nieuw-Guinea, blijkt wederom uit de voorliggende begrotingen en uit de daarbij gegeven toelichting. De daarbij te overwinnen moeilijkheden zijn echter van dien aard, dat d ontwik keling slechts langzaam en geleidelijk kan geschieden en dat er in de eerstkomende tijd geen s-'-ake kan zijn van snelle vor deringen, >nder de uiterst primitieve maatschappij der autochthone bevolking volkomen ontwrichten. In aansluiting op de lezing over Oud- Haarlem, die dr. C. Spoelder vorige week Woensdag voor de Volksuniversiteit afdeling Oud-Schoten hield, besprak ir. A. A. van der Steld Woensdagavond, eveneens inde Koningin Emmaschool aan de Raafstraat „de Spaarnestad van de toekomst". Spreker is met de zorg voor deze plaats belast en ging uit van de situatie waarin zij thans verkeert. Wanneer men gaat vernieuwen en uitbrei den zal men met belangrijke invloeden van buiten rekening moeten houden.Allereerst is er de ontwikkeling van het industriegebied langs de IJmond, waar een stad van ca. 175.GÜ0 inwoners verwacht wordt. Vervol gens valt de positie als centrum van Zuid- Kennemerland niet weg te cijferen, waarbij de ontwikkeling van de randgebieden be langrijk zal zijn. Hoe zal Haarlem er in de toekomst stede bouwkundig uitzien? Vele onderzoekingen heeft men al verricht en verschillende zijn gaande. Vast staat clat verscheidene verzor gende bedrijven dienen te worden aange trokken om de primaire bedrijven als car rosserie en machinefabrieken niet te verge ten. Een verkeersknooppunt blijft Haarlem ook. Dat heeft tot gevolg dat de stad met een overbelast wegennet zit, maar als de Velscr tunnel gereed is en de nieuwe weg langs de noordoost kant van Haarlem aan gelegd zal zijn, worden de drukke Rijks straatweg en het overvolle centrum van een zorg bevrijd. Statistieken hebben uitgewezen dat er aan het einde van deze eeuw ruim 225.000 men sen Haarlem zullen bevolken. Thans is dit 185.00. Voor ieder van hen zal er werk, woonruimte en recreatie-gelegenheid moe. ten zijn en die zijn in Noord niet te vinden, omdat dit stadsdeel, wanneer de plannen Delftwijk en Sinnevelt gereed komen, vol gebouwd is. Slechts ten zuiden "an de Schipholweg kan een nieuwe wijk ontstaan; 60.000 stadgenoten kunnen daar wonen. Spre ker besprak voorts het zelfstandig karaktei dat dit zuidelijk deel zal kenmerken. Het centrum behoeft ook dringend sane ring. Het is berekend op een verkeer te wa ter waar onze voorvaderen wel bij voeren. De bochtige straten zijn voor een snel ver keer echter geen middel om op te schieten. De geprojecteerde centrumring, 250 meter buiten de Grote Markt, zal automobilisten parkeergelegenheid en voetgangers een rus tig winkelen in de hoofdstraten mogelijk maken. De particuliere woningen dient men voorts aan een nauwkeurige bestudering te onderwerpen: het centrum mag niet ont volkt worden, maar voor de slechte behui zingen op veel plaatsen zoekt men een op lossing. Hoge woonblokken zal men echter, in verband met het schoon van de oude ge bouwen, niet kunnen aanbrengen. Met een twintigtal lichtbeelden verduide lijkte de heer Van der Steld zijn voor dracht. Alcyone, 24 te Pto Alegre Amsteldijk, 24 te Rotterdam. Averdijk, 24 te Baltimore Abbedijk, 23 te Norfolk. Aldegonda, 24 te Pladju. Almdijk, pass. 24 Vlissirgen n. Lissabon. Annenkerk, 24 v. Colombo n. Djibouti. Alamak, pass. 24 Kp. Fkusterre n. Genua. Amerskerk, 25 te Takubar. Amsteistad, 24 te Calcutta. Artemis, 25 te New Orleans. Aideramin, 24 v. Bremen n. Antwerpen. Aagtedijk, 25 te Santos. Abbekerk, 24 te Rotterdam. Albireo. 24 te Rotterdam. Aldabi, 25 te Montevideo. Ampenan, 24 v. Marseille n. Rotterdam. Amstelvaart, 24 v. Brake n. Golf v. Mexico. Appingedijk, 25 v. Bremen te Rotterdam. Arnedijk, 19 v. Vancouver te New Westminster Algenib, 24 v. Montevideo n. Rosario. Ainati, 26 Antwerpen verwacht. Alphacca, 24 te Boston. Altair, .24 v. Bahia n. Antwerpen. Am stel burg, pas. 25 Ouessant n. Antwerpen. Bail. pass. 24 Sabaog n Colombo. Bloemfontein, 25 Las Pr.:mas verwacht. Bonaire, 24 10 m. Z.ZW. Finisterre. Bar.djermasin, 24 380 m. N., Makassar. Beninkust, 24 v. Pauillac n. Dakar. Bennekom, 25 te Port of Spain. Blijdendijk, 25 te Antwerpen. Boissevain. 23 v Kaapstad n. Rio de Janeiro. Blommersdijk, 25 .v. Madras n. Rangoon. Borneo, pass. 25 Malta n. Casablanca. Boschfontein, pass. 24 Vlissingen n. Amsterdam. Caltex Leiden, pas. 23 Kp. St. Vim-ent n. R'dain Caltex The Hague, 24 te Rotterdam. Caltex Nederland. 24 t° Kopenhagen. Caltex Utrecht, pass. 24 Kp. Bon n. Sidon. Cleodora, 24 v. Singapore n. Balikpapan. Chama, 25 te Cristobal Dordrecht, 35 te New Orleans. Delft, 2 v. Rotterdam n. Hamburg. Dongedijk. 25 te Cristobal. Delfland, 24 v. Rio Grande n. Buenos Airés. Eos, 24 te Leixoes. Esso Amsterdam, pass. 24 Ouessant n. Antw. Etrema. 24 te Spezia. Esso Rotterdam. 24 te Rotterdam. Elmina. 27 Rotterdam verwacht. Falco, 24 v. Rotterdam n. Casablanca. Friesland KRL)24 v. Gibraltar. Gaasterland, pass. 24 Fern Noronha n. Rio do Janeiro. Garoet. 23 v. Halifax n Casablanca. Gaasterkerk, pass. 24 Gibraltar n. Duinkerken. Groote Beer, vertr. 24 v Southampton n. R'dam Gooiland, 25 te Bahia. Gordias, 25 te Amsterdam. Ganymedes, 25 v. Curacao n. Pto Limon. Gravelgnd, 25 v. Amsterdam n. Bremen. Helena, 4 te Amsterdam. Hydra, 24 v. Barranquilla n. Caracol. Hathor, pas. 24 Kp. Finisterre n. Amsterdam. Hector, 25 te Beyrouth. Heemskerk, 24 v. Hamburg te Bremen. Heelsum, pass. 24 Azorer n. Hamilton. Hilversum. 24 te Umm Said. Haarlem, 24 Panamakanaal n. Buenaventura. Houtman, 25 te Rotterdam v. proeftocht. Hersilia, 25 te Amsterdam. Ilos, 24 te Genua. Ivoorkust, 24 v. Dakar n. Freetown. Indrapoera, 24 100 m. O. Ceylon. Java, 23 v. Marseille n. Genua. Japara (KRL), 25 te Beyrouth. Kota Agoeng. 24 te Genua. Kertosono, pass. 24 M®ira n. Casablanca. Kedoe, 25 te Port Harcourt. Koratia. 25 te Singapore Kota Gede. pass. 24 Perirr. n. Belawan. Kota Baroe, 24 v. Rotterdam n. Bremen. Linge. 22 v. Istanboul n Oonstanza. Lemsterkerk, pas. 2 Vlissingen n. Hamburg. Laurenskerk, 24 te Genua. Lawak. 24 in Panamakanaal n. Los Angeles. Lindekerk. 24 v. Khorramshar n. Bahrein. Loppersum, 24 te Bagnoli. Loosdrecht, 24 60 m. ZW. Ras Fartak. Laertes, 24 v. Malta n. Amsterdam. Leopoldskerk 25 te Bushire. Leuvekerk, 24 v. Rotterdam n. Hamburg. Loenerkerk, 25 Aleppy verwacht. Maashaven. 23 v. Bahia Blanca n. Antwerpen. Mapia, 22 te Prlok. Marsland, 20 v. Rastanura n. Djeddah. Meliskerk, 2 v. Amsterdam n- Oost-Afrika. Maasdam, 23 v. New York n. Halifax. Madoera, 24 te New Orleans. Manoeran, 24 v. Hamburg n. Amsterdam. Mitra, 24 v. Pta Cardon n. Rotterdam. Macuba, 24 200 m. Z.ZO. Hongkong. Mataram, 24 340 m. W. Sabang n. Aden. Malea, 24 v. Miri n. Geelong. Molenkerk. pass. 25 Ouessant n. Marseille. Maashaven, pass. 24 Mar del Plata n. Antw. Mariekerk. pas. 24 Gibraltar 25 te Casablanca Marisa, pass. 24 Guadeloupe n. Gibraltar, j Merwede, 24 v. Mobile n. Savannah. 1 Nigerstroom, pass. 2 Vliss'naen n. Hamburg. Noordam, 24 700 m. W. Valentia. Orestes, 24 v. La Guaira n Pto Cabello. Ootmarsum, pass. 24 Key West n. Le Havre. Ovula. 24 200 m. O.ZO. Colombo. Poelau Laut. 23 te Amsterdam. Prins Joh. Willem F'-iso. 24 v. Quebec naar Bremen. Prins Willem III, 23 v. Montreal n. Port Alfred Pendrecht. 4 Dec. te Dakar verwacht. Papendrecht. 26 Buenos Aires verw. Pieter S, pass 24 Liza-d Head n. Bristolkan. Prins Fred. Hendrik. 24 Cleveland n. Hamilton Prins Maurits, pass. 24 Kp. Vilano n. Alexandra Prins Willem George Fred. pass. 24 Belle Isle n. Hamburg. Pieter S. 24 Bristolkanaal verw. Prins Philips Willem, 2 te Detroit. Prins Willem IV, 24 te Antwerpen. Rempang, 24 te Bandarshapur. Riouw, 25 te Singapore. Raki. 23 te Beiawan. Rotti, 2 v. Suez n. Port Said. Rijndam. 25 Hoek v. Holland verw. Salavvati, 21 v Kopenhagen 23 te R'dam. Schie, 24 te Barahona Slamat. 22 v. Priok n. S'r.gapore. Stentor, 24 te Amsterdam. Straat Makassar, 20 v. Yokohama n. Buenos Aires Scherpendrecht, 2 te Rotterdam. Stad Arnhem, 24 v. Port said n. Marseille. Stad Dordrecht, 24 te Civita Vecchia vertr. 27 v. Clv. Vecchia n. Setubal en Antw. Statue of Liberty, 29 Port Said verwacht. Sfbajak, 24 540 m. W. ten Z. Cocos eil. Stad Alkmaar, 25 te Aden. Sotula, 26 Kaapstad verwacht. Stad Breda, 25 te Rotterdam. Stad Leiden, 24 v. Amsterdam n. Dakar. Stad Maastricht, 24 te Civita Vecchia. Stad Rotterdam, vertr. 27 v. Glasgow n. Narvik Stad Schiedam, 26 IJmuiden verwacht. Straat Malakka, 21 te Hongkong. Straat Mozambique, 21 te San Francisco del Sur Straat Socnda, 2 te Mauritius. Sommelsdijk. 26 te Colombo verwacht. Tara, 23 v. Santos n. Montevideo. Tawali, 24 v. Antwerpen n La Guaira. Teiresias, 23 te Halifax. Thelidomus, 24 te Cursgao. Tarakan, pass. 24 Ouessant n. Tampa. Tawali, pass. 24 Vlissinger n. La Guaira. Tabian, pass. 24 Runsal Jebel n. Singapore. Tomori, pass. 25 Ceylon n. Belawan. Tibia, 25 te Aden. Tjipanas, 24 te Kaapstad. Woensdrecht, veitr. 25 v. Rotterdam n. Hamburg Wieldrecht, 22 v. Paulsboro n. Curacao. Waterman, 24 150 m. Z. Monrovia. Willem Ruys, 24 v. Port Said n. Napels. Waikelo, 24 210 m. N. Makassar. Wonogiri, 24 v. Soerabaja n. Makassar. W. Alton Jones, 24 v. Newport News n. Koewait. Westerdam, 24 210 m. ZO. Sable eil. Willemstad. 24 dwars Carthagena n. Aruba. IJsel, 23 te Amsterdam.. Zuiderkruis, 24 480 m. O. ten Z. Albany. KLEINE VAART Ariel, 23 v. Greenock te Rotterdam. Ary Scheffer, 23 v. Gothenburg te Rotetrdam. Att S, 23 v. Swansea te Roterdam. Audacia, verm. 24 v. Liverpool n. Guernsey. Atlas, 23 v. Napels n. Catania. Albergen, pass. 24 Vlissingen n. Gothenburg. Algarve, vërtr .24 v. Rotterdam n. Southampton Atlantis, 24 v. Rotterdam n. Hamburg. Att S, vertr. 24 v. Rotterdam n. Hamburg. Badczo, 23 v. Londen te Rotterdam. Bab T, 23 te Domsjo. Barendsz, 24 v. Kotka te Rotterdam. Bestevaer, 23 v. Rotterdam n. Wisbeck. Biimingham, 24 v. Tyne te Rotterdam. Brouwersgracht, 24 v. Rauma te Amsterdam. Batavier III, pass. 24 Finisterre n. Casablanca Betty Anne S. 23 v. Glasgow n. Manchester. Bill S, 24 v. Rotterdam te Antwerpen Brinda, 24 v. Kopenhagen te Rotterdam. Cinderella, 23 v. Rotterdam n. Duinkerken. Concepcion, 23 v. Rotterdam n. Hamburg. Casana, 24 v. Rotterdam te Antwerpen. Coolhaven, 24 v. Rotterdam te Rouaan verw. Carpo, 23 v. Belfast n. Swansea. Catharina, pass. 23 Vlissingen. Continental. 23 v. Zaandam n. Halmstad. Cornelia. 23 v. Amsterdam n. Rostock. Domburgh. 24 v. Rotterdam n. Londen. Drittura, 23 v. Roetinchem te Rotterdam. Duiveland. 23 v. Rotterdam n. Esbjerg. Deo Duce. 25 v. Rotterdam te Kopenhagen verw Doilard. 24 v. Rotterdam te Aarhus. Donau. 24 v. Waterford te Amsterdam. Da Capo, 25 v. Onorto n. Antwerpen. D'ana. pass- 24 Vlissingen. Elsenbursrh, 24 v. Rotterdam n. Casablanca. Erebus. 23 v. Rotterdam n. Gateshead. Elda. 24 v. Rotterdam n. Londen. Ellewoutsdijk. 23 v. Caen n. Kopenhagen. Eseaut, 24 v. Rouen te Rotterdam verw. Frans W. 23 v. Rotterdam n. Halmstad. Ferocia, 24 v. Rensburg te Hamburg. Fiducia, 24 v. Maassluis. Frans, 25 v. Kopenhagen te Rotterdam veiw. Gaasterland, 24 v. Grangemouth n. Rotterdam. Gerrie S, 26 te Garston verwacht. Gerson, pas. 23 Vlissingen. Globe, 23 v. Rotterdam n. Hamburg. Gramsbergen, vertr. 24 v. Silloth n. Swansea. Haaksbergen, pass. 23 Vlissingen. Harold, 24 v. Le Havre n. Vlaardingen. Haskerland, 23 v. Goole n. Tyne. Henrica, 24 v. Antwerpen te Kingslynn verw. Hondsbosch, 23 v. Amsterdam n. Londen. Hartel, 26 v. Helsingborg te Goole verw. Hast III, verm. 24 v. Brest n. Par. Heemraadsingel, 24 v. Antw. te Odense verw Ingeborg, 24 v. Vlaardingen n. Brake. Jaba, 24 v. Colchester te Rotterdam. Jan Kreumer, 24 v. Kopenhagen n. Limfjord. Joost. 20 Kiel gepass n. Ostrand. Johanna te Velde, 23 v. Vlissingen n. Norrkoping Josef Swenden, pass 24 Vlissingen. Larix, 24 v. Zaandam te Rotterdam. Leendert b, vertr. 24 v. Sete n. Rotterdam. Lydia, 24 v. Antwerpen n. Lissabon. Liberte, 23 v. Vlissingen n- Gent. Lingestroom, 23 v. Amsterdam n. Londen. Metrans, 23 v. Rotterdam n. Rostock. Midas, 23 v. Lissabon te Rotterdam. Marietje Bohmer. 23 v. Sharpness n. Bordeaux. Marne, 23 v. Vasteras n. Rotterdam. May, pass. 23 Vlissingen. May Mere, 27-28 Guernsey verw.- Myfem, 23 v. Stockholm te Gefle. Muphrid N, 24 v. Caen n. St. Malo. Nieuwland, 24 v. Rotterdam n- Leith. Nrmrod, 23 v. Rotterdam n. Gdynia. Nettie, 23 v. Vlissingen. Noorderlicht, 24 te Brigewater. Nottingham, 24 v. Grangemouth n. Rotterdam. Omlandia, 24 v. Uddevalla n. Aalborg. Oosterburgh, 23 v. Oskarsham n. Rotterdam. Prinses WÜhelmina, 24 v. Tyne te Rotterdam. Poortvliet, 24 v. Granville n. Fowey. Rose Marie. 26 v. Kopenhagen te Rotterdam. Ponto, 18 te Gefle Ponza, 23 te Rundvik. Philetas, 23 v. Malaga n. Cadiz. Plato, 23 te Odense n. Noresunöby. Rex, 23 v. Perth te Rotterdam. Swift, 23 v. Rotterdam n- Antwerpen. Spora, 24 v. Rotterdam n. Antwerpen. Strabo, 24 v Hamburg te Amsterdam. Swift, 24 v. Rotterdam te Antwerpen. Tilly, 23 v. Rotterdam n. Domsjo. Timo, 23 v. Dordt te Rotterdam. Tinda, 23 v. Rotterdam n. Londen. Twente, 23 v. Rolterdam n. Huil. Theano, 24 v. Dublin te Belfast. Vindicat Atque Polit, 24 v. Korsor te Kopen hagen verwacht. Vrede, pass. 24 Vlissingen. Westerdok. verm. 23 v. Londen n- Amsterdam. Westlaan. pass. 24 Vlissingen. Wiebold Bohmer, 24 v. Londonderry te Malta. Walenburgh, 23 v. Bordeaux te La Pallice. Zaanstroom, 23 v. Amsterdam n. Huil. Zeehaan, 24 te Cork. SLEEPVAART Loire, 23 250 m. NO. Las Palmas. Maas. 23 v. Zeebrugge te Vlissingen. Oostzee. 24 230 m. W. Colombo met kruiser. Tyne, 23 130 m. ZW. Guadeloupe met 2 bakken Zwarte Zee, 23 710 m. O.t.N. Sombrero eil. Door het verbindend wor den van de eniee uitdelinis- 1 ijst is het faillissement van P. SCUUI-TT, c= rosserie^ou- wer. Bisschop Ottostraat 17 te Haarlem, geëindigd. Mr. G. J. H. de Leeuw curator. ONTEIGENING Bii vonnis der Arr. Recht bank te Haarlem d.d. 2 No vember 1954 is inzake a. de gemeente Beverwijk, b. Mr. H. J. J. Scholtens, in diens hoedanigheid van burgemeester der gemeente Beverwijk eisers; proc. Mr. A. D. P. V. van Löben Seis tegen 1. H. Bakker c. s. 2. C. A. Bakker, beiden wo nende te Heemstede; gedaagden; proc. Mr. W. G. J. Veenhoven uitgesproken de onteigening t.n.v. de gemeente Beverwijk van het gehele perceel gele gen te Beverwijk in de ka dastrale gemeente Wijk aan Zee en Duin. Sectie B no. 4352, groot 0.22.82 H.A. met vaststelling van het bedrag der schadeloosstelling op f 9128 met de rente en met veroordeling van de gemeen te Beverwijk in de kosten des gedings. Haarlem, 24 Nov. 1954. De Officier van Justitie B. van der Burg Opgtricht 1088 DELICATESSEN GROTE HOUTSTRAAT 118 Tel. 13151 Een mand of een doos is een welkom geschenk. Komt U eens bij ons praten over de samenstelling, wij bieden U een uitgebreide sortering. Camembert p. y2 ds. 1.20 Brie per doos 0.85 Stemgember p. pot 4.?n Guava jelly 2.40 Black olives 3.25 DE GROTE MODE Speciale aanbieding. reeds vanaf Zeer grote sortering Bovendien op vertoon van deze advertentie 5 Pet. REDUCTIE Mode magazijnen ANEGANG 24 FRANKESTRAAT 3—5 Varkenscarbonade 1.68 p.p. Gehakt half om 1.50 p.p. - 11,4 p. 1.98 Doorregen Osselappen 1.68 p.p. Magere Osselappen 1.98 p.p. Riblappen 1.98 p.p. Kalfslappen 1.98 p.p. Rookworst als paling i/5 pond stukje 69 c. KRUISSTRAAT 20 bij de Nassaustraat Voor fouten in telefonisch opgegeven advertenties kun nen wil geen verantwoorde lijkheid aanvaarden. De Administratie Op fabriekskantoor kan ge plaatst worden een (mnl. of vrl. 17-21 j.) Enige kennis van boekh. vereist. Brieven met uitvoerige inl. no. 7708. SMEDESTRAAT 36 Tel. 12735 Geef als St. Nicolaasge- schenk een Ruime keuze bij KONINGINNEWEG 6 bij de Raambrug. DE fijnste kwaliteit f 3.25 per 500 gram. Banketstaven p. st. f 1.25 Blanke taaipoppen (met veel honing gebakken) 50 ct. en f 1.per stuk. Blanke Speculaaspoppen met amandelen 90 ct. per 250 gram Harten, Hammen Sint Nicolaastaarten. Marsepeinfiguren. Spaarnwouderstraat 53 Tel. 12406 MEER DAN 50 JAAR een begrip voor DEGELIJKIIElI» en SERVICE Touw voor alle doeleinden ^ckoideH^)a^oH^ lUoamofssraaarsi rei.ioa4 Gevraagd voor lichte kan toorwerkzaamheden van ongeveer 17 jaar; typen en steno kennende of bin nenkort voor diploma op gaande. Brieven no. 7707. een Veto Wringer RIVIERVISMARKT 3 TEL. 10H7 SCHOTERWEG 34 TEL. 17357 kunt U beter bij ons kopen wij hebben grote keuze GEN. CRONJéSTRAAT 94 Tel. 17845 Op fabriekskantoor kan ge plaatst worden een Brieven met uitvoerige inl. no. 7709. Uw personeel toch iets geeft met St. Nicolaas, geef dan iets fijns. GEEF EEN BOTERLETTER VAN Banketbakkerij ANEGANG 42 - TELEFOON 16535 HAARLEM: Warmoesstraat 10 - Tel. 10547 BLOEMENDAAL: Bloemend.weg 53 - Tel. 23039 OVERVEEN: Bloemend.weg 255 - Tel. 22292 TECHNISCH HANDELSBUREAU TE HAARLEM vraagt per 1 Januari 1955 Moderne talen- In staat om zelfstandig te werken en bij gebleken geschiktheid opgeleid te worden tot secretaresse van de directie. Brieven met foto en uitv. inl. onder no. 7711, bur. van dit bl.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11