Kamermuziek in de Vleeshal GEL GA00R1CIN Y Dr. Dirk Coster las voor uit nieuw werk *3 ricven aan de redactie door trio Alma - Stotijn - Bunge léMJeert Twee maanden geëist en twee jaar niet rijden Bloemendaal Amsterdamse Beurs Alberdingk Thijm met een „Spaanse" klucht Alle moeilijkheden nu opgelost Bruinvelds en Swart verliezen kort geding „Het hemelbed" Huid igingsavond in Teisterbant Moeilijk broeiseizoen voor bloembollen DONDERDAG 25 NOVEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 EEN PEIGNOIRTJE VOOR DC BABY Burgerlijke Stand Haarlemse rechtbank Amateurtoneel Vanavond kan accoord officieel getekend worden Partijgangers raden Josjida aan af te treden Parijs koos Machinebankwerker tot één jaar veroordeeld Vrijspraak geëist tegen „coureur" uit Badhoevedorp Ontsteking verlichting in de Grote Houtstraat Eerste tentoonstelling in Januari te Lisse Wij hebben de 'tijd nog beleefd, dat de ontdekking van de totaal vergeten werken van de te Gent geboren Jean Baptiste Loeillet verrassing op verrassing bracht, zij het dan in vrijmoedige bewerkingen. Ruim anderhalve eeuw had men geen aan dacht meer geschonken aan deze, met Franse melodische charme geschreven so nates voor solisten en ensembles, die het repertoire van fluitisten en hoboïsten ock de amateurs onder hen zo rijkelijk sierden. Nu is het gelukkig weer zover, dat de kamermuziekwerken van Loeiliet in veelal verantwoorde lezingen een dank baar object vormen op iéder programma voor fluit en hobo als concerterende instru menten. Op de kamermuziekavond, die Woens dagavond in de Vleeshal door het trio Sto tijn-Alma-Bunge gegeven werd, kreeg men zelfs twee Trio-sonates van Loeillet te ho ren, één als introductie en één als épiloog. En beide keren was het een lust er naar te luisteren. Verder leerden wij op deze auditie een Trio kennen, eveneens voor fluit, hobo en piano, van de hedendaagse, in Engeland levende componist Fr. Reizen- stein, dat een model kan worden geacht van knappe, moderne aanwending van con- trapuntische vaardigheid, met als midden moot een poging om, los van die technische problemen, muziek te maken, die een in nerlijke bewogenheid verraadt. De realisatie van dit stuk dwong respect af, niet het minst om de rhythmiek, die als boeiend element een belangrijke rol heeft in deze neo-klassieke tonale muziek. Een interessante tegenhanger van dit moderne Trio was Hendrik Andriessens „Thema met variaties" voor dezelfde bezetting. Hierin ervaarde men de directe werking van een muziekgeest, die het niet in de eerste plaats te doen is om lastige technische problemen op te lossen, maar om in een persoonlijk idioom iets te zeggen dat waard is beluis- (Verkort weergegeven) Verlichting Spanjaardslaan. Dikwijls hebben wij ons afgevraagd waarom de Spanjaardslaan en wel het gedeelte tussen de Wagenweg en Zuiderhoutlaan, niet van straatverlichting is voorzien. Wielrijders (en zeker die van het vrouwelijk geslacht) maken met angst gebruik van deze weg bij avond. Wij zijn weliswaar niet bang in het donker, maar voelen ons bij het berijden van dit duistere stuk midden door het bos niet bepaald behaaglijk. Deze weg vormt toch ons inziens een goede verbinding tus sen Haarlem-Zuid en de Heereweg. Zou de gemeente Haarlem hier iets aan kunnen doen? C. K. en B. v. H. Verkeersbrigadiertjes. Naar aanleiding van het ongeval op Maandagmorgen in de Wilhelminastraat in Haarlem,'waarbij een schoolgaande jongen door een autobus werd aangereden, zou ik het volgende wil len mededelen: dagelijks passeer ik de ge vaarlijke oversteekplaatsen Leidsevaart Prins Hendrikstraat en Wilhelminastraat Prins Hendrikstraat. Bij deze oversteek plaatsen zijn de verkeersbrigadiertjes zeer actief en oplettend: zij helpen niet alleen de schoolgaande kinderen maar ook ouden van dagen, wanneer deze verzoeken om bij het oversteken geholpen te worden. Maar waarom zijn er nu nog kinderen, die geen gebruik maken van deze brigadehulp? Ik zie vaak, dat kinderen èn op de Leidse vaart èn de Wilhelminastraat eigenmachtig oversteken, al is het soms slechts op korte afstand van de brigade. Ik heb eens een paar van die overtreders op het gevaar daarvan gewezen. Ik kreeg toen ten ant woord: „Wij zitten niet op die school, dus hoeven wij niet mee over te steken." Bo vendien hadden zij het idee van: „Och, wij kunnen zelf wel oversteken, daar hebben wij geen brigade voor nodig." Zou hier niet een taak liggen voor de onderwijzeres sen en de onderwijzers om de schoolgaan de jeugd te verplichten op plaatsen, waar een brigade aanwezig is, van die brigade gebruik te maken? Th. de G. ADVERTENTIE als cadeautje, heerlijk warme stof en gezellig dessin Prijzen 15.75 - 16.75 - 17.75 ANEGANG 46 - GR. HOUTSTR. 116 HAARLEM HAARLEM, 24 November 1954 ONDERTROUWD: 24 Nov. T. Staring en H. Bliek; Chr. J. Vaal en L. van Leeuwen; C. S. Tesselaar en W. M. Tuijn; J. A. Hessels en M. W. Jacobson Jensen; J. Kroon en A. Osinga; J. A. Aal en A. Hilgeman; A. Out en A. F. Breed; J. H. van Dam en C. Th. Prins; C. H. Kroon en A. Umans; J. Holl en G. W. Leen; J. W. Mousset en E. G. Spoel- der; F. Brandt en J. A. Engberts; G. de Zeeuw en A. Gqrter; K. Bouma en E. Peper; H. Baars en M. L. van Drimmelen; A. van Evelingen en M. A. Vellekoop; J. Beekhuis en M. Bink; H. H. Tuninga en L. C. O. M. Meeuwis. GEHUWD: 24 Nov., N. Verkruissen en J. M. van der Aar; H. J. A. Buijs en J. A. M. Rommelse; P. Rinkel en W. J. List; H. Tho- len en H. Erenstein: B. J. Turkenburg en G. J. Th. Bult; L. A. C. M. van Heugten en C. van Warmerdam; J. van der Velden en A. J, Poelgeest; F. Feringa en A. S. L. M. Wit; F. J. Verhappen en A. E. van den Heuvel; J. Verhallen en S. L. Verbeek; C. J. Koedijk en J E. F. van Schie; J. Schoen en M. van de Reep; H. van der Stelt en H. A. Kaestner; N. J. van de Nouwland en M. E. Jansens; P. D. Lodder en F. L. Hulscher; F. Siepel en E. Amelink. BEVALLEN van een zoon: 24 Nov., J. Kleinhout—van der Pijl; A. J. Haver—Kops; G. L. M. van Leei-damSchippers; A. M. VerhagenEveraardt. BEVALLEN van een dochter: 21 Nov., L. J. M. Dammers—Hoogervorst; 23 Nov., D. H. Vermijvan der Hulst; J. RoversCafé; L. van Breevan Rooy; J. M. L. Hooning— Ebbeling. OVERLEDEN: 21 Nov., A. W. Limburg— Turkstra, 66 j., Burgwal; 22 Nov., W. H. Hoole—Eden, 64 j.. van Riebeecklaan; 23 Nov., J. Snoek, 66 j., Maerten van Heems kerkstraat; J. M. F. Weber—Lössbroek, 68 j.; Muiderslotweg; C. C. van Veen—Schrijnders, 82 j., Nachtegaalstraat. terd te worden. Ik kan niet vaststellen, dat dit muzikaal betoog tot het einde toe bleef boeien, maar wel dat in het verloop van het werk sterke momenten vol originele sfeer de aandacht gespannen hielden. Haakon Stotijn vergastte ons op een stijlschone vertolking van de Sonate voor hobo in c van Vivaldi en de fluitist Dick Alma speelde met vlotte techniek de sona tine „Jeux" van Jaques Hert, hierbij bril liant gesecondeerd door de pianist Sas Bunge. Het drietal dankte voor het succes met een effectrijke interpretatie van de „Taran tella" van Philippe Gaubert. JOS. DE KLERK De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman heeft hedenmorgen op de Haarlemse rechtbank tegen de 51-jarige Haarlemse zakenman P. H. B. een ge vangenisstraf van twee maanden geëist be nevens intrekking van het rijbewijs voor de tijd van twee jaar. B. wordt er van be schuldigd op de avond van 19 October van dit jaar onder invloed van alcohol een auto te hebben bestuurd, waarbij hij eerst op de Dreef een auto heeft geschampt, waarna hij, komend uit de Spanjaards- laan, op de Wagenweg tegen het hek van het „Huis met de Beelden" is gebotst. B. was op dde bewuste avond aanwezig geweest op een bijeenkomst van. collega's in restaurant Brinkmann. Hij had een paar borrels, een glas rode en een glas witte wijn gedronken. Toen hij aanstalten maakte om ver voor het sluiten der bij eenkomst weg te gaan om zijn echtgenote in Heemstede per auto op te halen, wer den juist glazen cognac ingeschonken. B. heeft zijn glas toen snel leeggedronken en is toen naar zijn wagen gewandeld, die op enige afstand van het restaurant stond. B. verklaarde hedenmorgen voor de recht bank, dat hij zich van het ogenblik af, waarop hij in zijn auto stapte, tot aan het ogenblik, dat hij in botsing kwam met het hek op de Wagenweg, niets meer kon her inneren. Daarom kon hij zich niets herin neren van het aanrijden van een auto op de Dreef. Hij was als het ware pas weer tot bewustzijn gekomen door de schok van de botsing tegen het hek, hetgeen de pre sident, rrrr. H. J. Ferwerda, de conclusie deed trekken, dat de verdachte in een staat van onbewustheid heeft gereden. Tijdens het verhoor verklaarde een twee tal getuigen, die spoedig na de botsing ter plaatse waren geweest, dat B. in enigs zins beschonken toestand had verkeerd. Zij hadden dit ondermeer afgeleid uit een vrij sterke dranklucht en zijn ongewone ma nier van spreken. Een zijner collega's, die als derde ge tuige werd gehoord, en die eveneens de bijeenkomst in Brinkmann had bijge woond, verklaarde, dat hij op die avond allerminst de indruk had gekregen, dat B. onder invloed van sterke drank ver keerde. B. had even voor hij wegging, nog een toespraak tot hem gericht en dit was zeer normaal verlopen. Requisitoir De officier van Justitie was van mening, dat B. op een onverantwoordelijke wijze heeft gereden. Er is hier sprake van een buitengewoon ernstig geval. Het feit, dat de verdachte nog niet eerder werd veroor deeld, doet weinig aan de ernst van deze zaak af. Hij eiste daarom een gevangenis straf van twee maanden en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van twee jaar. Pleidooi Mr. F. van der Goot, de verdediger van de verdachte, wees er in het begin van zijn pleidooi op, dat de woorden van de verdachte „Nu zal ik nooit meer drinken" geen huichelarij zijn. B. is geen man, die er omheen draait. Hij is door en door eer lijk. Vervolgens verklaarde de verdediger, dat de verdachte, die geen grote drinker is en die sterk onder de indruk is van het ge beurde, een algemeen gezien burger is. In de hongerwinter heeft de verdachte veel voor „het kind" gedaan. De raadsman toonde een paar brieven van enige vooraanstaande personen uit de stad, gericht aan de president van de recht bank, waarin het feit, dat de verdachte zich in een algemene achting mag verheugen, wordt onderschreven. „Brieven van sup porters uit betere kringen", noemde de of ficier ze, hetgeen de verdediger hem zeer kwalijk nam. „Men trapt niet op een hond, die op de grond ligt; de verdediging strijdt hier toch met eerlijke middelen", was zijn antwoord. Hij vroeg zich af, of het wel rechtvaar dig is, de verdachte van zijn vrijheid te be roven, na alles, wat hij over hem had medegedeeld. Wat de intrekking van het rijbewijs betreft, zei hij, dat de verdachte niet nodeloos leed moet worden toege bracht. Hij is het rijbewijs reeds weken ang kwijt. Aan het einde van de behandeling van leze zaak betuigde de officier zijn spijt over de „misschien te scherpe woorden". Uitspraak over veertien dagen. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: R. van der Veen en A. H. Meeuwenoord; M. van Kooten en H. C. Barendregt. GEHUWD: A. C. van der Slot en A. J. van Haaster; W. Th. van Aalzum en C. M. Vreenegoor. OVERLEDEN: C. J. A. van Thienen— Bandrager, 64 j.; Wed. A. H. van Ewijck— Nieuwenhuizen, 76 j..; C. M. Verbruggen— Meijland, 69 j. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3)4 Nederl.'47 100% 100% A.K.U 304/4 306 Unilever 465/ 463/ Philips Gloeil, 385/ 383/ Kon. Petroleum 543l/s 539/ A'dam Rubber 106/ 105 Holl. Amer. Lijn 182 182 N. Scheepv. Unie 159/ 158 H.V.A 144/ 147 Deli Mij 133 134 Amsterd. Bank 250 250 Ned. Handel Mij. 211 211 Rott'erd. Bank 214 215 Twentsohe Bank 219/ 219 Anaconda Copper 43/ 43/ Bethlehem Steel 94% 95 Republic Steel 70% 70/ Shell Union 57 58>/i Tidewater 25% 26% U. S. Steel 69/ 69/ Tweemaal is de R.K. Rederijkerskamer Alberdingk Thijm deze week voor het voet licht geweest met de pseudo-Spaanse co- medie „Kapitein Venijn" van de jonge Bra bantse toneelschrijver Jan Naaijkens, dat rijk is aan mogelijkheden tot dankbare chargeringen. Het stuk speelt zich af in het Madrid van omstreeks 1850 waar juist weer een intiem miniatuuropstandje woedt. Buiten knetteren de geweerschoten en da veren de „a muerte's", maar in de serene rust van dona Teresa's huiskamer besteedt men daar weinig aandacht aan, totdat een hevig geschrokken gedienstige komt mel den dat er een man op de stoep ligt ba dend in zijn bloed. Christenplicht en naas tenliefde bewegen dona Teresa, die zich generaalsweduwe en gravin noemt, de ge wonde op te nemen en liefderijk te verple gen, waarvan het slachtoffer een pracht van een operette-officier echter aller minst gediend is. Zodra hij weer bij kennis komt, buldert hij de gravin, haar lieftal lige dochter en de dienstmaagd toe, dat hij, kapitein Venijn, van niemand gunsten aan vaardt en liever ter plaatste sterft dan zich de tedere zorgen der drie vrouwen te laten welgevallen. Ook de belachelijk zelfingeno men dokter Sanches een allervermake- lijkste typering van Joh. van Zwieten kan de wildeman niet tot rede brengen en ziet zich door hem zelfs ontmaskerd als een flirtzieke en geldzuchtige nul. Dan is er een verrukkelijke bejaarde markies, die zich ontpopt als de oom van de gewonde en iedereen op ellenlange redevoeringen onthaalt. Joop Kruyer, die deze figuur voor zijn rekening nam, maakte er een kostelijke creatie van; hij was een edelman van de oude stempel, prachtig van plas tiek, hoofs en gracieus tot in zijn vinger toppen, telkens weer verrassend door rake stemnuancering en précieuze gebaartjes, verfijnd zonder verwijfdheid, waardig en koddig tegelijk, zonder echter ergens te ridiculiseren. Naast deze uitgebalanceerde vertolking moesten de prestaties der overigen wel iet wat verbleken, hoewel ook zij ongetwijfeld vele uitstekende momenten hadden. Wij noemen slechts de schalks-domme dienst maagd Rose van Ria Brok, die in houding en gebaar overtuigend de naïeve onbehou wenheid van een grasgroen daghitje uit beeldde. Henk Boeree kon ons in de titelrol ondanks al zijn stemgebulder en knevelge- draai niet geheel overtuigen; misschien ge loofde hij zelf niet erg in de levensvatbaar heid van zijn rol en met reden, want ook in kluchten als deze moeten de figu ren een schijn van aanvaardbaarheid heb ben en dat had deze kapitein Venijn naar onze smaak niet. Zijn plotselinge transformatie, in het laatste bedrijf, tot een redelijk denkend, sprekend en liefhebbend mens was bovendien wel heel slecht voor bereid. Overigens kan men veel waardering hebben voor dit stuk, dat in zijn beste ogen blikken vagelijk herinnert aan de rechtlij nige, satyrische blijspelen van Molière, al betreft die gelijkenis meer de sfeer van het spel dan de dialogen, welke laatsten bij Naaijkens eerder oubollig dan vlijmscherp- ironisch aandoen. Cocky van Bottenburg Bakker, die de lieftallige dochter van de speudo-gravin de Santurce vertolkte,hadden wij graag wat Spaanser, feller en tempera mentvoller gezien. Ook moet zij ervoor wa ken, niet te vaak en te nadrukkelijk met het hoofd te knikken bij het uitspreken van haar tekstregels; dat werkt ver moeiend en dient nergens toe. Miep Beyk's dona Teresa was waardig en beheerst en droeg haar mantilla en „maja" met de sta tige zwier van een Spaanse douairière. In valler J. van Bottenburg tenslotte impro viseerde verdienstelijk het glibberige ad vocaatje. Regisseur Ton van Otterloo had voor een bewonderenswaardige bewegelijkheid van spelers en groepen zorg gedragen; de speel ruimte, door toneelmeester H. C. Voskui len herschapen in een markant Spaans binnenhuisje, was voortdurend logisch en verantwoord gevuld en dit maakte, tezamen met de fraaie costuums, het stuk als „kijk spul" bizonder attractief. H. C. Naar wü vernemen z\jn nu eindelijk alle moeilijkheden betreffende de nieuwe com petitie uit de weg geruimd, zodat vanavond in Den Haag het accoord tussen de KNVB en de NBVB officieel getekend kan worden en de competitie van Zondag aanstaande zon der strubbelingen kan worden begonnen. Een en ander wil zeggen dat dus de prof clubs Twentse Profs en De Graafschap samen zullen gaan, dat Venlo en VW alsnog tot een fusie zullen overgaan en dat de profclub Rotterdam zal worden geliquideerd. De spe lers van Rotterdam, die uiteraard contrac ten hebben, zullen worden verdeeld onder de andere profclubs. De president van de Amsterdamse recht bank heeft vanmorgen de eisen in het kort geding tussen de heren Bruinvelds (Amster dam) en Swart (Den Haag) tegen de heer Joosten (Geleen) -en mr. Blauwhoff (Amstel) afgewezen. In de overwegingen zei de president, dat de door eisers beweerde onrechtmatige toe stand reeds bestaat sinds de vergadering van leden van de NBVB op 22 Juli 1954 in Den Bosch, toen de heer Joosten tot voorzitter van de NBVB werd gekozen. „Het gebeurde heeft eisers toen blijkbaar geen aanleiding ge geven zich terstond tot de rechter te wen den, waardoor de onverwijlde spoed, nodig voor het voeren van een kort geding, niet meer aanwezig is en op grond daarvan het toelaten tot een kort geding geweigerd moet worden." TOKIO (Reuter) De leiders van de Japanse liberale (regerings)partij hebben besloten premier Josjida aan te bevelen af te treden. Als zijn opvolger wordt vice- premier Taketora Ogata voorgesteld. De aanbeveling zal aan de algemene raad van de partij worden gezonden. Josjida had de partijleiders om advies gevraagd. Een parlementaire commissie, die een onderzoek naar een schandaal van onge oorloofde subsidies aan scheepvaartmaat schappijen instelt, heeft de premier voor de tweede maal gedagvaard, maar Josjida heeft evenals de vorige keer geweigerd voor haar te verschijnen. Indien het minis terie van justitie, dat de reden van zijn weigering onderzoekt, bevindt, dat Josjida voor de commissie had moeten verschij nen kan hij veroordeeld worden tot een jaar gevangenisstraf en een boete. ADVERTENTIE 'Een onlangs gehoude.11 onderzoek wees uit, dat 88% van de Parijse man nen en vrouwen, die de „grote" mode volgen, de 'befaamde GEL.Ca- doricin gebruiken. Volg.- het voorbeeld van Parijs. Geef ook Uw haar de-.GEL-behandeling. CEL geeft aan het haar W van dames en heren j een schitterende glans CEL houdt het kapsel J correct en luchtig jj CEL bevordert de na- jj tuurlijke golving en ondulatie m De 34-jarige machinebankwerker J. J. G. v. d. B. werd vanmorgen door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot één jaar gevan genisstraf waarvan acht maanden onvoor* waardelijk met aftrek van de preventieve hechtenis en vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. V. d. B. stond twee weken geleden terecht omdat hij ervan verdacht werd een 34-jarige werkster uit Leidschendam te hebben be loofd met haar in het huwelijk te treden. Daarbij had hij echter een horloge en een fiets van zijn toekomstige bruid in bruik leen gekregen, welke hij zonder nadenken aan zijn wettige echtgenote geschonken had. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman had, mede met het oog op het feit, dat de verdachte reeds vier maal eerder veroordeeld was, een gevangenisstraf voor de tijd van tien maanden geëist. Onze stadgenoot de heer M. R. Koel man is te Rotterdam geslaagd voor het arts examen. Lily Bouwmeester en Frits van Dongen hebben Woensdagavond het „Hemelbed" opgeslagen in het Heemsteedse Minerva- theater ten aansehouwe van een uitver kocht huis. Er is op deze plaats al eerder over de voorstelling geschreven, die onder regie van Ko Arnoldi en met Ko van Dijk als Lily Bouwmeester's partner wel de zelfde indrukken zal hebben achtergelaten als nu. Ik kan mij tenminste niet voorstel len, dat er zich essentiële wijzigingen heb ben voorgedaan in het spelbeeld. Ditmaal voerde Jan Retel de regie. Hij heeft De Hartog's virtuoos gegoochel met de moge lijkheden van dialoog en enscènering niet misverstaan en, om een geheide term te gebruiken, alles uit hét stuk gehaald wat er in zat. Daarbij rekenend op de be kwaamheden van twee routiniers als Lily Bouwmeester en Frits van Dongen, die met hun tekst blijkbaar wel weg wisten. Het was een leuke, plezierige voorstel- ling.Beide executanten spreidden een groot technisch kunnen ten toon en lanceerden alle grappen en grollen met indrukwek kende slagvaardigheid. De Hartog heeft in „Het hemelbed" gezorgd voor een voort durende afwisseling van komische situa ties, hij speelt de traditionele schermut selingen tussen man en vrouw aardig uit tegen het publiek besef van eerbaarheid en fatsoen, vindt voor iedere leeftijd en elk stadium in hun rijping de juiste dramati sche sfeer en hangt zo het beeld op van een gelukkig huwelijk. Men kan er alleen tegen in brengen, dat het allemaal erg aan de oppervlakte blijft. Ontroeren doet het geen moment. Op den duur gaat men daar naar verlangen. Het feit doet zich voor, dat in de slotscène de poging naar de ernst duidelijk wordt ondernomen, maar nu blijft zij steken in de ontoereikendheid der uitvoerenden, die geen van beiden waar wisten te maken, dat we hier met twee oude en door mooie herinneringen wijze mensen te doen hadden. Het werden twee cliché-figuurtjes, die een leeftijd demon streerden, welke ze niet hadden. Maar alla. Men kan er vrede mee hebben, omdat het allemaal zo onschuldig, genoegelijk en plezierig was. Een Nurks, die er zich niet mee heeft vermaakt. Zijn naam luidt in geen geval P. W. FRANSE. Vanmorgen stond voor de Haarlemse rechtbank de negentienjarige J. C. H. B. uit Badhoevedorp, die opgaf het beroep „cou reur" uit te oefenen, terecht in hoger beroep. B. werd er van verdacht op de kruising van de Hoge Duin en Daalseweg en de Midden Duin en Daalseweg geen voorrang te heb ben verleend aan de voor hem van rechts komende personenauto, welke bestuurd werd door de oud-burgemeester van Bloemen daal, die dan ook als getuige verscheen. De verdachte meende echter, dat hij rustig kon door rijden omdat de auto van de ge tuige stil stond en bovendien ook aan een andere auto, welke voor de verdachte reed, voorrang verleende. Ook de officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman meende, dat er om tot een veroordeling te komen ter zake van artikel 27 van het W. V. R. één element zeker aanwezig diende te zijn: namelijk het gelijktijdig naderen van het kruispunt. Dit was echter, aldus de officier van justitie, niet het geval en hij eiste dus vrijspraak. Hoewel het hem zoals hij verklaarde, bij zonder speet. De rechtbank zal op 9 December uitspraak doen. Vrijdagmiddag om kwart voor zes zal de heer D. J. A. Geluk, wethouder van Haar lem en voorzitter van de Stichting Haar lems Bloei in de Grote Houtstraat nabij de Houlbrug de feestverlichting ontsteken. Medewerking verleent de muziekkapel van de N.Z.H. Na de plechtigheid zal de kapel een wandeling door de Grote Houtstraat maken en daarna enkele nummers op de Grote Markt spelen. Het is onmogelijk op een avond als des# in een lokaliteit als de onze de concentra tie op te brengen, die het gesprokene zou vergen", zei president Bomans aan het eind van de huldigingsavond, die Woens dag plaats vond in de sociëteit Teisterbant, ter gelegenheid van de promotie honoris causa tot doctor in de letteren en wijsbe geerte aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam van de litterator Dirk Cos- ter; een huldigingsavond, die door talrijke schrijvers en schrijfsters werd bijgewoond en die als hoogtepunt had een voorlezing door Dirk Coster uit „Het dagboek van de heer Van Putten", dat van zijn hand zal verschijnen. Een voorlezing, die bezat wat de overige programmapunten niet ken merkte; bezieling. Maar ondaks de be zwaren, voortvloeiend uit een te lage en te warme en te druk bezette lokaliteit, was deze huldigingsavond van dr. Coster een zeer geslaagde, want bij de jonge doc tor kan geen misverstand bestaan over de warme genegenheid waaruit deze avond ontstond. En dat is het doel van een hul digingsavond en dan mag het niet geheel uitkomen van de redenen van huldiging nauwelijks tellen. Die redenen van huldiging wilde prof. Donkersloot, de promotor van de jonge doctor, niet herhalen. Prof. Donkersloot voerde na het welkomstwoord door pre sident Bomans als eerste het woord. Hij wees op de woorden, die in de Amsterdam se aula en te Delft bij het huldigingsdiner voor de ereburger van Delft, werden ge sproken en wilde bovendien de indruk voorkomen, dat hij bij die gelegenheden reeds al zijn kruid verschoten zou hebben. Bovendien stond hij onder de druk van Bomans' verklaring, dat dit de belangrijk ste der drie gebeurtenissen was. Prof. Donkersloot roemde Costers' „bij uitstek Nederlands" als aanvulling op het Amster damse iudicium en noemde toen de reeks van letterkundigen-eredoctoren van de Amsterdamse universiteit, waaruit een vaste lijn bleek waarin een historische verklaring lag, die Coster oprecht verheugd moet hebben. Vervolgens gaf spreker een typering van Coster, die tot en met zijn laatste publicaties steeds tegenspraak heeft uitgelokt. „Ik zelf zou met Coster nog wel eens een ander gesprek willen hebben dan op het niveau van promotor en het heel erg eens zijn", verklaarde de huldigende spreker. „Er is geen ontkomen aan Coster als polemist". Enkele herinneringen aan vroeger kruidden Donkersloots woorden. De heer Phaff, gemeente-secretaris te Haarlem maar daarvoor verwoed Delfte naar, besprak Costers grote verdiensten voor het stadsschoon van Delft, en oogstte daarvoor de warme dank van zijn vriend. De schrijfster Emmy van Lokhorst paste zich charmant aan de ondragelijk gewor den warmte aan en noemde slechts de twee essentialia van de rede, die zij had voorbereid: twee aphorismen van Coster. Haar hulde bestond uit het aandacht vra gen voor twee prachtige zinnen uit Cos ters oeuvre, en misschien is dat de hulde, die een schrijver het liefst is. Maar toch niet Coster... De grijze litterator sloeg met scherpte de basis van de huldiging weg. Dankbaar was hij voor het gesprokene maar „het is een huldiging voor mijn oude helft, zodat ik soms moeite had mijzelf uit de woorden te herkennen". Fel hekelde hij „de mensen die zich uitgevers noemen", die tien jaar lang hebben verhinderd dat Coster zich aan Nederland kon tonen in zijn nieuwe gedaante, die de oude in zich draagt, maar verwerkt tot een nieuw gloedvol thema; een vollediger Coster dus. „Die nieuwe is het laatste jaar helaas pas te voorschijn gekomen, na tien jaar gevangen te hebben gelegen". „Laten we hopen, dat we nog eenmaal een thema mogen schrijven dat samenvat, wat het leven ons geschonken „Het vinnig hoofd schuins aangeheven" luistert dr. Dirk Coster naar de huldigings woorden, die zijn promotor, prof. dr. N. A. Donkersloot, uitsprak op de huldigings avond, die de sociëteit Teisterbant Woens dagavond belegde voor haar onlangs honoris causa gepromoveerde erelid. Een kijkje bij avond in de met Sinterklaaskersttakken opgemaakte Grote Houtstraat heeft". En toen las de grijze jonge doctor uit zijn laatste werk „Het dagboek van de heer Van Putten" een fragment voor, met bezielde stem, een ontroerende voordracht, een onverhuld openbaar maken van de nieuwe Coster. Met gewéldig applaus beloonde het pu bliek de gave. President Bomans gaf tot slot een analy se van de sfeer, die hij als voorzitter der bijeenkomst op voortreffelijke wijze had opgeroepen en leiding gegeven, en die niet gespeend was van een humor, die mis schien op een plechtige huldigingsavopd als deze niet op zijn plaats zou kunnen schijnen. Hij wee? op de concentratie moeilijkheden die de lokaliteit voortbrengt, en rondde wat een tekort van de avond had kunnen schijnen af tot een temeer. Mejuffrouw S. Koot luisterde de avond op met het spelen van pianowerken van Mo zart, Hendrik Andriessen en Chopin. Zij ondervond daarvoor grote dankbaarheid. Een oude traditie wordt dit jaar verbro ken: de jaarlijkse Kersttentoonstelling van „Bloemlust" te Lisse wordt in 1954 niet gehouden. De reden die het bestuur van „Bloem lust" tot dit besluit heeft genoopt is, dat er ditmaal pas begin Januari een voldoen de sortiment bloemen voorhanden zal zijn, en met Kerstmis zou dit vermoedelijk nog niet het geval zijn. Het door de weersom standigheden bijzonder moeilijk broeisei zoen heeft hier een spaak in het wiel ge stoken. Dit wil beslist niet zeggen dat de Kerst- tentoonstellingen van de baan zijn. Indien het broeiseizoen het toelaat, zal volgend jaar weer ais gewoonlijk een tentoonstel ling tijdens de Kerstdagen worden gehou den. De eerste Bloemhist-tentoonstelling wordt gehouden van 4 tot en met 8 Januari en hieraan is verbonden de me- chanisatieshow, die ieder jaar in belang rijkheid toeneemt en ook thans weer ruim teproblemen schept. De grote HGB-vei- lingfhal biedt nauwelijks plaats aan alle inzenders. De tweede tentoonstelling, de z.g. Daffo- dilshow, wordt gehouden van 1 tot en met 5 Maart. Voor de eerste tentoonstelling hoopt men de Zweedse, voor de tweede de Franse en/ of de Belgische vakpers uit te nodigen. Aangezien de arrangeur de heer J. v. d. Lee (tevens architect van Keukenhof) ziek is, zal de heer W. Buurman van Oegstgeest, die om dezelfde reden ook de laatstgehouden Daffodilshow arrangeerde, met het arrangement van de tentoonstel ling worden belast. Door een wijziging in het bekronings- systeem heeft men er voor gezorgd, dat ook kleinere inzendingen voor een bekro ning in aanmerking komen. Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het artsexamen (lste gedeelte) de heer J. F. A. Pieterse te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 15