Loongrens sociale verzekering verhogen tot f 6000.- Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Autobandieten Australië en België steunen Nederland in de UNO Met ingang van 1 Januari 1955 Malenkov was Beria een slag voor in greep naar de macht Het woord is aan Nieuw-Guinea is een binnenlandse kwestie zeggen hun afgevaardigden Amsterdamse jeugd nam olifantje in ontvangst Dertigjarige vrouw in Zeist doodgeschoten Regering stelt voor: Gevluchte spion Rastvorov doet onthulling in weekblad „Life Ruim 1,64 millioen voor vluchtelingen bijeen „Murugan", een geschenk van Pandit Nehroe Dader ontkwam per fiets aan achtervolger Bonn zal voor gasmaskers en atoompakken zorgen „Amerikaanse spionnen" in communistisch China Trein reed op lijnwakers in tien doden Weerrapport 69e JAARGANG No 118 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 25 NOVEMBER 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 272 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE DUITSE ERVARINGEN met auto bandieten wekken herinneringen op aan een ver verleden, waarin Frankrijk door zulk een bende werd verontrust. Het is een opvallend verschijnsel dat luidruchtig banditisme-in-het-openbaar zich van tijd tot tijd in verschillende land'en voordoet. Dit Franse geval is al tweeënveertig jaar geleden. Het geschiedde dus in 1912, in die periode vóór de eerste wereldoorlog die latere geslachten als een tijd van gezapige rust en vrede zijn gaan zien, ofschoon het aan „kleine" oorlogen in die eerste jaren der eeuw niet mankeerde, er zwaar bewa pend werd door grote mogendheden, het socialisme een grote strijd streed' en het ook anderszins gistte in de geesten der jon geren. In die tijd vormde zich in Parijs een bende rovers, die zich in auto's op overvallen toelegde. De stoutmoedigste aanslag werd volvoerd op een bank, in het heldere middaguur. Het was geen geringe buit die erbij behaald werd en de onver laten ontsnapten naar het buitenland. Vei lig voelden zij zich daar niet, denkelijk vooral niet omdat zij alHeen Frans spraken, en dat dan neg met een onmiskenbaar Parijs volksaccent. Zij keerden terug en de Franse politie, die altijd over een kenmer kend-Latijns speurvermogen heeft beschikt, ontdekte dat de leider der bende, Bonnot, zich verstoken hield in een ongebruikte garage op een open stuk -grond in het district Choisy-le-Roi. Hij had er zich in verschanst en was stevig bewapend ook. Men omsingelde die garage, maar niet dan na een langdurig politiebeleg met een ge duchte schietpartij vie.1 de beslissing: Bon not sneefde. Het beleg herinnerde aan een dergelijke omsingeling, een paar jaar eer der, van een Engelse misdadiger bekend als Peter the Painter, in een huis in het Londense district Hound-sditch: een schiet partij waarbij de toen nog jeugdige minis ter Winston Churchill zelf aanwezig was geweest en zich onvervaard gedragen had. Foto's in de Londense bladen bewezen dat en de oppositie stelde in het Lagerhuis de ironische vraag, of de regering het goed keurde dat een barer leden zijn kostbaar leven zozeer op het spel zette. Men nam hem toen nog niet zeer au sérieux en hield niet van reclame. In Parijs, in 1912, ving de politie na Bon- not's dood andere leden van de bende, maar zocht lang vergeefs naar een tweetal, tot zij ontdekte dat die beiden. Garnier en Vslet, al maandenlang een villaatje in de „banlleue", in Nogent-sur-Marne, bewoon den. Het tweede beleg begon: een opwin dende strijd, waaraan troepen te pas kwa men en waarbij zoeklichten van de genie, op een spoorwegviaduct, opgesteld, de nach telijke operaties belichtten. Garnier en Valet hielden, achter mhtrassen, langer stand dan Bonnot en schoten nog meer malen raak ook, eer hen het lot van hun leider trof. Toen kwam de volgende episo de: de overigen stonden terecht en werden tot zeer zware straffen, enkelen tot de guillotine veroordeeld. En een hunner was een jonge anarchist. Camille Dieudonné, die tot levenlange deportatie naar l'Ile du Diable, het Duivelseiland, tegenover Cayen ne in Frans Guyana, werd gedoemd. Van -die Dieudonné zou de wereld niet temin nog veel horen. Na jaren ontsnapte hij van het Duivelseiland, begon de wan- hoopstocht langs de kust, bedreigd door velei-lei gevaren in een teisterend tropisch klimaat, faalde door uitputting en werd teruggebracht. Wat later deed hij, gesterkt door ervaring, een tweede poging die op nieuw mislukte. De zaak-Dieudonné werd tenslotte een „cause célèbre". Hij was eerst ter dood veroordeeld, beschuldigd van een overval op een kassiersloper. De kassiersloper be weerde hem te herkennen, ofschoon andere leden van de bende ontkenden dat hij bij de aanslag was geweest. Zelf hield hij zijn onschuld vol; hij had niet eens tot d'e ben-de behoord en kende sommige leden alleen als andere anarchisten, zonder te weten welk euvel bedrijf zij uitoefenden. President Poincaré, in 1913 staatshoofd geworden, vond de beschuldiging tegen hem zwak en schonk hem gratie op de morgen waarop hij terechtgesteld zou worden. Volgens de wet kon dat evenwel alleen betekenen dat de straf in levenslange deportatie gewij zigd werd. Zijn verdediger, de vermaarde advocaat de Moro-Giafferi, bleef zich zijn zaak aantrekken, terwijl hij in Guyana ver bleef. Maar de jaren verstreken, zijn twee ontsnappings-pogingen mislukten. Toen bracht de Pariise journalist Albert Londres een bezoek aan het Duivelseiland en ont dekte er Dieudonné. Hij zat er al elf jaar. Londres begon een campagne voor zijn be vrijding, die nog jaren zou moeten duren. In 1926 leidde een gratie-verzoek, door de Moro Giafferi en anderen ingediend,slechts tot een bekorting van Dièudonné's straf tijd; hij zou nog tweeënhalf jaar moeten blijven. Toen deed hij met vijf andere ge vangenen een derde ontvhichtings-poging en slaagde eindelijk. Een paar kwamen om op de verschrikkelijke tocht, maar hij was bij degenen die tenslotte Brazilië be reikten. En Brazilië gaf hem asyl. Albert Londres reisde erheen en steunde hem bij zijn verweer tegen uitlevering, door de Franse ambassade aanvankelijk gevraagd, later ingetrokken. Londres' strijd had ein delijk succes; tenlaatste werd hem een pas poort verstrekt en kon Dieudonné met hem als vrij man naar Frankrijk terugkeren, hetgeen hij onmiddellijk deed. Dièudonné's stormachtig leven beschreef Albert Lon dres in oen boek, L'homme qui s' évada De man die ontsnapte dat diepe indruk in Frankrijk maakte. En dat er tenslotte aanzienlijk toe bijdroeg dat de deportatie naar het Duivelseiland werd afgeschaft. De strafkolonie bestaat niet meer. Toen Dieudonné erheen gevoerd werd was hij 28 jaar; toen hij terugkeerde 43. Deze tragedie in het leven van een man, die ongetwijfeld onschuldig veroordeeld was, kwam dus voort uit het wilde bedrijf van „la bande a Bonnot". Journalistieke jeugdherinnering aan het beleg: van Gar nier en Vaiet, in dat villaatje in Nogent- sur-Marne, heeft haar hier doen ophalen nu ér weer autobandieten zijn. Het was Garnier die tegenover anderen erkend had dat hij de aanslag had gepleegd, waarvan Dieudonné beschuldigd werd. En de kas siersloper gaf later toe, dat hij roekeloos was geweest bij zijn verklaring dat hij hem herkende. Leefden Camille Dieudonné en de man die met zijn campagne zijn bevrijding be werkte, Albert Londres, verder lang en Woensdag is bij het Comité Vluchtelingen hulp, (giro 5100, Den Haag), een bedrag van 43.000.binnengekomen. De op brengst van de actie tot en met gisteren bedraagt 1.644.000. De uurloonactie voor de vluchtelingen heeft in het bedrijf der Nederlandse Spoor wegen ruim 47.000 gulden opgebracht. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Alexander Hamilton:- De mens is meer een redenerend dan een redelijk wezen. (Van onze correspondent in New York In de houding van Australië is veel ver anderd sedert de jaren 1948/1949. Toen was dat land Nederlands grootste tegenstander bij de behandeling van het Indonesische ge schil voor de Veiligheidsraad. Thans heeft evenwel Sir Percy Spander, de Australische afgevaardigde in de politieke commissie, een lang en fel betoog gehouden, waarin hij de Nederlandse positie met krachtige, doch ook met minder gelukkige argumen ten verdedigde. Kennelijk ziet Australië dat ziin veiligheid in het geding is. Men acht deze beter gegarandeerd indien Nederland voorlopig de souvereiniteit over Nieuw- Guinea behoudt. De Australiër zeide onder meer dat Indonesië aan Nederland een vèr gezochte uitleg van een internationale De jeugd van de Spaarndammerbuurt en de Realenbuurt in Amsterdam zag gis teren zijn hartewens vervuld worden toen op de kade van de Mij. „Nederland" het olifantje „Murugan" uit India arriveerde, een geschenk van de premier van India, Pandit Nehroe. Het olifantje was van een speelse fantasie van deze kinderen tot een concrete wens geworden, die duidelijk om schreven aan de Indiase premier uiteen was gezet. Dit maakte diepe indruk op Pandit Nehroe, die de wens dan ook graag inwilligde, maar de zekerheid wilde heb ben, dat „Murugan" redelijk zou worden vervoerd en gehuisvest. Met medewerking van dë Stoomvaart maatschappij Nederland, die het vervoer gratis op zich nam, en Artis werden alle beletselen uit de weg geruimd en kon „Murugan", een tweejarig olifantje uit de Wynadbossen van Malabar de reis naar Nederland aanvaarden, waar het gisteren per m.s. „Poelau Laut" arriveerde. En het is een grootse intocht geworden. Op een vrachtauto werd „Murugan" daar na naar Artis gebracht, waar 2000 school kinderen nauwelijks het moment konden afwachten, dat het olifantje, bevrijd van de kluisters in volle glorie aan de nieuwe eigenaars en eigenaressen kon getoond worden. De rustige villawijk „De Hoge Dennen" te Zeist werd gisteravond opgeschrikt door een pistoolschot achter een winkelhuis op de J. W. Frisolaan, dat een eind maakte aan het leven van de dertigjarige mevrouw Koster. Op het vernemen van het schot werd de Zeister politie door omwonenden gealarmeerd. Deze ging de woning binnen en zag mevrouw Koster dood in de keuken liggen. Zij is waarschijnlijk onmiddellijk na het schot overleden. Enige jongelui, die op korte afstand van de winkel stonden te praten, verklaarden een man uit de zijgang, die toegang geeft tot de achterzijde van de woning, te heb ben zien komen die onmiddellijk op een gereed staande fiets sprong. Een van de jongelui aarzelde geen moment, sprong op zijn fiets en achtervolgde de vluchteling. Na een wilde rit via de Frederik Hendrik laan gelukte het hem de dader in te halen. Deze gelastte de kord is jongeman onder bedreiging van zijn vuurwapen de achter volging onmiddellijk te staken. Ondanks deze bedreiging doofde de jongeman zijn licht en trachtte de vluchteling te achter volgen. Ter hoogte van „De Kosmos" raak te hij hem in het donker kwijt. Hij kon echter een signalement opgeven dat luidt als volgt: Leeftijd ongeveer 24 jaar, lengte plus minus 1.78 m, smal postuur, bleek gelaat waarin de jukbeenderen enigszins uitsteken, blond golvend, achterover ge kamd haar, voorts gekleed in bruine lange jas van ruige stof en bruine broek. De man droeg een alpino-muts, welke hij tij dens de achtervolging afzette. Het rijwiel van de vluchteling was een donkerrode sportfiets voorzien van een nogal hoog staand nikkelen stuur en waarschijnlijk met een versnellingshandle. Aan de linker hand droeg de man een zegelring. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in. Omtrent het motief voor deze afschuwe lijke daad is niets bekend. Mevrouw Koster was moeder van twee kinderen, een meisje en een jongen van respectievelijk 7 en 5 jaar. gelukkig? Ik weet het niet wat Dieudonné betreft. Hij werd vergeten, hetgeen hij mis schien wel het meest wenste. Wellicht leeft Dieudonné nog; hij moet dan nu zeventig zijn. Albert Londres kwam in de dertiger jaren om in een van die grote scheepsbran den, die toen in vreemde reeks op grote mailboten uitbraken. Hij verzonk, op reis naar een „grote reportage", met het schip in de Indische Oceaan. R. P. De regering acht het noodzakelijk thans tot eenmaking van de loongrenzen over te gaan. Om administratieve redenen verdient het aanbeveling het optrekken van de loongrens tot f 6000.— pas met ingang van 1 Januari 1955 te doen geschieden. Daar bij zal er op worden toegezien dat voor degenen, die thans reeds krachtens de Ziekte wet en de Invaliditeitswet zijn verzekerd, een ononderbroken voortzetting der verzekering mogelijk wordt gemaakt, ook als zij door de huidige loonstijging iets boven de grens van f 5300.per jaar zijn gekomen. De grens van f 5300 geldt sinds 1 Januari 1954. Dit deelt de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede in de Memorie van Toelichting op zeven wetsontwerpen die bij de Tweede Kamer zijn ingediend. Deze wetsontwerpen beogen wijziging van de Invaliditeitswet, de Ziektewet, de Zeeongevallenwet 1919, de wet tot uitbrei ding van de toepassing van het Zieken- fondsenbesluit en de Werkloosheidswet; wijziging van de Noodwet Ouderdomsvoor ziening; de tijdelijke verhoging van onge valsuitkeringen; wijziging van de wet tot tijdelijke verhoging van renten ingevolge de Invaliditeitswet en van de op die ren ten verleende toeslagen; wijziging van de Kinderbijslagwet en van de Kinderbijslag wet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers, en wijziging van de Noodwet Kinderbijslag Kleine Zelfstan digen. Met betrekking tot de waag in hoeverre de thans voorgestelde loongrens bij even tuele volgende loonronden opnieuw zal moeten worden aangepast, sluit de minister zich aan bij de mening van de Stichting van de Arbeid, dat in de toekomst niet iedere loonsverhoging gepaard dient te gaan met het optrekken van de loongrens van de sociale verzekering, maar dat periodiek op langer termijn een wijziging van de loongrens onder ogen dient te wor den gezien. Het overleg met de organisaties van medewerkers aan ziekenfondsen heeft nog niet tot enig tastbaar resultaat geleid. Een plan tot het aanbrengen van ingrijpende wijzigingen in het huidige systeem van ziekenfondsverzekering is door de mede werkersorganisaties ontworpen. Naar haar (Van onze correspondent in Bonn) De voorzitter van de nieuwe luchtbe- schermingsbond, dr. Erich Lotz, heeft in Hannover verklaard dat de bevolking van West-Duitsland nieuwe volks-gasmaskers en atoompakken zal krijgen. Zo'n atoom- pak dat de drager beschermt tegen uit stralingen die door atoombommen ont staan, zal ongeveer 300 mark kosten. Dr. Lotz zei dat het nodig is bunkers te bou wen die 20 meter onder de grond liggen, en waarin levensmiddelenvoorraden en waterreservoirs aanwezig zijn. Een kwart millioen mensen moet volgens hem opge leid worden voor de luchtbeschermings dienst. Het huidige budget van twaalf millioen mark, is veel te weinig. Dr. Lotz zei, dat men jaarlijks wel een milliard mark nodig heeft. Het Chinese ministerie van Openbare Veiligfceid meldt, dat sinds 1951 124 „Ame rikaanse spionnen" gevangengenomen en nog 106 gedood zijn. Ook waren geweren, mortieren, patronen, geheime codes, onzichtbare inkt, zender ontvangers, metereologische uitrustingen, valse papieren, passen en goud- en zilver geld in beslag genomen. mening zou door invoering vam een derge lijk systeem tegemoet gekomen kunnen worden aan de bezwaren, welke bij de medewerkers bestonden tegen verhoging van de loongrens tot 6000 ter wille van de coördinatie. De ziekenfondsorganisaties staan echter afwijzend tegenover dit plan. Verhoging van uitkeringen De ingediende wetsontwerpen tot wijzi ging van de reeds genoemde sociale wetten beogen in het algemeen de uitkeringen met 6 percent (in enkele gevallen door afron ding met 7 percent) te verhogen. De verhoging van de uitkeringen der Noodwet Ouderdomsvoorziening met 6 per cent betekent ten aanzien van gehuwde mannen voor een gemeente der eerste, tweede en derde klasse, na de vereiste af ronding tot een veelvoud van 6, een ver hoging der uitkeringen met 72 per jaar. Voor de gemeenten der vierde en vijfde klasse zou met een iets geringere verho ging kunnen worden volstaan. Om in de thans bestaande onderlinge verschillen tussen de gemeenteklassen geen wijziging te brengen, dient ook deze verhoging op 72 te worden gesteld. Op grond van dezelfde overwegingen wordt voorgesteld met betrekking tot de ongehuwden voor alle gemeenteklassen een zelfde verhoging toe te passen als voor een gemeente der eerste klasse, te weten: een verhoging met 42,—. „Vergeten groepen" Ook de inkomensgrenzen van de Noodwet Ouderdomsvoorziening dienen een over eenkomstige verhoging te ondergaan. Deze verhoging heeft tot gevolg, dat een nieuwe groep van personen, waarvan kan worden aangenomen, dat zij tot de zogenaamde „vergeten groepen" behoren, onder de wer king van de noodwet wordt gebracht. Ten einde deze „vergeten groepen" iets meer tegemoet te komen, wil de minister de in komensgrenzen verder verhogen en deze stellen voor gehuwden mannen in gemeen ten der eerste klasse op 2000,en voor ongehuwden op 1350.afdalend per ge meenteklasse tot 1665 voor gehuwde man nen en 1135 voor ongehuwden in gemeen ten der vijfde klasse. De voor rekening van het rijk komende kosten, die aan deze verhoging verbonden zijn zullen ongeveer 21 millioen per jaar bedragen. Volgens een ruwe raming zullen ongeveer 2500 nieuwe personen onder de werking van de Noodwet Ouderdomsvoorziening worden gebracht. NEW YORK. (Reuter). Joeri Rast vorov, de Sovjet-spion die in Japan in Januari van dit jaar naar de Amerikanen overliep, heeft in het Amerikaanse week blad „Life" een artikel gepubliceerd, waarin hij zegt, dat Lavrenti Beria vier maanden na de dood van Stalin met be hulp van twee divisies gepoogd heeft het Kremlin aan zijn macht te onderwerpen. Hij had de troepen reeds in slagorde in Moskou doen opstellen doch ook de hui dige premier, Malenkov, had twee divisies gereed staan voor een aanval op Beria, die de controle had van de geheime politie. In de nacht van 26 Juni 1953 werd over het lot van de .Sovjet-Unie beslist, terwij] de twee tegenover elkaar staande strijd krachten gereed waren om slag te leveren. Er werd echter geen schot gelost, want. de spionnen van Malenkov hadden de spionnen van Beria overtroefd. Beria werd gearresteerd, om tenslotte zelf te rechtgesteld te worden. „Life" schrijft dat Rastvorov, als hoofd van de spionnagedienst in Japan, toegang had tot de geheimste inlichtingen in Mos kou en dat hij in onafgebroken contact met de belangrijkste agenten uit Moskou stond. Beria, zo vervolgt het artikel begon zijn complot door het ministerie voor Staats veiligheid en het ministerie van Binnen landse Zaken samen te voegen en dit laat ste te zuiveren van „algemeen gehate elementen". Hij deed verder een poging om steun bij het volk te vinden door een algemene amnestie te gelasten en de artsen van het Kremlin voor het merendeel Joden vrij te laten en te doen vrijspre ken. Deze artsen waren beschuldigd van aanslagen op de levens van Sovjet-leiders Beria's tijd van handelen kwam, toen Malenkov Vassili Stalin, een zoon van de dictator, van zijn post onthief. Beria meende, dat hij met zijn aanhangers in Moskou en zijn ondergeschikten in alle 99 delen van de Sovjet-Unie en haar „satel lieten" in enkele uren zijn macht kon vestigen. Volgens Rastvorov werd Malen kof door trouwe communisten, die in de samenzwering van Beria waren doorge drongen, gewaarschuwd. De hoge beroeps soldaten schaarden zich achtei Malenkov in hun afkeer van Beria en zijn apparaat van terreur. Tot hen behoorde ook maar schalk Zjoekov, de redder van Moskou en de veroveraar van Berlijn, die bij Stalin in discrediet was geraakt. Zjoekov en zijn meerderen, maarschalk Boelganin en maarschalk Vassilevski, waren het erover eens, dat de troepen in het district van Moskou niet te vertrouwen waren en ont boden in het geheim twee gardedivisies uit de Oeral met pantserwapens naar Moskou. Malenkov riep voor de 26ste Juni een voltallige vergadering van de centrale commissie van de partij bijeen. Toen Beria in het gebouw aangekomen was werden de deuren door gewapende leden van het centrale comité versperd. Toen Beria onraad bespeurde en- opstond om zich te verwijderen gaf Malenkov een uit eenzetting van Beria's „verraad aan de partij en zijn poging om zich boven de col lectieve wil van de partijleiders te plaatsen". Toen Beria achter de tralies was stortte zijn samenzwering ineen. Beria's adjudan ten werden ingerekend en er begon een jacht op grote schaal op zijn andere mede standers, hoog en laag. Al zijn afdelingen werden gezuiverd en Vassili Stalin ver dween. Sindsdien is nooit meer iets van hem gehoord. BADEN-BADEN (D.P.A.) Bij Baden- Baden is Donderdagochtend een trein op een groep lijnwerkers ingereden. Tien ar beiders kwamen om het leven. overeenkomst wilde opdringen met de steun van de Algemene Vergadering, nadat dit land geweigerd had de zaak voor het Internationale Gerechtshof te brengen. Sir Percy betoogde verder dat de Indonesische stelling juridisch zwak was. Indonesië be roept zich immers op de Rondetafel-over eenkomst, waaraan zij zichzelf niet meer gebonden acht. Juist omdat Indonesië juri disch zwak staat, zou het de voorkeur ge ven aan een actie van de assemblée, waar door men kan werken met een mengsel van juridische, emotionele, politieke en anti- koloniale argumenten. Indonesië heeft ech ter niet kunen bewijzen alhoewel dit wel betoogd werd dat de vrede bedreigd zou worden. Dit land zou echter zelf een gevaar lijke situatie kunnen scheppen, indien het door zou gaan met dreigementen alsmede met infiltratie. De Belgische afgevaardigde, Ferdinand Van Langenhove, formuleerde vervolgens klaar en kort het Belgische standpunt. De Belgische delegatie was van oordeel dat de Assemblee haar macht zou overschrijden, indien zij zonder toestemming van beide partijen tussen beide kwam in een kwestie, die souvereiniteitsrechten raakt. Bovendien zou de bevolking van Nieuw-Guinea hier door de internationale bescherming kunnen verliezen, welke zij thans geniet. De vertegenwoordiger van Uruguay ga£ een voorproefje van de te verwachten hou ding van verscheidene Zuid-Amerikaanse staten in deze kwestie. Zijn rede was wijd lopig, maar weinig concreet, óók over het feit of Uruguay al dan niet voor de Indo nesische resolutie zal stemmen. Deze spre ker betoogde dat het volk van Nieuw-Gul- nea geraadpleegd diende te worden. Hoe hij zulks wil bewerkstelligen, verzweeg hij. Met veel pathos sprak hij zich echter uit tegen kolonialisme en dit maakt het waar schijnlijk dat Uruguay in laatste instantie haar steun aan Indonesië zal geven. (Reuter) De heer Palar, de ambassa deur van Indonesië in New Delhi en lid van de Indonesische UNO-delegatie, heeft op een persconferentie in New York ver klaard, dat het Indonesische volk „bereid is te strijden voor Nieuw-Guinea". In ant woord op een vraag zeide hij, dat „Indone sië de Nederlanders slechts vraagt „een ge legenheid met hen te strijden met woorden, niet met wapens". Hij voegde hier aan toe: „Wij wensen geen strijd, maar ons volk is bereid te strijden". „De Indonesische bevol king denkt reeds aan strijd", maar de re gering heeft „neen" gezegd. Wij zijn be reid te onderhandelen'. Later zeide een woordvoerder van de In donesische delegatie, dat de nadruk van de verklaring van Palar moet worden gelegd op het feit, dat de Indonesische regering deze gevoelens van het volk onder controle heeft. „De nadruk moet niet worden ge legd op de strijd; dat zou de indruk kunnen vestigen, dat het volk bereid is ten strijde te trekken, hetgeen niet waar is". De woordvoerder zeide, dat de neiging tot strijd een gevolg is van de dagen, toen het volk zelf zijn onafhankelijkheid verkreeg van de Nederlanders. (van hedenmorgen 7 uur) weers- t s V r-g s dg w -E toestand ■=g fig P p 25 Helsinki geheel bew. OZO 3 -3 0 Stockholm regen ZO 4 2 1 Oslo motsneeuw O 4 1 0,1 Kopenhagen geheel bew. ZO 10 2 0 Londen onbewolkt WZW 8 10 5 Amsterdam geheel bew. ZZO 11 6 2 Brussel geheel bew. ZZO 8 7 0 Parijs regen ZZO 7 10 1 Bordeaux regen WZW 5 12 10 Grenoble regen windstil 6 4 Nice licht bew. NW 4 9 13 Warschau geheel bew. ZO 4 2 0 Berlijn nevel ZO 4 0 3 Frankfort nevel NO 3 -1 0 München licht bew. OZO 1 -2 0,3 Zurich mist OZO 2 1 0,7 Genève nevel O 1 2 2 Locarno geheel bew. windstil 10 13 Wenen nevel ZZO 4 -2 0,1 Innsbruck licht bew. WNW 7 0 0 Rome zwaar bew. windstil 8 8 Neerslag laatste 24 uur. :&x&yxEeccc0C0rxxxccro2ocoriyxr<rry^rrrY-(-r*-r<*ccrf)noo WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin gen en enkele buien. Weinig verande ring in temperatuur. Matige tot krach tige wind tussen West. en Zuid. 26 November Zon op 8.17 uur, onder 16.37 uur. Maan op 9.28 uur, onder 16.57 uur. Maanstanden 25 Nov. 13.30 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 25 November Hoog water: 3.28 en 15.41 uur. Laag water: 11.27 en 23.44 uur. Vrijdag 26 November Hoog water: 4.05 en 16.16 uur. Laag water: 12.03 en uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1