IWITSALINE VULPENNEN J. MUIJS PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Wereldnieuws Mendès-France méént het met zijn anti-alcohol campagne Belanghebbenden dreigen hun steun aan de Tour de France te onthouden 't Silver Stoepke De radio geeft Vrijdag Een ziekenhuis is geen bedrijf Hagenaar betaalde aan bezetter f 20.000.- losgeld Wel wat laat Talloze aanvragen voor personeel boven 40 jaar <£ocU ió l\et zo r~ J DONDERDAG 25 NOVEMBER 1954 2 een sterk horloge voor echte jongens Haagse rechtbank: Fiscus in het ongelijk gesteld Hü vraagt nu verrekening met zijn belastingaanslag Kerkelijk Nieuws Ondanks natte zomer tocht een watertekort Nieuw schip voor Venezuela ELKE DAME weet het: verfraait Uw teint JK E 'I P Gr,-.Houtstraat 13 7 naast. Luxor ,Het leven begint bij 40 Rijkspolitieman kreeg twee maanden Marnedienst kleindochter van Spoorwegen St. Maartensdijk krijgt een Zweedse kleuterschool K. KLEUREN VAN VISSEN (Van onze correspondent in Parijs) Men heeft eerst gelachen om' de „melk- drinker" Mendès-France die, als een Don Quichotte, het zwaard had omgord om zijn land van het alcoholisme te bevrijden. Het mocht wat, en dat in het klassieke land der edelste wijnen. Het land waar men een maaltijd zonder wijn met een „dag zonder zon" vergelijkt. Bijna iedereen vond het belachelijk, een actie te willen voeren tegen zulke oeroude Franse gewoonten als het cognacje-bij-de-koffie-op-de-nuchte- re-maag, tegen „le coup de calva", de Cal- vados-jenever op alle uren van de dag en tegen al die andere borreltjes die hier zo onschuldig weg in ongekende en onafge broken stromen, zoals dat heet, „achter de das" plegen te worden geworpen. En ware het niet dat de zo populaire Mendès- France bil zijn landgenoten een potje bre ken kon, hij zou met deze voornemens al lang met zijn hele regering in het niet ver zonken zijn. Juist gelijk dat Pinay, en in direct zelfs Laniel is overkomen toen zij een vinger uitstaken om de uitwassen van het alcoholisme met de nodige voorzichtig heid te beperken. Toch moet ook Mendès- France zich voorbereiden op een zware pijp welke het parlement hem te roken zal geven zodra de anti-alcoholwetten ter be krachtiging worden ingediend. Het tegenoffensief is reeds ingezet. De magnaten van het alcohol-kapitaal hebben gedreigd dat wanneer de regering de alco hol-accijnzen met twintig percent ver hoogt, zij zich eensgezind van iedere pu blicatie zullen onthouden. Het eerste slachtoffer van die maatregel belooft de Tour de France te worden die zij vrijwel geheel financieren. Iemand die aan de Tour de France zou durven komen neemt in Frankrijk een zware verantwoordelijk heid op de schouders. Het staat echter te bezien of de hoge heren van de Cinzano, de Suze, de Martini, de Pernod en de vele andere aperitieven ooit tot zo'n accoord van publiciteits-onthouding zouden kun nen komen. Veel gevaarlijker voor Mendès-France is de tegenstand die hij te verwachten heeft van de „bouilleurs de cru". De particuliere_ stokers, die een wettige uitzondering ma ken op het Franse staatsmonopolie voor de alcoholbereiding en wier aantal op niet minder dan drieëneenhalf millioen boeren wordt geschat. Door hun massa werpen ze een zwaar gewicht in de schaal (ook in de parlementaire schaal zoals tot dusver wel gebleken is), en daardoor zijn alle maat- ADVERTENTIE Koop in een Warenhuis niet wanneer een vakman U beter en goedkoper biedt. Daarom geef een in eenvoudige en luxe uitvoering in prijzen van 19.25, 19.90, 20.90. 22.95 in water- stofdicht model ƒ33.75 DE KLEINE ZAAK MET DE GROOTSTE KEUZE. GROTE HOUTSTRAAT 49, HAARLEM HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en SOS-beriehten. 7.10 Gewij de muziek. 7.30 Platen. 7.45 'n Woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Pianorecital. 11.30 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Carilloncon cert. 12.43 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest. 14.05 Voor de jeugd. 14-35 Omroeporkest en solist. 15.10 Voordracht. 15.30 Platen. 16.00 Reportage uit Kaapstad. 16.15 Platen 16.30 Viool en piano. 17.00 Voordracht. 17.20 Vocaal ensemble en orgel. 17.45 Stemmen van Overzee. 18.00 Platen. 18.15 Harmonie-orkest. 18.35 Platen 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Rege ringsuitzending: Verklaring en toelichting, waarin opgenomen: 1. Veilig Verkeer- klankbeeld. Samen op de weg. 2. Emigratie praatje. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 20.30 Voor de jeugd. 21.00 Mathis dei- Maler, opera. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.4524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Vooi de kleuters. 10.40 Orgelconcert. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Pla ten. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen en lichte muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Boekbespreking. 14.20 Barokviool, blokfluit, cello en clavecimbel. 14.55 Geva rieerd programma. 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Amusementsmuziek. 18.45 De strijd voor meer welvaart, causerie. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 xszikale causerie. 19.30 Por tretten en hun achtergronden, causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespre king. 20.15 Zweedse kerkliederen. 20.30 Europa een. causerie. 20.40 Leven in de cul tuur, causerie. 21.00 Theaterorkest, klein koor en solist. 21.35 Buitenlands weekover zicht. 21.50 Spaanse volksdansen. 22.15 Lichte muziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avond wijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Aus einem Totenhaus, opera (acte III en IV). TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15 Actualiteiten. 20.30 Tien jaar Pesta- lozzidorp, film. 20.40 Diamantstad, documen tair TV-spel. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Vioolmuziek. 12.20 Balletmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Blaten 13.30 Idem. 14.00 Schoolradio. 15.45 Koorzang 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.05 Gods dienstige causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Orkest concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Rado-Universiteit. 22.30 Platen. 2.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Zoëven verschenen. Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 m.). regelen of voornemens op dit gebied tot vandaag evenzovele slagen In de lucht ge bleven. Mendès-France is er de man niet naar om voor zo'n risico terug te deinzen. Hij wordt eerder door de gevaren aangetrok ken en -wanneer hij van oordeel is dat er opgetreden moet worden, dan zal hij han delen. En dat dit hoognodig is, dat zullen allen moeten toegeven die iets afweten van het dossier van het Franse alcoholis me: de economen die weten hoeveel mil- liarden de staat jaarlijks verliest omdat de regering geen weg weet met de overtollige alcohol die ze van de boeren moet opkopen. En de medici die wel eens een voet hebben gezet in de krankzinnigengestichten, die overvol zitten met directe slachtoffers van het alcoholisme. Sedert 1946 zijn in de „jenever-districten" de delirium-tremens- gevallen verzevenvoudigd. En in die zelfde provincies zijn sinds dat jaar de leverziek ten met dodelijke afloop vier maal talrijker geworden. Ook die kosten komen uiteinde lijk op rekening van de staat en ze kunnen nogmaals op ettelijke milliarden 's jaars worden geschat. Eerste actie De huidige regering heeft al een eerste aanval op het alcoholisme gedaan toen ze een aantal weken geleden besloot de sui kerbieten-productie te saneren. Daarmee wordt een deel van de burcht op langere termijn stellig ondermijnd. Maar het bas tion wankelt nog niet. De nieuwe decreten van de regering zijn nog niet in werking getreden en de wetsvoorstellen, die veel verder gaan. zullen heel veel moeite hebben om ongehavend door de Kamer te komen. En wanneer het toch zo ver mocht komen, dan zal men nog moeten afwachten wat er in de practijk van terecht komt. Tot nu toe hebben de controleurs in Normandië en Bretaene, waar de meeste jenever wordt gestookt nog nooit de moed gehad hun werkzaamheden ernstig ter hand te nemen. De bestrijding van het alcoholmisbruik zal gepaard moeten gaan met een restauratie van de autoriteit van de staat, en dat is een onderneming van lange adem die met. een paar wetsartikelen en decreten niet zu maar op slag bereikt kan worden. In ieder geval doet Mendès-France iets. En dat kon men van zijn voorgangers een enkele uitzondering niet te na gesproken nau welijks zeggen. WASHINGTON (United Press) Voor het eerst in de geschiedenis heeft een Fran se premier op een diner ter zijner ere ge geven melk gedronken. De gasten keKen zichtbaar verwonderd op. toen een butler binnen kwam met een glas melk en het tijdens het staatsbanket plaatste voor Men- dès France. De wijnglazen bleven onaange roerd. Zijn glas champagne werd even aan- genipt tijdens het uitbrengen van de offi ciële dronken op Frankrijk en de Verenig de Staten. Da Haagse rechtbank heeft twee Leidse ziekenhuizen die geweigerd hadden de fis cus inlichtingen te verschaffen over gege vens, die zouden kunnen leiden tot fiscale contróle bij artsen, in het gelijk gesteld. De fiscale recherche en de rijksaccountants dienst wensten de namen te weten van de patiënten uit de ziekenhuizen, het Leidse Diaconessenhuis en het St. Elisabeths Gasthuis, en de namen der artsen, die deze patiënten behandelden. Men wilde bij die artsen nagaan of hun belastingaangifte met hun administratie in overeenstemming was. De rechtbank overwoog in haar vonnis, dat een ziekenhuis geen bedrgf is in de zin der wet. Ook het winstoogmerk ontbreekt. Zij zijn dus volgens de rechtbank niet ver plicht de fiscus inzage te geven van hun administratie. Dat de ziekenhuisdirecties ook op grond van het medisch ambtsgeheim geweigerd hadden inlichtingen te verstrekken, liet de rechtbank buiten beschouwing. In de zaak tegen een Leidse arts, die eveneens geweigerd had de belastingdienst inzage t.e geven in een deel van zijn admi nistratie, kwam de rechtbank tot ontslag van rechtsvervolging. Het ten laste geleg de werd weliswaar bewezen verklaard, maar de desbetreffende bewijzen kaar ten met medische gegevens werden niet van essentieel belang geacht, voor de belas- tingcontróle. ADVERTENTIE koopt men in een speciaalzaak ADVERTENTIE wat F.M. is en kent U d|§| voordelen? En 3 D? feet U waar U op letten moet afè U 'n radiotoestel kopen gaat? Deskundigen vertellen dat in een aardig geïllustreerd boekje, gratis bi/ Uw handelaar verkrijgbaar te- gen inlevering van deze annonce. 'n Service van Braun Radio J Imp. C. V. Hopé. Amsterdom Een inwoner van Den Haag is in 1944 door de Duitse politie gevangen genomen wegens het niet inleveren van zijn radio toestel. Na betaling van een losgeld van 20.000 is hij vrijgelaten. Hij wenst thans dit losgeld te verrekenen met zijn aanslag in de Vermogensaanwasbelasting en heeft zich daartoe met een adres tot de Tweede Kamer gewend. De minister van Financiën heeft aan de Commissie voor de Verzoekschriften mee gedeeld dat verrekening met de aanslag in de- vermogensaanwasbelasting uitgesloten is. Deze mogelijkheid is namelijk in de wet van 15 Juli 1948 uitdrukkelijk komen te vervallen. Ook voor een vergoeding op grond van de Wet op de Materiële oorlogs schade acht de minister geen termen aan wezig. Ook de verzetschaderegeling biedt geen mogelijkheid de adressant te helpen. Het niet inleveren van een radiotoestel is nog niet te beschouwen als het actief deel nemen aan het verzet tegen de vijand, zegt de minister. Ook al zou wèl van verzet- schade sprake zijn, dan zou voor niet- materiële schade slechts een tegemoetko ming kunnen worden verstrekt, wanneer de schade moeilijke financiële omstandig heden heeft doen ontstaan. Dit is echter niet het geval. De Commissie voor de Verzoekschriften is van mening, dat ten aanzien van de stel ling van de minister, dat het niet-inleve- ren van een radiotoestel nog niet te be schouwen is als actief deelnemen aan het verzet tegen de vijand, enige reserve past. De commissie meent voorts, dat de argu mentatie van de minister niet overeen stemt met de strekking van de hardheids clausule in de Wet op de Materiële Oorlogs schade, te weten soepelheid van de admi nistratie en de mogelijkheid van beoorde ling van geval tot geval. De commissie ver zoekt de minister, alsnog te doen onder zoeken of er aanleiding bestaat aan adres sant een vergoeding toe te kennen voor het door hem betaalde losgeld. Mocht de uitslag daarvan voor adressant onbevredi gend zijn, dan verzoekt de sommissie de minister te overwegen, of geen aanleiding kan worden gevonden de hardheidsclau sule van de vermogensaanwasbelasting zo danig toe te passen, dat het vermogensver- lies van adressant gecompenseerd wordt. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Brakel R. W. Steur te Oud dorp (Z.H.), die bedankte voor Hedel. Bedankt voor Engwierum H. Hoekema, luchtmachtpredikant te Arnhem. Beroepbaarstelling. D. Schneider, vie. te Brunssum (L.) stelt zich beroepbaar. Geref. Kerken Bedankt voor Zeist (4e pred.pl.) W. v. Boeijen te Eindhoven. De rii'kscultuurconsulent ir. H. G. Kuiperi uit Den Haag heeft in Delft in een ver gadering van de vereniging voor bedrijfs voorlichting „Delfland" verklaard dat er in de afgelopen zomer ondanks de over vloedige regenval toch een watertekort is geweest. In de periode van April tot Augustus viel er 250 mm, terwijl het gewas beheofte had aan een hoeveelheid van 400 mm. Over het gehele jaar was er een over schot, maar in de groeiperiode van de ge wassen een tekort. Daarom wordt al enige jaren gedacht aan de mogelijkheid het overschot van water in de winter te ver zamelen om dit in de zomermaanden te kunnen distribueren. Het Deltaplan, dat is ongezet als een beveiliging tegen de zee. zal de mogelijk heid bieden ook zoetwaterreservoirs te vor men in het Zuid-Westen van ons land. Van de werf „De Noord" te Alhlasser- dam is het voor de „Comoania Anonima Venezolane de Navegackvn" te Caracas in aanbouw zijnde m.s. „Sucre" te water ge laten. De 4800 ton grote „Sucre" is een van vier dubbeischroef-motorvraehtschepen die voor de Venezolaanse scheepvaartmaat schappij in ons land word'en gebouwd. Twee worden gebouwd door de n.v. werf Gusto te Schiedam en een door de firma A. Vuyk en Zonen te Capelle aan de IJssel. Onlangs is te Schiedam het eerste schip van deze serie, de „MeridB" te water ge laten. Een inwoner van Amsterdam heeft bij de Tweede Kamer een verzoekschrift inge diend betreffende door hem geleden gelde lijke schade tengevolge van zjjn arrestatie in Mei 1945 op grond van naderhand on gegrond gebleken verdenkingen. De minis ter van Oorlog heeft naar aanleiding hier van aan de Commissie voor de Verzoek schriften uit de Kamer meegedeeld, dat in Mei 1945 door de Binnenlandse Strijdkrach ten een aan adressant toebehorende som van f 1026,71 in beslag is genomen, welke vervolgens in het ongerede is geraakt. Vol gens de wet „Overheidsaansprakeiykheid Bezettingshandelingen" kan de staat hier voor niet in rechte aansprakelijk worden gesteld. De minister van Justitie heeft de directie van het Nederlandse Beheersinstituut mee gedeeld, dat aan adressant zou kunnen worden bericht dat het in 1945 door de P.O.D. op zijn inboedel gelegde beslag is vervallen. De Commissie 'voor de Verzoek schriften heeft er haar bevreemding over uitgesproken dat de opheffing van het be slag pas In de loop van 1954 ter kennis ge bracht kan worden van de adressant, die reeds in September 1947 onvoorwaardelijk buiten vervolging gesteld is en in Februari 1951 een schadeloosstelling toegekend kreeg. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Deze knaap uit Brooklyn (New York), is nog maar twee jaar, maar al met al een echte handige jongen. Toen hij zijn kunstzin ging botvieren met penseel en verfdoos, en zijn kleren onder de verf dreigden te raken, waarschuwde zijn moeder hem, dat er heel wat zwaaien zou, als er ook maar het geringste verfspatje op zijn pakje en op zijn haren te vinden zou zijn. De knaap dacht diep na en zorgde toen vlot voor een tamelijk afdoende bescherming door een vogelkooi over zijn hoofd te zetten. En het hielp uitstekendWat hij mei de bewoner van de kooi deed vermeldt de historie niet. Sier lijke Brilmonturen die flatteren Ged. Oude Gracht 103-105 - Haarlem Telefoon 11723 Het aantal aanbiedingen van posities voor oudere werkzoekenden dat bij de stichting „Het leven begint bij veertig" is binnengekomen, is de duizend dicht gena derd. Dagelijks komen van directies van allerlei Nederlandse bedrijven verzoeken binnen voor personeel van boven de veer tig jaar. Men vraagt boekhouders, corres pondenten, vertegenwoordigers, procuratie houders, bedrijfsleiders, ingenieurs en bouwkundige krachten. De sympathie voor het particulier initia tief waaruit de stichting werd geboren, is zo groot dat het stichtingsbestuur allerlei geschenken worden aangeboden, onder meer schrijfbureaux en schrijfmachines. Ook ontving de stichting belangrijke gelds bedragen. Het belangloos verrichte werk van het secretariaat, geassisteerd door 41 vrijwilligers, is thans sterk uitgebreid. Merkwaardig is, dat bijna alle vrijwilligers die als werklozen de stichting wilden bij staan, thans werk hebben gevonden, zodat nieuwe vrijwilligers moesten worden aan gesteld op het kantoor in de Alexander Boersstraat 71 te Amsterdam. De Maastrichtse rechtbank heeft de dertigjarige wachtmeester van de rijks politie N. H. S. uit Elsloo, thans gede tacheerd te 's-Hex-togenbosch, wegens het opmaken var, een vervalst ambtsedig pro ces-verbaai veroordeeld tot 2 maanden ge vangenisstraf. Deze wachtmeester had op 1 Mei van dit jaar te Elsloo met de 22-jarige A. D. een woordenwisseling gehad, gevolgd door een handgemeen, waarbij de politie man het eerst, en op hardhandige wijze zijn gummistok hanteerde. Hij had in zijn pro ces-verbaal vermeld, dat D. hem had aan gevallen en dat hij in zelfverdediging van zijn wapen gebruik gemaakt had. Dit laat ste werd echter door een reeks getuigen ontkend. De officier van justitie had 3 maanden geëist. De N.V. Groninger autobusdienstonder- neming (Gado) heeft de aandelen van de N.V. Marnedienst au tob uson der neming te Zoutkamp overgenomen. Met ingang van vandaag treedt de directeur van de Gado op als directeur van de Marnedienst. De Marnedienst zal als een afzonderlijke autobusdienst worden geëxploiteerd. Het overnemen heeft voor het personeel geen enkel nadelig gevolgd. Van de zijde van de directie van de Gado vernamen wij, dat de transactie op volkomen vrijwillige basis is geschied. Het probleem van opvolging in de leiding speelde een belangrijke rol in moeilijkhe den, waarmee de Marnedienst de laatste jaren te kampen heeft gehad. De Marnedienst werd in 1938 opgericht na een fusie van zes particuliere auto busondernemingen. De N.V. Gado is een dochteronderneming van de Nederlandse Spoorwegen. De Marnedienst is nu dus een kleindochter van de N.S. 4. Ontzet deinsde Panda terug voor de witte gedaante, die zo plotseling in de deuropening was verschenen. Deze hief met een statig gebaar de armen op en sprak: „Sta mij toe u met een plechtig BOEHOEH te verwelkomen, mijnheer Panda". Doch Panda luisterde maar half. Zo snel zijn beentjes hem dragen konden, vluchtte hij naar de andere zijde van het vertrek en verborg zich daar in een grote kast. Daar gluurde hij met kloppend hart naar de griezel, die nu een roestige keten tevoorschijn had gehaald en onverstoor baar vervolgde: „Mag ik voorts zo vrij zijn om met dit onwelluidend gerinkel mijn welkomstgroet te begeleiden?" Maar nu de eerste schrik voorbij was, herkende Panda die stem. Zijn angst maakte plaats voor woede en verbazing en... kordaat liep hij recht op de gedaante af. „Jollie- pop!", riep hij driftig, „doe dadelijk dat laken van je af en vertel me, wat al die onzin te betekenen heeft!" De Zweedse vereniging Radda Barnen (Redt dc kinderen), die door bemiddeling van het Jeugd-Rode Kruis een programma tot hulpverlening aan het kleuteronderwijs in het voormalige rampgebied uitvoert, heeft besloten aan St. Maartensdijk een kleuterschool met een modelinventaris voor 130 leerlingen te schenken. De Zweedse gezant in ons land heeft op 10 November te Oosterland een eveneens door Radda Barnen geschonken kleuterschool met mo delinventaris overgedragen. De Zweedse vereniging heeft door bemiddeling van het Jeugd-Rode Kruis reeds aan 74 kleuter scholen meubilair en les- en spelmateriaal geschonken. ADVERTENTIE V r a Uw («verander gratis proaff laoonnetii V-wapen Walter Dornberger, een Duitse deskundige op het gebied van V-wa pens, en Kraft Ehricke, een Duitse luchtvaartdeskundige, hebben een bom menwerper met raketaandrijving ont worpen, die een snelheid van 16.000 km per uur zou kunnen bereiken. Hun ont werp wordt voor de Amerikaanse re gering onderzocht door de „Bell Air craft Corporation of America". Het toe stel zou van een hoogte van 80 kilo meter een atoombom kunnen werpen en daarna naar zijn uitgangspunt terug kunnen keren. De kosten zouden „fan tastisch" zijn. Op zijn korte vlucht zou het toestel ongeveer 80 ton brandstof verbruiken. Luisteraars In Bohemen zijn 26 „terro risten", onder wie zes vrouwen, tot gevangenisstraffen variërend van le venslang tot vier jaren veroordeeld. De aanvallen van de groep, die met vuur wapens, dolken, vergif en andere mid delen werden uitgevoerd, waren vooral gericht op de communistische partij en leden van de geheime politie. De leden der organisatie zouden ijverige luiste raars van radio Vrij-Europa zijn. De beweging zou zich tot delen van Mo- ravië hebben uitgebreid. Persoonlijk De „Pravda", het orgaan van de Russische communistische par tij, bericht dat duizenden landbouw- tractoren niet gebruikt kunnen worden als gevolg van het slechte herstelwerk op tractorstations. Het blad eist be spoediging van de herstelwerkzaam heden, die achter zijn op het schema, en verklaart, dat ministers en departe mentshoofden er persoonlijk op toe moeten zien, dat onmisbare onderdelen van tractors en landbouwmachines worden afgeleverd. Beulen Hoewel het nog niet vast staat of in West-Duitsland de doodstraf zal worden ingevoerd hebben in Bonn drie mannen hun diensten aangeboden als beul. Het zijn een bakker, een schoen maker en een tandheelkundige. Gevlucht Kapitein Mohammed Riad, aide-de-camp van ex-president Na- guib, die door de Egyptische politie wordt gezocht, is naar Saoedi-Arabië gevlucht. Riads naam is genoemd in het proces tegen de Mohammedaanse Broederschap. Volgens een getuige was hij de verbindingsman tussen Naguib en Hodeiby, de opperste gids van de Broederschap. Mede-gevangene Twee autodieven, die hun straftijd uitzitten in het tuchthuis te Lewisburg in de Amerikaanse staat Pennsylvania zijn er van beschuldigd een mede-gevangene te hebben ver moord door hem met een in een sok gewikkelde baksteen slagen op hoofd en gezicht toe te brengen. Het slacht offer, een voormalig econoom op het departement van handel, was tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld we gens meineed. Hij had ontkend geheime documenten aan een communistische spionnage-organisatie te hebben ge geven. Vrijmetselarij Een speciale rechtbank voor het onderdrukken van de Vrij metselarij heeft te Madrid tegen vijf tien beschuldigden die in 1952 in Bar celona zijn gearresteerd, gevangenis straffen tot twintig jaar geëist. De vrij- metselarij is in 1940 in Spanje ver boden. De verdachten mogen geen ad vocaten hebben. De rechtbank bestaat uit een generaal, een vertegenwoordi ger der Falangisten en twee rechters. Vrijgelaten Zes en veertig Duitse kin deren, die na de ineenstorting in 1945 naar Polen waren gevoerd, zijn in West-Duitsland aangekomen. De kin deren, die tot nu toe in kindertehuizen en barakken waren vastgehouden, zul len naar hun verwanten in West-Duits land worden gebracht. Een tweede R.K. monnik, die in Polen gearresteerd is geweest, is in Wenen aangekomen. Versterking De regering van Albanië heeft amnestie verleend aan „een zeker aantal gewone en politieke gevange nen". Als een van de redenen hiervoor is vermeld, „het versterken van het sociale en politieke stelsel". Jubileum In tijd van 46 jaar heeft General Motors 50 millioen automobie len gebouwd. In de Chevrolet fabrie ken te Flint, in de Amerikaanse staat Michigan, is de 50 millioenste wagen van General Motors, in de Verenigde Staten geproduceerd, van de montage lijn gekomen. De Nederlandse afdeling van Radio Canada in Montreal zal een aantal Neder landse immigranten in Canada de gelegenheid geven groeten uit te spreken tijdens de Kerstdagen en Nieuwjaar. Op 25 en 26 De cember en op 1 en 2 Januari worden deze 's avonds van 7.15 tot 7.45 uur uitgezonden op 25,60 en 31.15 meter. DE MEESTE VISSEN bezitten in meer of mindere mate het vermogen van kleur en tint te veranderen. Maar wie wil be proeven in hoeverre het kleurenpatroon van vissen zich regelt naar de bodem van het water, waarin de dieren leven, kan t.och niet volstaan met een willekeurige vis. Hij zal bij zijn proeven de toevlucht tot platvissen, zoals botjes en scholletjes, moe ten nemen, omdat deze dieren op de bodem van het water blijven liggen en zij voorts een plezierig breed vlak vertonen, zodat tekening en kleurveran dering nauwkeurig kunnen worden bestudeerd. De platvissen hebben het dan ook heus wel kunnen merken, dat zij tot proefobject waren uitverkoren! Zij werden op een lichte en op een donkere ondergrond geplaatst, op zand en op mod der, op een gespikkelde en op een effen ondergrond, op fijn grint en op grof grint, op een gestreept patroon en op een blok jespatroon, zodat het de dieren ongetwij feld moet zijn gaan duizelen. Vooral toen een van de arme vissen in een glazen bak werd gezet, waaronder een schaakbord langzaam ronddraaide! Van de tekening en de kleuren der vis sen werden zorgvuldig foto's gemaakt, zo dat tegenstanders zich niet zouden kunnen beroepen op gezichtsbedrog dat de onder zoekers parten had gespeeld. Maar toen alles tenslotte achter de rug was, bleek er dan ook geen twijfel meer mogelijk. De overeenstemming tussen de achtergrond en het kleurpatroon van de vissen was zó op vallend, dat geen tegenstander meer eert kans kreeg. Dit wil niet zeggen, dat de vis die boven het schaakbord had gelegen, mathematisch zuivere vierkantjes in zijn huid had te voorschijn geroepen, of dat een andere schol met rechtlijnige strepen was versierd, maar in alle gevallen was de algemene indruk van het patroon op de huid ongeveer dezelfde als die van de ondergrond. Op een ondergrond van een fijn blokjespatroon was de tekening op de huid eveneens fijn, was de ondergrond grof van tekening, dan waren de vlekken op de v huid ook grof. Boven een witte ondergrond bleken de vissen ongeveer kleurloos, boven een zwarte onder grond was de huid zeer donker geworden. Kortom, de vissen bleken zich volkomen te kunnen aanpassen aan de ondergrond en wisten zelfs verschillende tinten van blauw, groen en rood te voorschijn te roe pen, kleuren die zij in hun milieu nooit zouden aantreffen. Merkwaardig was bo vendien dat ook hier de voortdurende oefening een grotere vaardigheid te voor schijn riep. Hoe vaker de vissen van het ene patroon op het dndere werden over gebracht, hoe sneller zij leerden zich aan de ondergrond aan te passen. Curtis ver telt zelfs van een vis die, in een aquarium gebracht met een halfwitte en een half- zwarte ondergrond, van kleur veranderde zodra hij over de streep zwom. De schrij ver vermeldt hierbij uitdrukkelijk dat dit verhaal geen visserslatijn, maar weten schappelijke waarneming is, doch onder getekende is zo voorzichtig het u alleen volledigheidshalve door te geven. Maar hoe vinden die kleurveranderingen nu eigenlijk plaats? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2