NIEUW TRAFFIC luidt een nieuw tijdperk in! l'Vö Franse Europeanen steken het hoofd opnieuw op czLeffelaar H 4kr ANWB deelt opvattingen van Haarlems gemeentebestuur Veel ieraas Gedeeltelijke aanleg rijksweg oostelijk van Haarlem aanbevolen Hoensbroeks raad trekt beroep op de Kroon in Nieuwe zorgen voor Mendès-France Metéén klap DONDERDAG 25 NOVEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 „Zonder goede wegen Velser tunnel waardeloos Verdubbeld verkeer Hoogtepunt in Wallstreet Vele halve centen maken vijf millioen Critiek op minister Beel en op Gedeputeerde Staten HAARLEM 'n Nieuw tijdperk van echt zuiver en puur Virginia-rookgenot. Nooit rookte U zo'n geurige lekkere Virginia-sigaret! Steek hem op en U zegt: Spoorwegempioyé's keren uit Zuid-Afrika naar Nederland terug e „Zonder de aansluitende wegen is de Velser tunnel waardeloos. Wanneer de tunnel voltooid zal zijn zonder dat de aan- en afvoerwegen op voldoende capaciteit zijn gebracht, zal dit project tot stand zijn gekomen ten koste van de verkeersveiligheid jn en om Haarlem en zal het toegenomen verkeer de problemen in Haarlem slechts vergroten. Deze gang van zaken is des te merkwaardiger indien men bedenkt, dat het vraagstuk van de aansluitende wegen niet direct is opgelost toen ook het oor spronkelijke tunnelplan moest worden herzien: ongeveer dezelfde gang van zaken a!s bij het gereedkomen van de weg over de Afsluitdijk, toen vergeten was de aansluitende verbinding ZurigHarlingen te maken". Dit was een udtspraak van de directeur van dc afdeling Wegen en Verkeer van de A.N.W.B., de heer A. G. M. Boost, op de gistermiddag gehouden persconferentie ter inleiding van de een daagse regionale verkeerstechnische leergang welke vandaag in „Brinkmann" te Haarlem plaats vindt. Uiteraard leverde deze bespreking na de uitvoerige beschouwingen welke wij reeds aan dit onderwerp wijdden niet veel nieuwe gezichtspunten op, maar wel vormde zij het bewijs dat ook de A.N.W.B. het standpunt van de gemeente deelt, dat de verdubbeling van df> rijksweg tussen de tunnel in Velsen en het Delftplein in Oud-Schoten Haarlem voor een ongekende verkeerschaos zal stellen. De verbinding naar het Zuiden via de Delftlaan en verder naar het Zuiden, indien de ten Westen van de spoorlijn geprojec teerde weg althans op tijd gereed zou zijn, loopt in Heemstede vast op de Zandvoort- selaan met de spoorwegovergang en het kruispunt met de Herenweg als belangrijk ste knelpunten. De A.N.W.B. meent voorts, dat de route van het Delftplein via Vondelweg, Spaarn- damseweg, Prinsenbrug, Oostvest, Heren singel en Schalkwijkerstraat naar de Schip- holweg weliswaar sneller te verwezenlijken is, maar door de bebouwde kom toch een gewrongen tracé heeft om een ideale route te vormen. Met het gemeentebestuur van Haarlem meent ook de A.N.W.B.. dat de aanleg van de in de toekomst geprojecteerde rijksweg Oostelijk van Haarlem en ten Oosten van de Mooie Hel ten dele reeds thans ter hand genomen zou moeten worden, met tijdelijke aansluiting via de Slaperdijk naar de rijks weg te Santpoort. Het verkeer uit de rich tingen Halfweg, Spaarnwouderdwarsweg. Kruisweg zou hiermede geheel buiten Heemstede en Haarlem om worden geleid. Voor dit alles staat echter slechts twee ëneenhalf jaar ter beschikking, waarbij nog komt dat de voorgenomen overbrugging van de IJmuider sluizen weliswaar enig soulaas zal bieden aan het Noordzeekanaal- kruisende verkeer, maar ook tengevolge zal hebben dat de verkeerssituatie in Haarlem zich nog voor 1957 zal gaan toespitsen. De A.N.W.B. rekent met een verdubbe- Jing van het verkeer via Haarlem na ge reedkoming van de Velser tunnel. Aange nomen wordt dat, zéker zolang de oever verbindingen bij Amsterdam niet tot stand gekomen zijn, aanstonds tien- tot twaalf duizend auto's per dag in beide richtingen- van de Velser tunnel gebruik zullen maken. De ervaring leert trouwens, dat nieuwe, snelle verbindingen verkeer aantrekken en verkeer scheppen. Bij de aanleg van de rijksweg Amsterdam-Utrecht was bijvoor beeld uitgegaan van een verkeer van 5500 auto's per dag:'het zijn er nu al meer dan achtduizend geworden. Een en ander bracht de heer Boost ook tot de algemene opmerking, dat het tempo van de wegenbouw de A.N.W.B. met zorg vervult. Prof. Van Wisselingh had indertijd reeds berekend dat voor wegaanleg door het rijk tot 1970 ongeveer achthonderd mil- lioen nodig zou zijn, de provinciale pri maire wegen waren daarin niet begrepen. De belangrijkste hindernis is waarschijnlijk niet eens van financiële, maar vooral van technisch-organisatorische aard: het con cipiëren van een tracé, het overleg tot vaststelling daarvan en het verkrijgen van de benodigde gronden vergt gemiddeld twee tot drie jaar voordat de uitvoering kan worden begonnen. De uitvoering is vervolgens afhankelijk van tal van fac toren, maar zal minimaal hetzelfde aantal jaren als de voorbereiding, vaak echter zelfs het dubbele daarvan vergen. Het is dus zaak om de wegenaanleg goed te „timen" en daar nu ontbreekt het maar al te dikwijls aan. Diswijls is het overleg tussen verschil lende instanties tijdrovend zonder dat dit in voldoende mate gemotiveerd kan wor den. De heer Boost wees in dat verband ook op het teleurstellend verloop van de behandeling van het plan voor een brug bij de sluizen van Schellingwoude om het IJpontvei'keer in Amsterdam te ontlasten. De financiering van deze grote werken is eveneens ter sprake gekomen, vooral naar aanleiding van de zienswijze van de regering, dat het verkeer wel iets over mag hebben voor een snelle uitvoering van de gewenste werken: met name is gedacht aan tolheffing om de rente vèn de daartoe te sluiten leningen te dekken. Zou het weg verkeer daar niet. op willen ingaan, dan zou de totstandkoming van de tunnels onder het Noordzeekanaal bij Amsterdam nog langer duren. ADVERTENTIE NEW YORK (Reuter) De noteringen op de New Yorkse effectenbeurs zijn gis teren tot een ongeëvenaard hoogtepunt ge stegen. Zij kwamen boven het record van 1929 uit. De omzet was de grootste van het gehele jaar. Er werden 3.69 millioen aan delen verhandeld, die over 1271 fondsen verdeeld waren. Bij slot beliepen de koers winsten tot 3 dollar, doch in enkele geval len bedroeg de stijging zelfs 7 dollar. Het gemiddelde voor industriële fondsen van Dow Jones steeg tot 382.74. Een vorig re cord voor dit indexcijfer werd op 3 Septem ber 1929 met 381.17 bereikt. De A.N.W.B. heeft er evenwel aan her innerd, dat de geschiedenis zich herhaalt: in 1936 besloot de regering als bezuini gingsmaatregel de bruggenbouw in een langzamer tempo uit te voeren. Slechts door het aanvaarden van een extra heffing van 0,45 cent per liter op het bijzonder in voerrecht van de benzine, kon dit euvel worden afgewend. Inmiddels is het pro bleem van de versnelde bruggenbouw in het kader van deze „halve" cent reeds lang van de baan; desondanks is deze extra-hef fing stilzwijgend gehandhaafd. Zij bracht na 1947 naar schatting reeds 32 millioen op. waarvan alléén in 1954 ruim vijf millioen gulden, een bedrag dat met de jaren ge zien de gestadige ontwikkeling van het motorwegverkeer nog zal toenemen en ruimschoots voldoende voor rentebetaling zal blijken te zijn. Er is dan ook door het Centraal Overleg van de samenwerkende verkeers- en ver voersorganisaties bij de minister aange drongen op de snelst mogelijke uitvoering der tunnelplannen, zonder tolheffing en met bestemming van de genoemde bijzon dere heffing voor eventueel noodzakelijke rentebetaling. Tolheffing als „premie" op de „versnelde" uitvoering wordt door Cen traal Overleg principieel van de hand ge wezen. De gemeenteraad van Hoensbroek heeft met 12 stemmen vóór en 5 stemmen tegen besloten tot intrekking van' het beroep op de Kroon inzake de weigering van Gede puteerde Staten van Limburg om de Hoensbroekse begroting voor 1954 goed te keuren. Daarna besloot men met 13 te gen 4 stemmen om alsnog over te gaan tot het houden van algemene beschouwingen en tot artikelsgewijze behandeling van deze begroting. Het feit dat de 14 leden tellende Rooms-Kathoiieke fractie in da raad in het begin van dit jaar besloot de begroting zonder discussie aan te nemen, zodat de uit twee leden van de Partij van de Arbeid en één communist bestaande op positie er niets over kon zeggen, was aan leiding tot een kwestie, die zelfs in de Tweede Kamer ter sprake is gekomen. De R.K. leden die thans hun houding hebben herzien noemden als motieven daarvoor het verlangen om ten einde te maken aan de onbestuurbaarheid van de gemeente en om eventuele représailles te gen Rooms-Katholieke minderheden elders in ons land te voorkomen; voorts de uitla tingen in de Tweede Kamer van minister Beel en enige Kamerleden waaruit men had geconcludeerd dat het beroep toch geen kans zou maken. Zij verklaarden dat de zaak tot een principiële kwestie was uitgegroeid waar bij het er cm gaat of Gedeputeerde Staten het recht hebben een gemeentebegroting niet gced te keuren op gronden welke niet in die begroting zelf zijn gelegen. Critiek werd door vele sprekers geoefend op Ge deputeerde Staten, op minister Beel en op de Kamerleden die zich over deze kwestie uitlieten. De woordvoerders van de Partij van de Arbeid en de C.P.N. zeiden dat het de R.K. fi actie er om te doen was geweest de minderheden de mond te snoeren. Ook betoogden zij dat de R.K. fractie haar be lang vereenzelvigt met dat van de ge meente. Pas na drie uren was men zo ver dat tot behandeling van het voorstel tot intrek king van het beroep op de Kroon kon wor den overgegaan. De Partij van de Arbeid- fractie had daarna met het oog op het late uur graag gezien dat de behandeling van de begroting tot Woensdagavond zou wor den uitgesteld. Een desbetreffend door haar ingediend voorstel werd echter met 13 tegen 4 stemmen verworpen. (Van onze correspondent in Parijs) In parlementaire kringen te Parjjs neemt men aan dat de zogenaamde „Europeanen" binnenkort een actie zullen ondernemen om de integratie-politiek nieuw leven in te. bla- on. Zekere R.K. geestverwanten van Bi- danit en Schuman moeten contact hebben opgenomen met Jean Monnet, dc president \an de Hoge Autoriteit van de Kolen en Staal-gemeenschap die volgend jaar zijn post verlaten zal. Ofschoon het Europese leger Is verwor pen, wensen deze kringen alle hoop op een verdere integratie niet op te geven. En zo zouden ze de (begraven) voorstellen voor een landbouw- en een transport-, en zelfs voor een atoom-gemeenschap binnenkort weer ter tafel willen brengen. Daarna zou de Europese politieke gemeenschap, ofwel een Europees parlement, aan de orde, moe ten komen. Behalve door hun ideaal van een ver enigd Europa worden verscheidene voor standers van deze plannen gedreven door hun vurig verlangen de huidige premier zo spoedig mogelijk van het toneel te zien ver dwijnen. Het is echter allerminst bewezen ADVERTENTIE KUNSTHANDEL 4DEL/n WAGENWEG 102 REPRODUCTIES naar Oude en Moderne Meesters dat Mendès-France een verklaard tegen stander van de Europese integratie zou zijn. Integendeel heeft hij een Europese wa pengemeenschap aanhangig gemaakt en reeds lang voor er van een Europees leger en andere soortgelijke plannen sprake was, had hij al een uitvoerige studie over de vraagstukken van de economische integra tie van Europa gepubliceerd. De tegenstellingen zijn voor een groot deel tot een kwestie van tempo terug te brengen. Mendès-France is ervan overtuigd dat aan elke Europese integratie eerst 'n in grijpende sanering der samenwerkende na tionale economieën vooraf dient te gaan. En op dat doel, eerste voorwaarde voor al le verdere plannen, is zijn politiek gericht. Het is dan ook demagogisch het voor te stellen alsof dit mogelijk zou kunnen zijn, al lag die veronderstelling aan de politiek van de vorige Franse regeringen dan ook wèl stilzwijgend ten grondslag. De plannen van zekere tegenstanders zijn niet zonder gevaar voor de premier. Hij is voor zijn huidige meerderheid aan gewezen op een groot deel der voormalige Gaullisten, die op het woord integratie rea geren als een stier op de bekende rode lap. En het opperen van de gedachte eens de vroegere integratie-politiek te hervatten, zou nü al bedenkelijke spanningen in de regeringsmeerderheid kunnen verwekken. Voor Mendès-France is dit vraagstuk ze ker nog niet aan de orde. En de problemen die nu wèl urgent zijn waaronder in de eerste plaats de hervorming der Franse economie hebben er niets bij te winnen dit voorlopig academische strijdpunt thans op te rakelen. Het offensief der „Europeanen" het hoofd te bieden, vormt zo een der vele kop zorgen, die Mendès-France bij zijn terug keer uit Noord-Amerika op zijn agenda zal vinden ADVERTENTIE V m TRAFFIC ,Te bchieaam' De Zuid-Afrikaanse Spoorwegen hebben de spoorwcgdelegatie die in ons land en in Duitsland 2000 werkkrachten voor de spoorwegen in Zuid-Afrika zouden aanwer ven, terug geroepen. Als reden daarvoor wordt opgegeven „dat de jonge Europese krachten voor het werk als rangeerder, wisselwachter, stoker en wegwerker niet hebben voldaan. Zij bleken voor deze be- i roepen „te bekwaam", naar verklaard wordt. Op 17 November hebben zich 14 Neder landse emigranten, die bij de Afrikaanse Spoorwegen werkten, zich ingescheept op de „Waterman" om naar ons land terug te keren. Totaal emigreerden 140 Nederlanders als spoorwegemployé naar de Unie van Zuid- Afrika met een contract van zeven jaar. De Zuid-Afrikaanse spoorwegmissie was enige tijd in ons land werkzaam. De terug roeping van de spoorwegmissie bevestigt de veronderstelling, dat de commissie van de Zuid-Afrikaanse Spoorwegen bij de se lectie' en het verschaffen van inlichtingen andere maatstaven had moeten aanleggen. Dc Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, mr. W. F. L. Graaf van Bylandt, I die op 11 November uit Indonesië vertrok voor besprekingen in Nederland, is in Neder land aangekomen. De Hoge Commissaris zal enkele weken in Nederland blijven. ADVERTENTIE De groten der wereld buigen zich soms, in sentimentele momenten, goedmoedig glim lachend neer naar het kleine aan hun voeten, opdat zij wanneer dat te pas komt zich erop kunnen beroemen, hun romantische zin en hun onderscheidingsvermogen voor de betrekkelijkheid van het bestaan geenszins te hebben verloren. De kleinen der we reld wisselen hun eerbied en vrees voor het geweld en de macht nu en dan af met mo menten van goedmoedige spot, opdat zij zichzelf kunnen troos ten met de overtuiging, hun zin voor de betrekkelijkheid van het bestaan geenszins ver loren te hebben. Doch op gezette tijden valt de verpletterende klap van een mysterieuze hand op hen bei den neer, hen samen versmel tend tot één massa op één en hetzelfde niveau van één en dezelfde grote noch kleine wereld. In de omheining van het kleine bestaan, die wij onszelf geschapen hebben en waarin wij ronddartelen of strompe len, naar gelang onze avontu ren en verdrietelijkheden, valt het gemakkelijk, te peinzen en te filosoferen, romantisch te zijn en humaan te lijken, onze levens met heldere ogen te zien en te kiezen uit waarden en schijnwaarden. Het is eenvou dig en simpel, in een stil uur ver weg te dwalen van de drukke dingen die ons vangen in hun maalstroom van alle dag, en wijs te knikken over puur menselijke, eenvoudige gedachten. Wij doen dat, wanneer wij niets anders te doen hebben. Het is een spel voor ongevulde uren, een muziekje in de pauze, een pleisterplaats in de grote reis, een verzetje tussen de se rieuze dingen. En intussen draait de grote wereld door, en wij houden hem in het oog om er op het goede ogenblik weer gezwind te kunnen opspringen. Want wij moeten meedraaien om niets te kort te komen. Twee werelden een werk plaats en een ontspannings oord. Een podium voor belang rijke zaken en een prieeltje voor korte rust. Van het po dium af kunnen wij met strak ke wijsvinger en indrukwek kende gebaren naar het prieel tje wijzen, als vermaning en bewijs van onze eenvoudige aard. En uit het prieeltje kun nen wij een spotlach opzenden naar de vlijtigen op het po dium, omdat wij op dat ogen blik niet tussen hen staan om even vlijtig te doen. Maar wij houden er twee werelden op na, waai'in wij op gepaste tijd kunnen paraderen als een ech te mens met twee echte men selijke kanten. En toch is er maar één we reld. En soms wordt een mens daar van de grote of de kleine uit naartoe geslagen met een geweldige klabats, midden tus sen de anderen. Andrei Visjinski is gestor ven. Hij heeft een veelbewo gen loopbaan gehad en is op geklommen naar de hoogste regionen van aanzien naar het podium van de grote we reld'. Zoals allen is hij uit de kleine voortgekomen, uit de omheining waarin hij kleine Andrei heette en om zeven uur naar bed werd gedragen door een Russische moeder. De kleine Andrei groeide op in een wirwar van wereldge beurtenissen, die als stukken puin over en op elkaar kwa men te liggen in een ordeloze schikking. De scherven van een oude generatie en de brokstukken van een nieuwe vielen tot een chaos tezamen voor zijn voeten, en hij vond er de ongeregelde steunpunten in waarlangs hij omhoog ge klommen is. Hij was een geboren politi cus, zegt men ofschoon zijn moeder dat indertijd over het hoofd gezien zal hebben, toen hij aan zijn.duim lag te zuigen in de houten Russische wieg onder het ikoon. Het flakke rende kaarslicht, de berookte wanden en zolderbalken, de samovar op tafel en kleine Andrei in de wieg. Een kleine wereld van een kleine mens, waaruit hij zich amhoogwor- stelde naar de grootheid via de rotsblokken en via de iichamen van dode mensen, die zijn grootheid in de weg aadden gestaan. Op het podium, waar zijn stem schalde en zijn gebaren de uitdrukking van zijn poli tieke vakmanschap waren, wees hij soms met een sterke vinger naar kleine mensen, massa's kleine mensen in vreemde landen, wier recht cm te leven en vrees om te sterven hij in zijn argumen tenreeks gebruiken kon. Hij wees aldus naar dat prieeltje van menselijkheid, waarin voor grote politic: geen plaats is, doch waarheen zij zich ple gen over te buigen als dat zo uitkomt. Andrei Visjinski had twee werelden, een voor zichzelf en een voor anderen. In de klein ste werd hij nooit meer gezien, na dat groeien tussen de wan den van het lage, Russische buis. In de grote goochelde hij met de levens van anderen, met zekerheid en veiligheid v'an massa's, met binnenhui den als dat, waarin de kleine Andrei geboren politicus aan zijn duim zoog. Soms komt een mysterieuze hand de grote mensen zonder aankondiging en zonder dra len uit hun grootheid slaan naar daar, waar alle werelden van deze wereld ineengesmol ten zijn. Zij zullen daar de millioenen kleine mensen ont moeten, die evenals zij zijn weggerukt uit hetgeen zij om zich heen gebouwd hadden. De broosheid van al die bouw sels, grote of kleine en de zwaarte van'die hand had de kleine Andrei eens moeten kunnen beseffen toen hij uit het zwartberookte interieur de wereld instapte. Hij zou dan wellicht niet eens met klimmen of bouwen begonnen zijn. En hij zou dan heel wat zachter zijn neergekomen. J.J Wij behoren niet tot die hel-verlichte gezinnen, waar het verschijnsel Sinter klaas naar de uit-de-tijdse sprookjes is gerangeerd en de goedheiligman dus als een meneer met een baard en een zwart gemaakte dienaar getekend wordt. Daar kunt ge het mee oneens zijn, maar wij bezweren u, dat de kinderen met in nige tevredenheid elke avond naar de schoorsteen tijgen, een bete oud brood in schoen of pantoffel vlijen en dan met de handen op de rug hun verzen opzenden naar het circulatiesysteem onzer Jan Jaarsma. Zij zien daar weinig of geen gevaar in en geven elke baardige man op straat ver wachtingsvol de hand in de veronderstel ling, dat daar wel eens profijt uit zou kunnen voortkomen. Het is nog niet precies bekend, of wij deze stellingen vasthouden vanwege de vreugde, die de kinderen er aan beleven of meer omdat wij er zelf zo'n machtige hoeveelheid plezier in hebben. Gister avond leek het eerlijk gezegd meer op het laatste, maar tenslotte moeten ouders er ook eens wat aan hebben, als zij nacht in nacht uit op het dak moeten klimmen om hun taaipopjes en plastieken autootjes in schoenen te werpen. De oudste, die de kleuterschool bezoekt en daar consequent gestijfd wordt in een gul geloof aan de bisschop van Myra, was aan de beurt om zijn lied te zingen voor de haard, waar al een mooie voorraad fourage voor lag tot spijziging van de schimmel. Die dag was hem op de school onder de bedrijven door het vers van de maan, die door de bomen schijnt, bijge bracht, maar hij had kennelijk enige stro fen niet geheel begrepen, wat ons weinig verwonderlijk lijkt, omdat in de taal der kleuterscholen het woord „makkers" veel minder voorkomt dan in vakbondspamflet ten. Ook het „geraas" was hem niet geheel duidelijk, daar zijn vader hem meestal on omwonden vertelt, dat hij hier en gunder niet zoveel herrie moet schoppen. Niettemin moest het nieuwe nummer op het Sinterklaasrepertoire uitgevoerd wor den en met de handen op de rug, want dat hoort om de een of andere reden bij deze folklore zette hij met luider stem me in. De maan scheen perfect door de bomen en het heerlijk avondje was onver- minkt gekomen, maar de interpretatie van het verzoek aan de makkers, die hun ge raas dienen te staken werd bij hem uiter mate oorspronkelijk en wel „Bakkers geeft ons veel geraas". Wij zullen hem later wel eens voorzichtig vertellen, wat het moet zijn en hopen vanavond stiekum op her haling. J. F. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5