Mr. Donker week geen duimbreed na critiek op zijn gratiebeleid YBERT Hevige drukte verwacht, vooral in Randstad Holland Felle politieke broedertwist tussen hem en mr. Burger Agenda voor Haarlem Theodor Blank mishandeld op een verkiezingsvergadering Fa. B. ENGELENBERG Gustave Dominici trekt zijn beschuldiging thans in U weet wat u aan mij heeft Mendès-France in Parijs teruggekeerd Dr Dehler in conflict met Adenauer Hij verklaart zijn vader onschuldig en zegt onder slaag te zijn gezwicht Twee jaar geëist tegen reserve-kapitein Slachtoffer van bedrog door Amerikaanse sergeant In 1980 2730 personen per vierkante kilometer BESCHERM UW KEEL Kwesties Tunesië en rebellen komen het eerst aan bod Wij willen geen kazernes" Bedrijfsleven en onderwijs Vacantiegangers vormen sprinkhanenplaag (Jee NUKKIO bcfmycu tuuj! Buitenlandse organisten ook naar Haarlem in de zomer van 1955 DONDERDAG 25 NOVEMBER 1954 99 99 (Van onze parlementaire redacteur) Minister Donker toonde zich Woensdag opnieuw een bewindsman van de bovenste plank, een figuur die met grote kennis van zaken en overtuiging,, met onbegrensde energie werk van formaat aanpakt enbeheerst. Van dat beheersen getuigde ook de wijze, waarop hij de onjuistheid aantoonde van de door mr. Burger (Arb.) geuite klachten over de manier waarop, in strijd roet de rechtvaardigheid, in tal van gevallen ten onrechte als politieke delin quenten behandelden hun toekomende schadeloosstelling zou zijn onthouden. Striemend kwamen zijn juridische zweepslagen neer op het hoofd van de ge- ijn partijgenoot. Alc" gezonde democratie, tegen 'n geestverwant. Tenslotte benoorde tot de beste ogenblikken uit het even noemde afgevaardigde, nota bene zijn partijgenoot. Aldus kreeg men tevens een rnooi staaltje te genieten van gezonde democratie, namelijk de open strijd kundige als,levende betoog van minister Donker zijn verdediging van het door hem gevoerde gratiebeleid. Terecht bracht hij in herinnering, dat hij thans voor de zesde maal reeds dit beleid had verklaard en verdedigd. Inder daad, de Kamer, die er staat op kan maken, dat hij hiervan niet zal afwijken, nioet nu zelf maar weten, welke consequenties zij daaraan wil verbinden! Met dit al kan men de minister van Justitie geen onredelijke halsstarrigheid ver wijten. Als een man stond en staat hij voor de door hem ten opzichte van zijn beleid gekoesterde beginselen: binnen het kader daarvan bleek hij, zowel inzake gratieverlening als met betrekking tot werkelijk schrijnende gevallen van ten onrechte als politiek delinquenten behandelde en daardoor schade geleden hebbende personen, de billijkheid in acht te willen nemen. Voordat minister Donker aan het woord kwam pleitte ds Zandt (St. Ger.) alsnog, tegenover ten onrechte als politieke delin quenten behandelde personen, op recht vaardige wijze voor de hun toekomende tegemoetkoming te doen zorgen. Het gaat hier vooral om enige bijzonder schrijnende gevallen. Hoger beroep dient mogelijk ge maakt te worden. Deze spreker vroeg voorts „meer recht op het gebied van gratieverlening". Ver der verlangde hij scherpe/- optreden tegen drankzuchtigen, die verkeersongevallen veroorzaken. Hun moet levenslang het rij bewijs ontnomen worden, terwijl dan ook zwaardere straffen op hun plaats zouden zijn. Tot de andere door deze afgevaardig de behandelde onderwerpen behoorde na tuurlijk de volgens hem toenemende zeden verwildering, de slechte invloed, die er van allerlei tot het plegen van misdrijven „aan sporende" beeldromans zou uitgaan, waar tegen hij verscherping van de bestaande wettelijke bepalingen geboden achtte, ja, dit ware volgens hem broodnodig. De mi nister moet zijn wetgeving naar Gods wet inrichten. Godslastering moet strafbaar gesteld worden. Tenslotte verklaarde ds. Zandt met instemming te hebben verno men, dat men de zaak van het verdwenen Joodse oorlogspleegkind Anneke Beekman niet laat rusten. Opheldering in deze duis tere en terecht veel beroering verwekt heb bende aangelegenheid is vereist. Namens zijn fractie sloot de heer Gort zak (Comm.), die eenzelfde gevoelen ten opzichte van dat geval uitte, zich bij de aan prof. Meyers' nagedachtenis en werk gebrachte hulde volledig aan, waarna ook deze afgevaardigde het had over de „ver pestende" invloed die allerlei strips en films op de jeugd hebben. Zijn er nog altijd oud-Spanjestrijders, die hun Nederlander schap, wegens hun links-extremistische ac tiviteiten niet hebben teruggekregen? zo vroeg hij voorts. Zo ja, dan is dat een schandaal. Aan alle oud-Spanjestrijders moet recht worden gedaan. Hierop volgde een pleidooi voor anderen, die wegens hun grondige herziening te ondergaan. Inzake het tegenwoordige gratie-beleid sloot de heer Gortzak zich geheel en al bij het be toog van mej. mr. T e n d e 1 oo (Arb.) aan. Het vroeger gevoerde verkeerde gratie beleid mag niet op de consequentie uit lopen, dat men nu ook verder die verkeer de weg zou gaan bewandelen. De politieke delinquenten, die wegens het afschuwelijk karakter van het soort van misdaden gelijk staan met gewone erge misdadigers, mogen geen zachtere behandeling genieten dan deze. Onverteerbaar voor ons volk is Bonn's weigering tot uitlevering van de ontvluch ten uit Breda. Welke verdere stappen denkt de minister in deze te ondernemen? Minister Donker constateerde allereerst tot zijn voldoening in het algemeen instem ming met het thans ten opzichte van hier asyl zoekende vluchtelingen gevoerde be leid te hebben gehoord. Van hen, die asyl vragen is een belangrijk percentage beslist niet „bona fide", zodat nauwkeurig onder zoek onontbeerlijk is. We leven helaas nog geenszins in een wereld van eeuwige vrede en zodoende blijft waakzaamheid geboden. Tegenover de heer Gortzak ontkende de minister, dat ten opzichte van vreemdelin gen niet zou gelden het „gelijke monniken, gelijke kappen". De aangevoerde voorbeel den waren niet voldoende om de zoeven weergegeven stelling te dragen. Oud-Spanjestrijders Voor trage toepassing van de wet omtrent verlening van Nederlanderschap'aan hen, die het verloren hebben wesens het zonder de vereiste goedkeuring gediend hebben in een vreemde staats- of krijgsmacht bestond geen reden. Het was juist gelukkig, dat het op het ogenblik, tengevolge van de vrij trage gang met aanvragen, inderdaad wat langzaam ging, daar in Duitsland bepaalde puzzles op dit gebied nog niet zijn opge lost. Te zijner tijd komt de indiening van een wetsontwerp tot hernaturalisatie van die oud-Spanjestriid'ers, welke het Neder landerschap herkrijgen. De groep van hen e we0ens nun echter die sind's 1940 aan Duitse zijde heb- hnks-extremisme eveneens hun indertijd ben meegevochten wordt afgewezen. Even- terecht verloren Nederlanderschap niet hebben teruggekregen, terwijl dit wel zou zijn geschied als zij bijvoorbeeld maar tot de toch insgelijks ondemocratische partij van prof. Romme waren toegetreden. Een scherp woord van protest is op zijn plaats als men bedenkt, hoe het voorkomt, dat oud-SS'ers in het bezit van een Neder landse pas zijn. Het „welkom vreemdeling" geldt wel voor allerlei reactionnaire, fascis tische personen, echter niet wanneer men te maken heeft met extremistisch-linkse elementen. Tegen dit „meten met twee maten" liet spreker eveneens een woord van protest horen: het tegenover vreemde lingen ten onzent gevoerd beleid dient ADVERTENTIE en voorkom ver koudheid door ge bruik van DONDERDAG 25 NOVEMBER Zuiderkapel: ds. J. Servaars, 8 uur. Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit; inleiding tot de philosophie, prof. dr. B. A. M. Barendse O. P„ 8 uur. Gebouw St. Bavo: „Woning nood", door de Spaarnespatters, 8 uur. Con certgebouw: Koninklijke Militaire Kapel en Haarl. Chr. mannenkoor, 8 uur. Minerva: „Storm over Azië", 18 jaar. bijz. kerkewerk Herv. gem. Heemstede, 8.15 uur. „Het leven van een landloper", A. den Doolaard, Volks universiteit, afd. Heemstede, 8 uur. Roxy: „De avonturen van kapitein Fabian", 8 uur. Rembrandt: „Koning der melodieën", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Doctor in the house", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „De groene halsdoek", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Geen voorstellingen. Palace: „U spreekt met uw moordenaar, 18 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 26 NOVEMBER Concertgebouw: Noordh. Philh. Orkest met Jo Juda, viool. 8 uur. Frans Halsmuseum, Volksuniversiteit; „Atoomenergie voor oor- logs- en vredesdoeleinden", dr. H. Groot, 8 uur. Gebouw St. Bavo, Smedestraat: Foto- flits-avond, 8 uur. Rudolf Steiner School, Wilhelminastraat 43 a: Tentoonstelling van werk van leerlingen, 2022 uur. Palace: „Door dik en dun", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „City Lights", alle leeft. 8.15 uur. Roxv: „Buffalo Bill op het oorlogs pad". 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Koning der melodieën", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „De man met een millioen". alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Luxor: „Een liefde in Parijs". 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Geen voorstellingen, bereiken zou zijn zeer gebeurt dit met oud-Spanjestrijders, welke zich met links-extremistische acti viteit bezig houden. Het departement van Justitie hoopt, dat de stemming onder het notariaat over het notarieel pensioenfonds nog voor het eind van dit jaar gehouden zal zijn, zo kreeg mej. mr. Zeelenberg (Arb.) te horen. Ander puntje: het Paleis van Justitie in Den Haag. Dat is een zorgenkind. De be doeling is daarin alle in Den Haag aan wezige colleges op het gebied van de recht spraak te concentreren. Het terrein aan het Korte Voorhout is hiervoor te klein, doch pas als de provinciale griffie daar zal verdwijnen, zou men er kunnen komen. Zo doende is in onderzoek de mogelijkheid om in twee tempi te bouwen, maar tege lijkertijd is men nog bezig na te gaan of er zich elders in Den Haag een terrein be vindt, waar men meteen het gehele gebouw tot stand zou kunnen brengen. Het vraagstuk van de verkeersdelicten, met name die. welke onder invloed van sterke drank zijn begaan, in welke gevallen ook volgens de minister zware straffen ge boden zijn, gaf hem gelegenheid de Kamer te verzekeren, dat mede on dit gebied zijn gratiebeleid geenszins soepel is! Ook andersom Door het dikwijls, groot opgemaakt, in de pers vermelden van gevallen van een politieman die van wapengeweld gebruik maakt, ontstaat er ten dele een verkeerde indruk. Van de tegenhanger echter, van mishandeling, soms zelfs op zeer ernstige wijze, van politiedienaren door het publiek, valt in de pers bijkans nooit iets te ontdekken en met de cijfers in de hand kon de minister inderdaad aan tonen, dat zich zulks maar al te dikwijls voordoet. Met betrekking tot de geestelijke verzorging van buiten-kerkelijken in de gevangenissen heeft zich tot dusverre al leen het Humanistisch Verbond aangemeld en dit is daartoe door de minister voor dat doel erkend, zo deelde hij mee, toen hij, vrij uitvoerig, allerlei aangaande het ge vangeniswezen aanroerde. Sedert de opzien gewekt hebbende ont vluchting van de 7 uit Breda, ontsnapt aan de pers geen enkele ontsnapping uit enige gevangenisinrichting. Onjuist zou het ech ter zijn als men zou menen, dat men hier met toeneming van dit verschijnsel te ma ken heeft: de statistiek wijst het tegendeel uit. „Een Huis van Bewaring is niet be rekend op binnenklimmende journalisten, maar op uitbrekende bewoners", zo merkte de minister op, toen hij dat geval geen overtuigend bewijs noemde ten aanzien van te geringe waakzaamheid. Het denkbeeld van mej. mr. Tendeloo om de zaak van eventuele verdere weige ring van Bonn om de ontvluchten uit Bre da uit te leveren, bij het Internationaal Gerechtshof aanhangig te maken, gaf mi nister Donker aanleiding enige twijfel ken baar te maken of er langs die weg iets te Hierna kwam de minister op enige kwes ties van meer algemene aard. Daar was allereerst de kwestie van het beleid ten opzichte van de ten onrechte als politieke delinquenten behandelde personen. Mr. Burger (Arb.) had volgens minister Don ker hierover niet slechts onwelwillend maar ook bepaald onjuist gesproken. Het betreft de toepassing van de wet door de rechter en daarvoor is de minister in geen enkel opzicht aansprakelijk. Zeker, hij, mr. Donker, heeft zich niet gul getoond wat zijn bereidheid aangaat om de wet te doen veranderen, maar als de Kamer dit verlangt kan zij van haar recht van initiatief ge bruik maken. De „arme zeeman" „Volslagen onjuist" noemde hij het ook, dat men hier te doen heeft met allemaal gevallen van bewezen onschuld en tenslotte vergete men niet, dat de Kamer zelf ac- coord is gegaan met een dusdanige regeling in de wet, dat de rechter vrij is, al naar gelang van de verschillende omstandig heden, om schadevergoeding te geven. Als klap op de vuurpijl in 's ministers felle bestrijding van zijn geestverwant mr. Burger diende, dat de door die afgevaar digde ten tonele gevoerde, zo onbillijk be handelde „arme zeeman" in het tijdperk 1925'43 tot 19 maal was veroordeeld, in de periode 1916'45 liefst 54 maal met de politie in aanraking was gekomen. Ziet daar omstandigheden, welke bepaald een ander licht op dat geval werpen en die allicht bij de rechterlijke uitspraak mee gewicht in de schaal zullen hebben gelegd. Nota bene heeft destijds het grootste deel van mr. Burger's fractie tegen de wet ge stemd, omdat tal van mensen waarom het ging, tóch al mis waren. „Uw voorstelling van zaken is totaal onwaar en onjuist" in terrumpeerde mr. Burger verontwaardigd, waaron de minister, ook heft'" in deze poli tieke broedertwist, antwoordde: „zij is ge heel juist". De minister van Justitie verwachtte van hoger beroep in deze gevallen heel weinig. Als men daartoe nu een nieuwe procedure zou willen invoeren, betekent dit een dis- qualificatie van de rechterlijke macht, waaraan de Kamer zelf de in de huidige wet omschreven bevoegdheid had toege kend. Alles te zamen genomen bleek de minister dan ook weinig mogelijkheden te zien. Ten hoogste kan misschien op iets breder vlak de minister voor Maatschap pelijk Werk in bepaalde gevallen zekere sociale voorzieningen treffen, waaraan ook hij, minister Donker, wel bereid zou zijn mee te werken. Doch dat ware iets geheel anders dan in de Kamer was bepleit. Het door mr. Burger aanbevolene zag hij als een „zeer kwalijke zaak". Dat pad wenste minister Donker dan ook niet te betreden. De (rechts-)strijd moest nu uit zijn. „Afschuwelijke moordenaars" En nu het gratie-beleid. De minister van Justitie heeft niet alleen te kijken wat er in de desbetreffende mensen omgaat, maar ook de gerecht!o-heid en de beveiliging van de maatschappij te dienen. De politieke delinquenten in kwestie moeten evenals de gewone delinouenten worden behandeld. Dit eist de gelijkberechtiging. Aan dit be ginsel moet worden vastgehouden; als bin nen dit kader iets gedaan kan (moet) wor den, geschiedt het ook. Wanneer men gaat vergelijken met vroegere gratieverleningen en deswege nu gratie verleend wil zien aan politieke delinquenten afschuwelijke moordenaars dan raakt de gelijkberech tigdheid in het gedrang tegenover andere afschuwelijke moordenaars, niet-politieke delinquenten, die géén gratie van hun levenslange gevangenisstraf krijgen. Minister Donker was dus helemaal niet bereid om wegens vroeger op dat punt door anderen begane fouten, af te wijken van ziin gratiebeleid. „De Kamer weet nu wat zii in dezen aan mij heeft en moet daaruit nu maar de consequenties trekken" klonk het In geenszins ondubbelzinnige taal. Tot besluit kwam de bewindsman aan de grote' hoeveelheid werk, die er op zijn departement op wetgevend gebied wordt ondernomen. Dit gaf hem aanleiding veel lof toe te zwaaien aan zijn ambtenaren. Deze zijn geenszins overspannen. Dat wordt (Van onze correspondent in Parijs) Verwelkomd met een juichende ovatie van al zijn ministers, een honderdtal ver slaggevers, foto-journalis.ten, radiorepor ters en vele andere belangstellenden is premier Mendès-France na zijn triomftocht door Noord-Amerika in Parijs terugge keerd. Mendès-France had gezwollen ogen van vermoeidheid hij was drie nachten niet op zijn bed geweest maar overigens maakte hij een opgeruimde, bijna uitge laten, indruk. Voor vandaag is er al weer een kabinets zitting bijeengeroepen. Mendès-France wil het probleem Tunesië en de kwestie van de Fejlagha's voor 14 December regelen. Een nieuw probleem is alweer opgewor pen, aangezien twee Kamer-commissies als rapporteurs voor de accoorden van Parijs tegenstanders van de premier hebben aan gewezen. Maar over het algemeen verwacht men in parlementaire kringen dat Mendès- France de Kamer met de ratificatie-debat ten wel mee zal krijgen. Twintig December blijft de datum waarop de Nationale Ver gadering zich in eerste lezing zal moeten uitspreken. ADVERTENTIE Iwlsi'raiil' '39 - Haa'rlëm - Trt. OFFlGIëLE VERKOOP S1KKENS LAKKEN DAGLICHTVERF in 4 kleuren men niet ais men met vreugde .arbeid ver richt, een gedachte welke d:e minister, ken nelijk tot hoorbaarheid, jlir. Wttewaall van Stoetwegen en haar mededelen van de Kamèrcommissie over privaat- en straf recht in overweging gaf! Zeer bescheiden gaf de minister nog te kennen, dat hij zelf heus niet zoveel hooi op zijn vork nam en alleen maar voor de „algemene leiding" zorg had gedragen en droeg. Het nieuwe B. W. De Kamer krijgt alle gelegenheid om de nog van prof. Meyers afkomstige wets ontwerpen tot wijziging van de eerste vier boeken van het B. W. te bestuderen. Aan gezien eigenlijk in het derde boek het ge hele systeem van het nieuwe B. W. be lichaamd is, zal de rest niet veel nieuwig heid meer opleveren. De Kamer kan dus best vast over die eerste vier boeken be slissen. Al met al meende de minister, dat er door de Kamer toch nog heel wat ge daan kan worden als men tracht de arbeid zo practisch mogelijk aan te pakken. Nu prof. Meyers er niet meer is. moéten we gestadig v'oortwerken en proberen te vol tooien wat afgemaakt kan worden. Hoe meer afgemaakt zal worden door dezelfde Kamer die de vraagpunten behandeld heeft, hoe beter het is. Een voor-ontwerp van de rest zal mettertijd ook nog ver schijnen. In gezamenlijk overleg zal men een heel eind kunnen komen. Overigens betekent het maken van een geheel nieuw B. W. in belangrijke maté beslissen over veel, dat al uitgevochten is. „Doortasten en doorhakken op ge vaar af nu en dan maar eens een fout te maken". Aldus eens Lely, de man- van de afsluiting van de Zuiderzee. En al wilde minister Donker de her ziening van het B. W. niet met die grote technische onderneming op één lijn stellen, toch verdiende het ziins inziens, zo men zulk een omvangrijke wetge vende arbeid tot stand wil brengen, ook daarbij aan de wijsheid van Lely indachtig te zijn. Bij de replieken meende mr. Burger, dat zelfs zijn „arme zeeman" tot de schrij nende gevallen behoorde, verder verkon digende niet door 's ministers argumentatie overtuigd te zijn. Bovendien beriep hij zich op de Handelingen om aan te tonen, dat zijn fractiegenoot Scheps destijds het om gekeerde had gezegd van wat de minister d'ienomtrent nu had beweerd.Waarom komt de heer Donker nu pas met de opmerking, dat hij voor sommige gevallen nog wel eens met zijn ambtgenoot van Maatschappelijk Werk kan praten. Omderwille van de door hem voorgestane rechtsgelijkheid en bil lijkheid wenste hij de Kamer door middel van een motie de regering doen uitnodigen nadere voorzieningen te treffen. (Van onze correspondent in Bonn) De campagne voor de Landdag-verkie zingen van Zondag in Hessen en Beieren is in volle gang. De redenaars onder wie zich vooraanstaande personen uit het po litieke leven in Bonn bevinden, zijn uiterst fel in hun uitlatingen. Dr. Dehler, de voor zitter van de vrije democratische partij, beweerde in München dat bondskanselier Adenauer zijn beloften bij het sluiten van het Saaraccoord, niet gestand heeft gedaan. Hij verklaarde dat zijn partij in Beieren nooit een coalitie met de Christelijk Sociale Unie zal aangaan. „Laten wij dan maar lie ver meteen een kerkelijke staat invoeren". Laat kardinaal Wendel (die in München woont) de regering maar overnemen, dan weten wij tenminste waar wij aan toe zijn." Dr. Adenauer zei op een vergadering in Bayreuth dat dr. Dehler in een interview met een Joegoslavische journalist veel po litiek porselein kapot heeft geslagen. Deh- ler's denkbeeld om in de Oostzöne onvrije verkiezingen te aanvaarden, laat, volgens Adenauer wel blijken, dat hij niet ziet, dat men dan ook alle andere onvrijheden in de Sovjet-zóne moet slikken. Adenauer ver oordeelde ook het plan van Ollenhauer en van de sociaal democratische partij, die menen dat een hereniging van Duitsland door een neutralisering tot stand kan ko men. Volgens Adenauer zal dat tot gevolg hebben dat heel Duitsland een communis tische satellietstaat wordt. De socialistische partij heeft aangevoerd, dat Adenauer's bewering dat de politiek der socialisten Duitsland in handen van de Sovjets speelt, geen steek houdt. De bonds kanselier neemt zijn toevlucht tot metho den, die hij verleden jaar ook al voor de verkiezingen voor de Bondsdag heeft ge bruikt, zeggen zij. In Augsburg zou de defensie-commissa ris Theodor Blank voor de Christelijk So ciale Unie spreken. Maar reeds bij het be treden van de zaal werd hij met gefluit en gejoel ontvangen door opgeschoten jongens, die al een paar uur van tevoren de gehele zaal hadden bezet. Zij schreeuwden onop- DIGNE (Reuter) „Mijn vader is on schuldig", aldus begon Gustave Dominici zijn getuigenis In het proces tegen zijn vader Gaston Dominici, die van de drie voudige moord op het Britse gezin Drum mond wordt beschuldigd. Deze verklaring is een ernstige slag voor de openbare aan klager, daar Gaston in hoofdzaak op de bezwarende verklaringen van zijn oudste zoon Gustave is gearresteerd en in staat van beschuldiging gesteld. Gustave had in November 1952 verklaard van zijn vader zelf vernomen te hebben, dat hij de drie voudige moordenaar was. Gustave verklaarde, dat zijn jongere broer Clovis hem er toe had aangezet zijn vader te beschuldigen. Hij zou dit zelf doen, „en als jij het ook doet, zijn er twee getuigen tegen vader". „Mijn vader is on schuldig, evenals trouwens onze gehele familie. Wij weten niets van deze zaak af." Gustave zeide door de politie geslagen te zijn en daarom zijn vader te hebben be schuldigd. De president van het gerechtshof: „Dat heeft u nooit eerder gezegd". Gustave: „Ik heb het tegen de rechter-commissaris (be last met het vooronderzoek) gezegd". Deze, Peries verklaart dat Gustave wel tegen hem gezegd heeft slecht te zijn behandeld, doch nimmer over „slaan" heeft gespro ken. Gustave is destijds tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij de elfjarige Elizabeth Drummond levend had aangetroffen, doch geen hulp had ge boden. In antwoord op een vraag van de president, waarom hij dat niet had ge daan, antwoordt Gustave, tot verontwaar diging der toehoorders: „Ik dacht, dat haar ouders haar hadden gedood". De president waarschuwt Gustave, dat, ook al kan hij niet onder ede worden ge- De vier organisaties van werkgevers zul len waarschijnlijk binnenkort een stichting in het leven roepen die het contact tuèsen bedrijfsleven en onderwens zal stimuleren en zo nodig daaraan leiding geven. Uit practische overweging blijft het contact voorlopig beperkt tot het middelbaar on derwijs. Pas nadat de samenwerking met het middelbaar onderwijs behoorlijk is ge organiseerd, zal worden overwogen een soortgelijk contact op te nemen met het uitgebreid lager en het lager onderwijs. BEGRAFENIS JACQUES REULE Het stoffelijk overschot van de gisteren overleden toneelspeler Jacques Reule zal Zaterdag om 12 uur worden bijgezet in het familiegraf op Oud Eik en Duinen te 's-C-ravenhage. houdelijk: „Wij willen geen kazernes" en „Weg met Blank". De politie trachtte te vergeefs de zaal schoon te vegen. Tenslotte gaf Blank zijn pogingen om aan het woord te komen op. Politie-agenten moesten voor hem met gummiknuppels een weg door de opgewonden menigte naar buiten banen. Men smeet Blank een wijnglas in het ge zicht waardoor hij gewond raakte. Een oor logsinvalide sloeg hem met een van zijn krukken op de rug. Blank werd in een overvalwagen van de politie in veiligheid gebracht. In het sportpaleis in West Berlijn werd op een politieke bijeenkomst waarop de West-Duitse minister van Verkeer, See- bohm, voor de „Duitse partij" het wooi'd voerde de „Wacht am Rhein" en alle drie coupletten van het Deutschlandlied gezon gen. Verscheidene aanwezigen, onder wie ook twee buitenlandse journalisten werden geslagen en gestompt omdat zij niet opge staan waren en niet meegezongen hadden. De vereniging van de buitenlandse pers in Berlijn heeft hiertegen geprotesteerd. Voor de krijgsraad te Arnhem heeft terechtgestaan de 50-jarige reserve-kapi tein der Landmacht J. J. K. uit Apeldoorn, die er van beschuldigd werd meermalen oplichting en verduistering te hebben ge pleegd voor een totaal bedrag van onge veer 250.000, Uit de behandeling van deze zaak bleek, dat een sergeant van het Amerikaanse be zettingsleger in Duitsland in 1952 aan kapitein K. had aangeboden, een partij staal te leveren, die deze dan weer met een flinke winst zou kunnen verkopen. De ser geant vroeg 15.000,voorschot. K. wist dit bedrag te lenen en stelde het de ser geant ter hand. Van de sergeant, noch van het geld heeft K. echter ooit iets terugge zien. Ook zijn nasporingen in Duitsland hadden geen resultaat. Zijn geldgever had hij echter de terug gave van het bedrag plus een flinke winst in de transactie toegezegd en nog wel op korte termijn. Geld en winst kreeg deze inderdaad, maar uit weer van een ander geleend .geld. Als een sneeuwbal gingen deze leningen door, waarbij K. steeds maar winst toezegde en in steeds grotere bedra gen verviel, tot hij tenslotte volkomen vastliep. De auditeur-militair eiste tegen K„ die reeds van April van dit jaar af in voor arrest zit, twee jaar gevangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst. De verdediger, mr. R. A. Jamer, die op merkte dat K. geen enkel voordeel en alleen maar groot nadeel van de zaak heeft gehad, drong aan op een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. Op 2 December doet de krijgsraad uitspraak. hoord, hij toch allerminst het recht heeft te pogen een loopje met de rechters te nemen. De president herinnert Gustave er aan dat hij indertijd heeft gezegd het meisje geen hulp te hebben geboden om dat hij bevreesd was voetafdrukken in de omgeving van de plaats van de moord achter te laten. Hij wijst hem er ook op, dat hij heeft verklaard het lijk van me vrouw Drummond te hebben verplaatst, om te zien of zijn vader geen patroon hulzen had achtergelaten. „Dat waren alle maal leugens", aldus Gustave. De presi dent verklaart er dan geen woorden voor te kunnen vinden dat iemand zijn eigen vader valselijk van een drievoudige moord beschuldigt. Clovis houdt vol Clovis. die Dinsdag verklaarde dat zijn vader hem gezegd had dat hij de moorden op de Drummonds had gepleegd, zei aan het slot van zijn getuigenis „ik heb niets op mijn geweten". Zijn vader stond op en zei: „Hij heeft van A tot Z staan liegen". Clovis antwoordde: „Hét is waar wat ik zei, ik zweer het", waarop zijn vader zijn vuist tegen hem schudde en zei: „Je hebt altiid tegen mij samengespannen". Tevoren had de verdediger van Gaston de jongste zoon de „kwade geest" van zijn broer Gustave genoemd. De getuige nis van Clovis noemde de verdediger „on samenhangend en zwak", waarop Clovis zei: „Ik wilde niet spreken omdat ik dacht, dat op een dag toch de waarheid aan het licht zou komen". Clovis' vrouw, Rose, verklaarde, dat Clovis had gezegd te ho pen, dat „zijn vader zou bekennen of zelf moord zou plegen en een brief achter laten, waarin hij verklaarde schuldig te zijn, omdat het moeilijk was voor een zoon om zijn \rader te verraden". dier richt, bepleitte hij het houden van dieren in de school. Via het dier komt men zo vanzelf tot de natuur. Reserve-majoor B. Boodt vroeg begrip voor de moeilijkheden van de militaire autoriteiten die maar al te gaarne onze recreatiegebieden willen sparen, maar zo nu en dan wel gedwongen zijn binnen onze grenzen oefeningen in groter verband te houden en dan door de tanks en de rups banden der voertuigen schade móeten ver oorzaken. Heel nuttig achtte spreker het indien er van het congres bovendien een stimulans zou kunnen uitgaan om de jongemannen, ook voordat zij in dienst gaan, reeds liefde voor de natuur bij te brengen. Veel vanda lisme zou op die wijze wellicht kunnen worden voorkomen. De mens moet nu een maal leren hoe hij zich in de natuur dient te gedragen De heer G. van der Weyde, sprekende uit zijn ervaring als ANWB-man, zeide dat de meeste klachten inzake het gedrag van burger-toeristen in onze recreatie-terrei nen tegenwoordig betrekking hebben op auto-kampeerders en op de caravanners. Het congres, dat bijgewoond werd door vertegenwoordigers van de regering en de provinciale besturen, alsmede door tiental len burgemeesters, werd besloten met een lezing (met lichtbeelden) van de heer Kees Hana. ADVERTENTIE (Speciale berichtgeving) Het werkcomité „Natuurbehoud en re creatie" heeft in een publicatie meegedeeld dat het aantal vacantiegangers in Neder land volgens de verwachtingen in 1965 met 20 pet zal zijn toegenomen. Aan gezien de totale Nederlandse bevolking dan waarschijnlijk al de 11 y2 millioen zal zijn gepasseerd, zal de beschikbare ruimte in de natuur tegen die tijd bovendien nog ge ringer zijn geworden dan thans reeds het geval is. Terecht wordt er dan ook van een zware recreatiedruk gesproken. Deze recreatie-druk is het hevigst in de Rand stad Holland. Hier verwacht men in 1980 een bevolkingsdichtheid van 2730 personen per vierkante kilometer (Nederland thans gemiddeld 275). De instelling van een „staats-secreta- riaat voor natuurschoon en recreatie" onder te brengen bij het departement voor Algemene Zaken is Woensdagmiddag door burgemeester Boot, van Hilversum, bepleit op een congres dat te Utrecht ge houden werd onder voorzitterschap van de heer M. A. Reinalda. Doelbewuste leiding van boven af is nodig om richting te geven aan de vele maatregelen, die van particu liere zijde, zowel als van de kant van pro vincie en gemeente, getroffen worden om zo goed mogelijk te voorzien in het nijpen de tekort aan ruimte voor een gezonde va- cantiebesteding van het Nederlandse volk: leiding enaanzienlijke financiële steun. Het is een klemmend probleem: de bevolking neemt toe, steeds meer mensen worden in het genot van vacantie gesteld. Het kamperen en trekken zijn gemeengoed geworden bij het grote publiek, de trek naar buiten groeit naarmate er meer men sen in de steden komen te wonen en de ver voersmogelijkheden worden met de dag beter. Helaas bedraagt de beschikbare opper vlakte aan bos en woeste gronden in ons land slechts 490 vierkante meter per inwo ner terwijl iedere bewoner van Frankrijk 4300 m2, van Zwitserland 4500 m2, van Duitsland 2100 m2 en van België 900 m2 natuurschoon tot zijn beschikking heeft. Vacantiebezoek krijgt in Nederland het karakter van een sprinkhanenplaag De recreatie-zoekende mens moet, aldus de heer Boot, worden opgevoed, men moet van die noodzaak ten duidelijkste door drongen zijn. De overheid kan de ontwik keling der dingen niet' ontlopen. En als zij in samenwerking met particuliere in stanties in dat opzicht de hand niet aan de ploeg slaat, dan zal de uit de steden naar buiten trekkende massa zelf een op lossing zoeken. Een goede oplossing zal dat stellig niet zijn De heer J. A. Nijkamp betoogde, in aan sluiting hierop, dat men met die jeugd- opvoeding reeds bij het kleuteronderwijs moet beginnen. En waar de belangstelling hagen, Victor Hens uit Antwerpen «n Ga- van de kleuters zich vooral op het levende briël Verschraegen uit Gent. BARTELI0RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 -FERD. BOLSTR 48 A DAM - TEL. 717162 Wollen Shawls-Handschoenen Door de stichting Artifex is een plan op gesteld voor een reeks orgelconcerten, in 1955 door Nederlandse en buitenlandse or ganisten in talrijke steden van ons land te geven. Het is de bedoeling om in de naaste toekomst tot een internationale uitwisse ling te komen. De reeks wordt geopend in de St. Jacobuskerk aan de Parkstraat te "s-Gravenhage, waar op 30 Januari 1955 Bernard Bartelink uit Amsterdam concer teert. In Haarlem worden concerten gegeven in de maand Juli door Jeanne Marguillard uit Besanqon en door Joseph Tonnes uit Duisburg, die beiden in de Grote Kerk zul len spelen. Andere buitenlandse organis ten, die de komende jaren in deze reeks in Nederland optreden, ziin: Flor Peeters uit Mechelen, Alan Harverson en Melville Cook uit Engeland, Pierre Segond uit Genève, Ejnar Engelbrecht uit Kopen-

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9