Half millioen nodig voor nieuwe R.K. begraafplaats Sblikan s ZE VEN DA GEN HAARLEM TOETOET TETTERET BRONCHITIS? a Meergezinswoningen langs de Jan Gijzenvaart Ook Stadsomroeper wijkt voor de tijd Voorstel aan Haarlemse raad Kan der WERFF HU8RECHT Zandvoortse jongens wilden niet auto naar vreemdelingenlegioen RUCKLE) Umixtura K08: techniek belangrijker' dan lieve telefonisten Carillon Van mensen en c onder de Damia lingen atjes STROOI G OKI VRIJDAG 26 NOVEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Capaciteit tot volgende eeuzv voldoende Onderdeel van de Noorderbegraafplaats Drie mille nodig voor dakherstel Haarlemse rechtbank Vervangende woonruimte voor te saneren Santpoortse huizen Bazar Drukke Sint Eloy en Cneiidt Dank n Wie hem past Pak-an J. de Breuk overleden „De structuur van het alcoholprobleem'' Teneinde in de naaste toekomst in de behoefte aan grafruimte voor het Rooms- Kathoiieke volksdeel van Haarlem te kun nen voorzien is het nodig:, dat de algemene Noorderbegraafplaats wordt uitgebreid met een Rooms-Katholiek gedeelte. Tot dusver wordl nog steeds gebruik ge maakt van de Rooms-Katholieke begraaf plaatsen St. Barbara en St. Bavo, doch, naar verwacht mag worden., zal over enige jaren op deze begraafplaatsen geen grafruimte meer beschikbaar zijn. Er is nu een uitbreiding van de Noorderbegraaf plaats geprojecteerd ten Oosten van de Vergicrdewcg, waardoor een zelfstandige ligging wordt verkregen met een afzon derlijke ingang. De capaciteit van het nieuwe gedeelte moet tot omstreeks het jaar 2000 voldoende worden geacht. Ten behoeve van de indeling van de be graafplaats is een particuliere tuinarchi tect ingeschakeld. Op de begraafplaats zijn 4300 graven geprojecteerd, verdeeld in de navolgende klassen: 20 priestergraven; 80 le klasse graven; 560 2e klasse graven; 2440 huur- graven en 1200 algemene graven. Voorts is een oppervlakte van 250 vier kante meter gereserveerd voor kindergra ven en 100 vierkante meter voor graven in ongewijde aarde. Bij de opzet van dit plan, dat de vol ledige instemming van de Deken van Haarlem heeft, is rekening gehouden met de mogelijkheid van een uitbreiding in Zuidelijke richting. Met de aanleg van het nieuwe gedeelte, dat als onderdeel van de algemene Noor derbegraafplaats door de gemeente zal worden geëxploiteerd, zal een totale uit gaaf gemoeid zijn van naar raiming f 510.300. In deze raming is met de jongste loonsverhoging rekening gehouden. De werkzaamheden zullen omvatten: Het ophogen van het terrein, het maken van draineringen, het aanbrengen van een laag teelaarde ter dikte van veertig centi meter, het verbreden van de bestaande en het graven van nieuwe sloten, het maken van een oprijlaan en het aanleggen van berijdbare verharde paden, alsmede het wijzigen van de Vergierdeweg en 't plaat sen van een afrastering langs deze weg ten Noorden van de ingang tot de begraaf plaats. De aan deze werkzaamheden ver bonden kosten zijn begroot op f468.800; het maken van toegangshekken, waarvan de kosten op f 6.500 worden geraamd en het aanbrengen van beplantingen en het aanleggen van paden, welke werkzaamhe den een uitgaaf van 35 millie zullen ver gen. In het genoemde totale bedrag zijn echter niet begrepen de bouwkosten van een kapel met dienstvertrekken. Daarvoor komt later een voorstel aan de gemeenteraad. Aan een particulier archi tect is een opdracht verstrekt om in over leg met de kerkelijke overheid daartoe een plan te ontwerpen. De omvang van deze kapel zal in redelijke verhouding moeten staan tot de afmetingen van de begraaf plaats. De toegangshekken zullen door ADVERTENTIE Beide eigen schappen vindt U te rug in de be roemde vulpen met drukpot- lood in dezelfde voor name stijl. Huis Hobbyclub Zoals wij indertijd reeds schreven, heb ben B. en W. van Haarlem in Augustus van dit jaar het voormalige badhuis aan de Koudenhom, dat in een slechte en ver waarloosde staat verkeerde, in gebruik af gestaan aan de Hobbyclub „Haarlem" en wel tegen een vergoeding van een gulden per jaar. Het bestuur van bedoelde club heeft op zich genomen het inwendige van het gebouwtje op te knappen en meer ge schikt te maken voor het beoogde doel. Er zijn echter ook verschillende voor zieningen nodig, waarmede de bruikbaar heid en het behoud van het gebouw ge moeid zijn, namelijk aan de kap en aan de goten, waartoe nodig zal zijn een bedrag van drieduizend gulden. B. en W. stellen de raad voor dit bedrag ter beschikking te stellen. dezelfde architect worden ontworpen. Een gedeelte van de oude Vergierdeweg zal door de aanleg van de nieuwe Rooms- Katholieke begraafplaats komen te verval len. Een ter plaatse bestaande notweg moet naar de Slaperdijk worden omge legd, waartoe de bij de omlegging betrok ken eigenaren en pachters reeds hebben verklaard daaraan te willen meewerken. Voorts is er nog een grohdruiltransactie met het St. Elisabeth's gasthuis nodig. Voor het overige zijn de nodige gronden al het eigendom van de gemeente, zodat er slechts administratieve boekingen behoe ven te worden gedaan. B. en W„ die de raad voorstellen tot een en ander te besluiten, merken tenslotte nog op, dat slechts personen, waarvoor de Rooms-Kaholieke kerkelijke overheid een bewijs van kerkelijke begrafenis heeft af gegeven, op de nieuwe begraafplaats be graven mogen worden. ADVERTENTIE Indonesische Specialisten sinds 1899 Beursbericht no 125 is verschenen Kon. Papier - Unilever Ze hadden er op Zondag 5 September van dit jaar een vrolijk dagje van ge maakt, vertelden de Zandvoortse jongens, de 22-jarige schelpenvisser J. B. en de 21- jarige V. P. K. In Zandvoort hadden zij des middags dertig glazen bier gedronken, vervolgens waren zij in een enigszins zon nige stemming in een vrachtauto gestapt, waren naar Haarlem gereden, bezochten daar weer een café, vervolgden de tocht naar Amsterdam, dronken weer een paar glazen bier en deden op de terugweg naar Zandvoort voor de laatste keer een café aan. In de badplaats was de pret echter abrupt geëindigd, want met de vrachtwagen reden de jongens legen een pui aan, waarna zij de auto die een lekke band gekregen had, aan de kant van de weg zetten. „Nu willen we in het vreemdelingen legioen", moeten zij op dat moment tegen elkaar gezegd hebben en zij begaven zich naar de boulevard, waar zij met behulp van een dubbeltje, dat het contactsleuteltje moest vervangen, een auto op gang kregen. Via de Zeeweg, Kraantje Lek en Benne- broek kwamen zij in Vogelenzang terecht, waar zij echter in volle vaart tegen een boom aanreden. Tegen de agent, die even later proces-verbaal kwam opmaken, zei B.: „Schiet me maar dood, ik ben een waardeloze kerel". En uit dit laatste meende de verdediger, mr. F. A. Bijvoet, te moeten opmaken, dat B. toen hij eenmaal met de vrachtauto ver ongelukt was, in zijn radeloosheid met een andere wagen naar Frankrijk wilde vluch ten, hoewel hij in het geheel niet wist wat het vreemdelingenlegioen nu eigenlijk precies was. ADVERTENTIE één theelepeltje /TTXVn Even daarvoor had de officier van Justi tie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman tegen B. een gevangenisstraf voor de tijd van twaalf maanden geëist, waarvan drie maanden voorwaardelijk en de intrekking van het rijbewijs voor twee jaar. In een uitvoerig pleidooi schetste mr. Bijvoet het hoe en waarom van dit misdrijf, hoewel hij op juridische gronden vrijspraak vroeg, omdat B. zeer zeker niet van plan was geweest de auto te stelen. Ook ten aanzien van de benzine-diefstal vroeg de verdediger vrijspraak, omdat al leen B. gechauffeerd had en dus niet, zo als de dagvaarding vermeldde, tezamen en in vereniging met K. de benzine zou heb ben gestolen. Mr. Bijvoet vroeg, indien de rechtbank niet op zijn verzoek zou willen ingaan voor zijn cliënt de uiterste clemen tie. Tegen K., die opperman van beroep is, eiste de officier van Justitie een gevange nisstraf voor de tijd van vijf maanden, waarvan slechts één maand onvoorwaar delijk, met aftrek van het voorarrest, dat reeds meer dan een maand bedraagt. Hij deed dit omdat hij meende, dat K. slechts als een meeloper beschouwd diende te wor den, die bovendien reeds gestraft is omdat er een kans bestaat, dat hij, tengevolge van het ongeluk, voor zijn leven invalide zal blijven. De verdediger, mr. J. H. J. Simons, was van oordeel, dat het tenlaste gelegde mede- plegen onmogelijk was en vroeg daarom vrijspraak. De rechtbank zal op Donderdag 9 De cember uitspraak doen. In de raadsvergadering van 15 December 1953 is besloten dat voor het gebied ten Zuiden van de Wüstelaan in Santpoort, de vaststelling van een plan van uitbreiding wordt voorbereid. Het ontwerp van dit plan is nu nagenoeg gereed, zodat het binnenkort ter visie kan worden gelegd. Dit plan beoogt een sanering van de zich in deze buurt bevindende en in slechte staat verkerende woningen. Indien zich de gelegenheid voordoet, zal de gemeente de eigendom proberen te verwerven van in dit gebied gelegen percelen; er zijn er al een paar gekocht. Thans zijn de gemeente te koop aange boden langs de Jan Gijzenvaart gelegen percelen tuingrond, groot 71 are en 60 ca en 90 are en 70 ca. Een deel van deze grond zal krachtens het uitbreidingsplan een bestemming ver krijgen voor bebouwing met meergezins- woonhuizen. Het bezit van deze grond biedt de mogelijkheid deze woningen te bouwen als vervangende woonruimte voor de in het te saneren gebied staande, af te breken, woonhuizen. Voorts zal een ander deel van de grond nodig zijn voor de aanleg van sportvelden en van de verkeersweg langs de Jan Gij zenvaart, welke de Wüstelaan met de Delftlaan te Haarlem zal verbinden,- zoals deze is geprojecteerd in het reeds goedge keurde uitbreidingsplan in hoofdzaak voor het gedeelte der gemeente ten Zuiden van het Noordzeekanaal. De eigenaren hebben zich bereid ver- K08, inlichtingen en klachten locale, interlocale en internatio nale dienst. K08 en dit voor een goed begrip! gééft die inlichtingen en krijgt die klachten. Klachten dikwijls van abon- né's, die denken dat K08 slaapt omdat ze zo lang moeten wach ten. K08 is een begrip, een P.T.T.-encyclopedie, en reeds lang wilden wij weten hoe het heilige der heilige er uitziet, waar steeds die zachte heldere stemmen vandaan komen en waar en dat mag ook wel eens gezegd worden de zachte heldere stem van ons altijd heengaat, nét zo. Behalve in die gevallen, dat wij ervan overtuigd waren dat K08 ons principiëel zat te weren, als we niet aan de beurt kwamen. Wij hebben geen technische knobbel, we weten dus niet precies wat er tegen gedaan moet worden, maar aan de eigenaressen van die zachte stemmen ligt het niet. De telefonistes, die rond de grote draai trommel met gegevens hun werk doen, hebben zelfs geen tijd voor een kop thee. Voor we over de dames beginnen en dat willen we nu al eerst iets over hun opleiding. Vereist is minstens een MULO- opleiding. Er is één juffrouw in het land, een spraaklerares, die test op de aanwezigheid van een telefoonstem. Geeft die haar fiat, dan volgt een cursus in de plaats van bestemming in telefoneer- en spreek-techniek (ademhalingsoefeningen, articu latie, bijslijpen van bepaalde letters, de Haarlemsen zitten niet goed in de G.enz.). Een cursus van drie weken in de voor schriften volgt, en een examentje beslist daarna. Zij moeten alles weten over voorberichten, tarieven, oproepen, afkortings systemen, kengetallen enz., de hele santekraam telefoon-moge lijkheden, waar de gemiddelde abonné er slechts weinige van kent. Wist u bijvoorbeeld, dat men vergadergesprekken kan voeren, dat wil zeggen met drie, vier en meer mensen aan ver schillende toestellen tegelijk kan spreken, een gesprek voeren, vergaderen? Nu de dames, die u en ons £o lang laten wachten. Zij werken 42 uur per week, en in die 42 uur onafgèbroken. Zij zitten met zes of soms wel met acht rond die grote trommel, en als een abonné langer dan dertig seconden heeft moeten wachten gaat er een rood lampje voor hem branden: hij krijgt voorrang. Tussen half-tier en half-elf is er spitsuur, dan schijnen de Haarlemmers hard om inlichtingen verlegen te zitten. Gemid deld komen er een kleine 1500 aanvragen per dag binnen. En de dames moeten met de grootste tact 'moeilijke abonné's te woord staan, zij werken onder druk. In die grote zaal, waar de trommel K08 het middelpunt is en langs een lange wand wel twintig K00-dames hun werk doen de K08 en K00 dames wisselen geregeld heerst volstrekte rust. Men zou nauwelijks vermoeden kunnen, dat hier tientallen juffrouwen zitten te praten. Maar ja, die telefoonstemmen Juffrouw Van Rijssel, chef-telefoniste, doet dit werk al veer tig jaar. „Vroeger was de zaal met dames het belangrijke mid delpunt van de dienst, nu is het de techniek", zegt zij. Zij heeft de hele ontwikkeling meegemaakt tot de huidige automatise ring. „De techniek is het belangrijkste nu!" In Januari of Februari krijgt Haarlem ook het automatische weerbericht. Kon de techniek nu nog klaarspelen, dat de abonné's ook telefoon stemmen kregen, minder temperamentIedereen moest eigen lijk eens een kijkje gaan nemen bij K08, de „zachte stem". Wij zullen nooit meer boos worden als het lang duurt, tenzij op de techniek, die belangrijker is dan die dames. Want dat geloven wij niet Ten bate van het ouderfonds van de Christelijke school voor buitengewoon lager on derwijs „Prinses Marijke", zal Zaterdag van twee tot vijf uur en van zeven tot tien een ba zar worden gehouden in het schoolgebouw aan de Sophia- straat. Er zullen voorwerpen te koop zijn, die door de kin deren zijn gemaakt. Zou Sin terklaas er geen goede af nemer van willen zijn? Er is ook een theetent en muziek. Door het overstelpend aan tal bezoeken, dat de Sint weer wil afleggen, heeft Hij gaarne de hulp ingeroepen van de voortrekkers van de II Pove- rellostam. Wie de Heilige man graag op bezoek heeft kan dit opgeven bij de voortrekkers, Ome Ben Wagenaar begint er niet meer aan. En al komt het hele dorp met de dokter aan het hoofd hem smeken, „het is afgelopen", zegt Ome Ben, en Spaarndam heeft geen omroeper meer. „Ik heb nog uitgekeken naar een opvolger, maar die van tegenwoordig willen dat niet meer". Van 1910 tot midden 1954 heeft Ome Ben het voor Spaarndam be langrijke nieuws door de stra ten geschreeuwd. „Er is tegen woordig trouwens geen drukke nering meer, vroeger met die bonnenstelsels was er elke dag wat, en met de mobilisatie in 1914 was er leven", ome Ben zit met een bak aardappelen op zijn knieën en schilt. Hij is nu 84 jaar oud. en zijn stem heeft aan kracht nauwelijks ingeboet, maar „het is nu een maal afgelopen en dan moet je niet meer beginnen". Hij kan vanaf de dijk twee-hon derd meter in de omtrek be schreeuwen en hij heeft maar één grote ergernis gekend in zijn leven: als de vrouwen niet naar buiten kwamen als hij op zijn gong. later bel, tenslotte trompet, zijn plannen aankon digde. Dertig cent per keer kreeg hij, op het laatst zeven stuivers. En geen pensioen, want omroepen is een vrij be roep, zeker als het door ome Ben is uitgeoefend. Zijn moeder was een marke tentster, zijn vader militair wasbaas en Ben Wagenaar heeft zijn jeugd tussen de sol daten doorgebracht, spelend in echte forten. Vijfentwintig jaar was hij los werkman bij de genie en hij weet nog hoe de kapitein zijn lip verbrandde met een haargroeimiddel voor snorren. (Ben heeft de zijne nooit geschoren). Spaarndam is zijn omroeper kwijt, al blijft Ome Ben de best geïnformeerde ter plaatse. Hij leest de kranten alsof hij er examen in moet doen, de periodieken kent hij uit zijn hoofd. Maar in één krant staat meer dan Ome Ben in een dag kan omroepen. Hij is verdwe nen en Spaarndam is een tra ditie kwijt, die het eigenlijk niet kan missen. Zolang de Kolk er zo uitziet en de kiosk op het plein staat en de huis jes klein zijn en' de mensen rustig naar het water kunnen kijken, zolang heeft Spaarn dam zijn omroeper nodig, nieuws of geen nieuws. Hij was de belichaming van het onmid dellijke en persoonlijke contact van de Spaarndammers onder ling, hij verrichtte een uiterst menselijke functie. Wie kan nu de vrouwen de straat op krij gen in het dorp, wie ziet nu nog groepjes pratenden als de omroeper 200 meter verder hetzelfde verhaal weer gaat afsteken? Ome Ben is weg; hij zei tegen ons: „Ik zal mijn uniform aandoen voor de foto" en zette zijn pet op en voor de laatste maal schalde zijn trom pet over Spaarndam. Misschien heeft men het niet gehoord, misschien stonden de radio's aan. Wij vernemen dat er pogingen in het werk worden gesteld om tot een vaste kring van beiaardvrienden in Haar lem te komen. Het doel is in de eerste plaats, een grotere belangstel ling te kweken voor de carillonconcerten, zoals die twee maal per week door de stadsbeiaardier, Arie Peters, worden ge geven. Twee weken ge leden pleitten wij voor uitreiking van program ma's tijdens de zomer- concerten, waarvoor een bepaald deel van de Grote Markt zou kunnen worden ingeruimd. Mo gelijk worden die plan nen nog eens verwezen lijkt. Maar wij hopen van harte, dat die kring van beiaardxmienden er komt. Haarlem heeft een prachtig carillon - laten we het ditmaal niet ver warren met de Damiaat- jes, die twee kleine achttiende-eeuwse klok jes die tussen negen en halftien 's avonds klepe len - en een voortreffe lijk beiaardier. Voor de laatste maal. via het telefoonnummer 12412, mevrouw T. Brantjes-Weyers, Zijlweg 14 zwart. Ja, die Sint kan niet overal tegelijk zijn. In „De Jager" binnen huisarchitectuur, hoek Raam- vest, Grote Houtstraat is gedurende veertien dagen een tentoonstelling van werk van de bekende ceramist Eloy, en werken van de handwever Ed- mond de Cneudt, die voor deze gelegenheid enige van zijn fraaiste stukken afstond. Van Zaterdag 27 November tot en met Zaterdag 4 December is het bedrijf behalve op nor male winkeltijden elke avond geopend tot tien uur. van half-acht Wij ontvingen een verzoekje of we hartelijk dank willen brengen aan allen, die hebben bijgedragen aan het grote suc ces van de Woensdagmiddag (17 November) in het gebouw Bethlem, Voorhelmstraat, want het resultaat is zo, dat het een sociëteit betekent voor dames en heren van middel bare leeftijd, ouden van dagen en invaliden van de Neder lands Hervormde Gemeente, Haarlem Zuid. Of we daarbij vooral dominee Bronsgeest willen bedanken, voor alles. 40 jaar geleden kwam 't eerste paar schoenen bij Vollaerts in de étalage. De bekende Ane- gang-zaak gaat daar feestelijk werk van maken en op Maan dag 29 November, 's morgens van half-elf tot half-een, is er receptie in Anegang 12. De oprichter, de heer J. Vollaerts, is hersteld van zijn ziekte en zal er bij zijn. Allicht! En ook de twee volgende Vollaertsen, de heren A. en P. Wij hebben Sint onderschat, werpt de heer A. van Lu nenburg ons naar het hoofd. En niet zo maar. Want de Sint heeft meer bewaarplaatsen dan alleen bij de feestheerlijke Jan Monnikendam aan de Raamgracht. Wij geloven dat. Wij hebben de Sint gevolgd en Hij ging bij Monnikendam binnen. Nu gaan wij Hem vol gen tot wij Hem zien binnen gaan bij A. G. van Lunenburg. Jansstraat 13. En daar zijn ook schertsartikelen en vuur werk. Wij hebben de Sint on recht gedaan en zijn costu miers. Er is maar één Sint en de costumiers zijn Zijn pro feten! In het kleine zaaltje Klein Heiligland 12 gaan wij op Za terdag 27 November van 3 tot 5 uur 's middags dat is dus morgen al sjoelbakken. De NVV-jeugdorganisatie „Jonge Strijd" houdt daar dan een tentoonstelling van het speel goed, dat de organisatie ont ving voor haar actie voor de kinderen van het tehuis „Wees een Zegen". Het was groten deels gebruikt speelgoed, de jeugdgroep heeft het gerepa reerd, en wat er teveel was gaat nu naar kinderen in de vluchtelingenkampen. Maar nu gaat het om het Sint Nicolaas- feest. Door het tentoonstel linkje hoopt de groep wat geld bijeen te krijgen om de kin deren van „Wees een Zegen" met strooigoed te varrassen. En daarom kosten dat sjoel bakken en de balspelen mor gen in het kleine zaaltje geld. klaard, de onroerende goederen te verkopen voor een bedrag van 79.000 in totaal; zij zullen tot 1 November 1955 gratis in ge bruik blijven bij J. van Duyn te Santpoort. In de ouderdom van 72 jaar is te Heem stede overleden de 'heer J. de Breuk, oud directeur van de glas- en verffabriek J. Sabelis en Co. (thans N.V. Sabelis en Ker- rebijn), oud-lid van de gemeenteraden van Heemstede en Haarlem en vroeger een vooraanstaande figuur in het Haarlemse sportleven. De heer De Breuk, die op 15 April 1882 te Haarlem geboren is, heeft na zijn mid delbare opleiding aan de HBS te Haar lem, enige jaren in het buitenland gewerkt, om zich te bekwamen in het vak van zijn vader, die firmant was van de glas- en verffabriek J. Sabelis aan het Spaarne nabij de Anthoniestraat. In 1905 nam ae thans overledene de zaken van ziïn vader over en hij heeft tot 1 Mei 1943 de leiding gehad in het bedriif. Van 1923 tot 1927 heeft de heer De Breuk deel uitgemaakt van de gemeente raad van Heemstede als vertegenwoordi ger van de Vrijheidsbond. Door de annexa tie werd hij inwoner van Haarlem. De heer De Breuk stelde zich candidaat voor de Haarlemse raad en werd gekozen. Twee jaar later heeft hij deze functie wegens drukke werkzaamheden moeten neerleg gen. De heer De Breuk heeft in diverse colle ges zitting gehad. H« was van 1905 af commissaris van de Nutsspaarbank en was regent van het hofje van Gratie en van de Bakenerkamer. Naast zijn dagelijks werk deed de thans overledene veel werk voor de sport. Niet minder dan dertien jaar was hij .voorzitter van de Roei- en Zeilvereniging ..Het Spaarre". In het bestuur van HFC was hij voorzitter en penningmeester. Nog lang na zijn afscheid als bestuurslid sprak men nog met lof over de wijze waarop hij bin nen enkele jaren alle schuld delgde en de financiële positie van zijn vereniging weer een gezond aanzien gaf. Zowel van Het Spaarne als van KFC was hij erelid. Het stoffelijk overschot van de heer De Breuk is vandaag in alle stilte ter aarde besteld. Op een bijeenkomst van de Reclasser in af raad te Haarlem (voorbereid door de Com missie van samenwerking der Reclasse- ringsverenigingen) heeft Donderdagavond de heer H. J. Krauweel te Bennebrook, directeur van het Medisch CVfcsultatie- bureau voor Alcoholisme te Amsterdam, het onderwerp „De structuur van het al coholprobleem en de persoon van de alco holist" behandeld. Eerst besprak de heer Krauweel de func ties van de alcohol in de samenleving. Daarbij zette hij uiteen wat onder gelegen heids drinken moet worden verstaan en behandelde hij de vraag wat matig gebruik is. De meningen hierover lopen uiteen. Velen drinken sterke drank bij hun maal tijden (aperatief), anderen om gezond heidsredenen (kruidenbitterfie) en een derde groep drinkt om sociale redenen, omdat het een verplichting of fatsoen is. Het kan gebeuren, dat men ontsnappen wil aan armoedige omgeving en dan een café bezoekt. Éen sociale gewoonte is het drin ken op Zaterdagavond of Zondag na een week van inspannende arbeid. In bepaalde kringen wordt het noodzakelijk geacht te drinken, omdat het aan het beroep vast zit: verkoop van artikelen pf het sluiten van transacties geschiedt dan gemakke lijker dan wanneer er geen drank op tafel komt. Er ziin nog meer redenen om te spreken van gelegenheidsdrinken en daarbij dacht spreker aan het drinken om het sociaal contact mogelijk te maken, aan het ont snappen van spanningen en aan overvloe dig drinken als een vorm van zelfuitdrruk- king, zoals bijvoorbeeld het vieren van een feest te onderstrepen. Een aantal factoren, dat zich bij gelegen heidsdrinken voordoet, is ook te vinden bij regelmatig (gewoonte) drinken. Hierbij is het niet een kwestie van gelegenheid. Ook komt dagelijks drinken voor door een gro'te voorraatj; daarom is het te begrijpen, dat in streken, waar drank gemaakt wordt, het eigen gebruik zo groot is. Vervolgens wijdde de heer Krauweel aandacht aan de wijze van drinken, waar na hij de vraag stelde wie het zijn, die dérailleren. Dienen zij alcoholisten genoemd te worden? De heer Krauweel vervolgde, dat wat men waarneemt van mensen, die alcohol gebruiken, de stoornissen zijn. De alcoho list bedoelt deze meestal kennelijk niet te wekken. Hij voelt zich niet begrepen, weert zich af en zoekt de schuld bij anderen. Vertoond werd de door de Nationale federatie voor Gemeentelijke Volksge zondheid beschikbaar gestelde filmh ..Pre face to a life", waarin de commentator, die gedurende de film spreekt, de vraag stelt wat voor een mens een baby zal zijn, als de wereld zijn vormende indrukken op hem gemaakt heeft. Het leven in de stad, in de straat, in het huis en op de school zijn van belang, maar de belangrijkste rol vervullen de mensen in de wereld. Alle ouders koesteren bepaalde verwachtingen aangaande hun kinderen en de film toont aan hoe de kinderen kunnen opgroeien. In aansluiting oo de film merkte de heer Krauweel op, welke mogelijkheden er kun nen leiden tot alcoholisme. Vervolgens sprak hij over de therapie, over de aan passing en waardering door het publiek en de spreker besloot met te zeggen, waarom en wanneer het nodig is deskundige hulp in te roepen. Daarbij vertelde hij van hët werk van de consultatiebureaux voor al coholisme, die in de maatschappij een be langrijke rol vervullen. Nadat vragen waren beantwoord dankte mr. M. Stokvis de inleider voor zijn rede. Tijdens een vergadering onder voor zitterschap van de deken der Nederlandse Orde van Advocaten van het College van Afgevaardigden, is voorzien in de vacatures in de Algemene Raad. ontstaan door het af treden van mej. mr. M. A. Suyling (Amster dam) en mr. B. R. Wesseling (Utrecht). Mej. mr. Suyling is herkozen. In de plaats van mr. B. R. Wesseling. die zich wegens het binnen afzienbare tijd bereiken van de leef tijdsgrens niet herkiesbaar had gesteld, i3 mr. J. van der Hoeven uit Haarlem tot lid I van de Algemene Raad gekozen

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 15