E.R.O.-SIGAREN Verbreding Zandvoortselaan (in Zandvoort) voorgesteld JAN VAN DER PIGGE Tegelverzameling van Dingeman Korf MELANGE HUNTER UeeA&jk! Vrouwen organiseren bazar voor vluchtelingenhulp Twintig mille voor grondaankoop Grote Krocht wordt verbeterd Propaganda-film voor badplaats Zandvoort Brilienspecialist Schmidt Het Haarlems Voetlicht speelde „Woningnood" Crediet voor 50 huizen voor bejaarden f Krappe zege van de Typhoon op IHJ VRIJDAG 26 NOVEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hersteld verzuim Winkels in Haarlem tot 10 uur open Directeur Arbeidsbureau Haarlem naar Den Haag Diefstal in garage; bediende ingesloten Minder Duitsers in Zandvoort door Deutsche nicht erwünscht Tekening van Wim Steyn voor Frans Halsmuseum Restauratie-bijdrage van gemeente aan J. Ghapon Geheimzinnige vondst aan de Zomerweg Ouderavond van Lorentzschool A mateurtoneel Inbraak in Spaarnwouderstraat Expositie in Coornhert-lyceum: Amanuensis J. Zeepvat vierde zilveren jubileum Politie doet beroep op stadgenoten Crediet van 31.500 voor woningbouw in Heemstede Volkshuisvesting in Haarlem Op voorplein van St. Bavo De basketballcompetitie B. en W. van Zandvoort hebben de ge meenteraadsleden een schrijven doen toe komen, waarin gevraagd wordt, een crediet van 19.800.te willen verlenen voor de aankoop van grond van de gemeente Am sterdam, benodigd voor de verbreding van de Zandvoortselaan en de aanleg van een verkeersplein bij het bejaardentehuis. In de toelichting merken B. en W. op, dat de toeneming van het gemotoriseerd wegverkeer een verbreding van de Zand voortselaan binnen korte tijd noodzakelijk maakt. Mede óók om tijdens het hoog seizoen en bij wedstrijden op het circuit het verkeer op vlotte wijze te kunnen ver werken. De te verwachten opheffing van de tram en de daarvoor in de plaats ko mende busdienst maken deze kwestie bo vendien nog extra urgent. Het rijwielpad aan de Zuidzijde van de laan zal tevens verbreed dienen te worden, gelet op het steeds toenemend aantal bromfietsers. Voorts wordt sinds lange tijd de aanleg van een wandelpad naast dit verbrede rij wielpad wenselijk geacht. De plannen voor deze verbreding en uitbreiding zijn thans in voorbereiding, alsmede het plan voor de aanleg van een verkeersplein op de plaats, waar in de toekomst de in het uitbreidings plan buiten de dorpskern om geprojecteer de verbindingswegen met Noórd- en Zuid Boulevard op de Zandvoortselaan zullen aansluiten. Om ook deze plannen te kunnen verwezenlijken, is het noodzakelijk, dat de gemeente de daarvoor benodigde strook grond langs de Zuidzijde van de Zand voortselaan in eigendom verkrijgt, even eens toebehorend aan de gemeente Amster dam. De in November 1949 daarover begonnen onderhandelingen met het gemeentebestuur van Amsterdam hebben geruime tijd in beslag genomen, doch tenslotte tot volledige overeenstemming geleid. Het college van B. en W. van Amsterdam is bereid, aan de gemeenteraad voor te stellen, al deze gronden, te weten 21912 vierkante meter voor de verbreding van de Zandvoortselaan en 15.350 vierkante meter voor het verkeersplein, aan de ge meente Zandvoort te verkopen tegende prijs van vijftig cent per vierkante meter. De koopsom zal derhalve bedragen circa 18.631,terwijl voor de overdrachts kosten ongeveer 1150,zal benodigd zijn, in totaal dus rond 19.800,—,. B. en W. adviseren de raad, tot aankoop van deze gronden over te gaan. Tenslotte deet het college nog mede, dat in 1921 tussen de gemeenten Amsterdam en Zandvoort is overeengekomen, twee smalle grondstroken langs de Zuidzijde van de Zandvoortselaan te ruilen ten behoeve van een toenmaals plaats gehad hebbende ADVERTENTIE De moderne sigaar van uitzonderlijk fijne kwaliteit 22, 26, 30 en 40 cent in luxe verpakkingen van 10, 25 en 50 stuks. ALLEENVERKOOP voor HAARLEM GROTE HOUTSTRAAT 81 Balmoral-Assortimenten steeds uit voorraad leverbaar v. f 10.- t/m 100.- verbreding. Daar deze grondruil wel in feite, doch nimmer formeel tot stand kwam, om onbekende redenen, daar wèl de ge meente Amsterdam een raadsbesluit nam, doch niet de gemeente Zandvoort, stellen B. en W. voor, dit verzuim nu alsnog te herstellen, waarvoor kan worden volstaan met te constateren, dat de beide gemeenten door verjaring eigenaresse van de desbe treffende percelen grond zijn geworden. Een raadsvoorstel, dat door vele inwo ners van Zandvoort met vreugde zal wor den begroet en waarop reeds lange tijd werd gewacht, zal in de raadsvergadering van Dinsdag 30 November aan de orde ko men. Het betreft het voorstel tot verbetering van de Grote Krocht, één der belangrijkste toegangswegen tot het dorpscentrum, waar voor een crediet van 20.000,wordt ge vraagd. Het plan, dat door Publieke Werken te Zandvoort werd uitgewerkt omvat het om hoog brengen van de rijweg en het verbre den daarvan aan het .Westelijk einde van 7 tot 8 meter, d.i. dezelfde breedte van het Oostelijk einde. Voorts het omhoogbrengen van de trottoirs aan beide zijden, waardoor het Noordelijk trottoir een normale helling zal krijgen. Het aanleggen van parkeer havens in het Noordelijk trottoir, waardoor daar ter plaatse het trottoir versmald zal worden tot vier meter, hetgeen B. en W. niet bezwaarlijk achten. Op enkele plaat sen zal het trottoir daarentegen tot vier meter moeten worden verbreed. Voor de uitvoering van dit plan zullen enkele gedeeltes van trottoirs en voor tuinen van de eigenaar moeten worden aangekocht. Zodra de daarover lopende onderhandelingen zijn afgesloten, zullen nadere voorstellen over het aankopen van de grond de raad bereiken. Met ingang van morgen, Zaterdag 27 November, mogen de winkels in de ge meente Haarlem des avonds geopend blijven tot tien uur. Deze regeling duurt tot en met Zaterdag 4 December, maar geldt niet voor Zondag 28 November. Een aantal straatverenigingen en groot winkelbedrijven heeft de leden geadviseerd hun zaken van zes tot halfacht gesloten te houden en ze van halfacht tot tien uur voor avondverkoop geopend te houden. De directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Haarlem, drs. A. van der Straaten, is met ingang van 1 December 1954 benoemd tot hoofd van de Afdeling Beleidsvorming en Arbeidsmarktzaken van het Rijksarbeidsbureau in Den Haag. Hij wordt dan tevens plaatsvervangend direc teur van het Rijksarbeidsbureau. De heer Van der Straaten werd op 1. Juli 1953 tot directeur in Haarlem benoemd. Hij was daarvoor directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau in Apeldoorn. In de nacht van Woensdag op Donder dag is in een garage aan de Botermarkt in Haarlem een inbraak gepleegd. Men heeft een glas-in-lood-ruitje van het kantoor vernield en heeft zich via een loketraampje toegang verschaft. Uit een geldkistje in het kantoor werd 400 ontvreemd. De Haarlemse politie heeft Donderdag in verband met deze diefstal aangehouden de '21-jarige D. B., die als bediende in deze garage werkt. Men vond op hem het ver miste geld; B. is ingesloten. VERBETERING UITGAANSAGENDA In de wekelijkse agenda „Uitgaan in Haar lem" staat vandaag voor Maandag 29 No vember een zangvoordracht door Annette de la Bije aangekondigd. In plaats van Jan Nederpelt zal daaraan echter de- pianist Jan de Man medewerken. Het programma ver meldt composities van Mozart, Wolf, De bussy en Bunge. Ten behoeve van de gemeente Haarlem en ter plaatsing in het Frans Halsmuseum is de tekening „Moeder en kind" van Wim Steyn aangekocht op de tentoonstelling van werken van deze kunstenaar, die in kunst handel Leffelaar aan de Wagenweg tot 3 December gehouden wordt. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor aan de heer Jules Chapon, kunstschil der, een bijdrage van 1000 gulden uit de gemeentekas te verlenen in 'de restauratie kosten van het perceel. Klein Heiligland 36, waarvan hij zich voor tien jaar het huur- genot heeft verzekerd. De restauratiekos ten worden in een door de heer Chapon overgelegde begroting geraamd op 10.986, gulden. De bijdragen die hij reeds ontving 1400 gulden op grond van de premiere geling woningverbetering en 1000 gulden van de vereniging Haerlem blijken niet voldoende te zijn het gehele restauratie plan ten uitvoer te brengen. De heer Chapon hoopt een dezer dagen het bijna volledig gerestaureerde panel uit de 17e eeuw te betrekken. Het college van B. en W. stelt de raad bovendien voor 300 gulden te verlenen voor het prepareren van de kapspanten tegen houtworm. Dinsdag in de vroege ochtend heeft men op de Zomerweg in Haarlem in de nabij heid van perceel 2 een herenfiets, een bril met goudachtig montuur, een boerenpet en een kapotte klomp aangetroffen. Dit alles Werd gevonden bij een slootje, tegen de berm. De politie heeft een onderzoek inge steld en daarbij sporen aangetroffen, die er op wijzen, dat iemand de kant van de sloot naar boven is geklommen. De bezit ter van de gevonden goederen of hun, die iets naders over deze vondst kunnen mede- In gebouw „Zomerlust" had Donderdag avond voor genodigden uit het Zandvoortse zakenleven de vertoning plaats van de nieuwe propagandafilm over Zandvoort, door de N.V. Anth. Bakels te Zandvoort in opdracht van stichting „Touring Zand voort" vervaardigd. De avond werd inge leid door de voorzitter van laatstgenoemde stichting, de heer J. Th. Hugenholtz, die onder andere opmerkte, dat stichting „Tou ring" nog altijd als hoofddoel van haar werken ziet, een intensieve propaganda voqr de badplaats. Begonnen werd met verspreiding van folders op grote schaal, die een steeds doeltreffender karakter kre gen. Daarna volgde de verspreiding van de zo succesvol gebleken nieuwe affiche met de bekende zeemeermin, die overal zéér is ingeslagen en dit jaar besloot men tot ver vaardiging van een propagandafilm, waar mede deze wintermaanden enkele tour- nee's zullen worden gemaakt, De heer M. Weber als voorzitter van het overkoepelingsbestuur, gevormd uit het Zandvoortse bedrijfsleven, merkte hierna op, zéér verheugd te zijn, dat deze film op tijd gereed kwam. Spreker herinnerde aan de sterke terugslag die de dit voorjaar ge maakte anti-Duitse propaganda óók op het toeristisch bezoek in Zandvoort had gehad en noemde daarvan enkele sprekende voor beelden. Spreker achtte de vertoning van deze film de aangewezen weg, om onder andere dat publiek wederom te bereiken. Daarom zal de eerste tournee worden ge maakt tussen 6 en 19 December naar West- Ouitsland; daarna zal einde Januaribegin Februari een tweede tournee volgen, waar bij behalve West-Duitsland, ook België en Noord-Frankrijk zullen worden bezocht. Het was sprekers vaste overtuiging, dat het zien van deze film het buitenlands bezoek naar Zandvoort ten zeerste zou stimuleren. De Anth. Bakels N.V. draaide hierna de in fraaie kleuren opgenomen film, die een draaitijd heeft van ruim een half uur. Op leuke wijze wordt men daarin naar de badplaats gevoerd door middel van een echtpaar dat op zekere morgen een folder over Zandvoort in de bus vind't en daarom besluit, de vacantie in Zandvoort te gaan doorbrengen. Een groot gedeelte van de beelden is vanzelfsprekend aan strand en zee gewiid. Opnamen van races op het circuit, d'uingeziehten en verkeersdrukte op top-dagen worden op aantrekkelijke wijze getoond. Deze propaganda-film zal haar doel zeker bereiken, omdat zij een grootse en imponerende indruk van Zand voort achterlaat. Het is slechts te betreu ren, dat de meeste beelden monotoon zijn, doordat het zonlicht ontbreekt (waarschijn lijk tengevolge van de afgelopen zonloze ADVERTENTIE BARTELJORISSTRAAT 21 - TEL. 11057 Lev. alle ziekenfondsen Eén dezer dagen hield de Lorentzscnooi de eerste ouderavond in deze cursus. Na het afwerken van het huishoudelijk gedeelte, waarbij notulen, jaarverslagen van secreta ris en penningmeester, het verslag van de kascontrólecommissie en de verkiezing van drie nieuwe leden van de Oudercommissie de revue passeerden, leidde drs. H. G. Bos "«J'Ao" nnïïïïp de film „Verlegenheid" in. In deze film, ter delen, wordt vei zocht zich met de politie beschikking gesteid door de Nationale Fe deratie voor Geestelijke Volksgezondheid, maken de toeschouwers kennis met de ver moedelijke oorzaken van de verlegenheid. Hierna bedankte het hoofd der school, de heer J. M. Vercruijsse, de inleider. zomer) en de te gehaaste opnamen, omdat de film in elk geval dit najaar gereed dien de te zijn. Nergens straalt deze film in het fonkelende zonlicht, de zon, waarvan Zandvoort moet leven en die Zandvoort aantrekkelijk maakt. Bovendien houdt men de indruk, dat deze film nog niet af is. Een zéér belangrijk, misschien wel al te belangrijk deel werd gewijd aan hotel Bouwes, waarvoor het evenzeer een pro pagandafilm zou kunnen zijn als voor Zandvoort; geen enkele winkelstraat werd in beeld gebracht, slechts enkele van de vele bedrijven worden getoond, ja zelfs het fraaie raadhuis, dat elke vreemdeling boeit, ontbreekt geheel. Wellicht dat dit alles het volgend jaar nog aan deze film zal worden toegevoegd. Het dilettanten-ensemble „De Spaarne- spatters" thans herdoopt tot „Het Haar lems Voetlicht" heeft gisteravond in gebouw St. Bavo een opvoering gegeven van de klucht „Woningnood", welks auteur er blijkbaar de voorkeur aan geeft, onbe kend te blijven. Eerlijk gezegd kan men hem dit niet kwalijk nemen, want de verzameling cliché's, platvloerse grapjes en stokoude toneeltrucjes die hier bijeen gebracht is, vormt allerminst een product om trots op te wezen. Wel wordt het dui delijk dat hier een oude rot aan het werk geweest is. De opbouw van het geval is, toneeltechnisch bezien, lang niet slecht. Ieder bedrijf voert naar, en sluit met een spectaculair knaleffect en de beloofde „dolkomische verwikkelingen" zijn zo vaardig aan elkaar geknoopt, dat een wei nig critisch publiek zich hun gebrek aan originaliteit maar nauwelijks bewust wordt. Want dit is het spijtige: dat al die uitgekookte vakkundigheid hier louter gebruikt wordt voor het scheppen van goedkope lacheffecten. En al mag men van kluchten in dit genre natuurlijk geen won deren van verfijnde humor verwachten, iets van oorspronkelijkheid en frisheid moet erin doorklinken en dat ontbrak hier vrijwel volkomen. De belevenissen van de veel geplaagde fabrieksdirecteur- in-ruste, die plotseling het middelpunt wordt van een hele reeks gecompliceerde huisvestings- en huwelijksintrigues, bood kansen te over voor werkelijk geestige situaties. Inplaats daarvan onthaalt de schrijver ons op een verzameling zotte grollen en dubieuze aardigheidjes, die eer der in een derderangs cabaret dan op de planken thuis horen. Regisseur Willem van der Veer had het accent dan ook ge heel op het clowneske gelegd, hetgeen onder de gegeven omstandigheden nog de gelukkigste oplossing bleek. Leo Fabel beeldde een vermakelijke caricaturale fa brieksdirecteur uit, van wie wij vooral de komische mimiek en het quasi-wanhopige gebarenspel bewonderden. Jo Weerets was een charmante en temperamentvolle Hon gaarse, kostelijk vooral in haar gecoquet- teer met „oompje Kievit" in II Jan Smits had enkele zeer goede momenten als de studentikoze neef en fabriekserfgenaam tegen wil en dank. De overige spelers en speelsters hadden wij gaarne wat meer zien chargeren; een beetje extra-„aanzet- ten" van de verschillende typeringen was, juist in dit kolder-geval, wel geboden ge weest. Met toneel had deze „Woningnood" maar bitter weinig van doen, doch veel eti har telijk gelachen is er wel. Als dat het enige doel was, dan is Het Haarlems Voetlicht in zijn opzet geslaagd. H. C. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is een inbx-aak gepleegd in een fabriek van rubber matrassen in de Spaarnwouderstraat in Haarlem. Men is door verbreking van een ruit binnengekomen en heeft ongeveer vijftig gulden gestolen. ADVERTENTIE in verbinding te willen stellen. Tijdens een besloten bijeenkomst van do centen van het Kennemer Lyceum heeft men Donderdag hulde gebracht aan de heer Zeepvat, die als zeventiende leerkracht zijn zilveren jubileum aan deze school vierde. Bij de huldiging is niet alleen gememoreerd hoe de heer Zeepvat al op vrij jonge leef tijd als amanuensis bij het lyceum in dienst trad," maar tevens is de nadruk gelegd op het vele goede, dat hij de schooljeugd heeft meegegeven in zijn functie als leraar han denarbeid. De jubilaris mocht ook overigens bij dit jubileum vele blijken van belang stelling ondervinden. Met het oog op de Sint Nicolaas-drukte in de stad doet de Haarlemse politie een beroep op allen, om niet met de fiets aan de hand door de drukke winkelstraten te lo pen. Worden de fietsen neergezet, dan dient dit zodanig te geschieden, dat de trottoirs niet versperd worden. Voetgangers dienen zoveel mogelijk rechts te houden. De werkgroep „Verzamelaars" van de leerlingenvereniging van het Coornhert- lyceum heeft in dc vitrines bij de vakloka len in de nieuwe school aan de Chrysan- tliemumlaan een tentoonstelling ingericht van oude Nederlandse tegels, die de collec tie vormen van de tekenleraar van de school, de heer Dingeman-Korf. Het is een bijzonder instructieve en fraaie expositie geworden, die de „schoolse" opzet ver te boven gaat. In tien vitrines en vijf wand kasten zijn een 500 tegels en enig ander pottenbakkerswerk levendig gegroepeerd en de lange, zeer goed verlichte gang biedt er een uitstekende gelegenheid voor. Het is met verzamelaars niet ongebrui kelijk, dat zij in het verzamelde goed bijna onopvallende details ontdekken, die teza men een verband tonen dat origineel en dikwijls in cultuur-historisch opzicht - verrassend is. Over tegels bestaat niet veel litteratuur en de heer Dingeman-Korf heeft zijn collectie niet volgens gestandaar diseerde methodes bijeen gebracht. De wijze, waarop hij en de leerlingen van de werkgroep het materiaal echter hebben gegroepeerd, is zeer instructief en het is een genoegen de heer Dingeman-Korf te horen uitleggen en te laten aanwijzen welke lijn er in zijn collectie is gebracht. De kleinste details spreken een zo duide lijke taal, dat degene, die deze expositie heeft bezocht, de tegel niet meer als louter décoratief element beschouwt, maar inder daad als kenmei-kend draagster van een tijdeigen, als representante van een cul tuurperiode. De tentoonstelling geeft een beeld van de ontwikkeling van de volkskunst tegelbak- ken vanaf haar ontstaan in Nederland, om streeks 1580, tot de ondergang in het begin van de negentiende eeuw. In Rotterdam waren de eerste Nederlandse tegelbak kerijen, maar Haarlem volgde snel daarop en bracht de kunst tot bloei. Toen de bloei haar hoogtepunt bereikte nam Rotterdam de hegemonie weer over. De tegels hebben verschillende ornamenten uit. het buiten land afkomstig, onder andere de Majolica - techniek uit Italië, de Faenze- en Spaanse motieven. Er zijn tegels met het Chinese Wan Li-motief, dat op het serviesgoed voorkwam dat met scheepsladingen dooi de O.I compagnie naar Nederland werd gebracht. De specifiek Nederlandse motieven ko men later, vooral in Haarlem. In grote lijn kan men onderscheiden een overgang van veelkleurige tegels naar mangaanpaars, tenslotte naar blauw. De motieven va riëren eindeloos, mannetjes, dieren, bloe- Indien de gemeenteraad van Heemstede zijn toestemming verleent zal er voor de vernieuwing der aanrechtbladen en goot stenen, het witten der plafonds, het ver nieuwen en schilderen van het houtwerk in de keukens voor de 33 woningen van het complex aan de Balistraat-Sumatrastraat een crediet verleend worden van f 13200 en voor de 48 woningen van het complex aan de Kadijk-Talmastraat een crediet van f 18300. men, scheepjes, landschappen, spèelgoed, herders en herderinnen, Bijbelse taferelen enzovoort. Een bijzonder aardig specimen van de tentoonstelling is een vensterbanktegel, grof gebakken, die als zonnewijzer dienst doet door erin gegroefde cijfers en een ijzeren staafje. De tentoonstelling is tot 20 December op alle werkdagen behalve Zaterdag ge opend van half vier tot half vijf. In ons blad van Woensdag hebben wii reeds meegedeeld, dat de Raad van State de bezwaren van een aantal Haarlemse Protestanten tegen de grcndtransactie tussen de gemeente en het Bisdom Haar lem, waarbij de Rooms-Katholieke kerk het recht behield od het voorplein van de Kathedrale Basiliek van St. Bavo kerke lijke plechtigheden te houden, niet heeft gedeeld. Wij deelden toen tevens mede, dat door deze beslissing thans begonnen kan wor den met de aan dit plein geprojecteerde vijftig woningen voor bejaarden van de Rooms-Katholieke Coöperatieve Woning bouwvereniging „St. Jozef" G.A. Het voor stel tot het verstrekken van het daartoe noodzakelijke crediet van f 427.560 wordt in de vergadering van de Haarlemse raad van Woensdagmiddag 1 December behan deld. Voor aankoop en het aanbrengen van 50 gasgeysers zal naar raming benodigd zijn een bedrag van f 9000. Als gevolg van de ligging van het com plex in de onmiddellijke omgeving van de R.K. Kathedrale Basiliek is voor deze bouw een hogere aesthetisohe verzorging vereist dan waarmede gewoonlijk voor woningwetbouw kan worden volstaan. On der meer zijn hiervoor nodig afsluithek ken van het binnenterrein en een kost bare balconconstructie aan de zijde van het binnenterrein. De aan deze bijzondere voorzieningen verbonden kosten zullen naar raming f 7500 bedragen. Het Bisdom Haarlem is bereid gevonden 75 van die kosten voor zijn rekening te nemen. Da resterende 25 dienen dan bij wijze van een bijdrage a fonds perdu uit de gemeen tekas te worden verstrekt, hetgeen B. en W., gezien de hierbij betrokken belangen, verantwoord voorkomt. De huurprijs van de woningen zal ver moedelijk f 7.70 per week en per woning bedragen. Het komt B. en W. gewenst voor een zo hoog mogelijke z.g. „bej aardenbij - drage" van het rijk aan te vragen. Indien deze bijdrage wordt toegekend, kan ge noemde huurprijs worden gereduceerd tot f 5.80 per week en per woning. Voor afschrijving en onderhoud van de te plaatsen geysers zullen de bewoners bovendien nog f 0.60 per week moeten betalen. Het is noodzakelijk gebleken, dat de 19B& to HH «#ct. 20 stuks m3. HSL '&L De nieuwe HUNTER, met p:i{ de voortreffelijke melange 1955 herkent U aan de woorden „MELANGE 1955", onderaan in rood op het cellofaan, 't Is een prima - prima sigaret voor 75 ct. Om de kennismaking met deze nieuwe Hunter Melange 1955" te bevorderen, zijn tijdelijk ook luxe blikjes (z.g. tins) van 50 stuks verkrijgbaa voor 1.58. Dus niet duurder dan de pakjes van 20 stuks Hunter voor 75 ct.) De werkenden en speciaal de mannen hebben een aandeel gehad in de actie „Een uur voor een toekomst" en daardoor een belangrijke steun verleend aan de actie voor viuehtelingenhu'p. De huisvrouwen willen niet achterblijven en de Neder landse Federatie voor Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening heeft besloten een actie te beginnen tot hulp aan gezinnen in de Oostenrijkse provincie Karinthië. De Haarlemse federatie staat sympathiek tegenover het voornemen en heeft het be sluit genomen in de laatste week van April in het Concertgebouw te Haarlem een ba zar te houden. In een gesprek met mevrouw C. Cre- mers-De Bruyn en mevrouw M. D. Eick- holz-De Wijs, presidenie en secretaresse van de Haarlemse federatie, deelden zij mee, dat zij aannemen dat. de Haarlemse huisvrouwen van haar kant ook gaarne iets willen doen om de vluchtelingenhulp te steunen. De gedachte is geopperd een bazar te houden, omdat het mogelijk is, dat de vrouwen daaraan kunnen meewer ken. Thuis zijn zij in staat iets te maken. Bij de Haarlemse federatie zijn aangeslo ten: Nederlandse Katholieke Vrouwenbe weging, afdeling Gilde en afdeling K.A.V., Vrouwengroeo N.V.V., Vrouwengroep Par tij van de Arbeid, Christen Vrouwenbond, Christen Jongevrouwen Federatie. Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en Vrouwen Electriciteits Vereniging. Het is vrij gemakkelijk de leden van deze organisaties te bereiken via de be sturen, maar de federatie verwacht, dat vele vrouwen, die niet bij een van deze verenigingen zijn aangesloten, medewer ken aan het slagen van de actie en de bazar willen steunen. Het verzoek van het bestuur der federatie is, dat men zich bij voorkeur meldt bij de eigen vereni ging. Is meq niet aangesloten, dan melde men zich bij de secretaresse, mevrouw Eickholz, p/a Stadhuis te Haarlem. Is.de eerste actje geweest „Een uur voor een toekomst", als slagzin voor de Haar lemse bazar is gedacht aan „Een toekomst zonder kamp". Gehoopt wordt, dat de werkenden kunnen zorgen voor het bou- schuren en óe schuttingen, behorende bij het complex van 62 arbeiderswoningen, ge legen aan de Allanstraat, de Ampzing- straat. de Karei van Manderstraat en de Schreveliusstraat, van de alhier gevestig de Woningbouwvereniging „De Voorzorg" worden vernieuwd. Inmiddels heeft de aanbesteding plaats gehad. Met de uitvoering van de werk zaamheden zal een bedrag van f 50.807 gemoeid zijn. Aan de bakkerij aan de Lange Wijn gaardstraat 1618, welk perceel eigendom is van de gemeente, dienen ook herstellin gen te worden verricht tot een bedrag van f4.860. B. en W. vragen de raad deze bedragen beschikbaar te stellen. wen van huizen en de vrouwen voor de inrichting er van. Het tijdstip van de bazar lijkt nog ver te liggen, maar toch is het noodzakelijk thans reeds aan de voorbereiding te be ginnen. Het maken van bijvoorbeeld hand werken vraagt enkele weken en hun, die zich op dit gebied verdienstelijk willen maken, wordt verzocht zo spoedig moge lijk te beginnen. Ook is het mogelijk mede werking te verlenen door beschikbaar stellen van geld of materiaal voor naai werk (schorten, kindergoed enzovoort) en voor breiwerk voor haar, die wel over tijd beschikken, maar het materiaal niet kun nen aankopen. Ook wordt gehoopt op de medewerking van fabrikanten en winke liers. Evenals het vorige seizoen is de belang rijke wedstrijd voor de basketballoompetitie in de dames eerste klasse tussen de teams van The White Stars en Antilopen weer in een zeer onaangename sfeer verlopen. Aan beide zijden speelden de zenuwen een te voorname rol en mede door de felheid waar mede werd gespeeld werd het een anti- pronaganda. Het team van de Stars nam reeds bij de rust een kleine voorsprong (98), doch An tilopen sloeg terug en wist met nog één minuut te spelen met 17—16 voor te komen. Hierna haalde Ali Rip, die zowel verdedi gend als aanvallend uitstekend speelde, met een fraai afstandschot, nog de volle winst voor haar ploeg binnen ("17—18). Gelukkig was de wedstrijd in de eerste klasse heren van uitstekend gehalte en zowel Typhoons als IHJ begonnen met een fris en open snel. hetgeen tot gevolg had dat de stand steeds gelijk op ging: 12—12. Hoewel de kampioenen hierna verder uitliepen (2315). zagen de mannen van De Sander toch kans een redelijke ruststand te berei ken (2621). Ook in de tweede helft bleef de strijd fraai en spannend. Bij de stand 2825 miste De Sander twee strafworpen, doch dit was toch slechts uitstel van executie, aangezien Kamperveen met een fraai doelpunt de stand on 2827 bracht. Typhoons sloeg echter direct terug en liep door een velddoelpunt en twee goed ingeschoten strafworpen van Hooyveld \veer uit tot 3227. Nog gaf IHJ het niet op en door enige fraaie doelpunten kwam het team weer in de laatste vijf minuten gelijk (3535). Helaas moest aanvoerder De Sander we derom met vier eersoonliike fouten het veld verlaten, doch dit was geen beletsel voer de IH.I'ers om bii het ingaan van de laatste drie minuten een kleine voorsprong te ne men (3637). Het IHJ echter niet haten, want nadat. M. Dinjkelberg de basket had gevonden schoot ook Mansvedder on fraaie wijze twee strafworpen in, hetgeen de genadeslag betekende. Het einde van deze bijzonder aantrekke lijke wedstrijd eindigde dus in een verdien de zege van The Typhoons, waarbij IH.J ongetwijfeld een compliment verdient voor het fraaie tegenspel.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 17