□G3QDHQ „DE SPAARNESTAD" Haarlems bevolkingsregister op de microfilm Haarlems Christelijk Mannenkoor en Koninklijke Militaire Kapel geschenken Agenda voor Haarlem Centrale BOEKHANDEL Kort en bondigi Afkoop van erfpachtsrecht van het Hofje van Heythuyzen Vaktentoonstelling van vlees in de Haarlemse Vleeshal Hans Henkemans gaf een pianorecital VEEL LANGER Besparing van meer dan 3000 arbeidsuren Sport Shop Constandse Voor BOEKEN KALENDERS AGENDA'S VRIJDAG 26 NOVEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Burgerlijke Stand van Haarlem Culturele kring 't Helm Bijna 13 mille subsidies voor Haarlemse scholen Lening van 82 mille aan Elisabeths gasthuis Miniatuurspoorweg- tentoonstelling geopend Volleybalprogramma Vakschool voor woning inrichters opgericht Biljart en Om het kampioenschap derde klasse Ouderavond H.B.S.-A Haarlems Christelijk Mannenkoor pakte royaal uit ik mag wel zeggen figuurlijk en letterlijk door zich op zijn eerste concert in dit seizoen Donderdag in de gemeentelijke Concertzaal de mede werking te verzekeren van de Ko ninklijke Militaire Kapel (onder leiding van kapitein-kapelmeester Rocus van Yperen) en met dit nationaal harmonie orkest ter begeleiding onder zijn eigen dirigent, Bernard Verboom, een deel va.n het vocale programma uit te voeren. Het Matrozenkoor uit „De vliegende Hollan der" van Wagner, het Soldatenkoor uit „Faust" van Gounod, „Land of hope and glory" van Elgar en „Vrijheid" van onze stadgenoot Ernst van 't Kaar waren voor die .samenwerking geijkte nummers, die met een minimale voorbereiding even voor het (begin van het concert best te wagen waren en met verzekerd succes ten gehore konden worden gebracht. Met een viertal a-capella-nummers werd aangetoond dat het koor, onder de rustige aanwijzing van de heer Verboom, groeien de is wat toonvastheid en lenigheid be treft. Laat er nu nog wat markanter te kening in de voordracht komen, dan is men weer een stap verder. De „Sérénade d'hiver" van Saint-Saëns ging reeds vrij vlot en vooral wat de eerste tenoren betreft zangtechnisch heel verdienste lijk. Maar het kan nog wel wat puntiger, met wat meer begrip voor het grappige, studentikoze geval. Het aardige melodietje van Hesipe's Haarlems Liedeke sloeg bij zonder goed in, het werd trouwens goed gezongen. De Koninklijke Militaire Kapel ver tolkte een omvangrijk propgramma. Van belang was, dat de dirigent een paar ori ginele harmoniewerken liet spelen: de nog al Gershwin-achtig uitgevallen New-Or- leans-ouverture van Meinderc Boekei en het meesterlijke rhapsodische werk „Het daghet in den Oosten" van de Vlaamse componist Frans d'Hayer, dat. door zijn prachtige constructie, zijn indringende betekenis als idee van de komende bevrij ding, zijn rijke harmonisatie, zijn kleurige instrumentenng en zijn bewust Neder lands karakter als een monuiment van be schaving het programma in strikt artis tieke zin beheerste. Het stuk werd boven dien brillant gespeeld. Van de vele nummers, waaronder als be langrijkste de ouverture „Le Roi d'Ys" van Lalo en „Zeelandia" van Koeberg, vernoemen we nog speciaal de „Hollandse Rhapsodie" van Hugo de Groot, die keurig voor blaasorkest bewerkt waar dig de Hollandse muziekgeest vertegen woordigde. Kapitein van Yperen dirigeer de zijn programma met vaste hand en wist de kwaliteiten van zijn kapel gunstig te doen uitkomen. Tot besluit liet hij het „Dankt, dankt nu allen God" spelen in de bewerking van Johan Wagenaar, welk ko raal door de aanwezigen staande meege zongen werd: een plechtig einde van een rijk gestoffeerde concertavond. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE HAARLEM, 25 November 1954 ONDERTROUWD: 25 Nov. W. K. Kwinke- lenberg en C. Roozendaal. GEHUWD: 25 Nov., J. Lucas en M. D. S. Opdam; A. H. J. van Os en C. T. van Dam me; J. P. Kemper en E. A. Wentink; W. Vellinga en E. Willemse; J. van Zijtveld en C. W. Hummeling; J. A. Chr. Tempelaar en M. Tellegen; J. J. Hubert en J. M. de Groot; J. Harskamp en E. Pannekoek Loois; N. Lodder on H, C. J. Haartman. BEVALLEN van een zoon: 23 Nov., J. J. M. ThoolenWesthof; 24 Nov., A. P. Jager —van der Weide;. G. F. A. M. Kropman Delibes; O. BenjaminsSchroder; D. van SlootenNoble. BEVALLEN van een dochter: 24 Nov., W. G. Tademade Jong: G. P. van Kampen Langeveld; S. van Zijl—Cop; J. M. Hoger- vorstGenis. OVERLEDEN: 23 Nov., M. Drossaers— Spuyman, 31 j., Hazepaterslaan; 24 Nov., N. Vlaar, 58 j., Kamperlaan; J. B. W. Bolomey, 77 j., Hazepaterslaan; L. W. Logmans, 62 j., Denys van Hullelaan. I ADVERTENTIE CADEAUX VOOR BABY EN KLEUTER Steiff beestjes in grote verscheidenheid Nooitgedacht speelgoed, ijzersterk en bizonder geschikt voor de kleintjes. Box met bodem en verhoging 80/100 27,50 Koelstra's Wonderstoel 53,50. Beuken ledikantje, geh. bekleed 89,75 Dekenklemmen 2,75 - 3,25 - 3,75 Voor de kinderwagen: vachtjes, plaids en AaBe dekentjes. VOOR DE BABY ANEGANG 46 - GR. HOUTSTR. 116 HAARLEM voor uw SINT-NICOLAAS- Bijouterieën - Plateel Koperwerk - Gero - Tin etc. BARTELJORISSTRAAT 9 - TEL. 13475 De relatie van de mens tot de muziek is een individuele aangelegenheid. Zij blijft vaak in de verborgenheid bestaan. Zij treedt soms aan de dag in gesprekken en in geschriften. Maar zij openbaart zich ook bij het uitvoeren van muziek in een grote verscheidenheid van psychische gericht- heden. De piano avond, die de toonkunste naar Hans Henkemans gisteren op uitno diging van de culturele kring !t Helm in Theater Monopole te Zandvoort gegeven heeft, maakte op deze regel geen uitzon dering. Hans Henkemans behoort tot de meest vooraanstaande Nederlandse musici. Bij tal van gelegenheden heeft hij van zich doen spreken als van een bijzonder begaafd componist, modern georiënteerd. In die hoedanigheid is hij een kind van zijn tijd, die het meer bij de muziek zelve zoekt en haar niet zief als de draagster van een romantisch ideeaal. Zijn klavieravond gaf een bevestiging van die artistieke instel ling. Want zo wel uit de vertolking van de Sonate in Bes (K.V. 570) van W. A. Mozart en van de Sonate in c opus 111 van L. van Beethoven, als uit die van drie Etudes van Debussy, de Valses Nobles et sentimentales en „Alborada del gracioso" van Ravel, sprak niet in de eerste plaats de romanti cus pur sang maar de misicus pur sang. Als zodanig werd hij gestuwd door een musiceerdrift, die een gevoelsexpressie als in het Adagio Van Moz^rts sonate en in de ontroerend schone Arietta uit de sonate van Beethoven (het romantische bloed kruipt ten slotte toch waar het niet gaan kan) neutraliseerde door het laten domi neren van het zuiver muzikale element. Dit bewerkte een kristalheldere tekening van het melodische lijnenspel, een onwrik bare bouw van het muzikale kunstwerk met duidelijke vormcontouren, logisch noodzakelijke dynamiek. En zelfs de klank kleuren in de muziek van Debussy, de gra tie van de walsen van Ravel en de spran keling van de Alborada berustten op dit abstract muzikale beginsel. Inderdaad. Hans Henkemans diende de muziek in zijn spel op de bijwijlen hard klinkende vleu gel, met virtuoos meesterschap. Hierdoor is deze kunstavond van de culturele kring 't Helm tot een bijzondere gebeurtenis ge worden. P. ZWAANSWIJK. Onderwijskwesties B. en W. van Haarlem stellen de raad voor om voor het aanschaffen van boeken en leermiddelen voor de zesde klasse van de Theo Thijssenschool (Piet Heinstraat 14) en het aanbrengen van wandversieringen in twee nieuwe lokalen van deze school een bedrag van 3810.beschikbaar te stel len. Aan het bestuur der stichting Muziek instituut van de kathedraal van St. Bavo te Haarlem zal overeenkomstig het ver zoek, behoudens goedkeuring van de raad medewerking verleend worden tot het aan schaffen van leermiddelen ten behoeve van de koorschool in de Wilhe!minastraat6 we gens de toeneming van het aantal leerlin gen en ter aanvulling van de eerste inrich ting van de school. Hiervoor zal een bedrag van ten hoogste 820.— uitgetrokken wor den. Voorts verzoeken B. en W. de raad om aan een zevental Haarlemmers een vergoe ding toe te kennen- ten behoeve van het vervoer per schoolbus van kinderen die in Amsterdam de Joh. C. Ammanschool en de Prof. H. Burgerschool bezoeken. B. en W. stellen voor om aan het bestuur van de vereniging tot bevordering van r.k. bijzonder onderwijs aan zwakzinnigen te Haarlem een bijdrage tot ten hoogste 2760.toe te kennen in de kosten van de inrichting van een nieuwe klas in de school voor buitengewoon lager onderwijs aan de Nicolaas van der Laanstraat 25 te Haarlem. Ook het r.k. kerkbestuur van de pa rochie van het Allerheiligst Hart te Haar lem zal een crediet beschikbaar gesteld worden, namelijk 1280.voor de uit breiding met een zevende leslokaal van de St. Bonaventuraschool in de Wouwerman- straat. Aan het bestuur der vereniging tot stich ting en instandhouding van een «Christe lijke school voor buitengewoon lager on derwijs te Haarlem zal een bijdrage tot ten hoogste 4320.toegekend worden voor de aanschaffing van meubelen en leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de Prinses Marijkeschool aan de Sophiastraat. Benoemingen B. en W. raden de gemeenteraadsleden aan om met ingang van 1 September 1954 de heer J. Sandtke te Aerdenhout te be noemen tot leraar in de handelsweten schappen aan het Coornhertlyeeum zulks met toekenning van een gelijktijdig eervol ontslag als leraar aan de vijfjarige HBS-A le Haarlem en voorts stellen B. en W. voor met ingang varr 1 Januari 1955 de heer J. de Brie over te plaatsen als onderwijzer van de Frans Halsschool naar de Dr. Huet- school. Haarlems financiën Daar thans het juiste bedrag bekend is van de belastinguilkering van het rijk aan de gemeenten een meevaller van 8°/o kan het Haarlemse begrotingstekort voor 1954 verlaagd worden met 151.715.Plet bedraagt nu 1.558.635. Vervolgens is het noodzakelijk gebleken de raming van enige andere posten van de begroting 1954 te verhogen. Voor wat be treft de uitgaven belopen deze verhogin gen een bedrag van 58.998,terwijl de inkomsten 4.080,hoger kunnen wor den geraamd. Het nadelig verschil ad 54.918,kan worden opgevangerl door verlaging van de raming van de post voor onvoorziene uitgaven. Regenten van het St. Elisabeths of Grote Gasthuis verzoeken de Haarlemse raad ter leen te mogen ontvangen een bedrag groot 81.614,09, waarvan 8.460,91 met een looptijd van 20 jaar en 73.153,18 met een looptijd van 10 jaar, ter bestrijding van de kapitaalsuitgaven over het jaar 1953. De Keuringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem heeft over 1953 een batig saldo van 5.427,81. B. en W. stellen de raad ook voor het bedrag van deelneming aan de verwaar- borgingsregeling van de Frauderisico-On derlinge van Gemeenten (F.O.G.) met in gang van 1 Januari 1955 van 300.000, te verhogen tot 350.000. Evenals het vorig jaar zal de Bank voor Nederlandse Gemeenten voor Haarlem een rekening-courant-crediet openen van hon derdduizend gulden. ADVERTENTIE doet U met een mud kolen als U onze niet te overtreffen WALES anthraciet stookt. Neemt 'n proef met: VICTORIOUS WALES (Super kwal.) Afm. 20/30 ƒ11.15 p. H.L. SEVEN SISTERS WALES (le kwal.) Afm. 20/30 10.65 p. H.L. ALLEEN-VERKOOP: Brandstoffenhandel Fr. Varkenmarkt 610 (Spaarne b(j Viaduct) Telefoon 14164 en 13904 Het idyllische hofje tussen Spaarne en Hout. De Haarlemse slagers zullen in de ko mende week niet alleen reclame maken voor het vlees in hun winkels en étalages, maar ook in de Vleeshal, waar Dinsdag en Woensdag een slagersvaktentoonstelling gehouden wordt. De Vleeshal wordt dus enkele dagen gebruikt door beoefenaars van het vak, voor wie zij in het begiri van 1600 was gebouwd. In de zeventiende eeuw salchtten de sla gers thuis en zij verkochten het vlees uit sluitend in de Vleeshal. Daar kwamen de Haarlemmers bijeen om vlees te kopen. De slagers mochten thuis geen vlees afleveren. De aanleiding van de aanstaande ten toonstelling is het vijfentwintigjarig be staan van de afdeling Haarlem van de R.K. Slagershond, dat in de afgelopen zomer VRIJDAG 26 NOVEMBER Concertgebouw: Noordh. Philh. Orkest met Jo Juda, viool, 8 uur. Frans Halsmuseum, Volksühiversiteit; „Atoomenergie voor oor- logs- en vredesdoeleinden", dr. H. Groot, 8 uur. Lange Veerstraat 16: Stichting Psycho- Synthese, 8 uur. Gebouw .St. Bavo, Smede- straat: Fotoflits-avond, 8 uur. Rudolf Steiner School, Wilhelmipastraat 43 a: Tentoonstel ling van werk van leerlingen. 20—22 uur. Palace: „Door dik en dun", alle leeft., 7 cn 9.15 uur. Minerva: „City Lights", alle leeft., 8.15 uur. Roxy: ..Buffalo Bill op het oorlogs pad", 14 jaar, 7 cn 9.15 uur. Rembrandt: „Koning der melodieën", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Lido: „De man met een millioen", alle leeft., 7 cn 9.15 uur. Luxor: „Een liefde in Parijs", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Geen voorstellingen. ZATERDAG 27 NOVEMBER Stadsschouwburg: „De drie zusters", Ne derlandse Comedie, 7.30 uur. Rudolf Steiner School, Wilhelminastraat 43 a: Tentoonstel ling van wex-k van leerlingen 1517 en van 20—22 uur. Palace: „Door dik en dun", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „City Lights", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Buffalo Bill op het oorlogspad". 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Koning der melodieën", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „De man met een millioen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Gekooide meis jes", 18 jaar, 23,30 uur. Luxor: „Een liefde in Parijs", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Honderd meisjes en één zeeman", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur- Ingevolge een regeringsbesluit uit 1936 moet ten behoeve van het archiefregister van de persoonskaarten van hen, die we gens vertrek uit de gemeente of door over lijden van het bevolkingsregister worden afgevoerd, zomede van kinderen, die, hoe-■ wel in de gemeente geboren, elders woon achtig zijn, een volledig afschrift ivorden gemaakt. Daar het aantal vertrokken per sonen, overledenen en zgn. toevallig ge borenen jaarlijks gemiddeld 10.000 be draagt, is het duidelijk, dat het vervaardi gen van deze afschrift en en de controle op hun juistheid veel tijd vergt. Daarnaast rijst het probleem van de berging van al deze afschriften, welker aantal, gerekend naar het tijdstip van invoering van het persoonskaartenstelsel, de 150.000 reeds overschreden heeft. Een en ander heeft B. en W. van Haarlem dan ook doen zinnen op het vinden van een methode van archi vering, waardoor niet slechts het maken van afschriften tot een minimum aan tijd kon worden teruggebracht, doch die tevens de behoefte aan archiefruimte zou beper ken. Na een langdurig onderzoek zijn B. en W. tot de conclusie gekomen, dat toepas sing van de micro-fotografie het daartoe aangewezen middel is. Daar op een micro- kaart ter grootte van 9 bij 12 centimeter 42 opnamen kunnen worden gemaakt en het aantal te fotografei-en persoonskaarten gemiddeld 10.000 per jaar bedraagt, waar van van velen, in verband met daarop voor komende gegevens, zowel de voor- als achterzijde moet worden gefotografeerd, zal gemiddeld met 400 mici-o-kaarten per jaar voor de dagelijkse dienst op de afde ling bevolking kunnen worden volstaan. Rekening houdende met het voorschrift, dat van deze micro-kaarten de zgn. moe der-kaarten (de negatieven) in een afzon- derlïjk 'archief moeten worden geborgen en een extra positief ten behoeve van het zgn. schaduwregister moet worden ge maakt, toe te zenden aan de Rijksinspectie van de Bevolkingsregisters, zullen in totaal gemiddeld 1200 micro-kaarten per jaar nodig zijn. De prijs van micro-kaarten be draagt per 100 stuks 23,80. Daar het foto graferen van de persoonskaarten, zomede het ontwikkelen van de verkregen foto's en het gereedmaken van een index op de chronologisch te rangschikken micro-kaar ten, verkregen door het afdrukken van de desbetreffende persoonsplaatjes, gemid deld anderhalf uur per dag zal vragen (390 arbeidsuren per jaar), behoeft het geen be toog, dat deze methode van archivering verre de voorkeur verdient boven de thans 'gevolgde, welke gemiddeld 3800 arbeids uren per jaar vordert. Daaraan kan worden toegevoegd, dat een foutloze overneming van de op de persoonskaarten voorkomen de gegevens gewaarborgd is. De kosten voor het aanschaffen van een micro-fotoinstallatie en het inrichten van een donkere kamer worden op 11.500 ge raamd, welk bedrag dan ook aan de raad is gevraagd. Donderdagavond is voor een aantal ge nodigden, waaronder vertegenwoordigers van de politie en de havendienst, de minia tuurspoorweg van de Haarlemmer J. W. H. Flaskamp door de directeur van Haarlems Bloei, de heer W. van Willige, officieel in werking gesteld. Met een enigszins wan trouwende blik op het schakelbord met de vele handletjes en lampjes, drukte de heer Van Willige een van de handletjes om en deze handeling was voldoende om de vele lampjes, die langs de spoorbanen staan opgesteld, te doen aanflitsen en de treintjes in beweging te zetten. Dit opwindende en leerzame spel voor jong en oud treft men aan in het tentoon stellingsschip „De' Smidse", dat enige weken aan het Spaarne nabij de Trans- vaalstraat heeft gelegen. De heer Flas kamp, die thans voor het eerst zijn trein tjes in deze boot tentoonstelt hij heeft Haarlem ï-eeds twee maal „aangedaan", maar toen exposeerde hij in de Vishal heeft zijn tafel en dus het gehele spoor wegcomplex enigszins moeten aanpassen aan de ruimte van het schip. Deze verbou wing, waarin hij door zijn zoon Herman werd bijgestaan, heeft drie weken in beslag genomen. Een aanwinst op deze tentoonstelling is stellig de rangeerheuvel. Men bedient zelf een locomotief, die met enige wagons de rangeerheuvel oprijdt, waarna men met een druk op de knop de wagons loskoppelt, die daarna uit eigen beweging de heuvel afrollen. Tijdens iedere deixionstratie stelt de heer Flaskamp aan de jeugdige toeschouwers vragen betreffende de spooi-wegen en op het gebied van het verkeer, en ook dit on derdeel van de demonstratie wordt door de vele onderwijzers, die met hun klassen de tentoonstelling bezoeken, zeer op prijs gesteld. Vandaag vaart deze leerzame tentoon stelling naar de ligplaats, waar zij drie weken lang te bezoeken zal zijn: het schip komt te liggen bij de Gedempte Oude gracht. gevierd is en het vijfenzestigjarig bestaan van de Haarlemse Slagerspati-oonsvereni- ging in de komende zomer. Het doel is: het gebruik van vlees te propageren. Bij de voorbereiding heeft ook de Haar lemse Grossiersvereniging voor de Vlees- handel haar medewerking verleend en zij neemt een aandeel in hetgeen Dinsdag en Woensdag tentoon gesteld zal worden. De tentoonstellingscommissie is reeds ge ruime tijd bezig met de organisatie. Zij heeft zich tot de slagers gewend met de mededeling, dat er gelegenheid bestond aan een cursus deel te nemen, waardoor zij in staat gesteld konden worden te leren op welke wijze het tentoongestelde moet worden gemaakt. De belangstelling was groot en het resultaat is geworden, dat 109 slagers hebben meegedeeld, dat zij 400 sier- schotels enz. zullen maken. Dit zegt nog niet, dat er 400 stuks tentoongesteld zullen worden, want er zijn vele niet-Haarlem- mers uitgenodigd, om als jurylid op te treden. Zij vormen vier groepen en zullen uitmaken welke inzendingen voor een prijs in aanmerking komen. Wordt de inzending niet bekroond, dan wordt zij niet tentoon gesteld. De grossiers zullen een „schilderij" van vijf bij tien meter exposeren, dat een stil leven voorstelt. Leerlingen van de Slagers vakschool uit Utrecht zullen bij het maken er van medewerking verlenen. Een deel der tentoonstelling is gewijd aan de werkzaamheden van de Vleeskeu ringsdienst te Haarlem en een aantal fir ma's zal stands inrichten met snijmachines, vleesmolens, koelkasten, kruiden enzovoort.. De Haarlemse siegers zijn van mening, dat de originele Haarlemse rookworst niet voldoende bekend is bij de stadgenoten. Daarom zullen zij de bezoekers in de ge legenheid stellen een stukje worst te proe ven. De heer F. J. A. Bruins, directeur van het Openbaar Slachthuis, zal Dinsdagmid dag bij de opening een kort woord spreken, waaraa het publiek gelegenheid krijgt de expositie te bezichtigen. De organisatoren verwachten gi-ote belangstelling, onder an dere van de zijde van de huisvrouwen en van leerlingen van huishoudscholen. B. en W. van Haarlem hebben de ge meenteraad voorgesteld het college van re genten van het Hofje van Heythnysen in de gelegenheid te stellen het uit 1597 da terend erfpachtsrecht, betrekking hebbend op een gedeelte grond, waarvan de juiste ligging aan of nabij de Kleine Houtweg niet bekend is, af te kopen voor een be drag van f 1. Ook wordt gevraagd toestem ming te verlenen tot de algehele doorhaling van de tot zekerheid van het recht ten hy- potheekkantore te Haarlem genomen hy pothecaire inschrijving van 12 October 1880. Ter toelichting delen B. en W. de raad mee, dat sinds onheuglijke tijden het Hofje van Heythuysen aan de gemeente jaarlijks een erfpachtsrecht van f 8 betaalt. Het col lege van regenten van het hofje heeft ge vraagd te bevorderen, dat het hofje in de gelegenheid wordt gesteld het erfpachts recht af te kopen. In het archief der gemeente bevindt zich een erfpachtsbrief van 23 December 1597, waaruit blijkt, dat aanvankelijk f 12 per jaar betaald moest worden; na afkoop van een gedeelte van het recht bleef een be drag van f 8 per jaar over. Uit het archief blijkt voorts, dat de ei-fpacht niet rust op de grond, waarop het hofje in 1651 is ge bouwd, maar op een in 1666 aangekocht terrein, waarop een "huis was gelegen, dat door regenten verhuurd werd. Wellicht is dit terrein later voor uitbreiding van het hofje gebruikt. Ten hypotheekkantore bleek van het be staan van het erfpachtsrecht, zonder ech ter enig licht te geven met betrekking tot de juiste ligging van de grond, waarop dit recht betrekking heeft. In een inschrijving van 12 October 1880 wordt gesproken van ADVERTENTIE ADVERTENTIE heeft Sint-Nicolaas-geschenken voor grote en kleine sportieve mensen Bronstceweg 8 t.o. Koediefslaan Heemstede - Telefoon 38321 HVS-Die Raeckse met bovenste plaats als inzet Maandagavond wordt in het Krelagehuis te Haarlem om half negen de belangrijke volleybalwedstrijd HVSDie Raeckse ge- sepeld om de voorlopige leiding in de eerste klasse heren. Die Raeckse heeft één verlies- punt minder dan HVS en staat er dus het gunstigst voor. Een uiterst spannende strijd is dus te verwachten. Verder komt Rapiditas tegen CIOS in het veld (9.30 uur). Bij de dames ontmoet Die Raeckse het team van De Blinkert (20.30 uur) en komt Velox tegen HVS binnen de lijnen (21,30 uur). Het programma luidt voorts: Heren: HBC —CIOS 3. HVS 3—VCR 2, Blinkert— Leoni- das. Blinkert 2—Raeckse 3, Boru—HVS 4. OVRA 2Raeckse 4, Blinkert 3AW, Velox 2—OSS. Dames: Velox 2OG, PWNRaeckse 4, OSS—MHBS. AW—Velox 3, VCR—AVC, Raeckse 3—Gios, Velox 2—Raeckse 4, Stam pers—AVC 2. naar v/h H. N. MUL en v/h J. M. STAP GROTE HOUTSTRAAT 63 HAARLEM - TELEF. 10305 een erfpachtsbrief van onbekende dagteke ning, die sedert onheuglijke jaren regulier is betaald, zonder dat het recht immer i3 betwist. Nu omtrent een en ander geen absolute zekerheid is te verkrijgen en voorts niet is gebleken, dat enig belang der gemeente door inwilliging van het verzoek van de regenten zou worden geschaad, stellen B. en W. de raad voor de regenten in de gele genheid te stellen het erfpachtsrecht af te kopen tegen de symbolische afkoopsom van f 1. In Haarlem is met medewerking van de Stichting vakonderwijs te Utrecht opgericht een Vakschool voor Woninginrichters. Er wordt onderwezen in meubel- en woning stofferen, meubelmaken en detailhandel waarbij stijl en kleurleer, materialenkennis, tekenen en verkoopkunde. De lessen worden gegeven in de A. H. Gerhardschool en op de werkplaatsen van de firma Krom en Rose. Door de federatieve samenwerking van de patroonsverenigingen St. Reinoldus en de Ne derlandse Bond is er een federatie opgericht die ook de vakschool onder haar beheer heeft. Tot directeur van deze vakschool is de heer Jac. Haan benoemd; de heer Fr. Kense- laar is hoofdleraar aan deze school. Het da gelijks bestuur bestaat uit de heren J. A. J. Vos, voorzitter en E. Meijerink, secretaris- penningmeester (kantoor Pieter Kiesstraat 57). Het is voor de Haarlemse meubileringsbedrij- ven zeer moeilijk geschoold personeel te krij gen; daarom hebben zij een vakschool opge richt waar de leerlingen klaar gestoomd wor den voor diverse vakken en tevens voor een vestigingsvergunning. De school heeft thans reeds 30 leerlingen van verschillende leef tijden. Gisteravond werden in café Van Trigt aan de Rijkstraatweg in Haarlem de wed strijden voortgezet om het biljart-kampioen schap derde klasse, district Haarlem. De resultaten waren: Broertjes 100 22 28 4.54 2 De Bruin 79 22 27 3.59 - Leuven 100 42 10 2.38 2 Wunnik 67 42 7 1.59 - Bauer 100 21 39 4.76 2 Neeskens 76 21 12 3.61 - Neeskens 100 22 15 4.54 2 Van Veen 62 22 12 2.72 - De stand is: Wunnik 4 1 - 16 8 Broertjes 3 - 1 35 7 Winthorst 2 1 2 15 6 Leuven 3 2 - 14 6 De Bruin 2 3 - 22 4 Van Veen 2 3 - 29 4 Bauer 1 3 1 39 3 Neeskens 1 5 - 15 2 Vanavond worden de partijen voortgezet. HH1JC VERSLOEG KEULEN MET GROTE CIJFERS. De ijshockeywedstrijd HHIJC Keulen, die op de HOKY in Den Haag als eerste wedstrijd voor de West Europa Cup werd gespeeld, is door de Hagenaars met 13—2 gewonnen. De tussenstanden waren: 4—0, 5—0, 4—2. BINNENLAND Terugkeer van emigranten uit Australië komt weinig voox\ Slechts in enkele geval len is de betrokken emigrant niet in staat de volle retourpassage te betalen. Er bestaat naar de mening van de minister van Verkeer en Waterstaat dan ook geen aanleiding tot vaststelling van een verlaagd tarief. Het Kon Tiki-vlot, waarmede Thor Heyerdahl zijn tocht over de oceanen maakte, wordt in de nacht van Zondag op Maandag in ons land verwacht. Het vlot, dat een breedte heeft van 6.78 meter, wordt van Ant werpen over de weg vervoerd naar Rotter dam, waar het van 30 November af ge- exposeerd zal worden. Daarna is het te bezichtigen in Den Haag. Van 9 tot 14 December wordt het vlot op het Museum plein te Amsterdam geplaatst. Uitvoering gevend aan de belofte, die de gemeente 'sGravenhage de Franse presi dent Rene Coty heeft gedaan bij zijn bezoek aan Nederland, heeft Den Haag dezer dagen ruim 14.000 bloembollen naar Frankrijk ge zonden. Het zijn bollen van verscheidene soorten bloemen in allerlei variëteiten. De Amsterdamse rechtbank heeft bij verstek de 34-jarige ijsventer J. van M. we gens meineed in een echtscheidingsproce dure veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden. De officier had tegen de man zes maanden geëist. In de echtscheiding was de man zelf geen partij, doch aangezien hij de betrokken vrouw goed had gekend, was hij door de man als getuige opgeroepen. Hij legde toen in strijd met de waarheid een voor de vrouw gunstige verklaring af. Voor de Haagse rechtbank is een ge vangenisstraf van een maand geëist tegen de 26-jarige Amerikaanse student D. S. T„ af komstig uit Boston, studerende te Leiden, wie ten laste worde gelegd de schuldige te zijn van een aanrijding, welke deze zomer in Scheveningén is geschied. Tengevolge van deze aanx'ijding is een Scheveningse winke lier overleden. Het ministerie van Oorlog en het ministerie van Marine hebben opnieuw- met Nederlandse en buitenlandse ondernemingen contracten gesloten voor de levering van goederen of diensten. Het totale bedrag, dat met deze leveranties is gemoeid, 19 f9.308.867.71. Hiervan is f 1.604.547,16 ge plaatst bij buitenlandse, de rest bij Neder landse ondernemingen. In de Cannerweg te Maastricht, de ver keersweg van Maastricht naar Canne in België, is plotseling een groot gat van onge veer twee meter diep. zeven meter in de lengte en tien meter in de breedte van de weg ontstaan. Ongelukken deden zich niet voor. Vermoedelijk is een buis van de water leiding gesorongen, waardoor de grond is weggespoeld. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse raad behandelt Woens dagmiddag 1 December een agenda van dertig punten. Voor het semi-artsexamen slaagden de heren H. den Butter uit de Haarlemmer meer en J. J. van den Andel en M. R. Koel man te Haarlem. Dr. A. van der Boom hield Donderdag avond als leraar kunstgeschiedenis en tekenen van de H.B.S.-A een voordracht over „Schilderkunst en werkelijkheid'" voor een talrijk en aandachtig gehoor, be staande uit ouders van leerlingen, direc teur en leraren van de school. De heer Van der Boom nam zijn gehoor „in vogelvlucht", zoals hij het uitdrukte, door de eeuwen heen mee naar de heden daagse tijd. Hij lichtte aan de hand van vele voortreffelijke lantaarnplaatjes, be ginnende met enkele reproducties van Ruysdael en eindigende met het cubisme en een Picasso, zijn lezing toe. Over elk tijdperk sprak hij enige ogen blikken. er zijn toehoorders op wijzend, dat elke schilder zijn eigen „visie" op een on derwerp heeft en hoe het van ddens inner lijke belevenis en ontroering afhangt, hóé een onderwerp wordt weergegeven. Het laatste deel van de avond besteedde dr. Van der Boom aan de bespreking van de beroemde impressionnisten Manet, Gauguin, Cézanne, Renoir, Degas, Vincent van Gogh en Toulouse-Lautrec. Van deze laatste schilder bevonden zich een groot aantal authentieke tekeningen en reproducties in het tentoonstellings- zaaltje van de H.B.S.-A, alwaar men in de pauze een en ander kon bezichtigen. De voorzitter van de oudervereniging, de heer G. H. Onstein, dankte dr. Van der Boom voor zijn belangrijke lezing, vooral omdat hij dit als leraar deed. „Bovendien", zo zei de voorzitter, „was het aangenaam om in dit onrustige leven eens bepaald te worden bij een rustig en aangenaam onder werp."

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 19