Loosjes Wereldnieuws Particuliere over tekort bouwers klagen aan waardering PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Congres in Rotterdam van Kimmenaede De radio geeft Zaterdag Kerst- en Nieuwjaars verlofregeling Boeken Kalenders Echtgenoot vermoord; twintig jaar geëist RK onderwijs in België stond één dag stil TccU ió Aet zo 2 Bevestiging van nieuw statuut op 15 December Gifbeker in de kast Scheepsofficieren voerden frauduleus sigaretten in Acht maanden wegens doorrijden na stopteken Controleur van wolfs- hondenschool vrijgesproken FUELSLIP Nieuwe patrouille vaartuigen voor de marine Twee stenen voor Coornhert Stakers veroorzaakten in drie steden incidenten RADIO en TELEVISIE LIKDOORNS £"oWnSÜE Kleur veranderingen j VRIJDAG 26 NOVEMBER 1954 In het groothandelsgebouw te Rotter dam is Donderdag 'n congres gehouden van de Nederlandse Bond van Bouwonderne mers. De Voorzitter van deze bond, de heer C. van Gelderen, sprak over „Het tekort aan waardering voor de particuliere bouw ondernemer". Hij zei onder meer, dat de neiging bestaat de productie van de parti culiere bouwondernemers in Nederland, die 80 percent van de jaarlijkse woningvraag als algemeen gemiddelde over een periode van 40 jaar bevredigde, niet de waarde toe te kennen die zij verdient. Volkshuisvesting is stellig overheids zaak, maar de realisatie en de exploitatie van woningbouw niet, aldus de heer Van Gelderen, die het principieel onjuist en ondemocratisch noemde als de overheid zelf bouwt en de exploitatie van woningen ter hand neemt. Als uitzondering noemde hij bouw van woningen, die geen bouw ondernemer of belegger ter hand neemt, zoals die voor a-socialen en bepaalde categoriën van ouden van dagen. Hij ver klaarde geen princpiële tegenstander te zijn van woningwetbouw, mits deze bin nen het raam der wet en krachtens de wettelijke normen zich voltrekt. De reeks: bouwondernemer - belegger - architect - stedebouwkundige zag hij als een logisch en noodzakelijk geheel, waarbij dan onder de stedebouwkundige het gehele apparaat van gemeentelijke en landelijke of regio nale overheidsdienst wordt begrepen. „Dit congres wil in de eerste plaats een hartekreet zijn", aldus de heer Van Gel deren, die tenslotte de volgende wensen noemde: Geheel breken met de gevolgde huur- politiek en de wijze van subsidiëring van de nieuwbouw; huuraanpassing van de bestaande bouw, maar zonder het onroe rend goed een huurbelasting op te leggen; premie aan de particuliere bouw en aan woningbouwvereniging, mits zij niet duur der bouwen; het geven van voorrang bij grondtoewijzing door gemeentebesturen aan de particuliere bouw, die naast de rijkspremV: geen verdere aanspraken op voorschotten en garanties uit de publieke kassen maakt. De secretaris van de bond, drs. W. J. Valkenburg, sprak vervolgens over „De particuliere bouwondernemer en de ge meente". Hij keerde zich tegen gemeente besturen die het hun toegewezen woning- contingent zodanig verdelen, dat de parti culiere bouwondernemer voor een zeer groot gedeelte of geheel wordt uitgesloten van de woningbouw. Hij zei voorts dat ver- s-heidene gemeentebesturen de laatste tijd ertoe overgaan alleen dan bouwgrond aan particuliere bouwondernemers af te staan, indien de op deze grond te bouwen wonin gen worden verkocht aan beleggingsmaat schappijen, dan wel dat de bouwondernemer dc te bouwen woningen zelf in exploitatie neemt. Dit betekent, dat de gemeente zelf de behoefte gaat bepalen en een bepaalde voorkeur uitspreekt ten aanzien van huur woningen ten koste van de eigen woning. Dit ingrijpen in de markt achtte hij onjuist. De heer Valkenburg zei dat de particu liere bouwondernemer voorstander is van het eigen woningbezit en krachtens zijn functie de meest aangewezene is om deze woningbouw ter hand te nemen, hetgeen in het verleden op overtuigende wijze is ge bleken. Waarom dan op deze wijze het par ticulier initiatief zo niet volldig, dan toch voor een groot gedeelte uit te schakelen en deze taak als gezamenlijke gemeenten zelf ter hand genomen? zo vroeg hij. ADVERTENTIE FABLO OVERHEMDEN in diverse effen pasteltinten, met aeroline-boord v. a. 10.90 American White 15.90 KERKO OVERHEMDEN Cable-shirts, dubbel front 3 mouwlengten 12.90 WOLLEN HERENVESTEN o.a. in Jersey 39.95 SHAWLS - HANDSCHOENEN ZELFBINDERS Van Zaterdag af tot 10 uur en Maandag de gehele dag geopend Uw K led in g-adviseur Gen. Cronjéstraat 86, Tel. 14401 Spaarnwouderstraat 47-80, Tel. 21392 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Koorzang. 7.45 Morgengebed en lithurgische kalender. 8.00 Nieuws en katholiek ni uws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en ka tholiek nieuws. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursprogramma. 15.15 Kroniek voor letteren en kunsten. 15.55 Platen. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Vocaal ensemble. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Platen. 18.15 Journa listiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 blaten. 18.45 Regerings uitzending: Atlantisch allerlei: Een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken. 19.30 Avond gebed en literaire kalender. 19.45 De Zilver vloot. 20.15 Gevarieerd programma. 21.00 Actualiteiten. 21.15 De gewone man. 21.20 Platen. 22.00 Wit 't weet mag 't zeggen. 22.30 Platen. 22.45 Ziedaar Uw moeder, klank beeld. 23.00 Nieuws. 22.15 Nieuws in Espe ranto. 23.2524.00 Kamerorkest. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 7.45 Even opkrikken, causerie. 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.40 Idem. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven. 11.35 Bariton en piano. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen, 12.33 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.20 Topsongs van Novem ber. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Sportpraatje. 14.35 Amusementsmuziek. 15.00 Gronings programma. 15.25 Het volle pond, causerie. 15.40 Orgel. 16.00 Boekbespreking. 16.15 Kamerorkest en solist. 17.00 Weekjournaal. 17.35 Pojitie-kepel. 18.00 Nieuws en commen taar. 18.20 Platen. 19.00 Artistieke Staal kaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De stilte is van glas, stemmenspel. 19.55 Deze week. causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Geva rieerd programma. 22.00 Socialistisch com mentaar. 22.15 Community singing. 22.45 De Molen aan de rivier, hoorspel. 23.15 Nieuws. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.30 Strijk kwartet. 15.20 Platen. 15.15 Idem. 15.45 Ac cordeon. 16.00 Platen. 16.15 Accordeon. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Lithurgische zangen. 17.30 Poly- phone vocale muziek. 18.05 Orkest-concert. 13.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Cabaret. 21.00 Verzoekprogram ma. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 2" 0524.00 Dansmuziek. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen, lessen 147 en 148, deel 6. (Op 224 en 49 m.L 22.0022.30 Nieuws. Zoëven verschenen. Op de planken. (Op 224 m.). Bij ministeriële beschikking is ter gele heid van Kerstmis 1954 en de daarop vol gende jaarwisseling ten aanzien van het vertrek met en de terugkeer van verlof het volgende bepaald: Vertrek op 24 December, respectievelijk 31 December 1954 na 5 uur op een dusda nig tijdstip, dat kan worden gereisd vol gens de „Militaire Dienstregeling". Terugkeer op 27 December 1954, respec tievelijk 3 Januari 1955 per eerste reisge legenheid né 6.59 uur, géén D-trein zijnde. Met betrekking tot de bezetting van de onderdelen van de Koninklijke Luchtmacht zijn afzonderlijke regelen gesteld. Aan het personeel, dat door dienst, an ders dan als gevolg van de paraatheidseis. doch uitsluitend op 25 December 1954 en/of 1 Januari 1955 van deze regeling geen ge bruik kan maken, kan een overeenkomstig aantal werkdagen buitengewoon verlof, aansluitend op een Zondag worden ver leend. Prinsjesdag-ceremonieel De Koningin zal op Woensdagmiddag 15 December om 15 uur in de Ridderzaal te 's-Gravenhage het Statuut voor het Ko ninkrijk bevestigen. De Koningin en de Prins der Nederlanden zullen zich die middag in de gouden koets van het Paleis Voorhout naar het Binnenhof begeven en in deze koets naar het Paleis terugkeren langs de route welke ook gevolgd wordt bij de opening van de Staten-Generaal op de Derde Dinsdag van September. Langs de route en op het Binnenhof zal het militair ceremonieel ook gelijk zijn aan dat op Prinsjesdag. De Koningin en de Prins zullen in de Ridderzaal op de troon plaatsnemen. Daar na zullen de ministers-presidenten van Ne derland, Suriname en de Nederlandse An tillen in korte redevoeringen mededeling doen van de aanvaarding van het statuut in de drie rijksdelen. Vervolgens leest de secretaris-generaal der conferentie Neder- land-Suriname-Nederlandse Antillen de acte van bevestiging voor, waarna tot on dertekening wordt overgegaan, eerst door de Koningin, daarna door de minister president van Nederland en de minister van Overzeese Rijksdelen en vervolgens door de ministers-presidenten van Surina me en de Nederlandse Antillen. De plechtigheid wordt besloten met een toespraak van de Koningin. Wegens dieftstal van een groot aantal waardevolle gebruiksvoorwerpen ten nadele van buitenlandse trekkers uit twee Amster damse jeugdherbergen heeft de rechtbank te Amsterdam de 22-jarige houtbewerker J. P. uit Amsterdam veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Vrijwel alle goe deren zijn teruggevonden en aan de buiten landse toeristen teruggezonden. ADVERTENTIE Van Zaterdag 27 November t/m Zaterdag 4 December geopend van 8.3018 u. en van 19.3022 u. GR. HOUTSTRAAT 10 - TEL. 17472 RIJKSSTRAATWEG 125 - TEL. 23991 ADVERTENTIE De officier van justitie bij de arrondisse mentsrechtbank te Groningen heeft twintig jaar gevangenisstraf geëist tegen de 53- jarige vrouw J. van B. uit Warffum, die volgens de tenlastelegging op 2 Mei 1946 haar man heeft vergiftigd. Zij was getrouwd met P. v. d. V., een landarbeider, die niet bepaald intelligent was. Hij was evenwel een goed echtgenoot voor haar en naar buiten uit was er geen enkele klacht over het gezinsleven. Het ge zin nam evenwel van de landarbeider M. eveneens uit Warffum, een tweetal pleeg kinderen in huis. De vrouw werd verliefd op deze M. en wilde zich van haar man ontdoen. Tijdens de schoonmaak vond zij in de kast een zakje met Parijs groen, een zeer vergiftige verbinding (koper-arseni- cum), die door de boeren wordt gebruikt voor de besproeiing van grasland. Zmeng de in een beker water een eetlepel Parijs groen en zette dit in de kast neer. Van der V. had de gewoonte 's nachts te vragen naar een beker water, wanneer hij dorst had. Daar maakte zij gebruik van. De man dronk de beker in een paar teugen leeg. 's Nachts werd hij onwel en moest over geven. 's Morgens heeft hij nog iets gege ten, in de loop van de dag is hij overleden. De huisarts kon geen doodsoorzaak opge ven. Bij de begrafenis werd het dankwoord gesproken door M., met wie de vrouw en kele maanden later huwde. De moord is door geruchten pas dit jaar aan het licht gekomen. De politie stelde een summier onderzoek in naar deze ge ruchten en heeft toen het lijk opgegraven. Men trof sporen van arsenicum en koper aan en wel in zulk een grote hoeveelheid, dat geacht moest worden, dat vergiftiging de doodsoorzaak was. Enkele dagen latei- legde de vrouw een volledige bekentenis af. De officier van justitie achtte de vrouw volkomen toerekeningsvatbaar. Met het oog op het feit, dat de moord zoveel jaar geleden gepleegd is, wilde de officier van justitie afzien van levenslange gevangenis straf. Te Lalleweer (gemeente Termeenten) is de.boerderij van G. P. Toxopeus geheel uit gebrand. De in de schuur opgeslagen land- bouwoogst en alle werktuigen gingen ver loren. Het vee kon bijtijds in veiligheid worden gebracht. Het woonhuis bleef ge spaard. Voor de economische politierechter te Rotterdam hebben terecht gestaan de eer ste machinist en de tweede machinist van het s.s. „Alioth". Hun was ten laste gelegd dat zij ongeveer 70.000 sigaretten fraudu leus hadden ingevoerd. Bij onderzoek was aan het licht gekomen, dat zij de laatste tijd partijen van ongeveer 40.000 sigaretten frauduleus hadden ingevoerd. De officier van justitie nam het de ver dachten ten'zeerste kwalijk, dat zij als scheepsofficieren zich aan dergelijke feiten hadden schuldig gemaakt. Hij eiste tegen beiden zes weken gevangenisstraf, met be vel tot onmiddellijke inhechtenisneming en verbeurdverklaring van de sigaretten. De economische politierechter veroor deelde de tweede machinist tot zes weken en de eerste machinist tot vier weken ge vangenisstraf met hevel tot onmiddellijke inhechtenisneming en verbeurdverklaring van de sigaretten. De rechtbank te Amsterdam heeft gis teren de 32-jarige mandenmaker R. van den K. uit Amsterdam veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis wegens poging tot zware mishandeling. De man, die deze zomer in een juist ge kochte auto reed, waarvoor hij geen papie ren bezat, is doorgereden toen een agent van politie, die met een collega op de Von delbrug te Amsterdam wagens aanhield om de papieren te controleren, hem een stop teken gaf. De agent sprong opzij om zijn leven te redden, zo had de officier inder tijd gezegd. Tegen de man was zes maan den met aftrek geëist. De Haagse rechtbank heeft de 48-jarige gewezen propagandaleider en controleur J. A. W. te Leiden vrijgesproken van het hem ten laste gelegde: het plegen van ver duistering ten nadele van de stichting „Blindegeleidehondenschool voor Wolfs honden" te Dordrecht. De officier van justitie had tegen W. een gevangenisstraf van zes maanden gerequi- reerd. Tijdens het onderzoek ter zitting was de rechtbank tot de conclusie gekomen dat er bij deze school een wanorde heerste, waarbij geen vaste lijn in het financieel be leid viel te bespeuren. W. zou van de ont vangsten uit busjes en verkoop van foto's en maandbladen provisie en onkosten heb ben afgetrokken. Toen dit werd ontdekt had men aangifte van vermoedelijke ver duistering gedaan. ADVERTENTIE Wie het onderste uit de kan wil hebben, Krijgt het iid op de neus Wie het onderste uit zijn oliereservoir wil hebben kan dit straffeloos doen, wanneer hij slechts gebruikt. v TT Een geringe toevoeging van FUELSLIP aan Uw vloeibare brandstof waarborgt U. 1) een tank zonder slib. 2) een volledige verbranding van de olie zonder roet, 3) schone branders, dus geen koolafzetting, 4) een afdoende beveiliging van Uw installatie tegen aantasting door de, in de olie aanwezige, zwaveldelen. Met FUELSLIP haalt U ALLES uit Uw olie FUELSLIP is uit voorraad leverbaar door N.V. HERINGA WUTRICH, Ztflwcg 133, Haarlem, telef. 11966 en door de Importeur L. F. WILL Co. N.V. Postbus 470, Eerf gTatis brochure zal U gaarne op verzoek door een der genoemde firma's worden toegezonden. FUELSLIP is massa's méér waard dan 't kost Het patrouillevaartuig „Freyer", het derde van de vijf patrouillevaartuigen die op de rijkswerf te Den Helder voor Ame rikaanse rekening ten behoeve van Neder land worden gebouwd als onderdeel van de wederzijdse hulpverlening, zal op 1 De cember worden opgeleverd aan de Ameri kaanse marine-autoriteiten. Nederland zal het schip daarna overnemen. Het wordt bij de Koninklijke Marine in dienst gesteld. Het vierde schip van deze serie, de „Hefring" zal diezelfde dag te water wor den gelaten. Beide schepen hebben 225 ton standaard waterverplaatsing. De lengte is 30,32 m., de breedte 6.00 m., de gemiddel de diepgang 1.80 m. In de gevel van de sociëteit „De Reünie" te Gouda is een afgietsel geplaatst van de gedenksteen voor Dirk Foldertsz Coorn hert, welke eerder enkele panden verder was aangebracht. In Gouda zijn namelijk twee partijen, die van mening verschillen over de plaats, waar de dichter zou zijn gestorven. Binnen een afstand van twee honderd meter in dezelfde straat kan men thans dus in Gouda twee stenen aantref fen, waarop het overlijden van deze veel zijdige humanist staat aangegeven. onze correspondent in Brussel) in Vlaanderen als in Wallonië ADVERTENTIE Haarlem - Tel. 11828 Collectie als nooit tevoren (Van Zowel hebben Woensdag de RK onderwijzers ge staakt. Te Leuven en Gent verwekten R.K. studenten incidenten, zodat de politie moest ingrijpen. De betogers werden op gebracht. Te Leuven kondigde de voor zitter van het Algemeen Christelijk Vak verbond aan dat zijn organisatie in samen werking met andere R.K. groepen een actie heeft opgezet, onder meer een mars naar Brussel op 13 Januari, wanneer de rege ring haar politiek tegenover de R.K. ge meenschap niet wijzigt. Te Antwerpen, Gent en Leuven hielden de onderwijzers optochten, waarin ook ouders en leerlingen meeliepen. Ongeveer een millioen schoolkinderen hadden een vrije dag. In Hasselt, de hoofdstad van Belgisch Limburg, moesten de gendarmen de Grote Markt met de brandspuit ontruimen. Be togers werden met de kolf van het geweer geslagen. Te Brugge beschermden gendarmen de woning van premier Van Acker. In som mige steden en in de provincie Limburg staakten ook de R.K. onderwijzers, die les geven aan openbare scholen. In de meeste rijksscholen mislukte de poging om het openbaar onderwijs in de protestbetoging te betrekken. Volgens het bureau van het Algemeen Christelijk Vak verbond hebben de R.K. onderwijzers over het gehele land de stakingsoproep opge volgd. Aanbod. De Nederlandse regering heeft de consul-generaal te Rabat gemachtigd aan de Marokkaanse autoriteiten een bedrag van 15.000,aan te bieden als hulp voor de slachtoffers van de sprink- hanenramp. Mocht het gewenst worden geacht dit bedrag te besteden voor de aankoop van insecticiden, dan is Ne derland bereid in plaats van geld on middellijk per vliegtuig insecticiden te zenden. Repliek. Peru heeft Groot-Brittannië in een nota laten weten, dat het optreden van de Peruviaanse marine en lucht macht tegen de walvisvloot van Onas- sis „een souvereine daad was, waarover Peru reserves noch vragen zal aan vaarden." Record. De begroting van 21.617.000 dol lar voor 195556 van de UNESCO is goedgekeurd. Dit is de hoogste begro ting in geschiedenis van deze UNO- organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur. Het bedrag is 15 percent hoger dan de begroting voor 195354. De verhoging wordt in hoofdzaak ge dragen door de nieuwe leden, waartoe ook de Sovjet-Unie, de Oeki-aïne en Wit-Rusland behoren. Erfenis. De Brusselse spoorwegarbeider Andre Sculteur is tussen November 1951 tot Juni 1952 niet minder dan zeven keer geopereerd. Hij is thans ge nezen en heeft uit erkentelijkheid be sloten zijn lichaam na zijn dood te vermaken aan de Vrije Universiteit te Brussel. Kettingbotsing. In de nabijheid van Darmstadt heeft zich een verkeersonge luk voorgedaan, waarbij 20 auto's be trokken waren. Slechts twee personen raakten gewond. Er heerste dichte mist en een auto geraakte op de grasschei ding tussen de twee rijbanen. Hierop begonnen de auto's uit beide richtingen met elkaar in botsing te komen. De schade wordt op ongeveer 25.000 mark geraamd, PMF De initialen P.M.F. (Pierre Mendès- France) waren generaties Franse schoolkinderen reeds vertrouwd voor dat er sprake was van de huidige Fran se premier. Op hun schoolrapporten be tekent P.M.F. namelijk: Peu Mieux Faire het kan beter. Verwachting. John D. Durand, de waar nemende directeur van de afdeling be volking van de UNO, heeft gezegd dat op grond van de huidige ontwikkeling de wereldbevolking in 198Ó de vier milliard kan bereiken. Men schat dat er thans 2.5 milliard mensen op de aarde leven. Gratis. Twee landingsvaartuigen voor tanks van de Britse Middellandse Zee- vloot brengen een volkomen berooid Duits circus kosteloos van Malta naar Sicilië. Men verwacht, dat de schepen voor het vervoer van de artisten en de meer dan honderd olifanten, leeuwen, beren, apen, paarden en vogels vijf maal heen en weer zullen moeten varen. Een vertegenwoordiger van het circus is naar Bonn gegaan om te trach ten van de bondsregering voldoende geld te krijgen voor de terugreis. Kogelvrij. De Zweedse soldaten zullen met kogelvrije vesten en broeken uit gerust worden, zo heeft het Zweedse ministerie van Defensie medegedeeld. Truc. In Parijs heeft een oplichter juwe len ter waarde van ongeveer 60.000 gulden gestolen door bestellingen te doen „ten behoeve van de echtgenote van president Coty". Hij bestelde de juwelen telefonisch en vroeg pf zij on middellijk op het Elysee afgeleverd konden worden. Dan waarschuwde hij het personeel van het Elysée eveneens telefonisch, dat er een pakje afgeleverd zou worden. Later vervoegde hij zich bij het presidentiële paleis, om een audiëntie aan te vragen en verdween met het pakje, dat hij uit de hall weg nam. Vonnissen. Een militair gerechtshof in Lyon heeft vonnis gewezen in de zaak van leden van de Gestapo in Lyon, die verantwoordelijk worden gesteld voor de dood en de deportatie van talrijke verzetslieden. Drie beschuldigden zijn ter dood veroordeeld en twee hebben respectievelijk negen en acht jaar dwangarbeid gekregen. Atoomwapens. Een kleine groep Britse functionarissen is naar Australië ver trokken voor beraadslagingen over de mogelijkheid van het houden van atoomproefnemingen in Australië. De groep staat onder leiding van J. M. Wil son, ondersecretaris bij het ministerie van Bevoorrading. ADVERTENTIE Weg- met onhandige likdoornrlngen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middeL NOXACOKN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde -wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXA- CORN Auitiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.36 bespaart U veel ellende. 5. „Waf heeft dit te betekenen, Jollie pop?!", riep Panda woedend. „Waarom heb je het huis verwaarloosd en loop je in lakens rond?" „Het was slechts een poging om toeristen te lokken", antwoord de Jolliepop, terwijl hij zich waardig van zijn griezelige vermomming ontdeed. „Toe risten lokken?", herhaalde Panda ver baasd, „naar deze verwaarloosde rommel? En door ze bovendien nog de stuipen op het lijf te jagen met die rare spook-ver- momming?" „De laatste tijd zijn spook huizen zeer in trek bij de toeristen", ver klaarde Jolliepop, „en Huize Hobbeldonk is te geesteloos om te kunnen concurreren, als ik zo vrij mag zijn, dit op te merken. U kunt mijn handelwijze dus beschouwen als een poging om aan de grillen van het toerisme tegemoet te komen", „Hm", zei Panda, „en heb je er nog succes mee ge had?" „Helaas neen", antwoordde Jollie pop. „Alle toeristen trekken naar het be ruchte spookslot Usher, het slot, dat in één nacht uit de grond verrees. Men zegt, dat het door geesten werd gebouwdEn met deze woorden wees hij naar een grim mig zwart kasteel, dat zich in de verte op een heuveltop verhief. HET SYSTEEM dat voor de actieve mimicry van vissen, inktvissen e.d. zorg draagt, is werkelijk hoogst vernuftig. Aan de oppervlakte van de huid liggen name lijk kleurstofcellen die verschillende uit lopers hebben en er daardoor enigszins stervormig uitzien. In deze cellen bevinden zich de kleur stof kor reis van één kleur, dus bijvoorbeeld rood, oranje, geel of zwart. Trekken deze kleur stofkorrels zich nu in het mid den van de cel tot een onaan zienlijk puntje samen, dan zal de cel geen kleur vertonen. Maar spreidt de kleurstof zich over de hele cel uit, dan zal de cel de kleur van die kleur stof aannemen. Aanpassing van de huids kleur aan de omgeving kan dus geschieden door de met de omgeving corresponderen de kleurstofkorrels in de betreffende cellen zich te laten uitspreiden en de kleurstof korrels van de overbodige kleuren zich te laten samentrekken tot bijkans onzicht bare stipjes. Het principe is dus vrij eenvoudig, maar de uitvoering levert wel enige moeilijk heden omdat er allerlei kleurencombinaties mogelijk zijn en voorts nog rekening moet warden gehouden met de tekening in het patroon. De vissen die wij de vorige maal bespraken, regelen dit allemaal zelf. Zij weten dus de kleurstofkorrels in de pig mentcellen te verspreiden, of samen te trekken, al naar gelang de' omstandigheden dit eisen. Een prestatie waarvoor we alle bewondering moeten hebben. Het is gebleken dat de ogen bij dit ge beuren een belangrijke rol spelen. Want een in duister water donker verkleurde vis blijkt zich tegen een lichte achter grond niet aan te passen indien zijn ogen worden afgedekt. En een vis die juist op de grens van een witte en een zwarte ondergrond werd ge houden, zodat zijn ene oog op het wit en het andere oog op het zwart was ge richt, koos een middenweg en verkleurde tot egaal grijs! De vroegere opvatting dat de kleurpatronen bij actieve mi micry ontstaan door directe inwerking van de ondergrondkleuren op de pigment cellen, blijkt dus niet juist, want de vis regelt zelf deze kleurveranderingen door dat zijn ogen de ondergrond waarnemen, waarna de pigmentcellen van de huid zich dienovereenkomstig instellen. Ziezo, over kleurveranderingen heeft u voorlopig genoeg gehoord, maar vóór we afscheid nemen van deze camouflage methoden, moeten we toch ook nog iets vertellen van dieren die zich in een be- driegelijke vermomming steken, of een dubbelganger gebruiken, waarmee zij hun vijanden verschalken! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON,

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2