Verkeerstheorie en -practijk op leergang van ANWB Uitgaan in Haarlem Fa.J.H.SCHOUS St. Nicolaas geschenken Algemeen veiligheidsartikel grondregel van het verkeer r Begrotingswijziging voor bruggen over IJmuiden en Oranjesluizen C=L effelaar Vijftig jaar geleden Aandacht voor l de voetganger Hoe is het ontstaan? J Vier millioen voor brug bij Rhenen; dertig millioen voor dijkverbetering I. KAN Vliegveld De Peel in gebruik genomen Een kleine greep uit een grote sortering voor de Sint Wat ziet de chauffeur?" Magnetisch veld Dit woord 9 KARBONADE Kerkelijk Nieuws WAT KAN KAN KAN KAN ALLEEN Geef eens iets luxe In 7 maanden aangelegd Uit Haarlems Dagblad van 26 November 1904 VRIJDAG 26 NOVEMBER 1954 De voordrachten welke op de middagvergadering van de Donderdag gehouden regionale verkeerstechnische leergang van de A.N.W.B. in de Kroonzaal van „Brinkmann" te Haarlem werden uitgesproken droegen een aanmerkelijk minder algemeen karakter dan die van de ochtendvergadering. Met name belichtte de chef van de juridische afdeling van de A.N.W.B., mr. J. H. Harmsen, de verkeerstechniek als bindend element tussen verkeerswetgeving en verkeersrechtspraak, waarna de hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat ir. A. E. J. Nap een verhandeling hield over de aspecten van het kruispuntenvraagstuk buiten de bebouwde kom. Intussen vormde de eerst genoemde voordracht een welgeslaagde poging om verkeerstheorie en verkeers- praktijk onder één noemer te brengen waartoe de vele voorbeelden welke de spreker ter illustratie van zijn betoog inlaste veel bijdroegen. Uiteraard moeten wij volstaan met hier de hoofdlijnen van het gesprokene weer te geven. In de met ingang van 1 Januari 1951 in werking getreden verkeerswetgeving zijn de gedragsregels, welke voor de verschil lende soorten weggebruikers zijn voorge schreven, in hoofdzaak ondergebracht, niet in de Wegenverkeerswet zelf, maar in het bij deze wet behorende Wegenverkeers reglement, dat is tot stand gekomen krach tens algemene maatregel van bestuur. Dit heeft tot gevolg, dat men bij twijfel omtrent de betekenis van bepaalde voor schriften tot het verkrijgen van zekerheid geen stukken kan raadplegen, waaruit de opvatting van de wetgever zou kunnen blijken. Men weet derhalve officieel niets omtrent de opvattingen, die aan de in dit reglement opgenomen gedragsregels voor alle weggebruikers ten grondslag liggen. Het is duidelijk, dat verschillende van deze gedragsregels een zekere problematiek in zich zullen bergen en dat deze problematiek zal worden voorgelegd ana de rechter, ten einde hierin een beslissing te nemen. De vraag rijst nu, welke methode van uitlegging de rechter zal toepassen bij het geven van zijn beslissing omtrent de gere zen problematiek. In de loop van de ge schiedenis der wetstoepassing zijn er ver schillende methoden aan de orde geweest inzonderheid de systematische methode, waarbij naast de taalkundige uitleg van de woorden van de wetgever aandacht wordt geschonken aan de gronden, waarop een bepaling berust en aan het 'verband, waarin een voorschrift dient te worden gezien. De uitlegging van de in de verkeerswet geving opgenomen gedragsregels wordt het beste gediend, indien hierbij wordt uit gegaan van de systematische methode. Men zal derhalve in geval van twijfel moeten nagaan, welke plaats de desbetreffende ge dragsregel inneemt in het door de wet gever ontworpen systeem, maar allereerst op welke gronden zij berust. Deze gronden zullen vaak van verkeerstechnische aard zijn. In artikel 25 van de Wegenverkeerswet, dat wel het algemeen veiligheidsartikel wordt genoemd, is een voorschrift opge nomen, dat als volgt luidt: „Het is verboden zich op een weg zoda nig te gedragen, dat de vrijheid van het verkeer zonder noodzaak wordt belem merd of de veiligheid op de weg in ge vaar wordt gebracht of redelijkerwijze is aan te nemen, dat de veiligheid op de weg in gevaar kan worden gebracht". Ten aanzien van een soortgelijke bepa ling in de aan de huidige verkeerswetge ving voorafgaande Wegenverkeersregeling besliste het hoogste rechtscollege, de Hoge Raad, dat hierin de grondregel van het verkeer moest worden gezien. Deze grond regel omvat als de twee hoofdelementen de veiligheid op de weg en de vlotte af wikkeling van het verkeer, en deze twee hoofdelementen moeten inderdaad worden beschouwd als de basis van het systeem, dat de wetgever zich bij het opstellen van de gedragsregels heeft gedacht. Dit vloeit voort uit het karakter van de verkeerswet - ADVERTENT1E noococxxxtooyyyx&xyoooc'xooc&occccooooocioccccococcaxcn geving als zodanig. De projectie van deze twee hoofdelementen op de gedragsregels voor de weggebruikers kan in feite worden aangeduid als verkeerstechniek. Bij twijfel omtrent de betekenis van een gedragsregel zal derhalve steeds moeten worden gezocht naar deze projectie van de twee hoofdelementen der verkeerswet geving, dus naar de verkeerstechnisch juiste betekenis van de gedragsregels. Op deze wijze wordt de verkeerstechniek het bindend element tussen verkeerswet geving en verkeersrechtspraak, hetgeen voor een juiste uitlegging van de wettelijke bepalingen op verkeersgebied noodzakelijk moet worden geacht. Indien de wetgever van mening is, dat de rechter zijn bedoeling, gebaseerd op de veiligheid en de vlotheid van het verkeer, en dus op de verkeerstechniek, onjuist heeft geïnterpreteerd, brengt de eis van dyna miek in de verkeerswetgeving met zich mede, dat de wetgever zijn bedoeling zo spoedig mogelijk alsnog dient te realiseren door het wijzigen van de desbetreffende bepaling, zo betoogde mr. J. H. Harmsen- Ir. Nap ging bij zijn verhandeling over de aanleg van kruispunten uit van de kern vraag bij dit probleem, namelijk: hoe groot is het gezichtsveld van de chauffeur? Te weinig realiseert men zich, hoe wei nig de bestuurder van een vrachtauto of autobus kan zien van hetgeen zich afspeelt in de sector van 180 graden, die zich rechts en links achter hem uitstrekt. Bij metin gen aan een willekeurige moderne vracht auto bleek, dat de bestuurder rechts, zon der zijn lichaam te bewegen slechts over 13 graden naar achteren kon kijken, aan zijn linkerzijde bedroeg deze hoek 33 gra den. De achteruitkijkspiegel opzij van de wagen toont een inhalende auto veelal pas als deze reeds met inhalen is begonnen. Op „kale" kruispunten in drukke wegen komen vaak zeer ernstige ongelukken voor, die verklaard kunnen worden, wanneer men zich dieper in het probleem van het zien op kruispunten verdiept. Aan de hand van tekeningen lichtte ir. Nap toe, welke verkeerstechnische bezwa ren verbonden zijn aan een bepaald soort T-aansluitingen, waarbij het afslaand ver keer ter weerszijden van een groter of kleiner driehoekig eiland in twee richtin gen kan passeren, en hoe aan deze bezwa ren tegemoet wordt gekomen, wanneer men dit driehoekige eiland vervangt door een druppelvormig eiland, dat slechts aan de rechterzijde mag worden gepasseerd. Eveneens werd aan de hand van teke ningen aangetoond, hoe een Y-splitsing, of anders gezegd: een situatie, waar twee wegen zich onder een scherpe hoek ver- Zeker niet het onbelangrijkste onder- deel van de x>erkeerstechnische dag van de A.N.W.B. vormden de discussies na 8 de voordrachten. Daarbij werden soms opmerkelijke uitspraken gedaan, zoals die van de Rotterdamse chef van de f. verkeerspolitie, de heer K. J. Müller, die van oordeel was dat er bij de huidige 5 verkeerswetgeving teveel gelet was op g de belangen van het motorische verkeer 8 en dat de belangen van de voetganger daardoor niet tot hun recht waren ge- komen. Voorts laakte hij het, dat na de 8 oorlog de politie in een streven om verloren populair it eit te herwinnen met te zachte hand was gaan optreden en met name teveel kleine verkeersover- tredingen door de vingers had gezien. Tevens bepleitte hij het gebruik van j suggestieve middelen om slordevossen in het verkeer af te schrikken, zoals zwarte vlaggen, doodskoppen en andere lugubere signalen. Ir. W. C. Richter van Rijkswaterstaat i te Haarlem merkte naar aanleiding van die tirade op, dat de automobilist als regel al zoveel verkeersborden te be- studeren krijgt, dat de aanwezigheid j van nog meer wa.arschuwingsseinen j hem eerder zou verwarren dan op de goede weg helpen. Een andere interessante opmerking over de voetganger en zijn aandeel in de verkeersongelukkenstatistiek werd ge maakt naar aanleiding van het feit, dat in 95 van de gevallen waarin de voet- 5 ganger het slachtoffer van een verkeers- ongeluk wordt dit zijn eigen schuld is. In werkelijkheid, zo werd gezegd, wil i dit alleen maar zeggen, dat er geen andere schuldige viel aan te wijzen. Hetgeen een argument te meer vormde voor de in de ochtendvergadering ont- 5 wikkelde stelling, dat het er vooral om gaat de verkeerssituatie in het algemeen 'i voor de weggebruiker, zoals de over- zichtelijkheid van de weg, te bevorde- :j ren. ÓOCOCOOOCXX»OOOCCOOOCCCCOCOOCXXX«)CCCOCX:<XIOOCCCOOOCCOOO ADVERTENTIE enigen, belangrijk kan worden verbeterd door een der beide wegen af te buigen en loodrecht op de andere aan te sluiten. Bij de demonstratie werden de tekenin gen bevestigd tegen houten schotten, die aan de voorzijde met blik zijn bekleed. Deze wijze van ophangen maakte het m.o- gelijk speelgoedautotjes, die aan de onder zijde van sterke magneetjes zijn voorzien, in elke stand tegen de tekening te plaat sen, zodat elke gewenste verkeerssituatie kon worden gedemonstreerd.. Deze methode zal zeker ook zijn nut bewijzen bij het ver keer sonderwijs. Tenslotte werd aan de hand van lan taarnplaatjes de situatie bij Den Devl te Wassenaar toegelicht. Duidelijk werd ge maakt welke voorzieningen kunnen wor den getroffen om het linksafslaan op der gelijke zeer drukke kruispunten zo veilig mogelijk te maken. Hoe zeer men zich in de verkeerstech niek verdient, hoe meer men overtuigd raakt van de juistheid van de uitspraak van Mac Donald: „Wij wegenbouwers, wij hebben enerzijds te maken met de dode materie, bouwstoffen voor de wegenbouw; anderzijds hebben wij te maken met de levende mens, de weggebruiker. De dode materie kunnen wij volkomen onderge schikt maken aan onze wil. doch de gedra gingen van de weggebruiker hebben wij niet in de hand. Het is derhalve niet alleen onze taak onze kennis van deze dode ma terie te vergroten, maar ook en in het bijzonder moeten wij ons inzicht in de gedragingen van de mens verdiepen", al dus eindigde ir. Nap zijn lezing. Huisvrouwen weten natuurlijk precies wat een karbonade is. Ik meen dat men er thans een ribstukje van een lam, kalf of varken onder verstaat. Eigenlijk mag het vlees de naam karbonade pas dra gen, wanneer het toebereid is. En dat bereiden dient te geschieden boven een open kolenvuur. Dat wijst de ethymolo- gie van het woord uit. Het Latijnse woord carbo (dat men ook in karbonkel terugvindt) betekent: kool en caro car- bonata is dus: boven kolen gebraden vlees. TONEEL EN DANS Vrijdag 26 November, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor „Geloof en Wetenschap" speelt de Haagse Comedie het blijspel „Een Mid- zomernachtdroom" van Shakespeare met de muziek van Mendelssohn, onder regie van Cees Laseur, choreografie van Sonia Gaskell en Aart Verstegen, in de vertaling van J. W. F. Werumeus Buning, met Elisa beth Andersen en Gijsbert Tersteeg als Titania en Oberon, benevens Albert van Dalsum als gast. Zaterdag 27 November, Stadsschouwburg, 19.30 uur: Opvoering van „De drie zusters" van Anton P. Tsjechof dóór de Neder landse Comedie onder regie van Peter Scharof, met Ank van der Moer, Mimi Boesnach, Ellen Vogel in de titelrollen. Voor de andere medewerkenden: zie Zon dag. De décors zijn ontworpen door Nico- laas Wijnberg. Zondag 28 November, Stadsschouwburg, 19.30 uur: Herhaling van ..De drie zusters" van Tsjechof door de Nederlandse Come die. met Ank van der Moer, Mimi Boes nach, Ellen Vogel, Bep Dekker*. Guus Hermus, Ko van Dijk, Ton Lutz, Fons Rademakers, Johan Schmitz, Louis van Gasteren en vele anderen onder regie van Peter Sharof. Maandag 29 November, Concertgebouw, 10 en 14 uur: Als onderdeel van het 43ste Onderwijzers St. Nicolaasfeest vertoont de balletgroep „Scapino" onder meer „Reinaart de Vos" op muziek van Hugo Godron, in de choreografie van Jean Rebel, met tekst en naar een gegeven van Max B. ADVERTENTIE 8,95 24,95 5,95 10,40 21,50 11,65 2,60 Autopeds m.3 wieltjes Autopeds m. luchtb. 27,50 Fietsjes nr Speelstoeltjes Speeltafeltjes Tafelstoelen Kruiwagens Dejeuners Drinkbckertjes m. rietje 1,65 Boxtrapeze 2,55 In onze textielafdeling: Babymutsjes 1,70 Kindermutsen 4,50 Eknit shawls 4,55 Wantjes v.a. 2,60 Slofjes v.a. 4,30 Slabben 0,80 Kraagfrontjes 3, Hacoma overgooiers 11,45 Tinneroy peignoirtjes 20,30 Regencapes m. cap. 12,15 Zo juist ontvangen: Orig. geruit jack v.a. 15,20 OUDE GROENMARKT 14—16 HAARLEM Tel. K2500 - 11266 Zaterdag en de gehele volgende week 's avonds tot 10 uur geopend. !<XöaXXX>CCCOC<XXXXXXXCO':< X-,:<X>COOCC<X)CCOOOOCOOOCOCOOOOCO Ned. Herv. Kerk Beroepen te Huizum (vac. wijlen D. Bakker) A. D. Klaassen te Scherpenzeel (Fr.) te Katwijk aan Zee L. Lagerwey te 's-Gravenhage. Benoemd tot hulppred. te Helenaveen en te Cothen (U.) S. C. v. Wijngaarden, a.s. em. pred. te Veenendaal. Geref. Kerken Bedankt voor 's-Gravenhage-Wefet (vac. A. J. v. Sluijs) A. Brouwer te Barneveld. Beroepen te Westbroek P. M. Veldhuy- zen te Arnemuiden. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Aalten D. Coppoolse te Kornhorn. In 'n nota van wijzigingen op de begroting van Verkeer en Waterstaat, die thans door minister Algera is ingediend, wordt voor het maken van een weg over het terrein van de sluizen bij IJmuiden met een vaste brug over de kleine Zuidelijke sluizen, be weegbare bruggen over de Middensluis en een verkeersbaan over ieder der deuren van de Noordersluis, een bedrag van 1.000.000 aangevraagd. Hoewel deze ver binding niet een vlot en onafgebroken ver keer waarborgt en alleen zal kunnen die nen voor personenauto's en lichte bestel auto's, moet de aanleg er van als een be langrijke verlichting van de veerdienst en daarom als noodzakelijk worden be schouwd. Ofschoon de tunnel bij Velsen over enkele jaren in gebruik zal kunnen worden genomen, zal deze buitengewone verbete ring nog geen algehele oplossing brengen van het probleem der verkeersvoorzienin- gen tussen de gebieden bezuiden en be noorden het Noordzeekanaal en het IJ. De bouw van nog andere tunnels is in studie, doch het zal nog vele jaren duren voordat een tweede tunnel gereed zal zijn, zodat het verkeer nog lange tijd gebruik zal moeten blijven maken van de 'veren bij Buitenhui zen, Hembrug en over het IJ te Amster dam. Nagegaan is op welke wijze de ver keersstroom op deze veren kan worden teruggebracht, hetgeen zal kunnen worden verwezenlijkt door het maken van een overgang bij de Oranje-sluizen, welke ver binding mede is aanbevolen door de com missie oeverver-binding Noordzeekanaal en IJ. Zij zal in twee jaren tot stand kunnen worden gebracht en volgens voorlopige raming een som van omstreeks 7.000.000 vorderen. Het ligt in de bedoeling ten spoe digste met het werk te beginnen, waartoe wordt voorgesteld voor 1955 een som van 2.000.000 beschikbaar te stellen. Brug bij Rhencn Vervolgens moet het wenselijk worden geacht op zeer korte termijn over te gaan tot de bouw van een brug voor gewoon verkeer over de Rijn bij Rhenen met ge bruikmaking van de pijlers van de voor malige spoorbrug, welke niet meer voor haar oorspronkelijke doel zal worden ge bruikt. Met de provincies is overeenge komen dat zij de aanleg der wegen zullen verzorgen en financieren en dat het rijk de onmisbare schakel in die verbinding, de rivierovergang bij Rhenen, op zijn kosten tot stand zal brengen. Deze kosten zullen ongeveer 4 a 4,5 millioen bedragen. Hiervan wordt voor 1955 een som van 1.500.000 aangevraagd. Dijkverbe teringen Bij een binnenkort in te dienen wetsont werp worden uitgewerkte voorstellen ge daan, zowel voor wat betreft de uiteinde lijk ter beveiliging van de Nederlandse kust te treffen maatregelen (Deltawerken) als met betrekking tot de voorlopige ver sterking van verschillende zwakke plaat sen in de bestaande hoogwaterkeringen ter overbrugging van het tijdvak, dat met het treffen der definitieve voorzieningen ge moeid zal zijn. Het zou evenwel niet verantwoord zijn, indien de versterking van de zwakke plek ken, zoals die na de stormvloed van 1 Februari 1953 nodig wordt geoordeeld, in afwachting van de totstandkoming van ge noemde wetten zou stagneren. Integendeel is het dringend gewenst de totstandkoming van de beoogde noodzake lijke verbeteringen, waartoe de betrokken beheerders zullen moeten besluiten, wegens hun spoedeisend karakter, reeds nu van rijkswege te stimuleren door de nodige fondsen beschikbaar te houden om deze werken geheel of gedeeltelijk te financie ren. Voorgesteld wordt een som van 30.000.000 beschikbaar te stellen. De totale kosten van déze verbeteringswerken worden zeer globaal geraamd op zeventig millioen gulden. ADVERTENTIE BARTEL JORIS STRAAT 2 JUWELIER - HORLOGER HAARLEM - TELEFOON 13004 Donderdag heeft de chef van de Lucht machtstaf, luitenant-generaal A. Baretta, het vliegveld De Peel officieel in gebruik genomen door een landing met een Dakota van de Koninklijke Luchtmacht. Het is het dertiende en voorlopig laatste vliegveld dat in Nederland is aangelegd ten behoeve van een eventueel gebruik door NAVO-strijd- krachten. Het vliegveld De Peel is in ruim zeven maanden aangelegd. Op 12 April van dit jaar werd de eerste spade er voor in de grond gestoken. Er is 220.000 vierkante meter veen van het dras sige Peeloppervlag afgegraven en daarvoor in de plaats werd 235.000 kubieke meter zand gestort. Pompen die dag en nacht doorwerkten, onttrokken een millioen kubieke meter water aan het terrein, dat een oppervlakte van 550 ha. beslaat. Daar van zal een deel gebruikt worden voor cultuurgrond; 45 ha. is reeds in exploitatie. In de 2400 meter lange startbaan bevindt zich een grote duiker als overkoepeling van het Peelkanaal, dat destijds uit strate gische overwegingen is gegraven. Teipe. Pianobegeleiding door Luctor Ponse. Maandag 29 November, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie met de door Henk Rigters geregisseerde voorstelling van „Muiterij op de Caine" door Herman Wouk, naar diens gelijknamige roman, in de vertaling van Alfred Pleiter, met Han Bentz van den Berg. Joan Remmelts' en Guus Oster in de hoofdrollen. Zie verder: Dinsdag. Maandag 29 November. Minerva Theater, 20.15 uur: Het toneelgezelschap „Johan Kaart" geeft een opvoering van de klucht „Potasch en Perlemoer met vacantie" (auteur niet genoemd) met Johan Kaart en Johan Boskamp in de titelrollen. Verder: Tilly Périn-Bouwmeester, Matthieu van Eysden en vele anderen. Dinsdag 30 November, Concertgebouw, 10 en 14 uur: Het Scapino-Ballet vertoont als onderdeel van het Onderwijzers St. Nicolaasfeest onder meer „De Prinses op de erwt" naar het sprookje van Andersen door Jean Rebel cp muziek van Donizetti, met tekst van Annie Winkler-Vonk en décors van Herman Berserik. Verteller: Alex Faassen, begeleider Luctor Ponse. Dinsdag 30 November. Stadsschouwburg, 20 uur: Herhaling van „Muiterij op de Caine" (ize Maandag) door de Nederlandse Comedie, met Han Bentz van den Berg, Joan Remmelts. Guus Oster, Fons Rade makers, Paul Hul, Louis van Gasteren. Philippe la Chapelle. Sieto Hoving. Bert van der Linden en anderen. Des middags 14 uur: matinée voor de Vereniging van Huisvrouwen. Woensdag 1 December, Stadsschouwburg, 20 uur: Wederom een voorstelling van „Mui terij on de Caine" 'nor de Nederlandse Comedie voor houders van een zogenaamd personeelsabonnement. Laatste voorstel ling op Donderdag 2 December. Woensdag 1 December. Minerva Theater, 20.15 uur: De toneelclub van de British Society uit Amsterdam geeft onder regie van de gewezen Engelse actrice Daphne Tromo een opvoering van de thriller „The late Edwina Black" (bij het Nederlands beroepstoneel opgeoverd onder de titel: Wijlen Edwina Black). MUZIEK Vrijdag 26 November, Concertgebouw, 20 uur: Marinus Adam dirigeert het derde V-concert. Het programma vermeldt de ouverture „II martimonio segreto" van Cimarosa, de suite „Les Indes galantes' van Rameau, Vioolconcert van Haydn en de Vierde Symphonie van Beethoven. Solist is de violist Jo Juda. Maandag 29 November, Grote Markt, 15.30 uur: Gedurende een uur bespeelt de stads- beiaardier Arie Peters het carillon van de Grote Kerk. Men kan het klokkenspel ook beluisteren des Vrijdags van 11.3012.30 uur. Maandag 29 November. Frans Halsmuseum, 20 uur: Annette de la Bije, sopraan, geeft een zangvoordracht in de Renaissancezaal, begeleidt door de pianist Jan Nederpelt, die zich ook solistisch laat horen. Dinsdag 30 November, Concertgebouw, 20 uur: Het Noordhóllands Philharmonisch Orkest speelt onder leiding van Toon Ver- hey werken van Gluck. Berlioz (Carnaval Romain) en Schubert (Derde Symphonie). Medewerking verleent de barton Pierre Mollet in „Hymne au soleil" van Rameau en „Don Quichotte a Duleinée" van Ravel, wiens Rhapsodie Espagnole eveneens ten gehore wordt gebracht. Woensdag 1 December. Frans Halsmuseum, 20 uur: Pianorecital door Berthe Davelaar, die werken van Soler, Cantallos, Bias Ser rano. Mateo Ferrer. J. S. Bach. César Franck en Claude Debussy (delen uit „Images") vertolkt, onder auspiciën van de Volksuniveristeit voor Haarlem en om streken (Renaissancezaal). TENTOONSTELLINGEN Teylers Museum: Tentoonstelling van teke ningen van Hendrick Goltzius (15581617). Geopend tot 31 December op iedere werk dag behalve Maandag van 113 uur en de eerste Zondag van elke maand van 1—3 uur. Huis Van Looy: Vijfde jaarlijkse tentoon stelling van werken van Jacobus van Looy. Op werkdagen geonend van 10—12.30 en van 13.30—17 uur; 's Zondags van 14—17 uur. Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals, expositie van nieuwe aan winsten uit de Recuperatie, gerestaureer de goudleerzaal. Geopend van 1015 en Zondags van 13—15 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend op aanvraag. Vrijburglaan 17, Overveen: Tinholtcollecte. Op werkdagen geopend van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Kunsthandel J. R. Bier. Groot Heiligland: Schilderijen van Poolse expressionisten. Tot eind November. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Tentoon stelling van schilderijen, gouaches en teke ningen door Wim Steijn. Op werkdagen tot 3 December geopend van 10 tot 5 uur. Vleeshal: Slagers-vaktentoonstelling, ge opend op 30 November van 14.30—22.30 uur en op 1 December van 10—12.30 en 13.30 tot 22 uur. Spaarne, bij Langebrug: Tentoonstelling in het schip „De Smidse" van miniatuurspoor weg met rijdende treintjes. Zelf rangeren enz. Geopend van 912, van 25 en van 79.30 uur. 's Zondags van 25 en van 79.30 uur. Rudolf Steiner School, Wilhelminastraat 43 a: Tentoonstelling van werk der leer lingen. Geopend Vrijdag van 20—22 uur. Zaterdag en Zondag van 15—17 en van 20—22 uur. DIVERSEN Vrijdag 26 November, Aula HBS-a, 19.30 uur: Voor de Academie voor voortgezet econo misch onderwijs te Haarlem spreekt prof. dr. P. Kuin over „De betekenis der econo mie voor het bedrijfsleven". Vrijdag 26 November, gebouw St. Bavo, 20 uur: Foto-flits-avond onder leiding van Wim Jansen, met demonstraties, vertoning van films en wedstrijden, onder auspiciën van de Bond van Nederlandse Foto-detail handelaren. Vrijdag 26 November, Brinkman, 20.15 uur: In de Kroonzaal spreekt prof. dr. W. H. C. Tenhaeff voor de Haarlemse Kunstge meenschap over „Voorspellende dromen, en aanverwante verschijnselen". Zaterdag 27 November, Westerhoutpark 3, 20 uur: De Haagse musicoloog Henri Ge- raedts spreekt voor de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Toon kunstenaars-Vereniging over „Béla Bar- tök, groot kunstenaar en paedagoog". Zaterdag 27 November, gebouw St. Jan, 20 uur: De toneelgroep van de amusements vereniging „Openbare Werken" vertoont het blijspel „Adel in livrei" van Henk Bakker. Zaterdag 27 November, Lido-Theater, 23.30 uur: Nachtvoorstelling van de film „Ge kooide meisjes". Zondag 28 November 11 uur: wederom een herhaling van „Moe derlied" met Benjamino Gigli. Zaterdag 27 November, gebouw Cultura, 20 uur: Concert door diverse orkesten van de Haarlemse Klavarskribo Accordeonclub met talrijke populaire nummers en na af loop bal onder leiding van de heer W. Kempenaar. Zondag 28 November, Rembrandt Theater, 11 uur: Bijzondere voorstelling van de expeditiefilm „Kon Tiki" per vlot over de Stille Zuidzee van Thor Heyerdahl. Dinsdag 30 November. Brinkmann, 20 uur: Wethouder W. F. Happé spreekt voor de vereniging „Haerlem" over „Het Haar lemse Verkeersplan". Dinsdag 30 November, Het Wapen van Heemstede. 20 uur: Vergadering van de Christelijke Besturenbond met vertoning van films, onder meer „De Nachtwake". Spreker is de heer D. Jaarsma uit Den Haag. Dinsdag 30 November, Café Rusthoek te Bloemendaal, 20 uur: Praatavond van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Sprekers: de heren A. Jager en J. de Groot over „Keuring van tuinen" en „Het kweken van rozen". Woensdag 1 December. Concertgebouw. 10 en 14 uur: Als onderdeel van het Onder wijzers St. Nicolaasfeest wordt opgevoerd het toneelstuk „De prins die de hik had" van J. H. Kuling onder regie van Henk Bakker. Donderdag 2 December, Concertgebouw, 10 en 14 uur: Herhaling van het onder Woens dag vermelde programma als onderdeel van het 43ste Onderwijzers St. Nicolaas feest. Vrijdag 3 December, Concertgebouw, 10 en 14 uur: Herhaling van „De prins die de hik had" en filmvertoning als onderdeel van Onderwijzers St. Nicolaasfeest. Vrijdag 3 December, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor de vereniging ..Geloof en We tenschap" houdt mr. Th. Reeout uit Den Haag een lezing met klcrenfi'm over ..De wondere wereld van de Stille Zuidzee". VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten worden gehouden in het Frans Halsmuseum (ingang Klein Heilig land) en beginnen om 20 uur. Vrijdag 26 November: Laatste van drie voor drachten met lichfbeelden over „Atoom energie voor oorlogs- en vredesdoelein den" door dr. H. Groot. Onderwerp: „De U-bom, de H-bom, nuttige toepassingen, perspectieven". Dinsdag 30 November: „Onze labiele kust", lezing met lichtbeelden door dr. A. Brou wer. Factoren die van invloed zijn op de toekomst van onze kuststreek. Donderdag 2 December: Tweede van drie voordrachten „Inleiding tot de philoso phic" door professor dr. B. A. M. Ba- rendse O.P. Donderdag 2 December, Minerva Theater, 20 uur: Laatste van twee voordrachten over „Aspecten der Amerikaanse vrijzin nigheid" door ds. E. Frater Smid. Onder werp: Universalisme, een religie van godsvertrouwen en levensaanvaarding. (Afdeling Heemstede). ADVERTENTIE KUNSTHANDEL «1DEL /""V HAARLEM WAGENWEG 102 c Immortelle Bloemsierkunst DEN HAAG. Woensdag hield de Vereeniging voor Verbetering van Vrou- wenkleeding hare algemeene vergadering in Den Haag. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mej. Johanna A. Kersten, bleek, dat de toestand der afdeelingen over het algemeen zeer bevredigend is. In Indië steeg het ledental van 23 tot 76, dank zij den ijverigen arbeid van me vrouw Stibbe. Het verslag der centrale keuringscommissie wer> uitgebracht door mevrouw De Pfeiffer. Het aantal aanvra gen tot keuring van kleedingstukken nam toe, waaronder verschillende nieuwe modellen. Voor corpulente dames wordt nog ijverig gezocht. Enkele dames deden de kleedingstukken op het eigen lichaam aanmeten en passen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5