Haarlemse ontwerpbegroting voor 1955 Tekort £al twee millioen overschrijden Agenda voor Haarlem Vergadering wijkcomité Oud-Schoten Kort en bondig Financiële positie desondanks gezond, verhouding tot het rijk behoeft echter dringend herziening Sinterklaas „Te Paard" Heemstede MAANDAG 29 NOVEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Geen klagen: achteraf ZWANENDONS HERENPYJAMA'S v Burgerlijke Stand van Haarlem i^lVeeKb VOOR DE BABY Geen afremmen Rijk zwemt in geld Nadelige gevolgen Vijf-jarenplan voor achterstallig onderhoud Interen ongewenst Stijgingen Haarlemse verdacht van diefstallen Zandvervoerder tot 25 boete veroordeeld Mogen Uw handen gezien worden? Dubbele armbreuk Inleidingen over huisvestingsproblemen Opnieuw verhoogd crediet voor sportvelden in Noord Gedenksteen op graf van ds. W. J. van Elden Amsterdamse Beurs WASSERIJ DUYN Stijging aantal gevallen ƒ1 Bondsraad K.A.B. in bisdom Haarlem bijeen Bedankt voor beroep naar Ger. kerk te Bloemendaal Sint Nicolaas op dak in Jan van Goyenstraat s Vandaag verschijnt de Haarlemse ontwerf-gemeentebegroting voor 1955. Bij de publicatie van een begroting wordt als regel het eerst naar het tekort (batige saldi tajn zeldzaam^geworclen) gevraagd. Dat wordt in het Haarlemse budget voor 1955 op 1.450.000.— geraamd, doch dit bedrag is reeds thans door de feiten eehtehaald, met name door de 6% loonsverhoging welke nog niet in de begroting is verwerkt en die een extra uitgave van driekwart millioen zal vergen. Wanneer men die post meerekent er komt weliswaar een compensatie door het rijk, maar die zal wel niet voldoende blijken en ook de niet in het tekort opge nomen drie ton als eerste termijn van een vijfjarenplan voor het inhalen van achterstallig onderhoudswerk aan straten en gebouwen, dan komt men al dicht in de buurt van het geraamde tekort op de vorige ontwerpbegroting voor het loopende jaar, namelijk 2.275.000.—. Ook de eindcijfers van de begroting 1955 weerspiegelen duidelijk het stijgende kostenniveau van de gemeentelijke huis houding: 32.453.950.— voor het komende jaar tegenover 30.783.971.— voor 1954. Intussen zijn niet de begrotingscijfers zelf zo belangrijk. Zij krijgen slechts betekenis als een aanduiding voor het beleid dat het gemeentebestuur voert, niet alleen ten opzichte van de eigen inwoners, maar, hetgeen tegenwoordig bepalend js voor het financiële vraagstuk van de gemeente, vooral ook met betrekking tot de financiële verhouding tot het rijk. De verhouding tot het rijk nu is gecom pliceerd geworden omdat hierbij twee ten- denzen door elkaar spelen. Wij hebben er immers de laatste jaren meer dan eens op gewezen, dat hoewel de gemeentebegro tingen van 1951 af steeds tekorten aan wezen, de jaarrekeningen daarentegen overschotten, en soms zelfs zeer grote, te zien gaven. Over 1951 werd ruim vier mil lioen overgehouden, over 1952 2.5 millioen. ov««" 1953 wordt een saldo van twee mil- li' M verwacht. Met reden kon Haarlems wethouder van financiën, de heer W. C. Bakker, ons van morgen in een toelichting op de begroting 'verklaren, „dat tot nu toe de gemeente zich over de rijksuitkeringen niet had te beklagen". Maar hij voegde er onmiddel lijk aan toe, dat deze voldoening slechts ADVERTENTIE ƒ12.50 Gen. Cronjéstraat la-lb - Telefoon 16045 HAARLEM, 27 November 1954 ONDERTROUWD: 27 Nov., J. Jongsma en M. E. van Latum; W. E. Hoekwater en M. J. Koelemeijer; P. C. de Haan en J. C. A. Baijer. GEHUWD: 27 Nov., J. A. Nobels en M. A. Koomen; G. Reinalda en M. Th. J. S. Stoe- linga; A. M. Rijff en M. A. Drost; S. D. Ko ning en A. J. Wesselink; J. Imanse en L. E. Elhout; W. H. Prins en L. E. Glaser; C. S. van Bergen en E. A. van der Vlerk. BEVALLEN van een zoon: 25 Nov., H. P. Suidgeest—van Maris; 26 Nov., A. Stob— Bolwidt: G. G. KlopBerg; N. Vijl brief van Dam. BEVALLEN van een dochter: 25 Nov., A. J. NijdamVerhagen; 26 Nov..A. Stob Bohvordt; G. G. KlopBerg; N. Vijlbrief de Graaf; M. C. Klein Schiphorstvan Maa- nen; 27 Nov., G. IJ. van der VeenStam; W. G. Huis in 't VeldEoellaart. OVERLEDEN: 25 Nov., E. BruneelGre- venaars, 75 j., Kamperlaan; J. L. van den Aardweg, 76 j., Barendsestraat; A. M. Wel vaart, 72 j., Linnaeuslaan; 26 Nov., P. Fris, 72 j., Kempestraat; A. B. Böckling, 57 j„ Zo- merkade; G. C. Schot, 30 j.. Donkere Spaarne; J. H. P. Veen, 59 j., ten Katestraat. ADVERTENTIE CADEAUX voor a.s. en jonge Moeders. 6 Teddy luiers a 1.60 Celluloid garnituren diverse prijzen Commodedoek4.45 Schootkussens 3.50 - f 1.95 Luierzakje f 1.65 Babyset chenille bestaande uit baby doek, washandje, bavet en monddoekjeƒ10.75 Leuke wieggarnituurtjes van Teddy en Hamoca diverse prijzen. En waarom geen mooie kinderwagen voor de jonge moeder Keuze uit 50 modellen. ANEGANG 46 - GR. HOUTSTR. 116 HAARLEM MAANDAG 29 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Muiterij op de Caine", Nederl. Comedie, 8 uur. Minerva-theater: ..Potasch en Perlemoer met vacantie", toneel gezelschap „Johan Kaart", 8.\5 uur. Frans Halsmuseum: Liederen- en pianorecital, An nette de la Bije en Jan de Man, 8 uur. Be gijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, 7.30 uur. Zang en Vriendschap, Jansstraat: Bij eenkomst van „De grotere wereld", 8 uur. Palace: „Door dik en dun", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Road to Bali", 14 ar, 8 uur. Rembrandt: „Koning der melodieën", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Lido: ..De man met een millioen", alle leeft., 7 cn 9.15 uur. Luxor: »Een liefde in Parijs". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Honderd meisjes en één zee man", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DINSDAG 30 NOVEMBER Concertgebouw: Noordh. Philh. Orkest, m. v. Pierre Mollet, bariton, 8 uur. Vleeshal: Slagers Vaktentoonstelling, 2.30—22.30 uur. Stadsschouwburg: „Muiterij op de Caine" Nederl. Comedie, 8 uur. Palace: „Door dik en dun", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Foxy: „Road tot Bali", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Koning der melodieën", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur, Lido: „De man met een millioen". alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Een liefde in Parijs", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hon derd meisjes en één zeeman, alle leeft.,, 2.30 en 8 uur. Minerva: „Lili" alle leeft., 8.15 uur. W. C. Bakker, Haarlems bekwame wet houder van Financiën. achteraf geconstateerd kon worden. In dat achteraf nu ligt weer de critiek opgesloten die de gemeenten hebben ten aanzien van het rijksbeleid inzake de uitkeringen uit het gemeentefonds: bij het opstellen van de begroting weet men niet waar men aan toe is, men houdt slechts rekening met dc dan bekende uitkeringspercentages en kornt dan tot de raming van de tekorten. Het ge volg is duidelijk: men raakt als gemeente bestuur dan in de verleiding do eindjes aan elkaar te knopen door het achterwege laten van allerlei toch werkelijk niet overdreven uitgaven, met andere woorden: men doet tekort aan het verzorgingsniveau van de burgerij. Nu moet hier worden geconstateerd, dat wethouder Bakker in dc afgelopen jaren zeker niet heeft toegegeven om op die grond de activiteit van hei cmeentehestuur af te remmen. Integendce': hij is daarbij, zoals wij reeds eerder la onze begrotings beschouwingen hebben geschreven, steeds uitgegaan van het axioma, dat alle uitgaven die redelijk zijn, ook geraamd en gedaan moeten worden. Desondanks stegen de Haarlemse reser ves door deze meevallers achteraf tot ruim twintig millioen en het is duidelijk dat zij het gevaar inhouden, dat er hij het rijk naar deze post verwezen wordt nu het er naar gaat uitzien, dat Haarlem inderdaad aanspraak moet gaan maken op de „bij zondere uitkeringen", onder welke post de begrotingstekorten opgenomen worden. Want in de reeds opgesomde meevallers is de dalende 'tendenz opvallend en het is waarschijnlijk, dat over het loDende be grotingsjaar het tekort, dat thans ander half millioen bedraagt, niet meer in be tekenende mate zal slinken. Hetzelfde geldt uiteraard ook voor 1955. Op dit punt gekomen wordt dus de twee de lijn in het gemeentelijke financiële vraagstuk duidelijk: die van de bij de alge mene conjunctuur achterblijvende rijks- uitkerineen aan de gemeenten. „Het rijk zwemt in het geld", zo zei wet houder Bakker ons, „maar wat kriigen wij?" De in de loop van dit jaar tot 126 opgevoerde uitkering uit het gemeente fonds wordt voor 1955 slechts 2 hoger, dus on 128% gesteld. De belastinguitkering op 107 hetgeen zelfs iets ongunstiger is dan voor dit jaar, want zij bedraagt nu 108 Al met al zijn de rijksuitkeringen voor 1955 slechts 1.870.450 gunstiger dan voor het vorige jaar, maar daar staan voor de gemeente aanmerkelijk hogere posten tegenover door de per 1 Januari ingegane salarisverhogingen. Gunstiger is ook de nieuwe politiekostenvergoeding door he' rijk, hoewel altijd nog te laag, die thans 64 mille meer oplevert dan het vorig jaar. gunstiger belooft ook de compensatie van het rijk te worden voor de door het door de gemeente te derven schoolgeld. Waarbii overigens moet worden gezegd, dat het rijk een gefixeerd bedrag daarvoor geeft, zodat de gemeente ook de stijgingen derft welke het gevolg zijn van algemene salaris- verbeteringen. Gaat men de gevolgen van deze begroting in principe na, dan wordt het thans voor Haarlem belangrijk te weten welke richt lijnen het rijk zal aanhouden voor het toe staan van een bijzondere uitkering. In het algemeen kan gesteld worden, dat dit moet geschieden door de eigen inkom sten te verhogen, hetgeen er bijna altijd op neerkomt dat de lasten voor de inwoners verzwaard moeten worden. Aan de andere kant is aan de realisering van deze richt lijn ook weer een grens gesteld omdat de gemeenten een eigen belastinggebied van enige betekenis moeten ontberen. In plaats daarvan stelt het rijk de eis, dat dan het dertigste deel van de daarvoor in aanmer king komende reserves voor de gewone dienst, moeten worden bestemd. Daarnaast heoordeelt het rijk of de niet. door de ge meente verplichte uitgaven oorzaak ziin van het tekort. Voor Haarlem geldt dit in bijzondere mate voor de subsidies aan het confessionele kleuteronderwijs, welke de gemeente verleent in afwachting van de komende rijksregeling, zoals er ook plan nen zijn voor een dergelijke subsidie van de Cnogj niet door het riik vergoede kosten "an het middelbaar onderwijs. Dit soort uitgaven wil het rijk bij de be oordeling van de noodzaak van een extra uitkering uit het gemeentefonds buiten be- Op de gewone dienst van de Haar- lemse begroting voor 1955 zullen bijdra- gen worden geraamd aan de kapitaal- dienst tot een totaal van drie ton voor het uitvoeren van achterstallig onder- ïoudswerk. 8 Hiervan zal 170 mille bestemd zijn p voor de bestratingen, zestig mille voor het onderhoudswerk aan gebouwen. zeventig mille voor schilderwerk. Het gaat hier om een vijfjarennlan 8 om achterstallig onderhoudswerk in te p halen. Bovendien werd reeds verleden jaar een begin gemaakt met de volledige 8 raming van al het normale onderhouds- werk op de begroting. Zo zal het regel 8 worden, dat alle gemeentelijke gebou- wen eens in de vijf jaar worden ge- 8 schilderd: er waren tot nu toe gebou- wen waar dat in geen zestien jaar was gebeurd! 8 xxxxx50000cx30000000000000000000cxx)c000000000000000000000 schouwing laten. Tenslotte wil het daarbij ook nog een vergelijking maken met de praktijk in andere gemeenten: dit zal ertoe leiden dat een gemeente zoals Haarlem, waar men op onderwijsgebied andere in vele opzichten vooruit is, wordt gebonden aan een minder ver gevorderd gemeente bestuur. Het belangrijkste nadeel van dit beleid is echter, dat het de gemeentelijke reserves aantast met voorlopig jaarlijks terugkeren de uitgaven, waarvoor de reserves bepaald niet bestemd zijn. Wethouder Bakker zei ons deze reserves in stand te willen houden ter wille van de zeven ton rente, die daardoor jaarlijks in de kas ten bate van de gewone dienst vloeit: een nieuwe inkomsten-post, daar deze rente vroeger bij de reserves geteld werd. Evenzo is aan de uitgavenkant van de "begroting de post voor rente van wel geraamde, maar nog niet tot uitvoering gekomen openbare werken verdwenen: een voordelig verschil van drie ton, welke vroe ger in feite een stille reserve vormden Daarnaast wil wethouder Bakker deze re serves liever ongeschonden bewaren voor een eventuele laagconjunctuur. Gaan wij na deze algemene aspecten van de Haarlemse ontwerp-begroting voor 1955 behandeld te hebben, enige in het oog lopende onderdelen na, dan valt de stijging van sommige hoofdstukken bijzonder op, voornamelijk een gevolg van de loonrondes. Algemeen beheer bijvoorbeeld met 320.000 gulden onderwijs bijvoorbeeld met 1.300.000, waartegenover dan op Hoofd stuk XI de compensatie-uitkering is ver schonen voor de weggevallen schoolgelden: 689.000. Het gunstige verschil met de vroegere post aan inkomsten uit school gelden wordt veroorzaakt door het feit, dat de rijksuitkering per inwoner thans 15.36 bedraagt, hetgeen 3.87 per inwoner meer is dan vroeger. Kostenstijgingen zijn ook merkbaar in het Negende begrotingshoofdstuk, waarin bijvoorbeeld de kosten voor ziekenhuisver- nleging met 175.000 gestegen zijn en voor krankzinnigenverpleging met 72 mille. De hogere steunnorm.cn komen tot uitdrukking in een met 275.400 gestegen post voor steun aan armlastigen. Daarentegen is de winst van het Ge- meenteliik Energiebedrijf lager geraamd met 178.700, voornamelijk een-gevolg van de stroominkoop bij het P.E.N., noodzake lijk geworden om de energievoorziening van de Haarlemmers veilig te stellen.Uiter- aard is in de P.E.N.-tarieven een andere basis voor afschrijvingen en investeringen verdisconteerd dan het geval zou zijn ge weest indien het eigen energiebedrijf deze had moeten berekenen. Tenslotte nog een korte analyse van de post onvoorzien. Deze bedraagt thans f 589.872 tegenover 1.704.000 in het vorige laar. Daar zaten toen echter een groot aan tal looncorrecties in. Thans is er een nieuwe post in verwerkt voor de huurbiisHg welke door kr«tonrui- ming noodzakeliik zal worden. Warneer krotbewoners een nieuwe woning krijgen toegewezen, kunnen zij vaak de hogere huur niet betalen. Daarom kunnen zii een huurbiislag krijgen, welke voor de helft door de gemeente, voor de andere helft door het rijk wordt gedragen. On de be groting is daarvoor twintig mille uitge trokken. In het licht van de sanerin0" van de oude stadswijk tussen Raaks en Boter markt met het oog on de bouw van het nieuwe politiebureau krijgt deze post een biizonder relief. Voorts is in de post Onvoorzien een af schrijving op kapitaalswerken tot 250.0011 gulden verwerkt, terwijl ruim 287 mille uitgetrokken is voor het opvangen van de tekorten op de gewone dienst zoals die in de Iood van het jaar ontstaan. Op markten en in winkels Op Maandagmorgen 22 November werd de 22-jargie Haarlemse huisvrouw F. v. G.- v. B. op de markt op de Gedempte Oude gracht in Haarlem op heterdaad betrapt bij het wegnemen van een portemonnaie uit een damestas. Zij werd torn aangehou den; de politie meldt dat zij in enkele maanden zich heeft schuldig gemaakt aan twaalf winkeldiefstallen waarbij zij goe deren heeft weggenomen voor een totale waarde van 920. Zo nam zij in een win kel in de Generaal Cronjéstraat voor on geveer .360 weg aan luxe- en huishoude lijke artikelen en uit een groot warenhuis in de binnenstad nam zij goederen weg voor ruim 145. Ook in Amsterdam sloeg zij haar slag: uit een groot warenhuis ont vreemdde zij onder meer kleedjes en rol schaatsen tot een bedrag van ongeveer 220. Bovendien blijkt zij tijdens het houden van markten op de Gedempte Oudegracht een 38-tal portemonnaies met inhoud te hebben weggenomen. Het bedrag dat mei deze diefstallen gemoeid is, is niet bekend. Alle goederen, die zij zich door de twaalf winkeldiefstallen toeëigende, zijn in haar woning opgespoord. Zij is ingesloten. Voor de Haarlemse economische politie rechter stond Maandagmorgen de vijftig jarige expediteur-zandvervoerder W. J. uit Haarlem terecht, omdat hij op 14 Augustus een van zijn chauffeurs had laten rijden met een vrachtwagen, waarop ruim 2% ton meer zand werd vervoerd, dan op de vergunning stond aangegeven. De ver dachte gaf toe, dat zulks het geval was geweest, maar verklaarde bovendien, dat men uitsluitend in Haarlem de nieuwe Wet Autovervoer Goederen zo streng naleeft. Hij werd in zijn betoog bijgestaan door zijn verdediger, die bovendien nog ver klaarde, dat men elders in het land wacht met verbaliseren totdat de definitieve re geling een feit zal zijn geworden. Voorts meende hij, dat men in Haarlem veel te streng optreedt en hij vertelde zelfs, dal er zandvervoerders waren, die met een grote boog om de Spaarnestad heenreden om niet door de politie aangehouden te worden. Hij vroeg de politierechter dan ook om de zaak voor onbepaalde tijd aan te houden. Mr. J. A. Bletz meende echter, dat de wet gehandhaafd moest worden en ver oordeelde de verdachte tot 25 boete, na dat de officier van Justitie, mr. J. Wiarda, een geldboete van 50 had gevraagd. ADVERTENTIE Ja, dank zij de nieuwe wetenschappe lijk bereide handcrême SUNBALM be horen rode, ruwe handen thans definitief tot het verleden. SUNBALM is erg prettig in het gebruik. Het heeft een" opvallend weldadige dieptewerking en maakt de huid niet kleverig of glimmend. Uw Apo theker of Drogist zal U graag een tube SUNBALM handcrême verkopen, om dat het zo uitzonderlijk goed is. Zaterdagmorgen om kwart voor twaalf is in een perceel aan de Nassaulaan in Haarlem een bedrijfsongeval gebeurd, waarbij een 38-jarige cartonnagebewerker uit Haarlem aan zijn linkerarm gewond is geraakt. Hij was bezig met het schoon maken van een machine met een groot aantal walsen, die tegen elkaar indraaien. Hij viel. wilde zich vastgrijpen en raakte toen met zijn linkerarm bekneld tussen twee draaiende walsen. De machine is door een collega stilgezet. De cartonnagebe werker is naar het Diaconessen huis ver voerd; zijn linker-onderarm was op twee plaatsen gebroken. Het huishoudelijk gedeelte van de jaarver gadering, welke Vrijdagavond in de kleu terschool aan de Eksterstraat door het Wijkcomité „Oud-Schoten" werd belegd, bood weinig punten van discussie. Na ope ning van voorzitter J. B. Steentjes, gingen notulen en ingekomen stukken er vlot doorheen en leverde eigenlijk alleen de wijze van samenstelling van de commissie tot stichting van een wijkgebouw een nog al uitgesponnen discussie. Ook een betere taakverdeling in het comité werd nodig geacht, terwijl men meer dan voorheen het. geval was in ver gadering bijeen wilde komen. De uitbreiding van Oud-Schoten door het gereedkomen van de complexen van de bouwverenigingen „St. Bavo Noord" en „Patrimonium" deed het aantal inwoners behoorlijk stijgen. Wensen voor het gerief van de aanzienlijke bevolking zijn er nog steeds: allereerst het wijkgebouw, een bad huis en tenslotte telefoonaansluiting voor de nieuwe bewoners; uitbreiding van hel net blijkt echter nog niet mogelijk, maar wel is toezegging gedaan voor een tele fooncel, welke aan de Rijksstraatweg- hoek Muiderslotweg is geprojecteerd. Voor de Stichting Club- en Buurthuizen vraagt men onderdak, een muziektent in het Noordersportpark behoort tot de wensen Aangezien, aldus B. en W. van Haarlem, de aanbesteding van de aanleg van zeven sportvelden en een electrisch gemaaltje in Noord-Akendam. waarvoor f 324.000 uitgetrokken was, een mislukkig is ge worden, stellen B. en W. de raad voor om de uitvoering als normaal werk te doen plaatsvinden. Dit betekent echter, dat met het oog op het op de-intussen plaats gehad hebbende verhoging van de lonen en de zandprijs het crediet opnieuw zal moeten worden verhoogd en wel met f 46.000. De uitvoering als normaal werk betekent echter tevens, dat de velden veel sneller gereed zullen zijn. B. en W. hebben dit besluit genomen om dat de gemeente reeds een grote achter stand op het punt van de sportvelden heeft. Vrienden van wijlen ds. W. J. van El- den. emeritus-predikant bii de Hervorm de Gemeente van Haarlem, die op Zaterdag voor Pasen onverwacht is overleden, hebben Zaterdagmiddag tan de 'amilie Van Elden een gedenksteen aangeboden, die geplaatst is op het graf op de Noorder- begraafplaats. Op de steen is aangebracht de tekst PSnlm 116 vers 11 „Ik zal met vreugde in 't huis des Heren gaan". In de aula is. voordat de steen onthuld is, een korte plechtigheid gehouden, waar bij ds. Joh. Bronsgeest namens het comité van vrienden het woord voerde. Hij zeide, dat velen bijeen gekomen zijn om zich enige ogenblikken te bezinnen oo de nage dachtenis van de leraar ds. Van Elden. Spottend heeft Hamlet eens gezegd, dat als een dode na twee maanden niet vergeten is er dan best een redelijke kans bestaat, dat zijn herinnering er na een half jaar .nog is. Op het ogenblik leven wij in een snel tempo. De mensen vergeten spoedig, maar anders zal dat zijn met ds. Van El den. Op de Stille Zaterdag kwam de ont roerende tijding, dat ds. Van Elden was overleden. In het menselijke .ongeloof was de eerste reactie, dat het niet kon. Op Paas-Zondag werd gezongen: „In uwe hoede zijn wij wel geborgen". Thans leven wij aan het begin van de adventstijd en wij komen samen om ds. Van Elden te her denken. Het is de bedoeling van de vrien den geweest om de plaats, waar ds. Van Elden begraven ligt, altijd bekend te hou den. Tenslotte schetste ds. Bronsgeest het grote verlies, dat velen door het overlijden van ds. Van Elden geleden hebben. Hierna begaf men zich naar het graf, waar de gedenksteen werd onthuld. Een broer van ds. Van Elden sprak woorden van dank. waarna ds. Bronsgeest het Onze Vader bad. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-31* Nederl.'47 100% 100% A.K.U 323?* 334 4721* 4841* Philips Gloeil, 389 3875* Kon. Petroleum 5421* 5505* A'dam Rubber 106 98 Holl. Amer. Lijn 184?* 184 N. Scheepv. Unie 157?* 156 H.V.A 146?* 136 Deli Mij 1355* 125 Amsterd. Bank 249'/2 249 Ned. Handel Mij 215 215 Rotterd. Bank 2171* 218 Twentsche Bank 220 220 Anaconda Copper 43' '/in 44 Bethlehem Steel 955* 97 Republic Steel 70% 69J* Shell Union 585* 58% 265* 26'% 69% 70 er. een piasvijver voor jeugdige Oud-Scho tenaren daar. Verbetering van de veilig heid aan de Rijksstraatweg is de jongste er. misschien wel grootste zorg. De samenstelling van het dagelijks be stuur onderging geen wijziging: voorzitter is de heer B. J. A. Steentjes; vice-voor- zitter Ds. G. H. v. d. Woord; secretaris J. Kampman, terwijl mevrouw A. J. M. Zeut- hoffKat en de heren J. C. H. Hetem, P. A. Joosten, P. W. Konijn, H. Mensink, A. M. J. Mol, C. Okx, W. de Vos, A. G. Was senaar en J. G. Winter lid bleven. Het huisvestingsprobleem kwam vervol gens aan de orde, waarover de heer Th. C. van Beek, directeur van het Huisvestings bureau een praatje hield. De stilstand in de woningbouw tijdens de oorlog heeft ons een groot kwaad berokkend, zeide spreker, dat eerder toe- dan afgenomen is. Als we geen rekening houden met de emigratie, dan zijn er ih 1970 toch altijd nog 50.800 woningen nodig. Dit betekent dat per jaar ongeveer 900 huizen moeten worden vol tooid, tot nu toe bleef de nieuwbouw hier ver beneden. Tot de noodgevallen behoren twee groe pen: zij die onder onhoudbare toestanden leven en de zeer urgente gevallen. Ook zijn er de ouden van dagen die hun huis graag zouden ruilen tegen twee-persoonsbehui zing; probleem hierbij is het feit dat nieuw bouw steeds duurder blijkt dan de wonin gen die deze mensen eerder hadden. Komende op het punt van de huurmach- tigineen merkte de heer Van Beek op, dat de 1200 per 1 Januari 1954 uitgereikte machtigingen thans reeds zijn aangegroeid tot 1600. Daarom worden er thans geen meer uitgereikt. Was de wachttijd voor een huurmachtiging aanvankelijk op twee jaar bepaald, deze termijn moet nu zeker op 2'/s jaar worden gesteld. Drs. W. Hazevoet, oud-directeur van het Huisvestingsbureau, gaf een toelichting op de redenen weike tot vordering en uit een woningzetten kunnen leiden. Tot de belangstëllenden op deze uiter mate slecht bezochte vergadering behoor den de raadsleden Balm Blokwijk. Fibbe. Spek en Van Velsen, de directeur van Hout en Plantsoenen, de heer T. Dorresteyn en de waarnemend directeur van Openbare Werker., ir. D. N. de Lange. 4 Dl'F PI EKT'.E AMSTERDAMSE VA AKT 20 TM..1105J MANGELWAS KANT EN KLAAR Binnen 4 dagen retour. Voorlopig geen uitreiking van huurmachtigingen In de loop van de maand October is het aantal ingeschreven gevallen van huisves ting op het Gemeentelijk Bureau voor Huis vesting gestegen. Bedroeg het aantal onhoudbare gevallen op 30 September 748 op 31 October waren er 764. De verdeling was als volgt: diver sen 333; met medische indicatie 137; grote gezinnen 109: gezinshereniging 70; onbe woonbaar verklaring 115. Het aantal zeer urgente gevallen is ge stegen van 2071 tot 2122. Op het eind van October was de verdeling als volgt: diver sen 1539; rijksambtenaren 108; met me dische indicatie 427; gedemobiliseerden 8; leerkrachten 40. De huisvesting voor ouden van dagen verbeterde iets dank zij het feit, dat Patri monium een aantal woningen in gebruik nam. Het aantal verminderde van 272 tot 259. Tot en met 21 October waren 2230 huur machtigingen uitgereikt, waarvan er op 31 October 1651 in omloop waren. Midden No vember is besloten het uitreiken van huur machtigingen stop te zetten totdat enkele honderden ingelost zijn. Kinderloze echtparen, die over onvoldoen de huisvesting beschikken en samen vijftig jaar of meer oud zijn en verloofden, die sa men vijftig jaar of meer zijn, kunnen ver zoeken indienen. Het aantal verminderde in de loop van- October van 1100 tot 1092. Als ruiter van professie kon de Sint na tuurlijk niet wegblijven uit het Heemsteed- se ruitercentrum „Te Paard", temeer waar dit het verzamelcentrum van dc jonge, soms heel jonge, ruiters en ruiteressen van Heemstede. Haarlem en omgeving is. De Bisschop ging Zondag zelfs mee op rit naar Kraantje Lek. tweemaal, en bracht des avonds een bezoek aan de manége. Hij ze telde op een troon, geflankeerd door twee heel zwarte Pieten, en deelde toepasselijke geschenken uit aan de grote schare kinde ren en ouderen, die als één grote familie rondom mevrouw Wallage geschaard, dankbaar en enthousiast medewerkten aan de ontvangst. De Sint werd tenslotte ver gast op een demonstratie van voltige en de kinderen op gezelschapsspelen, die Sint en kinderen langer uit bed hielden dan Sin terklaas in het algemeen propageert. Op een vergadering in Utrecht heeft de bestuursraad der K.V.P. een nieuwe vorm voor de groslijststemming goedgekeurd. De kiezer behoudt daardoor de mogelijkheid een candidaat op een verkiesbare of hogere plaats te brengen, maar met zekere beper kingen. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. J. van den Andel te Haarlem is bevorderd tot arts. (verbetering) Op de onlangs gehouden ledenvergade ring van de afdeling Bloemendaal van de Nederlandse Onderwijzersvereniging werd het bestuur, bestaande uit: K. Nijenhuis, voorzitter; D. Duinker, secretaris; P. A. Jor- dans. penningmeester; mej. F. H. Hofland en J A. Huneman herkozen. Voor het examen staatsinrichting M. O. is geslaagd de heer A. Looman, Haarlem; voor het examen economie M. O. de heer P. Meijers, Haarlem. Door de Grote Kerkeraad der Evange lisch Lutherse Gemeente te Haarlem is tot cantor-organist benoemd de heer Piet Boekei te Hoorn, thans cantor-organist bij de Ne derlands Hervormde Gemeente van Stompe- toren (N.H.). Op 1 December zal de heer G. Martin, Pleiadenstraat 14 te Haarlem 25 jaar in dienst zijn als kassier bij de N.V. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken te Haarlem. Het bondsbestuur van het Christelijk Jonge Mannen Verbond heeft in de plaats van de onlangs afgetreden voorzitter dr. G. P. van Itterzon benoemd ds. H. J. van Heer den, predikant te Scheveningen, vroeger woonachtig te Haarlem. Zaterdagavond opende de toneelgroep ,,'t Voetlicht" in een der zalen van hotel „De Leeuwerik" haar seizoen met het blijspel ..Het witte schaap van de familie" van L. du Garde Peach en Ian Hay. ADVERTENTIE Aan mr. J. W. Bosch is op zijn verzoek met ingang van 1 Mei 1955 eervol ontslag verleend als officier van justitie bij de recht bank te Breda. Zaterdag is in Krasnapolsky te Amster dam de 66ste bondsraadsvergadering van de Katholieke Arbeiders Beweging in het bisdom Haarlem gehouden. Afgevaardig den van ongeveer 190 afdelingen woonden deze vergadering bij. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer J. Kortmk, zijn vreugde uit over de langzame maar gestadige groei van de diocesane K.A.B, (Noordholland. Zuid-Holland en Zeeland), die thans 85.491 leden 'telt. Bijzondere aan dacht vroeg de heer Kortink voor de ka dervorming en bundeling van alle krach ten om de enorme ontwikkelingen die een gevolg zijn van de stadsuitbreidingen en de stichting van industriële centra, te kun nen bijhouden. Hij juichte het toe dat bin nenkort de Adviescommissie Kennemer- land, die tal van problemen onder meer op sociaal-economisch en. sociaal-chari tatief terrein modern gaat aanpakken, binneknort officieel naar buiten zal treden. Er volgen meer van deze streekcommissies. Terzake van de woningbouw stelde de voorzitter zich enigszins ongerust de vraag of de Katholieke Woningbouwvereni gingen het wel aandurven stelling te ne men tegen ingeroeste opvattingen over de volkshuisvestinespolitiék. die wel op het departement aandacht vinden, doch nog geen gemeengoed ziin van alle gemeente besturen. Deze handelen in de trant van: liever veel woningen en dan maar wat kleiner, dan woningen van voldoende ruim te voor normale gezinsontplooiïng. De heer Kortink meende dat het voor een belang rijk deel een kwestie van ombuiging van mentaliteit is. Vervolstens richtte de heer J. A. Middel huis. landelijk verbandsvoorzitter van de K.A.B.. zich tot de vergadering. Hij zei van mening te zijn dat de K.A.B. vanwege haar ideële taak voor een grotere opgave staat dan andere vakcentrales en hij vroeg de medewerking van alle 360.000 leden over het gehele land verspreid, mede te werken het in het bisschopoeliik mande ment aangegeven, schitterend program namelijk de kerstening van het bedrijfs leven en de „seheoping" van een wereld, waarin men elkanders broeder en zuster is, te verwezenlijken. ..Dat zal echter nog ja ren duren", zo zei hij. Ds. G. N. Laromers, predikant bij öe Ge reformeerde Kerk te Rotterdam-Oost, heeft bedankt voor het op hem uitgebrach te beroep naar de Gereformeerde Kerk te Bloemendaal (vacature prof. dr. J. L. Koole). Op uitnodiging van het bestuur van de Jan van Goyenstraatvereniging te Heem stede heeft Sint Nicolaas Zaterdagmiddag zijn laatste jaren tot traditie geworden tocht over de daken ondernomen; een schouwspel, dat telkens duizenden oude en jonge nieuwsgierigen bijeenbrengt. Wegens de minder gunstige weersom standigheden had het bestuur de kinder vriend de tocht over het Spaarne willen besparen, zodat Sint Nicolaas te Heemstede niet per boot is aangekomen. Het Heem steeds Fanfarecorps „Excelsior" hield met een aantal vrolijke marsen de stemming op het gewenste peil voor de Sint arri veerde. Op de vastgestelde tijd werd de straat verlichting gedoofd en doordat ook de win keliers hun étalages in het duister zetten kon alle aandacht worden geconcentreerd op het dak, waar Sint Nicolaas en zijn zwarte knecht niet lang op zich lieten wachten. De Jan van Goyenstraatvereni ging werd op dezelfde hoogte als de gasten vertegenwoordigd door de heer John Mo seman, die Sint namens de verzamelde jeugd zijn grote erkentelijkheid betuigde voor de eer. de Jan van Goyenstraat door zijn bezoek aangedaan. Sint Nicolaas richt te zich daarop tot zijn jeugdige en trouwe aanhang, waarna het ongetwijfeld een prettige ervaring voor hem moet zijn ge weest uit het gejuich en de hem enthou siast toegezongen liederen te moger. be luisteren, welk een grote plaats hij nog steeds in de harten van zijn jeugdige ver eerders inneemt.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9