Washington verplicht zich tot verdediging van Formosa Haarlem wenst uitbreiding naar het Oosten Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Communistische aanval zal tot oorlogstoestand leiden Churchill maakte vergissing met het beruchte telegram Annexatie van Schalkwijk (Haarlemmerliede) voorgesteld Amerikaans-Chinees defensiepact voltooid Verkeersperikelen op het Soendaplein McCarthy is het eens met collega Knowland Het woord is aan Zijn zienswijze verandert echter niet Ruimte voor 60.000 Haarlemmers Afscheid van Monnet Bespoedigd vertrek van fregat naar Nieuw Guinea Ook Dulles ziet in blokkade een uiterste mogelijkheid Nederland niet meer bij Nieuw-Guinea-debat Paus Pius XII herstellende Triest gebeuren na blijde verjaardag Engelse kustvaarder vermoedelijk vergaan Buitenlandse orders voor West-Duitse scheepswerven Weer rapport Is 69e JAARGANG No 124 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem, j Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 2 DECEMBER 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 278 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en F eestdagen. Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (Reuter/A.F.P.) De Verenigde Staten en nationalistisch China hebben een verdrag voor wederzijdse beveiliging voltooid, waarbij de Amerikanen beloven Formosa, de Percodores, alsmede de eilanden, die in het Westelijk deel van de Stille Oceaan onder Amerikaans beheer staan, in bescherming te nemen. Het verdrag zal nog deze week in Washington worden ondertekend. De Amerikaanse Senaat moet dit bekrachtigen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, verklaarde op zijn wekelijkse persconferentie, dat op grond van het nieuwe verdrag een communistische aanval op Formosa waarschijnlijk zal leiden tot een toestand van oorlog tussen de Verenigde Staten en communistisch China en een tegenaanval op het Chinese vasteland. Dulles gaf in antwoord op vragen te kennen, dat het verdrag niet zou gelden voor Quemoy. de Tatsjen-groep en andere eilanden voor de Chinese kust, die dooi de nationalisten worden bezet, maar dat nieuwe overeenkomsten mogelijk zijn. Formosa en de Pescadores komen op één lijn te staan met Korea, Japan, de Philippijnen, Australië en NieUw-Zeeland. Het verdrag maakt duidelijk, dat bij inter nationale onderhandelingen met Formosa en de Pescadores niet kan worden gemar chandeerd. Velen hadden gemeend, dat he" feit, dat Formosa het enige, niet door een verdrag beschermde, grote eiland in het gebied is, betekende, dat de Verenigde Staten misschien bereid waren tot een overeenkomst, waarbij het aan communis tisch China zou worden gegeven. De Ver enigde Staten zullen niet automatisch elk deel van het vasteland, dat de Chinese nationalisten zouden kunnen binnen vallen of bezetten, in het door het ver drag beschermde gebied opnemen. Dit ge bied zou echter door verdere overeen komsten kunnen worden uitgebreid. Gevraagd over een eventuele afspraak, dat de nationalisten het vasteland pas zoU- den kunnen binnenvallen met Amerikaan- Woensdag voor het eerst heeft een ver keersagent dienst gedaan op het Soenda plein. Daarbij is gebleken, dat het plaat sen van een stopbord op deze vijfsprong inderdaad de problemen oplevert, die de verkeerspolitie reeds had voorzien. Het is namelijk de bedoeling, dat het verkeer op de Schoterweg en in het Julianapark, rijdend in de richting Noord, gelijktijdig doorrijdt, wanneer het stop bord op groen staat. De moeilijkheid is evenwel, dat de groene zijde van het ver keersbord uitstekend! zichtbaar is voor het verkeer, dat op de Schoterweg staat te wachten, maar dat zij, die in het Juliana park wachten, zowel de gx-oene als de „stop"-zijde zien, zodat zij niet weten, waar zij aan toe zijn. Een zelfde moeilijk heid doet zich voor bij het verkeer in het Julianapark, dat linksaf de Pijnboom straat in moet rijden. Dit vei'keer moet namelijk tegelijk rijden met dat uit de ■Soendastraat, doch ook in dit geval levert de stand van het stopbord een moeilijk heid op. Voorlopig zal de verkeerspolitie de agent op het Soendaplein handhaven; men zal trachten het stopbord zodanig te wijzigen, dat daardoor de bovenvermelde moeilijkheden uit de weg zullen worden geruimd. Lukt dit niet en blijkt, dat het publiek niet voldoende i-eageert op de aan wijzingen van het hord, dan zal deze proefneming waax-schijnlijk gestaakt wor den. Eén categorie weggebruikers intussen is zeer ingenomen met de nieuwe gang van zaken op dit bex-uchte verkeerspunt: de voetgangers, die thans veilig het Soenda plein kunnen oversteken. Tenslotte nog een aanwijzing voor hen, die door het Julianapark rijden: zii, die rechtdoor willen rijden in Noordelijke richting, moeten gelijktijdig rijden met het verkeer, dat over de Schoterweg in Noor delijke richting rijdt: zij, die linksaf wil len, dienen gelijktijdig te rijden met het verkeer uit de Soendastraat. se toestemming, zeide Dulles, te verwach ten, dat regelingen zullen worden getrof fen, waardoor geen der beide partijen een actie in het gebied zou ondernemen, welke de ander in gevaar zou brengen. Nu de Verenigde Staten op zich genomen hebben Formosa en de Pescadores te vei-dedigen, verwachte hij van de Chinese nationalis ten geen onbezonnen daad, waardoor de eilanden in gevaar zouden komen. Dulles verklaarde voorts, dat een Ame rikaanse tegenactie tegen communistisch China niet noodzakelijkerwijs een alge mene oorlog, waarbij „overal atoombom men zouden worden gegooid", zou beteke nen. Hij wilde zich niet uitlaten over de mogelijke reikwijdte van eventuele Ame rikaanse tegenacties. Het vertrek van een fregat naar Nieuw Guinea, dat begin 1955 zou plaats hebben, zal zoveel mogelijk worden vervroegd, al dus deelt het ministerie van Marine mede. WTSHINGTON (Reuter) Senator Jo seph McCarthy heeft het denkbeeld ge opperd, dat de Vei-enigde Staten commu nistisch China kunnen blokkeren door be kend te maken, dat de landen die met continentaal China handel drijven, geen hulp meer krijgen. Hij zeide in te stem men met het voorstel van senator Know land tot een blokkade van de Chinese kust teneinde de communisten te dwingen de dertien wegens spionnage gevangen ge houden Amerikanen in vrijheid te stellen. Ook de republikeinse senator Jenner heeft zich voor een blokkade uitgesproken naar aanleiding van de veroordeling van de dertien Amerikanen, welke volgens hem „gevaarlijk veel lijkt op een oorlogsdaad". Minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft op een persconferentie verklaard dat een marineblokkade een mogelijkheid is als vreedzame pogingen om vrijlating van de dertien Amerikanen te verkrijgen, geen resultaat hebben. Hij zei er Maan dag, in zijn toespraak te Chicago, de na druk op te hebben gelegd dat de Verenig de Staten alle vreedzame middelen zullen proberen om de mannen vrij te krijgen. Alleen als die middelen falen, zal Washing ton andere maatregelen moeten over wegen. Zelf heeft Dulles veel vertrouwen, dat het langs vreedzame weg zal gelukken. Desgevraagd zei de minister, dat hij met andere UNO-delegaties over de zaak ge sproken heeft. Het Handvest bevat, be palingen die de Veiligheidsraad toestaan een blokkade tegen een bepaald land te verzoeken. Die mogelijkheid werd echter zeer verkleind door het feit, dat de Sov jet-Unie als lid van de Veiligheidsraad een veto kan uitspreken. NEW YORK (Reuter) De Nederland se delegatie zal na dit jaar niet meer deel nemen aan een debat over Nieuw-Guinea in de Verenigde Naties. Dit heeft de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, J. M. A. H. Luns, in New York vex\klaard. De zetel der Nederlandse delegatie zal dus niet bezet zijn, als de kwestie-Nieuw-Gui- nea op de zitting-1955 van de Algemene Vergadei-ing wordt geplaatst. ROME. (Reuter). Paus Pius XII hei-stelt zich langzaam van een maagstoornis. In het begin van dit jaar werd zijn leven hier door in gevaar gebracht, waarop herstel intrad, gevolgd door een inzinking, waar van de Paus zich thans herstelt. De Paus heeft minder last van hik dan in de afge lopen dagen. Hij volgt een hem door zijn geneesheren voorgeschreven rustkuur. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Friedrich Nietzsche: Menigeen vindt zijn hart pas als hij zijn hoofd verloren heeft. (Van onze correspondent in Londen) Sir Winston Churchill heeft gisteren in het Lagerhuis openlijk erkend dat hij in zijn opzienbarende rede te Woodford over eventueel gebruik van Duitse strijdkrach ten tegen de Russen in 1945 een vergissing had gemaakt. Hü wist niet precies hoe het gewraakte telegram aan Montgomery had geluid en zelfs niet of het wel ooit had bestaan. Maar tijdens zijn rede had hij wel degelijk in de veronderstelling verkeerd dat hij het telegram had verzonden niet alleen, maar ook dat het was opgenomen in zijn oorlogsmémoires. Hij had verzuimd te doen wat hij van anderen altijd eiste namelijk dat zij citaten dienen te contro leren. Hij 'gaf volmondig toe dat voor zijn ar gumentatie het helemaal niet noodzakelijk was geweest het punt ter sprake te bren gen. Men was nog steeds in de archieven naar het telegram aan het zoeken om de tekst aan het Lagerhuis te kunnen voor leggen, zei hij onder het gelach van de onthutste toehoorders. Churchill zeide echter dat zijn opmer king diende te worden gezien in historisch verband. Zijn opvatting was niet veran derd. Wij waren in 1945 verantwoordelijk voor meer dan een millioen Duitse krijgs gevangenen, d'ie op onze bescherming re kenden. Om het uitbreken van een nieuwe oorlog op dat tijdstip te voorkomen, zou het zeker nuttig zijn geweest een waar schuwing te richten tot de Russen dat de geallieerden in geval van Sovjet-aggressie de Duitsei-s opnieuw van wapens zouden voorzien. Gewone mensen Sir Winston voegde er nog aan toe dat hij ook niet in 1945 de Duitse strijdkrach- De verkeersagent op het Soendaplein in Haarlem-Noord, die gistermiddag voor het eerst op dat gecompliceerde kruispunt dienst deed, trok veel belangstelling. ten als nazi's wilde bestempeld zien, want, zeide Churchill, de meerderheid bestond uit gewone mensen, die gedwongen waren hun land te verdedigen. Ook deze opmer king van Churchill werd met gemengde gevoelens ontvangen. De .centrale gedachte toen en nu, zo ver volgde Churchill, is verzet tegen nieuwe aggressie. Daarvoor stond ik op het ogen blik der overwinning in 1945 eri op dat standpunt staat, naar ik geloof, vandaag ook de meerderheid van het Lagerhuis. Sir Winston was niet bovenmatig verontrust over de Russische i-eactie op zijn Woodford- speech. De Pravda schrijft al naar de wind draait. Op het ogenblik is het overheer sende Russische belang vrede en welvaart, aldus Churchill. Omdat hij in onderhan delingen met de Sovjet-Unie gelooft was hij nog in het Lagerhuis, zinspelend op zijn poging om als laatste staatsmansdaad een brug te slaan tussen Oost en West. Met een van aandoening trillende stem herinnerde Churchill er aan dat hij iets gedaan had dat zelden was voorgekomen. namelijk zijn spijt betuigen voor een op merking, die niet zo maar was opgeweld, maar in een rede hij bedoelde een zorg vuldig op schrift gestelde rede was gemaakt. Churchill sprak op sombere toon. Na de glorierijke verjaarsviering van de dag tevoren, was de stemming in het Lagerhuis uiterst triest. Plicht Toen Shinwell, minister van Defen sie in het Labour kabinet, namens de oppositie Churchill aan de tand voelde, wilde hij hem daarbij kennelijk sparen. Shinwell zeide dat het hem speet Chur chill zo spoedig na het feest aan te vallen. Churchill stond op en zeide dat Shinwell zijn plicht deed. Shinwell suggereerde zelf dat het ge heugen Churchill wellicht parten had ge speeld. Hij zeide dat het in het belang van de wereldvrede was dat Churchill de tekst van het telegram openbaar maakte, als het telegram tenminste niet alleen in zijn fantasie had bestaan, en ook het ant woord van Montgomery. Montgomery, die op 4 December in Lon den terugkeert, zal ook gaan snuffelen in zijn persoonlijke papieren, aldus Churchill. Shinwell zeide dat Churchill's speech in Woodford een allerongelukkigste aanloop was voor een viei-mogend'hedenconferentie. Churchill had, aldus citeerde Shinwell uit Churchill's gedenkschriften. in 1945 aangedrongen op een persoonlijke bijeen komst met de Russische leiders teneinde de toen bestaande dreiging af te wenden. Daartegen kon niemand bezwaar maken, maar het was heel iets anders vrijwel tegelijkertijd voor te stellen Duitse wapens vast te houden oin deze zo nodig aan de gecapituleerde Duitse troepen uit te reiken. LONDEN. (AFP). Dinsdag zijn aan het strand van Wales een reddingsgordel en een oliebli'k met het opschrift „Lady Sheila" aangetroffen. De „Lady Sheila" is een kleine kustvaarder. De rederij van het schip heeft medegedeeld, dat van het schip, met een bemanning van zeven koppen, niets meer was vernomen. V/oensdag mor gen is het derde van de vijf patrouillevaartuigen, die op de Rijkswerf te Den Helder voor Amerikaanse rekening ten behoeve van Nederland worden gebouwd, door kapitein ter zee R. S. Hitchcock aan commandeur G. B. M. van Erkel overgedragen, die het namens de minister van Marine aanvaardde en het schip in dienst deed stellen als Hr. Ms. patrouille vaartuig „Freyr". Het schip heeft onmiddellijk zee gekozen met bestemming Vlissingen. Foto: Het hijsen van de Nederlandse vlag op het achterschip van de „Freyr". Binnen afzienbare tijd zullen Burgemeester en Wethouders van Haarlem de gemeen teraad voorstellen bij Gedeputeei-de Staten een verzoek aan de Kroon in te dienen tot het verkrijgen van een grenswijziging tussen Haarlemmerliede en Spaarnwoude enerzijds en Haarlem anderzijds. Het betreft hier de 4625 m lange grens welke van de Israëlitische begraafplaats aan de Amsterdamse vaart naar het Zuiden door de weilanden loopt langs het tracé van de vroegere locaalspoorweg naar de Haarlem mermeerpolder. Na ongeveer twee kilometer maakt de grenslijn een hoek van negentig graden en loopt zij in Westelijke richting tot het Spaarne, waar zij tegen over de Crayenestervaart eindigt. Uit een gisteren in een besloten vergadering van de gemeenteraden van Haarlem en Haarlemmerliede behandelde nota van Haarlem blijkt, dat Haarlem als nieuwe grens de Liede en de Ringvaart tussen de uitmonding van de Liede en het Spaarne wenst. Hierdoor zullen de weilanden Oostelijk en Zuide lijk van Haarlem de zogenaamde Romolenpolder bü de Spaarnestad worden gevoegd, evenals de buurtschap Zuid-Schalkwijk. Het gaat in totaal om ongeveer 450 hectaren met een bevolking van 450 zielen. Deze 450 zielen zullen er echter 60.000 zijn geworden wanneer Haarlems toekomstige satelliet-stad Schalkwijk zal zijn voltooid. Maar dat heeft nog even de tijd. In de Haarlemse nota wordt het sti'even naar gebiedsuitbreiding gemotiveerd met het grote gebrek aan grond voor de toe komstige stadsuitbreiding. De bestaande uitbreidingsplannen Dèïftwijk en Zinnevelt bieden ruimte voor 4100 woningen, het toekomstige Parkwijk ten Oosten van de Prins Bernhardlaan voor duizend en Schalkwijk, het nog op Haarlems grond gebied gelegen poldeidand ten Zuiden van de Schipholweg voor 3600 woningen. Bij het huidige tempo van de woningbouw zou Haarlem in 1966 volgebouwd zijn, bij een opvoering van het tempo hetgeen drin gend nodig is zelfs al in 1961. In de Haarlemse gemeenteraad bleek tegen deze plannen in het algemeen geen bezwaar te bestaan, in Haarlemmerliede heeft het Haarlemse voorstel uiteraard enige opschudding verwekt, te meer omdat Amsterdam al heeft laten weten dat het zeventig hectaren van de Grote IJpolder begeert om nieuwe kanaalverbindingen tot stand te kunnen brengen. Aan de andere kant is men in Haarlem merliede reeds lang ervan doordrongen dat het gebied om Zuid-Schalkwijk zeer weinig samenhang met de gemeente heeft en het eveneens om bouwgrond verlegen zittende Halfweg daar geen uitbreidings mogelijkheden bezit. Vandaar dat het niet uitgesloten is, dat het gemeentebestuur van Haarlemmerliede de Haarlemse wen sen zal aangrijpen om de samenvoeging van het geheel op Halfweg georiënteerde Zwanenburg in de Haarlemmer meerpolder met Haarlemmerliede te bepleiten, zodat er van enige compensatie voor het verlies aan grond zal kunnen worden gesproken. Na de bevrijding werd xreeds voor die samenvoeging een actie gevoerd, welke door 85 der Zwanenburgers gesteund werd. Een uitvoerige uiteenzetting van de ar gumenten voor de annexatie van het gebied ten Westen van de Liede en de Ringvaart, zoals deze te vinden zijn in de nota van B. en W. aan de Haarlemse raad, vindt men eldex-s in dit nummer. (Van een speciale verslaggever) Jean Monnet, de voorzitter van de Hoge Autoriteit der Europese gemeenschap voor Kolen en Staal, zal in Februari periodiek aftreden en niet voor herbenoeming in aan merking komen. Dit was al eerder bekend gemaakt en Monnet heeft het nog eens persoonlijk medegedeeld in de vergadering van het Kolen- en Staalparlement. Giste ren heeft het parlement daarop gereageerd met een resolutie, ingediend door de voor zitters van alle fracties. In deze resolutie heeft het parlement de wens geuit, dat het de heer Monnet mogelijk gemaakt worde, op zijn besluit terug te komen. Hoe dat moet gaan, vermeldt de resolutie niet. In dezelfde resolutie wordt de regeringen aanbevolen, vóór de benoeming van de Hoge Autoriteit overleg te plegen met de voorzitters van het Kolen en Staalparle ment. Op die manier zou er althans enig verband gelegd kunnen worden tussen de samenstelling van het parlement en die der Hoge Autoriteit; zo'n verband mag men in een parlementaire democratie ver wachten. De resolutie, die ook nog aan dringt op een verklaring van de Hoge Autoriteit na de benoeming van de presi dent, is met algemene stemmen behou dens de onthouding van twee Gaullisten aangenomen. Het debat over de kolenkartels, waar over wij gisteren ietwat uitvoerig rappor teerden, is gesloten verklaard zonder dat een of andere uitspraak is geformuleerd. Het moet worden beschouwd als een tus sentijds onderzoek, waaraan men nog geen conclusies wilde verbinden. Tevreden was men kennelijk nog niet, doch over een maand of wat zal men dit onderwerp nader bespreken. BONN (ANP) De West-Duitse scheeps werven zijn thans veel beter van opdrach ten voorzien dan in de eerste helft van het jaar. De vrees, dat het aantal lopende opdrachten be-langrijk zou dalen tegenover vorig jaar, is ongegrond gebleken. Men rekent er op, dat men dit jaar zal kunnen afsluiten met lopende opdrachten tot een totaal van 1.43 millioen brthetgeen on geveer evenveel is als aan het begin van het jaar in portefeuille was. De vex-bete ring is in de laatste drie maanden voor namelijk ingetreden door meer opdrachten van het buitenland. De export-or-ders over wegen op de grote Duitse werven in nog sterkere mate dan aan het begin van het jaar, toen 57 percent der bestellingen voor buitenlandse rekening waren. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand o 5 v ft k •si ft 3 ES zS Stockholm geheel bew. ZZW 2 5 1 Oslo motregen windstil 2 3 Kopenhagen motregen ZW 8 5 0,1 Londen regen ZZW 10 11 0,1 Amsterdam zwaar bew. ZZW 8 7 0 Brussel zwaar bew. ZZW 6 7 0 Parijs mist ZO 3 3 0 Bordeaux onbewolkt WNW 1 1 0,6 Grenoble zwaar bew. windstil 5 0 Nice zwaar bew. NW 2 12 38 Warschau nevel W 5 5 9 Berlijn nevel Z 2 4 0 Frankfort mist OZO 1 1 0 München mist windstil -2 3 Zürich mist WNW 2 1 0 Genève nevel windstil 3 0 Locarno half bew. NNO 1 5 4 Wenen motregen windstil 1 2 Innsbruck mist windstil 1 3 Rome geheel bew. NNO 3 11 0 Neerslag laatste 24 uur. ZUID-WESTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Voor de Noord-Westelijke helft van het land:zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte regen of motregen. Krachtige tot matige Zuid-Westelijke wind. Iets zachter. Voor de Zuid-Oostelijke helft van het land: overwegend droog weer met later enkele opklaringen. Overwegend matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Ongeveer dezelfde temperaturen. 3 December Zon op 8.27 uur, onder 16.32 uur. Maan op 12.53 uur, onder Maanstanden 3 Dec. 10.56 uur: Eerste kwartier 10 Dec. 1.56 uur: Volle maan 17 Dec. 3.21 uur: Laatste kwartier 25 Dec. 8.33 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 2 December Hoog water: 7.47 en 20 07 uur. Laag water- 3.15 en 15.36 uur. Vrüdag 3 December Hoog water: 8.39 en 21.08 uur. Laag water: 3.56 en 16.23 uur. J_X3O3Oö0CCCCCCCCOCCCCCODCCCOCCCCCOCOCCOC'CCCGOCOCOCCCO!

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1