IJmuidense trawler „KLAAS WIJKER" nam in volle storm schipbreukelingen over Maar éérst praten met het Oosters complex" Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Atoompian Sjah van Perzië op Schiphol West-Berlijn gaf communisten geen schijn van kans De „Holland" sleept stuurloze Noor Socialisten en Christen-democraten wonnen ten koste van liberalen Nog drie man verlaten de „Casino' Het woord is aan Vliegerskwestie aan de UNO voorgelegd Dramatisch weekeinde voor de Falcon Panamese kolenboot scheurde dwars voor Texel; één gewonde Voor de stille armen De Gaulle accoord met defensie-verdragen ei 0,2 1 0 0,3 0,1 1 1 0 1 0,2 0 2 1 Canadese piloot uit Chinese krijgsgevangenschap ontslagen Furtwangler begraven Voor de Stille Armen Wervelstormen in Amerika Weerrapport 59e JAARGANG No 127 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 6 DECEMBER 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 281 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE ALGEMENE VERGADERING van de UNO heeft met algemene stemmen pre sident Eisenhower's atoomplan aanvaard. De voorzitter, mr. E. N. van Klef fens, heeft deze eenstemmige aanvaarding een histo rische gebeurtenis genoemd. De hele we reld zal er zich over verheugen, heeft hij gezegd, dat de algemene vergadering de weg heeft gebaand naar het bereiken van internationale samenwerking bij de ont wikkeling van atoom-kracht voor vreedzame doeleinden. Als de hele wereld zich vandaag ver heugd zou voelen, zouden wij daar iets var. moeten merken. Gevallen waarin de hele wereld zich verheugt doen zich uiterst zel den voor en dan geeft zij er wel uiting aan: zij het niet overal in even uitbundige trant, dan toch wel luidruchtig. In dit geval is het volkomen stil gebleven. Zelfs in Neder land, tot welks zonen de voorzitter van de Assemblée van de UNO, mr. E. N. van Kleffens, behoort en dat zich dus in het bijzonder door zijn vreugdevolle aanbeve ling bevangen zou moeten voelen, is het stil gebleven. Bij mijn weten is er zelfs geen enkele vlag uitgestoken. Ik vrees dus dat onze achtbare landgenoot op zijn hoge post heeft overdreven. Zelfs waag ik het te ver onderstellen (Jat zijn betiteling van het eenstemmig-genomen besluit als een histo rische gebeurtenis overdreven is. Had de algemene vergadering van de UNO met algemene stemmen een besluit genomen, inhoudend dat het gebruik van atoom krachten voor niet-vreedzame doeleinden uitgeschakeld1 zou worden, dan zou er wer kelijk vreugde kunnen zijn en dan zou men misschien van een historische gebeur tenis kunnen spreken. Misschien, want ook dan zou de toekomst nog moeten leren of het besluit werkelijk een definitieve keer in de gevaarlijke gang de-r bewape ningszaken had betekend1. Het levende ge slacht is altijd geneigd tot opgewekt en veelvuldig gebruik van de term „historische gebeurtenis" op zijn eigen prestaties. Maar het is daar al even weinig toe bevoegd als tot vaststelling van de onsterfelijkheid van de scheppingen van zijn eigen kunstenaars. Daarmee is het evenwel gewoonlijk voor zichtiger dan met zijn politieke, soms staat kundige besluiten, die het zo royaal van een historisch waardemerk voorziet. Het atoomplan van president Eisenhower, nauwkeuriger gezegd: het plan tot inter nationale samenwerking ter vreedzame toepassing van de atoom-splitsings-kracht is reeds twee weken geleden in de vorm van een resolutie door de politieke com missie van de UNO aanvaard. Ook met algemene stemmen, en ook nadiat twee Sovjet-Russische amendementen verwor pen waren. Van de politieke commissie zijn, evenals van de Assemblée, alile aan gesloten landen lid. Toen stond d-us al eigenlijk vast, dat het in de Assemblée pre cies zo zou gaan, al restte misschien een klein beetje onzekerheid1. De wereld ont hield zich niettemin ook toen reeds van vreugdebetoon en van historisch bewust zijn op de voorhand. In de resolutie, nu ten tweeden male aanvaard, wordt aanbevolen zo spoedig mogelijk te komen tot instelling van een internationaal lichaam voor de atoomkracht. Voorgesteld wordt, dat als dit er eenmaal is het onderhandelingen zal be ginnen om tot een passende verhouding met de UNO te komen. Ook drukt de reso lutie het voornemen ui-t, in de volgende zomer een wetenschappelijke conferentie te houden, waartoe alle UNO-leden zullen worden uitgenodigd en ook de vertegen woordigers van speciale UNO-organen. De Russische amendementen, die ver worpen zijn, betroffen deze twee laatste punten. Het eerste hield in, dat het inter nationale lichaam^verantwoording schuldig zou zijn aan de algemene vergadering en in bepaalde gevallen aan de Veiligheids raad. Daar voelde de meerderheid niet voor, want in dte Veiligheidsraad kunnen de Russen altijd weer hun zo veelvuldig gebezigde veto toepassen. Het tweede amendement sprak uit dat alle landen, die dit wensten, aan de te houden wetenschap pelijke conferentie zouden kunnen deel nemen. Dus ook niet-leden van de UNO. Daar voelde de meerderheid ook niet voor, want dit bracht communistisch China weer op het tapijt en er is nog steeds een grote groep landen, onder aanvoering van Ame rika, die communistisch China niet tot de UNO wil toelaten. Welnu, de Russen heb ben voor de resolutie gestemd ofschoon hun twee wensen verworpen zijn. Dat wil, zoals de ervaring wel geleerd heeft, helemaal niet zeggen dat zij 'er niet op terug zullen komen als de „passende verhouding tussen het nieuwe internationale lichaam en de UNO" aan dq orde komt. Hoeveel zal trou wens dit lichaam in de practijk tot stand brengen? Dat weet niemand. Het is er nog ïiiet eens. Er is alleen maar een resolutie, die uitdrukking geeft aan een plan. De wereld, die volgens mr. Van Kleffens nu al zo blij zou moeten zijn, heeft al teveel plannen en resoluties tot niets zien leiden. Deze resolutie heeft op dit moment eigen lijk nog maar de waarde, dat men het op het gevaarlijke atoomgebied over iets in principe algemeen eens is geworden. Dat zou een belofte voor de toekomst in kun nen houden. Meer niet. R. P. Het Noorse schip „Nimosa" (1.400 ton) seinde Zaterdagavond, dat het op onge veer 125 kilometer ten Noordwesten van Texel stuurloos dreef door een defect aan de stuurinrichting. Het schip vroeg om sleepboothulp en onmiddellijk voer de sleepboot „Holland" van Terschelling uit. De ^Holland" had met hoge zeegang te kampen. Maar Zondagochtend vroeg werd de in nood verkerende Noor bereikt en de Holland maakte vast om tien over vier. Het aanvankelijke doel was Rotterdam, doch des avonds omstreeks half elf werd besloten naar IJmuiden te gaan. De sleep bevond zich toen- nog ongeveer 50 mijl van deze haven. Door de hoge zeeën vordert de sleep slechts langzaam, zodat men ver wachtte pas in de loop van vandaag in •iJmuiden aan te komen. De „Nimosa" is gebouwd in 1922 en meet 1403 brutoton en 769 nettoton Met de Douglas D.C. 6 „Prinses Beatrix" van de K.L.M. is Zon dagavond precies om half tien op Schiphol aangekomen de Sjah van Perzië Moham med Riza Pahlawi Zijn gemalin keizerin Soraja alsmede fami lieleden en een aantal personen van de hof houding. Ter begroe ting waren op de luchthaven aanwezig namens de Koningin, haar kamerheer jhr. F. J. E. van hennep, namens de regering, de heer H. Daniels. plaatsvervangend chef van het protocol van het ministerie van Buitenlandse Za ken, alsmede de ge zant van Perzië, de heer A. H. Meftah, de president-directeur van de K.L.M. de heer I. A. Aler en vele le den van de Perzische legatie. Nadat de Sjah in de stromende regen het vliegtuig had ver laten, werden de au toriteiten aan hem voorgesteld. De kei zerin kreeg een bou quet rode anjers aan geboden door een der dames van de legatie. Direct daarna begaf het gezelschap zich naar de koninklijke wachtkamer, waar het diner werd gebruikt. Daarop kon de reis naar New York worden voortgezet. Foto: de Sjah en zijn gemalin verlaten het vliegtuig. (Van onze correspondent inWest-Duitsland) De verkiezingen, die gisteren in West- Berlijn zijn gehouden, hebben duidelijk be wezen dat de bevolking daar, evenmin als in West-Duitsland, veel van het commu nisme moet hebben. Men kent te goed de ellende van de vluchtelingen die voort durend uit de Oostzónc naar deze stad zijn gekomen. De opkomst was groot: 91,6 per cent van de kiesgerechtigden heeft zijn stem uitgebracht. De socialisten hebben het hoogste aantal stemmen (44 percent) be haald. Daarop volgt de C.D.U. met 30 en de vrije democratische partij met 12,7 per cent, De C.D.U, heeft zes percent méér stemmen behaald dan bij de vorige ver kiezingen in December 1950, maar de vrije democraten hebben in vergelijking met 1950 niet minder dan 10 percent verloren. Men mag aannemen dat zulks een gevolg is van het feit dat de vrije democraten de laatste tijd tegen bondskanselier Adenauer en tegen diens buitenlandse politiek te keer zijn gegaan. Het stadsparlement van West-Berlijn telt 127 zetels. Alleen de sociaal democra ten, de Christelijk Democratische Unie en de vrije democraten zullen in het nieuwe West-Berlijnse parlement vertegenwoor digd zijn. De meest rechtse en de meest linkse partijen hebben elk minder dan 5 percent van de stemmen en derhalve geen recht op een mandaat. De Duitse partij kreeg 4.8 percent (ruim één procent winst) en de Socialistische Eenheidspartij Duits land, die in de communistische Oostzóne naast de Russen de lakens uitdeelt, niet meer dan 2,7 percent der stemmen. Dat illustreert duidelijk hoe onpopulair de com munisten in het Westen van Berlijn zijn. De socialisten hebben met één zetel overwicht de absolute meerderheid en zul len 64 zetels in het nieuwe West-Berlijnse parlement bezetten, de C.D.U. 44 en de Vrije democraten 19. Tot dusver hadden de socialisten 61 zetels. De voorzitter van de socialistische partij in West-Berlijn Franz Neumann, die ook lid is van de Bondsdag in Bonn, verklaar de dat de socialisten er niet aan denken in Berlijn een coalitie met de vrije democra ten aan te gaan omdat die tijdens de felle verkiezingscampagne zijn partijgenoten met een vloed van scheldwoorden over goten hebben. Hoogstwaarschijnlijk zullen de socialisten en de C.D.U. een coalitie vormen. ANTWERPEN (Reuter) Drie Duitse bemanningsleden van het Liberiaanse tankschip „Casino" hebben Zaterdag te Antwerpen het schip verlaten bij wijze van protest, omdat de kapitein geweigerd zou hebben schipbreukelingen van de vergane Nederlandse kustvaarder „Car- po" te helpen. Enkele dagen eerder had reeds een aantal Duitse opvarenden het schip te Rotterdam verlaten. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Philip James Bailey: Onze daden zijn soms beter dan onze gedachten. NEW YORK Reuter/AFP). De Ver enigde Staten hebben officieel verzocht om een debat in de Algemene Vergadering van de UNO over de elf door de Chinese com munisten tot gevangenisstraffen veroor deelde Amerikaanse vliegers als een „klacht over de gevangenhouding van mi litair UNO-personeel in strijd met de Ko reaanse wapenstilstandsovereenkomst". De vijftien andere landen die onder UNO-commando in Korea streden, steunen het Amerikaanse verzoek, dat heden door de agendacommissie bestudeerd zal worden. De communistisch Chinese autoriteiten hebben een piloot van de Canadese lucht macht, de 34-jarige „,squadron"-leider A. R. Mackenzie, die in December 1952 tijdens de Koreaanse oorlog werd neergeschoten, bij de grens van Hongkong uitgeleverd. Hij werd niet gerepatrieerd bij de uitwisseling van krijgsgevangenen in September 1953, omdat hrj „een speciale krijgsgevangene" zou zijn. De communisten waren van me ning, dat over zijn vrijlating via diploma tieke wegen onderhandeld moest worden. Het besluit tot zijn vrijlating werd door radio-Peking bekend gemaakt op hetzelfde ogenblik als de aankondiging dat elf Ame rikaanse piloten als „spionnen" waren ver oordeeld. Mackenzie heeft verklaard dat in China nog meer Amerikaanse krijgsge vangenen uit Korea zijn buiten de veroor deelde elf. Te Heidelberg is Zaterdag het stoffelijk overschot van de bekende Duitse dirigent Wilhelm Furtwangler, die Dinsdag over leed, bijgezet naast het graf van zijn moe der. Aan de plechtigheid, slechts door naas te familieleden en bekenden bijgewoond, werd luister bijzet door het Weens Phil- harmonisch Orkest. Bewonderaars van de overledene uit alle delen van de wereld hadden bloemstukken laten zenden. le verantwoording Haarlems 'agblad Opr. Haarl. Crt. 500, Ancient Order of Foresters „Court Kenne- merland" 100,O. M. 10.P. M. M. f 10.—; N. N. 5,—; J. F. 5,—: P. D. 10,—; B. C. R. v. L.—v. B. 10,—; J. W. K. 10,—; J. A. v. A. ƒ2,50; G. W. C. P.—N. H. M. d. V. ƒ10,—; A. B. ƒ10,—; No. ƒ5.—; N. J. H. 10,—; F. W. 5.—; J. B, d. 1. F.—v. B. 2,50; H. 1000.—; T. 20,—; D. H. S. 10,—; H. D. en E. C. 10,—; M. E. L. 10.—; Mr. P. E. B. 25.Vrijm. loge Kennemerland 60. N. N. ƒ20.—; Z. Z. ƒ20.—; O. W. ƒ10,—; L. f5.—; B. ƒ2.50; T. N. ƒ1.—; E. H. ƒ1.—; X. f 0,50; L. ƒ0,50; Jan ƒ2,50; Opa I ƒ1.—: W. 'B. ƒ0,50; Smash ƒ1,—; Time Out ƒ1,—: K. R. S. ƒ2.50; T. v. B. ƒ1,—; H. D. A. ƒ20.—; K. B. ƒ1,—G. ƒ0,50; P. 1.—N. A. K. ƒ1,—; Set-up ƒ1,—; M. C ƒ1.—; A. C. B. f5,—; A. B. ƒ1,—; C. D. ƒ1.—; J. P. ƒ1,—; J. H. B. ƒ5.—; X. ƒ1.—; Pietje ƒ1,—; Tante Bets ƒ1.—: J. T. ƒ2.—; A. A. F. ƒ1,—; M. E. K. ƒ0.50; Baron ƒ1.—; A. S. ƒ2,50; P. Q. ƒ2,50. Totaal ƒ1961. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93, Rijksstraat weg 2, Haarlem en Kennemerlaan 186, IJmuiden of worden overgeschreven op postgiro 273107 onder vermelding „Voor de stille armen" MONTGOMERY (Reuter) Oost-Ala bama en West-Georgie zijn Zondag door wervelstormen getroffen. Een achtjarig meisje kwam om het leven en 79 personen werden gewond. Spoorbanen werden door omgewaaide bomen en los geslagen electri- sche geleidingskabels versperd. De aange richte schade is aanzienlijk. De gouver neur van Alabama heeft aan eenheden der nationale garde opgedragen er op toe te zien dat zwaar beschadigde, door hun be woners verlaten huizen, niet worden ge plunderd. De geredde bemanning van de „Falcon-' kwam in hótel Bruinvisch op verhaal. De leerling-machinist Siligani had zijn accor deon mee kunnen nemen en speelde spoedig vertrouwde deuntjes. EEN VERWAAID GROEPJE Grieken,(een Panamees en een Nicaraguaan is vannacht tegen tweeën afgezet in de IJmuidense hotels „Bruinvisch' en Augusta": de bemanning van de 7000 ton grote Panamese kolenboot „Falcon", die even tevoren door de trawler „Klaas V ijker' (IJm 85) behouden aan de Nieuwe Tegeltjesmarkt was gebracht. Het was het einde van een bewogen etmaal, dat Zaterdagavond half negen begon met een flakkerende vuurpijl tegen de inktzwarte lucht ter hoogte van de boei ST 3, N.N.W. van Texel en dat vannacht eindigde met een stevige boterham-met-ham en een paai" sterke koppen koffie voor de schipbreukelingen. Vierentwintig berooide dankbaren troepten samen op het werkdek van de „Klaas Wijker", toen deze omstreeks halftwee van de havendienst het verzoek kreeeg de neus tussen de op lossing wachtende loggers langs de IJmuidense vishal te steken: donkere, baardige gezichten, waarop de angst alweer had plaats gemaakt voor de lach na de hartelijke gastvrijheid in de volgepropte logiezen van de trawler. Daarmee is deze redding wonderwel af gelopen; kapitein Stamatios Polemis, de Griekse commandant van de Panamese kolentramp met zijn heterogene bemanning had het nooit kunnen denken, toen hij in de wilde avond van de vierde December dc noodkreet uit ruim 3 kreeg, dat een der bunkers gescheurd was en dat het water naar binnen gudste. Op de vuurpijlen kwam als eerste de IJM 85 af, die thuis voer voor de IJmuidense Maandagmarkt, De slepers van Wijsmuller de Noord- Holland en de Cycloop hadden inmid dels ook de plaats van de dreigende ramp gevonden en tenslotte was door de kapi tein een radio-telefonisch sleepcontract ge maakt. Er zou haast i'uzie van gekomen zijn, maar uiteindelijk is de Noord-Holland met de „Falcon" gaan strijken, nadat ook >jcooooocoooooooooco30ooc>Doooooc«r>c«xxx)0(xoooooocooooc COOOCCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOODOOOOOOCY „Is het mogelijk de waarde van een mens met meer waarheid te bepalen dan naar wat hij doet, dan moet het zijn naar wat hij geeft!" SOUTH. „Stille Armen": Kent u hen nog? Die mensen, die zich allerlei kleine geriefelijkheden moeten ontzeggen, die vroeger wel eens betere tijden hebben gekend, doch die nu, vaak buiten hun schuld, rondtobben om de financiële eindjes aan elkaar te knopen. De tijden zijn duur, hun spaargeld is opgegaan aan de meest noodzakelijke levensbehoeften. Zij hebben te weinig, om iets extra's te kopen. Om deze mensen wat levensvreugde te geven, houdt ons Comité ieder jaar een inzameling. En welke tijd is daarvoor meer geschikt dan de Kersttijd? Wilt u dit Christelijk feest in ware Christelijke zin vieren, toont dan uw naastenliefde en br«ngt vreugde in de vele gezinnen, die het, speciaal nu, zo moeilijk hebben en misschien hun geloof in hun medemensen beginnen te verliezen. Als u de dankbare gezichten zoudt kunnen zien, zoudt u geen moment aarzelen, een flink bedrag te geven. Stort uw grote of kleine bijdrage bij het bureau van deze courant of bij de Twentsche Bank N.V., Zijlstraat te Haarlem, postgiro no. 4000. (Op het strookje vermelden: voor het Comité „Stille Armen"). Het Comité voor de Stille Armen, Ere-presidente: Mevrouw C. Cremers-de Bruijn, Voorzitter: Mr. Th. A. Wesstra, Secretaris: Mr. J. M. Wicherink.- Leden A. J. M. Angenent, ds. J. A. van Arkel, mr. P. E. Barbas, mr. A. Beets, D. Boer, mevrouw Is. Droog- Deckers, P. A. Dykema, D. van Egmond, mr. J. Ekering, mr. F. van der Goot, W. F. Happé, D. G. Hazekamp. N. J. Hoeflake, ds. L. Hoorweg, P. J. Kapteijn, pastoor J. W. Keij, mevrouw M. E. Land-de Vries, B. W. Las- schuit, mevrouw T. van Loben Sels-Lücardie, mevrouw M. C. Lucassen-van Idsinga, mevrouw J. van Nispen- van Wely, F. S. Noordhoff, A. J. M. van Os, R. Peere boom, J. Plaat, mevrouw N. Pliester-de Vries, mevrouw Roeters van Lennep-van Bassen Jongbloet, A. Ph. Romeijn, H. W. M. van Run, mevrouw mr. E. A. J. Scheltoma-Conradi, kapitein M. Souverein, dr. C. Spoel- der, J. W. A. Stalpers, mevrouw C. Steenhuis-Polman, D. H. Suerink, J. C. Tadema, J. J. Thöne, Th. Verhoeven, ds. G. J. van Waardenburg, W. van Willige, deken W. N. Zijlstra. hier de tros was gebroken en weer hersteld. Niettemin bleef de IJmuidense trawler in de buurt. En dat dat een juiste voor zichtigheid van schipper Zwart is gebleken, werd duidelijk, toen Zondagmorgen dooi de diepe golf dalen twee sloepen van de ..Falcon" op de „Klaas Wijker" afkoersten: de hele bemanning verliet het veel water makende schip. Vanmiddag is de „Falcon" geassisteerd door de sleepboten „Cycloop" en „Noord holland" en met moeite drijvende gehou den op de ponten van de „Nestor""en de „Stentor", voor de pieren van IJmuiden aangekomen na een sleepreis, die meer dan drie mijl per uur vorderde. De wind was gaan liggen. De loodsboot lag weer buiten en het leven ging voort. De kleine heiligen- prentjes, die in menige kooi op de „Falcon" zijn geprikt, hebben ettelijke dankbare kruisjes van de bemanning gekregen. En Cor Zwart en zijn mannen zijn nog en nog eens met Zuidelijke uitbundigheid bedankt voor alles, wat zij uit de grond van hun hart aan hulp en bijstand gaven gedurende dit benarde etmaal. (Van onze correspondent in Parijs) Het orakel heeft gesproken. Generaal de Gaulle heeft Zaterdag verklaard op de zogenaamde „Nationale dag" van zijn volksbeweging, de RPF, die in feite in tussen met stille trom in het graf werd bij gezet dat hij het in grote lijnen eens is met de politiek van Mendès-France. Niet temin is de generaal er zeker van, dat ook deze, verreweg de beste, premier uit de lange reeks van na de oorlog het slacht offer van „het systeem" der parlementaire democratie in de versie der vierde repu bliek zal worden. De rede van generaal De Gaulle, die sinds het optreden van Men- dès-Frances niet meer in het openbaar heeft gesproken, werd vooral met span ning tegemoet gezien met het oog op de aanstaande ratificatie van de accoorden van Londen en Parijs. Die accoorden noem de De Gaulle een onmiskenbare vooruit gang, vergeleken bij de EVG, die zo zeide hij dank zij een storm van natio naal bewustzijn door het Franse volk is weggevaagd. De opleving van het nationale verantwoordelijkheidsbesef gaf de generaal nu ook de hoop dat Frankrijk internatio naal de rol zal kunnen spelen waartoe hij de regeringen sinds jaren vergeefs heeft opgewekt. Frankrijk moet de brug slaan, zo riep hij uit, tussen het Westen en Mos kou of: het Oosterse complex, zoals De Gaulle zich uitdrukte. Alvorens Duitsland definitief te bewa penen, zal eerst absoluut zeker moeten worden uitgemaakt of er met de Russen succesvol valt te praten. De accoorden van Parijs zouden wel geratificeerd moeten worden, maar de uitvoering zou moeten wachten op de resultaten van die toena deringspogingen tegenover de Russen. Bo vendien zouden nog enkele andere condi ties moeten worden vervuld en natuurlijk zou het Saaraccoord volgens de geest en de letter moeten worden uitgevoerd in plaats van nieuwe onderhandelingen te openen. Met deze rede gaf De Gaulle in feite zijn fiat aan de diplomatieke onderhandelingen, die Mendès-France sedert de zomer heeft gevoerd. Daarmee kan de premier tevens rekenen op de steun van de Gaullisten in het parlement, zodat hij zich over de uit slag van de debatten, die 20 dezer begin nen, nu weinig zorgen meer behoeft te maiken. Faure Buitenlandse Zaken? In zijn wekelijkse radio-boodschap heeft de premier Zaterdagavond van zijn kant intussen bevestigd dat hij, na de aanvaar ding van de Parijse accoorden. omstreeks half Januari Buitenlandse Zaken aan an dere handen zal toevertrouwen. De naam van Edgar Faure, de huidige minister van Financiën, is in dat verband al herhaalde lijk genoemd. Mendès-France wil zich dan uitsluitend wijden aan de economische sa nering en aan de sóciale problemen, die hem altijd in het bijzonder ter harte zijn gegaan. Van dat moment af, wanneer Mendès-France ruim een half jaar aan de macht zal zijn, begint dus de tweede ,face van zijn bewind en pas dan zal hij op grote voet gebruik kunnen gaan maken van de blanco volmachten op economisch gebied, die het parlement hem van de zomer al heeft toegekend en die tot 31 Maart a.s. van kracht zullen blijven. (van hedenmorgen 7 uur) tl) weers- c «r 23 toestand fi c z a l'emp. gisteren M ~E z5 Helsinki regen ZZO 6 2 18 Stockholm regen wzw 2 2 Oslo onbewolkt wzw 2 Kopenhagen onbewolkt wzw 8 3 Londen onbewolkt w 3 2 Amsterdam licht bew. w 4 3 2 Brussel regen zw 3 5 Parijs geheel bew. windstil 6 2 Bordeaux motregen WNW 10 15 3 Grenoble regen NO» 1 6 Nice zwaar bew. NW 4 8 Warschau geheel bew. WZW 2 4 Berlijn regen W 6 4 o,e Frankfort regen ZW 4 3 München sneeuw ZZW 2 Zürich geheel bew. ZW 2 1 Genève geheel bew. w 2 1 3 Locarno onbewolkt windstil 1 u Wenen regenbui W 6 3 0,6 Innsbruck sneeuw windstil -1 1 Rome geheel bew. NNO 4 9 0 Neerslag laatste 24 uur. rocx>Doro50oooDCOoococODor)onoooo<w DEPRESSIE OP KOMST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Toenemende bewolking met tijdelijk regen, mogelijk plaatselijk voorafge gaan door natte sneeuw. Aanvankelijk matige naar Zuid krimpende wind, later ruimend naar West tot Noord en wellicht tot hard of stormachtig toe nemend. Weinig verandering in tempe ratuur. 7 December Zon op 8.33 uur. onder 16.30 uur. Maan op 14.19 uur, onder 5.13 uur. Maanstanden 10 Dec. 1.56 uur: Volle maan 17 Dec. 3.21 uur: Laatste kwartier 25 Dec. 8.33 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 6 December Hoog water: 12.05 en uur. Laag water: 7.27 en 19.52 uur. Dinsdag 7 December Hoog water: 0.37 en 13.04 uur. Laag water: 8.36 en 20.57 uur. CCOÜCOCCCOOOOOOO

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1