Wijziging werkloosheidswet ZWITSARUI „Veiling van goederen, ingebracht door één persoon, is een winkel" PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Wereldnieuws Reservering van vacantiegelden; andere uitkeringsnormen voor seizoenarbeiders De radio geeft Woensdag Condensf abrikan ten zijn boos op Engeland ió Let zo Trillingen DINSDAG 7 DECEMBER 1954 2 SALON HOFFMANN Ministerie verkoopt oude voorraden tegen halve prijs Verzending van luchtpost Twee broers omgekomen bij autobotsing Kerkelijk Nieuws Economische politierechter: Jee riUKKio vefmijcumy Bloemen voor naastenliefde Zwitserse vrouwen blijven van kiesrecht verstoken Traan van „Willem Barendsz" nog niet voorverkocht Mobilisatie-invaliden huldigen P. de Boer Verkouden kinderen? KTgr.T.'IUMHJ een Zwitsal Door aanvaring ging 200.000 liter olie verloren Verkeerd cliché Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de Werkloos heidswet. De voorgestelde wijzigingen be treffen de reservering van vacantiegelden en de aanspraken van seizoen-arbeiders. Tot voor kort werd steeds het vacantie geld, dat een werknemer bij zijn ontslag van zijn werkgever ontving, op de hem toekomende uitkering ingevolge de Werk loosheidswet in mindering gebracht. De staatssecretaris van Sociale Zaken merkt in de toelichting op het wetsontwerp op, dat de werknemer dus gedwongen wordt het van zijn werkgever ontvangen vacan tiegeld te gebruiken voor zijn levensonder houd in de na zijn ontslag volgende werk loosheidsperiode, waardoor hij verhinderd wordt dit geld voor de eigenlijke vacantie- periode te reserveren. Des te sterker spreekt dit, wanneer het gaat om werknemers, die na het door maken van een werkloosheidsperiode, ge durende welke het vacantiegeld werd ver bruikt, te werk worden gesteld in bedrij ven, welke gedurende de vacantietijd ge heel worden stilgelegd, zoals bij het bouw bedrijf het geval is. Wanneer de voor der gelijke bedrijven vastgestelde vacantie- periode aanbreekt, hebben deze werkne mers niet de beschikking over voldoende vacantiebonnen. Zij kunnen dit tekort niet aanvullen met het, inmiddels verbruikte, vacantiegeld, dat zij van hun vorige werk gever (s) hebben ontvangen. Tot dusverre werd aan werknemers, die niet voldoende vacantiebonnen hadden, in het algemeen een aanvullende uitkering verstrekt ten laste van de Werkloosheids wet. Hieraan was het bezwaar verbonden, dat dikwijls de ene bedrijfsvereniging moest aanvullen wat een andere bedrijfs vereniging op de uitkering gedurende een vorige werkloosheidsperiode in mindering had gebracht. Een door de Sociale Verzekeringsraad en het Algemeen Werkloosheidsfar1 wis inge stelde commissie stelde voor, dat wel de bij het ontslag aan een werknemer uitge keerde vacantiegelden op de uitkeringen ingevolge de Werkloosheidswet in minde ring zouden worden gebracht, maar dat deze gelden zouden worden gereserveerd tot de eigenlijke vacantieperiode. De Centrale Raad van Beroep besliste echter, dat vacantiegeld niet van de uit kering mag worden afgetrokken, aangezien dit geld bestemd is voor de dagen, waarop de werknemer vacantie zal genieten en waarover hij geen aanspraak op uitkering heeft. Aangezien een werknemer, bij algehele sluiting van het bedrijf wegens vacantie, geen aanspraak op uitkering krachtens de Werkloosheidswet kan maken, is hij, wan neer het vacantiegeld voortijdig is ver bruikt, geheel zonder inkomsten. Het komt de staatssecretaris daarom ook thans nog wenselijk voor, de reservering van bij ont slag ontvangen vacantiegeld via de uit kering krachtens de Werkloosheidswet mogelijk te maken. Daartoe dient dit wets ontwerp. Deze wijzigingen lossen het probleem slechts gedeeltelijk op. Zo zullen via de voorgestelde regeling niet kunnen worden gereserveerd de vacantiegelden van werk nemers, die onmiddellijk in aansluiting aan hun vorige dienstbetrekking bij een andere werkgever gaan werken. Hierover ADVERTENTIE De Haarmode 1954/55 vereist een uiterst soepele Wave, soepel en toch goed houdbaar. - Onze nieuwe PLASTO-WAVE is de volmaakte Permanent Wave. ook voor het moeilijkste haar Middenweg 126 - Tel. 22202 Haarlem-Noord HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S. berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.30 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9 30 Voor de huis vrouw. 9.40 Platen. 10.15 Tdem. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.25 Sinterklaas-perike len, hoorspel. 11.50 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.37 Adventsstonde. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad, causerie. 13.20 Pianoduo. 13.40 Re quiem, Verdi (pl.). 15.00 Interscholair jeugd- tournooi. 15.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgel. no Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigings leven, causerie. 18.15 Cello en piano. 18.30 R.V.U.: Hoe ontstond de wereld der sterren?, Tweede lezing: Nieuwe theorieën: de explo sie van het oeratoom, volgens Lemaitre. 19.00 Nieuws- en weerbericht. 19.10 Huismuziek. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 30 Jaar in de aether, causerie. 20.30 Kamerorkest en soliste. 21.15 De Reformatie en het ambt, causerie. 21.35 Orgel en klein koor. 22.00 Platen. 22.15 Viool en piano. 22.30 Carillonconcert. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.30 Man en vrouw, causerie. 23.4524.00 Plr.ten. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 7.45 Even opkrikken, causerie. 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: Prof. Ir. R. J. Forbes: De techniek in de Oudheid. 11.30 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Geva rieerde muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoon stellingsagenda. 13.18 Promenade-orkest. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Strijktrio. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de Jeugd. 16.50 Platen. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Regeringsuitzending: Nederland en de we reld: Vijf jaar economische ontwikkeling in Indonesië. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Gitaarensemble en solist. 18.35 Actualiteiten of platen. 18.45 Orgel. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 De partij van de arbeid en het woord der kerk, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.45 Politiek commentaar. 20.15 Voor de militairen. 20.50 Sophie Craxton. hoorspel. 22.10 Gevarieerde muziek, 22.45 Vliegende schotels, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Rhythmische muziek. 23.4024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Kamerorkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.05 Orkest concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Gavarieerde muziek. 17.40 Militair orkest en -koor. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Kruislie deren. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Chansons. 20.00 Hoorspel. 21.10 Kamerorkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz muziek. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag. Vraaggesprek met onze luisteraars. Vrij- buiter's Radiodagboek. (Op 224 m.). is reeds door de Sociale Verzekeringsraad en het Algemeen Werkloosheidsfonds con tact opgenomen met de Stichting van de Arbeid. Aanspraken seizoenarbeiders Volgens de Werkloosheidswet wordt het recht op werkloosheidsuitkering afhanke lijk gesteld van de voorwaarde, dat de werknemer in het jaar, voorafgaande aan het intreden van zijn werkloosheid ten minste 78 dagen als werknemer in de zin van deze wet heeft gewerkt. Voor werknemers, die slechts seizoen arbeid verrichten, voert deze norm tot een niet verantwoorde toepassing van de Werkloosheidswet. Gedacht wordt hierbij voornamelijk aan vrouwelijke arbeids krachten en in het bijzonder aan gehuw de vrouwen, niet-kostwinsters, die in de land- en tuinbouw, de veenderij, de vis- en groenteconservenindustrie, het hotel- en restaurantbedrijf en andere seizoenbedrij- ven plegen te werken. De staatssecretaris wil in de wet een bepaling opnemen, krachtens welke het voor werkloosheidsuitkering vereiste aan tal van 78 dagen werken voor seizoen arbeiders hoger kan worden gesteld, om te voorkomen, dat reeds het aantal dagen van de seizoentijd voldoende is voor het recht op uitkering. Dit aantal kan verschillen naar gelang van de aard van de verrichte arbeid en de periode of perioden, waarin de arbeid wordt verricht. Een verhoging van het aantal tot ten hoogste 156 dagen komt de staatssecretaris voldoende voor. Het lijkt bovendien niet billijk de werknemer bij het bereiken van dit aantal nog van uitkering uit te sluiten. Tot ontsteltenis van Nederlandse produ centen van gecondenseerde melk heeft het Engelse ministerie van voedselvoorziening besloten een partij gecondenseerde melk, die in 1953 hier te lande voor Engelse «re kening werd gekocht, tegen zeer lage prij zen te verkopen. Het Engelse ministerie heeft klaarblijkelijk de behoefte overschat, zodat het met belangrijke partijen is blij ven zitten. Hoewel de fabrikanten ondanks de grote houdbaarheid deze gecondenseerde melk slechts ongeveer een half jaar garanderen, tracht het Engelse ministerie thans, twee jaar na de fabricage, de overtollige par tijen buiten de grenzen van de hand te doen. Dit geschiedt onder het Nederlandse han delsmerk. waardoor de afzet van Neder land in den vreemde aanzienlijke schade kan ondervinden. Het Engelse ministerie biedt de gecondenseerde melk ver onder de handelswaarde aan, zodat het verse Ne derlandse product moet concurreren met de twee ia ar oude partij uit Engelse sur- plusv oorraden. De Nederlandse fabrikanten van gecon denseerde melk vrezen ontwrichting op de internationale markt, waarbij het vertrou wen in het Nederlandse product verloren dreigt te gaan. De -Nederlandse ambassadeur te Lon den heeft reeds stappen bij de Engelse re gering ondernomen. De Nederlandse Vereniging van Fabri kanten van Gecondenseerde Melk over weegt de mogelijkheid langs gerechtelijke weg de Engelse regering ertoe te brengen dc verkoop van de verouderde geconden seerde melk niet te doen doorgaan, althans niet onder Nederlandse handelsmerken. Een besluit is, in afwachting van de uit slag van het diplomatieke overleg, nog niet genomen. Hoe groot de omvang van de aanbieding der verouderde gecondenseerde melk is, weet men in Nederland nog niet. De leve rantie aan het Engelse ministerie van voed selvoorziening in begin 1953 bedroeg onge veer 2000 ton. Men poogt een overschot van onbekende omvang uit die leverantie thans voor de halve prijs te verkopen. Luchtpostcorrespondentie voor buiten- Europese bestemmingen, waarvan het ge wenst is, dat zij de geadresseerde vóór 25 December 1954 bereikt, moet uiterlijk op de hierna vermelde data worden gepost: Auckland: 11 December, Sydney: 14 De cember, Algiers, Buenos Aires, Rio de Ja neiro, Montreal, Santiago, Cairo, Bombay, Djakarta, Bagdad, Teheran, Haifa, Tel Aviv, Tokio, Singpore, Casablanca, Mexico- City, Willemstad, Oranjestad, Biak, Kara chi, Paramaribo, Tunis, Damascus, Johan nesburg, Montevideo, New York en Cara cas: 16 December. Nieuwjaarscorrespondentie voor deze plaatsen dient respectievelijk voor 17, 21 en 22 December gepost te zijn. Bij een autobotsing nabij Vianen zijn Maandag de 69-jarige H. Bolsius en zijn 67-jarige broer G. Bolsius, kaarsenfabri kanten te Schijndel, om het leven gekomen. Zij waren per auto op weg naar Utrecht. Op de oprit van de brug over de Lek bij Vianen wilde de heer G. B., die de auto bestuurde, een voor hem rijdende auto passeren toen uit tegenovergestelde rich ting twee militaire auto's naderden. De heer B. remde krachtig, maar de auto slip te en botste tegen een der militaire vracht wagens. De personenauto werd zeer ernstig beschadigd. Beide inzittenden kwamen om het leven. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Huizum (vac. wijlen D. A. Bakker) A. D. Klassen te Scherpen- zeel (Fr.). Beroepen te Oudshoorn G. Cadée te Haaksbergen. Bedankt voor Alblasserdam (vac. J. Ewoldt) (toez.) W. Brinkman te Asperen. Benoemd tot voorg^ te Ede (Herv. Evang.) E. Smith, laatstelijk pred. te Se- marang, die deze benoeming ook aannam. Evang. Luth. kerk De heer J. Blase, prop. te Amsterdam-W, is beroepbaar verklaard. Geref. kerken Aangenomen naar Heeg (voor de miss. dienst te Poerworedjo (Midden-Java) G. P. Nooteboom te Borne. Bapt. gemeenten Beroepen te Harlingen C. Mostert, cand. te 's-Gravenhage. Mr. Florian Oberer, een Oostenrijker die reeds meer dan 16 jaar in Dublin woont, maakt zich gereed voor een reis naar Wenen. Hij heeft een systeem ontworpen, waarmee hü het effect van een 3 D-film, zonder gebruik van een bril door de toe schouwer, meent te kunnen suggereren. Deskundigen op film-technisch gebied wa ren zeer geïnteresseerd, en wel zózeer, dat Oberer reeds verschillende contracten werden aangeboden. Hij heeft deze echter naast zich neergelegd, daar hij zijn vinding met eigen hulpmiddelen wil perfectioneren. Het projectiedoek, dat bij dit systeem nodig is, vereist het gebruik van een speciaal soort glas, dat tot dusverre alleen in Ierland is te krijgen. De economische politierechter te Haar lem heeft de vraag of een veiling van twee de keuze-tapijten, welke goederen door één persoon bijeen gebracht waren, al of niet beschouwd moet worden als een winkel, bevestigend beantwoord: hij veroordeelde een Zandvoortse koopman tot een geld boete en een voorwaardelijke straf. De verdediger, mr. O. H. van Wijk, deelde mee, dat zijn cliënt in beroep zal gaan, zodat de zaak later door het gerechtshof te Amster dam behandeld zal worden. Maandag hadden zich te verantwoorden de gebroeders A. H. I. en P. G. I., beiden uit Zandvoort, wegens overtreding van ar tikel 2 van het vestigingsbesluit kleinhan del in textielgoederen. Uit het verhoor van de verdachten bleek, dat de jongste broer P. G. I. in het voorjaar na het verlaten van de militaire dienst besloten had koopman in tapijten te worden en hetzelfde beroep te kiezen als zijn vader en broer. Laatst genoemde verleende P. G. I. steun, toen deze het plan had begin September in het gebouw van de Haarlemse kegelbond een veiling te houden door mee te werken aan het opstellen van een advertentie voor de krant en door als afslager op de veiling op te treden. Zij deelden mee, dait de jongste de veiling heeft gehouden en dat de ander geld ontvangen heeft wegens het fungeren van afslager. Voorts verklaarden zij, dat uitsluitend tapijten van tweede keus wer den verkocht en geen artikelendie in win kels worden aangeboden. Als getuige werd een hoofdagent van politie gehoord, die meedeelde een onder zoek te hebben ingesteld, nadat de adver tentie gelezen was. De oudste verdachte had hij op de kijkdagen niet ontmoet, maar hij heeft hem wel als afslager zien fun geren op de veiling. Politierechter tot P. G. I.: .,U fundeerde zeker als strooman voor uw broer, die een voorwaardelijke straf heeft gehad?" Verdachte ontkende dit; hij regelde de zaken zelf, maar daar zijn broer meer er varing heeft op het gebied van veilingen heeft hij hem adviezen gevraagd. Als deskundige werd een verkoopleider van een Haarlems bedrijf voor woningtex tiel gehoord, die op verzoek van de politie de goederen op de veiling bekeken heeft. De goederen waren tapijten, die normaal in de winkel te koop zijn. Hij heeft een aantal merktapijten gezien, die niet bene den de vastgestelde prijs verkocht mogen worden. Voor een vakman was het moeilijk te onderscheiden of de geveilde goederen uit de tweede keus kwamen. Naar aanleiding van een vraag van mr. O. H. van Wijk deelde getuige mee, dat hij d>e tapijten niet omgedraaid heeft om waar te nemen of er al of niet weeffouten in de taoiiten war°n. De officier van justitie, mr. J. Wiarda, was van mening, dat door het houden van de veiling een winkel voor kleinhandel in textielgoederen is gevestigd in het gebouw van de HKB. Hij haalde enkele arresten aan en merkte op, dat beide verdachten zich hebben schuldig gemaakt aan de over treding van het vestigingsbesluit. Van min der belang is het of al of niet eerste of tweede keuze-goederen in de veiling ge bracht worden. Tegen A. H. I., die reeds eerder veroordeeld is, luidde de eis een hechtenisstraf van een week en tegen P. G. I. een geldboete van 25, subsidiair 10 dagen hechtenis, benevens een voor waardelijke straf van een week met een proeftijd van twee jaar. Mr. Van Wijk vroeg zich af of er gehan deld is in strijd met de wet. Hij beant woordde de vraag ontkennend. Volgens hem is er geen bedrijf gevestigd. De goe deren waren niet voor de gewone verkoop bestemd en worden in het algemeen aan veilingen of rondtrekkende kooplieden ter beschikking gesteld. Iemand, die een vei ling bezoekt, weet dat er wat met de goe deren aan de hand is. Het is jammer, dat er geen tapijten op de veiling in beslag ge nomen zijn; dan had vastgesteld kunnen worden of er weeffouten geweest zijn. Spreker vroeg vrijspraak voor beide ver dachten. De politierechter, mr. J. A. Blet^, achtte niet bewezen, dat A. H. I: aan de veiling heeft deelgenomen en sprak hem vrij. „Wat mijn overtuiging is, doet er niets aan toe", merkte hij op. De ander achtte de politie rechter wel strafbaar. Hij heeft een veiling gehouden en alleen de goederen ingebracht. Het vestigingsbesluit is overtreden en als verdachte meent, dat hij economisch nuttig werk verricht dan moet hij via het bedrijf schap trachten de wet te wijzigen. P. G. I. ontvangt van zijn broer steun en de politie rechter zeide ook een klein steuntje in de rug te moeten geven in de vorm van een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie dagen; voorts legde de politierechter ver dachte een geldboete van 25 op. ADVERTENTIE BARTÉLJORISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 EERD. B0.LSTR. 48 A'DAM - TEL. 717162 Falcon Harris Tweedjassen Evenals op Valentijndag 1954 zullen ook op 14 Februari 1955 honderd landgenoten een bloemenhulde in ontvangst kunnen nemen omdat zij zich in 1954 ten opzichte van de gemeenschap hebben onderschei den. Deze keer zullen goede burgerzin en naastenliefde worden beloond. Het initia tief hiervoor gaat uit van de Vereniging de Nederlandse Bloemisterij, die van oordeel is, dat 14 Februari Valentijndag zich in het bijzonder leent om goed vaderlandse tradities in ere te houden. Het ligt in de bedoeling, de bloemenhulde namens het gehele Nederlandse volk te brengen. Dit zal mogelijk zijn, wanneer iedereen, die uit zijn naaste omgeving voorbeelden van op offeringsgezindheid en andere vormen van naastenliefde kent, de Vereniging de Ne derlandse Bloemisterij, Koninginnegracht 102, Den Haag, hiervan schriftelijk in ken nis stelt, met opgave van naam en adres van de betrokkene en een korte omschrij ving van zijn (haar) blijk van goede bur gerzin. De opgaven zullen ter beoordeling wor den voorgelegd aan een jury. Zij moeten uiterlijk 10 Januari 1955 zijn ingezonden. BAZEL (United Press) Het Zwitserse kanton Bazel heeft voor de vierde maal in 34 jaar een amendement op de grondwet verworpen dat vrouwen het kiesrecht zou geven. In het plebisciet hebben de vrouwen echter een groter aantal stemmen dan ooit in haar voordeel gekregen. Vrouwen had den zich by de stemlokalen opgesteld en riepen de mannen die gingen stemmen toe „Wanneer krijgen wij onze rechten?" en „De volgende keer stemmen wy ook". Eén man riep lachend terug „Jullie zijn ons thuis al de baas laat ons dit laatste stukje vryheid". Bij vorige gelegenheden viel het plebis ciet als volgt uit: 1920: 12.455 neen, 6711 ja; 1927: 14.977 r.een, 6152 ja; 1946: 19.892 neen, 11.709 ja en thans: 21.123 neen, 17.321 ja. Politieke deskundigen zeggen dat het minstens weer vijf jaar zal duren voor in enig Zwitsers kanton de kwestie van vrouwenkiesrecl1 weer aan de orde komt. Nieuwe walvisvaarder kost 35 a 40 millioen De Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart N.V. heeft nog geen traan uit het lopende seizoen voorverkocht, zo werd meegedeeld aan aandeelhouders in de Maandag gehouden jaarvergadering, waar in het verslag over het achtste boekjaar werd goedgekeurd evenals de winst en verliesrekening. Het dividend werd vast gesteld op 4 percent voor de preferente en 6 percent voor de gewone aandelen. De directie verklaarde, dat de prijzen zich thans in stijgende lijn bewegen. Men kan wel zeggen, dat de schaarsteperiode definitief is overwonnen als gevolg waar van de regering zich uit de meeste aan kopen heeft teruggetrokken. De produc tie van oliën en vetten neemt toe, maar ook de wereldbevolking is sinds de oorlog aanzienlijk gestegen, zelfs sterker dan de productie van oliën en vetten. Men zal dus zuiniger moeten worden met het ver bruik dan wel naar nieuwe productie bronnen moeten uitzien. De prijzen van walvistraan zijn sterk gebonden aan de prijs van palmolie, maar aangezien de technische voordelen van traan groter zijn, ligt het voor de hand dat de traanprijs iets hoger ligt. dan die van palmolie. De laatste maanden zijn grote hoeveelheden traan, afkomstig uit diverse productielanden, onder andere Ja pan, uit de markt genomen. Gezien de stijgende prijzen mag de walvisvaartmaat schappij blij zijn nog geen voorverkopen te hebben verricht, aldus de directie. Over de „Willem Barendsz II" deelde de directie mede, dat het nieuwe schip in Juli 1955 zal worden opgeleverd en dat het gereed zal zijn om in dat najaar uit te varen naar de Zuidelijke IJszee. De totale bouwkosten van de „Willem Barendsz II" zullen ongeveer 35 40 millioen gulden bedragen. De aanschaffing van de „Willem Barendsz I" heeft indertijd 12.4 millioen gulden gekost inclusief de verbouwing. De nieuwe traanfabriek zal aanzienlijk goedkoper werken dan het oude schip. Dit is ook mede de opzet geweest van het grote project. Aangaande de door de internationale commissie vastgestelde voorschriften voor de vangst, met name inzake het toegelaten aantal walviseenheden kan worden ge zegd, dat verreweg de meeste schepen (meer dan 95 pet) zich aan de internatio nale voorschriften houden. Vele bejaarde mobilisatie-invaliden heb ben in Drachten de heer P. de Boer gehul digd, die 35 jaar de leiding heeft gehad bij de strijd van deze groep voor pensioen rechten. De loco-burgemeester van Smallinger- land, de heer J. D. Douwstra, zei, dat het gemeentebestuur de strijd van de heer De Boer heeft gevolgd, de methode niet steeds heeft kunnen waarderen doch wel over tuigd is van de onbaatzuchtigheid waar mee hij heeft gestreden voor mensen die in nood verkeerden. De gevoelens van de mobilisatie-slacht offers werden vertolkt door mevrouw Kos- tering uit Haarlem. Zij zei, dat zij 25 jaar lang in het onderhoud van haar en haar bedlegerige man had moeten voorzien, doch door de actie van de bond na die jaren thuis kon blijven om haar echtgenoot te verzorgen. Er waren vele geschenken, telegrammen en bloemen voor de heer De Boer. 14. „Welaan", zei Joris, Panda met zach te drang van de kist weg duwend, „thans hebt ge u van de waarheid mijner woor den kunnen overtuigen. De geesten heb- bij u zelf verteld, dat zij mijn slot in één nacht bouwden". „Hoe bestaat hetzei Panda, met een laatste schichtige blik naar de kist, waaruit de gillende en jammeren de stemmen weerklonken, „een kist vol ehgeestenMaar zitten ze niet erg krap met z'n allen in de kleine kist?" „Geen sprake van", antwoordde Joris, „zij nemen weinig plaats in. Men kan de grootste geest in de meest bekrompen omgeving plaatsen". „Maar is het niet erg ondank baar 'bm ze daar op te sluiten, nadat ze dit slot voor je bouwden?", vroeg Panda. „Wees gerust goedhartig manneke", zei Joris, „zij zitten er knus. Zij kunnen goed met elkander overweg, want ze zijn fami lie van elkaarzogenaamde „geestver wanten". Onder het spreken had hij Panda naar een ruime zaal gebracht, waar een groot haardvuur brandde. Hij liet Panda plaats nemen en vervolgde: „Maar nu wat anders. Ik had u hier reeds lang verwacht, Panda". „Verwacht? MIJ??", riep Panda uit, „waarom? Uitgeweken. Sedert 1949 zijn 13.980 leden van de Oost-Duitse Volkspolitiie naar West-DuAtsland uitgeweken. Dit is ;e Bonn meegedeeld door het ministerie voor Vluchtelingenzaken. Terug. Te Ottawa verluidt dat de Cana dese regering van plan is de rest van de 25ste Canadese infanteriebrigade in het begin van het volgend jaar uit Korea terug te trekken. Aanbeveling. De economische commissie van de UNO heeft een resolutie aan vaard, waarin de Algemene Vergade ring wordt aanbevolen „zo spoedig mo gelijk" te komen tot de instelling van het voorgestelde internationale finan ciële lichaam voor hulpverlening aan economische onontwikkelde landen. Onwettig. De Britse afgevaardigde Lord Fairfax heeft in de speciale politieke commissie van de UNO verklaard, dat de Algemene Vergadering niet bevoegd is zich bezig te houden met de politiek van rassenscheiding in Zuid-Afrika „welke hoofdzakelijk valt onder de bin. nenlandse jurisdictie van de Unie", Groot-Brittaranië beschouwt de UNO- commissie inzake de rassenverhoudin gen in Zuid-Afrika als een onwettig orgaan. Overgeslagen. Na in Europa een aantal staatsiebezoeken te hebben afgelegd, is keizer Haile Selassie van Ethiopië uit Zürich naar Addis Abeba vertrokken. Na zijn laatste officiële bezoek, aan Wenen, nam de keizer een paar dagen rust in een hotel te Zürich. Hij heeft Italië en België tijdens zijn reis over geslagen. Cursus. De Amerikaanse commissie van atoomenergie organiseert een cursus van vier weken voor buitenlanders over het gebruik van radio-isotopen. Deze cursus zal op 2 Mei 1955 te Oak Ridge begin nen, waar sedert 1948 reeds zes maal per jaar dergelijke cursussen bijna uit sluitend door Amerikaanse burger.s zijn gevolgd. Sabotage. De Britse admiraliteit deelt mede, dat een persoon is gearresteerd naar aanleiding van de ontdekking op 1 December van twee Romeinse kaarsen (een soort vuurwerk) in de dieselmotoren van de onderzeeboot „Artemis". Grenzen. De vulkaan de Stromboli, ten Noorden van Messina op een eiland ge legen, is tot uitbarsting gekomen. Uit drie kraters stroomde kokende lava langs de berghelling naar de zee. Bij de aanraking van de lava met het water ontstonden reusachtige wolken waterdamp. De uitbarsting schijnt bin nen normale grenzen te blijven. De bevolking op het eiland is rustig. Wrijving. Zuid-Korea heeft dit jaar 23 Japanse vissersboten met in totaal 335 opvarenden in beslag genomen, omdat deze treilers in wateren gevist hebben, waarover Zuid-Korea de souvereiniteit opeist. Volgens het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn tot dusver slechts vier schepen en 136 vissers uitgeleverd. Vertrouwelijk. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken heeft meegedeeld, dat het Amerikaans-Russisch overleg over Eisenhowers plan voor het vreedzaam gebruik van atoomenergie „op vertrou welijke basis zal worden voortgezet". Een week geleden is een nieuwe nota van minister Molotov over deze kwes tie ontvangen in antwoord op een me morandum van minister Dulles. ADVERTENTIE Genezende warmte door wrijven met: In de tweede petroleumhaven te Rotter dam kwam het binnenkomende 8117 b.r.t. metende m.s. „Ninella" in botsing met twee gemeerd liggende tanklichters. In een der lichters ontstond een gat waardoor on geveer 200.000 liter gasolie wegstroomde. Door een betreurenswaardig misverstand onzerzijds is Zaterdag in het bericht over de benoeming van de nieuwe Velsense hoofdinspecteur, de heer W. Sepp een ver keerd cliché terecht gekomen, waarvoor wij gaarne onze excuses aanbieden. WE HEBBEN de vorige maal gezien, dat vissen geen uitwendige oren bézitten. Voor het horen in het water zijn dit echter geen noodzakelijke attributen, want de geluids trillingen worden in het water zó krachtig voortgeleid, dat ze opgevangen kunnen worden door de schedelbeenderen, waar door oorschelp en gehoorgang achterwege kunnen blijven. De vissen hebben echter wél een inwendig gehoororgaan, bestaande uit drie halfcirkelvormige kanalen, die een soortgelijke bouw hebben als de overeen komstige kanalen die bij ons in de holte van het rotsbeen zijn geborgen. Ons slakkenhuis, dat in het orgaan van Corti het eigenlijke gehoorzintuig bevat, ontbreekt echter bij vissen. Hun inwendige gehoororgaan bevat weliswaar een uitsteek- Vy sel dat, wat de plaatsing be- treft, er mee overeen zou kunnen komen, maar in bouw is het daaraan in het geheel niet gelijk. Het ontbreken van het slakkenhuis maakt het onwaarschijnlijk dat een vis geluids trillingen inderdaad als geluid waarneemt, dus dat hij zou kunnen horen. In het zo juist genoemde orgaan van Corti worden bij ons immers de geluidstrillingen omge zet in prikkels van de gehoorzenuwen, hetgeen toch een eerste voorwaarde voor het werkelijke horen is. Daar staat echter tegenover dat deze omzetting van geluids trillingen in gehoorzenuw-prikkels bij een vis ook op een andere manier zou kunnen plaats vinden, zodat we uit het ontbreken van het slakkenhuis niet mogen conclude ren dat de vis niet hoort, waar wél, dat het onwaarschijnlijk is dat hij dit doet. Inmiddels staat het vast dat irissen ge luidstrillingen met hun gehoororgaan waarnemen (en waarbij dus buiten be schouwing blijft of zij deze trillingen als geluid hóren, of a.ls trillingen voelen, of misschien nog op een andere manier in een (Nadruk verboden) gewaarwording omzetten). Goudvissen ble ken gevoelig te zijn voor 43 tot 2752 tril lingen per seconde, dus in ieder geval is hun „gehoor"-breedte aanzienlijk kleiner dan het onze dat van 16 tot 20.000 trillin gen reikt. Maar andere vissen komen er nog veel bekaaider af, want de gehoor organen van meervallen blijken slechts gevoelig te zijn voor aanzienlijk lagere trillingsgetallen. Wanneer de goudvissen een deel van het gehoororgaan werd weggenomen, waren zij slechts ongevoelig voor bepaalde trillingen. Werd het uitsteeksel, dat wij zojuist met ons slakkenhuis wil den vergelijken, weggeno men, dan reageerden de die ren niet meer op trillingen van 1376 tot 2752 per secon de, werden daarentegen ook de drie halfcirkelvormige kanalen verwij derd, dan bleken ook de trillingen van 34i tot 688 niet meer waarneembaar. Op tril lingen van 43 tot 172 per seconde, bleven zij echter reageren, ondanks het feit dat het gehele gehoororgaan was uitgevallen En bij de ombervis bleek de afwezigheid van het gehele gehoororgaan zelfs geen enkel verschil te maken, want dit dier kon de voor hem bestemde trillingen even goed waarnemen mét, als zónder inwendig ge hoororgaan! Welk feit ons sterkt in de overtuiging dat vissen niet werkelijk kun nen horen. Uit het voorgaande menen we dus te mogen concluderen dat vissen de geluids trillingen „voelen". Maar behalve de waar- nemingsapparaten die zij daarvoor in hun „gehoor"-orgaan hebben, moeten we ook nog een tweetal andere organen noemen die daarvoor dienen. Daarover morgen. H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2