Ontmoeting met Lazhar Chraiti, de leider der fellagha's Marconist in toren, die Triton vergeefs zocht, thans verhoord Romantisch tafreel in een Tunesisch bergfort Agenda voor Haarlem r Dr. Gerstenmaier over kernproblemen van Duitse buitenlandse politiek Vijftig jaar geleden Het echte Frankrijk hervonden in Mendès-France Hoe is het ontstaan? .J West-Duitse Bondsdag-voorzitter in Den Haag Radiocontact had al meer gehaperd en radarmelding stelde hem gerust Teveel oorlog U kunt mij volgen Dit woord: DOMMEKRACHT Toen het dag werd, zag hij het wrak liggen Voor vluchtelingen 17 millioen gevraagd Aan gevolgen vau h-Hng bezweken Uit Haarlems Dagblad van 6 December 1904 DINSDAG 7 DECEMBER 1954 e> (Van onze reisredacteur) 'CAFSA, 4 December. Eindelijk, na dagenlang speuren in de eindeloosheid van de Tunesische steppen en bergen, heb ik de legendarische Fellagha-generaal Lazhar Chraiti ontmoet, de 36-jarige oud-mijnwerker, die drie jaar geleden het guerilla-leger van 2500 man begon te recruteren, dat in de „djebels", de bergen, stand heelt gehouden tegen een twintigvoudige overmacht, met de allermodern ste wapens uitgerust. Om hem te bereiken heb ik gebruik gemaakt van de wapen stilstand, die in Tunesië is afgekondigd om de Fellagha's gelegenheid te geven hun wapens neer te leggen en die een eind heeft gemaakt aan drie jaar bloed vergieten en voortdurende aanslagen. Dit bestand houdt overigens niet in dat men zonder meer de djebel in kan wandelen om de Fellagha's te ontmoeten, want de Tunesische regering omringt haar partisanen met een dicht gordijn van voorzichtige afzonderingsmaatregelen en de Fransen houden zich discreet op een afstand. Nochtans, toen wij neerstreken op het vliegveld van Gafsa, vierhonderd kilometer ten Zuiden van Tunis, een oase vol palmen, in een zandig steppen- gebied, doorsneden door kale bergruggen, wist ik dat ik in de buurt van de vrij wel onbenaderbare Chraiti begon te komen. Een van die bergruggen was de djebel Sidi Aich, het bergfort waarin Chraiti zich verschanst heeft met 500 van zijn guerilla's. vader Frankrijk kwalijk nemen, is niet dat hij geprobeerd heeft ons te temmen, maar dat hij heeft willen doden met verschrik kelijke wapens. Het is niet gelukt, want wij hadden één machtige bondgenoot en vriend: de djebel, die ons omarmd en be schermd heeft in zijn holen en spelonken en verdedigd met zijn hoogte. Eerst heb ik zijn grote tegenspeler ont moet, de Franse kolonel Jaques de Guille- bon, een lange aristocratische officier van de alleroudste stempel, die zelfs in deze meedogenloze strijd nog de stijl van het respect voor de tegenstander handhaafde. Ik sprak hem in zijn hoofdkwartier te Gafsa waar hij te midden van het gewel dige militaire apparaat dat tegen Chraiti's rebellen in het veld is gebracht, een over zicht van de operaties gaf. Maar zelfs zijn vaderlijke zelfverzekerde toon hield ontzag in wanneer hij sprak over de scherpschut ters in de bergen, die uit hun hoge arends nesten haast met ieder schot doel troffen. Fas toen de schemering begon te vallen, heb ik de Franse wijk van Gafsa verlaten om het eerder voorbereide contact met de nationalisten op te nemen. Voorzichtige heren! De Amerikaanse correspondent die mij vergezelde, en ik, werden in de „kas- bah" van café tot café geloodst, steeds weer nieuwe wantrouwige Tunesiërs ont moetend, totdat er eindelijk een oude, wan kele Citroën voor kwam rijden en wij in kenden stappen: richting djebel Sidi Aich. De nacht was al gevallen toen wij de zan dige hobbelige „piste" opreden, die in het maanlicht nauwelijks van de aangrenzende steppe te onderscheiden was. Maar de zwijgzame chauffeur, persoonlijk koerier van Chraiti, kende ieder gat en iedere bocht en de donkere bergrug aan de einder naderde snel. Wij hielden tenslotte stil bij een kleine inheemse boerderij en stapten uit, ver wachtend, dat wij te voet verder zouden moeten gaan. Maar terwijl wij huiverend in de kille nachtwind van de woestijn ston den, verscheen er plotseling een opvallende figuur in het licht van de koplampen: een magnifieke Berber, gekleed in een khaki- uniform onder een wijde burnous, die zijn patroongordel en pistool ten dele verborg. Zijn scherpgesneden gezicht met een paar merkwaardig lichte ogen werd omlijst door de plooien van een grijze hoofddoek. Hij salueerde stram, schudde ons de hand, bracht vervolgens zijn hand aan de borst, boog en zei: „Akri ben Nour, adjudant van Lazhar Chraiti. U kunt mij volgen." Wij gingen door een nauwe poort, die toegang gaf tot een binnenplaats, waar de maan een zacht licht wierp over een romantisch tafreel: een schimmelmerrie, die nieuwsgierig naar ons snoof, een laco nieke kameel, een paar schapen en een open deur waarin het schijnsel van een walmende oliepit de silhouetten tekende van donkere figuren in witte burnous. Wij gingen het kleine vertrek binnen en daar was het schilderachtig beeld compleet. Zachte tapijten en dikke matten op de grond, grillige Arabische wandschilderin gen, vier of vijf sjeikhs, die hoffelijk bogen. Maar één figuur was er, die niet uit een film was weggelopen. Een magere, vrien delijke man in een eenvoudige kaftan, de kleine rode Tunesische fez op het hoofd. Hij deed een stap naar voren en zei: „Ik ben Lazhar Chraiti." Het gesprek begon. Chraiti praatte snel en levendig en onze tolk had de grootste moeite hem bij te houden. Hij vertelde dat hij geboren was als zoon van een kleine „fellah", een van de inheemse boeren, die eens in de paar jaar een oogst kunnen bin nenhalen, dat hij later mijnwerker was geworden in de loodmijnen. Ook dat hij daar de inmiddels vermoorde vakbonds leider Ferhat Hached had leren kennen, de secretaris-generaal van de U.G.T.T., de vakbond, die tezamen met de Neo Destour- partij de strijd om de Tunesische onafhan kelijkheid voert en waarin hij, Chraiti, een actieve rol was gaan spelen. Als Arabier had hij zich later verplicht gevoeld deel te DINSDAG 7 DECEMBER Frans Hals: „De zonde van Molly", 18 jaar, 8 uur. Palace: „Bandeloos", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 8 uur. Rembrandt: „Broeders zonder vrees", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Lido: „The snows of Kilimanjaro", 18 jaar, 6.50 en 9.15 uur. Luxor: „De schoonheids-specialist", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Roman holiday", alle leeft., 8.15 uur. WOENSDAG 8 DECEMBER Kapel Minahassastraat: Stichting „Petra", L. J. Pasman, 8 uur. Westerhoutpark 1 A: „Astrologie en vrijheid", H. C. Moolenburgh, 8 uur: Concertgebouw: Nederl. Vrouwen Be weging, „Pijnloze baring", dr. W. Kreger, 8 uur. Wilhelminastraat 43 a: „Aesthetische opvoeding", openbare voordracht M. M. Stibbe, 8.15 uur. Frans Hals: „De zonde van Molly", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bandeloos", 18 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Zolang jij bij mij ment". 14 jaar, 2,30 en 8 uur. Rembrandt: „Broeders zonder vrees", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Lido: „The snows of Kilimanjaro". 18 jaar., 2, 4.15, 6.50 en 9.15 uur. Luxor: „De schoonheids specialist", 18 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Roman holiday", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. nemen aan de oorlog tegen Israel en daar heeft hij zijn militaire scholing opgedaan. Teruggekeerd uit Syrië vond hij zijn eigen land in een tragische periode: de toen malige Franse resident-generaal De Haute- cloque probeerde met ijzeren hand het Tunesische nationalisme de kop in te druk ken. Hij vertelde van wreedheden tijdens de grote actie in kaap Bon, van executies, plunderingen cn schending van vrouwen, van martelingen van nationalisten door de hardhandige Corsicaanse politiemannen van dit land. Zijn overigens vriendelijke gezicht werd bitter. Hij zweeg een ogen blik en vervolgde: „Daarom ben ik de djebel ingetrokken en heb daar de opge jaagde nationalisten om mij heen ver zameld. Wij hebben de oude wapens uit de jongste wereldoorlog opgegraven en zijn de strijd begonnen. De strijd tegen zwaar bewapende troepen, tegen kanonnen, mor tieren en bommenwerpers. De strijd tegen een overmacht, die wij toch niet konden verliezen omdat wij vochten voor de vrij heid van ons land. De strijd van een op standige zoon tegen zijn vader. Wat wij die Ik ben zielsgelukkig dat deze strijd ten einde is. Ik heb mijn adjudanten opdracht gegeven hun groepen te bevelen de wapens neer te leggen. Wij kunnen met opgeheven hoofd de bergen verlaten. Men heeft ons niet klein gekregen. Maar nog gelukkiger ben ik, omdat er een nieuw begrip is ge komen, omdat wij weer het echte Frank rijk hebben leren kennen in een groot man: Mendès-France. Het is ons volledig ver trouwen in hem en in de leiders van de Neo-Destour dat ons er toe gebracht heeft onze gewapende macht uit handen te geven. Moge het niet bedrogen worden, want er moet vrede komen. Ik ben een soldaat, maar ik zeg u: er is teveel oorlog. Ik zelf verlang niet beter aan terug te gaan naar de mijnen en naar mijn vak bond om een andere strijd te voeren: de strijd voor een beter leven voor mijn land genoten. Ik heb mijn uniform uitgedaan. Ik heb nog niet mijn vrijgeleide gevraagd. Ik ben als eerste de bergen ingegaan, ik zal er als laatste uitkomen. De echte patriot ten, die onder mijn orders staan, zullen aan de oproep gehoor geven. Ik voel mij daar verantwoordelijk voor. En ik zelf zal dan eindelijk terug kunnen naar mijn kin deren en naar zijn vrouw, van wie ik heb moeten scheiden, orn haar niet aan repré sailles bloot te stellen." Lazhar Chraiti bracht ons terug naar de auto. Hij bleef ons lang de hand schudden en keek ons na toen wij weer de steppe inreden. Toen liep hij terug naar zijn djebel, waar hij zijn laatste dagen als fellagha-generaal gaat door brengen. Een simpel, haast naief man, die men lange tijd een bandiet heeft genoemd. Het. grootste vliegdekschipooit gebouwd, de Amerikaanse „Forresial" nadert zijn voltooiing. We zien het hier op de werf in Newport News, waar het over enige dagen te water zal worden gelaten. Er zijn woorden in de taal, die lang zamerhand aaneengroeien, doordat zij in het zinsverband voortdurend naast elkaar stonden. Zo is edelman ontstaan uit: edel man, hogepriester uit hoge priester, allesbehalve uit alles behalve. Men zou geneigd zijn het woord dom mekracht ook zo te verklaren uit dom me kracht en dit te eerder, omdat dit bij de betekenis wel enigszins past. Een dommekracht immers Is een hefboom, waarmee men met geringe krachts inspanning zware lasten kan heffen. Toch is deze verklaring onjuist. Dom is een bijvorm van doem of duim, zo als blom van bloem. Een duim is de naaf van een wiel, de spil, de pin die in iets draait. Ook de tanden van de verticale ijzeren stang, die door een raderwerk omhooggebracht wordt, noemt men duimen. Gewestelijk komen de vormen doemkracht en duimkracht nog voor. V Te Baarn is Overleden de heer A. Kritzler Jr., firmant van de firma Pierson en Co. te Amsterdam. VARKENSMARKT LEIDEN Aanvoer 281 vette varkens. Notering: zware 184186; slagers varkens 183185; zouters 181182; zeugen 166160. Handel vlot. In het Westminster-ziekenhuis te Londen zijn de zusters druk bezig met het repeteren van Kerstliederen. Zij zullen deze, gaande door de gangen van het zieken huis op de 25e December gezamenlijk zingen, daarbij een lantaarntje meevoerend. Van onze parlementaire redacteur) „Hereniging van Duitsland in het belang van de vrede en van de menselijkheid dient een gevolg, niet het alles beheersende uitgangspunt van Duitslands buitenlands beleid te zijn. Die hereniging van Duitsland moet tot stand komen, zonder dat daarop de Europese eenwording zou afstuiten. Duitsland hoort als trouw deelgenoot in die eenwording straks in vrijheid zijn eigen stem te laten horen in het vervolgens met Sovjet-Rusland te voeren gesprek." Aldus ongeveer dr. Gerstenmaier aan het slot zijner terecht met een zeer geestdriftig applaus beloonde rede over kernproblemen van Duitslands buitenlands beleid, nadat hij Maandagavond op uitnodiging van het Genootschap voor Internationale Zaken in de Rolzaal e'en even talrijk als uitgelezen gehoor van het begin tot het eind met zijn voordracht had weten te boeien. In hem viel een der beste vertegen woordigers van het nieuwe, betere Duits land te beluisteren. De geest waaruit hij sprak was niet verrassend. Bekend is im mers, hoe de tegenwoordige voorzitter van het Parlement te Bonn als een uitzonder lijk moedige figuur een vooraanstaande rol heeft vervuld in de actieve verzetsbewe ging tegen het Nazi-bewind. Dit niet slechts vóór maar ook tijdens de tweede wereldoorlog. Bekend is ook hoe hij in verband met en na de op de 20ste Juli 1944 ondernomen poging om aan Hitler's régime een eind te maken, te nauwer nood aan de dood in het concentratiekamp is ontsnapt. Gelijk hem in die tijd heilige overtuiging, gegrond op zijn protestants- christelijke levensbeschouwing, beheerste, is dit thans het geval met de door hem ten opzichte van het vraagstuk van dé Euro pese integratie en in de nauwste samen hang daarmee van het te voeren Duitse buitenlandse beleid gekoesterde denk beelden. Verandering Dr. Gerstenmaier schetste allereerst de verandering, die zich sinds de tweede we reldoorlog in het nationale bewustzijn van een zeer groot deel der Duitsers heeft vol trokken, in hoofdzaak er toe geleid heb bend, dat thans in zeer sterke mate onder de Duitse bevolking gemeen goed is gewor den, dat een vrije Duitse gemeenschap het hare heeft bij te dragen ten behoeve van een Europese gemeenschap, en dit geenszins slechts uit opportunistische overwegingen. Het nationaal-socialisme met zijn overspannen en tot het absurde doorgevoerde verheerlijking van de natio nale souvereiniteit heeft hiertoe geleid. De tyrannie van de nationaal-socialistische dictatuur, geheel en al één met die over spannen idee van de nationale souvereine DUBLIN (Van een ANP-verslaggever) Maandagochtend is in Dublin, waar een internationaal hof in een openbaar onder zoek de oorzaak van de ramp op 5 Sep tember met de K.L.M.-Super-Constellation „Triton" probeert uit te zoeken, gehoord Desmond Eglinton, die in de nacht van 4 op 5 September dienst deed in de verkeers toren van het vliegveld Shannon. Bij de bespreking van Maandag bleek, dat er ten aanzien van de vermelde tijd stippen onjuistheden in de rapporten staan. Met name is dit het geval over de gesprek ken kort na de start van de „Triton". Het toestel was om 3.38 uur plaatselijke tijd vertrokken. Om 3.39 uur trachtte Eglinton contact met Virulv tot stand te brengen. Hij gaf hem, zoals gebruikelijk is, zijn ver trektijd door, maar kreeg geen antwoord. In de daarop volgende vijf minuten (en niet in dezelfde minuut) probeerde hii het met korte tussenpozen zesmaal „Peter King Joke, hoort u mij?" Het fatale gesprek met Dick in de radar post, een verplaatsbare'installatie, die even eens ergens op het vliegveld stond, kwam niet enkele minuten na de start, doch min stens een kwartier later, toen Eglinton de zaak radiotelefonisch besprak met de „Area control"-post op het vliegveld. Daardoor is het ook verklaarbaar, waar om Eglinton zich bij die geruststellende mededeling van Dick, volgens welke de „Triton" al 23 mijl ten Westen van het vliegveld vloog, heeft neergelegd. In een minuut zou de machine deze afstand niet hebben kunnen afleggen, wel in een kwar tier. Volgens zijn vlugge berekening kon dit kloppen. „Ik dacht toen, dat de K.L.M.-machine, ondanks de storing van de radio-instal latie op de gewone route was doorge vlogen en dat werd geprobeerd het mankement tijdens de vlucht te repa reren", zei hij. Toen het toestel nog op de startbaan stond had Viruly de radio-installatie beproefd door de toren enkele malen op te roepen. Ook toen was het contact niet bijzonder vlot verlopen, wél echter vlak voordat het toestel de lucht in ging. Het was Eglinton, die kort na kwart voor vijf, dus anderhalf uur later, de eerste noodsignalen in de rivier van zijn toren uit opmerkte. Hoewel hem toen even de mogelijkheid door het hoofd speel de, dat er toch iets met de .Triton" was gebeurd, bleef hij voorlopig als waarschijnlijk aannemen, dat het men sen betrof die met een bootje in moei lijkheden waren geraakt. Hij belde de brandweer op en daar sprak men ook over vissersbootjes. Naar bekend is zond men toch de amp'hibievaartuigen uit en toen er rode lichtkogels de lucht in werden geschoten, hetgeen ongeveer 20 minuten voor zes geschiedde, werd eveneens een grote reddingboot, van het station veel verder naar de mond van de rivier, gealarmeerd. Doch ook Eglinton in de toren, zo hield hij als getuige vol, kreeg pas zekerheid van wat er gebeurd was, toen omstreeks 6 uur, misschien enkele minuten eerder, maar dat staat niet vast. iemand van de Ierse luchtvaartmaatschappij Aer Lingus hem van het stationsgebouw uit opbelde met de vraag: „Weet u, dat er een over levende van de K.L.M.-machine hier het gebouw binnen is gekomen?" Wrak in rivier Tussen 6 uur en half zeven begon het te dagen. Toen zag Eglinton van zijn toren uit het wrak in de rivier liggen. Voor zo ver hij zich kon herinneren klemden zich toen nog twee of drie mensen aan de staart van het vliegtuig vast. Naar bekend is zag de reddingboot uit Foynes, die ongeveer een uur later het w-kv s'echts twee man op de staart, van wie er een voor de ogen van de redders uitgeput in het water gleed en verdronk. Bij het verhoor van Eglinton werd ver der nog duidelijk, dat radiocontact met vliegtuigen bij een luchthaven vrijwel steeds bestaat, behalve op het moment van opstijgen. Om de druk in de weer zijnde piloot dan niet te storen, roept men hem niet op. Hij zelf spreekt dan evenmin tot de toren of tot de „aera control"-post. Het radiotelefonisch contact wordt meestal na 1 of 2 minuten hersteld, wanneer de toren de vertrokken machine routinegetrouw de vertrektijd doorgeeft. Maar in de korte tijd, die tussen start en eerste contact ver loopt. was de „Triton" juist in de Shannon gevallen. Ook Eglinton bleek de machine te heb ben nagekeken, toen deze het luchtruim koos. „Toen ik de machine nakeek", zo zei Eglinton thans. ..leek me alles normaal, maar ik moet erbij zeggen, dat ik later, toen ik had gehoord dat het in de Shannon was gestort, nog heb gedacht: toch geloof ik dat ik de machine bij het omhoog gaan plotseling een lichte ruk zag geven." Des middags werd Eglinton door d-e ad vocaten nader aan de tand gevoeld over de vraag hoe het komt, dat hij zich tussen 3.38 uur (het tijdstio van vertrek) en on geveer 5.15 uur, of iets later (het ogenblik waarop hij de signalen in de rivier ont waarde), niet ernstig bezorgd heeft ge maakt over de „Triton" en er zich toe heeft beperkt het toestel af en toe radiotelefo nisch op te roepen. GENEVE (AFP) Mr. Van Heuven Goedhart, de Hoge Commissaris voor vluch telingenzaken van de UNO, heeft de lan den, die in de raadgevende commissie van zijn hoge commissariaat zijn vertegenwoor digt, verzocht voor de periode 1855 tot 1958 een bedrag van zeventien millioen dollar bijeen te brengen, waarvan twaalf millioen zal worden gebruikt voor een blijvende op lossing van het vluchtelingenvraagstuk en vijf millioen ter leniging van de ergste nood. Dit plan, dat de Hoge Commissaris de raadgevende commissie ter goedkeuring heeft voorgelegd, voorziet in het verstrek ken van de volgende bedragen in het vol gend jaar voor een blijvende oplossing: Oostenrijk 1.5 millioen dollar, Griekenland 700.000 dollar, Italië 280.000 dollar en West- Duitsland 450.000 doll*-. slaatsgedachte, maakte al de onderdruk king en al de gruwelen mogelijk, zoals die onder meer belichaamd waren in Buchen- walde, Auschwitz en dergelijke. Dit leidde in de binnenkamer van het bewustzijn en de geest van de grote meerderheid van het Duitse volk tot een strijd tegen, een afrekenen met dat verleden. Zo kon dan een nieuw politiek besef zich voltrekken, dat. een volslagen breken met dat ver leden wenste en zo kwam het tot een buitenlands beleid als door een Adenauer voorgestaan, waarin men een weerslag moet zien van het Duitse nationale ge weten. Terwijl onder de republiek van Weimar, alles te samen genomen, vooral leidraad voor het buitenlands beleid was het ver langen om te komen tot herziening van het verdrag van Versailles, een beleid aangevangen door oprechte republikeinen, overgenomen en voltooid (op veel beden kelijkere wijze) door de dictator Hitler, is het nu geheel anders gesteld. Want wel moge Duitsland zich na 1945 in een veel moeilijker positie bevonden hebben dan na de eerste wereldoorlog, thans staat, met Adenauer als kampioen daarvoor, een veel mooier, positief denkbeeld op de voor grond: Te weten dat van Duitsland's taak om het zijne bij te dragen in het belang van de Europese eenwording. Zeker, ook herstel van de Duitse eenheid behoort tot, de gekoesterde verlangens, maar dit dan geenszins in tegenstelling tot, doch in sa menhang met die integratie. „Wij wensen een in vrijheid gekozen Rijksdag en een daarbij behorende regering van geheel Duitsland, om vrijelijk, als het herenigd Duitsland dit verlangt, ons aandeel te heb ben aan de Euroocse integratie. Wij wen sen niet een Duitsland als grote mogend heid, instaande tussen Oost en West." Hier, zo ging dr. Gerstenmaier voort, ligt ook tegelijkertijd een van de tegen stellingen of meningsverschillen, die in de binnenlandse politiek ten onzent vallen waar te nemen. In dit verband wees hij er op, dat het onbillijk zou zijn de sterk ste oppositiepartij, die van de Sociaal - Democraten, als „neutralisten" af te schil deren. Voor zichzelf is de SDP, zo zeide hij, nog onzeker, maar eens zal zij moeten kiezen, d.w.z. öf zich hebben aan te slui ten bij Adenauer's integratie-politiek öf inderdaad „neutralist" moeten worden. Dit is zij echter op het ogenblik nog niet en kenmerkend is bijvoorbeeld dat ook de SPD indertijd geheel accoord is gegaan met het in de West-Duitse Grondwet met grote meerderheid aanvaard en daarin verankerd beginsel om afstand van natio nale souvereine rechten te aanvaarden indien dat met het oog op integratie nodig is. Na even te hebben stilgestaan bij enige andere oppositionele groepen, namelijk die van de aanhangers van Karl Barth, die voorstanders zijn van een ontwapend neu traal Duitsland en bij de richting-Wirth, welke neerkomt op een ideologie, die be reid is Duitsland als satelliet van de Sov jet-Unie te zien optreden, kwam dr. Ger stenmaier op de crisis inzake de Europese integratie, die men thans doormaakt. Zou die crisis hierop uitlopen, dat de integratie helaas op het ogenblik alleen nog maar een wensdroom voor het verre verschiet zou worden, dan zou ook voor wat nu nog de meerderheid van het Duitse volk wil, te weten voortzetting van Adenauer's bui tenlands beleid, de kans verkeken raken. Spreker, die in geen enkel opzicht van zijn hart een moordkuil maakte, verheelde niet, welke catasfrophale gevolgen, mede voor en in Duitsland, de mislukking van het Europese Verdedigin.es Verdrag even tueel zou kunnen veroorzaken. Evenmin maakte hij er een geheim van, op zich zelf geenszins geestdriftig te zijn over het feit, dat als vrucht van het overleg te Londen, vervolgens te Parijs, thans de op richting van een nationale weermacht in Duitsland een feit. zal worden. In de inte gratie, zo voegde hij hieraan toe, hebben wij juist altijd een toe te juichen door breken van de idee der nationale souve reiniteit gezien. Terloops bracht hij warme hulde en dank aan wat minister Beyen, aan wat Straatsburgers als mej. dr. Klom- pé, de heren Fens en Bruins Slot alsmede mr. v. d. Goes v. Naters (wiens ijveren voor oplossing van het Saarprobleem hij nog speciaal loofde) in het belang van de integratie hebben gedaan. Komende op de protocollen van Parijs en op de West- Europese Unie sprak de Voorzitter van de West-Duitse Bondsdag de verwachting uit, dat, indien het Franse Parlement binnen kort die protocollen aanvaardt, de alge hele bekrachtiging daarvan in de eerste maanden van 1955 een feit zal kunnen zijn. In die Parijse Protocollen ziet hij slechts een tussenoplossing. Voor het Engelse besluit tot medewerking was hij dankbaar, bovenal aangezien daardoor hopelijk het schrikbeeld van zekere hegemonie in Europa opgeheven zal kun nen worden. Wenselijk noemde spreker, dat het zal komen tot integratie van de bewapening, ja, daarin zag hij een toets steen voor de werkelijke waarde van de te Parijs gesloten overeenkomsten dit vooral, omdat men dan vanzelf tot ver dere integratie zou kunnen en moeten komen. En voorts bepleitte hij nog met veel vuur het tot stand doen komen van een nadere aanvullende regeling om het te scheppen West-Europese Unie-Parle ment, dat in het te Parijs vastgestelde al leen maar zou mogen luisteren, tenminste die zeggenschap toe te kennen, die nodig is om tot een werkelijk parlementair toe zicht te komen. Gelijk reeds aangestipt, muntte heel het betoog van dr. Gerstenmaier door krach- lisje bezieling uit evenals door een eer lijke en rake ontleding van de problemen, die de soreker te behandelen had. Met persoonlijke herinneringen, zowel aan het begin als aan het slot van zijn rede, wist hij bovendien, op een wijze, die hem eer de, een taal tot het Nederlands gehoor te spreken, die van dien inzicht met betrek- kin<j tot de hier te lande gekoesterde ge voelens en tot de eigenschappen van ons volk getuigde. Vermeld 'zij nog. dat zich on-Ier het ge hoor met de Duitse ambassador en de eerste ambassaderaad, de voor/: Iers als mede een aantal leden van de be'de Ka mers bevonden (waaronder in het bijzon der ..Straatsburgers"! en verder o.a. zowel de Secretaris-Generaal aks een aantal hoofdambtenaren van ons Ministerie van Buitenlandse Zaken. Of aan gevolgen van vyl'ccrde blo edtrans fits fe T Op 12 Juli van dit jaar is Ie S ninelveld de motorrijder H. G. in bot sin" eekomen met ren door de aW'-monteur P. T. H. uit Kerkiade bestuurde auto. torn naar het linkerdeel van de weg zwenkte om ecn garage bmnen te rijden. De motorrijder, die een scheuring in een nier kreeg met een zwar- inwendige verbloeding, is op 24 Juli in het Heerlense z'ekenhuis overleden. De zo aanrijdingszaak kreeg Maandag een bijzondere bei"k~nis, toen dr. A. Holl- man uit Maastricht a's getuige-deskundige voor de Maastrichtse rechtbank verklarin gen aflegde over de opgeworpen vraag, of bij het slachtoffer, door een bloedtransfusie met een van zijn B-bloedgroep afwijkende bloedgroep een zodanige bloedafbraak was veroorzaakt, dat daardoor de dood van het slachtoffer was gevolgd. Dr. Hoilman verklaarde, dat in de laat ste tijd onderzoekingen hebben vastgesteld, dat dergelijke bloedtransfusies in zeer uit zonderlijke gevallen complicaties kunnen veroorzaken. Het is niet uit te maken of daarvan in dit geval sprake was of kon zijn. De inwendige kwetsuren waren van zeer ernstige aard. De bloedtransfusie was volgens dr. Hoilman volkomen terecht toe gepast en verder valt niet vast te stellen, of ook niet andere oorzaken tot de dood van het slachtoffer hebben kunnen leiden. De officier van justitie achtte de ten laste gelegde schuld van H. aan de aanrij ding bewezen, alsmede dat de dood van het slachtoffer mede een gevolg was van de opgelopen ernstige verwondingen. De eis was 100 boete of 50 dagen hechtenis. De verdediger die de medische vragen in deze zaak onbesproken wilde laten, con cludeerde tot vrijspraak omdat volgens hem de verdachte alle voorzichtigheid in acht genomen had met het uitsteken van de richtingaanwijzer, het geleidelijk naar links uitwijken en de zeer merkbare ver mindering van rijsnelheid. De rechtbank zal op Maandag 20 De cember uitspraak doen. De Minister van Waterstaat heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat indien het mogelijk zal zijn de pontsche pen te Velsen te behouden, het voor de instandhouding van het personen- en goederenvervoer uodig zal /-'jn een draai brug te bouwen van 56 meter doorvaart, met een rolbasculebrug voor de kleine vaart, wijd 14 meter, waarvan de totale kosten zullen bedragen f 1.075.000. Voor het afbreken van de voetbrug zal f60.000 nodig zijn.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5