DURE ANTHRACIET Kort es bonrfigj Sociale Zaken en Onderwijs vergen bijna de helft der inkomsten Schilder van stille schoonheid en minnaar van groot avontuur De betekenis van Haarlem als centrum voor de streek Engels-Amerikaanse avond Haarlems Bloei heeft in ontwikkeling van die functie belangrijk aandeel „De Spaarnestad" Haarlems huishoudboekje Jan Lary vandaag 75 jaar Suite van Badings Roet van Energiebedrijf veroorzaakt hinder Leuke krachtmeting tussen lycea uit Haarlem en Harderwijk DINSDAG 7 DECEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 VICTORIOUS WALES SEVEN SISTERS WALES Burgerlijke Stand van Haarlem Schoolklas uit Arnhem 14 dagen naar Zwitserland Geen „Elektra" Meisje vluchtte na komst van de politie voor 31-toonsorgel in Teylers Museum Gedupeerd Gemeente Reiniging deelt gratis vergif uit Suoportersvereniging Haarlem bestaat dertig jaar Benoeming van pastoors IN HAARLEM is het bioscoopbezoek dertig procent veelvuldiger dan vóór de oorlog. Ook het „uitgaan" naar schouwburg, concertzaal en andere „vermakelijkheden" is toegenomen. Ditzelfde verschijnsel manifesteert zich ook in andere grotere en grootste steden van ons land. Vanwaar deze toegenomen en toenemende „uithuizigheid"? In ons blad van 28 October verklaarden wij dit verschijnsel bovenal als een „grote- stadsallure". De groot-stedeling - men vergeve ons deze uitdrukking, we erkennen: ze is lelijk maar ieder zal haar begrijpen - de groot-stedeling léóft veel meer buitens huis dan de dorpsbewoner. En naar mate een dorp stadsallures krijgt of een stad grote-stadsallures, in diezelfde mate zien wij het „uitgaan" en in het algemeen het leven-buitenshuis, de uithuizigheid, toenemen. In samenhang hiermede zagen wij het sterk vergrote bioscoopbezoek als een bewijs dat Haarlem bezig is zich grote-stads allures aan te meten. Van geachte en ongetwijfeld terzake kundige zijde heeft men ons er inmiddels op gewezen, dat met het vaststellen van dit feit het onderwerp nog geenszins is uitgeput. Inderdaad: het zijn bovenal twee vragen, die ook na deze vast stelling nog beantwoording verlangen. De eerste vraag, die zich in dit verband op dringt, is deze: Is het toegenomen bezoek aan inrichtingen voor culturele mani festaties of voor ontspanning zonder meer alléén te verklaren uit de toenemende bevolking en daarmee uit het aannemen van grote-stadsallures of is dit ook (en vooral) een gevolg van een gestegen aantrekkelijkheid van de stad voor de omtrek? De andere: Wat zijn daarvan de consequenties, zowel wat de geneugten als wat de onvermijdelijke verplichtingen betreft. Wat de oorzaken betreft ligt het wel voor de hand dat niet één factor maar een geheel complex van factoren in het spel is. Het is moeilijk zolang ons niet voldoende sociografische gegevens ter beschikking staan, uit te maken in hoeverre het toe genomen bioscoopbezoek in vergelijking met vóór de oorlog een gevolg is van grotere uithuizigheid van de Haarlemmers en voor welk percentage dit moet worden toegeschreven aan een grotere belangstel ling van de streek voor de stad. Dat Haarlem zijn functie als streekcen trum de laatste jaren steeds effectiever en overtuigender vervult, staat wel als een paal boven water. Aan de andere kant moet echter worden opgemerkt, dat op de grote aantallen van het bioscoopbezoek elke Haarlemmer (maar dan ook elke, zui gelingen en grijsaards meegerekend) gaat gemiddeld twaalf keer per jaar naar de bioscoop de streek, alleen al door het getal harer inwoners, moeilijk een invloed van enige betekenis kan uitoefenen. Het geen niet wil zeggen, dat die invloed, in geld en propagandamogelijkheden omgezet, te verwaarlozen ds. Integendeel. Het is op dat punt d'at de activiteit van Haarlems Bloei in het ge- 'ding komt, die natuurlijk mede oorzaak van het toenemend getal uitgaanders in Haarlem is. Maar uit die statistiek alleen is die invloed niet af te lezen. Geheel in het midden latende in welke mate Haarlems Bloei heeft meegewerkt aan het in trek komen van Haarlem als uitgaanscentrum (men moet daarbij niet vergeten dat de stichting een aanlooptijd van vele jaren nodig heeft gehad om zich pas ter ge legenheid van Flora en Lichtstad 1953 te kunnen ontplooien, ook al omdat toen pas de financiële middelen daartoe ter beschik king werden gesteld), citeren wij met in stemming een deel van de beschouwing welke ons van bovenbedoelde zijde be» reikte: „Wellicht dat het grote aantal bezoekers in de Haarlemse bioscopen er een aanwij zing voor is, dat Haarlem voor het bio scoopbezoek een veel groter aantal mensen uit de omliggende gemeenten aantrekt, dan dat bijvoorbeeld met steden als Utrecht, Eindhoven, Groningen en Arnhem het ge val is. Dit is van belang, aangezien de mensen die in een bepaald centrum plegen uit te gaan, geneigd zijn daar ook een groot deel van hun inkopen te doen. De aantrekkelijkheid van Haarlem als stad is dan ook voor het gehele Haarlemse be drijfsleven van groot belang. Hetzelfde zou moeten gelden voor het bezoek aan de schouwburg en aan concerten; als de ver houding daar d'us ongunstig ligt, moet dit een oorzaak hebben en mag geconstateerd worden dat deze minder gunstige verhou ding ook een ongunstige invloed voor het bedrijfsleven in deze stad heeft. Vermoe delijk is de gemiddelde schouwburg- en concertbezoeker kieskeuriger dan de bio scoopbezoeker en heeft in het algemeen wat meer geld uit te geven; daardoor trekt hij - iinO ADVERTENTIE Is de goedkoopste brandstof Grootste warmte. - Minste as. Langste brandduur. (Super kwaliteit) Afm. 20/30 11.15 per H.L. (le kwaliteit) Afm. 20/30 10.65 per H.L. Alleen-verkoop: BRANDSTOFFENHANDEL FR. VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 1-4-1-6-4 en 1-3-9-0-4 HAARLEM, 6 December 1954 ONDERTROUWD: 6 Dec., A. Grooteman en E. P. M. Middeldorp; H. A. M. Cliteur en P- A. M. Th. Spuls; E. L. van Lent en C. Houtkooper. BEVALLEN van een zoon: 2 Dec., A. BaarsPunt; 5 Dec., G. M. B. MeijerSchut telaar; W. Chr. Douma—Melius; J. A. Nees- kensKossen; D. BerkhoutHalderman; M. C. L. EichhornKrom; W. H. C. Ruyter van Engelenburg; 6 Dec., M. M. Keesom Venneker. BEVALLEN van een dochter: 3 Dec H. van Kouterende Heij; 4 Dec., J. C. van Eeken—Nuijten; M. Chr. van der Klugt Portegies: M E. C. Wagnervan den Berg; M. HeijselaarVersloot; 5 Dec., S. M. Hoon- houtKoning; H- W. C. WijkhuizenNolet; J- J. de VriesPrinsen; P Dec., A. Mol Veldman; W. KoopmanSmink; M. M. KeesomVenneker. OVERLEDEN: 3 Dec., J. Ph. Metz, 74 j., Pallasstraat; 4 Dec., A. G. HoutkampLoog- man, 65 j., Prinsen Bolwerk;J. M. Schuijt- vlot—van Halm, 64 j., Krelagestraat; A. C. NeervoortPaulsen, 67 j., Gasthuisvest; C. Visser, 66 j., Semarangstraat; G. Tr. Slot, 44 j-, Vergierdeweg: G. Zaagsma, 61 j.. Jan van Walréstraat; C. Mijnders—Sieraad, 78 j„ van Keulenstraat; M. Bulcaen, 57 j„ Meeuwen straat; 5 Dec., F. H. Engelken, 62 j., Maerten van Heemskerks! raat. gemakkelijker naar de grote centra ais Amsterdam en Den Haag en verbindt aan zijn schouwburg- of concertbezoek ook nog andere vermakelijkheden die geld in het laadje brengen bij winkelbedrijven, restau rants en andere verm aaksinrichtingen. Het zou bovendien niet verwonderen indoen het grote percentage forensen, en onder hen vooral in de beter gesitueerde kringen, de mensen in het bezit van eigen auto, juist in de omgeving van Haarlem van grote betekenis is voor het bezoek aan schouw burg en concert in Amsterdam. Uit dit alles vloeit voort, dat het van zeer groot belang is voor Haarlem als cen trum en voor het gehele Haarlemse be drijfsleven, dat de stad op cultureel gebied zo veel mogelijk aan de mensen kan bie den Dit wordt door de schouwburg op uitstekende wijze nagestreefd', terwijl ook op het gebied van de muziek Haarlem zeker een belangrijke plaats inneemt. Het zal echter nodig zijn dat in de toekomst aan deze zaken grote aandacht besteed wordt. Met name het bestaan van het Haarlems weekprogramma van de Stich ting .Haarlems Bloei", dat de abonmé's steeds op de hoogte houdt van alles wat m Haarlem te genieten valt, is van grote betekenis en een medewerking aan deze uitgave van het gehele bedrijfsleven, waar door het mogelijk wordt dit programma in een ruime kring in deze gehele streek te verspreiden, kan van groot belang zijn voor de ontwikkeling van het gehele cul turele leven." Voor het kind - door het kind Op 15 October van dit jaar begon de verkoopactie voor de kinderpostzegels. Ruim 13.000 klassen leverden de ongeveer 400.000 jeugdige medewerkers en de be stellingen, stroomden bij honderdduizen den binnen. De jeugd legde een goede basis voor het succes van de kinderpostzegel actie 1954. Hoe het eindresultaat zal wor den is nog niet te zeggen, want de verkoop gaat nog door tot 15 Januari. De grote hulp die de schooljeugd gaf werd belangeloos gegeven. Het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels is in de ge legenheid gesteld een aantal geschenken onder alle medewerkende klassen te ver delen. De winnaars werden ten overstaan van een notaris door loting aangewezen. De hoofdprijs een vacantie van 14 dagen in Zwitserland met de gehele klas viel en deel aan klas 3b van het Christe lijk Lyceum aan de Utrechtseweg te Arn hem. De tweede prijs, een week uit met de gehele klas, was voor de vijfde klas van de St. Jozefschool te Klimmen en de derde prijs een reisje van twee dagen voor de vijfde klas van de Ned. Hervormde school te Nuth. HAARLEM EN OMGEVING De heer H. Offerhaus, directeur alge mene zaken van het Koninklijke Instituut voor de Tropen te Amsterdam zal op Don derdagmiddag 9 December in restaurant Brinkmann voor het departement Haarlem van de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel spreken over het onder werp „Het Koninklijke Instituut voor de Tropen en de instandhouding van de Tropen- ervaring in Nederland". Op Woensdagmiddag 15 December om vier .uur zal het nieuwe colonnehuis en het kantoor van de stichting Katholieke Gezins zorg en Gezinshulp in de gemeente Haarlem, Wagenweg 23, officieel worden geopend. Maandagmorgen om halfvyf is op het Kennemerplein te Haarlem een vrachtauto tegen een verkeerszuil gebotst doordat de bestuurder onderwacht moest uitwijken voor een wielrijder. De verkeerspolitie verzoekt getuigen en de wielrijder, die doorgereden is, zich met haar in verbinding te stellen voor het verstrekken van inlichtingen. De weduwe van de componist-schilder G. H. G. von Brucken Fock (1859—1935) heeft ter plaatsing in het Concertgebouw te Amsterdam een magistraal zeestuk van ge noemde kunstenaar ten geschenke gegeven. Mevrouw Von Brucken FockPompe van Meerdervoort, wonende te Heemstede, hoopt op 8 December haar negentigste verjaardag te vieren. Haarlems wethouder van Openbare Werken, de heer W. F. Happé, zal Woens dag 8 December geen spreekuur houden. In het Diaconessenhuis te Haarlem slaagden voor het examen Aantekening Kraamverpleging de volgende verpleegsters: H. Antonisse, J. G. Auer, A. Blankespoor, P. J. Graafstal en E. Bos. De voor Vrijdagavond in de Haarlemse Schouwburg aangekondigde voorstelling van „Elektra" van Sofocles onder regie van Ton Lutz kan geen doorgang vinden. In plaats daarvan geeft de Nederlandse Co- medie een reprise van „De drie zusters" van Anton P. Tsjechof onder regie van Pe ter Scharof, met Ank van der Moer, Mimi Boesnach en Ellen Vogel in de titelrollen. De rijkspolitie van Doodewaard in de Betuwe had zich Maandagavond laat met de politie van Haarlem in verbinding ge steld met verzoek tot aanhouding van een drie en twintigjarige 'hulp in de huishou ding, thans wonende te Haarlem. Zij werd verdacht van flessentrekkerij en was se dert korte tijd woonachtig in een kosthuis in de Amsterdamse buurt. De politie be gaf zich naar de woning, maar kreeg geen gehoor. Zij keerde naar het bureau terug en kort daarop meldde zich de bewoner van het huis, waar de politie gebeld had. Hij had van zijn twaalfjarig zoontje ge hoord, dat er politie geweest was en daar om vroeg hij inlichtingen. Het was echter cxm het meisje te doen, dat evenwel na het vernemen van de komst der politie verdwe nen was. Aan de achterzijde had zij de woning verlaten en aan een achterbuur, wie zij verteld had, wegens onenigheid vertrokken te zijn, had zij gevraagd door diens huis te mogen om de straat te kun nen bereiken. Dit verklaarde tenminste de achterbuurman, 'toen de politie vannacht in de omgeviijg een onderzoek instelde. Het meisje, dat voortvluchtig is, droeg een bruine mantel en rode pantoffeltjes. Elk jaar behoort bij de Haarlemse be groting een overzicht van de geraamde uitgaven, gerangschikt naar een aantal functionele kostengroepen. Minder geleerd gezegd: een staatje waaruit men kan af lezen hoeveel er besteed wordt aan een reeks belangrijke gemeentelijke taken. Ook dit jaar publiceren wij dit overzicht, waar uit blijkt dat het negende begrotingshoofd stuk maatschappelijke steun en voor zorg in absolute cijfers het grootste deel opslokt, op de voet gevolgd door onder wijs. Het aandeel van Sociale Zaken nadert de 24a/o, dat van onderwijs beloopt ruim 22"/#. Zoals men verder kan zien komen in vrijwel alle posten de kostenstijgingen tot uiting, welke gecompenseerd worden door lagere ramingen voor hoofdstukken met een zuiver administratief of boekhoud kundig karakter. In dat verband is het op vallend, dat bijvoorbeeld de sluitpost voor onvoorziene uitgaven aanzienlijk lager is geraamd dan voor dit jaar het geval was. In het algemeen geeft dit overzicht ook duidelijk weer, dat er zich van jaar tot jaar geen ingrijpende wijzigingen voordoen in de onderlinge verhouding der doeleinden waarvoor de gemeentelijke gelden worden gebruikt. Tot op zekere hoogte kan het ons bevredigen, dat voor de volksgezondheid weer wat minder kan worden geraamd: een teken dat de meeste Haarlemmers het goed maken. Tezelfdertijd rijst echter de vraag of het aandeel van volkshuisvesting met ruim 5"/o wel een juiste graadmeter is voor de woningnood. Aan de inkomstenkant van de gemeen telijke huishouding valt ook al weinig nieuws te zien, of het moest de toegeno men betekenis zijn van de rijks- en provin ciale bijdragen inclusief de uitkeringen uit het gemeentefonds tegenover een dalende tendenz in de opbrengsten van be lastingen, schoolgelden, bedrijfswinsten en retributies. Een uitzondering vormen de inkomsten uit pachten, huren en renten. Intussen is het percentage van het begro tingstekort in deze begroting heel wat lager dan dat van de vorige. Maar wij heb ben reeds uiteengezet dat ook in dat op zicht de schijn bedriegt omdat de laatste loonronde en een post van drie ton voor het inhalen van achterstallig onderhoud nog niet in de begroting zijn verwerkt. De 75-jarige schilder grijpt naar zijn gitaar en dan herinneringen naar boven. tokkelen zijn vingers Jan Lary wordt vandaag 75 jaar en van daag is hij 50 jaar beroepsschilder. Want op zijn 25ste jar deed een jong veelbelo vend olie-inspecteur de keus, die zijn ver dere leven zou bepalen: gegrepen door de schoonheid van „het mooiste land ter we reld", Indië, werd hij landschapsschilder. En dat is hij gebleven, in hart en ziel, al is de avonturier in hem nu tot rust gekomen. Anderhalf jaar heeft Jan Lary in zijn wo ning aan de Schouwtjeslaan ziek gelegen en nog maar kort loopt hij weer rond met het plan zo snel mogelijk weer te gaan schilderen. Af en toe pakt hij zijn gitaar en speelt dan voor zijn vrouw wat kront jongliedjes. herinneringen aan de beste tijd van zijn leven. Hij heeft in zijn woning 200 schilderijen, die stuk voor stuk in hem de beleving van de tijd en plaats kunnen wak ker roepen van hun totstandkomen. Lary stamt uit een oud Frans geslacht. Zijn overgrootvader kwam met de troepen van Napoleon naar Nederland en huwde met een Brabantse. Het schilderen zit in de familie; Jan's oom, Roland Lary, is schilder in Dordrecht; zijn vader was wand- schilder. En ook het avontuur is een fami- lie-„kwaal": op een tafeltje ligt het boek „Les aventures amoureuses de Jean de Saint Lary", dat volgens oude traditie steeds moet worden doorgegeven aan de eerste naneef, die twintig jaar wordt, Jan Lary kreeg het zelf van zijn oom Roland. Tot hij beroepsschilder werd, had Lary getoond ook andere dingen te kunnen. Hij was inspecteur voor een petroleum-maat- schappij op 24-jarige leeftijd, nadat hij op 18 jarige- naar Indië getrokken was. Hg sprak toen al vloeiend Maleis, Frans, Duits en Engels. Hij verliet het vak echter om correspondent in vreemde talen te worden bij prof. Melchior Treub, directeur van 's Rijks Plantentuin in Buitenzorg, later bij Lovink. Gouverneur-generaal A. W. F. Iden- burg opende in die periode de eerste expo sitie van werk van de jonge schilder. De rust en toegewijde liefde, die uit al het werk van Lary spreken, heeft hij alleen voor het schilderen bewaard. Hij schilderde alles direct, buiten. Maar zyn leven heeft die rusl niet gekend. Hij heeft onbekende gebieden in Borneo geëxploreerd. Hij legde oen unieke verzameling van wapens en Dajakse gebruiksvoorwerpen aan, die nu in het Leidse Museum is door schenking. De Duitsers deden er een hoog bod op, maar Lary wilde de collectie voor Neder land bewaren. Inlanders trachtten hem te doden door gemalen glas in zijn koffie te doen. Arabieren deden een moordaanslag op hem. Twee maal achtereenvolgens leed lig schipbreuk. Zijn hobbies waren zwem men, jagen, prgsschieten hij was twee jaar kampioen-schutter van Batavia op re volver en geweer hij reisde heel Indië rond en zijn oorspronkelijke vaderland Frankrijk. En nu is hij 75 jaar. Hg heeft nog één verlangen: schilderen. En als hy zich nog eens wil vermeien in de oude herinneringen dan grypt hij zyn gitaar of prachtige an tieke luit en speelt krontjong-liedjes of die heerlijke Franse liedjes, die hy in Montpar- nasse zong als jongkerel. Na in Nederland in vele schildersplaatsen te hebben ge woond, onder andere Laren, Loenen, op Walcheren, in Drente enzovoort, is Lary in Haarlem nu tot rust gekomen. Maar als hij van zijn ziekte helemaal is opgeknapt... wie weet, waar hy dan weer naar toe zal willen trekken. De experimentele bespeling van het 31- toonsorgel in Teylers Museum door Anton de Beer ging dit keer weer eens raak op de zaak in, dank zij nieuwere composities van Henk Badings, A. de Klein, Jan van Dijk en wijlen Martin J. Lürsen, Deze stukken werden geschreven met het doel zowel de kwestie van de samen klanken als van de melodieën in reeksen met ongelijke halve toons-afstanden aan de werkelijkheid te toetsen. Bovendien was het van belang, dat professor dr. A. D. Fokker deze Zondagmiddag toe lichtingen gaf betreffende de stemmings problemen en het zuiver natuurlijke ka rakter, dat de stemming ongeremd bezit in onbegeleide muziek als Gregoriaans en volkslied. Christiaan Huygens meende een zuivere realisatie mogelijk te maken door de octaaf niet in twaalf ongelijke, maar in één-en-dertig gelijke halve tonen te verdelen. Naar deze theorie is nu het orgel in Teylers Museum gebouwd en wordt er op geëxperimenteerd en zelfs gezocht naar nieuwe mogelijkheden van samen klank. Het aanwenden van de zogenaamde har monische zevende (deel van de vierklank) blijkt als bevredigend resultaat van deze proefnemingen winst op te leveren. Henk Badings vond in zijn Suite voor 31-toons orgel echter ook een ander element dan de harmonie en wel een dat opgeld kan doen inzake de „concrete muziek", op welk gebied hij zich met zijn bekroonde radio-opera „Orestes" begeven heeft. Het Postludium van deze Suite krijgt door consequente wrijvingen een zeer karak teristiek effect, enigszins te vergelijken met de zwevende klank van een „vox coe- lestis" in een gewoon orgel. Nu heeft dit wel niets met de brandende kwestie der harmonie te maken, maar het is in ieder geval een vondst, die te meer indruk maakt, daar ze met echte compositorische fantasie is toegepast. Anton de Beer, die de ene helft van het programma op gewoon klavier en de an dere op de 31-toonsspeeltafel ten gehore bracht, toonde zich in beide gevallen zeer bedreven. Vooral zijn vertolking van de Suite van Henk Badings dwong respect af. JOS DE KLERK Mevrouw Smitz-Peper stelt vragen Het Haarlemse raadslid mevrouw E. Smitz-Peper (Arbeid) heeft het college van B. en W. schriftelijke vragen gesteld over de ernstige hinder die door de bewo ners van de Harmenj ansstraat en omgeving wordt ondervonden door het neerslaan van afvalstoffen (roet) afkomstig van het Gemeentelijk Energiebedrijf. Zij vraagt B. en W. deze klachten te on derzoeken en maatregelen te nemen om aan het euvel een einde te maken. oooooo(x«xxoxxxioocxoocooocox>o!xioco-oax»oococxx>3000or Op weg van de Florastraat naar Tem peliersstraat is Maandagmiddag om streeks drie uur een jonge landbouwer een portefeuille verloren, inhoudende onder meer een bedrag van 500 gulden. De zeer gedupeerde jongeman heeft er uiteraard kennis van gegeven aan de politie. De portefeuille kan mét in houd ook terugbezorgd worden bij mevrouw A. J. Peters, Florastraat 15, hoek Florapark. En nu maar afwachten. a«oooooccoccccccax»oooccccccc<xx)coccccocccoocooooocooc Rattenbestrijdingsactie Op Donderdag 2 December maakten wij melding van een landelijke actie voor rat tenbestrijding, welke van 11 tot en met 18 December gehouden zal worden. Deze actie wordt in Haarlem uitgevoerd door de dienst van de Gemeente Reiniging, Oudeweg 93 te Haarlem. Men kan zich voor inlichtin gen tot deze dienst wenden; het telefoon nummer luidt: 13884. In de actieweek van 11 tot en met 18 December zal uitlegging van rattenvergif gratis geschieden. Aan vragen voor bestrijding moeten schriftelijk of telefonisch vóór 11 December bij de Ge meente Reiniging worden ingediend. Totaal Per inwoner In procenten Omschrij ving 1954 1955 1954 1955 1954 1955 165.050 166.400 1. Vroegere diensten 521.350, 507.885,— 3,16 3,05 2,155 1,943 2. Algemeen beheer 1.423.202, 1.748.710,— 8,62 10,51 5,883 6.691 3. Politie 2.138.979, 2.351.115,— 12,96 14,13 8,842 8,996 4. Brandweer 223.630,— 240.179,— 1.35 1,44 0,924 0.919 5. Openb. veiligh. (and. posten) 776.741, 962.074,— 4,71 5,78 3.211 3,681 6. Volksgezondheid 811.423, 821.266,— 4,92 4.94 3.354 3,142 7. Volkshuisvesting 1.439.069, 1.443.095,— 8,72 8,67 5,949 5,522 8. Openbare Werken 3.174.585, 3.450.684,— 19,23 20,74 13,123 13,203 9. Eigend. niet v. openb. dienst 513.817, 403.309,— 3,11 2,42 2,124 1,544 10. Openbaar lager onderwijs 1.019.304,— 1.112.673, 6,18 6,69 4,213 4,257 11. Bijzonder lager onderwijs 1.244.320,— 1.378.954, 7,54 8,29 5,144 5,276 12. Openb. en bijz. kleuterond. 748.698,— 837.805, 4,54 5.03 3.095 3,205 13. Lager ond. (ov. kosten) 27.870,— 32.918, 0.17 0.20 0,115 0,126 14. Middelb. en gymn. ond. 1.536.798,— 1.913.762, 9.31 11.50 6.353 7.322 15. Nijverheidsonderwijs 418.715, 546.388, 2,54 3,28 1,730 2.091 16. Kunsten en wetenschapp. 1.122.046, 1.321,119, 6,80 7,94 4,638 5.055 17. Maatsch. steun en voorz. 5.078.989, 6.174.706, 30,77 37,11 20,995 23,625 18. Econom. aangelegenh. 104.688,— 132.720, 0,63 0,80 0,433 0,508 19. Overige uitgaven 162.507,— 166.424,— 0,98 1,— 0,672 0.637 20. Onvoorziene uitgaven 1.704.921,— 589.872,— 10,33 3,54 7,047 2,257 ƒ24.191.652,— 26.135.658,— 146,57 157,06 100 100 Voor dekking van deze uitgaven beschikt de gemeente over de volgende inkomsten Totaal Per inwoner In procenten 1954 1955 1954 1955 1954 1955 165.050 166.400 5.513.020,— 5.415.805,— 33,40 32,55 22,789 20,722 10.303.350,— 12.114.975,— 62,43 72,81 42,591 46.354 3.552.447,— 4.248.595,— 21,53 25,53 14.685 16,256 2.210.460,— 2.052.800,— 13,39 12,33 9,137 7,854 337.375,— 853.483,— 2,04 5,13 1,394 3,266 Omschrijving 1. Belast, en heff., schoolg. 2. Uitkeringen Gem.fonds. 3. Rijks- en prov. bijdragen 4. Bedrijfswinsten, retrib... 5. Pachten, huren, rente e.d. Sub-totaalƒ21.916.652,— 24.685.658,— 132,79 148,35 90,596 94,452 6. Nog niet gedekt begr.tek. 2.275.000,— 1.450.000,— 13,78 8,71 9,404 5,548 ƒ24.191.652,— 26.135.658,— 146,57 157,06 100 100 Gisteren heeft in de tekenzaal van het Christelijk lyceum „Marnix van St.. Alde- gonde" aan de Planetenlaan in het Noorden van Haarlem een Engels-Amerikaanse avond plaats gehad, waar het bijzonder geanimeerd toeging. Het grootste deel van het omvangrijke, maar in plezierig tempo verlopende programma werd ingenomen door een geestelijke krachtmeting tussen leerlingen van de genoemde middelbare school en een gelijk aantal van het Chris telijk Lyceum uit Harderwijk, allemaal vrijwilligers, die zich met sympathieke vrijmoedigheid door de moeilijkheden heensloegen. Na het welkomstwoord, door vertraging van de bus met bezoekers ongeveer een uur na het vastgestelde tijdstip, namen de heren J. van Linschoten en W. Seldenrijk de leiding bij de hersengymnastiek, die met gering verschil door het zes leden tellende team van Harderwijk gewonnen werd. De uit Engelse leraren en leraressen bestaande jury werd gecompleteerd door mejuffrouw C. M. Fehner van het Ameri kaanse voorlichtingsbureau te Den Haag. Het speelse onderzoek naar kennis van maatschappelijke en culturele verschijn selen in Engeland en de Verenigde Staten werd afgewisseld door enkele aardige strik vragen. De jeugd vloog er niet altijd in. Wanneer in Londen het zoenen altijd is toegestaan, wist men direct! Maar dat de lengte van de tunnel tussen Dover en Ca lais verkeerd werd geschat, zal iedereen begrijpen die zich bedenkt dat een derge lijke verbinding niet bestaat. Het verma kelij kste antwoord kwam op de vraag naar de naam van een nationaal park in de Ver enigde Staten, namelijk Hyde Park De Haarlemmers namen revanche door de eerste plaatsen te bezetten bij de hierna volgende wedstrijd in de voordracht van telkens twee keer hetzelfde gedicht. „O Captain! My Captain" van Walt Whitman leverde evenals „The Reverie of Poor Su san" van William Wordsworth en het Drachtige vers „The Soldier" van Rupert Brooke misschien teveel moeiliikheden op, maar met „Jerusalem" van William Blake en „Annabel Lee" van Edgar Allan Poe werden heel verdienstelijke resultaten be reikt. Het was duidelijk te merken, ook aan vermoedelijk door nervositeit vermeerderde fouten in de uitspraak, dat de deelnemers de uitvoering van de opdrachten zelf had den voorbereid. Een bezwaar van de me thode is natuurlijk wel, dat sommigen te kampen hadden met een hun volstrekt wezensvreemd gevoelsleven Het kiezen van eenvoudiger teksten bij moeelifke her halingen van dergelijke ontmoetingen zal stellig de prestaties op dit gebied ten goede komen. Het was echter een informele bijeenkomst zonder publiek, louter voor de gezelligheid en daarop past uiteraard geen critiek. slechts waardering. En daar werd ruim schoots reden toe gegeven, speciaal bij het onderdeel: vragen over stukken van Shakespeare, aan welke wedstrijd weder om twee vertegenwoordigende ploegen deelnamen. Eén van de scholieren uit Haarlem het lyceum „Marnix van St. Aldegonde" verzamelde de meeste punten wist een helemaal niet zo voor de hand liggend citaat uit „Macbeth" al te herken nen vóór de vraagsteller was uitgesproken! Van alle genoemde personen werd zonder haperen de identiteit vastgesteld en dat zou ondergetekende, die deze werken vaak heeft gezien en nog vaker gelezen, met zijn zwakke geheugen voor namen zeker niet hebben klaargespeeld. Vlotte improvisaties De meeste hilariteit werd verwekt door de op improvisatie berustende toespraken van twee minuten. Wederom kregen tel kens twee leerlingen dezelfde onderwer pen. In de aankondigingen daarvan klonk al nauwelijks verholen voorpret door. De vrolijkheid liet niet lang op zich wachten. De jongens uit Haarlem en Harderwijk be gonnen hun causerie over het meisje hun ner dromen allebei met de vaststelling van het feit, dat zij nimmer dromen. Een uit muntende prestatie werd geleverd door een Gelders meisje, dat over haar ervaringen als baby-sitter vertelde in het Engels, alsof dat haar moedertaal was. Zij was boven dien de enige, die precies binnen de vast gestelde tijd haar verhaal rond maakte. Nauwelijks minder waardering past voor haar plaatsgenoot, die met veel humor ver klaarde, hoe hij in het oerwoud zijn leven dacht te redden als hij door een witte oli fant achtervolgd zou worden. Om te be ginnen meendq. hij namelijk het gevaar te kunnen verkleinen door het omkeren van zijn verrekijkerDe Haarlemse mede dinger was stellig oorspronkelijker: die kwam op de proppen met een verslag van Afrikaanse jachtavonturen alsof hij die zelf had beleefd! De uitslag heb ik niet kunnen afwachten, maar die doet eigenlijk niets ter zake. Ook het twintig-vragen-spel en de lezing met film over het leven in de Verenigde Staten door dr. Marshall W.S. Swan heb ik daar bezigheden mij elders riepen, niet bijgewoond. Wel echter de community- singing met accordeon begeleiding, waarbij ook ons kordate „Piet Hein" in Engelse vertaling (Have you ever heard of the Plate-Fleet of Spain, the fleet witch was loaded with treasures?) tegen de lichte muren van het- nieuwe gebouw weer galmde. De initiatiefnemers hebben veel genoe gen van dit samenzijn kunnen beleven. En de verslaggever hoont duidelijk te hebben gemaakt, hoezeer ook hij zich amuseerde. Zo niet, dan gelieve men zijn verzekering van dit feit niettemin te aanvaarden. D. K. Ter gelegenheid van het dertigjarig be staan houdt de suoporter^-ereniging van de HFC „Haarlem" Zater™g 11 Decem ber aanstaande een feestavond in het Con certgebouw m Haarlem. Aan deze feest avond, die wordt voorafgegaan doorben thé-dansant en een feestdiner in restau rant Brinkmann aan de Grote Markt, werkt het gezelschap Rens van Dorth mee met de revue-show „Voor U". Na afloop daarvan is er een jubileum-bal tot drie uur. De bisschop van Haarlem der R.K. kerk heeft benoemd tot pastoor van de parochie van de H. Joannes de Doper aan de Am sterdamstraat in Haarlem-Oost de heer H. W. van Schie, thans pastoor te West- Zwaagdijk. De heer K. J. L. Lautenschutz, die an derhalf jaar pastoor in Haarlemmerliede is, is benoemd tot pastoor te Amsterdam (Sint Willibrordus buiten de Veste) en zal worden opgevolgd door de heer B. G. H. Keijer, thans kapelaan te Vogelenzang.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7