Westen gaat toenadering tot de Sovjet-Unie zoeken Kleinhandel wordt vrijgesteld van omzetbelasting Weerbericht Ambassadeurs peilen goede wil van het Kremlin OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De andere kant Vruchten van de verkiezingen dreigen Adenauer te ontgaan Minister Staf verbiedt alle militairen te liften Joxe en Bohlen terug naar Moskou' „Falcon" afgevoerd naar Amsterdam Wijzigingen gaan 1 Januari in Socialisten bieden meer dan de CDU „Onnodig en hinderlijk" Het woord is aan Debat over Tunesië in de UNO uitgesteld Onbestendig en koud weer 69e JAARGANG No 129 WOENSDAG 8 DECEMBER 1954 298e JAARGANG No 283 Wetsontwerp verhoging buitengewone pensioenen Nederlandse vrachtschip hielp Brits jacht Luiken en deuren van de „Westward Ho" op strand Voor de Stille Armen Bijna 2000 fellagha's hebben zich bij de Fransen gemeld Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteurs Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ZWEDEN EN DENEMARKEN zijn landen die zo spaarzaam in „het wereldnieuws" voorkomen dat men veilig kan aannemen, dat het de Denen en Zweden goed gaat. Dit is een plezierige gedachte. Ook zijn het geen slaperige volken. Sinds enige tijd koesteren zij het plan, een brug over de Sont te bouwen en aldus beide landen te verbinden. Dit is geen klein opzetje, want de Sont heeft op haar smalst nog een breed te van vier K.M. en als men dan denkt aan de problemen, die terwille van de scheep vaart op de belangrijkste toegangsweg naar de Oostzee er aan verbonden moeten zijn, lijkt het niet eenvoudig. Een medewerker van Vrij Nederland, die verzekert dat het plan steeds vaster vorm gaat aannemen, voegt daaraan toe dat het bovendien de verwezenlijking van een ander Zweeds voornemen heeft gestimuleerd. Men wil namelijk het linkse wegverkeer in een rechts omzetten. Dit is ook moeilijk en kostbaar, al lijkt het eenvoudiger dan die brug. Maar het moet er wel van komen, want stijging van het toeristenverkeer is gepaard gegaan met een grote toeneming van het aantal ongelukken, waarin Zweed se automobilisten in het buitenland en buitenlandse toeristen in Zweden betrok ken worden. Die brug zou dus de verkeers gevaren in Zweden en Denemarken ver vaarlijk doen toenemen als men niet bij tijds ingreep. Zo richt Zweden in tweeër lei opzicht zijn blik naar de andere kant van de Sont en van de weg en dat duidt niet alleen op ondernemingsgeest maar ook op bereidheid tot meer contact net andere Europese volken. Dit nu herinnert aan het oude, nimmer tot werkelijkheid gebrachte plan van de tunnel onder het Kanaal, die Engeland en Frankrijk zou moeten verbinden. Het is zo oud, dat het al uit de vorige eeuw dateert. En maar weinigen weten, dat aan de Fran se zijde zelfs al eens een begin van uit voering is gemaakt. De Fransen wilden dan ook wel, maar het bleef afstuiten op En gelse onwil. Aanvankelijk werden daar argumenten van militaire aard voor ge geven, die nooit erg overtuigden en spoe dig onhoudbaar bleken. Het was duidelijk genoeg dat men in geval van nood de tun nel door het opendraaien van een kraan onmiddellijk onder water zou kunnen zet ten. Vorderingen der techniek openden zeker nog meer mogelijkheden. Dus had den de Engelsen een andere reden voor hun verzet en die was niet moeilijk te raden. Het openen van een zo geriefelijke toegangsweg tot hun, land, die inderdaad ook een vaste verbinding met de andere kant zou zijn en het contact met andere volken versterken, stond hen niet aan. Hun „splendid isolation", de prachtige afzonde ring op het eiland, moest zoveel mogelijk worden behouden. Gij kunt opmerken dat nevens de geleidelijk versnelde verbindin gen-overzee tussen Dover en Calais een afstand van maar veertig kilometer Fol kestone en Boulogne, Dover en Ostende de snelle luchtverbindingen vele malen per dag inbreuk op de splendid isolation zijn gaan maken. Gij kunt eraan toevoegen dat in de laatste veertig jaar bovendien de Engelse reserve tegenover buitenlanders, tenminste tegenover buitenlanders uit Noordelijke landen, aanzienlijk is afgeno men. Dat is waar, maar toch.zo'n vaste verbinding, die is heel wat anders dan zee- en Tuchtroutes. Die zou haast aan een schiereiland doen denken. Dat zou bii de bevolking de gedachte kunnen doen groeien, dat zij niet meer op een eiland woonde en dat zij tot Eurooa behoorde. Want ge zult het misschien heel moeilijk vinden dat te begrijpen, omdat het geogra fisch toch zo duidelijk is dat het Britse eiland tot het werelddeel Europa hoort, maar de gemiddelde Engelsman leeft nog steeds in de mening dat dit niet zo is. Een der voornaamste Engelse bladen heeft dit onlangs nog eens geconstateerd, in een hoofdartikel nog wel. Het heeft zich ont houden van nadere toelichting, het heeft zich ook niet begeven in beantwoording van de moeilijke vraag, in welk wereld deel het eiland dan wèl zon liggen. Het heeft eenvoudig gezegd: zo denken de meeste mensen in dit land er nu eenmaal over. Streven naar logica heeft trouwens geen Engelse voorkeur. Nu heeft, zoals iedereen wel weet. de tegenwoordige Franse minister-president het voorlopig druk genoeg met neteliger problemen, zo netelig dat het nog te bezien staat of hij zich door dit doornig struik gewas zal heenworstelen en er (als pre mier althans) niet in sneven. Maar het ogenblik zou kunnen komen waarop hij, nu de Engelse regering zich door het aanvaar den van de overeenkomsten van Londen en Parijs voor lange tijd met West-Europa verbonden heeft, plotseling de vraag zou gaan stellen of Engeland nu ook het tunnel plan nog maar niet eens bekijken wil. Het lijkt net iets voor Mendès-France. Hij zou er zeker bij aanvoeren dat het zoveel meer zin heeft gekregen nu voor zo lange tijd vierenveertig jaar een grote Engelse troepenmacht op het vasteland zal worden gestationneerd. En hetgeen de Engelsen altijd heeft weerhouden zou hem juist aan sporen: het besef van de groei van een nauwer contact tussen de volken zelf. Wij leven in een democratische tijd en dois zeg ik: de volken zélf. Laat ons nu eens aannemen dat de En gelsen tot overleg bereid zouden zijn. Vroe ger heeft men alleen maar over een spoor wegtunnel gepraat. Nu zouden er allicht ook autotunnels aan te pas komen. En dat zou, als het ten uitvoer werd gelegd, de Engelsen ertoe nopen, evenals de Zweden, hun wegverkeer van links naar rechts te verleggen. Verschrikkelijk. Dan zouden zij dus rechts moeten gaan rijden en lopen, net als andere volken? Ik beken dat ik mij dit niet kan voorstellen. Het zou nog erger zijn dan een aanvaarding van het tiendelige stelsel, dat die anderen ook allemaal toe- Passen. Neen, over zoiets moet de Franse regpring zeker niet beginnen. Zij moet al leen over een spoorwegtunnel praten. En dan niet met scherpzinnige argumenten, waar liever wat vaag, zo in de trant van: soms hebben wij het gevoel dat de tijd daarvoor wel eens gekomen kon zijn, maar neen, bestudeerd hebben wij het onder werp eigenlijk niet; is er vroeger ook al niet eens over gepraat? Wijlen de Franse staatsman Aristide Briand kon zich in die stijl goed uitdrukken; hij was nooit nauw keurig en had de stukken niet gelezen; wen begreep hem dus goed in Londen. In de Memorie van Toelichting op de begroting van Maatschappelijk Werk wordt meegedeeld, dat een wetsvoorstel tot verhoging van de buitengewone pen sioenen met 6 percent spoedig tegemoet gezien kan worden. In afwachting van de wettelijke regeling verstrekt de Stichting 19401945 voorschotten op een eventuele verhoging. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse ambassadeur bij het KremI, Louis Joxe, keert vanavond terug naar zijn post na een verblijf van een week in Parijs, waar hij met de voornaamste figuren aan de Quai d'Orsay, onder wie Mèndes-France, belangrijke besprekingen gevoerd heeft. Zodra hü in Moskou zal zijn aangekomen, hoopt Joxe zUn opwachting te maken bij Molotov, die gisteren al door de eerste Franse ambassade-secretaris werd bezocht. De bedoeling van deze contacten is een begin te maken met de voorbe sprekingen, die hopelijk tot een conferentie van de Grote Vier in Mei te Parijs kunnen leiden. Deze besprekingen heeft Mèndes-France twee weken geleden in de U.N.O.-assemblee in New York voorgesteld, toen hij voor het eerst over gelijk lopende inspanningen sprak, die zowel tot de ratificatie van de Parijse accoorden inzake de Duitse herbewapening als tot de ontdooiing van de betrekkingen met het Oosten zouden moeten voeren. Voorlopig is de opdracht van ambassa deur Joxe beperkt. Het is zijn taak te onderzoeken of Moskou bereid is Oosten rijk een vredesverdrag aan te bieden. In dien Moskou ten aanzien van deze kwestie zijn goede wil toont, acht men in Parijs de hoop gewettigd dat de nadere besprekingen misschien tot een soort schikking en op den duur tot het einde van de koude oorlog kunnen leiden. Een van de redenen, waarom Joxe naar Parijs werd ontboden, kan verband houden met de onzekerheid waarin Mendès-France verkeerde of het Kreml over zijn voorstel bij de UNO uitvoerig genoeg was ingelicht. Alvorens zijn rede af te steken heeft Mendès-France vorige maand in New York vrij langdurig gesproken met Visjinski. De Russische onderminister moet zich toen nogal waarderend over het Franse voorstel hebben uitgelaten. De volgende dag werd Visjinski echter plotseling door de dood overvallen en in Parijs heeft men zich af gevraagd of hij nog gelegenheid kan heb ben gehad zijn lasthebbers van zijn onder houd met de Franse premier op de hoogte te stellen. Hoewel het nieuwe diplomatieke initiatief van Mendès-France onmiddellijk gevolgd is op de grote rede, waarin generaal De Gaulle zijn inzichten over de betrekkingen met Moskou openbaarde, mag men niet van een rechtstreeks verband spreken. Deze slappen waren al sinds een kleine twee weken voorbereid en ook uitvoerig met Londen besproken. De Engelse en Franse inzichten lopen hier zonder twijfel even wijdig. Ook in Washington wordt nu im mers in officiële kringen publiekelijk over do noodzaak van „coëxistentie" gewaagd. De Amerikaanse ambassadeur Bohlen, die vandaag eveneens naar Moskou terugkeert, heeft van Dulles de opdracht ontvangen elke kans aan te grijpen, die herstel van de normale betrekkingen met de Sovjets kan opleveren. En wat hier een voorzichtig op timisme schijnt te voeden, is de algemene indruk dat er op de jongste conferentie van Moskou tussen de landen van het commu nistische blok geen besluiten zijn genomen of zelfs voornemens zijn uitgestippeld, die men op de weg van de toenadering Oost- West als onoverkomelijke obstakels zou moeten beschouwen. Ondertussen wordt er in officiële Franse kringen met enige nadruk op gewezen dal de stappen, die men in Moskou ondernemen gaat, geen enkele vertragende invloed zullen uitoefenen op de ratificatie van de accoorden van Londen en Parijs. De opening der debatten blijft voor de 20ste December bepaald en de regering zal zich verzetten tegen pogingen om de strekking van de overeenkomsten aan te tasten. Zo zal Mendès-France niet ingaan op de sug gesties uit Gaullistische kring amendemen ten aan het accoord te hechten, waardoor de uitvoering van de overeenkomst zou kunnen worden uitgesteld. Deze premier zal niet het voorbeeld volgen van zijn voorgangers, die met hun eindeloze aflei dingsmanoeuvres en hun grenzenloos ge draal bij de onderhandelingen over het Europese leger het Franse prestige in het buitenland sterk hebben ondermijnd. (A.F.P./Reuter) De Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft De lekgeslagen Panamese kolenboot „Falcon" die Maandag met de hulp van zeven sleepboten de haven van IJmuiden is binnengesleept, is Dinsdagmiddag om streeks twee uur met assistentie van drie slepers van Goedkoop van IJmuiden naar Amsterdam vertrokken, waar zij tussen vijf en zes uur in de Coenhaven aankwam. Daar wordt de lading kolen, waarmee het schip is bevracht, gelost. De scheur in de wand, die de „Falcon" in de strijd tegen de zee heeft opgelopen is door het leeg pompen van de ruimen boven de water spiegel gekomen. Het is nog niet bekend waar de boot gerepareerd zal worden. CONCARNEUA (Reuter) Het Neder landse vrachtschip „Gordias" heeft een ernstig gewonde passagier van het Britse jacht „Hyacinth", dat ter hoogte van de Noordkust van Bretagne in moeilijkheden verkeerde, aan boord genomen. Maar wat zou het een grote vordering in de richting van Europese aaneensluiting zijn als die tunnel eens werkelijkheid werd! Veel belangrijker en reëler dan allerlei papieren plannen met ingewikkelde juri dische formuleringen, die geen werkelijke wil tot samenwerking vertegenwoordigen. R. P. op een persconferentie verklaard, dat de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Charles Bohlen meer informele gesprek ken met Russische leiders zou trachten te hebben wanneer hij heden in Moskou teruggekeerd zou zijn. Het zou echter „overdreven" zijn, te zeggen, dat deze be sprekingen voornamelijk gericht zouden zijn op het onderzoeken van de mogelijk heid van een conferentie tussen de Weste lijke en de Russjsche leiders in het komen de voorjaar. In het algemeen waren Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten het er over eens dat overleg met de Sovjet-Unie gepleegd zou moeten worden in het voor jaar nadat de verdediging van West-Euro pa haar beslag had gekregen. Vooralsnog was er nog geen gezamenlijk optreden om een datum of een agenda vast te stellen. Premier Mendès-France, aldus Dulles, verwacht dat de bekrachtiging van de Pa rijse overeenkomsten voor Duitslands her bewapening en de West-Europese Unie tegen Mei voltooid zal zijn. Op vragen over berichten, dat de Franse ambassadeur in Moskou het initiatief had genomen om te trachten te weten te komen wat het Russisch standpunt is over een viermogendhedenconferentie in Mei, ver klaarde Dulles, dat dat verder ging dan wat ook waarover de Verenigde Staten waren ingelicht. Dulles deelde mede, dat een algemeen program voor Amerikaanse economische en technische bijstand aan de onvoldoende ontwikkelde landen van Azië, Zuid-Ame- rika, het Midden-Oosten en Afrika waar schijnlijk in Januari aan het Congres zou worden voorgelegd. De huidige strijd tus sen het communisme en de vrije wer.eld kreeg volgens Dulles meer een economisch karakter. Daarom diende de Amerikaanse buitenlandse politiek aan deze ontwikke ling aangepast te worden. In-een Amsterdamse kapsalon was het Dinsdag ongewoon druk: de wereldkampioen snelscheerder, Jos. Heidens uit Heerlen, toonde daar dat zijn wereldrecord „scheren in 11,8 seconde" op waarheid berust. Het verbluffende staaltje werd op de filmband vastgelegd door een team van Visiefilm onder leiding van Max de Haas. Dit filmpje wordt naar Amerika gestuurd waar het voor de televisie vertoond zal worden. Als „clientele" fungeerden enige studenten, wier vertrouwen in een ongeschonden afloop van het avontuur niet werd beschaamd. De Eerste Kamer heeft Dinsdag zonder hoofdelijke stemming de wyzigingen van de Omzetbelasting goedgekeurd, die 1 Ja nuari in werking zullen treden. De voornaamste wijziging is dat geen omzetbelasting meer zal worden geheven h(j de kleinhandel. Opdat de opbrengst on geveer gelijk zal blijven (ongeveer 1200 millioen gulden per jaar) wordt de omzet belasting bij de groothandel verhoogd van 4 tot 5 percent. Het tussentarief van 7 per cent wordt verhoogd tot 10 percent. Leve ringen door handelaars worden belast met BONN (ANP) De aanzienlijke succes sen, die de partij van dr. Adenauer bij de jongste verkiezingen heeft behaald, dreigen tot Pyrhusoverwinningen te worden door de moeilijkheden welke de C-D.U. in Beie ren, Hessen en West-Berlijn bij de rege ringsvorming ondervindt. Zoals de toestand er te midden van de drukke besprekingen in Bonn, Berlijn, W'iesbaden en München uitziet, is er veel kans dat de toeleg van de christen-democraten om de socialisti sche invloed in de landelijke regeringen uit te schakelen, averechts zal uitwerken. In Beieren, waar de Christelijke Sociale Unie het belangrijkste verkiezingssucces behaal de, dreigt het tot een uitschakeling der C.S.P. uit de regering te komen. Dit on danks het feit dat de partij er voor het eerst in geslaagd is, ver op de sociaal-de mocraten in te lopen. Voor de vorming van de regering zonder sonaal-democraten is de C.S.U. evenwel aangewezen op samenwerking met de altijd eigenzinnige Beierse partij. Deze heeft hogere eisen gesteld dan de C.S.U. wenst in te willigen. De sterkste partij heeft zich geïsoleerd en de sociaal-democraten heb ben het tegenoffensief ingezet. Zij willen een „sociaal-libe-ale" coalitie vormen, waaraan alle partijen behalve de C.S.U. zouden deelnemen. Als minister-president zou in dit geval Wilhelm Högner optreden, die ook de eerste na-oorlogse Beierse re gering leidde. De door de socialisten ge leide coalitie zou voornamelijk worden samengehouden door een gemeenschappe lijk verzet tegen door de C.S.U. voorge stane schoolpolitiek, die de bijzondere school primair wil stellen. De voorzitter der Vluchtelingenpartij, minister Oherlander is inderhaast naar München gereisd om aan de besprekingen deel te nemen. Het hangt van de kleine fractie dezer partij af of de „sociaal-libe rale" coalitie tot stand zal komen. Eenzelf de sleutelpositie neemt de Vluchtelingen- partij in Hessen in. Ook daar schijnt zij haar huid slechts tegen hoge prijs te wil len verkopen. Het heeft er de schijn van alsof de sociaal-democraten haar de hoog ste prijs wensen te betalen. De partij neigt naar een samengaan met de socialisten, di<= in Hessen nog verreweg de grootste partij vormen, doch hun absolute meerderheid hebben verloren. Ook hier zal dus wellicht de toeleg van de christelijke en liberale partijen om de socialisten uit de regering te verdringen, niet gelukken. In West-Berlijn heeft de vooruitgang van de C.D.U. het merkwaardige gevolg gehad dat de socialisten een absolute meerderheid in de Senaat hebben verkregen. De S.P.D. hier sedert anderhalf jaar van de re gering was uitgesloten, heeft daar dus weer het heft in handen. De woordvoerder der West-Berlijnse socialisten Suhr komt in Bonn met dr. Adenauer onderhandelen en het wordt vrij zeker geacht dat S.P.D. en C.D.U. in Berlijn zullen samengaan. De uitschakeling der C.D.U. van de regeringen in Wiesbaden en München zou dr. Ade nauer's positie in de Bondsraad verzwak ken. De West-Berlijnse regering heeft in dit orgaan geen stem. één tarief van driekwart percent in plaats van een half percent (hij levering aan an dere ondernemers) of één percent bij leve ring aan winkeliers. De omzetbelasting op importgoederen wordt verhoogd en de vrij stelling hij invoer van metaalertsen en hlokken van zink, lood en tin wordt opge heven. Gelijk blijft de omzetbelasting voor leve ringen door fabrikanten aan particulieren, diensten aan ondernemers, vervoer van per sonen en goederen en oplevering van on roerend werk. Tot 1 Juli 1955 blijft even eens onveranderd het weeldetarief van 15 percent met de tabel van daarvoor in aan merking komende artikelen. Ondernemers, die als groothandelaar niet meer dan 12.000 gulden per jaar om zetten en minder dan 2000 gulden voor verrichte diensten en leveringen als fabri kant, worden vrijgesteld van het doen van aangifte en betalen van omzetbelasting. De vrijstelling van omzetbelasting wordt uitgebreid tot onder andere de volgende artikelen: peulvruchten, poeliersartikelen, gerookte paling, een aantal veevoeders, boeken, ontbijt- en peperkoek. Ook adver tenties worden vrijgesteld van omzetbelas ting. Vrijgesteld worden voorts de diensten van begrafenisondernemers. Ook de leve ringen en diensten ten behoeve van- herstel der gezondheid worden vrijgesteld. De levering van genees- en verbandmid delen via ziekenfondsen is en blijft vrjj maar er zal een lijst worden opgesteld van geneesmiddelen, die ook bij levering buiten de zienkenfondsen worden vrijgesteld. Een weldra verschijnende Land- on Luchtmachtorder en Circulaire Zeemacht zal, met ingang van 1 Januari 1955, het zogenaamde „liften" voor militairen van Zee-, Land- en Luchtmacht verbieden. In een brief aan alle militaire gezagheb bers ontvangers van de Land- en Luchtmachtorders heeft de .minister van Oorlog voor Land- en Luchtmacht een toelichting gegeven op de noodzaak tot het opleggen van het liftverbod. „Het ernstige tekort aan openbare ver voermiddelen in de eerste jaren na de bevrijding heeft de gewoonte van het liften in het leven gei-oepen," zo ver klaart hij. „Het herstel van het openbare vervoer heeft dit verschijnsel sterk doen teruglopen en v'an karakter doen veran deren. Was het aanvankelijk een middel om reisgelegenheid te scheppen, waar deze ontbrak, thans is het een methode om gratis te reizen. Bovendien heeft het gebruik zich in hoofdzaak verplaatst naar een bepaalde bevolkingsgroep: de mili tairen. Voor de militairen zijn voorzieningen getroffen en regelingen van kracht, welke hun behoefte aan gratis vervoer niet groter doen zijn dan die van talrijke an dere Nederlanders. De omstandigheden, waaronder buiten de diensturen de vrije tijd in of nabij kazernes en vliegbases zinvol kan worden doorgebracht, zijn aanzienlijk verbeterd. Bij de parate on derdelen is de helft op vrije dagen appel- plichtig en heeft dus geen reden tot reizen. Gehuwde militairen kunnen regel matig voor Rijksrekening op gezinsbe- zoek gaan. Ongehuwde dienstplichtigen kunnen een keer in de vier weken voor Rijksrekening naar hun woonplaats rei- van 10 koppen. zen. Alle militairen kunnen tegen half tarief van de spoorwegen gebruik maken. Zou men dus verwachten, dat de be hoefte aan liften thans beperkt is tot en kele individuele gevallen, in werkelijk heid dreigt niet zozeer het liften als wel het in massa door militairen vragen om een lift een plaag en gevaar voor het autoverkeer te worden. De minister be reiken de laatste tijd hieromtrent ernstige klachten. „Het verschijnsel, dat in en om gar nizoensplaatsen grote groepen militairen op onordelijke en opdringerige wijze de deelnemers aan het motorverkeer lastig vallen met het duidelijke oogmerk om van hen te profiteren, kan niet gehandhaafd worden," aldus de minister, „daarom heb ik besloten, geheel in overeenstemming met het door de inspecteur-generaal ge geven advies, met ingang van 1 Januari 1955 het aan de openbare weg door mili tairen, door woord of gebaar, verzoeken om een lift, te verbieden." DRIGG (Reuter) Het 400 ton meten de Nederlandse motorschip „Westward Ho", dat sinds 29 November vermist wordt, zou volgens nieuwe aanwijzingen ter hoog te van Drigg gezonken kunnen zijn. Drigg ligt aan de Ierse Zee, tegenover het eiland Man. Er zijn Dinsdag luiken, deuren van hutten, een loopplank, een boothaak en een roeiriem aan het strand gevonden, die naar men gelooft van het schip afkomstig zijn. De „Westward Ho" had een bemanning DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Sydney Smith: Ik voel niet veel voor het platte land; het is een soort gezond graf. 2de verantwoording Mr. C. M. J. d. J. ƒ25,—; L. B. ƒ10,—; O. J. D./C. W. H. ff.50; G. J. W. ƒ5,—; H. K. 2,50; C. M. N.—D. ƒ2,50; I. M. F. ƒ2,—; J. B. ƒ1,—; P. W. S. ƒ1,—; C. de R. ƒ2.50; A. v. D. ƒ2,—; A. T. ƒ1,—; Fam. Fr. 7,50; D. A. K. O. ƒ5,—; T. B. ƒ2,50; Him ƒ25.—; A. S. ƒ1,—; N. N. ƒ4,—; Ir. F. C. ƒ5.—; W. en T. ƒ2,50; J. B. 10,—; A. E. ƒ2,50; Mej. N. N. ƒ2,50; St. ƒ25,—; Jacomajos ƒ10,—; N. N. 5,—; Zr. A. D. 10,—. Dagtotaal 179,50. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen een bedrag van ƒ2140,50. Giften kunnen worden afgedragen aan ons kantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem en aan ons bijkantoor Soendaplein, Haarlem-N. of worden overgeschreven op onze postgiro rekening no. 273107 onder vermelding „Voor de stille armen". Bij het Comité voor de Stille Armen zijn tot 6 December 1954 de navolgende bedragen binnengekomen: Mej. P. B. ƒ50.—; N.V. „Focus" f25,—; Mej. C. C. ƒ15,—; Loge „V.V.V." ƒ45,—. Via de Twentse Bank werd ontvangen: Mevr. M. O. T. v. B.M. G. f25, NEW YORK (Reuter/A.F.P.) De poli tieke commissie van de UNO heeft op ver zoek van de Perzische afgevaardigde Ente- zam besloten het debat over de kwestie Tunesië uit te stellen tot tegen het einde van de huidige zitting, met het oog op de onderhandelingen, die tussen Tunesië en Frankrijk worden gevoerd. Entezam deed het voorstel namens de Aziatisch-Arabi- sche groep, die van mening is, dat een overhaast debat de onderhandelingen zou kunnen benadelen. De Arabische Liga heeft Saoedi-Arabie opgedragen, de kwestie Algerije in de hui dige zitting aanhangig te maken. Tot dusver hebben zich in Tunesië 1.998 Fellagha's (vogelvrijen) overgegeven; 1.553 wapens zijn ingeleverd. Op 10 December loopt de termijn af, waarbinnen de verzets lieden zich kunnen melden, in ruil voor amnestie en hulp bij het vinden van een plaats in het burgerleven. Dinsdagavond is bij weinig wind in een groot deel van het land een dichte mist ontstaan, terwijl de temperatuur tot enkele graden beneden het vriespunt daalde. In de nanacht begon de wind echter toe te nemen, waardoor de mist langzaam oploste. Het toenemen van de wind werd veroor zaakt door een zeer actieve Oceaandepres sie, die in de loop van de nacht Ierland bereikte. Het zag er aanvankelijk naar uit, dat deze depressie naar de Golf van Bis- caye zou trekken, maar vannacht werd de koers meer Oostelijk. Voorafgegaan door grote luchtdrukdalingen en flinke regenval trok het frontensysteem vanmorgen Zuid- Engeland en West-Frankrijk binnen. Het front zal ook in ons land enige regen of natte sneeuw brengen. Onder invloed van de depressie zal het weer de eerstkomende dagen een vrij koud en onbestendig karakter hebben. (van hedenmorgen 7 uur) weers- 00 c c 01 Xeerslag n mm «3 t37! O. toestand cc c 3-0 i. 8J C/5 Helsinki sneeuw O 6 -3 1 Stockholm licht bew. ONO 2 0 3 Oslo nevel NW 1 -3 1 Kopenhagen sneeuwbui O 2 1 0 Londen mist O 6 1 0,2 Amsterdam nevel ZZO 8 0 0,1 Brussel zwaar bew. Z 11 6 3 Parijs motregen ZZO 6 3 0,4 8 Bordeaux regen ZW 4 7 Grenoble geheel bew. windstil 2 19 Nice onbewolkt windstil 6 1 Warschau geheel bew. OZO 1 -1 0,4 Berlijn nevel ZW 2 1 4 Frankfort mist ZO 2 -3 0 München nevel WNW 4 -1 2 Zürich sneeuw W 2 1 7 Genève geheel bew. WZW 6 2 15 Wenen sneeuw windstil -0 5 Innsbruck sneeuw windstil 0 3 Rome weerlicht W 5 10 0,4 Neerslag laatste 24 uur. 900°cttx)0ooorrricooooocxxxxxooooocroc»3oocooonror<vv-noarc REGEN OF NATTE SNEEUW Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Vanavond en vannacht regen of natte sneeuw. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt en hier en daar een bui. Zach ter dan vandaag. Krachtige, later matige wind tussen Oost en Zuid. 9 December Zon op 8.35 uur, onder 16.29 uur. Maan op 15.47 uur, onder 8.03 uur. Maanstanden 10 Dec. 1.56 uur: Volle maan 17 Dec. 3.21 uur: Laatste kwartier 25 Dec. 8.33 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 8 December Hoog water: 1.34 en 13.58 uur. Laag water: 9.38 en 21.54 uur. Donderdag 9 December Hoog water: 2.26 en 14.46 uur. Laag water: 10.31 en 22.49 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1