Verkeer en Waterstaat goedgekeurd Chefarine.4 I Evacuatie der Nederlanders uit Indonesië (nog) niet nodig geacht Betere bestrijding van pijnen en griep! ORR IS (icfcteycufiiy! PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Wereldnieuws Richtlijnen goederenvervoer waren reeds vóór het S.E.R.-rapport vastgesteld De radio geeft Donderdag Ik woon vlak bij een scheepswerf D' Voorzichtige hantering van instituut der overtocht met rijksvoorschot Minister van Thiel licht zijn standpunt toe Prof. dr. D. J. Steenhuis onverwacht overleden ecA ió het zo De zijlijn J 2 TWEEDE KAMER Bezoek van Dr. Gerstenmaier Zes nieuwe kardinalen in Januari te verwachten C. van Weelden directeur Wereldomroep tijdelijk beter te beluisteren Rattenvergif in water reservoir gestrooid Een van de leiders van de strijd tegen de kanker Bij Velserbrug „Eemstroom" aan gevaren door binnenschip 9n TIP VAN BOOTZ WOENSDAG 8 DECEMBER 19b4 (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Algera, Dinsdag de beantwoording van de over zijn begroting gemaakte opmerkingen voortgezet. Ten aanzien van de Nederlandse Spoor wegen zei hij, dat hij niet zou ingrijpen om de oprichting van een ondernemingsraad te bevorderen, nu de directie van de Spoorwegen, de meerderheid van de vak organisaties en de S.E.R. er tegen zijn. Komende op de verkeersveiligheid noemde de minister de brc^nfiets een zor genkind. Maar nationaal kunnen we niet anders doen dan internationaal is vast gelegd en dus wordt er geen rijbewijs ver plicht gesteld. Overigens is het nog de vraag of een dergelijke maatregel tot ver mindering van de ongelukken met brom fietsen zou leiden. De minister had er geen enkel bezwaar tegen werknemers op te nemen in com missies van deskundigen. Het vraagstuk van gelijke vertegenwoordiging van beide groepen zal hij in het kabinet ter tafel brengen. Hierover kon ir. Posthumus (P.v.d.A.) later verklaren „matig ver heugd" te zijn. Dat was niet het geval met 's ministers uiteenzetting over de kwestie van de richt lijnen voor vergunningen goederenvervoer. De bewindsman erkende, dat toen hij de richtlijnen vaststelde, hij wist dat het rap port van de vervoerscommissie van de Sociaal Economische Raad op komst was. Hij kon echter niet langer wachten, want de justiciabelen dienden tijdig te vernemen waaraan zij zich te houden hadden. Men zat aan een fatale termijn vast. Het rap port kwam nadat de minister zijn stand punt al had bepaald. „Bij ir. Posthumus ging het nogal fris van de lever toen hij mij verweet, de be doeling te hebben gehad de spoorwegen, de grootste onderneming, een duw te geven en dat ik over de toegebrachte klap te vreden kon zijn", zei mr. Algera. „Ik heb geen andere wens dan steeds in de bres te staan voor de Nederlandse Spoorwegen, maar dan in het raam van mijn principiële uitgangspunt. Ik heb voor de belangen van de Spoorwegen te waken en dat doe ik ook. Daarom acht ik de aan mijn adres uitgesproken beschuldiging ernstig. Ik kan het verwijt niet begrijpen, dat ik als mi nister datgene tracht te verwezenlijken dat ik als Kamerlid heb bepleit." De minister bestreed de opvatting dat de verkeerscoördinatie door de nieuwe richtlijnen in gevaar wordt gebracht. Het vervoer wordt het best gediend als krach tige middenstandsbedrijven er zich mee belasten. Pas wanneer zij dat niet willen ADVERTENTIE Op grond van ontdekkingen van gelees den uit de gehele wereld, was het mogelijk de werking van het sinds tientallen jaren meest gebruikte middel te versterken door toevoeging van nieuwe geneesmiddelen. De 4 middelen in één tablet helpen ook dan, wanneer andere middelen falen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 85 et HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws., weer bericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.03 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Instrumentaal septet. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 12.40 Voor de boeren). 12.50 De sluiting van het Mariajaar door Z. H. de Paus. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Piano voordracht. 13.50 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Kamer orkest. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Viool, cello en clavecimbel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Radio Philharmonisch orkest en soliste. 18.15 Piano. 18.30 Voordracht. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Gevarieerd programma. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Platen. 22.20 Orgel concert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. *11.00 De Antwoordman. 11.15 Amusementsmuziek. 11.45 Een zwerfster terug in Nederland, causerie. 12.00 Musette- orkest en soliste. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Amu sementsmuziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.25 Amusementsmuziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Sinterklaasprogram ma. 14.25 Platen. 14.45 Voor de zieken. 15.30 Een dag aan het hof van de Zonnekoning, causerie. 16.05 Platen. 16.15 'Voordracht. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending: Rijksdelen overzee: Gezond heidszorg in de Nederlandse Antillen. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Piano, gitaar en bas. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Lon den. 19.10 Reportage. 19.15 Metropole-orkest. 19.45 Zomerzon in wintertijd, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonie orkest en solist. 21.05 Hoe het kwam dat Shelmerdene te laat was voor het diner, hoorspel. 21.30 Vera Lynn. 22.15 Orgel, piano en trompet. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.3024.00 Dans muziek. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelconcert. 14.00 Engelse les. 14.15 Koorzang. 14.30 Franse les. 14.45 Kamerorkest en soliste. 15.20 Meisjes koor. 15.45 Kamerorkest en soliste. 16.15 Pla ten. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Cello en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Cello en plano. 22.55—23.00 Nieuws. 5 Tijdens de beraadslagingen over Ver- keer en Waterstaat nam de heer Van Sleen korte tijd het voorzitterschap 8 waar. President Kortenhorst begroette i« toen namelijk in de voorzittersloge zijn 5 West-Duitse collega dr. E. Gerstenmaier, die, vergezeld door de Duitse ambassa- l deur, even een kijkje in de Kamer kwam nemen. ;OOOOCCOCOOOOOCXXX*COOCOOCXCCCOCCCOCOCXXXX1CC<XICCX3COOOOOC of niet kunnen doen, komen de spoor wegen als overheidsonderneming daarvoor in aanmerking. Aldus 's ministers princi piële opvatting. De daar op berustende richtlijnen waren volgens hem wel dege lijk een uitwerking van het begrip „alge meen vervoerbelang" en dus niet in strijd met de wet. Bij de re- en duplieken gaf de minister nogmaals de verzekering, dat hij alles zal doen om een spoedige beslissing inzake het Moerdijkkanaal te bevorderen. Zonder hoofdelijke stemming, onder aan tekening van het communistische „tegen" nam de Kamer de begroting aan. VATICAAN (Reuter) P§us Pius XII is van plan in Januari een consistorie te houden ter benoeming van nieuwe kardi nalen, aldus heeft een hoge autoriteit in het Vaticaan meegedeeld. De Paus is nog erg zwak na zijn instorting van verleden week, doch zijn dokters hopen, dat hij tegen die tijd zover hersteld zal zijn, dat hij de vermoeienissen van het consistorie zal kunnen doorstaan. Waarschijnlijk zal de Paus de namen van de zes nieuwe kar dinalen bekend maken in de radiotoe spraak, die hij voornemens is op Kerst avond uit te spreken. Dinsdag heeft de Paus, door de druk op een knop, vanaf zijn ziekbed een vuur toren in werking gesteld die bij Catania op Sicilië, duizend kilometer van Rome, is gebouwd als een monument voor het Ma- ria-jaar. Vandaag zal de Paus een radio rede uitspreken ter gelegenheid van de sluiting van het Maria-jaar. Noordhollandse V.V.V.'s S De Federatie van VW's in Noordhol land boven het Noordzeekanaal, gevestigd te Alkmaar, krijgt per 1 Januari 1955 een nieuwe directeur. Het bestuur heeft als zodanig benoemd de heer G. van Weelden, momenteel directeur van de Stichting „Verblijf voor de Oud-Indisch Militair" te Nijmegen. De nieuwe functionaris heeft een voortreffelijke staat van dienst bij de Algemene P-A ie in Indonesië achter de rug en was laatstelijk Commissaris van Politie eerste klas en Chef Algemene Dienst te Bandoeng. De heer Van Weelden is 50 jaar. ADVERTENTIE leze week hing mijn was buiten, toen een vieze, vette rook neer sloeg van een der boten. Mijn jasje leek bedorven en alle goed zag roetzwart. „Hoe krijg ik dat schoon", dat ik. Maar Castella Pa rels bielpen mij uit de nood. Fr gebeurde een won der. Het goed werd weer hagelwit. Ik ben nu nog verruk- ter over Uw was middel dan tevo ren Zo schrijft ons één van de vele tiendui zenden huisvrouwen, die opgetogen zijn U vlieg! nu door Je Was héén! De uitzendingen van de Wereldomroep zijn thans in ons land beter te beluisteren dan gewoonlijk, en wel in de 31 meter band. Op deze golf wordt uitgezonden van 's middags kwart voor vijf tot vijf uur 's nachts. Door de storm van Zaterdag is de ge richte antenne voor de 31 meter-band ver nield. Als noodoplossing wordt nu een rcndstralende antenne gebruikt, waardoor de ontvangst in Europa verbeterd, maar overzee slechter wordt. PTT is met man en macht aan het werk om de gerichte antenne te herstellen. De beschadigde antenne ging tussen de draaibare masten van de oude PCJ-zender in Huizen. Dit Systeem werd lang voor de oorlog ontworpen en kan wat doeltreffend heid betreft nog concurreren met moderner constructies, maar het is te kostbaar om algemene toepassing te vinden. In de Memorie van Antwoord inzake de begroting van het ministerie van Maat schappelijk Werk geeft de minister mr. F. J. F. M. van Thiel een nadere toelich ting ten aanzien van de vraag, wat er van wege zijn departement gedaan wordt voor de Nederlanders in Indonesië, wier totale aantal thans getaxeerd wordt op ongeveer 93.000. Aan dit betoog is het volgende ont leend: '/vertocht met rijksvoorschot Voor zover in Indonesië geen geschikte krachten voor het maatschappelijk werk voor Nederlanders aldaar konden worden aangetrokken om als rayonhoofd of op andere verantwoordelijke posten in het ambtelijke deel van deze organisatie te fungeren, zal de minister daarin voorzien door nog deze maand een aantal ambte naren te zenden. Hiermede zullen alle ambtelijke sleutelposities zijn bezet. Voor de behandeling van aanvragen om een rijksvoorschot voor de overtocht van Indonesië naar Nederland is de volgende werkwijze vastgesteld: Locale instanties, te weten het betrok ken rayonhoofd in nauwe samenwerking met het plaatselijke college van advies en bijstand verstrekken informaties en ad viezen over de gegadigden aan het Cen trale College van Advies en Bijstand, dat op zijn beurt de ambtelijke Raad voor So ciale aangelegenheden inlicht. Voorzien van zijn oordeel legt deze raad vervolgens de desbetreffende aanvragen aan de mi nister voor, die na de commissie-Meyerink ter zake te hebben gehoord, beslist of het verzoek in kwestie al dan niet toegewezen kan worden. Deze werkwijze garandeert dat de be handeling van zulke overtochtsaanvragen met de nodige waarborgen wordt omkleed. De minister gaat er nog steeds van uit, dat de kernvraag, zoals deze het vorige jaar in de motie-De Graaf is gesteld, het beste kan worden beantwoord, door een beoordeling van geval tot geval. De mi nister kan er niet mee instemmen, dat zonder meer aan een ieder de overtocht zou worden mogelijk gemaakt, wanneer hem de eigen middelen hiertoe ontbreken. De Commissie-Meyerink geeft in haar ad viezen blijk, dit standpunt ten volle te onderschrijven.* Iets anders is dat de toenemende moei lijkheden van de desbetreffende personen in Indonesië nopen tot een steeds ruimere mate van opzending naar Nederland op rijksvoorschotbasis. De praktijk wijst dan ook reeds duidelijk uit dat steeds meer verzoeken van die strekking worden in gediend en ook procentueel worden ingewilligd. Er wordt naar gestreefd de periode, die verloopt tussen indiening van een aanvraag en de beslissing daarop, te bekorten. In afwachting van deze beslis sing wordt aan betrokkenen in Indonesië de nodige hulp verleend. Aan de commissie-Meyerink zijn sinds 21 Januari 1954 tot 1 November jl. 343 verzoekschriften voor een overtocht op rijksvoorschot om advies voorgelegd. Zij heeft op 174 dezer aanvragen advies uit gebracht, waarvan de minister er 103 (on geveer 60 pet) inwilligde. In 71 gevallen werd een voortgezet verblijf in Indonesië vooralsnog meer in het belang der betrok kenen geacht en hun aanvrage om voor schot voor de overtocht dies afgewezen. Bij wijziging der omstandigheden zullen de afgewezen aanvragen opnieuw in be schouwing genomen worden. In 70 gevallen heeft de commissie-Meye rink om nadere inlichtingen uit Indonesië verzocht: een 80-tal recente aanvragen is nog-in behandeling. In 18 gevallen ver trokken de aanvragers na afwijzing van hun verzoek voor eigen rekening naar Ne derland. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in de jaren 1950 tot en met 1953 successievelijk de volgende aantal len Nederlanders uit Indonesië naar Ne derland gekomen: 54.925, 29.727, 15.338 en 13.495. Tot en met Augustus 1954 arri veerden nog 9909 Nederlanders uit Indo nesië hier te lande. Naar schatting zal dit aantal eind December zijn opgelopen tot 15.000. Blijkens informaties van vervoersmaat schappijen en anderen wordt voor 1955 rekening gehouden met een vertrek uit Indonesië naar Nederland van rond 20.000 personen. In de tweede helft van dit jaar is het aantal Nederlanders, dat zich uit Indonesië in Nederland heeft gevestigd, sterk toege nomen.. Dit is ook duidelijk merkbaar uit de snelle vermeerdering van het aantal gezinnen, dat in contractpensions e.d. moest worden opgevangen. Een toenemend accrès wordt voor 1955 verwacht. Vijf jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de officier van justitie bij de recht bank te Rotterdam geëist tegen de 64- jarige grondwerker J. de V. uit Zeist, om dat hij het plan zou hebben gehad de weduwe S. de K. uit Rockanje van het leven te beroven. Hij zou de gehele in houd van een doosje rattenvergif op 5 Augustus bij haar thuis in een metalen drinkwaterreservoir4 hebben gedeponeerd. Aan de kleur en smaak van het water werd echter bemerkt, dat „er iets mee was". Mevrouw de K. heeft er niet van gedronken, wèl enkele van haar pension gasten, die thee met het water hadden ge zet. Zij hebben er echter geen nadelige gevolgen van ondervonden, aldus de ten lastelegging. Betere voorlichting Een zeer groot deel van de hier geves tigde gerepatrieerden is in Indonesië ge boren en getogen en heeft dat land verla ten zonder een juiste voorstelling te heb ben van wat hun in Nederland te wachten staat. Het vertrek naar Nederland voltrekt zich dan ook doorgaans in een sfeer van onvoldoende voorbereiding, welke zich na aankomst alhier in verschillende opzichten wreekt. Hier ligt een belangrijke voorlichtende taak voor het sociale apparaat in Indo nesië, die er op gericht moet zijn, de be trokkenen voordat zij tot definitief ver trek uit Indonesië besluiten, een duidelijk en zo objectief mogelijk beeld te geven van wat hun in Nederland te wachten staat. Deze maand is een aanvang gemaakt met deze systematische voorlichting ten aan zien van de onderwijs- en opleidingsmoge lijkheden en de arbeidsmarkt in Neder land. Deze voorlichting zal haar pendant vinden in een gelijksoortige voorlichting over de mogelijkheden van onderwijs- en opleidings. en werkgelegenheid voor Ne derlanders in Indonesië. Zorg voor onbehuisden De vraag of zich een aanzienlijk aan tal gevallen heeft voorgedaan, waarin In donesische huisvestingsautoriteiten aan Nederlanders zonder meer hun behuizing hebben ontnomen, wordt ontkennend be antwoord. Wel moeten de Nederlandei's. aan wie een dienstwoning is toegewezen, deze woning veelal ontruimen als zij wor den ontslagen. In die gevallen, welke zich vooral in Surabaia voordoen, worden in dien geein andere huisvesting wordt be schikbaar gesteld, deze onbehuisden met hulp en zo nodig ten laste van het rijk ondergebracht in hotels. Het aantal Nederlanders, dat een uit kering voor levensonderhoud van het Hoge Commissariaat ontving, bedroeg: Op 1 Juli 1953: 5679 personen (2478 geval len); op 1 Januari 1954: 6146 personen (2903 gevallen); op 1 Juli 1954: 6618 per sonen (3126 gevallen); op 1 November j.l.: 6947 personen (3236 gevallen). Bij de raming van het aantal personen, dat in 1955 gemiddeld voor een uitkering voor levensonderhoud in aanmerking zal komen, te weten: 8200, is behalve met het accrès, dat bovenstaande cijfers te zien geeft, tevens rekening gehouden met de omstandigheid, dat als gevolg van de ge wijzigde richtlijnen meer personen voor een (aanvullende) uitkering voor het le vensonderhoud in aanmerking zullen ko men. (Dit standpunt behelst dat de toe stand in Indonesië (nog) niet zodanig is, dat een massale evacuatie der Nederlan ders aldaar noodzakelijk geacht moet wor den. Dies wordt elke aanvraag om over tocht op rijksvoorschot individueel beoor deeld volgens de volgende normen: is de sociaal-economische positie van de aan vrager volstrekt onhoudbaar en, zo dit niet het geval blijkt, is hij dan qua aanleg, levenssfeer en capaciteiten niet beter op zijn plaats in Indonesië (desnoods na her scholing) dan in Nederland, waar hem wellicht geen behoorlijk bestaan, noch ook redelijke huisvesting geboden kan worden? Red.) over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en di rect ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken Alle vuil trèkt enorm snel uit het goed: in paniek vluch ten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behande ling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 °/o veilig was middel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zacht heid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nqg vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis Op 67-jarige leeftijd is te Utrecht, na een aanvankelijk gunstig verlopen opera tie, onverwacht overleden prof. dir. D. J. Steenhuis, hoogleraar in de röntgenologie aan de Leidse universiteit, een der mee si vooraanstaande röntgenologen en radio logen in den lande, zowel op diagnotisch als therapeutisch terrein, en een leiding gevende wetenschappelijke en organisato rische kracht op het gebied van de kan kerbestrijding, benevens leermeester van vele vooraanstaande röntgenologen. In 1922 promoveerde de heer Steenhuis aan de Leidse universiteit op het proef schrift getiteld „over de interpretatie van het röntgenologisch longbeeld ten behoeve van de diagnose der longtuberculose". In 1924 werd dr. Steenhuis benoemd tot lector, met ingang van de bevrijdingsdag in 1945 tot buitengewoon hoogleraar en op 1 Januari 1950 tot gewoon hoogleraar in de röntgenologie aan de Leidse universi teit. Prof. Steenhuis, die zich tijdens zijn medische studie aanvankelijk op het ter rein van de interne geneeskunde speciali seerde, doch reeds spoedig de röntgenologie verkoos, heeft zich op dit laatstgenoemde terrein en de radiologie grote verdiensten verworven, zowel in diagnotisch als thera peutisch opzicht. Zeer belangrijk is de arbeid van prof. Steenhuis geweest voor de kankerbestrij ding en vele instanties op dit terrein heb ben dankbaar geprofiteerd van zijn weten schappelijke en organisatorische gaven. Prof. Steenhuis was voorzitter van de Cen trale Adviescommissie van het Koningin Wilhelminafonds, lid van de Wetenschap pelijke raad voor de Kankerbestrijding, vice-voorzitter van de Stichting Universi tair Kankercentrum Leiden, voorzitter van de Leidse Kankerwerkgroep, lid van de Commissie van onderzoek voor de toepas singsmogelijkheden van radio-actief cobalt, bestuurslid van de Gezondheidsorganisa tie van de organisatie voor Toegepast Na tuurwetenschappelijk Onderzoek en lid van de commissie van bijstand inzake de radio logie van T.N.O. Voorts was hij bestuurs lid van de Vereniging van Misvormden, welke vereniging de Annakliniek beheert. De begrafenis is bepaald op Vrijdagoch tend te 11 uur op de begraafplaats „Rijn hof" onder Oegstgeest. ADVERTENTIE B RISSTfi 1LSTR.4 HAARLEM TEL 13439 8 A-DAM -TEL. 717162. MOTOR BROMFIETSKLEDING 15. „Waarom verwachtte je, dat ik hier zou komen?", vroeg Panda. „Dat lag voor de hand", antwoordde Joris. „Uw hoofd bron van inkomsten is het toeristenbezoek aan Huize Hobbeldonk. Nu echter trekt mijn spookslot Usher alle toeristen aan en heeft er geen een meer uw landhuisje be zocht. Is het dan niet te verwachten, dat ge hierheen zoudt komen om de geestes gesteldheid van mijn slot te onderzoeken?" „Ehja, dat is zo", zet Panda. „Ik dacht eerst, dat al die spookverschijnselen een of andere bedriegerij waren om toeristen te lokken, maar „Maar toen het u bleek, dat IK hier het bedrijf voer, hebt ge natuurlijk elke gedachte aan bedriegerij uit uw bolletje gezet", zei Joris. „Ja, Pan da, dit is een echt spookslot, waartegen uw geesteloos landhuisje niet kan concur reren. Maar omdat ik een goede vriend als gij niet in concurrentiestrijd te gronde wil richten, wil ik u een voorstel doen Geen van beiden had in de gaten, dat hun gesprek werd afgeluisterd. Voor het raam was een onheilspellend gezicht verschenen Was dit een der verschijningen van het spookslot Usher ...of erger?" Het 400 ton metende motorschip „Eem stroom" van de Hollandse Stoomboot Maat schappij te Amsterdam is vanmorgen om streeks zes uur tijdens mist ten Westen van de Velserbrug aangevaren door het binnenvaartsehap „Avontuur". De „Eemstroom", die van Amsterdam kwam en naar zee moest, liep in het ach terschip een gat van ongeveer 30 cm. in het vierkant op. Het schip moest voor re paratie terugkeren naar Amsterdam. Terugslag. De verhoging der Amerikaanse invoerrechten op horloges zal wellicht een ernstige terugslag hebben op Zwit- serlands handelsbalans met het dollar- gebied en op de Zwitserse horloge-in- dustrie, zo verklaairi de Organisatie voor Europese Economische Samenwer- king in een overzicht van de economi- sche toestand van Zwitserland. De han del tussen Zwitserland en de andere leden der Europese Betalings-Unie neemt echter gestadig toe en de econo mische positie van het land blijft dan ook zeer bevredigend. Uitdaging. De Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad, dr. Clayton, heeft op sen conferentie van Protestantse kerkleiders te Johannesburg verklaard, dat da Christelijke kerken, niet alleen in Zuid- Afrika doch overal, er niet in zijn ge slaagd, aan de „uitdaging" van de Islam het hoofd te bieden. De aartsbisschop zeide, dat in Kaapstad de kerk zich niet zo zeer tegenover het heidendom, als wel tegenover „een grote, groeiende en aggressieve Mohammedaanse gemeente" ziet geplaatst. Meningsuiting. Een aantal Franse schrij vers, onder wie Sartre, Mauriac, Sala- crou en de winnares van de Prix Gon- court van dit jaar, Simone de Beauvoir hebben geprotesteerd tegen het gevan gen zetten van Martinet, hoofdredacteur van het officiële neutrale, doch in de practijk links gerichte weekblad „Fran- ce-Observateur", hetgeen zij in strijd met de vrijheid van meningsuiting ach ten. Martinet is er van beschuldigd de veiligheid van de Franse staat in ge vaar te hebben gebracht door de strek king van artikelen, verschenen ten tijde van Frankrijks strijd in Indochina. Uitstel. In bevoegde kringen te Londen is medegedeeld, dat de Britse regering de regering van Peru verzocht heelt om verlenging van het uitstel voor de be taling van de boete van 1 millioen pond, die de Argentijns-Griekse reder Ónas- sis is opgelegd. Het verzoek is ingediend door de Britse ambassadeur in Lime, namens Lloyds, waarbij Onassis' wal- visvloot, waarvan enkele schepen door Peru in beslag genomen zijn, is ver zekerd. Verzet. De leden van de Belgische R.K.- oppositie hebben voor de tweede maal in een week tijd, een vergadering van de Senaat geboycot en daardoor opnieuw een stemming over een grondwetswijzi. ging onmogelijk gemaakt. De boycot is een uiting van verzet tegen het beleid van de socialistisch-liberale coalitie regering. Extra. De veertig employé's van een Lon- dens effectenkantoor krijgen bij wijze van Kerstgratificatie een jaar salaris extra, omdat dit jaar op de beurs zulke goede zaken zijn gedaan. Verhoogd. Het salaris van de leden der Franse Nationale Vergadering wordt in Januari met ruim 250 gulden tot onge veer 2.150 gulden per maand verhoogd. De afgevaardigden betalen over zestig percent van hun salaris inkomsten belasting. Stukjes. De rails van de eerste Belgische spoorweg, die in 1835 van Brussel naar Mechelen werd aangelegd, zal in stukjes worden gezaagd, en, na gepolijst te zijn, als presse-papiers worden verkocht ten bate van het Belgische fonds van oor logsinvaliden. Primitief. Meer dan 200 arbeiders van een zwavelmijn te Agrigento op Sicilië, die 135 dagen lang in de mijn een sit downstaking hebben gehouden, zijn boven gekomen, nadat ze de verzeke ring hadden gekregen, dat de 99 man, wier ontslag tot de actie had geleid, weer in dienst zullen worden genomen. De zwavelindustrie op Sicilië, een der primitiefste in Europa, is er slecht aan toe sinds de daling van de wereldprijs na de Koreaanse oorlog. Ook die. Volgens het Russische blad „Sov- jetskji Sport" is de parachute in 1911 door de gepensionneerde Russische ar tillerie-officier Gleb Kotelnikov uitge vondëh. ADVERTENTIE Gisteravond was m'n neef Henk er, Dat's een werkelijk origineel denker. Zo hield hij een speechje Over Hegel en Nietzsche, En een lofspraak op mij als TTP-schenker' Inz. Hr. C. P., Nieuwer-Amstel ontv. 1 fl. Tip en 1 L,fl. Boot?' Oude Genever. WANNEER U EEN kinderballonnetje losjes tussen de handen houdt op een af stand van 10 cm. van uw mond, kunt u, tijdens het spreken, het strak gespannen vliesje van de ballon duidelijk voelen tril len. Met gesloten ogen en dichtgestopte oren, zoudt u dus kunnen waarnemen of de persoon tegenover u aan het spreken is, eenvoudig door de ballon vlak by zijn mond te houden. Een dergelijk apparaat voor het opvan gen van trillingen bezitten sommige vissen eveneens. Wij hebben gezien dat zij in hun gehoororgaan bepaalde trillingen kunnen opvangen. Maar buitendien hebben sommige vissen ook nog een verbinding tussen het oor en de zwemblaas. Bij de kabeljauw en enkele andere soorten rust een deel van de zwemblaas direct tegen het gehoorkapsel, maar bij meervallen, karpers en sommige aquariumvisjes (bijv. de Characiniden) komt de verbinding tussen zwemblaas en gehoororgaan tot stand door middel van een viertal beentjes die bewegelijk met el kaar zijn verbonden en die, wat hun func tie betreft, dus wel enige gelijkenis verto nen met onze gehoorbeentjes, n.l. hamer, aambeeld en stijgbeugel. De gespannen zwemblaas dient hier dus als resonantie trommel voor het geluid en de bewegelijk met elkaar verbonden beentjes brengen de trillingen naar het gehoororgaan over. Deze versterker is in het bijzonder van belang voor vissen die zich op de hoogte moeten stellen van de trillingen (geluiden) boven het wateroppervlak en proeven heb ben dan ook uitgewezen dat vissen die van dit versterkingsapparaat zijn voorzien, veel beter op geluiden reageren dan hun soortgenoten die dit niet bezitten. Een meerval blijkt te reageren op menselijk gefluit, maar dit dier bezit dan ook een zwemblaas die als resonantietrommel dienst doet en de trillingen via de bewe gelijke beentjes naar het gehoororgaan overbrengt. Maar de meeste vissen hebben nog een ander orgaan, dat als een duidelijke lijn van de kieuwspleet tot de staart loopt. Dit is de zgn. zijlijn, bestaande uit een kanaal dat met een slijmachtig vocht is gevuld en door een reeks van poriën met het water buiten het lichaam in verbinding staat Langs het gehele kanaal loopt voorts een zenuwstreng met talrijke uit lopers, die in een zintuigje in het kanaal eindigen. Tot voor kort was niet bekend waarvoor de zijlijn bij vissen diende, maar proeven is gebleken dat hier mee langzame golven van 6 per seconde kunnen worden waargenomen. Dergelijke golven ontstaan bijvoorbeeld wanneer een ander dier voor bij zwemt, of wanneer golven door de oever, of door voorwerpen in het water worden teruggekaatst. Dit orgaan voor komt dus dat vissen ergens tegen aan zwemmen, en dat zij ongemerkt benaderd worden. Want de in het water opgewekte trillingen van de aanvaller en de terug gekaatste trillingen van het obstakel, doen het vocht in het kanaal van de zijlijn mee trillen en delen zich aldus aan de zeriuwen mee. Op welke wijze deze trillingen in een gewaarwording worden omgezet, is niet bekend. Maar dat weten we van geen enkel zintuig. De zijlijn heeft overigens nog een andere functie, want hiermede kunnen ook tem peratuursverschillen in het water worden waargenomen. Over temperaturen gesproken, weet wat de hoogste en de laagste temperaturen zijn, welke ooit bij de mens werden ge meten? Daarover morgen. (Nadruk verboden' H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2