„De bevrijding van Formosa is een interne Chinese aangelegenheid" Weerbericht Nieuw Europa Terugtrekking Amerikaanse strijdkrachten geëist OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kolenboot Ariël" voor Franse kust gekapseisd; vijf doden Duits tijdschrift bevatte een voor de Prins grievend artikel KLM-passagiersvervoer met 14 pCt. toegenomen Ernstige Chinese waarschuwing aart V.S. Het woord is aan. Ruim 9 milliard voor defensie UNO-vonnis over rassendiscriminatie Reddingssloep kantelde ook, slechts drie opvarenden bereikten de wal Kwestie der gevangen vliegers in China $9e JAARGANG No 130 DONDERDAG 9 DECEMBER 1954 298e JAARGANG No 284 West-Duitse begroting Nederland stemde tegen Nederlander in Zuid- Sumatra aangehouden Het blad zal niet meer geïmporteerd worden Weer 51.000 erbij voor vluchtelingenhulp Nieuw-Guinea in de UNO Voor de Stille Armen Agendapunt voor UNO Weerropport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 13295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor ja Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET STREVEN naar de vorming van cen nieuw Europa, in federale unie ver enigd, duurt voort. Men moet daar niet aan twijfelen: het is een zo sterke stro ming en zij wordt zo krachtig gedreven door noodzaak, dat zij alleen schijnbaar gestuit en in andere bedding geleid kan worden. Zij moet tot haar hoofdkoers weerkeren. Dit is geen uitzonderingsgeval: het is met iedere nieuwe ontwikkeling steeds zo gegaan, niet alleen in grote za ken zoals deze, die het lot van gehele volken betreffen, maar ook op veel kleiner gebied: in stedelijk bestuursbeleid bij voorbeeld, of in het bedrijfsleven. Er is tenslotte maar één uitweg, maar één goede oplossing en als die eenmaal herkend is, koerst men daar onvermijdelijk heen. Al tijd is er tegenstand: verzet van door-dik- en-dun behoudende naturen, van vrees- achtigen, van verdedigers van kleinere belangen, van sceptici die nooit geloven kunnen, dat iets groots te bereiken is. Als het eenmaal bereikt is zijn die laatsten altijd onvindbaar geworden; zij hebben het nooit gezegd en zijn intussen al aan het smalen op een ander streven, dat vol gens hen nooit tot iets zal leiden. De moeilijkheid die allen ervaren bij een dergelijke nieuwe ontwikkeling is, ge loof ik, dat men te zeer onder de indruk komt van tegenslag. Wie de gebeurtenis sen van dag tot dag volgt kan zich daar aan alleen onttrekken door voortdurend de kracht van de hoofdstroom, met de noodzaak die haar drijft, te blijven zien. Dat hebben naar mijn mening een aantal Europese federalisten, in hun teleurstel ling over de verwerping door het Franse parlement van de Europese Defensie Ge meenschap, niet gedaan. En bij de ver vanging van de EDG door de overeen komsten van Londen en Parijs over eenkomsten die het boven-nationale ge zagsorgaan van de EDG missen en dus slechts op het oude niveau van verdragen liggen hebben zij de grote winst van de eerste medewerking-op-lange-termijn van Engeland onderschat. Sommigen van hen zijn zich gaan verliezen in critiek en wantrouwen jegens de Franse premier Mendès-France, die tenslotte meer bereikt had dan zijn voorgangers, die alleen maar iedere beslissing ontweken, en tenslotte uit het Franse parlement zal halen wat er op dit moment uit te halen is. Met dat parlement moet hij evenzeer werken als Laniel, Pinay en de anderen die voor hem kwamen. Maar in tegenstelling met hen gaat hij het niet uit de weg. En de Ameri kanen en de Engelsen, zelfs de Duitsers, erkennen in hem een man van de daad. Kenmerkend mag heten dat hij ook nu weer vooraan staat bij het initiatief om met de Russen overleg te plegen zodra de overeenkomsten van Londen en Parijs ge ratificeerd zullen zijn. En dat de Franse ambassadeur te Moskou, Louis Joxe, en de Amerikaanse ambassadeur, Charles Bohlen, beiden opdracht hebben gekregen om de stemming in het Kremlin te peilen. De Engelse bereidheid om voor lange tijd een grote troepenmacht op het West- Europese vasteland te stationneren tot het jaar 1998 en die niet terug te zullen nemen dan met instemming van de meer derheid van hun Europese verdrags-part- ners heeft Engeland op tot dusver-onge- kende wijze met de zaken en belangen van het Continent verbonden. Wel is die verbintenis nog eenzijdig, alleen op het gebied der defensie, en nog geenszins op het niveau van federale strevingen-, maar zij betekent toch een keerpunt en luidt een nieuwe verhouding in. Men zou er reeds de mogelijkheid uit kunnen afleiden, dat de Engelsen tot een werkzamer aan deel in de activiteit van de Kolen- en Staal-Gemeenschap komen. Er kan meer volgen. Gisteren schreef ik over de kans dat de Kanaal-tunnel tussen Frankrijk en Engeland, door Engelse onwil nimmer tot stand gekomen, weer aan de orde zal worden gesteld. Het is voor menigeen die de Engelse gedachtensfeer niet kent, wel licht moeilijk te begrijpen dat een besluit tot, de bouw van zo'n tunnel een grote stap vooruit zou betekenen. Want wij zien, evenals de Fransen en de Belgen en de andere vastelanders, zoiets eigenlijk in hoofdzaak als een verkeersverbetering, die al veel eerder had kunnen komen; wat I was daar nou tegen? Men moet zich in de Engelse mentaliteit verplaatsen om er de veel grotere betekenis van te zien: een vaste verbinding met het continent in ieder opzicht. Dat besluit om voor lange tijd troepen op het vasteland te stationneren zal in Engeland een belangstelling wakker ma ken en een nieuwe gedachtenwisseling ten aanzien van West-Europa in beweging zet ten die op den duur tot veel grotere resul taten kan leiden. Een kenmerkend staal daarvan was onlangs al een radio-rede, door Sir Oliver Franks voor de BBC- microfoon gehouden onder de titel „Het einde van de Oude Wereld", waarin hij de na-oorlogse Engelse onverschilligheid ten aanzien van West-Europa schetste en de noodzaak van nieuw beleid bepleitte, om dat de Oude Wereld zich vernieuwt. Over die rede hoop ik in een volgend artikel meer te zeggen. R- P- Verwacht wordt dat de K.L.M. in 1954 in totaal rond 681.000 passagiers zal hebben vervoerd, waarvan 434.000 in de touristen- klasse. In 1953 waren deze getallen respec tievelijk ongeveer 600.000 en 283.000. Het totaal aantal passagiers zal in 1954 dus veertien percent méér zijn dan dat in 1953 en het aantal passagiers daarvan, dat van de touristenklasse heeft gebruik gemaakt, was niet minder dan drie en vijftig percent méér dan in 1953. Aan vracht zal in 1954 worden vervoerd bijna achttien millioen kg. tegen bijna 15 millioen kg. in 1953. Het aantal kilo's post, dat werd vervoerd steeg van 2.196.000 in 1953 tot 2.2 millioen kilo in 1954. Bij al deze cijfers dient te worden opge merkt, dat de cijfers van het laatste kwar taal van het jaar 1954 zijn geschat. De tonkilometer-productie nam met 25 percent toe, van 276.300.000 in 1953 tot 344.300.000 in 1954; de tonkilometer-ver- koop met 17 percent, van 178.100.000 in 1953 tot 207.600.000 in 1954. De minister van Buitenlandse Zaken van communistisch China, Tsjou en Lal, heeft Woensdag de Verenigde Staten gewaarschuwd, dat zij alle ernstige gevolgen voor hun rekening moeten nemen, als zij niet hun strijdkrachten terugtrekken van For mosa en andere door de nationalisten bezette eilanden. „Formosa is Chinees gebied en Tsjang Kai-Tsjek is de „Chinese volksvijand nummer één", aldus Tsjou. „Door het verdrag tracht de Amerikaanse regering de gewapende bezetting van Formosa te legaliseren en met dit eiland als basis haar aggressie tegen China uit te breiden. De bevrijding van Formosa is," aldus Tsjou, „een binnenlandse aangelegenheid, waarbij geen inmenging van welke buitenlandse staat dan ook zal worden gedoogd." Verkorting militaire dienstplicht in Denemarken Het Deense ministerie van Defensie heeft Woensdagavond een verordening uitgegeven, waarbij de verkorting van de duur der militaire dienstplicht van acht tien tot zestien maanden, waartoe het parlement enige weken geleden heeft be sloten van kracht wordt. Het Deense be sluit is genomen ondanks protesten van de zijde van het hoofdkwartier der Noord- Atlantische Verdragsorganisatie. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Otto Weiss: Er zijn veel meer miskende dom koppen dan miskende genieën. De minister verklaarde, dat voor het Chinese volk „de bevrijding van het eigen eiland Taiwan (Formosa) een verdedi gingsdaad" is. Tsjou en Lai leverde voorts felle critiek op de verdragen die de Verenigde Staten met andere landen in Azië en het gebied van de Stille Oceaan hebben gesloten. „Het Chinese volk verklaart plechtig, dat Taiwan Chinees gebied is. Het Chinese volk is vastbesloten Taiwan te bevrijden. Slechts door die bevrijding kan het Chi nese volk de algehele eenheid van zijn land bereiken en de vrede van Azië en de wereld verder verzekeren." „Alle voorstellen om Taiwan te neutra liseren, onder beheer te plaatsen of om er een onafhankelijke staat van te maken verwerpt het Chinese volk als schending van zijn souvereine rechten en inmenging in binnenlandse aangelegenheden," aldus Tsjou. „Het Chinese volk is resoluut gekant te gen oorlog, doch het zal zich nooit door bedreigingen met oorlog tot onderwerping laten dwingen. Het wenst vurig de vrede. Doch het zal nooit voor een vrede zijn die ten koste gaat van zijn gebied en souve- reiniteit," zo voegde hij hier aan toe. Tsjou en Lai beschuldigde de Verenigde Staten er voorts van, dat zij spionnen naar het Chinese vasteland hebben gezonden om ondermijnende activiteit te bedrijven. Ook Grotewohl De Oost-Duitse eerste minister, Grote wohl, heeft de Westelijke mogendheden er voor gewaarschuwd, dat het 600 millioen personen tellende Chinese volk het Oost- Europese blok zal steunen in geval van een Westelijke aggressie. De Chinese ver klaring van deze inhoud op de conferen tie over Europese veiligheid te Moskou noemde Grotewohl in de Volkskamer „een zeer beslissende waarborg voor de vei ligheid voor Europa." Hij herhaalde, d2t Oost-Duitsland na tionale strijdkrachten op de been zal brengen als de Parijse accoorden worden bekrachtigd. De vorming van een West duits leger van een half millioen man „met moderne wapens voor massale ver nietiging en onder commando van Hitle- riaanse generaals" is volgens de premier geen verdedigingsmaatregel, maar voorbe reiding voor haar aggressie tegen de Sov jet-Unie en haar bondgenoten. BONN (Reuter) De West-Duitse re gering heeft Woensdag in de Bondsdag haar begroting voor het belastingjaar 1955- '56 ingediend. Zij gaf te kennen ervan overtuigd te zijn, dat West-Duitsland in het nieuwe belastingjaar, dat op 1 April begint, zal beginnen met de vorming van een leger. De begroting voorziet in uitgaven ten bodrage van 27.783 millioen D.M. waarvan 9266 millioen D.M. voor de verdediging en 8023 millioen D.M. voor sociale voorzie ningen. De Bondsregering gaat uit van de ver onderstelling, dat de verdragen van Parijs op 1 April van kracht zullen zijn. In dit ge val zal ongeveer 5.8 milliard D.M. van de verdedigingsbegroting worden besteed voor de vorming van het Duitse leger. De res terende 3.2 milliard D.M. zijn bestemd als bijdrage voor de bekostiging van de lege ring van N.A.V.O.-troepen in West-Duits land. Oost-Duitsland wil herstel van de Duit se eenheid op basis van de ervaringen met de republiek van Weimar, aldus Grote wohl. Communistisch China heeft, zo ver volgde de Oost-Duitse premier, verklaard, dat zijn strijd voor de vrede in Azië en in Europa niet te scheiden is. Dit betekent, dat China alle veiligheidsmaatregelen, waartoe op de Moskouse conferentie is be sloten, zal steunen. Berichten van Westelijke zijde over Oost-Duitse bewapening noemde de pre mier leugens. De secretaris-generaal der Oost-Duitse communistische partij, vice-premier Wal ter Ulbricht deelde mede, dat de Oost- Duitse strijdkrachten, welke uit de be staande gekazerneerde politiemacht zul len worden gevormd, een voortreffelijke uitrusting en moderne wapens zullen krijgen. (Volgens Westelijke ramingen omvatten de gekazerneerde politiestrijd- krachten 85.000 tot 110.000 man). Ulbricht verklaarde nog, dat bespre kingen tussen Oost en West na bekrachti ging van de Parijse accoorden geen zin hebben, „omdat het eerste punt op de agenda slechts de annulering van ge noemde overeenkomsten kan zijn." De Oost-Duitse Volkskamer heeft na de verklaring van Grotewohl eenstemmig cen resolutie aangenomen, waarin de hou ding van de Duitse delegatie op de Mos kouse conferentie en de gemeenschappe lijke verklaring van de op deze conferen tie vertegenwoordigde regeringen goedge keurd worden en de regering opgedragen wordt alle maatregelen voor de bereiden die zullen voortvloeien uit de verklaring van de Moskouse conferentie. NEW YORK, (A.F.P.) De speciale po litieke commissie van de UNO heeft Woens dag met grote meerderheid een resolutie aangenomen waarin de „politiek van ras sendiscriminatie van Zuid-Afrika" wordt veroordeeld. In de resolutie wordt de door de Alge mene Vergadering ingestelde commissie verzocht „de ontwikkeling van de rassen- strijd in Zuid-Afrika te blijven gadeslaan en hierover op de volgende bijeenkomst der Algemene Vergadering verslag uit te brengen". In de resolutie wordt de commissie ge prezen voor haar „opbouwend werk" Voorts wordt er „met leedwezen" in opge merkt dat „de Zuid-Afrikaanse regering heeft volhard in haar weigering, om met de commissie samen te werken". Tevens wordt deze regering verzocht haar stand punt te wijzigen. Tegen de resolutie stemden onder meer Nederland en de Zuid-Afrikaanse Unie, terwijl de Amerikaanse delegatie zich van stemming onthield. DJAKARTA (Aneta) De administra teur van de rubberonderneming „Kabawe- tah" in Tjurup in Zuid-Sumatra, de heer J. H. Schneider, is door de politie gearres teerd. Men zou vier karabijnen, een Mau sergeweer, twee pistolen en munitie in zijn woning hebben aangetroffen, waarvoor Schneider geen vergunningen had. De Franse resident-generaal in Tunis, luitenant-generaal Boyer de la Tour, is op bezoek bij een groepje wegenbouwers in de buurt van de stad Tunis. De Franse en Tunesische autoriteiten waren te weten gekomen, dat de opstandige stammen in Tunis, de Fellaghas, hun manschappen hoofdzakelijk betrokken uit kringen van werklozen in Tunis. Teneinde te voorkomen, dat de Fellaghas zodoende over een onbeperkte manschappen-reserve zouden beschikken, hebben de regeringen van Tunis en Frankrijk tezamen een plan ontworpen voor wegenbouw en andere publieke werken, dat de werkloosheid in sterke mate reduceert. (Van onze correspondent in Parijs) De felle stormen, die nu langs de Noord zee en de Atlantische Oceaan woeden, heb ben Dinsdagnacht het leven gekost aan vijf Hollandse schepelingen. Zij maakten deel uit van de acht-koppige bemanning van het vrachtbootje „Ariël" van 500 ton inhoud. De Ariël" was, geladen met steen kool op weg van Cardiff naar Bordeaux, toen het schip van Dinsdag op Woensdag door de zware stormen overvallen werd. Het schip kantelde voor de kust van de Vendée en de acht mannen trachtten plaats te nemen in de reddingboot. De kok werd bij het overstappen echter door de hoge golven opgepakt en weggeslagen, zonder dat zijn kameraden hem te hulp konden komen. Gedurende 24 uur hebben de zeven over gebleven mannen in hun sloep tegen de hevige storm moeten vechten voordat de kust eindelijk in zicht kwam. Maar een nieuwe aanval van de golven was er de oorzaak van dat de bemanning op het laat ste moment een tweede verlies moest lijden. Ook de reddingboot sloeg om en van het uitgeputte zevental slaagden er maar drie in zwemmende het strandje van Gard-sur- Mer te bereiken. Zij werden direct opge nomen in het hospitaal van Les Sables FOlonne. Wij vernamen nog dat tot vanmorgen nog maar één van de lijken der vijf slacht offers kon worden geborgen. (A.N.P./A.F.P.) Zij, die de wal be reikten, zijn de kapitein van de „Ariël" en de eerste en tweede machinist. Het zijn respectievelijk de heren G. K. Tuil uit Delfzijl, H. Rijks uit Groningen en K. Ak kerman uit Groningen. Zij zijn in het zie kenhuis van Les Sables d'Olonne opge nomen. In de eerste berichten over de „Ariël" werd het niet uitgesloten geacht, dat zich eveneens een echtgenote van een der be manningsleden aan boord bevond. De „Ariël" meet 389 ton en werd in 1951 bij Van der Werff's scheepsbouw in Wes terbroek gebouwd. Het schip was eigen dom van de N.V. Kustvaart Unie te Gro- De Nederlandse justitie heeft aandacht geschonken aan een publicatie in een Duits geïllustreerd tijdschrift, die betrekking heeft op Prins Bernhard. De justitie is ge bleken, dat de Nederlandse importeur van dit tijdschrift geheel te goeder trouw was en dat hij, zodra hij van particuliere zijde op het grievende karakter van de publica tie was geattendeerd, reeds zelf de nodige maatregelen heeft genomen om de ver spreiding tegen te gaan. Dientengevolge bestaat er voor de justitie geen aanleiding harerzijds maatregelen ten aanzien van de verspreiding in overweging te nemen. Het Parool bericht nog dat het artikel voorkomt in de „Moderne Illustrierte", een tijdschrift dat in Den Haag bestempeld wordt als een sensationeel geïllustreerd Duits familieblad, waarvan er in Duitsland talloze verschijnen. Het gewraakte stuk, dat verscheen onder de titel „Eine Frau für mich", is een voorbeeld van wansmaak, doch het onderscheidt zich van de vele an dere voorbeelden welke daarvan in dat blad worden gegeven, door het beledigend karakter. Verspreiding van dit artikel in Neder land kan strafbaar zijn, maar de opzet moet dan wel bewezen zijn. Klachten over het artikel zijn van alle kanten binnen gekomen, bij de politie, bij Buitenlandse Zaken en bij Justitie. Intussen waren 3 December in Den Haag bij de kiosken 100 exemplaren uitgezet, waarvan er op het ogenblik, dat het blad door de importeur uit de circulatie werd genomen, 20 waren verkocht. Het artikel over Prins Bernhard is het eerste van een serie. In het nummer van 2 December is aangekondigd dat deze serie over het leven van prins Bernhard in het volgende nummer zal worden voortgezet. De importeur heeft echter reeds laten weten dat hij het blad niet meer zal im porteren. Tot de verspreiders van het tijdschrift behoorde ook de Spoorwegboekhandel te Utrecht. Deze is Vrijdag telefonisch door de importeur gewaarschuwd dat het blad een stuk bevatte, beledigend voor een. lid van het koninklijk huis. Onmiddellijk heeft de Spoorwegboekhandel toen alle stations-boekhandels bericht, dat de ver koop streng verboden was en dat alle nog niet verkochte exemplaren moesten wor den teruggestuui'd. Namens de hoofdredactie van het be wuste Duitse tijdschrift is aan het Alge meen Dagblad verklaard, dat zij de in Ne derland getroffen maatregel niet kon be grijpen. Het was, volgens deze hoofdre dactie, reeds het tweede stuk, dat over het leven van prins Bernhard verscheen en de foto's waren verkregen uit familie albums van de Koninklijke Familie. Van een beledigend karakter zou geen sprake zijn. want de artikelen bevatten aldus de Duitse hoofdredacteur een lofzang op de Koninklijke Familie. Thans wordt door de bevoegde autori tenen in Den Haag nagegaan of en in hoe verre het bewuste artikel beledigend is te achten voor de Koninklijke Familie, ten einde klaarheid te krijgen over de „Duitse lofzang", welke hier te lande kennelijk niet wordt gewaardeerd. Het indienen van een officiële klacht bij de Bondsregering te Bonn wacht, vol gens het Algemeen Dagblad, op bericht van de Officier van Justitie te Rotterdam. Indien deze tot de overtuiging komt, dat het artikel beledigend is voor een lid van het Koninklijk Huis, en de minister van Justitie deze opvatting deelt, zal het mini sterie van Buitenlandse Zaken niet na laten de Nederlandse ambassadeur in Bonn instructies te zenden voor protest. ningen, doch verhuurd aan de firma Erhardt en Dekkers te Rotterdam. De Nederlandse kustvaarder „Martje", die 399 ton meet en in 1951 is gebouwd, is Woensdagavond op een afstand van 50 mijl Noord-Noord-Oost van Glenn Hartlepool aan de Engelse kust in een vliegende storm iti nood kernen te verkeren. Het schip, waarvan de deklading was gaan schuiven, maakte ongeveer 45 graden slagzij. Hier door werden de pogingen van de beman ning om de deklading overboord te zetten, bemoeilijkt. De „Martje" vroeg om een sleepboot en eventueel om cen reddingboot. Het Engelse schip „Lampania" dat zich op 20 mijl afstand van de in nood ver kerende Nederlandse kustvaarder bevond, seinde te zullen trachten de „Martje" te bereiken om hulp te verlenen. De „Martje" was met stukgoederen en een lading hout aan dek op weg naar de Schotse haven Leith bij Edinburgh, nadat het enkele dagen geleden uit Gotenburg in Zweden was vertrokken. Het schip had door het slechte weer al enige vertraging. Aan boord van de „Martje" bevinden zich acht personen, onder wie de kapitein eigenaar, de heer K. Schipper uit Gronin gen. Tijdens het moeilijke werk de dek lading overboord te zetten, heeft een der opvarenden een ongeluk gehad en latei gebeurde er opnieuw een ongeluk bij, zodat er twee gewonden onder de bemanning waren. Daarom verzocht de „Martje" om streeks elf uur om een reddingboot ten einde de gewonden aan land te zetten. Maar dankzij het goeddeels overboord zetten van de lading werd de gevaarlijke slagzij van de „Martje" vrijwel opgeheven. Inmiddels naderden de „Lampania" en een ander Brits schip, die te hulp waren ge varen. Ook de reddingboot van Tynemouth, 40 km. ten Noorden van Hartlepool, voer uit. Het schip is al eens eerder gezonken. Tijdens zijn eerste reis veertien dagen na de proefvaart voer het schip in No vember 1951 op een rots nabij de Alands- eilanden, het zonk en werd in het voor jaar van 1952 gelicht en in Nederland hersteld. In het najaar van 1952 kwam het schip weer in de vaart. De naam werd toen veranderd van „Uni-t" in „Ariël". In het voorjaar van 1954 verkeerde de „Ariël" in moeilijkheden bij het Borne- rif. De omgekomenen zijn de 33-jarige stuurman J. Gerding uit Haren bij Gro ningen, de 22-jarige kok J. C. Kremer uit Exloo (Dr.), de 18-jarige matroos onder de gage R. Scheffer uit Bergum (Fr.), de 16-jarige lichtmatroos E. Bolt uit Sidde- buren en de eveneens 16-jarige lichtma troos F. Bruggeman uit Appingedam. Er was geen vrouw aan boord, zoals aan vankelijk werd verondersteld. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954, Giro 5100, Den Haag, heeft de afgelopen dagen 51.000 gulden ontvangen. Hierdoor is de stand van de actie geworden: 2.087.000 gulden. LONDEN (Reuter) Vernomen wordt dat de Algemene Vergadering der UNO zich, na afhandeling van het vraagstuk der in communistisch China gevangen ge houden Amerikaanse vliegers, met Neder - lands-Nieuw-Guinea zal bezig houden. 3e verantwoording „B./R." N.V. ƒ100.—; Dr. C. C. R. v. R. ƒ25,—; V. C. ƒ20.—; S. d. H. ƒ15,—; E. P. G. 15,—; Mr. J. H. E. 10,—; N. N. 10,—; Mr. G. J. 10,—: M. C. d. J. 10,—; A. W.— A. 10.—; P. C. W. 10.—; Mr. F. N. S. 10.-; Dr. J. H. N. 10,—; A. A.—A. 10.—; C. J. A. 10,—; M. J. K. 6,—; G. E.—T. 5,—; A. J. v. L. 5,—; J. H. M. 5.—; W. M. 5,—; O. V. ƒ5,—; Het Handwerkfonds ƒ5,—; J. d. C. ƒ4,—; J. V. M. M. ƒ3.50; Ds. A. Pos 2.50; R. v. S.—K. ƒ2,50; H. A. ƒ2,50; A. H. L.—W. ƒ2,50; Hanja ff 2.50; S. D. M. ƒ2,50; B. D. ƒ2,—; Mr. F. v. d. G. ƒ25,—; Dames D. ƒ5.—; O. M. V. f200,—; J. W. R. ƒ2,50; H, B. ƒ2.50; W. I. 5,—; V. H. 5. Harry en Hanna ter navolging f 1,Techn. Pers. Haarl. Dagbl. O.H.C. 25,—. Dagtotaal ƒ606,50. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen een bedrag van ƒ2747, Giften kunnen worden afgedragen aan ons kantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem en aan ons bijkantoor Soendaplein. Haarlem-N. of worden overgeschreven op onze postgiro rekening no. 273107 onder vermelding „Voor de stille armen". NEW YORK (AFP/Reuter) De Alge mene Vergadering der UNO heeft Woens dag op aanbeveling van haar agendacom missie besloten de kwestie der in commu nistisch China veroordeelde elf Amerikaan se vliegers op haar agenda te plaatsen. De stemverhouding was 48 voor, vijf tegen (de Sovjet-groep) en vier onthoudingen. De Westelijke geallieerden, die aan de strijd in Korea hebben deelgenomen, heb ben gezamenlijk een resolutie ingediend, waarin de secretaris-generaal van de UNO, Hammarskjoeld, verzocht wordt te pogen de vrijlating van de vliegers te bewerk stelligen. De Britse afgevaardigde Anthony Nutting verklaarde, dat hij de stem van het Britse publiek wilde voegen bij die van alle be schaafde volken in een poging om het „grote onrecht" ongedaan te maken. „Dit is een kwestie voor de UNO. Deze vliegers waren niet alleen leden van de Ameri kaanse luchtmacht, zij waren soldaten van de wereldorganisatie.... Wij zijn verant woordelijk voor hun leven, vrijheid en toe komst. Zij trokken uit om onze zaak hoog te houden. Wij moeten hun zaak beharti gen", aldus Nutting. Het feit dat de vliegers, zoals de Sovjet- afgevaardigde had verklaard, bekend had den, noemde Nutting „het opmerkelijke en vreesaanjagende verschijnsel van commu nistische processen". „De gevangene be kent altijd. De uitspraak is altijd schuldig". Het denkbeeld, dat „elf Amerikaanse vliegers die hun nationale uniform droe gen. vervoerd werd in een enkel toestel om op Chinees gebied te landen om spionnage te bedrijven, noemde de Britse afgevaar digde „zo fantastisch, dat het moeilijk te begrijpen valt, hoe volwassen mensen dit als een ernstige aanklacht naar voren kun nen brengen". De Algemene Vergadering besloot tevens, met 44 teeen vijf stemmen bij acht onthou dingen. af te wijken van de normale gang van zaken en het debat over de kwestie onmiddellijk in de Algemene Vergadering te laten beginnen, zonder het geval eerst naar een commissie te verwijzen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- to estand CO v 3 eg s* c cc u E 4» u f- 2 S Helsinki zwaar bew. ONO 1 -3 5 Stockholm mist O 1 -1 0 Oslo geheel bew. ONO 6 -1 2 Kopenhagen geheel bew. OZO 15 2 0 Londen regen ZZW 9 5 30 Amsterdam geheel bew. ZZO 9 6 4 Brussel geheel bew. ZZW 8 8 3 Parijs regen Z 10 8 5 Bordeaux regenbui wzw 6 - 15 Grenoble regen z 14 12 1 Nice geheel bew. z 12 15 - Berlijn geheel bew. zo 6 0 0 Frankfort regen OZO 2 4 10 München geheel bew. ZZO 6 3 0 Zürich nevel NW 4 1 0 Genève regen NO 4 5 0,2 Locarno regen NW 2 2 8 Wenen helf bew. O 1 -2 3 Innsbruck zwaar bew. OZO 10 9 0,2 Rome licht bew. ZO V 14 13 1 Neerslag laatste 24 uur. BUIIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Wisselende bewolking met nu en dan buien. Krachtige tot matige Zuid-Wes telijke wind. Iets lagere temperaturen. 10 December Zon op 8.36 uur, onder 16.29 uur. Maan op 16.52 uur. onder 9.12 uur. Maanstanden 10 Dec. 1.56 uur: Volle maan 17 Dec. 3.21 uur: Laatste kwartier 25 Dec. 8.33 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in I.Tmuiden Donderdag 9 December Hoog water- 2.26 en 14.46 uur. Laag water- 10.31 en 22.49 uur. Vrijdag 10 December Hoog water: 3.19 en 15.40 uur. Laag water: 11.19 en 23.47 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1